روش هاي ساخت فرآورده هاي شيميايي

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

دوستان هم لطفا اسپم نکنید. اینجا فقط روش تولید باید گذاشته بشه.

اگر قراره سوال مطرح کنید و بقیه جواب بدن، تاپیکی با همین عنوان هستش.

خانوم شیما
اول تشکر میکنم از پست هایی که میذارید.
اما اگه قرار باشه اینطور که شما میگید پیش بره در تالارو باید تخته کرد، اجازه بدین همین دوتا بحثیم که میشه و مرتبط با روش ساخت یا سنتز فرآورده های شیمیایی هست توی تالار باشه، چقد خوبه همه ی اعضایی که شیمی بلدن بیان و حداقل نظر بدن، تالار باید پویا باشه تا بدرد بخوره.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
علیرضا جان راجع به گازش بیشتر توضیح میدی؟
میدونی چیه؟؟
سلام بهنام جان
خوشحالم که میبینم علاقه نشون دادید، و ممنون از اینکه دیروز پاسخ یکی از دوستان را دادید.
عرض کنم که، توی این واکنش ما گاز HCl خشک را تولید کردیم و این گاز را به بالنی که داخلش بنزن، آلومینیوم کلرید و سدیم سیانید هست وارد کردیم.
خب سدیم سیانید در حضور اسید یا آب به HCN تبدیل میشه و این گاز به شدت از طریق مجاری تنفسی جذب میشه و باعث خفگی و مرگ میشه. استادم گفت که از این سبک واکنش سیانید با اسید و تولید هیدروژن سیانید برای کشتن سربازان جنگ استفاده میکردن.
برای جلوگیری از هر آسیبی، زیر هود و تحت رفلاکس آب این کار را انجام میدن.
:D

آخرین ویرایش:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
خانوم شیما
اول تشکر میکنم از پست هایی که میذارید.
اما اگه قرار باشه اینطور که شما میگید پیش بره در تالارو باید تخته کرد، اجازه بدین همین دوتا بحثیم که میشه و مرتبط با روش ساخت یا سنتز فرآورده های شیمیایی هست توی تالار باشه، چقد خوبه همه ی اعضایی که شیمی بلدن بیان و حداقل نظر بدن، تالار باید پویا باشه تا بدرد بخوره.

من نمیگم فعالیت نباشه، عرض کردم هرچیزی جایی داره.

الان هم که مدیر نداره نذارین از این شلوغ تر بشه...

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

من قصد مخالفت با شما رو ندارم، اما جای بحثی که آقای علیرضا راه انداخت به نظر من همین جاست، اگه جای مناسب تری میدونید بگید.
در هر صورت منم موافقم با شما که تالار نیاز مبرم به مدیر داره،خیلی شلوغ و بی نظمه...
از همه چیز که بگذریم خیلی خوب میشه که اعضای قدیمی تالار بیان و به صورت پویا تو تالار باشن و فقط هر از گاهی یه مطلب نذارن، ما دوست داریم ازشون چیز یاد بگیریم، از همه دوستان
:smile:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام
من چند سالی هست اینجا سر میزنم
و از نوشته های شما استفاده میکنم،
شاید مهندس شیمی نباشید ولی از صد تا مهندس شیمی بیشتر اطلاعات دارید
من به نوبه خودم از زحماتی که چند سال گذشته کشیده اید و خیلی چیزها را یاد داده اید تشکر میکنم
اگر امروز از شما تشکر نکنیم در نتیجه فردا انگیزه ای در شما برای ادامه نخواهد بود، تشکر باعث میشود تا انگیزه و تلاش شما ادامه پیدا کند و ما از دانش شما استفاده کنیم.
لازم نیست حتما نام شما را مدیر بگذارند همین که زحمت میکشید خودش از مدیر بودن بالاتر است.
توی این چند سال یادم میاد بعضی ها اذیت تان کرده اند و شما را رنجانیده اند اما باز دوباره به تلاش و فعالیت ادامه داده اید.
بازم ممنون از زحمات شما

