[ رفع مشکل برعکس شدن فونتها در چاپ] تنظیم پرینتر | فونت | استفاده از فرمت تصویری و PDF

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام

بهترین روش برای تبدیل فایلهای کد به عکس تبدیل فایل کد به pdf و سپس Import کردن اون تو فتوشاپ (با هر کیفیت دلخواه) و سپس ذخیره با هر فرمت عکس (jpg ، bmp و ...) است.

(برای تبدیل فایل کد به pdf هم کافیه نرم افزار Adobe Acrobat pro یا هر نرم افزار مشابه دیگه مثه nitro pdfرو نصب کنید تا یک چاپگر مجازی تبدیل به pdf رو به لیست چاپگرهاتون اضافه کنه. با این کار موقع چاپ و انتخاب این چاپگر مجازی و تایید اون یک فایل pdf از فایل کدتون درست میشه)

یک راه بسیار ساده و سریع هم اینه که دکمه print screen رو صفحه کلید بزنید و تو paint اونو paste کنید!

تامکت

عضو جدید
[ رفع مشکل برعکس شدن فونتها در چاپ] تنظیم پرینتر | فونت | استفاده از فرمت تصویری و PDF

سلام
من نقشه های اتوکد رو وقتی pdf میکنم کلمات فارسی برعکس میشن-کسی میتونه کمکم کنه
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

eterno

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
راستش منم این مشکل رو دارم و تا حالا نشد که حلش کنم، از هر کسی میپرسم هم نمیدونه...

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام
من نقشه های اتوکد رو وقتی pdf میکنم کلمات فارسی برعکس میشن-کسی میتونه کمکم کنه
ممنون

راستش منم این مشکل رو دارم و تا حالا نشد که حلش کنم، از هر کسی میپرسم هم نمیدونه...

سلام. خوب معلومه چرا اینطوری میشه چون با فونت کاتب نوشته شده عزیز.

با سلام ...............

دوستان من............جهت پرینت به صورت پی دی اف فایلهای اتوکد .......................... از خود پی دی اف اتوکد استفاده نکنید......................... یک برنامه جانبی مثل اکسپورد پی دی اف و یا برنامه های مشابه جهت تبدیل به پی دی اف کردن مطالب هستن رو نصب کنید..............حالا در هنگام پرینت .................. نام برنامه ای تبدیل ای که نصب کردید..............در لیست نام پرینتر ها اضافه میشه ................حالا میتونید...............از یک چاپ پی دی افی ..........با کیفیک لذت ببرید......................بدرود.

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
دانلود ...........برنامه PdfFactory جهت تبدیل هر نوع سند به pdf

لینک دانلود

hana.m.1400

عضو جدید
سلام دوباره.چطور میشه مشکل برعکس پرینت شدن تکست های یه نقشه رو حل کرد؟توی خود فایل درسته....

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام دوباره.چطور میشه مشکل برعکس پرینت شدن تکست های یه نقشه رو حل کرد؟توی خود فایل درسته....

اگه منظورتون ، فونت فارسی هست ، فونت کاتب رو دانلود کنید و بریزید توی وفنت های اتوکد و فارسی تایپ کنید ، دیگه بر عکس نمی افتند .

با تشکر دوست عزیز

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام خدمت دوستان
چند روزی میشه که اتوکد 2016 رو نصب کردم ولی موقع پرینت گرفتن ، نوشته های فارسی (اون هایی که با کاتب نوشته شدن )رو به صورت mirror نشون میده . کسی از دوستان هست که راه حل مشکل رو بدونه ؟؟
(عکس از نقشه موقع پرینت گرفتم)

بی نهایت سپاسگزارم:gol:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
چند روزی میشه که اتوکد 2016 رو نصب کردم ولی موقع پرینت گرفتن ، نوشته های فارسی (اون هایی که با کاتب نوشته شدن )رو به صورت mirror نشون میده . کسی از دوستان هست که راه حل مشکل رو بدونه ؟؟
(عکس از نقشه موقع پرینت گرفتم)

بی نهایت سپاسگزارم:gol:

درود بر شما ......خانم مدیر ...

