زیبا ترین ایه ای از قران که تا به حال خوانده اید

zakari

عضو جدید
1.اليس الله بکاف عبده
من این آیه رو یه روز در مسیر دانشگاه روی دیوار دیدم.جالبیش اینجا بود که اون روز از شدت اضطراب نمیدونستم چیکار کنم اما این آیه آروم آرومم کرد اون وقت بود که برای هزارمین بار به خاطر بودن خدا ازش تشکر کردم...

hadijooshkar

عضو جدید
منم این آیه رو خیلی دوست دارم:

سوره احزاب
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ اللَّاتِي آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَيْكَ وَبَنَاتِ عَمِّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَبَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَاتِ خَالَاتِكَ اللَّاتِي هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَأَةً مُّؤْمِنَةً إِن وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِيِّ إِنْ أَرَادَ النَّبِيُّ أَن يَسْتَنكِحَهَا خَالِصَةً لَّكَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فِي أَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا ﴿50﴾
اى پيامبر ما براى تو آن همسرانى را كه مهرشان را داده‏اى حلال كرديم و [كنيزانى] را كه خدا از غنيمت جنگى در اختيار تو قرار داده و دختران عمويت و دختران عمه‏هايت و دختران دايى تو و دختران خاله‏هايت كه با تو مهاجرت كرده‏اند و زن مؤمنى كه خود را به پيامبر ببخشد در صورتى كه پيامبر بخواهد او را به زنى گيرد ويژه توست نه ديگر مؤمنان ما نيك مى‏دانيم كه در مورد زنان و كنيزانشان چه بر آنان مقرر كرده‏ايم تا براى تو مشكلى پيش نيايد و خدا همواره آمرزنده مهربان است (50)
و همینطور این یکیو:

نسا

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا ﴿34﴾
مردان سرپرست زنانند به دليل آنكه خدا برخى از ايشان را بر برخى برترى داده و به دليل آنكه از اموالشان خرج مى‏كنند پس زنان درستكار فرمانبردارند به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ كرده اسرار [شوهران خود] را حفظ مى‏كنند و زنانى را كه از نافرمانى آنان بيم داريد [نخست] پندشان دهيد و [بعد] در خوابگاه‏ها از ايشان دورى كنيد و [اگر تاثير نكرد ایشان را کتک بزنيد پس اگر شما را اطاعت كردند [ديگر] بر آنها هيچ راهى مجوييد كه خدا والاى بزرگ است (34)

این یکیو که دیگه نکو :

سوره مائده
إِنَّمَا جَزَاء الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الأَرْضِ فَسَادًا أَن يُقَتَّلُواْ أَوْ يُصَلَّبُواْ أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُم مِّنْ خِلافٍ أَوْ يُنفَوْاْ مِنَ الأَرْضِ ذَلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيَا وَلَهُمْ فِي الآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ ﴿33﴾
سزاى كسانى كه با خدا و پيامبر او مى‏جنگند و در زمين به فساد مى‏كوشند جز اين نيست كه كشته شوند يا بر دار آويخته گردند يا دست و پايشان در خلاف جهت‏يكديگر بريده شود يا از آن سرزمين تبعيد گردند اين رسوايى آنان در دنياست و در آخرت عذابى بزرگ خواهند داشت (33)

و ...

ikilo666

عضو جدید
منم این آیه رو خیلی دوست دارم:

سوره احزاب
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ اللَّاتِي آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَيْكَ وَبَنَاتِ عَمِّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَبَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَاتِ خَالَاتِكَ اللَّاتِي هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَأَةً مُّؤْمِنَةً إِن وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِيِّ إِنْ أَرَادَ النَّبِيُّ أَن يَسْتَنكِحَهَا خَالِصَةً لَّكَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فِي أَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا ﴿50﴾
اى پيامبر ما براى تو آن همسرانى را كه مهرشان را داده‏اى حلال كرديم و [كنيزانى] را كه خدا از غنيمت جنگى در اختيار تو قرار داده و دختران عمويت و دختران عمه‏هايت و دختران دايى تو و دختران خاله‏هايت كه با تو مهاجرت كرده‏اند و زن مؤمنى كه خود را به پيامبر ببخشد در صورتى كه پيامبر بخواهد او را به زنى گيرد ويژه توست نه ديگر مؤمنان ما نيك مى‏دانيم كه در مورد زنان و كنيزانشان چه بر آنان مقرر كرده‏ايم تا براى تو مشكلى پيش نيايد و خدا همواره آمرزنده مهربان است (50)
و همینطور این یکیو:

نسا

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا ﴿34﴾
مردان سرپرست زنانند به دليل آنكه خدا برخى از ايشان را بر برخى برترى داده و به دليل آنكه از اموالشان خرج مى‏كنند پس زنان درستكار فرمانبردارند به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ كرده اسرار [شوهران خود] را حفظ مى‏كنند و زنانى را كه از نافرمانى آنان بيم داريد [نخست] پندشان دهيد و [بعد] در خوابگاه‏ها از ايشان دورى كنيد و [اگر تاثير نكرد ایشان را کتکبزنيد پس اگر شما را اطاعت كردند [ديگر] بر آنها هيچ راهى مجوييد كه خدا والاى بزرگ است (34)

این یکیو که دیگه نکو :

سوره مائده
إِنَّمَا جَزَاء الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الأَرْضِ فَسَادًا أَن يُقَتَّلُواْ أَوْ يُصَلَّبُواْ أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُم مِّنْ خِلافٍ أَوْ يُنفَوْاْ مِنَ الأَرْضِ ذَلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيَا وَلَهُمْ فِي الآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ ﴿33﴾
سزاى كسانى كه با خدا و پيامبر او مى‏جنگند و در زمين به فساد مى‏كوشند جز اين نيست كه كشته شوند يا بر دار آويخته گردند يا دست و پايشان در خلاف جهت‏يكديگر بريده شود يا از آن سرزمين تبعيد گردند اين رسوايى آنان در دنياست و در آخرت عذابى بزرگ خواهند داشت (33)

و ...

:surprised::surprised::surprised:

shahabelec

عضو جدید
زيباترين آيه قران

زيباترين آيه قران

با سلام خدمت دوستان
اين تاپيك رو گذاشتم براي دوستاني كه با قران مانوس ترند و آشنايي بيشتري با قرآن دارن.
البته بقيه افراد هم ميتونن بيان و نظر خودشونو بگن.
سوال من اينه: به نظر شما زيباترين آيه قرآن و يا تاثير گذارترين آيه روي شما كدام آيه قرآنه؟
البته اگه بعد از ذكر آيه ومعنيش نظر خودتون رو هم در مورد اون بگيد خيلي خوبه.

اولين نفر هم خودم شروع ميكنم:

آيه نور:
به عقيده بسياري از صاحب نظران و مفسران ايه نور يكي از زيباترين آيه هاي قرآن است.
خداوند در اين آيه يك مثل بسيار زيبا بكار برده و خودش را نور آسمانها وزمين ميداند.

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ «35»
خدا نور آسمانها و زمين است مثل نور او چون چراغدانى است كه در آن چراغى و آن چراغ در شيشه‏اى است آن شيشه گويى اخترى درخشان است كه از درخت‏ خجسته زيتونى كه نه شرقى است و نه غربى افروخته مى‏شود نزديك است كه روغنش هر چند بدان آتشى نرسيده باشد روشنى بخشد روشنى بر روى روشنى است‏ خدا هر كه را بخواهد با نور خويش هدايت مى‏كند و اين مثلها را خدا براى مردم مى‏زند و خدا به هر چيزى داناست.
(سوره نور آيه 35)

آخرین ویرایش:

PPF

عضو جدید
این آیه واقعا برایم تأثیر گذار و ناراحت کننده بود ... انگار خداوند غمی که در دل دارد که آن را با سؤالی بیان می کند...