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام کسی میدونه آیزو ریسایکل که پالایشگاهها و پتروشیمیها میفروشند چی هست؟ به چه مصرفی میره؟

توی سایت نفت سپاهان اینطوری نوشته نظرتون چی هست؟

سپاهان پارافین، فرآورده ای حاصل از پالایش خوراک بسیار سبک ایزو ریسایکل است که کاربری وسیعی در صنایع تبدیلی به روغن های ترانس، نساجی، White Oil و نیز تولید سموم کشاورزی، لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی دارد. ازجمله خصوصیات بارز و منحصر به فرد سپاهان پارافین می توان به شاخص گرانروی بسیار بالا، نقطه اشتعال بالا و عدم وجود ترکیبات آروماتیکی و گوگردی اشاره نمود. در صورت انجام فرآیندهای پالایشی تکمیلی بر روی سپاهان پارافین، این محصول قابلیت کاربرد در تولید برخی روانکارها به ویژه گریس و روغن های صنعتی را دارا می باشد.

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام کسی میدونه آیزو ریسایکل که پالایشگاهها و پتروشیمیها میفروشند چی هست؟ به چه مصرفی میره؟

توی سایت نفت سپاهان اینطوری نوشته نظرتون چی هست؟

بـــــــــــــــــــه سلام مهندس، چطوری؟

توی لینک زیر، اینو نوشته بود
It also produces Isorecycle that is the residue in the splitter tower in Isomax unit of Isfahan Refinery is sent directly to the Dewaxing unit for producing industrial paraffin.
http://www.sepahanoil.com/en/about-soc/our-refinery

این لینک هم در واقع پروژه ش را تعریف کرده.

محمدجان، نمیدونم چقدر اینی که میگم درسته یا نه!!!
این لینک هم اینو نوشته بود:
"
Recycle isobutane is returned back to the Reaction Section. As iC4 purity is reduced, the amount of organic fluorides formed increases in the acid settler effluent and product streams. In addition, in order to maintain a constant isobutane/olefin (I/O) ratio, operators may increase recycle flow as the iC4 purity drops. Higher flow rates may promote acid carryover. The presence of “C6 + heavier” impurities in the isorecycle may be an indication of tray fouling in the tower."
پس با این حساب که این نوشته، به فرایند بازیابی ایزوبوتان میگن ایزوریسایکل!!
http://www.ogj.com/articles/print/v...-conclusion-discussion-turns-to-gasoline.html

آخرین ویرایش:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بـــــــــــــــــــه سلام مهندس، چطوری؟

توی لینک زیر، اینو نوشته بود
It also produces Isorecycle that is the residue in the splitter tower in Isomax unit of Isfahan Refinery is sent directly to the Dewaxing unit for producing industrial paraffin.
http://www.sepahanoil.com/en/about-soc/our-refinery

این لینک هم در واقع پروژه ش را تعریف کرده.

محمدجان، نمیدونم چقدر اینی که میگم درسته یا نه!!!
این لینک هم اینو نوشته بود:
"
Recycle isobutane is returned back to the Reaction Section. As iC4 purity is reduced, the amount of organic fluorides formed increases in the acid settler effluent and product streams. In addition, in order to maintain a constant isobutane/olefin (I/O) ratio, operators may increase recycle flow as the iC4 purity drops. Higher flow rates may promote acid carryover. The presence of “C6 + heavier” impurities in the isorecycle may be an indication of tray fouling in the tower."
پس با این حساب که این نوشته، به فرایند بازیابی ایزوبوتان میگن ایزوریسایکل!!
http://www.ogj.com/articles/print/v...-conclusion-discussion-turns-to-gasoline.html

سلام
ممنون
احتمالا درسته چون توی متن پالایشگاه نوشته که خوراک بسیار سبک ایزوریسایکل
بنابر این احتمالا ایزو ریسایکل ترکیبی از پارافین و ایزو بوتان هست.

saxiass

عضو جدید

ببینید دوست عزیز اول اینکه حرمت کلامتون رو حفظ کنید...

اگر واقعا شما تحصیلات و مطالعه دارید باید بدونید منظور از واحد، هرچیزی میتونه باشه.