مشکل شما این هستش که در پنجره style تیک دو گزینه رو در قسمت افکت .... زدین ............. بایستی در نوار فرمان تایپ کنید.... style سپس دو تیکی در تصویر مشاهده می کنید رو بردارید............. و ok کنید..........

style.jpg

بدرود.

اگه مشکل از استایل نبود ........ این دو پست رو مطالعه بفرمایید ......... #5 ....#6

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
درود بر شما ......خانم مدیر ...

مشکل شما این هستش که در پنجره style تیک دو گزینه رو در قسمت افکت .... زدین ............. بایستی در نوار فرمان تایپ کنید.... style سپس دو تیکی در تصویر مشاهده می کنید رو بردارید............. و ok کنید..........

مشاهده پیوست 237240

بدرود.

اگه مشکل از استایل نبود ........ این دو پست رو مطالعه بفرمایید ......... #5 ....#6

سلام
ممنونم از راهنماییتون ، ولی اینهارو هم امتحان کردیم ، درست نشد .
مجبور شدم حذف کنم و 2015 رو نصب کنم .

سپاسگزارم

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
رفع مشکل درهم ریختگی نوشته های پارسی هنگام چاپ نقشه های دارای متن در اتوکد

رفع مشکل درهم ریختگی نوشته های پارسی هنگام چاپ نقشه های دارای متن در اتوکد

نوشته: مهرداد آهن خواه - من با استفاده از فرمان MTEXT و با انتخاب فونت های اندازه پذیر (true type) که دارای حروف پارسی هستند، نوشته های پارسی را در نقشه هایم تایپ می کنم. تا زمانی که در اتوکد با این نوشته ها سروکار دارم هیچ مشکلی هم وجود ندارد. حتی وقتی فرمان PREVIEW (پیش دید) را اجرا می کنم، یا پس از اجرای فرمان PLOT (چاپ) و انتخاب دکمه ی Preview، نوشته ها را درست همان گونه که وارد کرده ام (شکل 1) مشاهده می کنم. ولی در برخی موارد، پس از اجرای فرمان PLOT و زدن دکمه ی OK برای چاپ نقشه به روی کاغذ، نوشته ها به شکل حروف جدا از هم و در هم ریخته (شکل 2) چاپ می شوند. دلیل و راه حل چیست؟

شکل 1 – جمله های پارسی در روی صفحه مونیتور درست نمایش داده می شوند.

شکل 2 – جمله های پارسی در روی کاغذ به شکل حروف جدا و در هم ریخته چاپ می شوند.

پاسخ: این مشکل هرچند مربوط به تنظیمات چاپگراست، ولی فقط هنگام کار با اتوکد خود را نشان می دهد. در واقع با بررسی پیکربندی چاپگر (printer) و اِعمال برخی تغییرات احتمالی در آن مشکل قابل رفع است. برای این کار، گام های زیر را برمی داریم:
1-فرمان PLOT را اجرا می کنیم و در پنجره ی گفتگویی آن، پس از آن که از ناحیه یPrinter/plotter و مقابل Name:، چاپگر مورد نظر را انتخاب کردیم (شکل 3 – شماره 1)، دکمه ی Properties… (شکل 3 - شماره 2) را می زنیم.

شکل 3–پنجره ی گفتگویی فرمان PLOT

2-در پنجره ی Plotter Configuration Editor پس از ورود به tab (برگه ی)Device and Document Settings (شکل 4) به ترتیب:
1)در ناحیه ی بالا، با انتخاب علامت به اضافه در سمت چپ Graphics گزینه های آن را مشاهده می کنیم.
2)از میان گزینه هایی که اکنون می توانیم مشاهده کنیم، TrueType Text را انتخاب می کنیم.
3)در ناحیه ی زیرین (TrueType Text) از میان دو گزینه ی موجود:(TrueType as text و TrueType as graphics) گزینه ی اول یعنی TrueType as text را برمی گزینیم.
4)در برخی از موارد گزینه ی TrueType as text پیش فرض است و بنابراین نیازی به تغییر تنظیمات نیست و چاپگر نوشته های پارسی را به درستی چاپ می کند. در این حالت با زدن Cancel پنجره را می بندیم، ولی در صورت تغییر تنظیمات، با زدن دکمه ی OK پنجره را می بندیم.

