رفع اشکال دینامیک-دینامیک ماشین-ارتعاشات-کنترل-ارشد

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر سیستمی که دارای جرم باشه مستعد ارتعاش آزاد نیست؟
بنظرم مستعد هست اما باید یه عاملی مثل فنر داشته باشه.
از روش انرژی می توان برا هر سیستمی استفاده کرد؟
وقتی گفته میشود فرکانس آونگ در خلا فلان است این فرکانس همان فرکانس طبیعی است؟
نمیدونم ولی تا جاییکه امکان داره من از این روش استفاده نمیکنم چون بنظرم از بقیه طولانی تره.
با توجه به قانون پایستگی انرژی باید برای هر سیستمی جواب بده.
در خلا ما استهلاک نداریم گمان میکنم فرکانس طبیعی سیستم باشه.
در سیستم با اصطکاک ویسکوز کاهش دامنه بصورت لگاریتمی است آیا در هر سه حالت(
زتا برابر 1 بزرگتر و کوچکتر از 1)اینگونه هست؟
در جایی ندیدم که شرط گذاشته باشه،ولی فکر میکنم کوچکتر از یک صحیح باشه

alimec

عضو جدید
فقط در حالت زتا کوچکتر از 1 اینطوره

در جایی ندیدم که شرط گذاشته باشه،ولی فکر میکنم کوچکتر از یک صحیح باشه
سیگما(کاهش لگاریمی) هم برای همین کوچکتر از 1 معنی داره
کاهش لگاریتمی سیستمی بعده 10 سیکل؟ دامنه سیکل اول مثلا ایکس 1 برا دهمی هم ایکس 10

alimec

عضو جدید
جرم صلب m مادامي كه داراي فنر بندي باشد (مثل مجموعه ي جرم و فنر) ارتعاش داشته و داراي فركانس طبيعيه. اگر جرم m صلب نباشد مي توان آن را به يك مسئله با جرم صلب و فنر تقريب زد (روش رايلي) كه K فنر بستگي با جهت بارگذاري/ شكل جسم/ شرايط تكيه گاهي و ... بستگي داره

بنظرم مستعد هست اما باید یه عاملی مثل فنر داشته باشه.
کلی نوشتم شارژم تموم شد و...:mad:
جرم و کشسانی مهمه
تامسون:
کلیه سیستم هایی که دارای جرم و الاستیسیته هستن مستعد ارتعاشات اجباری هستن
پس تمام مواردی که آقا مسعود نوشتن درسته
کا بی نهایت یعنی صلبه صلبه(دیگه کار نداریم که در طبیعت ماده ماده 100 در 100 صلب وجود داره یا نه الان تئوری زیاد هم وارد مقاومت نمی شیم)
یه جمع بندی:
سی دمپر 0 باشه دمپر حذف و محل اتصال هم قطع
سی دمپر بی نهایت باشه دمپر حذف و اتصال پابرجا
سفتی فنر بی نهایت باشه فنر حذف و رابطی صلب(بدون جرم/ اینجا دیگه سراغ جرم فنر نمی ریم/در مسائلی که سفتی را بی نهایت می کنیم برای سادگی کار هست پس جرم فنر هم بی خیال می شیم که دوباره مسئله پیچیده نشه) وصل به تکیه گاه
در مورد سفتی فنر 0 شود که من مسئله ای ندیدم

alimec

عضو جدید
نمیدونم ولی تا جاییکه امکان داره من از این روش استفاده نمیکنم چون بنظرم از بقیه طولانی تره.
با توجه به قانون پایستگی انرژی باید برای هر سیستمی جواب بده.
در خلا ما استهلاک نداریم گمان میکنم فرکانس طبیعی سیستم باشه.

