رنگ چیست ؟ (شیمی وتکنولوژی رنگ)

mohamadmemar

عضو جدید
سلام فرمول ساخت بیس و رنگ پلاستیسول یا زول چیه این رنگ بیش هم در چاپ پارچه هم در صنایع ماشین سازی به کار میاد

محمد احساني

عضو جدید
سلام: در شركت ما مي با يست در اين هواهي سرد 10-25درجه و مه آلود مسير هاي آب خنكن وساير تجهيزات رنگ اپواكسي كلتار شوند سوال اين است1- اين نوع رنگ در چه رطوبتي قابل اعمال مي با شد 2-زينگ ريچ بعنوان لايه استر در محيطي كه مانند مسير هاي آب خنك كن كه قرار است بعدا كاملا در آب قوطه ور شوند قابل اسفاده است اگر در اين زمينه مرجعي معرفي شود ممنون هستم.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام فرمول ساخت بیس و رنگ پلاستیسول یا زول چیه این رنگ بیش هم در چاپ پارچه هم در صنایع ماشین سازی به کار میاد

سلام
پلاستیزول در واقع نوعی پلیمره که بیس آن پی وی سی ه.
برای تولید آن هم باید از PVC 25%، روان کننده پلاستیک 36% (که معمولا دی اکتیل فتالات استفاده میشه)، کربنات کلسیم 32% و افزودنی های دیگه مثل زینک اکسید تا 7% استفاده کنید.

این یه لینک برای کتاب در مورد پلاستیزول
http://www.amazon.com/dp/0442273657...-refURL=http://www.finishing.com/159/09.shtml

باید دقت کنید که درصدا خیلی مهمن، اگه روان کننده زیاد شه، محصولتون خیلی شل میشه، اگه کم باشه محصول خشک میشه.
بعضی وقتا هم تیتانیوم اکسید به درصد اضافه میشه که نقش آنتی UV داره.

mohamadmemar

عضو جدید
ببخشید روغن اپوکسی واستیبلایزر در این مورد بکار نمیاد لطف میکنید اگر توضیح دهید

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببخشید روغن اپوکسی واستیبلایزر در این مورد بکار نمیاد لطف میکنید اگر توضیح دهید
دوست عزیز
روان کننده پلاستیک جزو مواد تشکیل دهنده بود
فتالاتی که گفتم فقط یه مثال بود، شما میتونید از همین روغن اپوکسی هم استفاده کنید. مشکلی انشالله پیش نمیاد ;)

mohamadmemar

عضو جدید
بیس پفکی. لطفا درمورد موادی که با رنگ زول مخلوط میکنند وباعث میشودکه توسط حرارت پف کند ورنک را برجسته سازد

آخرین ویرایش:

paras2 l

عضو جدید
کسی اطلاعاتی راجب فرمولاسیون مستربچ های رنگ داره؟درصد اختلاط و ترتیب اخطلاتو میخام

i1saeed

عضو جدید
ماستیک جهت سنگ تراورتن به کار میرود
در مورد ماستیکی که روی تراورتن زده شده
در نوع ایرانی کاملا مشخص است کجا ماستیک خورده
ماستیک خارجی قابل تفکیک از بافت سنگ نیست خیلی بهتر است
سوال افزودنی که در ماستیک خارجی به کار رفته چیست؟
در ضمن اگر کسی از فرمولایون ماستیک ایرانی اطلاع دارد بفرماید
موارد زیر معلوم است
unsaturated polyester resin
50%caco3
1%erosil
hardner

ghozati1

عضو جدید
مراحل چربی گیری پروفیل آلومینیوم

مراحل چربی گیری پروفیل آلومینیوم

سلام دوستان
منم تقریبا 7 ساله توی این صنعت هستم
رنگهای صنعتی و خودرویی / ساختمانی / پودری و .........
اگه سوالی بود در خدمتم .....:gol:

لطفا راهنمایی فرمایید
اگر در خصوص فرآیندشستشوی پروفیل آلومینیوم قبل از رنگ پودری الکترواستاتیک اطلاعاتی دارید من را راهنمایی کنید
در کارگاه ساخت پروفیلهای آلومینیومی کار می کنم که محصولات نهایی آنها جهت ساخت دربهای کرکره ای برقی و پنجره های دوجداره استفاده میشود

اما با وجود 6 عدد وان با جنسهای استیل و فایبر گلاس عملیات تمیزکاری سطح آلومینیوم قبل از رنگ به وسیله کارگران و با دستمال و تینر انجام می شود
درخواست من این است که اگر در خصوص فرآیند شستشو و چربی گیری و پوشش دهی با استفاده از وان های شستشو اطلاعاتی دارید کمک و راهنمایی فرمائید (اطلاعات دقیق هر مرحله را نیاز دارم مثلا درشستشوی آب گرم درجه حرارت چه میزان باشد ، چربی گی مورد استفاده از چه شرکتی و با چه نسبتی و ... )

مشکل اساسی پاک کردن روغن استفاده شده در مرحله سایزینگ و برشکاری پروفیل می باشد که بعد از عملیات حرارتی 195 درجه به صورت لایه ای روی سطح آلومینیوم باقی می ماند و به دلیل حجم زیاد کار قصد استفاده مجدد از وانهای شستشو به جای کارگر می باشد وبه همین دلیل در حال حاضر فرآیند کروماته کردن نیز در روی سطح انجام نمی شود
لطفا به این ایمیل پاس دهید
cbii2020@gmail.com

blue Beryl

عضو جدید
سلام دوستان...
من رشتم شیمی نیست..اما علاقه زیادی دارم.
در مورد رنگ امیزی سطح المینیوم سوالاتی از شما عزیزان داشتم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

چند روش کلی برای رنگ امیزی سطح المینیوم برای مصارف تزئینی وجود دارد یا شما میشناسید؟چون سطح ورق المینیوم با رنگ های معمولی رنگ امیزی نمیشه یا بعد از مدتی پوسته پوسته میشه.
و دوم اینکه ایا عملیات ایجاد حفره در سطح المینیوم مثل اندایز کردن یا پاشش فسفات قبل از رنگ امیزی المینیوم الزامی هست یا سطح صیقل خورده المینیوم رو هم میشه رنگ کرد؟و با چه رنگی؟
و یه نوع رنگ هست که بعد از اندایز کردن سطح المینیوم اونو در اب جوش حل میکنند و قطع المینیومی رو داخلش می اندازند تا رنگ بشه.اون رنگ ها چی هستند؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
من رشتم شیمی نیست..اما علاقه زیادی دارم.
در مورد رنگ امیزی سطح المینیوم سوالاتی از شما عزیزان داشتم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

چند روش کلی برای رنگ امیزی سطح المینیوم برای مصارف تزئینی وجود دارد یا شما میشناسید؟چون سطح ورق المینیوم با رنگ های معمولی رنگ امیزی نمیشه یا بعد از مدتی پوسته پوسته میشه.
و دوم اینکه ایا عملیات ایجاد حفره در سطح المینیوم مثل اندایز کردن یا پاشش فسفات قبل از رنگ امیزی المینیوم الزامی هست یا سطح صیقل خورده المینیوم رو هم میشه رنگ کرد؟و با چه رنگی؟
و یه نوع رنگ هست که بعد از اندایز کردن سطح المینیوم اونو در اب جوش حل میکنند و قطع المینیومی رو داخلش می اندازند تا رنگ بشه.اون رنگ ها چی هستند؟
دوست گلم سلام
در مورد اینکه چند نوع رنگ وجود داره باید عرض کنم هزار تا :D
نمیدونم یک چیز کلی بگم یا بازش کنم
چون قبلا وقتی یک موضوع رو اینجا باز میکردم مجبور بودم همه چیز رو بگم و ناخواسته شاه نامه مینوشتم که بابتش خیلی ها معترض بودن که چرا پستم طولانیه
اما یک آدرس میدم اگر جواب سوالتو نگرفتی برام خصوصی بذار بحث رو کاملا توضیح بدم
و اما آدرس : ببین بعضی از سیلندر های فشار بالای گاز جنسشون آلومینیومه(به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار سیال و وزن سبک)
از همین گازهای ساده جوشکاری مثل پروپان و اکسیژن بگیر تا حتی سیلندرهایی با فشار بیشتر و گازهای دیگه و البته غیر خورنده (همه شرکت ها فولادی نمیزنن)
آدرس دقیق تر ! گازهایی که مثلا شرکت Air Liquid آلمان میزنه آلومینیومی هم داره
و روی سیلندر مشخصات و اسم شرکت خورده که با رنگ اینکارو انجام داده !! به سادگی میتونی نوع رنگو در بیاری و روش رنگ زدنو:D

مخلصات آمونیوم :gol:

blue Beryl

عضو جدید
دوست گلم سلام
در مورد اینکه چند نوع رنگ وجود داره باید عرض کنم هزار تا :D
نمیدونم یک چیز کلی بگم یا بازش کنم
چون قبلا وقتی یک موضوع رو اینجا باز میکردم مجبور بودم همه چیز رو بگم و ناخواسته شاه نامه مینوشتم که بابتش خیلی ها معترض بودن که چرا پستم طولانیه
اما یک آدرس میدم اگر جواب سوالتو نگرفتی برام خصوصی بذار بحث رو کاملا توضیح بدم
و اما آدرس : ببین بعضی از سیلندر های فشار بالای گاز جنسشون آلومینیومه(به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار سیال و وزن سبک)
از همین گازهای ساده جوشکاری مثل پروپان و اکسیژن بگیر تا حتی سیلندرهایی با فشار بیشتر و گازهای دیگه و البته غیر خورنده (همه شرکت ها فولادی نمیزنن)
آدرس دقیق تر ! گازهایی که مثلا شرکت Air Liquid آلمان میزنه آلومینیومی هم داره
و روی سیلندر مشخصات و اسم شرکت خورده که با رنگ اینکارو انجام داده !! به سادگی میتونی نوع رنگو در بیاری و روش رنگ زدنو:D

مخلصات آمونیوم :gol:
شما استاد بنده اید...مخلص شما هم هستیم...
از یه لحاظ ذرست میفرمایید .بحث خیلی گسترده تر از این حرفاست...و خیلی باید پر توقع باشم که بخوام همه رو برام توضیح بدید.
اگه بحث رو کوچکترش کنیم منظور من رنگ امیزی وسایل تزئینی هستش.مثلا ورقه های در و پنجره المینیومی هم با کوره رنگ میشوند یا مثلا کپسولی که شما اشاره فرمودید که ظریف بودن و خوب جلوه دادن رنگ در این موارد کمتر به چشم میخوره.اما بر فرض سطح یک گوشی موبایل (بعضی موبایل ها) یا خودنویس های گرانقیمت یا باکس های جعبه ای (که مورد نظر بنده هست )و وسایلی از این قبیل که یک نمونه عکسش در زیر هست رو مشاهده بفرمایید...
http://s3.picofile.com/file/8205578350/DSC_0152.jpg
هدف اصلی من این نوع رنگ امیزی هستش....
با عرض پوزش برای بازتر شدن مطلب این موارد رو اینجا نوشتم و اگر راحت ترید ادامه بحث رو در خصوصی دنبال کنیم...
تشکر فراوان

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شما استاد بنده اید...مخلص شما هم هستیم...
از یه لحاظ ذرست میفرمایید .بحث خیلی گسترده تر از این حرفاست...و خیلی باید پر توقع باشم که بخوام همه رو برام توضیح بدید.
اگه بحث رو کوچکترش کنیم منظور من رنگ امیزی وسایل تزئینی هستش.مثلا ورقه های در و پنجره المینیومی هم با کوره رنگ میشوند یا مثلا کپسولی که شما اشاره فرمودید که ظریف بودن و خوب جلوه دادن رنگ در این موارد کمتر به چشم میخوره.اما بر فرض سطح یک گوشی موبایل (بعضی موبایل ها) یا خودنویس های گرانقیمت یا باکس های جعبه ای (که مورد نظر بنده هست )و وسایلی از این قبیل که یک نمونه عکسش در زیر هست رو مشاهده بفرمایید...
http://s3.picofile.com/file/8205578350/DSC_0152.jpg
هدف اصلی من این نوع رنگ امیزی هستش....
با عرض پوزش برای بازتر شدن مطلب این موارد رو اینجا نوشتم و اگر راحت ترید ادامه بحث رو در خصوصی دنبال کنیم...
تشکر فراوان

دوست گلم
من همه رو هم بخوای باز میکنم مخلصتم هستم
این که گفتم شاه نامه باب میل دوستان نیست وگرنه من مشکلی ندارم
الان درست شد :D اینجوری دقیق تر شد که دنبال چی هستید
حالا بهتر میتونم عنوان کنم
بذار بریم تو برق و الکترونیک مثال بزنیم
این فن هایی که روی آی سی ها و........... میذارن چطوره؟ اینا رو اگر دقت کنی بعضی هاشون آلومینیومشون رنگیه
مشکی . نارنجی . قرمز و............. مثل کارت های گرافیک کامپیوتر مثلا !
اون رنگ خوبه؟ یا کدره ؟
اون رنگی که میگی میزنی بعد پوسته میده برای سطح فلزی و درو دیواره
اگر بخوای رنگ از روی آلومینیوم نریزه و شکلش جوری باشه که انگار به خوردش رفته
دو راه وجود داره
یا باید این رنگ پخته بشه که بستگی به حالت رنگ داره یا دقیق تر بگم !اینکه چه شکلی بشه !! برجستگی و طرح داشته باشه یا ساده و مثل همون فن یا خودنویس و قطعات درب و پنجره باشه
رنگهای سیلیکونی ( سیلیکونی ساده نه!!! سیلیکونی داریم تا دمای خیلی بالا هم آخ نمیگه و فرم جالبی داره)و برای طرح دادن رنگهای چروک کوره ای ( شبیه رنگهایی که روی بخاری میزنن و اشکال مختلف داره ولی سطح نداره و انگار خود فلزه )
و آدم یاد چین میوفته چون شبیه لباسهای تاریخی چین میشه :v مثل این خروس چینی ها :=))))))))))
و یا الکترواستاتیک
اینکه کیفیت کار چطور از آب در بیاد بستگی به نوع رنگی داره که انتخاب میشه که گاهی بسیار شفاف و مثل آینه میشه و گاهی هم زیاد این موارد مد نظر نیست و همونی میشه که شما فرمودی (یا مثل این بخاری خوشکلا ! کیفیت یک کار ظریف رو نداره )
یک روش دیگه هم هست نمیدونم تو ایرانم اینو کار میکنن یا نه
اما شبیه به آبکاریه (البته فقط شبیه) که تو مواردی که قراره یک چیز گرون قیمت و خاص رنگ بشه از فلزات برای رنگ کردن یا بهتر بگم جلوه دادن استفاده میشه
رنگ های پایه الکریلیک و پلی استر و.............. این داستانا هم هست
رنگهایی هم وجود داره که بر روی یک لایه بسیار نازک از یک پوسته که احساس نمیشه زده میشه و اون لایه روی فلز مورد نظر کوبیده میشه که حتی با ناخن هم خیلی سخت میشه تشخیص داد و انگار رنگ روی خود فلزه
اما ایبن عکسی که شما گذاشتید پخته شده

blue Beryl

عضو جدید
بسیار بسیار ممنون...
درسته...من از رنگ اسپری استفاده کردم که نچسبید...
لطفا این فیلم ها رو نگا کنید...
این رنگها حلال در اب هست
https://www.youtube.com/watch?v=QBWpB80xxZI
و اخر این فیلم رو هم که مشاهده بفرمایید که رنگی ر. در اب جوش حل کرده...
https://www.youtube.com/watch?v=BtYHcsq7s5A
اون رنگ ها چی هستند ؟
ممنونم

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بسیار بسیار ممنون...
درسته...من از رنگ اسپری استفاده کردم که نچسبید...
لطفا این فیلم ها رو نگا کنید...
این رنگها حلال در اب هست
https://www.youtube.com/watch?v=QBWpB80xxZI
و اخر این فیلم رو هم که مشاهده بفرمایید که رنگی ر. در اب جوش حل کرده...
https://www.youtube.com/watch?v=BtYHcsq7s5A
اون رنگ ها چی هستند ؟
ممنونم

سلام عزیز صبحت بخیر(ظهر:d)
دوست گلم منم همینو عرض کردم دیگه که گفتم شبیه به آبکاریه :D
این ساده هستش تو خونه هم میتونی این کارو بکنی
یک ترانس 9 یا 12 میخوای سه 4 آمپر با یک دیود که خودت استادی
اون رنگی هم که تو آب حل کرد الکریلیکه (فیلم دوم)
نوعشو بهت میگم
بذار برم خونه برات خصوصی میکنم روشش رو میریزمش تو دایره
حله :d
آقا من از دیشب اسم پروفایلت رو دقت نکردم یک چیز دیگه خونده بودم شاد شدم کلی :w15: گفتم مثل خودمه
بلو بری بود من نمیدونم چرا نصف شبی حاج بوتیل خونده بودمش
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w15.gif گفتم این بنده خدا هم مثل خودمه بهش میگن حاج بوتیل http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w15.gif
مخلصیم:gol:

blue Beryl

عضو جدید
سلام حاج بوتیل عزیز....:D
الان هم که اسممو درس نخوندید که.بنده مخلص شما بلو بریل هستم:w16: (یاقوت ابی)...البته اول فک کردم بلوبری بزارم اما گفتم دوستان منو با یکی دیگه اشتباه میگیر و فکر بد میکنند...
البته یه دستی هم تو کار سنگ های نیمه قیمتی داریم...
در مورد منبع تغذیه اصلا مشکلی ندارم...وسایل اندازه گیری هم دارم...
پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون...:w30:

آخرین ویرایش:

حکیمی 56

عضو جدید
سلام
فرمول ساخت رنگ اورینت رو میخواستم
کسی از دوستان میتونه راهنمایی کنه؟

arghvn

عضو جدید
سلام به همگي عزيزان🌹،سوالم اينه كه چطور موم زنبور عسل رو با رنگ كاملا گياهي تركيب كنم؟ممنون ميشم كمكم كنين🙏🏻😍