روز شمارِ یک معمار

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

منم!!!
بنظرم رو صفحه سفید چون مث پرینت میشه

درست رو صفحه سفید.
البته فکر مینم چون خطوط من برای صفحه ی سفید بود (رنگها رو متناسب با اون انتخاب کرده بودم ) منظورش ایشون این بود که به این نکات هم دقت کن . وقتی رنگ صفحه عوض شد گفت ببین چقدر تغییر ایجاد شد تو ذهن من ناظر تاثیرش بهتره

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

فقط 48 ساعت ؟
راجع به پاس دادن کار به همکارتون ، یه روایت داریم می گه ، آن چیز را که برای خود نمی پسندی ، برای دیگران هم نپسند حتی کارفرمای دولتی

درود بر شما ..........

مدت زمان کم هستش .....

البته چون نما و سر در ، و حجم دادم بهش با اسکیچاپ طول کشید .......... وگرنه زمان کمتری می برد .........

خانم مهندس ....بنده ........ ......تند دست نیستم ... ......

یادتون هست یک پایانه حمل و نقل رو با شما و برخی دوستان همکار مطرح کردم ........

ان شا الله .. اگه خدا بخواهد ... پلان لکه گذاری و جانمایی اون ..... فردا میره ..... برای ایراد گیری ........شایدم ... تایید .

بله این روایت صادقه .....

اما برای بنده و همکارم صدق نمی کنه .......... در روابطی که با هم داریم ........ این جور مسائل رو باید به چشمش ببینه .......... چون در این روابط .....مزایا زیادی به ایشون میرسه...... و اجرای این طورکارها رو هم خودش برمی داره ........ و این خیلی سوده ......براش .... طراحی و اجرا رو خودش انجام داده ......

یعنی باید ممنون هم باشه ......:D...... (حالا کچل شدنش جهت سر و کله زدن با کارفرما به کنار )

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درست رو صفحه سفید.
البته فکر مینم چون خطوط من برای صفحه ی سفید بود (رنگها رو متناسب با اون انتخاب کرده بودم ) منظورش ایشون این بود که به این نکات هم دقت کن . وقتی رنگ صفحه عوض شد گفت ببین چقدر تغییر ایجاد شد تو ذهن من ناظر تاثیرش بهتره
وای چطور رو صفحه سفید کار می کنی ؟
من وقتی در نهایت ارائه رنگی مهم باشه و خصوصا اگر کار لندسکیپ باشه مدام رنگ صفحه رو سفید می کنم ببینم ترکیب رنگها در نهایت چطور می شه ، اما ابدا نمی تونم به صورت مداوم رو صفحه سفید کار کنم .
مدت زمان کم هستش .....
البته چون نما و سر در ، و حجم دادم بهش با اسکیچاپ طول کشید .......... وگرنه زمان کمتری می برد .........
خانم مهندس ....بنده تند دست نیستم ...
یادتون هست یک پایانه حمل و نقل رو با شما و برخی دوستان همکار مطرح کردم
ان شا الله .. اگه خدا بخواهد ... پلان لکه گذاری و جانمایی اون ..... فردا میره ..... برای ایراد گیری ........شایدم ... تایید .
بله این روایت صادقه
اتفاقا با اون تایم کم و اسکچ نما و حجم و سردر زدن خیلی هنره
بهش نمی گن کُند دست ،
اسمش تُند دسته .
راجع به پایانه هم همینطور ، ان شا الله که مشکل خاصی در کمسیون پیش نیاد براش

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
خوب هستید ؟ این روزا مشغول چه کاری هستید اوضاع کار و بار چطوره؟
سلام دوست عزیز
همونطور که از اسم تاپیک مشخص هست اینجا محلی برای قرار دادن خاطرات کاری معماران هست ، با توجه به هم استانی بودنمون بهتره سوالتون رو در تاپیک اعضا معمار نظام مهندسی استان گیلان مطرح کنید
فکر کنم اوضاع کار استانها متفاوت باشه .
:gol:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خاطره دوممممم
یکی از همون اولین کارفرماها بود
یک دکتر دامپزشک (البته دوستان و همکاران آشنا ، اگر روزی روزگاری خوندین به روی خودتون نیارید منظورم کیه :D
موضوع این پلان جای با اهمیت شد که یه نقشه دستشون بود و اومدن دفتر که این پلان رو می بیند ؟ دکتر فلانی طراحی کردن ، اما من خوشم نمی یاد و یه چیز متفاوت می خوام ، من اون دکتر فلانی رو که اسم بردن رو نمی شناختم اما چون همکاران می شناختن بهمون گفتن مطمئنن کارفرمای سختگیری هستند که کار دکتر فلانی رو نپسندیدن .
ما هم نقشه ای که اون دکتر کشیده بودن رو آنالیز کردیم و در واقع مشکلی نداشت فقط شبیه نقشه های آپارتمانی شده بود و این کارفرما خونه دوبلکس ساحلی و متفاوت از همسایه هاش می خواست .
زمینش مستطیلی بود و برش تو قسمت عرض و اگر در حالت عادی مثل همه ی ساختمونا ی اطراف می خواستیم طرح بزنیم نمای اصلی میفتاد به حیاط و شرق و غرب هم دیوار حیاط و پشت هم می شد یه حیاط خلوت ، شبیه به کار دکتر طراح،
من و همکارم دوتا طرح جدا زدیم ، طبق سایت موجود ، بدون دیدن زمین(که از بی تجربگی بود)، یکی از طرح ها قبول شد ، البته این رو بگم که کارفرمای عزیز به هیچ وجه پلان رو متوجه نمی شد و هیچ درکی ازش نداشت و ما داخلی ها رو هم با تری دی باهاش کرکسیون می کردیم !

و این رو هم بگم اگرچه هر دو طرح پیشنهادی خوب بود اما دلیل انتخابش رنگ و متریال کار بود ، یعنی چون پلان رو متوجه نمی شدن اون کاری رو انتخاب کردن که با متریال ملموس تر شده بود !
به هر حال روال طبیعی نقشه طی شد و طرح رفت برای اجرا
طرح از دوتا مستطیل تشکیل شده بود که یکیش صاف و دیگری تحت زاویه به مستطیل صاف چسبیده بود ، که در واقع زاویه دار کردن مستطیل دوم به این جهت بود که دو جبهه از ساختمان از ویوی حیاط استفاده کنند
البته این رو هم اضافه کنم که طی روند طراحی کار از دوبلکس دو طبقه 130 متری رسید به خونه ویلای 110 متری با اتاق زیر شیروانی (که البته دلایل خاص هزینه ای برای پروانه داشت)
همون روزای اول بعد از پاک سازی زمین که قصد ریختن نقشه رو در سایت داشتن رفته بودم با همکارم بازدید، همکارم می گفت خانوم فلانی اگر اینا بدونن طرح رو شما ریختی مطمئن باش یه بلای سرت میارند ، اینقدر که کارشون سخت شد یه پلان زاویه دار برخلاف پلانهای مستطیلی همیشگی این منطقه رو روی زمین پیاده کنند
یه اعتراف صادقانه کنم:redface: من تازه کار بودم و اجرا رو نمی فهمیدم وقتی طرح رو رو زمین دیدم خیلی ناراحت شدم ، چون دیدم چهار گوشه پلان خیلی به دیوار حیاط نزدیکه ، و این برای یک خونه ویلای فاجعه ست (بنده نمی دونستم نقشه پیاده شده رو زمین نقشه ی پی که بزرگتر از پلانِ هست:razz: ) بعد از اون تمام شوقم رو واسه دیدن اجرای اون پلان از دست دادم و چون طرح ، طرح خودم بود هیچی نداشتم که بگم ! :cool:

کار به صورت عادی پیش می رفت و در حال ساخت بود و من مدتی بعد کلا از اون شهر رفتم ، اما همیشه حسی که به اون پروژه داشتم با وجود اینکه کار اول نبود یه حس خاص مادر فرزندی بود

تقریبا 9 ماه بعد از زمانی که رفته بودم سر پروژه گذشت که همکارم باهام تماس گرفت می خواست بگه پروژه تمام شده و برخلاف تصورش خیلی خاص و زیبا شده ، اون زمان پشت تلفن بهم گفت ، اصلا امیدوار نبود که در اجرا کار خوب بشه چون وقتی نقشه ها برای نظام آماده شده بود یکی از خبره های معماری کار رو دیده بود و گفته بود این کار با زاویه تندش فقط تو پلان هست که زیباست و تو اون زمین مستطیلی جواب نمی ده (شاید خودمم اگر زمین رو اول می دیدم هیچوقت اون طرح رو نمی دادم ) و اون همکارمم برای اینکه من رو ناراحت نکنه همون موقع ها این خبر رو به من نداده بود چون در هر حال کارفرما از طرح خوشش اومده بود و طبق اصول در حال اجرا بود .

در هر حال یه شوق خاصی وجودمو گرفت ، از اینکه شنیدم در نهایت کار تو زمین جواب داده ، بعد از اون، خیلی خیلی محدود پیش میاد که ویلای طراحی کنم که زمینش رو از نزدیک نبینم ، اون محدودش هم به این خاطر هست که زمینهای هستند که محدودیت بنای ندارند .

arv3760

عضو جدید
با سلام
این نوع خاطرات فکر می کنم در ایران خیلی عادی باشه

من خودم 2 یا 3 سال پیش وقتی دانشجو بودم با یک مشاور کار میکردم کار من هم برداشت میدانی بود و تمام کارهای داخل محیط مطالعه از قضا زد و دولت عوض شد و مسولین محترم هم عوض شدند و پول مشاور را ندادن چون من ادم مورد اعتماد اون مجموعه بودم من را تشویق که روند رسیدن به پول به عهده شماست چون من مجبور بودم برای این روند یک مسیر طولانی را طی کنم کفتند تمام هزینه ها پرداخت میشه با هر بدبختی که بود من این پروژه را پول کردم بعد از دوسال کار تمم شد پول به مشاور داده شد

همه خوشحال از جمله من من نزدیک به 3 میلیون هزینه رفت و امدم شده بود به اون ارگان در طی 2 سال رسید به حساب کتاب گفتند حق شما دادیم اونم ما خورد خورد پرداخت کردیم بعد از کلی شکایت و اعتراض قرار شد یک مقداری از رفت و امد را به من بدند که هنوز بعد از این مدت ندادن :biggrin: حالا من موندم اون ضرر بزرگ

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با سلام
این نوع خاطرات فکر می کنم در ایران خیلی عادی باشه

من خودم 2 یا 3 سال پیش وقتی دانشجو بودم با یک مشاور کار میکردم کار من هم برداشت میدانی بود و تمام کارهای داخل محیط مطالعه از قضا زد و دولت عوض شد و مسولین محترم هم عوض شدند و پول مشاور را ندادن چون من ادم مورد اعتماد اون مجموعه بودم من را تشویق که روند رسیدن به پول به عهده شماست چون من مجبور بودم برای این روند یک مسیر طولانی را طی کنم کفتند تمام هزینه ها پرداخت میشه با هر بدبختی که بود من این پروژه را پول کردم بعد از دوسال کار تمم شد پول به مشاور داده شد

همه خوشحال از جمله من من نزدیک به 3 میلیون هزینه رفت و امدم شده بود به اون ارگان در طی 2 سال رسید به حساب کتاب گفتند حق شما دادیم اونم ما خورد خورد پرداخت کردیم بعد از کلی شکایت و اعتراض قرار شد یک مقداری از رفت و امد را به من بدند که هنوز بعد از این مدت ندادن :biggrin: حالا من موندم اون ضرر بزرگ

اوه اوه اوه..... :w09:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
جدی گرفتن مطالعات

جدی گرفتن مطالعات

درود بر دوستان اهل خط و اندازه .......:gol:

با عنایت به مشکلاتی که در پروژه ای که چند وقتیه باهاش درگیر هستیم ........ خواستم توصیه ای بکنم

در طراحی ها تون مطالعات رو دست کم نگیرید ...... و خیلی بیشتر روی اون تحقیق و مانور بدید ، ....... حتی بازدید میدانی از محل رو در برنامه داشته باشید . ممکن مواردی در چند صد متر قبل و بعد از محل پروژه تون رو طراحی شما خیلی تاثیر گذار باشه . و روند طراحی رو عوض کنه .........

متاسفانه برخی فکر میکنند تهیه مطالعات برای روزگار و پروژه های دانشجویی هستش ...... و در طراحی ها مطالعات رو انجام نمیدن .....

دفترچه مطالعات یک طرح = دفترچه محاسبات طراحی یک ساختمان

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
درود بر دوستان برتر از گل .......... :gol:

پس از چند ماه درگیری ...بالاخره طرح طراحی شهرک حمل و نقل به اتمام و تصویب رسید ....... و توانست تاییدیه سازمان پایانه های استان رو بگیره......... اما متاسفانه در قسمت شیرین قضیه همیشه ما با کارفرما مشکل داریم ........ امیدوارم شما در پی این شیرینی کامتون تلخ نشده باشه ......... بگذریم ......

قصد دارم در یک تاپیک ضوابط ،‌دستور العملهای طراحی شهرک حمل ونقل رو قرار میدم ........تا سایر دوستان ....... به جهت بهره برداری از اون استفاده کنن...

بدرود .:gol:

آخرین ویرایش:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر دوستان برتر از گل .......... :gol:

پس از چند ماه درگیری ...بالاخره طرح طراحی شهرک حمل و نقل به اتمام و تصویب رسید ....... و توانست تاییدیه سازمان پایانه های استان رو بگیره......... اما متاسفانه در قسمت شیرین قضیه همیشه ما با کارفرما مشکل داریم ........ امیدوارم شما در پی این شیرینی کامتون تلخ نشده باشه ......... بگذریم ......

قصد دارم در یک تاپیک ضوابط ،‌دستور العملهای طراحی شهرک حمل ونقل رو قرار میدم ........تا سایر دوستان ....... به جهت بهره برداری از اون استفاده کنن...
بدرود .:gol:
سلام مهندس
با کارفرما مشکل مالی دارید ؟ برای گرفتن دستمزد ؟
واقعا فکر می کنم که دو سه سال اول کاری رو اگر نادیده بگیریم ، در باقی موارد باید قبل از طراحی قراردادی نوشته بشه ، چون اگر با مطالعات بخوایم پیش بریم کار فوق العاده زمان بری هست ، در پروژه های بزرگ اینچنینی و ابدا ارزش نداره که در نهایت با کارفرما درگیر باشیم .

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام مهندس
با کارفرما مشکل مالی دارید ؟ برای گرفتن دستمزد ؟
واقعا فکر می کنم که دو سه سال اول کاری رو اگر نادیده بگیریم ، در باقی موارد باید قبل از طراحی قراردادی نوشته بشه ، چون اگر با مطالعات بخوایم پیش بریم کار فوق العاده زمان بری هست ، در پروژه های بزرگ اینچنینی و ابدا ارزش نداره که در نهایت با کارفرما درگیر باشیم .

درود بر شما ......

والا چی بگیم ...........بعضی وقتا .......چوب رفاقت رو میخوریم ..........بعضی وقتا چوب رودرواسی رو میخوریم ...........

کارفرما فقط سرعت تهیه نقشه ها رو میخواد (در این زمان )...........و تاییدیه ارگان مربوطه رو ........... درگیری شما با اون ارگان هستش که بایستی طی ضوابط کار رو پی بگیرید......

ابتدای کار که براش توضیح میدی باید با مطالعه انجام بشه .......... و اینقدر زمان میبره و اینقدر هزینه داره ......... پاسخشون در این حده : آقا مگه چه خبره ......ما توی این زمان 500 تا نقشه میکشیم میبریم .......

کار که تایید شده .......تازه اول راه هستیم برای گرفتن حقمون.........

کار بدون مطالعه که انجام بشه ......روزی روزگاری......چندتا مشکل گل ......توی طرح در بیاد........ اونوقت میاد سراغ شما ....
شما طراحی کردید.......،‌ باید موارد رو لحاظ میکردید.........

حالا ایشان برای طرحشون چقدر هزینه کردن ........... که همچین انتظاراتی رو دارن .......... میشه گفت صفر ....

بیش از این شایسته نیست این بحث باز بشه .......

فقط این رو بگم که.......این پروِِژه فقط تجربه داشت .............همین :gol:

اینکه باید به سمت قرارداد بریم برای طراحی ها ..............به معنای واقعی باید بریم .......

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلاممم.

مسئله ای که مهندس راه پرداز بهش اشاره کردن امروز شده دردسر کار طراحی.

چند هفته پیش شخصی برای طراحی نمایشگاه اتومبیل بهمون زنگ زده بود (یکی از کارامون رو دیده بود و خوشش اومده بود) که کارش رو طراحی کنیم.زیر زمین بود و طبقه همکف(کلا دو طبقه بود)

دو تا طرح آماده کردیم و نشونش دادیم که از یکیش خوشش اومد.ولی زیرزمینش رو نه.واسه زیرزمینش هم طرح دیگه رو آماده کردیم .
بعد گفت من رفتم دفتر فلانی(یکی از دفاتر تقریبا معروف معماری تو تهران) و طرحی که دادن رو دوست داریم و شما بیاید همین رو فاز دومش رو بدید ما اجرا کنیم.گفتیم خب چرا فاز دومش رو از خودشون نمیگیرید؟
گفت آخه 50 میلیون خواسته.
ما گفتیم ما طرح دیگران رو فاز دو نمیکنیم.هم اخلاقی درست نیست (چون فاز اولش رو جساب نکرده بودن) و هم اینکه ما اینکارو نمیکنیم.
بعد رندری که داده بودن بهشون کاملا تاریک بود و معلوم بود برای جلوگیری از سو استفاده و اینکه ندن به کسی فاز دومش رو طراحی کنه اینطوری داده بودن.
ولی ما یه طرح دیگه رو بهشون دادیم که خیلی خوب بود.تقریبا همونطوری که خواسته بودن.
کارر رو گرفتن و گفتن تصمیم گیری میکنیم.یه هفتست که رفتن مثلا تصمیم گیری کنن.
هیچی دو هفته کار شب و روز مفتی و رایگان .با رندر های کاملا واضح و با کیفیت.حالا همونو میبرن یه پول ناچیزی میدن که فاز دو رو براشون طراحی کنه .یعنی بجای 20 میلیون کلا با 2 میلیون جمعش میکنن.

واقعا کار سخیف و سبکی داریم.
طرف 15 تا مازراتی میخواد تو نمایشگاه بزاره بعد حاضر نیست پول واسه طراحی بده.
الته مشکل اونا نیستا.مشکل از همکاران خودمونه.میرن سر ساختمون با یه پول ناچیز حتاضرن کلی کار کنن.
پارسال یکی از کارامون رو که قرارداد هم بسته بودیم رو یه بچه که سرش هنوز از تخم بیرون نیومده و مهر مدرکش خشک نشده میخواست بگیره.کلی هم کار کرده بود.این کارفرمامون هم کارای عجق وجق خوشش میومد و اینم واسشون چند تا کار مثلا دیکانستراکشن نشون داده بود و اینا هم کم مونده بود قرارداد رو بهم بزنن.
کلی باهاشون صحبت کردیم که شهرداری این کارارو قبول نمیکنه.