اگر مقادیر بزرگ میخواید واحدهای بالاتر! اینها مقیاسی هستن که میتونن هر واحدی داشته باشن.

این تاپیک رو من از 5 6 سال پیش آغاز کردم. از مطالبی هم که میذارم کمال اطمینان رو دارم.

این مطالب ضمیمه هم نوشته استادم بوده که در اختیار این سایت قرار دادم چون من مهندسی

شیمی نخوندم که بخوام با دیاگرام و یا صنعتی بحث کنم!!

شما هم هر حرفی دارید اول خصوصی مطرح کنید و بعد وارد تاپیک کنید.

دوستان هم لطفا اسپم نکنید. اینجا فقط روش تولید باید گذاشته بشه.

اگر قراره سوال مطرح کنید و بقیه جواب بدن، تاپیکی با همین عنوان هستش.
من الان با سرچ تو گوگل به این تاپیک رسیدم. شما وقتی نوشتی PFD یعنی باید یه توضیح کامل باشه. نه یک چیز سر سری که هیچ توجیه علمی نداره. بعدشم خب شما که میگی هر واحدی باشه، باید بدونی که تو مهندسی حداقل یه مرجع باید بدی تا هر کس خواست scale up یا scale down کنه. شما که زحمت میکشی، چه بهتر که کامل باشه!

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من الان با سرچ تو گوگل به این تاپیک رسیدم. شما وقتی نوشتی PFD یعنی باید یه توضیح کامل باشه. نه یک چیز سر سری که هیچ توجیه علمی نداره. بعدشم خب شما که میگی هر واحدی باشه، باید بدونی که تو مهندسی حداقل یه مرجع باید بدی تا هر کس خواست scale up یا scale down کنه. شما که زحمت میکشی، چه بهتر که کامل باشه!

PFD یعنی Process Flow Diagram معنی تحت الفظی آن میشود نمودار جریان فرایند

بنابر این برای توضیح یک نمودار جریان فرایند نیاز به توضیح کامل نیست و در اصل استانداری برای ان وجود ندارد که بشه گفت باید اینو بنویسی یا کامل یا ناقص باشه
بلکه همین که یک نفر با خود کار و مداد روی کاغذ روزنامه بتونه به طرف مقابل برسونه که نمودار جریان فرایند چی هست کافی هست
مثلا برای توضیح نمودار جریان فرایند تولید پنیر میتوانید عکس چند گاو و گوسفند را روی دیوار غاری کنار هم کشیده و عکس چند چوپان که شیر انها را میدوشند
و سپس عکس همران ان چوپانها که شیر دوشیده شده را تخمیر و تبدیل به پنیر میکنند
این عکس کشیده شده از گاو و گوسفند و چند چوپان و زنان روستائی انها روی دیوار یک غار را از نظر علمی میتوان یک PFD نامگذاری کرد.

اما اینکه یک نمودار باید یه توضیح کامل باشه شاید منظور شما P&ID یا Piping and Instrumentation Diagram باشه
که این نقشه ها، نقشه های دقیق و کاتالوگ بندی شده لوله کشی و ابزار دقیق به همراه مشخصات تمامی قطعات به کار رفته در فرایند است.

این البته نظر من بود که از بزرگان این فن یاد گرفته ام

saxiass

عضو جدید
PFD یعنی Process Flow Diagram معنی تحت الفظی آن میشود نمودار جریان فرایند

بنابر این برای توضیح یک نمودار جریان فرایند نیاز به توضیح کامل نیست و در اصل استانداری برای ان وجود ندارد که بشه گفت باید اینو بنویسی یا کامل یا ناقص باشه
بلکه همین که یک نفر با خود کار و مداد روی کاغذ روزنامه بتونه به طرف مقابل برسونه که نمودار جریان فرایند چی هست کافی هست
مثلا برای توضیح نمودار جریان فرایند تولید پنیر میتوانید عکس چند گاو و گوسفند را روی دیوار غاری کنار هم کشیده و عکس چند چوپان که شیر انها را میدوشند
و سپس عکس همران ان چوپانها که شیر دوشیده شده را تخمیر و تبدیل به پنیر میکنند
این عکس کشیده شده از گاو و گوسفند و چند چوپان و زنان روستائی انها روی دیوار یک غار را از نظر علمی میتوان یک PFD نامگذاری کرد.

