زود باش تصمیم بگیر !!!

زود باش تصمیم بگیر !!!

• سوال اول بله / سوال دوم خیر

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    60

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام.

شما اگه در موقعیت های زیر باشید چکار میکنید؟

دوتا سوال داریم که پاسخ بله یا خیر رو به ترتیب در نظرسنجی بالا وارد میکنید.

سوال اول: فرض کنید چهار بیمار در درمانگاهی داریم که هرکدام از آنها به علت نداشتن عضوی در حال مرگند. راه نجات آنها اهدای عضو میباشد

در همین حال فردی وارد درمانگاه میشود که اگر او را بکشیم و اعضای او را پیوند بزنیم تمام 4 نفر نجات پیدا میکنند.

آیا مجازیم که شخص را بکشیم و جان 4 نفر را نجات دهیم؟

سوال دوم: فرض کنید قطاری به سمت چهار نفر که روی ریل بسته شده اند در حرکت است. ما میتوانیم با تغییر مسیر قطار به مسیر انحرافی جان آن 4 نفر را نجات دهیم اما یک نفر در مسیر انحرافی قرار دارد و قطار جان او را خواهد گرفت.

آیا شما قطار را وارد مسیر انحرافی خواهید کرد که یکی را بکشید و جان 4 نفر را نجات دهید؟

===========================================

چرا این تصمیم ها رو گرفتید؟

آخرین ویرایش:

asirebaran

عضو جدید
............
1.خير.ما چنين حقي رو نداريم كه جون كسي رو بگيريم
2.بله. 4نفر با اين تصميم نجات پيدا كردن ايشالا اون يه نفرو خدا نجات بده و قطار وايسه!!!!!!!!!!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

شرایط رو برای اونی که در مسیر انحرافیه و اونیایی که در اصلی اند یکسان بگیرید.

مثلا

فرض کنید که 4 نفر خوابیدن در مسیر اصلی و 1 نفر در مسیر انحرافی خوابیده و یا

همه بسته شدن به هر دلیلی. مثلا امتحان کردن شما.!!

شما کارمند راه آهن هستی و مسئول تعویض خط ها. مسیر انحرافث هم فقط 1 نفر رو میکشه و برای مسافرا مشکلی پیش نمیاد.

آخرین ویرایش:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
............
1.خير.ما چنين حقي رو نداريم كه جون كسي رو بگيريم
2.بله. 4نفر با اين تصميم نجات پيدا كردن ايشالا اون يه نفرو خدا نجات بده و قطار وايسه!!!!!!!!!!

سلام. مرسی

خیالت راحت امکان نداره اون یکی نجات پیدا کنه. از این دید نگاه کن که مرگش حتمیه.

asirebaran

عضو جدید
سلام. مرسی

خیالت راحت امکان نداره اون یکی نجات پیدا کنه. از این دید نگاه کن که مرگش حتمیه.

سلام.
من مرگشو حتمي ميبينم ولي به خدا و كمكش هم اميد و ايمان دارم.اگه بخواد طرف نميره آسمون به زمين بياد نميميره.

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال اول خیر
ولی نمی دونم چرا نمیتونم راجع به سوال دوم تصمیم بگیرم.....آخه نمیتونم اون یه نفرو نادیده بگیرم!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
من مرگشو حتمي ميبينم ولي به خدا و كمكش هم اميد و ايمان دارم.اگه بخواد طرف نميره آسمون به زمين بياد نميميره.

قبول که تا خدا نخواد نمیمیره. اما اگه قطار بخواد وایسه! یه اون 4 نفر هم نمیخوره. و خدا اونارو نجات میده

asirebaran

عضو جدید
قبول که تا خدا نخواد نمیمیره. اما اگه قطار بخواد وایسه! یه اون 4 نفر هم نمیخوره. و خدا اونارو نجات میده

من نگفتم عقل و ناديده بگيريم.خدا كاري كه عاقلانه نباشه قبول نداره.

خدا ميگه اول با عقل تصميم بگير بعد به من توكل كن و همه چيزو بسپار به من."فاذا عزمت فتوكل علي الله"

عقل(من) حكم ميكنه كه مرگ 1نفر خوشايند نيست ولي مرگ 4 نفر خيلي فجيع تر از مرگ 1نفره.پس تصميم ميگيرم كه از راه انحرافي برم و (به فرموده امام علي (ع) از قضاي الهي به قدر الهي پناه ببريم )و به خدا توكل كن.

البته بعضي از اين مسائل رو با رياضي هم حل ميكنن.

mahboob@

عضو جدید
سوال اول : نه نمیشه یه ادم سالم رو که هیچ خطری تهدید نمیکنه کشت و حق حیاتش رو داد به هر چند نفر دیگه
دوم : گاهی بین بد و بد تر باید بد رو انتخاب کرد پس تغیر مسیر ...

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد اول خیر...
چون همچین حقی نداریم...گرفتن حق زندگی از کسی...
در مورد دوم هم خیر...
چون قسمت این بوده که قطار در مسیری باشه که 4 نفر هستن... ما نمیتونیم به خاطر تغییر قسمت اون افراد جون یه بیگناه دیگه رو بگیریم...

major7

عضو جدید
هردو خير...
شما ميشه پاسخ خودتونو با ذكر دليل بيان كنين؟
هر دو پاسخ من خير هست در حالت اول هيچكاري نخواهم كرد .
در حالت دوم پيرهنمو در ميارم مثل ريز علي ميرم سمت قطار ....البته اگه روز باشه آتيش نميزنم پيرهنمو :biggrin:

آخرین ویرایش:

Hadi-Hashemi

عضو جدید
در مورد سوال اول دلیلش معلومه نیازی به توضیح نیست. در مورد سوال دوم ن خیر رو انتخاب کردم چون اون 4 نفری که به ریل بسته شدن حتما یه غلطی کردن پس باید بمیرن که اگه بیگناه باشن به امر خدا قطار وایمیسته چون سر بیگناه پای دار میره اما بالای دار نمیره ;)

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولی که خیر به دلیل هایی که همه گفتن ..
دومی هم خیر سعی میکنم کار درستو انجام بدم با تغییر مسیر باعث کشتن یه فرد میشم دوست دارم به جای وقت گذاشتن برای این کار هر چندتا از کسایی رو که به ریل بسته شدنو ازاد کنم اینطوری تلاش من برای فقط نجات بوده نه نجات به قیمت مرگ یه ادم!!

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

سوال اول: فرض کنید چهار بیمار در درمانگاهی داریم که هرکدام از آنها به علت نداشتن عضوی در حال مرگند. راه نجات آنها اهدای عضو میباشد

در همین حال فردی وارد درمانگاه میشود که اگر او را بکشیم و اعضای او را پیوند بزنیم تمام 4 نفر نجات پیدا میکنند.

سوال دوم: فرض کنید قطاری به سمت چهار نفر که روی ریل بسته شده اند در حرکت است. ما میتوانیم با تغییر مسیر قطار به مسیر انحرافی جان آن 4 نفر را نجات دهیم اما یک نفر در مسیر انحرافی قرار دارد و قطار جان او را خواهد گرفت.

آیا شما قطار را وارد مسیر انحرافی خواهید کرد که یکی را بکشید و جان 4 نفر را نجات دهید؟

سوالتون خیلی جالب بود.
اولی را براحتی میگویم نه.اما دومی را نمیدانم چه بگویم.
بنظرم در حالت دوم اگر قرار است بین دوحالت تصمیم بگیرم و هیچ انتخاب سومی نداشته باشم چهار نفر را نجات بدهم .:smile:

انگار در حالت اول الگویی دارم که از ان تبعیت میکنم اما در حالت دوم الگویی ندارم و خودم تصمیم میگیرم.
در واقع حالت اول در حال حاضر در جامعه در حال وقوع است و ما برحسب عادت ذهنیمان به ان جواب میدهیم .
اما حالت دوم برایمان تازگی دارد .

