[ سازه ماکارونی ] آموزش و راهنمایی

beep2000

عضو
چیه مگه؟ خرپا مگه توی مهندسی مکانیک نیست؟ نخواستیم که گنبد نیروگاه هسته ای بسازیم که!:biggrin:
کسی نمیگه از کجا شروع کنیم؟؟:que:

golbaghaly

عضو جدید
0010.jpg

دروس سازه اي كه در رشته مهندسي عمران در دانشگاه هاي ايران تدريس مي شود ، معمولا به طور كلي به صورت تئوريك تدريس مي گردد و دانشجويان كمتر اين دروس را به صورت عملي تجربه مي كنند ، بنابراين شايد فهم اين دروس به صورت عميق در حين دوران تحصيل ممكن نباشد .
ساخت سازه هايي توسط فولاد و يا بتن صرفا براي آموزش هم مقدور نمي باشد ، چرا كه هزينه تمام شده اين كار بسيار بالا است . بنابرلين در سرتاسر دانشگاههاي معتبر دنيا ، سعي شده است ، تا بااستفاده از مصالح ارزان قيمت ( به جاي بتن وفولاد ) و مدل كردن سازه هاي واقعي توسط اين مصالح ، آموزش دروس سازه اي به صورت عملي ممكن شود . ماكاروني يكي از اين مصالح جايگزين مي باشد . اين عنصر سازه اي جديد به دليل برخي از خصوصيات ويژه مثل ( سبكي ، دسترسي ساده و ارزان بودن ) بيشتر از ديگر مصالح مشابه مورد توجه قرار گرفته است .
سالانه در آمريكا مسابقات بزرگي در اين زمينه بين دانشجويان برگزار مي گردد و سازه هاي ساخته شده توسط ماكاروني به دليل طراحي بهينه
، به ركورد هاي غير قابل باوري دست پيدا مي كنند .

هدف از استفاده از ماكاروني به عنوان عنصر سازه اي
1. در واقع ماكاروني بر خلاف فولاد و بتن عنصر سازه اي ناشناخته اي مي باشد . اين بدان معني است كه خصوصيات ماكاروني شامل حداكثر تنش كششي ، حداكثر تنش فشاري ، مدول الاستيسيته ، نحوه كمانش ماكاروني و ديگر خصوصيات ماكاروني كه مورد نياز براي طراحي و تحليل سازه مي باشند ، ناشناخته مي باشد و تنها راه بدست آوردن اين ويژگيها ايجاد وابداع آزمايش هاي ساده و دقيق مي باشد .
2. ماكاروني بر خلاف بتن و فولاد داراي ضعف هاي زيادي مي باشد و اين ضعف ها كار را براي طراح مشكل تر مي كند و اينجاست كه ابداعات و خلاقيت هنر نمايي مي كنند و براي رسيدن به ركورد هاي بالا بهينه سازي سازه ها مطرح مي گردد .
3. ارزان بودن ماكاروني نسبت به مصالحي چون فولاد وبتن .