شکل 4–پنجره ی گفتگویی ویرایشگر پیکربندی چاپگر (Plotter Configuration Editor)

3-اگر در مرحله ی پیشین تغییری در پنجره ی Plotter Configuration Editor به وجود آمده باشد، با زدن OK پنجره ای باز می شود (شکل 5) ...

شکل 5–پنجره ای که در صورت تغییر پیکربندی چاپگر باز می شود.

... و از کاربر خواسته می شود یکی از دو گزینه ی زیر را انتخاب کند:
1)Create a temporary PC3 file to apply to this plot only– با انتخاب این گزینه تنظیماتی که انجام دادیم تنها برای همین فرمان PLOT که اجرا کرده ایم اِعمال می شود و در صفحه ی Plot در جلوی نام چاپگر کلمه یtemporary را می بینیم.
(
)​

2)Save changes to the following file:– با انتخاب این گزینه، تنظیماتی که انجام دادیم در یک پرونده با پسوند PC3 (در محلی که مشخصات پلاترهای اتوکد در آن نگهداری می شوند) ذخیره می گردد.
نام این پلاتر با اجرای فرمان های بعدی PLOT از میان فهرست پلاترهای موجود قابل انتخاب خواهد بود.
(
)​

اکنون با خیال راحت می توانیم نوشته های پارسی را روی کاغذ هم بدون درهم ریختگی مشاهده کنیم.

البته موضوع اصلی این است که برخی از پرینترها این تنظیم را دارند. برخی دیگر ندارند. اما پرینتر مجازی Adobe PDF به شرطی که کامل نصب شده باشد، این تنظیمات را دارد. من امتحان کردم و جواب داد. اما با پرینت خود اتوکد که اسم آن DWG to PDF می باشد، این کار امکان پذیر نیست.

نوشته: مهرداد آهن خواه

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

رفع مشکل فونتها در اتوکد 2016.jpg

در اتوکد 2016، متون نوشته شده با فونت های نسخ و سایر فونت هایی که به صورت backward استفاده می شوند، هنگام پرینت یا تبدیل به pdf، به صورت معکوس و نیز وارونه چاپ می شوند. اگه فایل مزبور را در اتوکد 2015 یا ورژن های پایینتر باز کنید و به پی دی اف تبدیل کنید هیچ مشکلی نیست و فقط در اتوکد ورژن 2016 این مشکل بروز می کند.
دوستان زیادی به این مشکل برخورده و دنبال راه حل آن بودند. قبلا دو لینک از سایت اتودسک حاوی هاتفیکس ( بسته های به روزرسانی ) برای اتوکد 2016-LT را معرفی کردم. یکی از کاربران سایت با نام "ali" زحمت کشیدند و لینک های به روزرسانی جدیدی را معرفی کردند که از ایشان سپاسگزارم و لینک ها را برای استفاده شما در اینجا قرار می دهم.بسته های به روزرسانی زیر را متناسب با اتوکدتان، دانلود و نصب کنید تا این مشکل رفع شود.برای اتوکد 2016، 32 بیتی:
http://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/AutoCAD_2016_Hotfix_1_x86.exe
برای اتوکد 2016، 64 بیتی:
http://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/AutoCAD_2016_Hotfix_1_x64.exe
برای اتوکد 32 بیتی 2016 - LT
http://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/AutoCAD_LT_2016_Hotfix_1_x86.exe
برای اتوکد 64 بیتی 2016 - LT
http://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/AutoCAD_LT_2016_Hotfix_1_x64.exe
دقت داشته باشید که به علت تحریم ها، باید از ... شکن استفاده کنید.

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
رفع مشکل نمایش فونت فارسی در اتوکد برای نوشته های تک خطی​
مشکل نمایش فونت فارسی در اتوکد معمولا به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد:

• عدم وجود فونت
  • تنظیم قلم (Style) روی فونت (Font) اشتباهی
این مقاله سعی می کند دلایل بروز مشکل نمایش فونت فارسی در اتوکد و روش برطرف نمودن آن را مورد بررسی قرار دهد. این موارد شامل مشکلات در پرینت نمی شود.