و ما محمد الا رسول قد خلت من قبله الرسل ا فان مات او قتل انقلبتم علي اعقابكم و من ينقلب علي عقبيه فلن يضر الله شيئا و سيجزي الله الشاكرين
جز اين نيست كه محمد پيامبري است كه پيش از او پيامبران ديگری بوده اند. آيا اگر بميرد يا كشته شود، شما به آيين پيشين خود باز مي گرديد؟ هر كس كه بازگردد هيچ زياني به خدا نخواهد رسانيد. خدا سپاسگزاران را پاداش خواهد داد.
آل عمران-144

البته چند آیه با این مضمون در قرآن هست که فقط این یکی رو گذاشتم....

MManager

عضو جدید
این آیه رو من برای احساس امنیت و آرامش همیشه میخونم:
الله لا اله الا هو الحی القیوم ... آیه الکرسی (بقره/ 255)
هر وقت خوندم موفق شدم باورش شاید سخت باشه

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز
آيه نور:

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ «35»
خدا نور آسمانها و زمين است مثل نور او چون چراغدانى است كه در آن چراغى و آن چراغ در شيشه‏اى است آن شيشه گويى اخترى درخشان است كه از درخت‏ خجسته زيتونى كه نه شرقى است و نه غربى افروخته مى‏شود نزديك است كه روغنش هر چند بدان آتشى نرسيده باشد روشنى بخشد روشنى بر روى روشنى است‏ خدا هر كه را بخواهد با نور خويش هدايت مى‏كند و اين مثلها را خدا براى مردم مى‏زند و خدا به هر چيزى داناست.
(سوره نور آيه 35)

من یه زمانی ختم قرآن میکردم

همین چراغ رو توی خواب دیدم که پدربزرگم از بهشت برام هدیه آورده بود. فردای اون روز دقیقا به همین آیه رسیدم که خود خواب من بود... نمیدونین چه حالی شدم اون روز...

ولی نور خدا که هیچ.... هر کودوم از صاحب نظرا که به من میرسه میگه تو مرتدی !!!

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز

تمان آیات قرآن قشنگه درس زندگی
وانتخاب کردن سخته
ولی این چهار آیه .......
وهومعکم این ما کنتم
ان مع العسر یسرا
ان الصلوه تنها عن الفحشا ء والمنکر
وتواصوا بالخق و تواصوا بالصبر

سید سبحان

کاربر فعال
الحمدلله رب العالمین
بسم الله ...
یعرف المجرمون بسیماهم فیوخذ بالنواصی و الاقدام

yas_abi

عضو جدید
اعلمـــو انما الحیاه الدنیا لعب و لهو و زینت و تفاخر بینکم و تکاثر فی الموال و اولاد ......................

ویل للمطففین

عالیهم ثیاب سندس خضر واستبرق وحلوا اساور من فضه و سقاهم ربهم شراب طهورا

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیبا ترین ایه ای از قران که تا به حال خوانده اید

سلام دوستان

هر چندکم اما شاید هر کدام از ما لحظاتی و ایامی از زندگیمان را با ایه ای زندگی کرده باشیم واز ان کمک یا تاثیر گرفته باشیم و درکی از زیبایی ان داشته باشیم.بیایید این لحظات را باهم قسمت کنیم.
این تاپیک را گذاشتم برای درج این ایات و لحظات . کدام ایه قران را دوست دارید؟یا این را هم میشود گفت کدام ایه برای شما درس عملی در زندگیتان بوده؟ اگر برداشت جالبی از ایه دارید انرا بیان کنید تا همگی استفاده کنیم.:gol:
اولین ایه را هم خودم میگم
یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه
ای انسان مسلما تو با تلاش و رنجی فراوان به سوی پروردگارت می روی پس به لقایش خواهی رسید.
خیلی از لحظات این ایه به دادم رسیده وقتی نیاز دارم از بالا به مسائل نگاه کنم وقتی خسته میشوم و فکر میکنم زندگیم بیخود شده.
وقتی مسیر طولانی شده ومن توان ادامه مسیر را ندارم . انوقت این ایه به من میگه که همه این مسیرها واهداف برای رسیدن به اوست و این بهم توان میده و امید که بالاخره یه روز میرسی و اونی که واقعا دوستت داره منتظرته.