من تا حالا برای هرچی خواستم استفاده کردم.
آره. اگر مقاومت هوا رو در نظر بگیریم مثل این میمونه که یک دمپر گذاشتیم. در این حالت باید wd رو حساب کرد.
در مورد انرژی من هم فعلا نمی دونم ولی سوالی بود که رائو مطرح کرد و...
بله فرکانس طبیعی واقعی همینه که تو خلا باشه در یکی از تمارین رائو بود
بله اگر مقاومت هوا رو در نظر بگیریم مثل این میمونه که یک دمپر گذاشتیم(ویسکوز)
خب الان فرکانسی که از محیط خلا بدست می آد بیشتره یا هوا؟
خانم یا آقای کینجی حستان در این مورد؟

kingi

عضو جدید

فرکانس تو خلا بیشتر،از فرمول فرکانس طبیعی با استهلاک هم میتونید استفاده کنید

masoud_s_h

عضو جدید
کلی نوشتم شارژم تموم شد و...:mad:
جرم و کشسانی مهمه
تامسون:
پس تمام مواردی که آقا مسعود نوشتن درسته
کا بی نهایت یعنی صلبه صلبه(دیگه کار نداریم که در طبیعت ماده ماده 100 در 100 صلب وجود داره یا نه الان تئوری زیاد هم وارد مقاومت نمی شیم)
یه جمع بندی:
سی دمپر 0 باشه دمپر حذف و محل اتصال هم قطع
سی دمپر بی نهایت باشه دمپر حذف و اتصال پابرجا
سفتی فنر بی نهایت باشه فنر حذف و رابطی صلب(بدون جرم/ اینجا دیگه سراغ جرم فنر نمی ریم/در مسائلی که سفتی را بی نهایت می کنیم برای سادگی کار هست پس جرم فنر هم بی خیال می شیم که دوباره مسئله پیچیده نشه) وصل به تکیه گاه
در مورد سفتی فنر 0 شود که من مسئله ای ندیدم

بذار یکم خودم رو نقض کنم. آونگ یک جرم صلب هست که فنر نداره ولی فرکانس طبیعی داره. پس اون چیزی که گفتم کامل نیست. باید ببینیم مساله چه جوریه

masoud_s_h

عضو جدید

اگه زتا بزرگتر یا مساویه 1 بشه (یعنی مقاومت سیال خیلی زیاد باشه (مثلا توی آب)) که اصلا ارتعاش نداریم. اما اگه زتا کوچیکتر از 1 باشه همانطور که Kingi گفتند فرکانس (Wd) کوچیکتر از فرکانس طبیعیه.

alimec

عضو جدید
فرکانس تو خلا بیشتر،از فرمول فرکانس طبیعی با استهلاک هم میتونید استفاده کنید

اگه زتا بزرگتر یا مساویه 1 بشه (یعنی مقاومت سیال خیلی زیاد باشه (مثلا توی آب)) که اصلا ارتعاش نداریم. اما اگه زتا کوچیکتر از 1 باشه همانطور که Kingi گفتند فرکانس (Wd) کوچیکتر از فرکانس طبیعیه.
پس چرا می گن فرکانس طبیعی فقط بستگی به جرم(یا ممان اینرسی جرمی) و سفتی(خطی و پیچشی) سیستم داره و از خواص ذاتی سیستم می باشد.:surprised:

alimec

عضو جدید
بذار یکم خودم رو نقض کنم. آونگ یک جرم صلب هست که فنر نداره ولی فرکانس طبیعی داره. پس اون چیزی که گفتم کامل نیست. باید ببینیم مساله چه جوریه
خودتون رو نقض می کنید یا تامسون:surprised:
تامسون:
وقتی می گیم الاستیسیته بحث انرژی پتانسل و ذخیره انرژی هست انرژی پتانسیل فنر یا گرانشی
مشکل ما تعریف این واژه است محیط را درنطر نمی گیریم:

کشسانی یا الاستیسیته خاصیت تغییرشکل بازگشت پذیر (ارتجاعی) محیط و مواد است. نظریه کشسانی در اصل به مطالعه مقدار تغییر شکل محیط‌های کشسان و تنش‌ها و نیروهای مربوطه می‌پردازد.
خاصیت کشسانی محیط باعث می‌شود که هر جزئی از محیط(مثلا آونگ) که از وضعیت تعادلش جابجا شده باشد، نیروهای بازگرداننده ایجاد شوند.

alimec

عضو جدید
درک فنر موازی و سری و...

درک فنر موازی و سری و...

DSC00087.JPGسه فنر نسبت به هم چه وضعی دارن سری؟ موازی؟ یا هیچکدوم؟

آخرین ویرایش:

masoud_s_h

عضو جدید
پس چرا می گن فرکانس طبیعی فقط بستگی به جرم(یا ممان اینرسی جرمی) و سفتی(خطی و پیچشی) سیستم داره و از خواص ذاتی سیستم می باشد.:surprised:
فرکانس طبیعی با فرکانس طبیعی با استهلاک فرق داره

در ادامه ی نظر دوستمون Kingi باس بگم Wd فرکانس ارتعاش در حالت وجود دمپر هست نه فرکانس طبیعی. بهتره یاد آوری کنم فرکانس تشدید در حالت وجود دمپر نه Wn هست نه Wd. فرکانس تشدید رو با Wr نشون میدهند که در حالت ویسکوز با زتای (z) کوچیکتر از 1 برابر با Wr=Wn*(1-2*z^2)^0.5 است که در حالت خاص زتا برابر با 0 با Wn‌برابر میشه.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 38635سه فنر نسبت به هم چه وضعی دارن سری؟ موازی؟ یا هیچکدوم؟

فکر کنم هیچکدوم نه سریند نه موازی
موازی که اصلا نیستند چون جابجایی ها مساوی تیست.ولی اگر طولها مساوی باشه.فنر اول و دوم مجموعشون با فنر سوم متوالی میشه؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیگما(کاهش لگاریمی) هم برای همین کوچکتر از 1 معنی داره
کاهش لگاریتمی سیستمی بعده 10 سیکل؟ دامنه سیکل اول مثلا ایکس 1 برا دهمی هم ایکس 10
اگر منظورتون از 10 سیکل 11 فاصله باشه میشه
*10 lnx1/x11
واگر 10 فاصله
9*lnx1/x10
جواب صحیح را خودتون فرمودید فرکانس طبیعی از خواص سیستم هست و ربطی به محیط نداره.ولی فرکانسwd در هوا کمتر از خلا است.

masoud_s_h

عضو جدید
در شکل های زیر اثر وزن در معادله حرکت ظاهر می گردد؟
مشاهده پیوست 38636
مشاهده پیوست 38637

اصولا اگر فنر رو حذف کنیم و جسم شروع به نوسان کنه به این معنیه که نیروی گرانشی توسط فنر خنثی شده و دیگه نیازی به اعمال نیروی وزن نیست. با این توضیح فکر کنم در اولی باید نیروی وزن رو اعمال کرد و در دومی نیازی نیست.

alimec

عضو جدید
موازی که اصلا نیستند چون جابجایی ها مساوی تیست.ولی اگر طولها مساوی باشه.فنر اول و دوم مجموعشون با فنر سوم متوالی میشه؟
طول ها مساوی باشه منظورتون برا k1 و k2 هست یعنی k1زیر k2 قرار گیرد؟
بله معادل k1 و k2 با k3 سری میشن چون نیروی های یکسانی بهشون وارد میشه (این بحث هنوز تموم نشد شکل های متنوع دیگه ای هم هست برا درک و تسلط اینجا هم فرض کردیم میله جرم نداره)

alimec

عضو جدید
*10 lnx1/x11
واگر 10 فاصله
9*lnx1/x10
الان 10 سیکل یا 11 فاصله رو کار نداریم شما و مهندس کینجی چرا...؟
اون فرمول کتاب جباری ویا...
قسمت (m-n) را بیارید سمت چپ آنچه سمت راست می مونه پاسخه(سیگما یا همون کاهش لگاریتمی)

alimec

عضو جدید
اصولا اگر فنر رو حذف کنیم و جسم شروع به نوسان کنه به این معنیه که نیروی گرانشی توسط فنر خنثی شده و دیگه نیازی به اعمال نیروی وزن نیست. با این توضیح فکر کنم در اولی باید نیروی وزن رو اعمال کرد و در دومی نیازی نیست.
الان در شکل زیر نیروی وزن؟
DSC00091.JPG

alimec

عضو جدید

*10 lnx1/x11
واگر 10 فاصله
9*lnx1/x10

جواب صحیح را خودتون فرمودید فرکانس طبیعی از خواص سیستم هست و ربطی به محیط نداره.ولی فرکانسwd در هوا کمتر از خلا است.

گزینه 1 درسته،میتونید تو ذهنتون تکونش بدید،در راستای عمود زودتر میاسته پس فرکانسش بیشتره

سلام. فکر میکنم اینجا چیزی که تاثیر گذاره I ها هست. وقتی نوسان در صفحه ی دیسکه I=1/2*mr^2+mr^2=5/2*mr^2. وقتی نوسان در امتداد عمود بر دیسکه I=1/4*mr^2+mr^2=5/4*mr^2. با این اوصاف و با عنایت به اینکه فرکانس طبیعی با جرم نسبت عکس داره میتونیم اینطور نتیجه بگیریم که اونی که I کمتری داره فرکانسش بیشتره و گزینه ی 1 درسته.

سلام. منظورت از زودتر ایستادن چیه؟ منظورم اینه که چجوری از زودتر ایستادن نتیجه گرفتی فرکانسش بیشتره؟
یه خط کش 20 سانتی رو در نظر بگیرید یه سرش رو روی لبه میز میذارم و خوب نگه میدارم سر دیگه اش رو 3 سانت می آرم پایین و رها می کنم حرکت فرکانسی با یه فرکانس
همون خط کش قبلی حالا 6 سانت می آرم پایین و باز هم رها می کنم و نوسان /حالا رابطه ی فرکانس دومی و اولی؟
حالا 12 سانت می آرم پایین؟ بی خیال خط کش می شکند!

masoud_s_h

عضو جدید
مشاهده پیوست 38775

خوب نکته ای که گفتم یک استثنا داره که تو کتاب جباری خوندم. اگر ارتعاش تغییر ارتفاع نداشته باشه هم نیازی به اعمال نیروی وزن نیست. پس اینجا هم نیازی به اعمال نیروی وزن نیست.

masoud_s_h

عضو جدید
یه خط کش 20 سانتی رو در نظر بگیرید یه سرش رو روی لبه میز میذارم و خوب نگه میدارم سر دیگه اش رو 3 سانت می آرم پایین و رها می کنم حرکت فرکانسی با یه فرکانس
همون خط کش قبلی حالا 6 سانت می آرم پایین و باز هم رها می کنم و نوسان /حالا رابطه ی فرکانس دومی و اولی؟

فکر کنم با هم مساوی باشند. فرکانس طبیعی به شرایط اولیه بستگی نداره. اگر حتی تغییر مکان هم اعمال نشه فرکانس طبیعی همچنان وجود داره (در اندازه ی ملکولی). اعمال این تغییرات فقط باعث میشه فرکانس طبیعی به صورت محسوس دیده بشه.
یادمه تو آزمایشگاه فیزیک 1 به ما یک فنر نسبتا سخت دادن که سختیش رو محاسبه کنیم. باید تعداد نوسانش رو در واحد زمان میشمردیم اما چون نوسان سریع بود نمی تونستیم. استاد اومد. مشکلو بش گفتیم گفت خوب فنر رو بیشتر بکشید پایین. پایین کشیدن همان و از جا پریدن فنر همان. فهمیدیم زمان نوسان با زیادتر کردن جابجایی تغییر نمی کنه.

masoud_s_h

عضو جدید
بله معادل k1 و k2 با k3 سری میشن چون نیروی های یکسانی بهشون وارد میشه (این بحث هنوز تموم نشد شکل های متنوع دیگه ای هم هست برا درک و تسلط اینجا هم فرض کردیم میله جرم نداره)

میشه بیشتر توضیح بدی؟؟ نیروهایی که به فنر ها وارد میشه متفاوته. تغیییر طول اونهام متفاوته. پس چطور معادلش رو بدست آوردی؟ اگر K1 هم زیر K2 قرار بگیره که خوب K1 موازی K2 میشه. اما چطور با K3 سری میشن؟ نیروهاشون که برابر نیست؟؟:confused:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم طول میله هست.
الان 10 سیکل یا 11 فاصله رو کار نداریم شما و مهندس کینجی چرا...؟
اون فرمول کتاب جباری ویا...
قسمت (m-n) را بیارید سمت چپ آنچه سمت راست می مونه پاسخه(سیگما یا همون کاهش لگاریتمی)
:sweatdrop:بله مخرج رو الان متوجه شدم اشتباه نوشته ام.باید اندیس 2 داشته باشه

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 38775
نیروی وزن لحاظ نمیشه
در دو صورت نیروی وزن لحاظ نمیشه.1-نیروی فنر در راستای جرم مولفه ای داشته باشه که در حالت استاتیکی باعث خنثی شدن وزن میشه.2-مانند حالت اول نباشه ولی جرم تغییر ارتفاع نده

سختی و جرم خط کش که تغییر نمیکنه پس فرکانس طبیعی ثابت میمونه