روش شناسایی علف هرز در مزارع

روش شناسایی علف هرز در مزارع

• علفهای هرز برگ باریک مهم است.

رای: 0 0.0%
  • علفهای هرز پهن برگ مهم است.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    3
  • نظرسنجی بسته .

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان عزیز من لازم میدانم این تاپیک را دراینجا بازکنم.چرا که یکی از مشکلات بسیاری از دانشجویان وگاهی کارشناسان شناخت صحیح علف هرز درمزارع است.از دوستان رشته علفهای هرز هم خواهش میکنم دراین خصوص ما را یاری کنند.هرهفته اگر درخصوص یک علف هرز بحث شود خیلی مفید خواهد بود.
لطفا سعی شود عکس از تمام مراحل گیاه گذاشته شود.موارد مورد بحث این موضوع با توجه به نظر سنجی درچند روز آینده شروع خواهد شد.بطور مفصل وکارآمد.
من باتوجه به اهمیت موضوع برای خالی نبودن مطلب چند مورد مهم را درخصوص برگ باریکهای گندم بااجازه دوستان خواهم آورد.وبعد ازنظر سنجی مطالب کامل بخصوص عکس ازمراحل مختلف که بسیار ضروری است را به کمک دوستان عزیز خواهیم گذاشت.

آخرین ویرایش:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمایز برگ باریکهای گندم

تمایز برگ باریکهای گندم

تمایز کشیده برگ ها از یکدیگر در مراحل اولیه رشدی به دلیل شباهت ظاهری نیاز به دقت زیادی دارد بویژه اینکه هر گونه از علف های هرز دارای بیوتیپ های گوناگونی هستند. که مورفولوژی آنهادر مواردی با یکدیگر متفاوت است. و همین گاهی شناخت را در این مرحله مشکل می کند.ویژه گی هایی همچون بود یا نبود و شکل گوشوارک، شکل زبانک و غیره، می توان دست کم علف های هرز مهم گندم مثل یولاف وحشی، فالاریس، دم روباهی، چچم و بروموس را از یکدیگر تفکیک نمود . درگندم ، جو و چچم در محل اتصال پهنه برگ و غلاف دو گوشوارک وجود دارد که در جو بزرگتر بوده و ساقه را احاطه می کنند.در ارقام گندم این زایده معمولا دارای کرک هایی می باشد و در چچم یک پیچ خوردگی مختصری در آن دیده می شود.علاوه بر آن شکل زبانک و بر جسته تر بودن مسیر رگبرگ ها در پهنه برگ چچم آن را از گندم و جو متمایز می کنند. در هر حال در یولاف وحشی ، فالاریس و بروموس چنین زایدهای مشاهده نمی شود.در گندم و جو چرخش برگ ها در حول محور رگبرگ ها به سمت راست است، در حالی که در در یولاف وحشی و فالاریس این چرخش به سمت چپ است. در گونه های بروموس این چرخش معمولا به شرایط رویش بستگی دارد.در فالاریس طوقه به رنگ قرمز زرشکی است که به همین دلیل آن را خونی واش نیز می نامند،در حالی که در گندم و جو و غالبا در یولاف وحشی و بروموس این قسمت سفید می باشد .علاوه بر آن در شرایط رویشی برابر ، برگ های فالاریس باریک تر از برگ های یولاف وحشی، گندم و جو است.

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام​
از همه دوستان عذر خواهی میکنم ماموریت کاری بودم وتقریبا 3 هفته میشه کمتر وارد شدم ، وبه همین خاطر یه مقدار طول کشید.​
قبل از هرچیز علفهای هرز هرمنطقه را معرفی میکنیم وسپس درخصوص آنها صحبت میکنیم.ازهمه دوستان نیز دعوت میکنم دراینخصوص مرا یاری کنند.​
ابتدا از برگ باریکها شروع میکنیم ودرهر مورد یکی از آنها را توضیح میدهیم.خواهشمندم هرکدام از دوستان درخصوص مطالب عکس ویا توضیحی دارند قراربدهند.​
1-علفهای هرز برگ باریک مناطق معتدل :
عموما شامل علهای هرز زیر می باشد که در این خصوص ما به تشریح علف هرز چچم میپردازیم.
یولاف وحشیAvena ludoviciana Dur.
جو دو سر Avena fatua L
.
خونی واشPhalaris minor Retz.
جودرهHordeum spontaneum C. Koch.
جو خودروHordeum vulgare L.
چچمLolium rigidum Gaud. Phalaris paradoxa L.
Phalaris brachystachy
دانه قناری
چچم ایرانی
Lolium persicum Boiss & Hohen.
گیجدانهLolium temulentum L
1-چچم
Lolium temulentum
Along-Along
چچم يا گيج دانه گياهي است يكساله و تك لپه اي از خانواده گندميان(Poaceae ياGramineae) كه از طريق بذر تكثير مي يابد. ساقه راست يا كمي گسترده،منفرد و چند تايي دارد.ارتفاع ان به 30 تا60و گاهي90سانتي متر ميرسد.برگ و غلاف برگ صاف و ظاهراً سبز،فاقد مو و ضمائم، و پهنك آن مسطح و باريك است.سنبله هاي اين گياه قائم،سخت، و مسطح و طول انها از30سانتيمتر متجاوز است.سنبلچه هاي چچم بر خلاف ساير گياهان اين جنس كه دراز و كشيده اند، مسطح،پهن، وفشرده اند كه6تا8گل درآنها ديده ميشود.اين سنبلچه ها سبز رنگ هستند. و به طور منفرد و متناوب در دو رديف روي ساقه گل دهنده و در كنار فرورفتگي ان قرار گرفته اند. به قسمتي كه لبه باريك آنها مقابل محور ساقه واقع شده سنبله را مسطح مي نمايد. طول محور گل10تا30سانتي متر است.گلومها سخت و عموما مساوي سنبلچه يا درازتر از ان هستند.طول گلوم گاهي به 3ميليمتر ميرسد. انتهاي گلومل تحتاني نوك تيز، خشك و غشايي است. گاهي ريشك دارد وگاهي بدون ريشك است. گلومل فوقاني ان داراي دو دندانه است.دانه چچم داخل دو گلومل قرار دارد و بر خلاف ساير گونه هاقطور، بادكرده،شياردار و عاري از موست.طول بذر چچم2تا6ميليمتر است.​
درمزرعه:(چچم)
روی برگ های آن مات و پشت برگ ها شفاف مثل آینه است.​
در محل اتصال پهنه برگ و غلاف که دو گوشوارک دارد یک پیچ خوردگی مختصری در آن دیده می شود.​
علاوه بر آن شکل زبانک و بر جسته تر بودن مسیر رگبرگ ها در پهنه برگ چچم ، آن را از گندم و جو متمایز می کنند.
3.jpg