خوشحالم تو دنیای واقعی مثال دوم خیلی کم پیش میاد
مثل مواقعی که آدما توی شرایط جنگی گیر میکردن .

y.h.m.b

عضو جدید
سلام.

1.خیر ما چنین حقی رو نداریم ( اما شاید اون شخص خودم بودم حاضر میشدم بمیرم تا 4 نفر دیگه زنده بمونن)
2. بله مرگ یک نفر در مقابل زندگی 4 نفر
مهندس کاش لطف میکردی و جواب این معما رو می گفتی.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
در مورد سوال اول دلیلش معلومه نیازی به توضیح نیست. در مورد سوال دوم ن خیر رو انتخاب کردم چون اون 4 نفری که به ریل بسته شدن حتما یه غلطی کردن پس باید بمیرن که اگه بیگناه باشن به امر خدا قطار وایمیسته چون سر بیگناه پای دار میره اما بالای دار نمیره ;)

فرض کن نشستن و بسته نشدن.

یا اینکه اون یه نفر هم بسته شده. شربطشون رو یکسان بگیر.

فرض کنید که 4 نفر خوابیدن در مسیر اصلی و 1 نفر در مسیر انحرافی خوابیده و شما کارمند راه آهن هستی و مسئول تعویض خط ها. مسیر انحرافث هم فقط 1 نفر رو میکشه و برای مسافرا مشکلی پیش نمیاد

آخرین ویرایش:

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب بستگی داره... .
مثلا واسه سوال دومی ممکنه اون 1 نفر روی یه ریل خراب خوابیده باشه و اون 4 نفر روی یه ریل سالم.
بعد ممکنه اگه بخوایم به همینا فقط فکر کنیم جون همه مسافرای قطار رو به خطر بندازیم و باعث مرگ 101 نفر بشیم.
ولی اگه از روی اون 4 تا رد بشیم فقط اون 4 تا رو کشتیم.
درست نمیگم؟

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عادل نیستم خودمم در گیره این افکار نمیکنم
جا قحط بوده اومده رو ریل خابیده

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز

با سلام
سوال اول که بدون دلیل خیر میباشد....:w16:
سوال دوم هم که گفتید "ما میتونیم ..." و بعد گفتید " شما میتونید ..."
بالاخره متوجه نشدم "شما " یا "ما" اینکارو کنیم ولی خب چه شما چه ما نمیتونیم . نخیر جوابه.بهتره نیروهای امدادی بیان تصمیم بگیرن...شما ذهنت درگیر نکن.....:w16:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
در مورد اول خیر...
چون همچین حقی نداریم...گرفتن حق زندگی از کسی...
در مورد دوم هم خیر...
چون قسمت این بوده که قطار در مسیری باشه که 4 نفر هستن... ما نمیتونیم به خاطر تغییر قسمت اون افراد جون یه بیگناه دیگه رو بگیریم...

فرض کنید اون 4 نفر هم بیگناه بودن و شما مسئول عوض کردن خط ها هستید

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
با سلام
سوال اول که بدون دلیل خیر میباشد....:w16:
سوال دوم هم که گفتید "ما میتونیم ..." و بعد گفتید " شما میتونید ..."
بالاخره متوجه نشدم "شما " یا "ما" اینکارو کنیم ولی خب چه شما چه ما نمیتونیم . نخیر جوابه.بهتره نیروهای امدادی بیان تصمیم بگیرن...شما ذهنت درگیر نکن.....:w16:

اینجور مواقع منو شما نداریم. پوست داستان رو بیخیال . مغزو بچسب

فرض کن خودت مسئول خط راه آهنی و عضو حلال احمرم هستی و پزشکی هم خوندی و قسم خوردی که جون آدما رو نجات بدی.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اولی که خیر به دلیل هایی که همه گفتن ..
دومی هم خیر سعی میکنم کار درستو انجام بدم با تغییر مسیر باعث کشتن یه فرد میشم دوست دارم به جای وقت گذاشتن برای این کار هر چندتا از کسایی رو که به ریل بسته شدنو ازاد کنم اینطوری تلاش من برای فقط نجات بوده نه نجات به قیمت مرگ یه ادم!!

فرض کن وقت برای این کارا نداری که کسیو نجات بدی و خودتم اینو میدونی. فرض کن اون یه نفر هم بسته شده(شرایط رو یکسان بگیر)

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
بنظرم در حالت دوم اگر قرار است بین دوحالت تصمیم بگیرم و هیچ انتخاب سومی نداشته باشم چهار نفر را نجات بدهم .:smile:

انگار در حالت اول الگویی دارم که از ان تبعیت میکنم اما در حالت دوم الگویی ندارم و خودم تصمیم میگیرم.
.
سلام. ممنون از مشارکتت
حالا که شما تصمیم گرفتید اون 1 نفر رو بکشید چرا در سوال اول نمیکشید؟ چه فرقی وجود داره بین این دو سوال؟؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
1.خیر ما چنین حقی رو نداریم ( اما شاید اون شخص خودم بودم حاضر میشدم بمیرم تا 4 نفر دیگه زنده بمونن)
2. بله مرگ یک نفر در مقابل زندگی 4 نفر
مهندس کاش لطف میکردی و جواب این معما رو می گفتی.

چه فرقی هست بین دو سوال که جوابای شما فرق میکنه؟؟ مگه در حالت اول مرگ یک نفر در برابر نجات 4 نفر نیست؟ خب چرا اون نه دومی آره؟!!

من فقط سوال رو یه جایی خونده بودم! یادم نمیاد جوابی واسش نوشته بود یا نه. اما اکثریت پرسش شونده ها یه جواب خاص رو انتخاب کرده بودن (تا اونجا که یادمه). بعدا میگم اکثریت جامعه چی گفته بودن. باید کتابی که اینو نوشته بود رو پیداش کنم.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اون چهار نفر چرا روی ریل بسته شدن؟

شما فرض کن بسته نشدن. کارگر بودن خسته بودن خوابیدن. گوشیهایی هم بگوششونه که صدای اومدن قطار رو نمیشنون.
اون یه نفر هم در مسیر انحرافی مثل همینها..

یا اگه میخای فک کنی که بسته شدن فرض کن اون 1 نفر هم به همون دلیل بسته شده

sarah89

عضو جدید
هر دو خیر
اولی که واضحه چرا
ولی دومی،اون بیچاره ای که بیرون دامنه ی خطره چه گناهی کرده!
اصلا اونایی که به ریل بسته شدن ....علتش چی بوده؟!

برا دومی سعی میکنم قطارو متوقف کنم.

ورای این مسائل،فلسفه ی این سوالا چیه؟هدف؟؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
هر دو خیر
اولی که واضحه چرا
ولی دومی،اون بیچاره ای که بیرون دامنه ی خطره چه گناهی کرده!
اصلا اونایی که به ریل بسته شدن ....علتش چی بوده؟!

برا دومی سعی میکنم قطارو متوقف کنم.

ورای این مسائل،فلسفه ی این سوالا چیه؟هدف؟؟

ببین فرض کن شرایط برای اون 4 نفر و اون یه نفر یکسانه.

یعنی یا همه بسته شدن یا همه خوابیدن.

علتشم فرض کن واسه امتحان کردن شما بوده

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرض کنید اون 4 نفر هم بیگناه بودن و شما مسئول عوض کردن خط ها هستید

باز هم خیر...
حتی اگر تمام دلیل هایی که گفتی رو هم در نظر بگیرم بازم نه...همچین کاری نمیکنم
چون اگر قطار باعث مرگ اون چهار نفر بشه من مستقیما نقشی نداشتم...
اما با عوض کردن خط مسیر قطار دقیقا باعث مرگ یک آدم شدم...

بالا