زاویه تمایل در تراشکاری ( Side Rake Angle )

atagm

عضو جدید
زاویه تمایل، شیب لبه برنده قلم نسبت به افق می باشد . به عبارتی دیگر زاویه هدایت جریان براده بر روی سطح ابزار تعریف می شود .
نکته 1 : زاویه تمایل بستگی به نوع براده برداری وجنس قطعه کار دارد .
نکته 2 : زاویه تمایل در جهت جریان براده وهمچنین مقاومت راس قلم موثر می باشد .
زاویه تمایل مثبت ومنفی :
در صورتی که نوک قلم در بالاترین نقطه از لبه برنده نسبت به افق قرار داشته باشد زاویه تمایل مثبت می باشد به عبارت دیگر زاویه تمایل هنگامی مثبت می باشد که صعود لبه برنده به طرف نوک رنده باشد . زاویه تمایل منفی عکس بالا می باشد .
کاربرد زاویه تمایل مثبت ومنفی :
زاویه تمایل منفی از نظر مقاومت در برابر بارهای ضربه ای به خصوص درمواد ترد وشکننده که به دلیل براده های منقطع وشکستن پی در پی براده ، بارهابه صورت ضربه ای به قلم وارد می شود مناسب می باشد . به همین دلیل برای خشن کاری از این زاویه استفاده می شود .
اما زاویه تمایل مثبت باعث آسیب پذیری نوک قلم می شود واز آن بیشتر در پرداخت کاری استفاده می شود .
نکته 3 : در تراشکاری زاویه تمایل را معمولا در گستره ای بین 10تا10- در نظر می گیرند .
11.jpg

saeedvalentino

عضو جدید
سلام خدمت Atagm عزیز

به نظرتون چرا دکتر رازفر در کتاب توانایی ماشینکاری گفته اگر نوک ابزار به سمت بالا باشه زاویه هدایت جریان براده منفی است!!!

اما چندتا نکته مهم در مورد زاویه هدایت جریان براده {(هادی)- (تمایل)}:

1) زاویه تمایل یا همان زاویه هدایت جریان براده اثر قابل توجهی روی نیروهای تراش و در نتیجه انرژی مخصوص تراش ندارد.

2) زاویه تمایل چگونه براده را هدایت میکند؟

الف) اگر زاویه تمایل مثبت باشد براده را به طور عمودی (عمود بر محور کار و موازی امتداد طول ابزار) از سطح کار دور میکند.

ب) اگر زاویه تمایل منفی باشد در اینصورت براده به طور عمودی به طرف قطعه کار رانده می شود.

ج) اگر زاویه تمایل صفر باشد در اینصورت براده به موازات محور کار حرکت خواهد کرد و پیچش براده موجب خرد شدن آن می شود.

3) زاویه تمایل مثبت موجب می شود قطعه کار به طرف ابزار کشیده شود.

4) زاویه تمایل منفی موجب می شود قطعه کار از ابزار دور شود.

5) در کارهای معمولی زاویه تمایل صفر است.

امیدوارم در زمینه ساخت و تولید مطالب بیشتری ارسال کنید.

پاینده باشید.

آخرین ویرایش:

atagm

عضو جدید
سلام خدمت Atagm عزیز

به نظرتون چرا دکتر رازفر در کتاب توانایی ماشینکاری گفته اگر نوک ابزار به سمت بالا باشه زاویه هدایت جریان براده منفی است!!!

اما چندتا نکته مهم در مورد زاویه هدایت جریان براده {(هادی)- (تمایل)}:

1) زاویه تمایل یا همان زاویه هدایت جریان براده اثر قابل توجهی روی نیروهای تراش و در نتیجه انرژی مخصوص تراش ندارد.

2) زاویه تمایل چگونه براده را هدایت میکند؟

الف) اگر زاویه تمایل مثبت باشد براده را به طور عمودی (عمود بر محور کار و موازی امتداد طول ابزار) از سطح کار دور میکند.

ب) اگر زاویه تمایل منفی باشد در اینصورت براده به طور عمودی به طرف قطعه کار رانده می شود.

ج) اگر زاویه تمایل صفر باشد در اینصورت براده به موازات محور کار حرکت خواهد کرد و پیچش براده موجب خرد شدن آن می شود.

3) زاویه تمایل مثبت موجب می شود قطعه کار به طرف ابزار کشیده شود.

4) زاویه تمایل منفی موجب می شود قطعه کار از ابزار دور شود.

5) در کارهای معمولی زاویه تمایل صفر است.

امیدوارم در زمینه ساخت و تولید مطالب بیشتری ارسال کنید.

پاینده باشید.
باسلام خدمت دوست عزیزم
من هم قبل از اینکه این مطلبو بگذارم اینو در صفحه 50 کتاب آقای راز فر دیدم...والبته تناقض بسیار بامنابع دیگر وبا نوشته شون...از نظر من متن آقای راز فر اشتباهه...اما استدلال های من...
1) دلیل اول من کتاب رفرنسیه که خودآقای رازفر درمنابع کتابشون دارند..با شماره 2 به نام Fundaental of metal machinig ana machin ...نوشته Geoffrey Boothroydاست...در این کتاب دربخش زاویه تمایل side rake angleمتنی دقیقا به این شرح نوشته...The side rake is negetive if the slope is towards the cutting edge and...که معنیش همانطور که میتونید اینه که زاویه تمایل منفی می باشد اگر شیب به سمت لبه برنده باشدومثبت است اگر به طرف خارج از لبه برنده باشد
2) دلیل دوم کتاب کارگاه عمومی دانشگاه پیام نور نوشته آیدین سلیمی اصل ومرتضی یگانه است...که دراونجا با شکل وبه صورت لاتین این مسئله بیان شده..
3 ) کتاب ماشین ابزار هنرستان می باشد که دراونجا هم با شکل بیان شده است..
4 ) حتی در نوشته خود آقای راز فر با این مضمون که گفتند اگه نوک قلم در بالاترین نقطه از لبه برنده نسبت به افق قرار داشته باشه...خب..مسلمه که در شیب منفی که مد نظرشون بوده اون نقطه بالاتر از لبه برنده نمیشه...
به هرحال من نظر شخصیم با این مستندات بوده...امیدوارم تونسته باشم پاسخ شایسته ای بدم...باسپاس از سوال ومطلبتون...:gol::gol::gol:

peyman_mihankhah

عضو جدید
سلام دوست عزیز side rake angle همون زاویه براده هستش و زاویه تمایل بهش میگن back rake angle و این کلا آدمو به اشتباه میندازه.در ضمن خود بنده هم با مطالعاتی که داشتم احساس میکنم تو کتاب آقای رازفر این زاویه ها رو اشتباه نوشتن.Back+Rake+Angle+formed+between+top+face+of+tool+and+top+of+tool+shank.jpg