روش کنترل چند سرو موتور یا استپر موتور

hoomanb

عضو جدید
سلام
همان طور که در شکل ضمیمه شده مشاهده می کنید یک mill cnc داریم که دارای 4 موتور برای کنترل محور های x y z است. 2 موتور که به طور موازی کار می کنند برای محور x و 1 موتور برای محور y و 1 موتور برای کنترل محور z است.
مشکل در کنترل این موتور هاست, به این صورت که فرض کنید می خواهیم موتور های محور x مثلا 10 دور بچرخند, محور y مثلا -2 دور و محور z مثلا 0.5 دور و عملیات کنترل هم از طریق لپ تاپ انجام شود. یعنی شما در لپ تاپ با نرم افزاری اماده یا طراحی شده دستور را وارد کنید و در عمل نتیجه را مشاهده کنید.
شما چه نوع کنترلی را پیشنهاد می کنید؟
از دو نوع موتور استپر موتور و سرو موتور کدام نوع را پیشنهاد می کنید؟ چرا؟
(همان طور که مشخص است مکانیکی هستم پس لطفا روان و شفاف جواب بدهید)
متشکر

پیوست ها

• 18.jpg
    18.jpg
    74.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

مهرداد_

عضو جدید
سلام دوست عزیز
راسیتش من سروو رو پیشنهاد میکنم،
ببین این سروو ها بعضی هاشون 3 تا ترمینال دارن و بعضی ها 5 تا ، که سه سیمه ها دوتا واسه تغذیه و یکی واسه کنترل محور !
دلیل اینکه من میگم سروو بهتره اول اینکه خیلی پرقدرته نسبت به استپر
دوم اینکه به نظر من کنترل اون توی محیط های برنامه نویسی مثل بسکام خیلی راحتر هستش

برای اینکه از سروو یا استپر استفاده کنی اول باید اون رو توی محیط های نرم افزاری راه اندازی کنی ، با بسکام یا کدویژن
بعد اگه خواستی که موتورها از بیرون کنترل کنی اون یه بحث دیگه است

ولی درکل من نحوه راه اندازی سروو ها رو خواستی بلدم ، بهت میگم ولی کنترل از خارج از مدار موتورها زیاد چیزی نمیدونم

خواستی خبر کن

J111111

عضو جدید
شما اول بايد فرمول زمان و فاصله چرخش cnc رو بدست بياري
حالا شما مي دوني بعد از چند چرخش محور به آخر مي ريسه يا به مختصات مورد نظر ميرسه
حالا راحت ميتوني تو ويژوال بيسيك و max232 موتور ها رو كنترل كني
مثلا اندازه گرفتي تو 1ثانيه محور 3 ميلي حركت كرد پس براي حركت 1 ميلي تو بايد 1/3 ثانيه موتور رو بچرخوني واين رو هم بايد در نظر بگيري كه از اول محور تا آخر محور چند ثانيه وچقدر هست تا دستگاه از مختصاتش بيرون نره
من تو تابستون دستگاهشو مي سازم برنامه هاشو ميزارم اينجا استفاده ميكنين

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
همان طور که در شکل ضمیمه شده مشاهده می کنید یک mill cnc داریم که دارای 4 موتور برای کنترل محور های x y z است. 2 موتور که به طور موازی کار می کنند برای محور x و 1 موتور برای محور y و 1 موتور برای کنترل محور z است.
مشکل در کنترل این موتور هاست, به این صورت که فرض کنید می خواهیم موتور های محور x مثلا 10 دور بچرخند, محور y مثلا -2 دور و محور z مثلا 0.5 دور و عملیات کنترل هم از طریق لپ تاپ انجام شود. یعنی شما در لپ تاپ با نرم افزاری اماده یا طراحی شده دستور را وارد کنید و در عمل نتیجه را مشاهده کنید.
متشکر

برای این دستگاه شما نیازی به برنامه نویسی مستقیم نیست
طرحی که نیاز هست رو بوسیله ی نرم افزار های مهندسی یا cam/cad
رسم میکنید
بعد توسط نرم افزار واسط که به اینترفیس معروف هستند تبدیل به gcode میشه
یعنی فرامینی قابل خواندن برای دستگاه
اینکار رو نرم افزارهایی مثل math3 انجم میدن
بعدشم از خروجی پارارل ( پرینتر ) یا سریال ( usb) فرمان داده میشه به درایور
درایور هم با توجه به تنظیماتی که روی اینتر فیش انجام دادی
تعداد دورهای استپر موتورها رو تنظیم میکنه

استپر موتور ارزان تر کندتر و بدون فید بک هست
اما سرور موتور دقیق تر گرانتر و پر سرعت تر هست
فرق عمده ا ونها هم در فیدبک هست که باعث دقت سرور میشه
مثل اینکه من به شما بگم برو فلان جا
اگه شما فقط بری و من ندونم که رسیدی یا نه میشیه استپر موتور
اما اگه بری و بعد از رسیدن بهم زنگ بزنی که من رسیدم میشه سروو موتور
یعنی فیدبک داره
برای نمونه های با دقت نه چندان خوب ( در حد نیم میل ) استپر خوب هست
که اون دقت رو هم میشه با زیاد کردن کام ها و لقی یرها و ترفند های الکتورنیک و نرم افزار بالاتر برد
اگ قصد ساخت داری
اول با استپر موتور کار کن تا زوایای کار دستت بیاد
بعد نمونه های دیگه رو بساز

amir.hosein.t

عضو جدید
سلام دوست گرامی
چطور سرو را راه اندازی و کنترل می کنند؟
روش pwm برای کنترل سرو چیست؟

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
متشکر
اگه میخواهی که برنامه ازطریق نرام افزارکنترل بشه به صورت مانیتورینگ ازنرم افزارlab view استفاده کن
مخصوص سیستم های کنترل مانیتورینگ هستش-hmi
توی این نرم افزارکه دارای 2 محیط هست میتونه به راحتی سیستم روکنترل کنی،محیط شبیه سازی سخت افزاری وبرنامه نویسی
برای برنامه نویسی میتونی ازیکی ازمحصولات lab viewبه نام کارت daq استفاده کنی که بردکامل آن همراه atmegaxومدارات راه اندازهستش
شمافرآیندکنترل روتوسط بلوک های موجوددرlab viewدرمحیط برنامه نویسی نوشته وسخت افزارمدارکه همان موتورهاهستش به کارت daq وصل میکنی
دربرنامه بلوک کارت daq فراخوانی شده ومیتوانی ازامکانات میکرواستفاده کنی مثلاport هاوتایمرها یاadc
دراینجادیگرنیازبه برنامه نویسی میکرونیست وشماازطریق توابع lab view موتورهاروکنترل میکنی
بسته به مورداستفاده ی شمامیتونی ازموتورهای مختلف استفاده کنی
برای کارهایی مثل چرخش باقدرت دریک زوایه خاص ازسرو وکنترل زوایه ای وپله ای ازموتورstep motor استفاده کنی.دراین موردموتورdc نیزهست.
برای کنترل motor dc ازمدpwm درتایمردربلوک کارت daq درlab view استفاده میکنی.

بالا