اهداف كلي طرح
1. اين طرح در وهله اول به عنوان يك طرح آموزشي مي تواند بسيار مفيد و سودمند براي دانشجويان رشته مهندسي عمران ايفاي نقش نمايد ، زيرا اين امكان را به دانشجويان مي دهد كه ، با استفاده از مصالح ارزان ، سبك و قابل دسترس ( ماكاروني به جاي بتن و فولاد ) دست به طراحي و ساخت سازه هاي مختلف زده و با اين كار كليه دروس فراگرفته در رشته سازه را به عمل تجربه نمايند .
2. دانشجويان مي بايست با استفاده از مسائل تئوريك فرا گرفته در دروس مقاومت مصالح و آزمايشگاه هاي مربوط به آن تلاش نمايند تا خصوصيات عنصر سازه اي جديد را كشف نمايند .
3. دانشجويان مي بايست با استفاده از تحليل سازه ها و با بكارگيري نرم افزار هاي كامپيوتري به طراحي و آناليز سازه مورد نظر بپردازند.
4. طراحي و ساخت يك سازه بهينه كه تحت عنوان بهينه سازي سازه ها مطرح است .
معرفي سازه ماكاروني
سازه هاي ماكاروني به سازه هايي اطلاق مي شود ، كه مصالح استفاده شده در آنها تنها ماكاروني و چسب مي باشد . اين سازه ها در مقياس كوچكتر نسبت به سازه هاي واقعي طراحي و توسط ماكاروني و چسب ساخته مي شوند و پس از ساخت مورد بارگذاري قرار مي گيرند .
در واقع اين سازه ها به عنوان ماكت ساخته نمي شوند و سازه اي كه بار بيشتري را تحمل مي كند ، موفق تر خواهد بود . پل ( تحت بارگذاري يكنواخت ، متمركز و متحرك ) ، Towercrain ، انواع قاب هاي ساختماني و ستون هاي فشاري از جمله رايج ترين سازه هاي ماكاروني مي باشند .
هر ساله در اين راستا مسابقات بزرگي در دانشگاه هاي معتبر دنيا بين دانشجويان رشته مهندسي عمران برگزار مي گردد . اين دانشگاه ها از سالها پيش در اين زمينه سرمايه گذاري كرده تا ذهن خلاق دانشجويان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش هاي آنها در عمل استفاده كنند . طراحي و ساخت پل و ستون هاي فشاري رايج ترين رشته هاي اين مسابقات مي باشند . بطور مثال طراحي و ساخت پل خرپايي تنها با استفاده از 750 گرم ماكاروني ( معادل يك بسته ماكاروني ) كه مي تواند وزن زيادي را تحمل نمايد . طول دهانه پل يك متر و حداكثر ارتفاع پل نيم متر مي باشد . پل روي دو تكيه گاه كه از يكديگر يك متر فاصله دارند قرار مي گيرد و تكيه گاهها فقط قادر به وارد كردن عكس العمل عمودي مي باشند و هيچ عكس العمل افقي در تكيه گاهها بر پل وارد نمي شود . ركورد كسب شده در اين رشته ( پل خرپايي ) معادل 176 كيلو گرم مي باشد ، كه اين ركورد تقريبا 230 برابر وزن خود سازه مي باشد . همچنين طراحي و ساخت سازه هاي فشاري كه قادر به تحمل بار هايي بيش از نيم تن مي باشند ، از ديگر نمونه هاي اين سازه ها هستند . اينجا يك سئوال ممكن است مطرح مي گردد ، آيا جنس ماكاروني در دست يافتن به ركورد هاي بالا موثر است ؟
در اين زمينه تحقيقاتي روي محصول هاي مختلف شركت هاي ماكاروني دنيا انجام گرفته و ماكاروني شركت Rose ايتاليا به عنوان بهترين ماكاروني براي اين هدف شناخته شده است .

البته لازم به ذكر است كه قدرت و مهارت طراح در ارائه يك طرح موفق ، بسيار مهم تر از جنس ماكاروني در رسيدن به ركورد هاي بالا مي باشد .

معرفي انواع مختلف سازه هاي ماكاروني

سازه هاي فشاري :
نوعي پل با دهانه كوتاه ، كه اكثر اعضاي آن در فشار مي باشند . از مزيت هاي اين رشته از مسابقات طراحي اعضاي فشاري و بررسي پديده كمانش در آنها مي باشد .

Tower Crain :
دراين نوع از سازه هاي ماكاروني ، هدف طراحي جرثقيلهايي است كه بر روي برجهاي بلند به كار گرفته مي شوند .اين سازه ها بايد قادر باشند با داشتن ارتفاع معين شعاع خاصي را تحت پوشش قرار دهند .

پل با بار متمركز :
اين سازه از به هم پيوستن دو خرپاي دوبعدي به وجود مي آيد و بارگذاري از وسط دهانه صورت مي گيرد .اين نوع پل هر سه نوع عضو فشاري ، كششي و خمشي را دارا مي باشد .

پل با بار گسترده :
پل به شكل ظاهري خرپا مي باشد ، كه بارگذاري به صورت گسترده و يكنواخت در تمام طول دهانه صورت مي گيرد . در عمل مي توان چنين فرض كرد كه تمام وسايل نقليه به دليل ترافيك به صورت ثابت بر روي پل قرار گرفته اند .

پل با بار متحرك :
اين نوع از سازه ماكاروني در واقع پيشرفته ترين و كامل ترين حالت از سازه ها مي باشد ، كه در آن طراحان اقدام به طراحي يك پل واقعي مي كنند .بار قرار گرفته بر روي پل به صورت متحرك مي باشد ، كه اين امر با عبور دادن يك وسيله نقليه كوچك با سرعت معين ، كه بر روي آن وزنه قرار داده مي شود ، صورت مي گيرد .