اما اینکه یک نمودار باید یه توضیح کامل باشه شاید منظور شما P&ID یا Piping and Instrumentation Diagram باشه
که این نقشه ها، نقشه های دقیق و کاتالوگ بندی شده لوله کشی و ابزار دقیق به همراه مشخصات تمامی قطعات به کار رفته در فرایند است.

این البته نظر من بود که از بزرگان این فن یاد گرفته ام

عزیز دلم من خودم همه اینا رو میدونم. همش تو اون کتاب اقتصاد هست. ولی شما اگه اون pfd رو میدیدی اینطوری نمیگفتی.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عزیز دلم من خودم همه اینا رو میدونم. همش تو اون کتاب اقتصاد هست. ولی شما اگه اون pfd رو میدیدی اینطوری نمیگفتی.
دوستان من هی نخواستم دخالت کنم، ول نمیکنید چرا؟
حالا شیما جان یه مطلبی گذاشته، دیگه به سواد خواننده بر میگرده قبول کنه یا نه
روحیه ی دانش طلبی با قبول کردن همه مطالب خوانده شده سازگار نیست ولی به جای سرکوب همدیگه چهار تا مطلب بذارین که همدیگه را نقد کنید و در مورد مطلبی که فکر میکنید غلطه بحث علمی داشته باشین نه جدل
بیش از این هم این موضوع را ادامه ندین وگرنه اعلام تخلف میکنم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان من هی نخواستم دخالت کنم، ول نمیکنید چرا؟
حالا شیما جان یه مطلبی گذاشته، دیگه به سواد خواننده بر میگرده قبول کنه یا نه
روحیه ی دانش طلبی با قبول کردن همه مطالب خوانده شده سازگار نیست ولی به جای سرکوب همدیگه چهار تا مطلب بذارین که همدیگه را نقد کنید و در مورد مطلبی که فکر میکنید غلطه بحث علمی داشته باشین نه جدل
بیش از این هم این موضوع را ادامه ندین وگرنه اعلام تخلف میکنم

آقا حاضر :) من میخوام اخراچ بشم :D

ببخشید دیگه تکرار نمیشه :)

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
ما برای شستشوی بعضی قطعات فلزی و چربی زدایی اونها قصد داریم از متیل استات استفاده کنیم
و در حال حاضر از پرکلرید آمونیوم استفاده می کنیم اما متیل استات به صرفه تر و سالمتره
اما از اونجا که قطعات فلزی روی هم سابیده می شند و ممکنه جرقه بوجود بیاد امکان آتش گرفتن متیل استات وجود داره.
می خواستم بدونم
1- آیا شما راهی رو پیشنهاد می دید که کاری بکنیم متیل استات بدون افت قدرت حلالیتش خاصیت آتش گیریش از بین بره؟
2- و یا ماده دیگه ای رو می تونید معرفی بفرمائید تا استفاده کنیم و قیمتش از متیل استات بیشتر نشه و فرار باشه و زود خشک شه؟
با تشکر

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ما برای شستشوی بعضی قطعات فلزی و چربی زدایی اونها قصد داریم از متیل استات استفاده کنیم
و در حال حاضر از پرکلرید آمونیوم استفاده می کنیم اما متیل استات به صرفه تر و سالمتره
اما از اونجا که قطعات فلزی روی هم سابیده می شند و ممکنه جرقه بوجود بیاد امکان آتش گرفتن متیل استات وجود داره.
می خواستم بدونم
1- آیا شما راهی رو پیشنهاد می دید که کاری بکنیم متیل استات بدون افت قدرت حلالیتش خاصیت آتش گیریش از بین بره؟
2- و یا ماده دیگه ای رو می تونید معرفی بفرمائید تا استفاده کنیم و قیمتش از متیل استات بیشتر نشه و فرار باشه و زود خشک شه؟
با تشکر