آنچه در این مقاله بررسی می شود مربوط به نوشته های تک خطی که به singleline text در اتوکد معروفند، می شود و نوشته های multyline text را شامل نمی شود.عدم وجود فونتیکی از شایعترین دلایل درست نمایش داده نشدن فونت ها در فایل های اتوکد عدم وجود فونت است. برای رفع این مشکل ابتدا باید ببینید که فایل اتوکد شما حاوی چه فونت هایی است و از نصب فونت های مورد نیاز روی سیستمتان مطمئن شوید.روش برطرف نمودن مشکل

1. فایل مورد نظر را در اتوکد باز کنید.
  2. در خط فرمان اتوکد تایپ کنید: Style و اینتر کنید. همچنین در اتوکد 2013 با کلیک روی منوی Annotate و سپس کلیک روی آیکون فلش در قسمت Text می توانید این کار را انجام دهید.

باز کردن پنجره text style

1. پنجره Text Style نمایش داده می شود.

2. پنجره text style

3. در پنجره Text Style در سمت چپ در قسمت Styles لیست قلم های تعریف شده را می بینید و با کلیک روی هر کدام در سمت راست در قسمت Font، زیر عنوان Font Name نام فونتی که برای این قلم تنظیم شده را مشاهده می کنید. بنابراین روی تک تک استایل های (قلم ها) کلیک کنید و مطمئن شوید که کنار نام فونت آن یک علامت مثلث زردرنگ نباشد. فونت هایی که کنار آن علامت مثلث زردرنگ قرار داشته باشد در سیستم شما نصب نیست و شما باید در اینترنت به دنبال آن بگردید و آن را نصب کنید. تعدادی فونت فارسی را می توانید از اینجا دانلود کنید.
  4. اگر فونت شما پسوند SHX داشت از نوع فونت های اتوکد است که باید پس از دانلود آن را در پوشه Fonts اتوکد قرار دهید در غیر این صورت از نوع فونت های ویندوز است که لازم است در پوشه Fonts ویندوز قرار گیرد.
  5. پس از نصب فونت، اتوکد را ببندید و فایل مورد نظر را دوباره باز کنید.
اگر مشکل برطرف نشد، ممکن است قلم (Style) روی یک فونت اشتباه تنظیم شده باشد. بنابراین ادامه مطلب را بخوانید:تنظیم قلم (Style) روی فونت (Font) اشتباهیبرای اینکه این مشکل را برطرف نماییم کمی موضوع را باز می کنیم:فونت چیست؟ به عبارت ساده، فونت یک فایل است که حاوی جدولی است برای تبدیل کاراکترهای صفحه کلید به کاراکتر قابل مشاهده در مانیتور.
فارسی نویسی در اتوکد با فارسی نویسی در سایر نرم افزار های گرافیکی کمی متفاوت است. به این صورت که اگر شما مثلا در فتوشاپ نسخه خاورمیانه با صفحه کلید فارسی متنی را با فونت Tahoma تایپ کنید و سپس فونت را به B Titr تغییر دهید، مشکلی به وجود نمی آید اما اگر همین کار را در اتوکد انجام دهید، ممکن است به ظاهر متوجه مشکلی نشوید ولی به هنگام پرینت حروف کاملا به هم می ریزد. بنابراین نرم افزارهای فارسی نویس در اتوکد سعی می کنند با ترفندی این مشکل را رفع نمایند و این کار را با تعریف یک فایل فونت که حاوی همان جدول ذکر شده است و یک فایل مبدل که حاوی کدهای برنامه نویسی برای استفاده از آن جدول است انجام می دهند. اما متاسفانه برنامه نویسان در این زمینه هیچ استانداردی را رعایت نمی کنند به همین دلیل اگر شما مثلا نقشه ای داشته باشید که طراح یا نقشه کش آن، برای نوشتن متن فارسی از نرم افزار کاتب استفاده کرده باشد و بعدا بطور اشتباه قلمی که با آن نوشته شده را روی فونت SHIRAZ.SHX تنظیم کرده باشد، متن نوشته شده کاملا ناخوانا خواهد شد.
هر کدام از این نرم افزارهای فارسی نویس اتوکد به همراه خود تعدادی فونت را عرضه می کنند به عنوان مثال فونت های NASKH.SHX و Graphic.SHX و KUFI.SHX از یک خانواده هستند و با کاتب می توان با آن ها تایپ کرد و در عوض فونت های SHIRAZ.SHX و FERDOS.SHX از یک خانواده دیگر هستند. تعدادی از نرم افزارهای فارسی نویس هم عبارتند از مریم، پروین، البرز، کاتب، FARSI.LSP و البته کدفا.
مشکل باز هم میتواند از این فراتر رود چرا که نه تنها هیچ کدام از نرم افزارهای ذکر شده (به غیر از کدفا) فونت های نرم افزار دیگر را پشتیبانی نمی کنند بلکه ورژن های جدید تعدادی از آن ها با ورژن قدیمی آن سازگار نیست به عنوان مثال فونت های پروین 98 و پروین 2003 ، جداول متفاوتی را تعریف می کنند و به همین دلیل اگر نقشه شما حاوی متن هایی با فونت پروین 98 باشد، اگر فونت ها را روی پروین 2003 تنظیم کنید هیچ چیز قابل خواندن نخواهد بود.
خب حالا که با مشکل آشنا شدیم روش رفع آن سادست:
روش برطرف نمودن مشکل