منبع : پایگاه علمی همکلاسی

beep2000

عضو
دوست عزیز golbaghaly! خیلی ممنونم که تا حدی مشکلم رو برطرف کردید.
اما میخوام بدونم که به عنوان برگزار کننده، چه وسایلی و امکاناتی باید برای شرکت کننده فراهم کنم و معمولا مسابقات چجوری برگزار میشن یعنی زمان ساختن چقدره؟ چجوری تست میگیرن؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابتدا باید یک آئین نامه آماده کنید با نظر شورای برگزار کننده
بعدشم اطلاعیه و تاریخ مسابقه

برای مسابقه هم باید دستگاهی که سازه ها روی اون بارگزاری میشه رو تهیه بکنید. معمولا سازه ها رو روز قبل از اجرای مسابقه تحویل میگیرند و تا زمان مسابقه نگهداری میکنند. قبل از اجرای مسابقه هم طبق آئین نامه سازه ها رو کنترل میکنند چیزایی مثل عرض چصب کاری ها ، جنس ماکارونی و ... و بعدشم وزن سازه رو بدست می آورند.

بعدش هم مسابقه اجرا میشه. امتیازات براساس میزان بار تحمل شده تقسیم بر وزن سازه محاسبه میشه یعنی هر چه وزن سازه کم تر باشه احتمال مقام آوردنش بیشتره.

در ضمن سازه باید حدود 2 ثانیه مقدار بار اعمال شده رو تحمل کنه که براش به حساب بیاد. بارگزاری هم به دو نوع انجام میشه: بارگذاری پیوسته و بارگذاری وزنه ای که بار گذاری وزنه ای کار رو برای شرکت کننده گان مشکل تر میکنه.

بعد از شکست سازه بقایای سازه مجدد توسط داوران کنترل میشه که مثلا داخل لوله ماکارونی ها از چیزی پر نشده باشه و ...

و بعدشم اعطای جوایز

golbaghaly

عضو جدید
عاشق عمران عزیز هم توضیح خوبی دادن!

شما آیین نامه رو بخونید اطلاعات زیادی دستتون میاد!

a3mun

عضو جدید
سلام من ترم ا عمرانم میشه یه طوری جم و جور با ماکارونی یادم بدید اسکلت خونه رو ردست کنم با نقشه سازه یه چیز کلی ؟؟؟
میشه؟؟
برا پروزه میخام
بجوابین لطفا

middbox

کاربر بیش فعال
سلام من ترم ا عمرانم میشه یه طوری جم و جور با ماکارونی یادم بدید اسکلت خونه رو ردست کنم با نقشه سازه یه چیز کلی ؟؟؟
میشه؟؟
برا پروزه میخام
بجوابین لطفا

مهندسی شیمی یا عمران؟

نشنیدم با ماکارونیاسکلت یه خونه رو درست کرد

ولی فکر کنم بشه
1- به دوعدد شیشه به اندازه ارتفاع سازه کمی بیشتر نیاز داریم
2- یک عدد گونیا
3- چسب حرارتی یا123 برای نوع کار شما
4- ماکارونی بهاندازه کافی با قطر هر چه بیشتر
5- نقشه دو عدد
روش
دقیقا از پایین لبه شیشه شروع کنید
نقشه ها رو زیر شیشه قرار بدید به طوری که تکون نخوره
دو طرف سازه رو روی هر کدوم از شیشه ها درست کنید
نحوه چسباندن نیاز به خلاقیت دارد
شیشه ها به اندازه تیر نسبت به یکدیگر فاصله داشته باشن
سپس هر دو رو گونیا کنید و ثابت نگه دارید
بعد از این مراحل نوبت به اتصال تیر به ستونهاست که نیاز به خلاقیت خودتون داره

( شما نیاز دارید چندین رشته ماکارونی رو مانند فنداسیون گسترده زیر سازه قرار بدید به این ترتیب که چندین رشته به اندازه زیربنای سازه رو به یکدیگر بچسبانید تا ازنیروهای وارده از پایین به ستونها جلوگیری بشه و ستونهارو روی اون قرار بدید)

امیدوارم مفید بوده باشه، توضیح مختصر بود اما برای کسانی که عمران میخونن کاملا قابل فهم هست

افتاب گردون

عضو جدید
سلاام دوستان
اگه بخوایم خرپابسازیم ولی نه با ماکارونیی چیزای دیگه ام هست که ساخته باشه کسی نمونشو داره بزاره ممنون میشم

middbox

کاربر بیش فعال
سلاام دوستان
اگه بخوایم خرپابسازیم ولی نه با ماکارونیی چیزای دیگه ام هست که ساخته باشه کسی نمونشو داره بزاره ممنون میشم

با چوب هم میسازن...میتونید فیلمهاشو از یوتیوب ببینید
spagetti beridge این کلمه رو سرچ کنید هم پلهای ماکارونی رو بهتون نشون میده هم چوبی رو

پرسش:سازه ماکارونی

پرسش:سازه ماکارونی

یه سری فایل و برنامه و.... در مورد سازه ماکارونی میخوام . کمک کنیدددددددددددد:cry:

emran karimi

عضو جدید
در مورد خرپا ماکارونی

در مورد خرپا ماکارونی

:heart:در مورد خرپا ماکارونی کتابی جزوه ای و.......هرچی دارین بزارین:cry:

arghavanii

عضو جدید
IMG_0528.jpg
این دوتا عکس از پل دو سال پیشمونه، اول یه نقشه خوب باید داشته باشی که حتما طبق آیین نامه مسابقاتی باشه که می خوای توش شرکت کنی،باید با Auto CAD بکشی و با Safe تحلیل کنی که چقدر می تونه بار تحمل کنه! تو خرید ماکارونی هات دقت کن که ماکارونیت تازه باشه از مغازه های خوب حتما بخر چون پارسال همه ماکارونی هامون پوکیده بود و پل اصلا نتونس بیشتر از 10 کیلو تحمل کنه و عکس این پل که میبینی 98 کیلو تحمل کرد. تو چسب زدن خیلی دقت کن . تا جایی که میشه از اسپری بعد چشب 123 استفاده نکن،مگر در قسمت های فضایی بین دو پل که مجبوری! رو چسب 123 حتما چسب دوقلو بزن و تا جایی که امکان داره آخرین بار که چسب دوقولو میزنی 15-24 ساعت قبل از بارگزاری نهایی باشه، دقت کن که تکه های ماکارونیت ترک نداشته باشه و اندازه باشه. حتما یه تکیه گاه خوب برای پل درست کن این کار خیلی مهمه و تو تحمل پل اثر میزاره! اون رنگی رنگیا تو عکس اول خمیر بازیه به جای اینکه از چسب کاغذی استفاده کنیم برای کنار هم قرار دادن ماکارونی ها قبل چسب زدن اینکارو کردیم که خیلی خوب جواب داد.
موقع چسب زدن پایین پل و بند کفش یه بند کفش نخی بهتذ از پلاستیکیه و سعی کن خوب چسب بزنی که زیاد نشه بعد رو پل سنگینی کنه قبل از بارگزاری پل بخاطر سنگینی چسب و بند کفش بشکنه!
IMG_0545.jpg

shaqaieq

عضو جدید
[سازه های ماکارونی]

[سازه های ماکارونی]

تو دوران دانشجویی که هنوز دوریم از کارهای عمرانی و باید بیشتر وقتمون و تو کلاس و در حال آموزش سپری کنیم ، به نظرم شرکت تو مسابقات مختلف میتونه هم تجربه ی خوبی باشه هم علاوه بر جنبه ی آموزشی سرگرم کننده هم باشه .
از جمله مسابقه هایی که من خودم بهشون علاقه مندم مسابقات سازه های ماکارونیه . نمیدونم تا چه حد آشنا هستید به خاطر همین دوست داشتم توضیحاتی رو راجع به این مسابقات درج کنم
شاید شما هم علاقه مند و پیگیر بشید .
کل ماجرا روند پیچیده ای نداره .
باید با استفاده از برنامه ی Autocad سازه ای رو طراحی کرد و بعد از تحلیل سازه با برنامه ی sap اون رو توسط ماکارونی ساخت .
گرایش های مختلف این مسابقات راندمانی ، سنگین و سازه های زیبا هستند .
در سازه های راندمانی نسبت وزن سازه به وزنی که تحمل میکنه نشون دهنده ی راندمان سازست . برای بدست اوردن وزن تحمل شده سازه رو بارگزاری می کنن و بالا ترین راندمان برنده رو تعیین می کنه .
اگه مایل بودید مطالب بیشتری در این مورد رو ارائه خواهم کرد .

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
تو دوران دانشجویی که هنوز دوریم از کارهای عمرانی و باید بیشتر وقتمون و تو کلاس و در حال آموزش سپری کنیم ، به نظرم شرکت تو مسابقات مختلف میتونه هم تجربه ی خوبی باشه هم علاوه بر جنبه ی آموزشی سرگرم کننده هم باشه .
از جمله مسابقه هایی که من خودم بهشون علاقه مندم مسابقات سازه های ماکارونیه . نمیدونم تا چه حد آشنا هستید به خاطر همین دوست داشتم توضیحاتی رو راجع به این مسابقات درج کنم
شاید شما هم علاقه مند و پیگیر بشید .
کل ماجرا روند پیچیده ای نداره .
باید با استفاده از برنامه ی Autocad سازه ای رو طراحی کرد و بعد از تحلیل سازه با برنامه ی sap اون رو توسط ماکارونی ساخت .
گرایش های مختلف این مسابقات راندمانی ، سنگین و سازه های زیبا هستند .
در سازه های راندمانی نسبت وزن سازه به وزنی که تحمل میکنه نشون دهنده ی راندمان سازست . برای بدست اوردن وزن تحمل شده سازه رو بارگزاری می کنن و بالا ترین راندمان برنده رو تعیین می کنه .
اگه مایل بودید مطالب بیشتری در این مورد رو ارائه خواهم کرد .

با سلام ........

و تشکر از شما مهندس گرامی ............ بسیار عالی هستش .......... از حضور شما در جمع دوستان عمرانی خرسندیم .........و از مطالب شما استقبال می نماییم .........

تاپیکهایی که در این خصوص موجود در تالار عمران ......

[h=3]راهنمایی در مورد مسابقه [ سازه ماکارونی ][/h]
[h=3][ دانلود ] مقاله سازه ماکارونی[/h]

shaqaieq

عضو جدید
ممنون بابت این اطلاعات کامل ، اما بهتره که در روند ساخت سازه از چسب حرارتی استفاده نشه . چون حرارتش باعث پف کردن ماکارونی و خراب شدنش میشه .

shaqaieq

عضو جدید
مطالب دیگه ای که در باره سازه های ماکارونی بود رو مطالعه کردم .
اما با اینهمه فکر میکنم این نوشته ها برای شما بی فایده نباشه .
اول چند تا عکس از سازه ها براتون میذارم که مربوط میشه به مسابقات داخل ایران .

1m.jpg سازه ی 1 متری - روی دستگاه بارگزاری

45cm.jpg سازه ی 45 سانتی متری - روی دستگاه بارگزاری

توضیحات در باره ی تاریخچه ی مسابقات و آئین نامه ها و انواع مختلف پل ها رو میتونید تو تاپیک ها و یا سایت های دیگه پیدا و مطالعه کنید
اما چیزی که به نظر تاثیر زیادی در ساخت سازه داره ، تجربست !
سعی می کنم مطالبی رو در پست ها بزارم که در روند ساخت سازه راهنمای خوبی باشه .
قبل از هرچیز چند تا نکته رو عرض میکنم:
1. به هیچ وجه از چسب حرارتی یا چسب123 در شرایطی که تماس مستقیم با ماکارونی ها دارند استفاده نکنید .
2.استفاده از خمیر به جای چسب کاغذی میتونه خوب باشه اما اگر مجبور باشید قاب رو طی مدت زمان طولانی کامل کنید وجود خمیر باعث خراب شدن ماکارونی ها میشه. چون خمیر بازی رطوبت رو جذب میکنه.
3.در مرحله ی تراز کردن قاب ها بیشتر از بخش دیگه ای باید دقت کرد .

البته این نکته ها بیشتر به درد کسانی میخوره که که آشنایی با ساخت سازه ها دارن .
تو بخشای بعدی سعی میکنم از اول راجع به چطوری ساختش توضیح بدم .

آخرین ویرایش:

shaqaieq

عضو جدید
وسایل مورد نیاز برای ساخت سازه

وسایل مورد نیاز برای ساخت سازه

وسایل لازم برای ساخت سازه :

* چسب قطره ای و دو قلو
product_detailed_image_9247_12216.jpgp159_1.jpg

** 2 قاب شیشه ای با توجه به ابعاد سازه ( امتری یا 45 سانتی .)

*** ماکارونی .

انتخاب ماکارونی به طرح در نظر گرفته شده برای سازه بستگی دارد که برای 45 سانت معمولا از ماکارونی های 1.7 و 2,8 استفاده می کنیم .

**** کاتر

***** گونیا ،چسب 123 و خط کش برای تراز و اندازه گیری .

****** چسب پهن نواری و چسب کاغذی .( که گاهی به جای چسب کاغذی از خمیر بازی استفاده می کنند)

******* ریسمان یا نخ محکم برای بار گزاری .

امیدوارم چیزی از قلم نیفتاده باشه . اگه یادم رفته باشه حتما اصلاح می کنم .

zh.m

عضو جدید
سازه ماکارونی

سازه ماکارونی

سلام به عمرانی های عزیز .. من میخوام ماکت یه برجو با ماکارونی بسازم میشه راهنماییم کنین که از چه چسبی استفاده کنم که هم فوری باشه هم کارمو کثیف نکنه؟