یعنی در اصل شما میخواین فلش پوینت متیل استات را پائین بیارین
خوب فکر میکنم موادی که فلش پوینت پائینی دارند مانند ترکیبات سنگین نفتی میتونند گزینه مناسبی باشند
البته احتمال زیاد مواد سنتتیک پتروشیمی و شیمیائی هم توی بازار زیاده چند وقت پیش یه تاپیکی بحث بود که اگر به گازوئیل موادی اضافه بشه فلش پوینتش پائین میاد و قابل استفاده در موتور میشه
چون باید گازوئیل برای سوختن داخل موتور دیزلی تحت فشار و با شرایط خاص منفجر بشه

دوستان بهتر از من شاید بتوانند راهنمائی کنند.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
INDEX

INDEX

مواد سازنده عدسی عینک
شیشه ضد گلوله چطور اختراع شد ؟
فرمول تهیه رنگهاي نساجي
روش تولید بنزوئیک اسید از بنزوئین
عطرها
روش توليد بنزين با عدد اکتان بالا با نانوكاتاليست ايراني
تهیه آب اکسیژنه (H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB])
تولید صنعتی چسب
تولید پلی استیرن ( یونولیت )
تولید سیمان
تولید وایتکس (سفیدکننده)
تولید پرلون ( نایلون 6 )
تولید واکس کفش
تولید شیشه
تولید لاک ناخن
[URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4279553&viewfull=1#post4279553"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4296825&viewfull=1#post4296825"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4321342&viewfull=1#post4321342"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4392459&viewfull=1#post4392459"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4395854&viewfull=1#post4395854"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4457663&viewfull=1#post4457663"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4461166&viewfull=1#post4461166"][URL="http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B4%D9%8A%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%8A%D9%8A?p=4682239&viewfull=1#post4682239"]
[/URL][/URL][/URL][/URL][/URL][/URL][/URL][/URL]
با تشکر از SHIMA برای پست های مفید و زحمتی که کشیده.
این پست در حال ویرایش است

آخرین ویرایش:

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
احیانا کسی از ترکیبات چسب مو سر رشته داره؟؟

amirdolu

عضو جدید
سلام به همه عزیزان
توی تالار مهندسی شیمی هم تاپیک مشابهی وجود داره که در مورد فرمولاسیون ها و فرایند های شیمی صنعتی بحث میکنه.(فرمولاسیون محصولات شیمیایی) و دوستان بسیار باتجربه و باسوادی داره مثل بچه های اینجا.فکر میکنم اگر با هم یکی بشن چیز خوبی بشه و کمک بزرگی باشه.همچنین از همه نظر کامل میشه. و اولین تاپیک بین رشته ای درست میشه .
هر کی موافقه دستش بالا....

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان.<br>
احیانا کسی از ترکیبات چسب مو سر رشته داره؟؟
<br>
<br><strong>مهندس، یه سری کتاب هست تو کتابخانه ی دانشگاه ها هستش. میتونید هم فارسی و هم لاتینش را پیدا کنید. فرمولاسیون تهیه لوازم آرایشی بهداشتی را داره تو این کتب. شما یه چرخی بین کتب بزنید اگه کتابی مد نظر دارید که میخواین الکترونیکی ش را داشته باشین در خدمتم.<br><br>معمولا این کتابها با عنوان Cosmetic compounds چاپ شدن. تنوع زیادی دارن. توی گوگل بوک هم میتونید سرچ کنید.<br>بنا به جسارت نذارید ولی به نظرم چون تنوع کاری شما زیاده ماهیگیری بهتر از ماهی دادنه <br></strong><br>

metal7933007

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام خودم بجای خرید روان کننده ریل ، خودم اونو تولید کنم تا به صرفه تر باشه.
توضیحات: برای عبور محصولات تولیدی از جنس شیشه و یا پلاستیک از روی ریل فلزی نیاز به یک روان کننده صابونی هست که خاصیت لغزندگی ایجاد کنه تا جلوی اصطکاک ناشی از تماس محصولات با یکدیگر گرفته بشه.
اگر دوستان اطلاعاتی از این روان کننده دارند ممنون میشم توضیح بدن.

power user

عضو جدید
با سلام

این اولین پست من تو این انجمن هستش و امیدوارم جای مناسبی رو انتخاب کرده باشم

باید اعتراف کنم که چیز زیادی از شیمی نمی دونم و اطلاعاتم در این زمینه بقایای دوره ی دبیرستانه ( بنابرین سوالم ممکنه از دید شما خنده دار باشه ، اگه بود بخندین اما جواب بدین )

سوالی که دارم اینه که ایا امکان واکنش بین کلر در حالت گازی Cl2 و CaO بصورت 2Cao+2Cl2=2CaCl+O2 در شرایط نرمال ( دما و فشار محیط ) وجود داره یا خیر ؟

اگر ممکن هست سرعت این واکنش چقدر هستش؟

آیا از این روش میشه برای حذف گاز کلر نامطلوب ( در صنعت ) استفاده کرد؟

در صورتی که استفاده از این روش ممکن نیست در صنعت از چه روشی برای از بین بردن گاز کلر ناخواسته استفاده میشه؟

ببخشید یکم زیاد شد

Edrissayadi

عضو جدید
سلام عزیز شنیدم که واسه از بین بردن رنگ زرد نفت از یه نوع اسید استفاده میکنن ، بعد از ترکیب این نوع اسید نفت کاملا شفاف میشه شما میدونید این اسید چه نوع اسیدی هستش میزان ترکیبش به چه صورت هستش ؟

salehi66

عضو جدید
کمک

کمک

باسلام وخسته نباشید می خواستم کمی بیشتر درمورد فورمولاسیون تولید ضد یخ اتومبیل اطلاعات بگیرم

sanaz.alizade

عضو جدید
كسي ميتونه كمكم كنه؟مي خواستم بدونم در تهيه زل مو ميشه به جز pvp از ماده ديكهً اي استفاده كرد؟؟؟؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
كسي ميتونه كمكم كنه؟مي خواستم بدونم در تهيه زل مو ميشه به جز pvp از ماده ديكهً اي استفاده كرد؟؟؟؟

برای ژل مو محیط آبی هستش و مقدار الکل کمه پس راحت ترکیبات آنیونی جواب میده

یک چیز بگم شاید خنده دار باشه ولی به خدا جواب میده و در حد همون PVP کار راه میندازه

من الان هر پلیمر آنیونی بهت معرفی کنم باید کیلو 30 به بالا پول بدی خب چه کاریه همون K30 .K90 که میزنی خودش خوبه دیگه

ولی اگر من جای شما بودم یکم نبات !!! تو آب حل میکردم و به ترکیبم اضافه میکردم

گفتم چون محیط آبیه و مقدار خیلی کمی الکل داری که به چشم نمیاد ترکیبات قندی و پلیمرهای آنیونی جواب میده در حد باواریا

حالا اگر بازم ترکیب خاصی مد نظرته از این دسته مواد میتونی استفاده کنی

پلی اکریلیک اسید(عمرا اگر سوپر جاذب باشه الکیه همش)

پلی وینیل ولی با بدبختی تو آب حل میشه و بیشتر به جای چسبندگی حجم میده

یا اصلا از این ترکیبات سرکاری مثل تیلوز ولی ژل کارباپول رو کش دار میکنه مثل چسب و جالب نمیشه حالا بازم میل شماست

تو پلیمر ها در کنار اون کارباپول به نظرم پلی اکریلیک اسید بهتر عمل میکنه

ولی فقط نبات حل شده تو آب!!!

تری مری رو که زدی کاملا متورم شد یک 5 مین قبل از اینکه میکسر رو خاموش کنی این نبات حل شده تو آب رو بریز آروم آروم بذار بزنه یکدست بشه . یهو نریزی رو سرش ها !!! آروم آروم مثل همون تری که میزنی
برای هر 500 کیلو ژلی که میزنی حدود 150 گرم نبات رو تو دو لیتر آب حل کن بریز توش

آخرین ویرایش: