رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

donya-70

عضو جدید
سلام
سوال : پی عمیق چیست ؟
1)پی که ارتفاع آن بیش از 6 متر باشد
2)پی که نسبت عرض به عمق آن بیشتر از 6 متر باشد
3)پی که نسبت عمق به عرض 6 متر باشد
4)پی که نسبت عمق به طول بیشتر از 6 متر باشد
جواب: گزینه 3
چرا؟
تو مبحث 7 مقررات ملی چیزی که نوشته به نظرم ربطی به این سوال نداره
نوشته: معیار دیگری برای پی عمیق عنوان شده است و آن عبارت است از اینکه هرگاه نسبت عرض به ارتفاع پی کمتراز1باشد وعمق آن از3 متر تجاوز نمایدبه آن پی عمیق می گویند.
این پی ها عمدتا شامل پی های شمعی بوده ودر آنها 10 < D/B میباشد
میشه لطفا برام توضیح بدید
مرسی

moomidi

عضو جدید
سلام
.یه سوال
مسیر حرکت خورشید در نیمکره جنوبی فرقش چیه با نیکره شمالی؟؟؟
تو کتاب قیبکلو هست؟اگر هست ص چندشه؟

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
.یه سوال
مسیر حرکت خورشید در نیمکره جنوبی فرقش چیه با نیکره شمالی؟؟؟
تو کتاب قیبکلو هست؟اگر هست ص چندشه؟
تو نیمکره شمالی مسیر حرکت خورشید طولانی تره چون فاصله زمین از خورشید دورتره. صفحه 36 فیزیک 2 میتونین پیداش کنین. البته برا اینکه درک بهتری از طولانی بودن مسیر حرکت خورشید در آسمان داشته باشین یه نگاهی به تصویر صفحه 88 بندازین. من می خواستم براتون بکشم دیدم تصور کتاب خیلی بهتره.....یه مورد دیگه اینکه در کل خورشید جاش ثابته! ولی به خاطر حرکات زمین ماها فک می کنیم حرکت می کنه...:gol:

moomidi

عضو جدید
تو نیمکره شمالی مسیر حرکت خورشید طولانی تره چون فاصله زمین از خورشید دورتره. صفحه 36 فیزیک 2 میتونین پیداش کنین. البته برا اینکه درک بهتری از طولانی بودن مسیر حرکت خورشید در آسمان داشته باشین یه نگاهی به تصویر صفحه 88 بندازین. من می خواستم براتون بکشم دیدم تصور کتاب خیلی بهتره.....یه مورد دیگه اینکه در کل خورشید جاش ثابته! ولی به خاطر حرکات زمین ماها فک می کنیم حرکت می کنه...:gol:

تفاوت نیمکره شمالی و جنوبی همینه فقط طولانی تره؟
یعنی جهت طلوع و غروب خورشید در شمالی و جنوبی با هم متفاوت نیستند؟؟؟

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا اون که صد البته. نمیدونم چرا ذهنم فقط سمت طولانی بودن و...رفت:razz:. ینی به سمت تنظیم شرایط نه درک! به نظرم جهت طلوع و ...بیشتر تو سوالای درک میاد و با یکم تحلیل قضیه روشن میشه. اما تنظیم نمیدونم چرا یه جوریه:confused:

morteza*amini

عضو جدید

زمستون و تابستون توی نیمکره ها برعکس هم هستن. مثلا اینجا(نیمکره شمالی) وقتی زمستونه نیمکره جنوبی تابستونه.

طلوع و غروب خورشید توی نیمکره شمالی(اولی طلوع دومی غروب)
زمستون: جنوب شرق-جنوب غرب
تابستون: شمال شرق-شمال غرب
بهار و پاییز: شرق-غرب

طلوع و غروب توی نیمکره جنوبی:
تابستون:جنوب شرق-جنوب غرب
زمستون: شمال شرق-شمال غرب
بهار و پاییز:شرق-غرب

این نکات توی سوالات درک هم خیلی به درد میخوره

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمستون و تابستون توی نیمکره ها برعکس هم هستن. مثلا اینجا(نیمکره شمالی) وقتی زمستونه نیمکره جنوبی تابستونه.

طلوع و غروب خورشید توی نیمکره شمالی(اولی طلوع دومی غروب)
زمستون: جنوب شرق-جنوب غرب
تابستون: شمال شرق-شمال غرب
بهار و پاییز: شرق-غرب

طلوع و غروب توی نیمکره جنوبی:
تابستون:جنوب شرق-جنوب غرب
زمستون: شمال شرق-شمال غرب
بهار و پاییز:شرق-غرب

این نکات توی سوالات درک هم خیلی به درد میخوره
عالی بودن جناب مهندس.....دستتون درد نکنه:w27:

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز

Sepide.arch87

عضو جدید
کاربر ممتاز

فک میکنم گزینه 2 درسته حالا چرا به جای کلمه خمشی از طولی استفاده کرده نمیدونم
همون تنش خمشیه منظورش اینه که در طول استوانه جریان داره،تو کتاب هم نوشته طولی

Sent from my Vsun HEXA using Tapatalk

mohsen -a

عضو جدید
دوستان برای حلقه ها ببنید کلا سیستم فشاری است یا کششی بعد به خاطر بسپارید حلقه خارجی مخالف و داخلی موافق اون تنش کلی سازه است برای مثال گنبد کلا فشاری است پس حلقه خارجی اش مخاف باهاش پس کششی است این طوری

mohsen -a

عضو جدید
دوستان سوال 57 کنکور 94 : مقدار نوری که در جهت معینی از منبع خارج می شود چه نامیده می شود؟ کتاب سعیدپور و کلیدی که من از اینترنت دارم میگه شار نوری ولی با توجه به جزوات شدت نور در جهت خاص است و شار در کل جهات تعریف شده چرا اینطوره هرکی می تونه راهمایی کنه کسایی که کنکاش دارن بگن کنکاش چه گزینه ای رو صحیح زده؟؟

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان سوال 57 کنکور 94 : مقدار نوری که در جهت معینی از منبع خارج می شود چه نامیده می شود؟ کتاب سعیدپور و کلیدی که من از اینترنت دارم میگه شار نوری ولی با توجه به جزوات شدت نور در جهت خاص است و شار در کل جهات تعریف شده چرا اینطوره هرکی می تونه راهمایی کنه کسایی که کنکاش دارن بگن کنکاش چه گزینه ای رو صحیح زده؟؟
کنکاش زده گزینه 2 ...البته چشمام واقعا ضعیف شده امیدوارم درست دیده باشم!
123.jpg
درخشندگی کسی که روشنایی نخونده باشه بازم میتونه بگه اشتباس.
شار نوری بنا به گفته خودتون کل جهات هستش پس درست نیس.
شدت نور هم یه تعریف مادره! ینی کلی هستش، حتی کلی تر از شار نوری!...بنا به گفته کتاب فیزیک 3
گزینه "روشنایی" به نظرم درست ترین باشه. تعریفش علمی تره، یه جورایی رک و پوست کنده و در عین حال قلمبه سلمبه....باب میل طراح محترم!
(متاسفانه کتاب فیزیک 3 رو امسال خریدم اما نتونستم بخونمش:crying2::cry:. فصل 3 همه اینارو گفته فک نکنم فصلای بعدی تعریفا فرق کنه چون اصلا به هم ربطی ندارن)

آخرین ویرایش:

Sepide.arch87

عضو جدید
کاربر ممتاز

بچه ها چرا تو درک رفتار گفته شبه هذلولی = هایپار
مگه هایپار سهموی هذلولی نیست؟؟
چرا آخه آدمو گیج میکنن :(

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلم هایپار میتونه شبه هذلولی باشه، میتونه سهموی هذلولی باشه...در کل هرجا کلمه هذلولی دیدی زین اسب و یادت بیار. اصلا بخوایم با فرمول ریاضی نمودارشو بکشیم شکل زین اسب میشه:w16:(اسمشم عجیب غریبه به اختصار میگیم هذلولی!).....اسماش اینان که اصلا لازم نیس یاد بگیریشون ( سهمی گون هذلولوی...........هذلولی سهموی...........:hate::hate::hate::hate:)......البته بگم حتما لازم نیس برا اینکه زین اسبی باشه خطوط منحنی باشن، فقط کافیه دو تا انحنا در جهت عکس باشه، حالا چه منحنی باشه چه خط صاف.

هذلولی = زین اسب

سهموی هذلولی شکلش زین اسبه پس همون هذلولیه فقط با اسم پیچیده ش

شبه هذلولی هم که با این اوصاف همون هذلولیه............................:smile:

moomidi

عضو جدید

این سوال برا منم در هاله ای از ابهام قرار گرفته
به نظر من شدت نور درست تره چون بنا به تعریفش:
شدت نور یا شدت تابش:توان منبع نور در جهت مورد نظر رو نشون میده
و وقتی گفته جهت معین منظورش از جهت معین همون شدت نوره
چون شار نوری که در همه جهات میشه
کلید اولیه سنجش و آکادمی و عصر کنکاش همگی گفتن شار نوری ...
مگر اینکه برداشت طراح از جهت معین =تمام جهات بوده باشه!!!!!!!

آخرین ویرایش:

هانی25

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
کتاب اقای حیدری اینطور نوشته:
زمانی ک منبع نور ،شار نوری را به جهات مختلف ارسال میکند، این امکان وجود دارد ک در هر جهت مختلف، میزان و اندازه ی ان متفاوت باشد. اگر در جهت معین میزان شار نوری (بر اساس لومن) با یک عدد معرفی شود، در این صورت میتوانیم شدت نور را اندازه گیری کنیم.
فک کنم طبق این نوشته همون شار نوری درسته. درواقع اون جهت مهم نیست تو سوال اون نوری ک از منبع خارج شده مهمه ک میشه شار نوری

Sepide.arch87

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 257500

بچه ها تو این سوال گزینه 4 چون گفته کاهش غلطه؟
اگه میگفت مقاومت در برابر بار جانبی درست بود؟
آره دقیقا,نیروی جانبی که کاهش پیدا نمیکنه مقدارش بستگی به سرعت باد داره,به وسیله عناصر سازه ای در برابرش مقاومت میشه-گزینه 1 درسته

Alaleh E

عضو جدید
کاربر ممتاز
شدت نور یعنی شار نوری تقسیم بر زاویه، یعنی باید بشه شدت نور اما کلید سنجش اشتباه بود و پارسال کلا به اعتراض ها رسیدگی نشد ، غیر از فکر کنم یه سوال درک که تصویر تو آینه بود

درک رفتار غلط لپی زیاد داره زیاد درگیر نشین... هایپار یعنی سهموی هذلولی Hyperbolic paraboloid (اگه درست نوشته باشم آخرشو)

گلم هایپار میتونه شبه هذلولی باشه، میتونه سهموی هذلولی باشه...در کل هرجا کلمه هذلولی دیدی زین اسب و یادت بیار. اصلا بخوایم با فرمول ریاضی نمودارشو بکشیم شکل زین اسب میشه:w16:(اسمشم عجیب غریبه به اختصار میگیم هذلولی!).....اسماش اینان که اصلا لازم نیس یاد بگیریشون ( سهمی گون هذلولوی...........هذلولی سهموی...........:hate::hate::hate::hate:)......البته بگم حتما لازم نیس برا اینکه زین اسبی باشه خطوط منحنی باشن، فقط کافیه دو تا انحنا در جهت عکس باشه، حالا چه منحنی باشه چه خط صاف.

هذلولی = زین اسب

سهموی هذلولی شکلش زین اسبه پس همون هذلولیه فقط با اسم پیچیده ش

شبه هذلولی هم که با این اوصاف همون هذلولیه............................:smile:

آنتی کلاستیک سه نوعه: شبه مخروطی، شبه هذلولی (هذلولی) و سهموی هذلولی که همون هایپاره . اسمشم به این خاطره که از یه سمت مقطع بزنی سهمی میشه از سمت دیگه هذلولی. اما هذلولی یا شبه هذلولی میشه مثل اون افلاک نمای مک دانل تو کتاب درک رفتار اگه یادت باشه.. انحنا در دو جهت مخالف داره پس آنتی کلاستیکه اما سهموی هذلولی یا هایپار نیست

سلام
زمانی ک منبع نور ،شار نوری را به جهات مختلف ارسال میکند، این امکان وجود دارد ک در هر جهت مختلف، میزان و اندازه ی ان متفاوت باشد. اگر در جهت معین میزان شار نوری (بر اساس لومن) با یک عدد معرفی شود، در این صورت میتوانیم شدت نور را اندازه گیری کنیم.
فک کنم طبق این نوشته همون شار نوری درسته. درواقع اون جهت مهم نیست تو سوال اون نوری ک از منبع خارج شده مهمه ک میشه شار نوری
به نظرم طبق این تعریف دقیقا یعنی شار نوری تقسیم بر زاویه فضایی (جهت معین) یعنی شدت نور...

moomidi

عضو جدید
سلام

شما برعکس گفتید (من هنوزم میگم جواب تست کنکور پارسال اشتباه بوده)
طبق متن خودتون هم بخواییم بگییم :
اگر در جهت معین میزان شار نوری (بر اساس لومن) با یک عدد معرفی شود، در این صورت میتوانیم
شدت نور را اندازه گیری کنیم .

میتونیم اینو برداشت کنیم:شدت نور یعنی میزان شار نوری در جهت معین
حالا شار نوری چی بود؟؟؟ در همه جهات بود دیگه
نتیجه =====>پاسخ کنکور اشتباهه .

بالا