ساخت یک انباری در باغ

MDOG

عضو جدید
دوستان عزیز سلام
امیدوارم خوب باشید ، من مهندس کامپیوتر هستم و هیچ سر رشته ای در عمران ندارم ، میخواستم در یک باغ یک انباری به مساحت 3*5 بسازم وکف اون رو هم 30 سانت بالا بیارم ، ضمنا این انباری در جایی قرار میگیره که از یک طرف به دیوار خانه خودم و از طرف دیگه به دیوار خانه همسایه محدود میشه
چون هیچ اطلاعی از این کار ندارم لطف کنید من رو در خصوص سوالات زیر راهنمایی کنید

با آجر کار بشه یا با بلوک ؟
زیر دیوار باید کار خاصی انجام بشه ؟ منظورم زیرسازی دیواره
عرض دیوار چقدر باشه ؟
سقف رو شیب دار بزنم یا ساده ؟
کلا سقف باید چجوری زده بشه ؟
چجوری کف رو سی سانت بالا بیارم ؟
میخوام کف سیمان بشه داخل اون سی سانت چی بریزم ؟
ارتفاع انباری رو چند متر بگیرم ؟

دوستان لطفا راهنمایی کنید

MDOG

عضو جدید
واقعا هیچکس نیست من رو راهنمایی کنه ؟ !!! واقعا عجیبه ...

reza2011

عضو جدید
سلام دوست من ...

با توجه به اينكه سازه شما انباري هست و اهميت سازه اي زيادي نداره كافيه زير ديوارها پي داشته باشيد . اين پي هم در واقع يك شناژه ساده هست ... يك چاله به عرض 40 سانت و ارتفاع 30 سانت دور تا دور محيط زمين حفر ميكنيد . بعد داخل اون 4 ميلگرد طولي 12 در 4 گوشه يعني 2 تا پايين گود و 2 تا در بالاي گود دور تا دور محيط انباري قرار ميديد . خاموت نمره 6 به فواصل 25 سانت هم براي 4 ميلگرد طولي در نظر ميگيريد . سپس اين گودال رو با بتن پر ميكنيد . عيار بالا نياز نيست . همون عيار 150 كيلوگرم در مترمكعب يا حداكثر 200 كافيه .

در مورد ديوار من به شخصه آجر فشاري رو توصيه ميكنم .

ضخامت ديوار با در نظر گرفتن آجر فشاري معادل با 20 سانت كافي هست . قبل از ديوار چيني ابتدا يك ديوار به ارتفاع 30 سانت و ضخامت 40 سانت دور تا دور محيط اجرا كنيد . به اين كار اصطلاحا كرسي چيني ميگويند . بعد روي اين كرسي ديوارتون رو اجرا ميكنيد . البته معمولا ارتفاع كرسي چيني رو 50 سانت در نظر ميگيرند ولي ميتونيد 30 سانت اجرا كنيد . به اين روش 30 سانت از كف هم فاصله گرفتيد . قبل از اجراي ديوار اصلي روي كرسي چيني , كف انبار و در واقع اين ضخامت 30 سانت رو كاملا با خاك پر كرده و با دستگاه كمپاكتور دستي خوب متراكم كنيد . قبل از عمل كمپاكت زدن كمي خاك رو مرطوب كنيد و سپس چندين بار خاك رو كمپاكت بزنيد . ضخامت خاك كامپكت شده به گونه اي باشه كه 5 سانت كمتر از كف تمام شده كرسي چيني باشه . اين 5 سانت رو با ملات سيمان پر كنيد البته بعد از كامپكت كردن خاك . حال ديوار رو به ميزان ارتفاع 50 سانت و ضخامت پيشنهادي 20 سانت اجرا كنيد . بعد با 3 لا قير و 2 لا گوني يا عايق ايزوگام , عايق كاري كف انبار رو اجرا كنيد . سپس بقيه ديوار رو اجرا كنيد .

نكته مهم ديگه ديوار در 4 گوشه به خوبي قفل و بست بشه بصورت هشت و گير يا لاريز ...

ارتفاع 3 متر براي انبار ارتفاع خوب و قابل قبولي هست . ولي ميشه كمتر مثلا 2.80 متر هم انتخاب كرد .

توصيه ميكنم كف انبار رو موزاييك كنيد . هزينه زيادي هم نداره و كارتون هم تميزتر انجام ميشه .

بعد از ديوار چيني براي پوشش سقف از 2 روش ميشه استفاده كرد :

سقف طاق ضربي : در اين حالت تيرچه هاي فلزي ( كمترين سايز تير آهن IPE جوابگو هست ) به فواصل 90 سانت تا 1 متر از يكديگر قرار ميديد . تيرچه ها در طول انبار توزيع ميشن . يعني با توجه به طول انبار كه 5 متر هست شما 6 تيرچه فلزي به طول هر كدام عرض انبار نياز داريد . تيرچه ها به گونه اي روي 2 طرف ديوار قرار بگيرن كه حداقل نصف ضخامت ديوار يعني 10 سانت رو به عنوان تكيه گاه داشته باشن . بنابر اين شما 6 تيرچه فلزي هر كدام به طول 3 متر نياز داريد كه ميشه معادل با 3 شاخه تير آهن . بعد هم سقف كار , بين تيرچه ها رو با آجر و گچ و خاك پر ميكنه .

توجه كنيد كه 2 تيرچه در ابتدا و انتهاي ديوار حتما قرار بديد .

بعد از اين مرحله هم ميشه روي سقف رو كف سازي و ايزوگام كرد البته با در نظر گرفتن آبرو بام .

روش دوم كه دردسرش شايد كمتر هست استفاده از سقف هاي آزبست سيماني هست . در اين حالت يك زير سازي براي سقف نياز هست كه شيب مورد نياز براي خروج آب از روي سقف رو تامين كنه . شيب 1.5 درصد كافيه . براي تامين اين شيب بايد زير سازي به گونه اي باشه كه يك اختلاف ارتفاع معادل 3*1.5 يعني 4.5 يا 5 سانت ايجاد بشه . قبل از اجراي سقف آزبست , اسكلت كار يك زير سازه با استفاده از قوطي ( قوطي 2 هم كافيه ) در محل اجرا ميكنه . فقط نكته مهم كه بايد به خاطر داشته باشيد اينه كه قوطي به گونه اي نصب بشه كه بر جهت شيب آزبست عمود باشه . پس شما قوطي ها رو طولي اجرا ميكنيد تا بشه صفحات آزبست رو عمود بر اون اجراكرد .

اگر نكته اي كه گفتم رو عمل نكنيد احتمال شكستن آزبست هست . در محل پيچ و مهره ها كه آزبست رو به قوطي وصل ميكنه حتما بايد آب بندي بشه چون امكان ورود آب از اين نقاط به داخل انبار زياده .

زير سازه انبار رو هم ميشه يك سقف كاذب با استفاده از رابيتس اجرا كرد و بعد هم گچ كاري كنيد . بازم تاكيد ميكنم قبل از هر نوع اجراي گچ كاري حتما محل هاي سوراخ شدن سقف آزبست رو خوب آب بندي كنيد .

ديوار ها هم بعد از اجرا سيمانكاري ميشن . حتما براي انبارتون يك هواكش در نظر بگيريد . پس در حين ديوار زدن يك فضاي خالي براي هواكش در نظر داشته باشيد . ابعاد اين فضا با توجه به ابعاد هواكش شما خواهد بود .

اينكه انبار نورگير داشته باشه يا نه و ابعاد نورگير كاملا به ميل شماست .

موفق باشيد دوست من . :gol:

آخرین ویرایش:

rahman1358

عضو جدید
اقا دمت گرم کلی گشتم یک مطلب ساده مثل این پیدا کنم...من میخواهم یک انباری 8*3 بسازم کنج حیاط که سطحش 30 سانت از زمین بالا باشه؟ستون نمیخواد؟اگه فیلمی جزوه ای در این خصوص داشته باشی خیلی کمکم میکنه

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
اقا دمت گرم کلی گشتم یک مطلب ساده مثل این پیدا کنم...من میخواهم یک انباری 8*3 بسازم کنج حیاط که سطحش 30 سانت از زمین بالا باشه؟ستون نمیخواد؟اگه فیلمی جزوه ای در این خصوص داشته باشی خیلی کمکم میکنه
بنظر من 8*3 رو نمیشه بدون ستون زد نگه نمی داره سقف رو ولی یه کار دیگه ای هم میشه کرد ها چون انباریه و توی حیاط هم هست اگه نخوای خیلی واسش پول خرج کنی می تونی سقفش رو ایرانت بزاری یه چیز باحال از آب در میاد!!!!!ولی نه باز هم فک کن بین چه قدر می خوای هزینه کنی