روشنایی خورشیدی هایبریدی (hybrid solar lighting)

فاطمه یاس

کاربر ممتاز
سیستم‌های روشنایی خورشیدی هایبریدی (hybrid solar lighting) یا HSL یا روشنایی هایبریدی (hybrid lighting)، برای روشنایی داخلی از نور مصنوعی و هدایت نور خورشید به وسیله دسته کابل‌های فیبر نوری (fiber optic) استفاده می‌کنند.این سیستم‌ها نور خورشید را بدون پنجره یا پنجره سقفی به اتاق هدایت می‌کنند و به عنوان مکمل این نور، از نور مصنوعی که معمولا لامپ‌های LED هستند استفاده می‌کنند.
دسته فیبرها از کلکتور‌های نوری خارجی/سقفی و از راه بازشوهای کوچک و یا کانال‌های کابلی نور را به محلی که به آن نیاز است می‌رسانند. فیبرهای نوری در محل‌های نور پردازی به لامپ‌های الکتریکی می‌پیوندند و بر حسب نیاز یا به صورت اتوماتیک یک سطح نور ثابت همیشگی را فراهم می‌کنند.
کلکتورهای سقفی شامل دیش‌های آینه‌ای بزرگی است که خورشید را دنبال می‌کنند. فیبرهای نوری انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند به وسایل نوردهی هایبریدی که دارای میله‌های پخش‌کننده نور هستند متصل شوند. یک کلکتور ساده می‌تواند تا هشت وسیله نوری و 100 متر مربع را نوردهی کند.

سنسورهای نوری وجود دارند که میزان نور مورد نیاز را محاسبه می‌کنند و میزان نور مصنوعی را برای حفظ کردن میزان ثابت روشنایی تنظیم می‌کنند.
 

Similar threads

بالا