1. ابتدا فایل مورد نظر را در اتوکد باز کنید. و یکی از متن هایی که درست نمایش داده نمی شود را انتخاب کرده و در اتوکد تایپ کنید CH و اینتر کنید. در اتوکد 2013 با انتخاب متن و کلیک راست و انتخاب گزینه Properties… به نتیجه مشابهی خواهید رسید. پنجره Properties نمایش داده می شود.

2. باز کردن پنجره properties

3. در پنجره Properties در قسمت Text جلوی عنوان Style نام قلمی که متن با آن نوشته شده را ملاحظه می کنید. نام قلم را به خاطر بسپارید.

1. [*=center]
    پنجره properties

2. در خط فرمان اتوکد تایپ کنید: Style و اینتر کنید. همچنین در اتوکد 2013 با کلیک روی منوی Annotate و سپس کلیک روی آیکون فلش در قسمت Text می توانید این کار را انجام دهید.

1. [*=center]
    باز کردن پنجره text style

2. پنجره Text Style نمایش داده می شود.
    پنجره text style​
  3. در پنجره Text Style در سمت چپ در قسمت Styles لیست قلم های تعریف شده را می بینید و با کلیک روی هر کدام در سمت راست در قسمت Font، زیر عنوان Font Name نام فونتی که برای این قلم تنظیم شده را مشاهده می کنید. نام قلمی که در مرحله 2 مشاهده کردید را در این لیست پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. اگر کنار نام فونت آن آیکون زردرنگی را مشاهده کردید به این معناست که فونت روی سیستم شما نصب نیست و باید طبق آنچه در ابتدای این مقاله ذکر شده عمل کنید در غیر این صورت سعی کنید قلم را روی فونتی از خانواده ای دیگر تنظیم کنید. (خانواده فونت مجموعه ای از فونت ها هستند که جدول کاراکتر مشابهی دارند و نرم افزار خاصی آن ها را پشتیبانی می کند و با تغییر فونت قلم در اتوکد متن نمایش داده شده به هم نمی ریزد. برای مشاهده خانواده فونت ها و دسته بندی آن ها اینجا کلیک کنید.)

1. [*=center]
    رفع مشکل نمایش فونت فارسی در اتوکد

2. پس از تنظیم فونت روی فونتی از خانواده دیگر روی Apply کلیک کرده و سپس روی Close کلیک کنید. پنجره Text Style بسته می شود.

1. در اتوکد تایپ کنید: RE و اینترکنید.
    رفع مشکل نمایش فونت فارسی در اتوکد

2. اگر مشکل برطرف نشده بود این عمل را باز تکرار کنید و فونت قلم را روی فونتی از خانواده ای دیگر تنظیم نموده و پس از هر بار Apply و سپس Close را در پنجره Text Style کلیک کرده و در اتوکد تایپ کنید RE و اینتر نمایید. امیدوارم مشکل شما برطرف شود.

ـــــــــ
منبع :vishop.ir

آخرین ویرایش: