روشها و تجربیات تست زنی و مدیریت جلسه آزمون

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
همگی خسته نباشید، این تاپیکو زدم تا هر کسی به اندازه دانش و توانش بیاد و در مورد شیوه صحیح تست زنی و مدیریت جلسه آزمون و همچنین روشهایی برای جمع بندی مطالب در این روزهای پایانی بگه
تجربیات خودتونو از آزمونهای آزمایشی اشتباهات احتمالی خودتون که زیاد پیش اومده هرچند ساده و پیش پا افتاده بیان کنید تا همه استفاده کنند
میتونید از مطالب اساتید و دیگر داوطلبان موفق گذشته (البته باذکر منبع) استفاده کنید
امیدوارم همه به اندازه تلاششون نتیجه بگیرن

برا شروع من یه تجربه ساده ام رو از آزمونهای آزمایشی میگم تا دوستان بدونند که هر مطلب ساده ای میتونن بگن

================================================================================
وقتی دفترچه رو برداشتین و شروع به حل کردین خب همه میدونن اول آسونا و در دور بعدی متوسط ها اما وقتی دفترچه رو برداشتی ممکنه یه سوال برات آسون باشه اما حل کنی و به خاطر به دقتی و یا استرس به جواب نرسی اینجاست که اعصابت خورد میشه و میگی ااااااا این سوال که سادست من چم شده!!! گیر میدی بهش تا حل کنی که کلی از وقتت واسه یه سوال ساده میره!
تجربه من میگه تو نگاه اول و سوالات اول اطلاعات مغزت یه کمی به هم میریزه برا همین اون سوالات ساده که حلش داره طولانی میشه رو رد کن و به سوالات دیگه برس حتی اگه از ریاضی یا مدار فقط تونستی دوتا جواب بدی آرامشتو حفظ کن و رد کن سوالاتو
وقتی 2 - 3 یا 4 تا سوال حل شده مغزت دیگه اماده آزمون میشه و استرسش کم میشه حالا برای دور دوم شروع کن به دیدن سوالات، با کمال تعجب میبینی اون سوالی که گیر کرده بودی توش تو کمتر از 40-50 ثانیه حل میشه و اینجا تازه دست و مغزت میوفتن رو غلتک و بعد از حل کردن چندتا سوال و دور زدن تو سوالات یهو میبینی از هر درس 5-6 تا سوال حل شده و هنوز زمان داری(یا به عبارتی زمانتو پس انداز کردی)
این حرکتو حتما تمرین کنید، مطمئنن واسه خیلی ها پیش اومده که در سوالات اول آزمون گیر میکنن و همین باعث میشه کلی وقتشون بره و آرامششون رو از دست بدن اما این حرف همیشه گوشه زهنتون باشه که هنوز مغزتون اطلاعاتشو مرتب نکرده و با رد 3-4 تا سوال درست میشه

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دکترین تست زنی در منزل
هنگام تست زنی در منزل، اتخاذ رویکرد مناسب در مواجهه با تستهایی که اشتباه حل کرده اید در رفع ابهاماتتان و رسیدن به تسلط بسیار
اهمیت دارد. متأسفانه عده زیادي به شیوه اي مناسب تست هایی که اشتباه میزنند را طبقه بندي نمیکنند. شما وقتی یکی از تست
کنکورهاي سال قبل را حل می کنید دو حالت ممکن است رخ دهد:
حالت اول: تست را حل می کنید و به جواب صحیح می رسید.
در این حالت اگر تست را بدون روش تشریحی و صرفاً با یک روش تستی جواب داده اید حتماً باید نگاهی به روش تشریحی ارائه
شده در کتاب بیندازید و آن را بررسی کنید و نکات احتمالی ارائه شده در حل را ببینید. اما اگر تست را به یک روش اصولی حل کرده
شده است. بدین معنی که حل کردن دیگر آن براي شما سودي ندارد. باید این « سوخته » اید و به جواب رسیده اید، اصطلاحاً این تست
تست را تا زمان کنکور فراموش کنید! حل کردن مکرر تست هاي سوخته اثرات منفی خود را دارد. در این زمینه به فایل تست هاي
سوخته و خطرات آنها مراجعه کنید.
حالت دوم: نمی توانید تست را حل کرده و به جواب برسانید و یا غلط حل می کنید و به گزینه نادرست میرسید.
در این حالت باید در کنار تست یک علامت بزنید به این معنی که در آینده (مثلاً در دوران جمع بندي که مطمئن شوید گزینه صحیح
تست دیگر در خاطرتان نمانده است) باید به آن مراجعه کرده و دوباره آن را حل کنید. طبقه بندي اینگونه تست ها بسیار مهمند و باید
دقیقاً بدانید چه استراتژي خاصی را در مورد هر نوع بکار گیرید. اکنون به تفصیل حالات گوناگون را بررسی میکنیم:

1) تست را حل نکرده اید و با مراجعه به راه حل کتاب متوجه روش حل نمی شوید!
وقتی حل را متوجه نمی شوید یعنی شما درس را متوجه نشده اید. البته کتابی که مطالعه می کنید نیز میتواند مهم باشد. در واقع ممکن
است کتاب مورد نظر کتاب ضعیفی بوده و داراي توضیحات ناقصی باشد. اما اگر کتابی را استفاده می کنید از منابع معتبر است و با
مشاهده حل یک تست خاص که داراي توضیحات کافی است روش حل را متوجه نمیشوید، باید به کتب مرجع و فصل مربوطه که
مفاهیم درسی مربوط به تست مذکور از آنجا مطرح شده است مراجعه کرده و متن درسی را عمیق تحلیل کنید. ممکن است حل چند
مسئله تشریحی از قسمت مربوطه براي رسیدن به درك صحیح لازم باشد.
2) تست را حل نکرده اید و پس از آنکه به حل تست نگاه میکنید متوجه راه حل صحیح مسئله می شوید.
در این حالت باید شیوه حل مخصوصاً نقطه شروع (که معمولاً نقطه شروع حل مسئله خیلی مهم است) را یاد گرفته و اگر احساس می
کنید ممکن است در تست هاي زیادي کاربرد داشته باشد آن را در دفتر ارزیابی (یا دفتر نکات) یادداشت کنید تا در دوران جمع بندي
عضو مطالبی باشد که به مرور آنها می پردازید. باید دقت کنید که آیا حل تست مورد نظر از حفظیات خاصی استفاده کرده است یا نه؟
اگر پاسخ مثبت است زیر آن خط کشیده و آن را در حاشیه متن درسی کتابی که مطالعه میکنید در جاي مناسبی بنویسید.
3) تست را غلط حل کرده اید و با مشاهده راه حل مسئله متوجه می شوید که روش شما نادرست بوده است.
در این صورت حتماً باید با مراجعه دقیق به کتاب مرجعی که استفاده کرده اید و همچنین ریشه یابی عمیق مسئله ببینید اشکال کجا بوده
است. تاکید می کنم این کار حتماً باید انجام شود تا جلوي اشتباهات آتی شما در تست هاي مشابه گرفته شود در غیر اینصورت
یادگیري شما از مبحث مربوطه در معرض آسیب جدي است. منشأ این حالت میتواند دو دلیل اصلی داشته باشد: 1- برداشت ناقص از
مفاهیم درسی 2- برداشت اشتباه از مفاهیم درسی. شاید مناسب باشد بیشتر در این زمینه صحبت کنم تا مفهوم دقیق برداشت اشتباه و
ناقص روشن شود. به عنوان مثال اول، شما ممکن است در تستی از درس مدارهاي الکتریکی براي محاسبه یک ولتاژ از قضیه هم
پاسخی استفاده کنید در حالیکه مدار داراي منبع وابسته است. در این صورت به جواب نادرست میرسید چون یکی از شرایط استفاده از
قضیه هم پاسخی نبودن منابع وابسته در مدار است. اگر دقیق شرایط استفاده از قضیه هم پاسخی را ندانید (درك ناقص) بالقوه داراي این
ظرفیت هستید که تست هاي زیادي را در آینده اشتباه جواب دهید مگر آنکه سریعاً یادگیري خود را کامل کنید. با این مثال معنی
درك ناقص مفاهیم درس روشن شد. مثال دوم را از درس الکترونیک می آوریم تا معنی درك اشتباه از مفاهیم درس روشن شود. در
و فلسفه اصلی آنها را درك نکرده باشید به سختی می توان تصور کرد که در حل ac , dc درس الکترونیک اگر شما مفاهیم خط بار
مسائل سوئینگ به مشکلی برنخورید. مسائل سوئینگ در الکترونیک فرمول هاي ساده اي دارند و بعضی از آنها حتی با نگاه بسادگی
حل میشوند. اما اگر مفاهیم اصلی سوئینگ بطور صحیح درك نشوند (درك اشتباه) استفاده نادرست و نابجا از همان فرمول هاي ساده
شما را به جواب اشتباه رهنمون می سازد که معمولاً طراح جواب هاي اشتباه در مسائل سوئینگ را در گزینه ها قرار می دهد. در
مجموع اکیداً توصیه می شود اگر تستی را که اشتباه حل کرده اید و با مشاهده حل آن متوجه روش حل نمی شوید در سریعترین زمان
ممکن بوسیله متن درسی کتاب مرجع رفع اشکال کنید.
4) تست را غلط حل کرده اید اما مرتکب اشتباه محاسباتی و نه مفهومی شده اید.
اشتباه ناشی از عدم دقت در محاسبات بوده است. این حالت معمولاً بسیار شایع بوده و شاید بتوان گفت براي همه افراد چنین اشتباهاتی
رخ می دهد ولی میزان آن در افراد مختلف متفاوت است. مداواي این درد دشوارتر از حالت قبل (درك اشتباه یا ناقص درس) است.
در حالت قبل شما با مراجعه به متون درسی کتب متنوع می توانستید دانش خود را نسبت به مبحث مورد نظر ارتقا داده تا جایی که در
آن موضوع خاص به تسلط برسید. اما در مورد اشتباهات محاسباتی مطلب به این سادگی نیست. اولاً باید بدانید دقت در محاسبات تا
حدي ذاتی است! ثانیاً عوامل زیادي باعث افزایش اشتباهات محاسباتی میشوند. میزان استرس و عوامل محیطی از جمله این عوامل
را فراموش کنید. اما اگر دقت کنید وقتی استرس دارید ac , dc هستند. شما وقتی استرس دارید ممکن نیست مفهوم کلی خطوط بار
میزان اشتباهات عددي شما به طرز عجیبی ممکن است افزایش یابد. عوامل محیطی (گرمی و سردي هوا و ...) یا حتی جسمی (میزان
سلامتی شما) نیز روي این مطلب تاثیرگذار است. مثلاً شما وقتی سرماخورده اید یا سرگیجه دارید در محاسبات عددي درصد
اشتباهاتتان بالا می رود. مسئله وقتی بغرنج تر می شود که در نبود استرس و عوامل محیطی گمراه کننده و نیز در هنگام سلامتی کامل
از آیتم هاي اصلی کاهش « مختصرنویسی » و « مرتب نویسی » . شما حتی نوع نوشتارتان می تواند درصد محاسبات شما را افزایش دهد
اشتباهات عددي هستند. اغلب در کلاس هایم گفته ام که اگر داوطلب تلاش کند حل مسئله اي را که بلد است مرتب و خوانا و با
سرعت متوسط بنویسید به مراتب راحت تر به گزینه صحیح می رسد تا آنکه تند و شلوغ بنویسد. بنابراین ملاحظه می کنید که مسئله
اشتباهات محاسباتی تحت تاثیر عوامل بسیار زیادي است. همین چند بعدي بودن این مسئله است که رفع کردن آن را بغرنج می کند. اما
را در آزمون هاي آزمایشی تمرین کرده باشید به میزان قابل توجهی می توانید « مرتب نویسی » و « مدیریت استرس » بعقیده اینجانب اگر
احتمال رخداد اشتباهات محاسباتی را کاهش دهید. به عبارت بهتر این دو شاخص به نظر من مهمترین عوامل در کاهش اشتباهات
عددي است. همچنین شرکت در آزمون هاي آزمایشی بهترین راه حل دراز مدت براي کاهش این نوع اشتباهات است.
پیروز و سربلند باشید
امیرعلی مومن زاده
منبع: http://www.amirali-momenzadeh.com/

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یعنی هیچ کس نمیخواد تجربیاتشو به اشتراک بزاره؟!!! چیزی به کنکور نمونده ها:)

البته من دو نکته ساده دارم
یکی اینکه عدد 7 در مدار های الکتریکی با v ولتاژ چند بار قاطی کردم (7 لاتین بنویس)
5 با s در کنترل خطی قاطی کردم (5 فارسی بنویس)
یه کم در گیر مسله بودم پر کردن گزینه رو یادم رفته وارد کنم
جواب مسله 2 (عدد) شده و گزینه دو وارد کردم

منبع yoooooosef

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
شاید تا امروز و قبل از مطالعه این قسمت مطالب زیادی درباره روش های تست زنی شنیده باشید یا خوانده باشید، اما از خیلی از آنها نتیجه دلخواه را کسب نکرده باشید. آنچه باعث استفاده نکردن شما از این روش ها شده، اغلب اوقات کاربردی نبودن آن روش برای داوطلبان است. خیلی ها معتقدند یک داوطلب در هیچ شرایطی نباید ترتیب سوالات و دفترچه را به هم بریزد، عده ای هم بر این باورند که استفاده از ابزار در جلسه آزمون مفید فایده واقع می شود، به این جهت روش هایی از قبیل ۲ خودکار یا امثال آن را ارائه می کنند.

توجه کنید که همواره برای هر شخص بهترین روش، کاربردی ترین روش است. بنابر نظر اینجانب و باتوجه به تجربیات سال های گذشته به دلیل آن که هر داوطلب برای موفقیت در جلسه آزمون نیاز به کسب اعتماد به نفس دارد، بنابراین استفاده از روش زیر را برای موفقیت به شما توصیه می کنم:

۱ـ اگر در همه دروس توانایی یکسانی دارید، نظم دفترچه بهترین ترتیب پاسخگویی را برای شما معین می کند یعنی ابتدا به سراغ ادبیات و سپس مابقی دروس بروید، اما اگر در بین دروس عمومی و یا اختصاصی احساس می کنید در یک درس تبحر بیشتری دارید اول به سراغ آن درس بروید. انتخاب این درس از چند جهت برای شما مفید است:
اول: با حل سوالات صحیح بیشتر در ابتدای آزمون براحتی می توانید اعتماد به نفس بالایی برای حل سوالات دیگر در آزمون کسب کنید.
دوم، به دلیل تسلط در این درس، شما حتما از سرعت بالاتری نسبت به بقیه دروس برخوردار هستید بنابراین خواهید توانست تا حدی زمان را برای سایر دروس صرفه جویی کنید.
۲ـ پس از انتخاب درس به سراغ سوالات بروید، در ابتدا باید این ذهنیت را در خود تقویت کنید که قرار نیست همه سوالات را پاسخ دهید، حتی داوطلبان ممتاز هم به برخی سوالات پاسخ نمی دهند، سپس تلاش کنید در کمترین زمان ممکن سوالات را در دسته های زیر تقسیم بندی کنید:
دسته اول: تست هایی هستند که به دلیل کثرت تمرین چه در کلاس درس و چه در حل تمرین برای شما آشنا هستند و شما براحتی پاسخ آنها را می یابید. پاسخ این تست ها را بلافاصله در پاسخبرگ وارد کنید و کنار آن سوال در دفترچه سوال یک علامت که مشخص کننده پاسخگویی مشابه آن تست است، بزنید. مراقب باشید پاسخ تست ها را در پاسخبرگ اشتباه وارد نکنید. شما با انجام این فعالیت خواهید توانست بخشی از تست ها را حل کنید و اعتماد به نفس بیشتری برای ادامه آزمون پیدا کنید.
دسته دوم: این دسته از تست ها برای حل کردن نیاز به قوت دارند یعنی به اصطلاح وقتگیرند، اما شما قادر به حل این سوالات هستید، کنار این تست ها هم علامتی متمایز با نشانه دسته اول بگذارید تا در مرحله حل تست فراموش نکنید این تست ها را حل کنید.
دسته سوم: تست هایی هستند که برای شما آشنا نیستند و به نظر می رسد برای حل، نیاز به وقت زیادی داشته باشند. کنار این تست ها هم علامتی متفاوت بزنید تا مشخص شود این تست جزو کدام گروه از تست ها به حساب می آیند. اکنون شما تکلیف خود را معین کرده اید، همه تست ها را یک بار خوانده اید و آنها را دسته بندی کرده اید، برخی از تست ها را پاسخ داده اید و اکنون زمان آن رسیده است که به سراغ دسته دوم تست ها بروید. اگر شما جزو داوطلبان گروه متوسط هم باشید، با اعمال این روش حداقل ٥٠ تا ٦٠ درصد تست ها را می توانید پاسخ دهید. اما توجه داشته باشید اجرای موارد فوق مستلزم رعایت برخی نکات است که عبارتند از:
۱ـ تست های ساده را پیچیده نکنید. یعنی اگر براحتی به پاسخ یک سوال رسیدید، دنبال این نگردید که شاید اشتباهی رخ داده است و چرا به همین سادگی به سوالات پاسخ داده اید.
۲ـ هنگام حل سوالات محاسباتی به دنبال نوشتن فرمول های صورت مساله در چرکنویس و یا رسم شکل دوباره نباشید. این کار زمان زیادی از شما تلف می کند.
۳ پس از هر ١٥ تست که جواب دادید، شماره سوالات را چک کنید که مبادا تست ها را جابه جا در پاسخبرگ وارد کرده باشید.
۴ـ در انتهای سوالات به دنبال سوالات حل شده که مطمئن از پاسخ درست آنها هستید نروید. این کار باعث می شود شما در حل دوباره سوالات به دلیل خستگی مفرط دچار اشتباه محاسباتی شوید و معمولا این اتفاق موجب اشتباه در پاسخگویی می شود.
۵ ـ برخی سوالات در آزمون سراسری و آزاد غلط یا طولانی طراحی می شوند. در مواجهه با آنها نهراسید. با آرامش به پاسخگویی آنها بپردازید.
۶ ـ هر درس در کنکور دارای اهمیت است. بنابراین شما مجاز نیستید از زمان یک درس برای سایر دروس خرج کنید.
۷ـ در پایان آزمون و پس از پاسخگویی به سوالات چنانچه زمانی در اختیار داشتید و تمایل داشتید سوالات دسته سوم را پاسخ دهید، اولویت با درسی است که اهمیت بیشتری در آزمون دارد.
۸ ـ مراقب تعداد پاسخ های غلط باشید. اگر تعداد این پاسخ ها زیادتر از حد مجاز باشد به ضرر شما خواهد بود.
۹ـ استفاده از روش تست زنی توصیه شده مستلزم تمرین مستمر است بنابراین چنانچه تمایل به استفاده از این روش دارید، بهتر است در طول آزمون های آزمایشی آن را بیازمایید، تا روش تست زنی را تمرین و بدانید از چه درسی شروع کنید که نتیجه مطلوب تری به دست بیاورید.
۱۰ـ اگر درسی را انتخاب و شروع به تست زنی کردید و متوجه شدید به هیچ یک از ٥ سوال اول نمی توانید پاسخ دهید، یکی از ۲ راه را انتخاب کنید:
راه اول: سریعا درس خود را تغییر دهید و به سراغ درس دیگر بروید، چرا که شما از لحاظ روحی دچار آشفتگی شده اید وممکن است این اتفاق موجب افت اعتماد به نفس شما شود و روی سایر سوالات تاثیر منفی بگذارد.
راه دوم: معمولا چینش سوالات در سال های اخیر از دشوار به ساده است یعنی طراحان در ابتدا سوالات مفهومی و دشوارتر را قرار می دهند و سپس سوالات متوسط و ساده را، بنابراین بهتر است به سراغ سوالات انتهایی بروید و پاسخگویی را از انتها آغاز کنید.
باز هم اشاره می کنم انجام تمام فرآیند های بالا که منجر به نتیجه گیری شود، نیازمند حل تمرین به صورت مستمر است.
و در آخر توجه داشته باشید برای موفقیت در تمامی مراحل، دقت را باید چاشنی فعالیت هایتان کنید.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
بیشتر از کنکور، مراقب خودتان باشید

بیشتر از کنکور، مراقب خودتان باشید

هر چند که کنکور و ورود به دانشگاه تنها یک مرحله از زندگی است و جمله معروفی می گوید: کنکور همه زندگی نیست، اما نگرانی و استرس های این آزمون برای اکثر داوطلبان یکسان است. شاید امکان کنترل کامل ترس و اضطراب این آزمون ممکن نباشد، اما توصیه هایی وجود دارد که دانستن و عمل به آنها در کاهش این اضطراب بی تاثیر نیست.
ناگفته نماند که نگرانی و اضطراب ناشی از امتحان، امری طبیعی و در حد معمول آن مثبت است، چرا که باعث تمرکز و دقت بیشتر می شود اما اگر دچار هیجان شدید، ضربان قلب بالا، سردرد و علایم مشابه می شوید، این نوعی اضطرابی منفی است و باید سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و اضطراب خود را به مرز طبیعی برگردانید.

به داوطلبان کنکور در روزهای آخر توصیه می شود که خواندن مباحث جدید درسی ها کنار بگذارند و در این فرصت به مرور یادداشت ها و نکته های جمع آوری شده از کتاب های درسی بپردازند تا از پراکندگی در یادگیری جلوگیری شود.
شرط اصلی کاهش استرس در داوطلبان کنکور، برقراری محیطی آرام در منزل است. بنابراین به خانواده ها توصیه می شود که در ایام برگزاری امتحانات کنکور از مهمانی ها و مسافرت های غیرضروری بپرهیزند.
این که قهوه یا چای به بیدار ماندن فرد کمک می کند، تصوری اشتباه است، هر چند به اندازه مصرف کردن این مواد در زمان مناسب اشکالی ندارد، اما خوردن بیش از حد آن می تواند باعث افزایش اضطراب و حتی اختلال در ریتم قلب شود.
به کنکوری ها توصیه می شود ساعت خواب خود را تنظیم کنند تا روز امتحان با مشکل کم خوابی و خستگی مواجه نشوند. همچنین از داروهای خواب آور استفاده نکنند، چون سیستم عصبی را ضعیف کرده و سرعت عمل و قدرت تمرکز را کاهش می دهد.
در صورتی که آزمون صبح برگزار می شود لازم است صبحانه کامل اما سبک مصرف شود. این صبحانه می تواند شامل نان، پنیر و گردو باشد، اما بهتر است مقداری از یک ماده غذایی شیرین مانند عسل یا مربا در وعده صبحانه مصرف شود. اگر آزمون عصر برگزار می شود باید از مصرف ناهار سنگین، پرچرب و حجیم پرهیز شود چرا که در این صورت تمرکز جریان خون به سمت معده و سیستم گوارش خواهد بود و خونرسانی مناسب به مغز را که نقش اصلی در فرآیند به خاطر آوردن مطالب را دارد، تحت تاثیر قرار می دهد.
یکی از توصیه های مهم به داوطلبان کنکور این است که شب قبل از کنکور با لغو برنامه مرور درس و یادداشت ها به خود استراحت دهند.
در جلسه آزمون، هنگام پاسخگویی به تست ها به زمان پیشنهادی هر درس توجه داشته باشید و سوال ها را به ترتیب هر درس پاسخ دهید تا از این طریق سرعت عمل خود را تقویت کرده و در جلسه آزمون دچار کمبود وقت نشوید.
زمانی که مشغول پاسخ دادن به یک سوال هستید، فقط به همان سوال فکر کنید و به فکر سوال قبلی یا بعدی نباشید تا تمرکز داشته باشید.
هر ۱۰ سوالی را که پاسخ می دهید حتما شماره سوال ها را چک کنید تا در پاسخنامه جابجا علامت نزده باشید. هنگام پاسخ به سوال های هر درس، اول سوال های ساده و سوال هایی را که مطمئنید پاسخ آنها را می دانید جواب دهید، سپس سراغ سوال های پیچیده یا سوال های وقت گیر بروید.
کاهش اضطراب والدین برای جلوگیری از انتقال آن به فرزندان، دورکردن تفکرات منفی و نداشتن انتظار بیش از حد و توکل به خدا از عوامل موثر در کاهش میزان بروز اضطراب در داوطلبان کنکور سراسری است.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به ترمهای "و" ، " و یا " ، "یا" دقت شود.

البته من دو نکته ساده دارم
یکی اینکه عدد 7 در مدار های الکتریکی با v ولتاژ چند بار قاطی کردم (7 لاتین بنویس)
5 با s در کنترل خطی قاطی کردم (5 فارسی بنویس)
یه کم در گیر مسله بودم پر کردن گزینه رو یادم رفته وارد کنم
جواب مسله 2 (عدد) شده و گزینه دو وارد کردم

منبع yoooooosef

ممنون دوستان نکات بسیار ریزی که اصلا به چشم نمیاد اما اگه خدایی نکرده سر جلسه اصلی همچین اتفاقی بیوفته اصلا نمیدونی چی بگی!!

Joe_Bel

کاربر ممتاز
موفقیت در کنکور بستگی زیادی به تلاش داوطلب دارد واین که چطور درس خوانده است. درس خواندن فن خاص خودش را می طلبد.اگر یاد بگیریم صحیح مطالعه کنیم نتایج با ارزشی دارد. از جمله این که زمان مطالعه را کاهش می دهد،میزان یادگیری را افزایش می دهد، مدت یادگیری مطالب در ذهنمان افزایش می یابد و به خاطرسپاری اطلاعات را آسان می کند.

برای موفقیت در مطالعه، یک آغاز درست همراه با برنامه ریزی می طلبد.در این مرحله نظم و ترتیب در اجرای برنامه ریزی و استفاده صحیح از زمان حرف اول را می زند.
به این موقع از سال هم که می رسی داوطلبان با توجه به تلاشی که کرده اند، به نتایج مختلفی رسیده اند. عده ای امیدوارند که قبول شوند، گروهی خسته اند و بعضی ها هم فکر می کنند که قبول نمی شوند. همه این افراد در عین حال که سر در گمند باز هم درس می خوانند. زیرا اضطراب ناشی از کنکور نمی گذارد که بی خیالش شوند.
● چه کنیم که خواندن در این موقع سال با وجود خستگی سودمند باشد؟

مرور جامع همه دروس در این دو ماه آخر بسیار مهم است. سراغ یادگیری مطالب جدید نروید. مطالب یاد گرفته شده را طوری تمرین کنید که کاربردی شده و تبدیل به مهارت شود. الان فرصت مناسب مطالعه خلاصه نویسی هاست. مطالعه خلاصه نویسی ها زمان مطالعه را کاهش خواهد داد.
کسانی که در طول درس خواندنشان یادداشت برداری می کرده اند، مطالب بهتر در ذهنشان مانده است.
مرور با تست زنی هم مفید است. از منابع جدید استفاده نکنید. از همان جزوه هایی که خوانده اید استفاده کنید.
از جمع جدا نشوید! یعنی تکروی نکنید.
ساعت های درس خواندن را افزایش ندهید. حتی اگر ممکن بود کمی هم کاهش دهید. تجربه نشان داده مطالعه بیش از ۸ ساعت در حالت عادی، کارایی خودش را از دست می دهد.

همچنین می توانید در روز های آخر به تمام سوالات یک آزمون سراسری در یک نوبت پاسخ دهید تا ببینید در چه سطحی هستید. سپس غلط ها را مرور و بررسی کنید.
● توهم فراموشی
احساس می کنم ذهنم کاملا به هم ریخته و مطالب را فراموش کرده ام! این جمله را سال ها در هفته های آخر مانده به کنکور تکرار کرده اند و سر جلسه کنکور همه چیز در ذهنشان بوده و هیچ اتفاق بدی نیفتاده است. اما این جمله همچنان سر جای خودش باقی است. این احساس کاملا طبیعی است. سعی کنید آن را مرتب تکرار نکنید و انرژی منفی تولید نکنید. هیچ اطلاعاتی از ذهن شما خارج نمی شود. در بدترین حالت در جایی قرار می گیرد که دسترسی به آن دشوار است.
یکی دیگر از احساس های همیشگی در زمانی که کنکور دارید احساس اضطراب است. اضطراب روز های آخر شاید داوطلبان را به درس خواندن بیشتر ترغیب کند، این مساله ممکن است به ضرر داوطلب باشد. بنابراین روز های آخر بیشتر به دنبال آرامش باشید. البته کنکور هم مانند هر آزمون دیگری ترس و اضطراب خودش را دارد.
داوطلبان موفق می دانند با بی خوابی و شب زنده داری یا فشرده کاری در چند روز تغییر زیادی در نتیجه ندارد.
و در آخر سعی کنید واقع بین باشید و تکلیفتان را با خودتان روشن کنید. با توجه به شرایطی که دارید آرزو کنید...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به مهندسان عزیز . ببخشید اومدیم اینجا ها ... این تاپیکا واسه ما زوده ...من کاردانیم تموم شد ولی تا حالا4بار کنکور دادم . کنکور اولی واسه دانشگاه ازاد بود . با حوصله و بسیار ریلکس رفتم . به خاطر اینکه دانشگاه ازاد بود هیچ استرسی نداشتم . چون واسه کاردانی دانشگاه ازاد بسیار راحته . اون زمان ثبت نام بدون کنکور نبود :D
خلاصه من با شکلات و شیرینی سلولای مغزم فعال میشن . اول صبح صبحانه ای کامل خوردیم و تا سر جلسه کنکور من فقط شکلات میخوردم . البته میخندیدم . خنده باعث میشد استرسم بره و فکرم هنگام پاسخ دادن باز بشه .
...
خلاصه تمام تستایی که فقط بالای 97% اطمینان داشتمو زدم .و اثرات همین شکلات ها من تا اخر کنکور انرژی داشتم . کنکور خوبی بود . منطقه 3 رتبه تک رقمی شدم .
...
کنکور دوم کنکور دولتی بود که نخونده بودم . و کمی هم مسائل و مشکلات فکرمو درگیر کرده بود . و شب کنکور تا ساعت 4 صبح بیدا بودم و برای رسیدن به موقع باید ساعت 6 از خونه میزدم بیرون . کلا اون شب نخوابیدم . و همین باعث سر درد شد . شکلات نخوردم که هیچ صبحانه هم نخوردم . کلا وضع بدی داشتم موقع کنکور . واسه همین خیلی از سوالایی که وقتی اومدم خونه و راجبشون فکر کردم بلد بودم اما سر جلسه نتونستم پاسخ بدم . یه نکته ی مهم اینکه افتاب تندی مستقیم به من میتابید . و صندلی خالی هم بود . اما من حوصله نداشتم جامو عوض کنم . 15 دقیقه که گذشت منم به افتاب شدید حساسم یک سر درد خیلی بد گرفتم . پس شما اگر جای خوبی نداشتید سعی کنید حتما جاتون رو عوض کنید .
...
این کنکور قبول نشدم .
...
سال بعد دوباره کنکور دولتی دادم .
اینجا تقریبا همه چی خوب بود . شکلات هم داشتم . ولی از بس بلد بودم نتونستم خیلی خوب ج بدم .
یعنی اینقدر مدار و ماشین رو خونده بودم که تا سوالا رو دادن . من رفتم سراغ مدار و ماشین و از خودم انتظار داشتم که همه رو بزنم:eek:...
و وقتی که همینطور سرم پایین بود و مینوشتم . بعد از اتمام نگاه کردم و دیدم فقط 13 تا از 20 تا سوال مدار رو با اطمینان کامل جواب دادم . واسه همین همون اول کار روحیم خراب شد . چون واقعا انتظار داشتم که همه رو بزنم . سراغ ماشین هم رفتم و ماشین هم به همین صورت . حدودا 6 تا جواب ندادم . و وقتی سراغ بقیه درسا و عمومیا رفتم از بس اعصابم خراب بود نتونستم به خوبی جواب بدم . مثلا ادبیات شدم 2% .
... پس هیچوقت با عجله و با انتظارات نا معقولانه ی خود کار نکنید .
این کنکور قبول شدم . نه از رتبم راضی بودم نه از کنکور دادنم . چون واقعا خونده بودم .
...
کنکور بعدی کنکور کارشناسی ناپیوسته بود .
که اصلا نخونده و نا بلد رفتم سر جلسه . و تمام حواسم به این بود که سوالا رو انالیز کنم که ایا سال دیگه اونم با طرفیت 172 نفری احتمال قبول شدنم هست یا نه ...
ببخشید سرتونو درد اوردم :D

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
تجربه هایی دیگر :D
...
به نظر من بهترین روش خوندن برای کنکور فقط اینه که تست بزنی . یعنی 3 4 تا کتاب تست رو تا قبل از کنکور تموم کنی . من خودم دو ماهه کتاب مدرسان شریف رو تمام کردم . و دلیل اینکه تونستم حتی یک سوال رو بزنم این کتاب و این تست ها بود .
نصف شب خواب مدار میدیدم . از بس من تست مدار زدم . کلا وسایل خونمون رو هم مث یک مدار میدیدم . ولی همین زیاد حل کردنا بود که باعث شد ترفند تست رو بدست بیارم .

MARIA RED

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سال اولم کنکور میدم

ممنون ازهمه

من رشته ام تجربیه بیشتر کمکم کنین....................

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خب کنکور ارشد نزدیکه . اول ارزوی موفقیت برای همه . خدا جای حق نشسته و هر کسی بیشتر زحمت کشیده و تلاش کرده (به طور صحیح) قبول میشه و به نتیجه میرسه .
برادر بزرگ من که خیلی با استعداد بود . استعداد خدایی داشت . ارشد رتبه 33 شد و سال 81 خروجی امیر کبیر شد.
برادر وسطی خوند . خیلی هم خوند اما صحیح نخوند . مثلا متن کتابا رو گرفتو رفت همه رو خوند شاید هر کتابی رو به طور دقیق 3 بار مطالعه کرد اما خیلی استرس داشت چون تست نزده بود . اصلا تست کار نکرده بود .
و روش تست زنی رو نمیدونست و با سوالای کنکور اشنا نبود. واسه همین قبول نشد .
یکی از روش های صحیح اینه که تا جان دربدن هست تست بزنی :d
ارامش قبل از کنکور خیلی مهمه . کسی که همه رو بلده بیشتر از اونی که چیزی نخونده استرس داره . و البته وقت هم کم میاره . چون بلده و سر هر سوال وقت میذاره . به هیچ وجه از خودتون انتظار نداشته باشین .
کنترل اعصاب خودتونو داشته باشید و حتی اگر مطلبی را که خوانده بودید و الان یادتان نیست نباید ارامش را در سر جلسه از شما بگیرد.
همیشه لبخند بزنید .:biggrin:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به مهندسان عزیز . ببخشید اومدیم اینجا ها ... این تاپیکا واسه ما زوده ...من کاردانیم تموم شد ولی تا حالا4بار کنکور دادم . کنکور اولی واسه دانشگاه ازاد بود . با حوصله و بسیار ریلکس رفتم . به خاطر اینکه دانشگاه ازاد بود هیچ استرسی نداشتم . چون واسه کاردانی دانشگاه ازاد بسیار راحته . اون زمان ثبت نام بدون کنکور نبود :D
خلاصه من با شکلات و شیرینی سلولای مغزم فعال میشن . اول صبح صبحانه ای کامل خوردیم و تا سر جلسه کنکور من فقط شکلات میخوردم . البته میخندیدم . خنده باعث میشد استرسم بره و فکرم هنگام پاسخ دادن باز بشه .
...
خلاصه تمام تستایی که فقط بالای 97% اطمینان داشتمو زدم .و اثرات همین شکلات ها من تا اخر کنکور انرژی داشتم . کنکور خوبی بود . منطقه 3 رتبه تک رقمی شدم .
...
کنکور دوم کنکور دولتی بود که نخونده بودم . و کمی هم مسائل و مشکلات فکرمو درگیر کرده بود . و شب کنکور تا ساعت 4 صبح بیدا بودم و برای رسیدن به موقع باید ساعت 6 از خونه میزدم بیرون . کلا اون شب نخوابیدم . و همین باعث سر درد شد . شکلات نخوردم که هیچ صبحانه هم نخوردم . کلا وضع بدی داشتم موقع کنکور . واسه همین خیلی از سوالایی که وقتی اومدم خونه و راجبشون فکر کردم بلد بودم اما سر جلسه نتونستم پاسخ بدم . یه نکته ی مهم اینکه افتاب تندی مستقیم به من میتابید . و صندلی خالی هم بود . اما من حوصله نداشتم جامو عوض کنم . 15 دقیقه که گذشت منم به افتاب شدید حساسم یک سر درد خیلی بد گرفتم . پس شما اگر جای خوبی نداشتید سعی کنید حتما جاتون رو عوض کنید .
...
این کنکور قبول نشدم .
...
سال بعد دوباره کنکور دولتی دادم .
اینجا تقریبا همه چی خوب بود . شکلات هم داشتم . ولی از بس بلد بودم نتونستم خیلی خوب ج بدم .
یعنی اینقدر مدار و ماشین رو خونده بودم که تا سوالا رو دادن . من رفتم سراغ مدار و ماشین و از خودم انتظار داشتم که همه رو بزنم:eek:...
و وقتی که همینطور سرم پایین بود و مینوشتم . بعد از اتمام نگاه کردم و دیدم فقط 13 تا از 20 تا سوال مدار رو با اطمینان کامل جواب دادم
. واسه همین همون اول کار روحیم خراب شد . چون واقعا انتظار داشتم که همه رو بزنم . سراغ ماشین هم رفتم و ماشین هم به همین صورت . حدودا 6 تا جواب ندادم . و وقتی سراغ بقیه درسا و عمومیا رفتم از بس اعصابم خراب بود نتونستم به خوبی جواب بدم . مثلا ادبیات شدم 2% .
... پس هیچوقت با عجله و با انتظارات نا معقولانه ی خود کار نکنید .
این کنکور قبول شدم . نه از رتبم راضی بودم نه از کنکور دادنم . چون واقعا خونده بودم .
...
کنکور بعدی کنکور کارشناسی ناپیوسته بود .
که اصلا نخونده و نا بلد رفتم سر جلسه . و تمام حواسم به این بود که سوالا رو انالیز کنم که ایا سال دیگه اونم با طرفیت 172 نفری احتمال قبول شدنم هست یا نه ...
ببخشید سرتونو درد اوردم :D

این تاپیک واسه همست اولین پست هم قید شده هر کسی به اندازه دانش و توانش کمک کنه
اون خط قرمز رو دقیقا چیزی هست که خیلیها توجه نمیکنند با اونکه بارها و بارها از خیلیها شنیده اند(که شما تو تجربه به این موضوع رسیدی)
سه نکته هست که پیشنهاد میکنم حتما توجه ویژه داشته باشید بهش
1 - هیچوقت انتظار نداشته باشید که کل سوالات یه درس رو بزنید یا به عبارتی هرگز رو یه درس که خیلی مسلط هستید 100% سرمایه گذاری نکنید چون ممکنه مثل این دوستمون(البته 13 تست درست از 20 تست خیلی خوبه و نیازی به پریشانی نبود) سر جلسه به دلایلی نتونید اونجور که انتظار دارید بهش پاسخ بدید و این باعث افت شدید روحیتون میشه(تو کنکور هیچوقت قرار نیست کل سوالاتو جواب بدیم، حتی اگر رو درس مسلط باشید و واقعا همه سوالاتشو بلد باشید بازم زمان این اجازه رو نمیده بهتون و باید وقتی برای درسهای دیگر هم بزارید)
2 - از درسی که خیلی بهش امید دارید و انتظار درصد بالا دارید شروع به حل نکنید، چون ممکنه تو اون سال اون درس سوالاتش سخت باشه و نتونید تعداد زیادی رو پاسخ بدید اونوقته که روحیتون شدیدا خراب میشه و با خودتون مدام میگید: این درسی که فول بودم اینجوری شد بقیه که دیگه هیچی!!! و همین باعث میشه درسای دیگه رو حتی اگه ساده باشن خراب کنید
3 - هرگز از قبل کنکور در درسی واسه خودتون درصد در نظر نگیرید مثلا نگید من تو ریاضی دارم واسه 100 میرم!! این باعث میشه در صورت سخت بودن سوالات ریاضی واقعا بهم بریزید

بازم اگه نکته ای به ذهنم رسید میگم بهتون
امیدوارم همه دوستان موفق باشند

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب کنکور ارشد نزدیکه . اول ارزوی موفقیت برای همه . خدا جای حق نشسته و هر کسی بیشتر زحمت کشیده و تلاش کرده (به طور صحیح) قبول میشه و به نتیجه میرسه .
برادر بزرگ من که خیلی با استعداد بود . استعداد خدایی داشت . ارشد رتبه 33 شد و سال 81 خروجی امیر کبیر شد.
برادر وسطی خوند . خیلی هم خوند اما صحیح نخوند . مثلا متن کتابا رو گرفتو رفت همه رو خوند شاید هر کتابی رو به طور دقیق 3 بار مطالعه کرد اما خیلی استرس داشت چون تست نزده بود . اصلا تست کار نکرده بود .
و روش تست زنی رو نمیدونست و با سوالای کنکور اشنا نبود. واسه همین قبول نشد .
یکی از روش های صحیح اینه که تا جان دربدن هست تست بزنی :d
ارامش قبل از کنکور خیلی مهمه . کسی که همه رو بلده بیشتر از اونی که چیزی نخونده استرس داره . و البته وقت هم کم میاره . چون بلده و سر هر سوال وقت میذاره . به هیچ وجه از خودتون انتظار نداشته باشین .
کنترل اعصاب خودتونو داشته باشید و حتی اگر مطلبی را که خوانده بودید و الان یادتان نیست نباید ارامش را در سر جلسه از شما بگیرد.
همیشه لبخند بزنید .:biggrin:

کاملا حق با شماست و کسی که فقط میخونه بدون تست زدن سر جلسه آزمون میره با کسی که اصلا نخونده هیچ فرقی نداره

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی

ممنون از نظرات پر بارتون!

من امسال به دلایلی نتونستم درس بخونم و واسه کنکور سراسری شرکت نکردم!

الان کمتر از یه ماهه که انگیزه پیدا کردم واسه درس خوندن و شرکت تو آزمون دانشگاه آزاد!

به قول مصطفی ( پسرخاله!) بیشتر رو تست زنی تکیه کردم

با کتاب مجموعه کنکورای دانشگاه آزاد خودمو امتحان میکردم

تا سال 89 همه کنکورا در حد معمول بود و خیلی امیدوار بودم

اما سوالای سال 90 یهو سطحشون بالاتر رفته و بنظرم از سوالای سالای گذشته سخت ترن!

یه کم تو روحیه م اثر گذاشت!

الان موندم چیکار کنم؟

می ترسم برم سر کنکور و باز سوالا تو ذوقم بزنن

میخوام کنترل دماوند شرکت کنم!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همگی

الان کمتر از یه ماهه که انگیزه پیدا کردم واسه درس خوندن و شرکت تو آزمون دانشگاه آزاد!

الان موندم چیکار کنم؟

سلام دختر خاله.:D
انشالله موفق باشی ... نظر منو بخوای تست های سراسری رو تمرین کن . اونوقت احتمال اینکه تست های ازاد واست اسون بشه خیلیه . فکر کنم یک کتاب تست بتونی از پارسه بزنی عالی بشه .
از اونجایی که من فقط مدرسان شریف رو میپسندم به شما هم پیشنهاد میکنم . جواب هایی که واسه هر تست داده واضحه . یعنی اگه سوالی هم بلد نبودیم از پاسخش میتونیم یه چیزایی متوجه بشیم .

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

الان موندم چیکار کنم؟

بله کار درستی میکنید، 80 درصد تست و 20 درصد درس کارکنید
اگه منظورتون کنکور ارشده، آزمونهای از حدود 3 سال پیش به اینور تستهای آزاد همون تستهای سراسری سالهای قبله
شما فقط تستهای آزاد کار نکن، اول تستهای سراسری کارکن بعد 5 سال آخر آزادو کارکن که سبک تستهای آزاد دستت بیاد
در آخر هم اینو بدونید به راحتی و در حدود 2 یا 3 ماه خوندن میتونید قبولیتون رو تو هر گرایش و هر دانشگاهی(دانشگاه آزاد) تضمین کنید

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دختر خاله.:D
انشالله موفق باشی ... نظر منو بخوای تست های سراسری رو تمرین کن . اونوقت احتمال اینکه تست های ازاد واست اسون بشه خیلیه . فکر کنم یک کتاب تست بتونی از پارسه بزنی عالی بشه .
از اونجایی که من فقط مدرسان شریف رو میپسندم به شما هم پیشنهاد میکنم . جواب هایی که واسه هر تست داده واضحه . یعنی اگه سوالی هم بلد نبودیم از پاسخش میتونیم یه چیزایی متوجه بشیم .

خیلی ممنون مصطفی جان

راستش زیاد با کتابای قطور پارسه حال نمی کنم!

بیشتر دنبال کتاب یا جزوه هایی هستم که مختصر و مفید باشن

اگه مدرسان به تجربه تو خوب بوده تهیه ش می کنم

ببینم خدا چی می خواد!

بازم ممنون

ایشالا دومادیت جبران کنیم :D

بله کار درستی میکنید، 80 درصد تست و 20 درصد درس کارکنید
اگه منظورتون کنکور ارشده، آزمونهای از حدود 3 سال پیش به اینور تستهای آزاد همون تستهای سراسری سالهای قبله
شما فقط تستهای آزاد کار نکن، اول تستهای سراسری کارکن بعد 5 سال آخر آزادو کارکن که سبک تستهای آزاد دستت بیاد
در آخر هم اینو بدونید به راحتی و در حدود 2 یا 3 ماه خوندن میتونید قبولیتون رو تو هر گرایش و هر دانشگاهی(دانشگاه آزاد) تضمین کنید

بله منظورم ارشد بود!

جالبه سوالای سراسری رو واسه آزاد بیارن

خیلی ممنونم که به این نکته اشاره کردی

چون قصدم این بود که آزاد شرکت کنم همه تمرکزمو گذاشتم رو تستای دانشگاه آزاد

از این به بعد سراسری رو هم اضافه می کنم

خیلی خیلی ممنونم

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون مصطفی جان

راستش زیاد با کتابای قطور پارسه حال نمی کنم!

بیشتر دنبال کتاب یا جزوه هایی هستم که مختصر و مفید باشن

اگه مدرسان به تجربه تو خوب بوده تهیه ش می کنم

ببینم خدا چی می خواد!

بازم ممنون

ایشالا دومادیت جبران کنیم :D

بله منظورم ارشد بود!

جالبه سوالای سراسری رو واسه آزاد بیارن

خیلی ممنونم که به این نکته اشاره کردی

چون قصدم این بود که آزاد شرکت کنم همه تمرکزمو گذاشتم رو تستای دانشگاه آزاد

از این به بعد سراسری رو هم اضافه می کنم

خیلی خیلی ممنونم

خواهش میکنم، بله وقتی تستهای سراسری رو کار کنید متوجه این موضوع میشید، حتی تستهای مثلا سال 70 به قبل سراسری که خیلی اسون شده الان رو تو تستهای 89 - 90 آزاد میتونید ببینید
صد در صد باید تستهای دولتی رو کار کنید آخه تستهای آزاد جالب نیست، اگه تو تستهای دولتی پیشرفت کنی تستهای آزاد اکثرشون برات زنگ تفریح هستن!!!
تاپیکهای رفع اشکال هم که میبینی همه درسا هست میتونی اگه اشکالی داشتی تو تاپیک مربوطه بیان کنی و سریع جواب بگیری
در ضمن کتابهای مدرسان برای ارشد اصلا جالب نیست، نکته دیگه اینکه به انتشارات نگاه نکنید و کتابها رو گلچین کنید مثلا ریاضی مهندسی نصیر مهندس کریمی و راهیان ارشد مومن زاده خوبه الک اسلام پناه راهیان ارشد خوبه مدار کارو زرگر انتشارات پوران پژوهش و کنترل امین رضایی انتشارات پوران پژوهش و ...
موفق باشید

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش میکنم، صد در صد باید تستهای دولتی رو کار کنید آخه تستهای آزاد جالب نیست، اگه تو تستهای دولتی پیشرفت کنی تستهای آزاد اکثرشون برات زنگ تفریح هستن!!!
در ضمن کتابهای مدرسان برای ارشد اصلا جالب نیست، نکته دیگه اینکه به انتشارات نگاه نکنید و کتابها رو گلچین کنید مثلا ریاضی مهندسی نصر مهندس کریمی و راهیان ارشد مومن زاده خوبه الک اسلام پناه راهیان ارشد خوبه مدار کارو زرگر انتشارات پوران پژوهش و کنترل امین رضایی انتشارات پوران پژوهش و ...

بله حق با شماست!

این کتابا که معرفی کردی فقط تست هستن یا توضیحات هم دارن؟

راهیان ارشدو میدونم که قسمت تشریحی هم داره

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله حق با شماست!

این کتابا که معرفی کردی فقط تست هستن یا توضیحات هم دارن؟

راهیان ارشدو میدونم که قسمت تشریحی هم داره

(تشکر هامم تموم شده!!!)
بله هم درسنامه داره هم تستهای سراسری و آزاد به تفکیک فصل، برای تست هم کتاب 3 جلدی دانشگاه تهران معروفترین و بهترینه، از سال 67 تا 91 رو به صورت جامع یعنی سال به سال آورده و حل تشریحی کرده
البته همون جلد سوم که از 84 تا 91 هست برای شما کافیه

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
(تشکر هامم تموم شده!!!)
بله هم درسنامه داره هم تستهای سراسری و آزاد به تفکیک فصل، برای تست هم کتاب 3 جلدی دانشگاه تهران معروفترین و بهترینه، از سال 67 تا 91 رو به صورت جامع یعنی سال به سال آورده و حل تشریحی کرده
البته همون جلد سوم که از 84 تا 91 هست برای شما کافیه
خیلی خیلی ممنونم از راهنماییهاتون!

مرسیییییی

Joe_Bel

کاربر ممتاز
یكی از مهم‌ترین این دلایل رعایت نكردن مواردی است كه می‌تواند حافظه و یادسپاری مطالب را بهبود بخشد.

روان‌شناسان در زمینه بهبود حافظه مطالعات فراوانی كرده‌اند تا بتوانند به دغدغه‌های افرادی كه نگران افت عملكرد حافظه‌شان هستند، پاسخ مناسبی بدهند. ده نكته‌ای كه در ذیل ارائه می‌شود، نتیجه تحقیقات روان‌شناسان است كه می‌تواند حافظه‌تان را تقویت كند.

1ـ توجهتان را بر مواردی كه مطالعه می‌كنید، متمركز كنید.

توجه، یكی از مولفه‌های مهم حافظه است. برای انتقال حافظه از حافظه كوتاه‌مدت به بلندمدت نیاز است كه شما به ‌صورت فعال به اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنید، توجه كنید. سعی كنید در مكانی مطالعه كنید كه چیزهایی مثل تلویزیون،‌ موسیقی و تفریحات دیگر وجود نداشته باشد كه بتواند حواس شما را پرت كند.

2ـ با در نظر گرفتن ساعت‌های منظم برای مطالعه از باشتاب یادگرفتن اجتناب كنید.

به گفته ژورك، روان‌شناس تربیتی، مطالعه در چند جلسه به شما زمان كافی برای پردازش اطلاعات می‌دهد. محققان نشان داده‌اند دانشجویانی كه به صورت منظم مطالعه می‌كنند بهتر از دانشجویانی كه در یك جلسه طولانی و ماراتنی مطالعه می‌كنند، اطلاعات را به خاطر می‌آورند.

3ـ اطلاعات مورد مطالعه را سازماندهی كنید.

سعی كنید مفاهیم و اصطلاحات مشابه را با هم گروه‌بندی كنید یا طرح كلی از یادداشت‌هایتان و آنچه خوانده‌اید داشته باشید تا به گروه‌بندی‌كردن مفاهیم مرتبط كمك كنید.

4ـ از شیوه‌های حفظ‌كردن برای یادآوری اطلاعات استفاده كنید.

شیوه‌های حفظی تكنیكی هستند كه اغلب توسط دانشجویان و دانش‌آموزان برای كمك به یادآوری اطلاعات استفاده می‌شوند. این شیوه صرفا روشی برای یادآوری اطلاعات هستند. برای مثال، ممكن است اصطلاحی كه نیاز دارید یادتان باشد، به یك مورد رایج كه برایتان بسیار آشناست ارتباط دهید. بهترین روش‌های حفظی‌ آنهایی هستند كه از تصویرسازی، شوخی یا ابتكار مثبت استفاده شده باشد.

5ـ‌ اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنید تكرار كنید و آن را برای خودتان شرح دهید.

برای یادآوری اطلاعات نیاز دارید آنچه مطالعه می‌كنید در حافظه بلندمدت‌تان رمزگذاری كنید. یكی از سودمندترین روش‌های رمزگذاری مرور ذهنی مشروح است. یك نمونه از این روش وقتی است كه بخواهید تعریف یك اصطلاح كلیدی را بخوانید، ابتدا تعریف آن اصطلاح را مطالعه كنید و سپس یك توصیف مفصل‌تر از آنچه آن اصطلاح معنی می‌دهد بخوانید. بعد از تكرار این فرآیند در چند دفعه، بهتر می‌توانید اطلاعاتی كه خوانده‌اید به یاد بیاورید.

6ـ اطلاعات جدید را به چیزهایی كه قبلا می‌دانسته‌اید ارتباط دهید.

موقعی كه اطلاعات ناآشنایی را مطالعه می‌كنید، زمانی را صرف این كنید كه چگونه این اطلاعات به چیزهایی كه در حال حاضر می‌دانید ارتباط دارد. با ایجاد روابط بین ایده‌های جدید و ایده‌های قبلی می‌توانید احتمال یادآوری اطلاعاتی كه بتازگی آموخته‌اید، افزایش خیره‌كننده‌ای دهید.

7ـ مفاهیم را تجسم كنید.

بسیاری از افراد معمولا از تصویرسازی اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنند سود می‌برند. به شكل‌ها، نمودارها و دیگر طرح‌ها در كتاب یا مقاله‌ای كه مطالعه می‌كنید، توجه كنید. اگر مطلبی كه می‌خوانید اشاره‌های تصویری كه كمكتان كند، نداشته باشد، سعی كنید خودتان شكلی را بكشید. نمودارها یا شكل‌هایی را در حاشیه یادداشت‌تان ترسیم كنید یا از ماژیك‌های برجسته‌كننده در رنگ‌های مختلف استفاده كنید تا بتوانید ایده‌های مرتبط با هم را گروه‌بندی كنید.

8 ـ مفاهیم جدید را با شخص دیگری بیاموزید.

تحقیقات نشان داده‌اند كه خواندن موارد مختلف با صدای بلند به طرز معناداری به یادسپردن آن مواد را افزایش می‌دهد. متخصصان علوم تربیتی و روان‌شناسان همچنین در یافته‌اند دانشجویانی كه واقعامفاهیم جدید را به دیگران یاد می‌دهند فهم‌شان و یادآوری‌شان را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید از این رویكرد با آموزش مفاهیم و اطلاعات جدید به یك دوست یا همكلاسی استفاده كنید.

9ـ بر اطلاعات دشوار توجه مضاعف داشته باشید.

آیا تا به حال ملاحظه كرده‌اید چگونه گاهی اوقات در آغاز یا پایان یك فصل، یادآوری اطلاعات ساده‌تر است؟ محققان دریافته‌اند كه نوع اطلاعات می‌تواند در یادآوری آن نقش داشته باشد. هنگام مطالعه اطلاعات دشوار ‌می‌توانید با صرف زمان بیشتری برای تكرار اطلاعات بر آن غلبه كنید. راهكار دیگر دوباره سازماندهی كردن اطلاعات است؛ به صورتی كه برای یادآوری ساده‌تر شود.

10ـ شیوه عادی مطالعه‌تان را تغییر دهید.

روش مهم دیگر برای افزایش یادآوری این است كه گاهی اوقات شیوه مرسوم مطالعه‌تان را تغییر دهید. اگر به مطالعه در یك مكان خاص عادت كرده‌اید، سعی كنید به یك جای دیگر برای مطالعه بروید. اگر در غروب مطالعه می‌كنید، سعی كنید هر صبح چند دقیقه را صرف مرور اطلاعاتی كنید كه شب قبل مطالعه كرده‌اید. با افزودن یك عنصر تازه به دوره‌های مطالعه‌تان می‌توانید سودمندی تلاش‌هایتان را افزایش دهید و به طرز معناداری یادآوری بلندمدت‌تان را ارتقا دهید.

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این تاپیک به موقع باز خواهد شد.

M_O_H_3_E_N

اخراجی موقت
روش صحیح تست زدن چیست؟

در زمان تست زدن لازم است به نکات زیر توجه شود:
۱) با توجه به اینکه در یک درس امتیاز و ضریبی که به یک تست ساده تعلق می گیرد به یک تست در سطح متوسط و مشکل نیز تعلق می گیرد، در نتیجه لزومی ندارد خود را در بدو امر درگیر سوالات مشکل کنیم.۲) زمانی که جهت پاسخگویی به تست تعلق می‌گیرد کاملا محدود و استاندارد می باشد.۳) هر پاسخ صحیح یک نمره و به هر پاسخ غلط یک سوم نمره منفی تعلق می گیرد و اگر سوالی بدون پاسخ باشد نمره مثبت یا منفی ندارد. فرمول روبرو می تواند تاثیر نمره منفی را بخوبی نشان بدهد.۱۰۰ × تعداد پاسخ غلط - ۳ ×تعداد پاسخ صحیح= نمره هر درس ×۳تعداد کل سوالات۴) عاقلانه است که خود را درگیر سوالات مشکل نکنید به طوری که بتوانید ابتدا به سوالات ساده که صد درصد به آن یقین دارید جواب بدهید و و در مرحله بعد به سوالاتی در سطح متوسط و درمرحله آخر به سوالات مشکل پاسخ بدهید.۵) اگر سوالاتی برای شما مشکل باشد بدانید که برای دیگران نیز مشکل خواهد بود. بنابراین مضطرب نشوید.۶) بسیاری از دواطلبان در جلسه آزمون، اگر با چند سوال دشوار مواجه شوند، دستپاچه می شوند و نظم ذهنی خود را از دست می دهند و فکر می کنند که کنکور را از دست داده اند. بنابراین باحالت مضطرب حتی به سوالاتی که بلد نیستند جواب می دهند و نمره منفی می گیرند. در صورتی که حتی نفرات برتر کنکور هم قادر به پاسخگویی به تمام سوالات نخواهند بود.

روش تست زدن چیست؟

سوالات را به ترتیبی که در دفترچه کنکور می بینید ، پاسخ بدهید. اگر در یک درس تسلط بیشتری دارید ترتیب جواب دادن را تغییر ندهید. اما اگر نگران هستید که مثلا با پاسخ به سوالات درس خاصی زمان کافی برای پاسخگویی به سوالات درس بعدی را از دست می دهید به نکات زیر توجه نمایید:

▪ تمام سوالات دفترچه را حداقل یک بار مطالعه کنید.
کسانی که یک درس را بطور کامل کنار می گذارند خواه به این دلیل که آن درس ضریب کمتری دارد یا این که آن درس را بلد نیستند کاملا اشتباه می کنند.

برخی از سوالات را بلد نیستید ولی تشخیص می دهید وقت گیر هستند، این گونه سوالات را با علامت ستاره مشخص کنید و با قاطعیت و خونسردی بطور موقت از آنها عبور کنید تا درموقع دوره دقت خود را به آنها اختصاص بدهید.
▪ ممکن است سوالاتی را اصلا بلد نباشید، این گونه سوالات را با علامت منفی مشخص کنید و فورا آنها را رها کنید.
▪ از هیج سوالی نخوانده رد نشوید زیرا ممکن است پس از چند سوال دشوار چند سوال آسان پیدا کنید.
▪ شماره تست ها را با شماره آنها در پاسخ نامه مرتب مطابقت بدهید ، اگر سوالی را اشتباهی در پاسخ نامه با شماره اشتباه علامت بزنید ممکن است که این اشتباه به ترتیب شماره تا آخر ادامه پیدا کند.
▪ پس از آن که یک بار تست های تمام دروس را مطالعه کردید به ساعت خود نگاه کنید و ببیند چقدر از کل زمان کنکور باقی مانده است.

▪ توصیه بسیار مهم : تمام صفحات دفترچه سوالات را بخوبی بررسی کنید و مراقب باشید که بعضی صفحات با بعضی سوال ها را فراموش نکنید.

یک نکته بسیار مهمتعدادی از داوطلبان به سوالات در دفترچه پاسخ می دهند و در پایان جواب ها را در پاسخ ها را در پاسخنامه منتقل می کنند با این کار ممکن است وقت تمام شود و فرصت انتقال را پیدا نکنند.کوشیدن ، جستن و یافتن و هرگز تسلیم نشدن راز موفقیت است

آخرین ویرایش:

juvefans

کاربر ممتاز
برای کسایی که وقت کم میارن یا فکر میکنن میتونن صد بزنن :
بهترین راه حلی که بهش رسیدم تقسیم بندی زمانی بود
که برای هر درس تخصصی نیم ساعت وقت میگذاشتم ، حتی اگه 2 سوال هم جواب داده بودم میرفتم درس بعدی .
سوالات رو با عجله رد نمیکردم که بخوام چند بار بخونم .
با این حساب کمی وقت برای دوره اضافه میامد که اون زمان اضافه رو برای دروسی که درصد بالاتری میخواستم در نظر گرفته بودم .

روی هر سوال فقط یک بار موقعی که در حال حل کردنش بودم فکر میکردم دیگه دوره نمیکردم که مبادا غلط زده باشم . چون باید دقیق و یک بار حل کرد چون زمانی زیادی نداریم .
:warn: مشکلی کسایی که بری درصد بالا میرن همینه که روی یک درس قفل میکنن ، حالا اگر اون درس سخت باشه از شانس ، دیگه کل وقتشون سر اون درس تلف میشه .

موفق باشید .

M@HY@R93

عضو جدید
مدیریت زمان

قانون پارکینسون- Parkinson's Law:
این قانون توسط پارکینسون که یکی از مدرسان علم مدیریت است در سال 1958در کتاب Parkinson's Law: The Persuit of Progress نوشته شده است .البته قانون پارکینسون بصورت خاص ٬به عنوان یکی از قوانین مدیریت زمان در جایی نیامده است ولی به نظر من این قانون در بحث مدیریت زمان بسیار کارایی دارد ٬حتی می توانم بگویم مهمترین قانون مدیریت زمان قانون پارکینسون است توضیحات زیر را بخوانید تا متوجه منظور من بشوید.

قانون پارکینسون می گوید کار طوری گسترش می یابد که زمان داده شده را پر کند یا به عبارتی می گوید کار به اندازه ی زمانی که برای انجام آن وجود دارد ادامه می یابد.یک مثال برای درک بهتر:

قانون پارکینسون می گوید اگر برای انجام پروژه ای یک هفته وقت لازم باشد و به شما برای انجام دادن همان پروژه دو هفته وقت بدهند شما به اندازه ی دو هفته برایش وقت صرف می کنید یعنی شما پروژه را در پایان آن دو هفته به اتمام می رسانید گرچه یک هفته کافی بود.(نگوییدنه. اینگونه نیست؟!:d)

اگر متوجه قانون پارکینسون نشدید قانون و مثال را دوباره بخوانید و با همدیگر مقایسه کنید.

البته قانون پارکینسون توجیه بسیار مناسبی می تواند باشد برای افراد تنبل و برخی از مدیران!

نکته ی مهم در مورد قانون پارکینسون: گستردگی( کش یافتن) به میزان و ماهیت کار ارتباط چندانی ندارد.
مثلا دانشجو های شب امتحانی رو تصور کنید! کتابی قطور رو در عرض چند شب یا حتی یک شب تمام می کنند در حالیکه همان کتاب را در طول یک ترم تحصیلی نتوانسته بودند تمام کنند!

نتیجه : بهترین راه حل برای استفاده درست از این قانون این هست که با یک برنامه درست ، شروع و پایان هدف را دقیقا مشخص کرده و خودمون رو مجاب به انجام ان کار کنیم

بالا