رضا زاده قهرمان جهان شد شاهزاده ایرانی بود،سلیمی که قهرمان می شود شاهزاده پارسی لقب می گیرد!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

مهمترین عامل ایجاد رخنه بین ملت،دیدگاه احمقانه ی برخی نویسندگان با نفوذ هست نه مردم عادی،این عده متأسفانه در رسانه ملی نفوذ و قدرت فراوانی دارند و از آن جهت خواه و یا ناخواه پایه های اتحاد مملکت را نشانه رفته اند.پس از مسأله اتوبوس تیم ملی و مسابقات آسیایی که همین تیتر از همین روزنامه چاپ شد،متأسفانه دوباره شاهد تکرار این مسأله هستیم.اکنون یک سؤال بزرگ در اذهان پدید می آید!

چرا زمانی که حسین رضا زاده ی اردبیلی قهرمان جهان و مدال آور المپیک می شود،به ایرانی بودن آن اشاره مستقیم می رود،حال آنکه در مورد سلیمی واژه ی پارسی جایگزین ایرانی می شود!؟

این مطلب نه از باب دروغ بودن،بلکه از نظر نژاد پرستی یک سیاست کثیف محسوب می شود.

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
این یک توهین آشکار به قومیت های غیر فارس ایرانی ست.
کشوری که کشتی خود را به گیلکی،لرها
فوتبال خود را به اعراب ایرانی،جنوبی ها و اتراک ایرانی
ورزش های رزمی را مدیون اتراک ایرانی
ورزش هایی نظیر کبدی را مدیون عشایر غیر فارس است.

هرگز رسانه های محلی نیز چنین جسارتی از خود نشان نداده اند و نشریاتی از قبیل خبر ورزشی و نفوذ ایشان و سیاست ایشان بازتاب مسائلی ست که محتملاً در آینده فاجعه آور خواهد بود.

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز

مهمترین عامل ایجاد رخنه بین ملت،دیدگاه احمقانه ی برخی نویسندگان با نفوذ هست نه مردم عادی،این عده متأسفانه در رسانه ملی نفوذ و قدرت فراوانی دارند و از آن جهت خواه و یا ناخواه پایه های اتحاد مملکت را نشانه رفته اند.پس از مسأله اتوبوس تیم ملی و مسابقات آسیایی که همین تیتر از همین روزنامه چاپ شد،متأسفانه دوباره شاهد تکرار این مسأله هستیم.اکنون یک سؤال بزرگ در اذهان پدید می آید!

چرا زمانی که حسین رضا زاده ی اردبیلی قهرمان جهان و مدال آور المپیک می شود،به ایرانی بودن آن اشاره مستقیم می رود،حال آنکه در مورد سلیمی واژه ی پارسی جایگزین ایرانی می شود!؟

بیخود شلوغش نکن
اولا بهداد سلیمی مازندرانی هست و از تبار مازنی و طبری و میدونیم مازنی ها در اصل فارس نیستند پس اینکه بگیم بهش بخاطر فارس بودنش گفتن شاهزاده پارسی یه چیز غلطه.
ثانیا اگه یکم دقت کنی رایج هست که در تیتر روزنامه ها از آرایه های ادبی استفاده میشه, در اینجا هم از فن "واج آرایی" که از آرایه های زبان فارسی هست استفاده شد. به دلیل شباهت لفظی پارس و پاریس نویسنده از لفظ شاهزاده "پارسی استفاده نمود.

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیخود شلوغش نکن
اولا بهداد سلیمی مازندرانی هست و از تبار مازنی و طبری و میدونیم مازنی ها در اصل فارس نیستند پس اینکه بگیم بهش بخاطر فارس بودنش گفتن شاهزاده پارسی یه چیز غلطه.
ثانیا اگه یکم دقت کنی رایج هست که در تیتر روزنامه ها از آرایه های ادبی استفاده میشه, در اینجا هم از فن "واج آرایی" که از آرایه های زبان فارسی هست استفاده شد. به دلیل شباهت لفظی پارس و پاریس نویسنده از لفظ شاهزاده "پارسی استفاده نمود.

یکجوری کار نویسنده را توضیح دادی ... هرکی ندونه فکر می کنه که خوده نویسنده هستی!!!! :biggrin:

s.tarhandeh

عضو جدید
موافقم
بیخود شلوغش نکن

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیخود شلوغش نکن

اولاً علیکم السلام
ثانیاً شما که ادبیاتتان این قدر خوب است در بکار بردن به جای مفرد سازها دقت کنید
نقل کننده ی این تاپیک نه فامیل درجه ی یک شماست و نه آشنا

آرایه ی ادبی در ادبیات، مثال تزئین ساختمان پس از پیکر بندی آن است.وقتی ساختمان شما درو پنجره ندارد صحبت از پرده و تابلو بیجاست.
در آرایش بندی یک جمله ادبی،اگرچه نقش دستوری لغات جا به جا می شود اما این دلیلی بر درج مطلب دروغ نیست.
شما می گویید مازنی و طبری فارس نیست من اطلاعی در این مورد ندارم ولی فکر می کنم گویش فارسی هست اگرهم نیست پس به قول شما نویسنده ان روزنامه دروغ می نویسد که جمله اش را مزین به آرایه ادبی کند! این واقعاً احمقانه است! یا نویسندگان امروزی نشریات فله ای هستند یا مردم را نادان فرض می کنند.

اگر این چنین هم باشد،به قول شما آرایه ادبی است!
در بازیهای آسیایی که پاریسی در کار نبود همین تیتر را در همین روزنامه چرا چاپ کردند!؟:
در بازیهای قطر چه تشابه و آرایه ادبی در کار بود!

احمقانه تر از قلم نویسنده مغرض،دفاع از روی جهل است.

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
این یک توهین آشکار به قومیت های غیر فارس ایرانی ست.
کشوری که کشتی خود را به گیلکی،لرها
فوتبال خود را به اعراب ایرانی،جنوبی ها و اتراک ایرانی
ورزش های رزمی را مدیون اتراک ایرانی
ورزش هایی نظیر کبدی را مدیون عشایر غیر فارس است.

هرگز رسانه های محلی نیز چنین جسارتی از خود نشان نداده اند و نشریاتی از قبیل خبر ورزشی و نفوذ ایشان و سیاست ایشان بازتاب مسائلی ست که محتملاً در آینده فاجعه آور خواهد بود.

كشتي مازني
چرا فاكتور گرفتي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كبدي هم مازني

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
كشتي مازني
چرا فاكتور گرفتي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كبدي هم مازني

منظورم نوشتن همه ی رشته های ورزشی نبود!
یعنی اینکه تیم ملی یک کشور منتخب از تمامی قومیت های یک کشور است اگر وقتی یک فارس قهرمان می شود بنویسیم شاهزاده پارسی
پس در کشتی هم بهتر است بنویسیم شاهزاده ی مازنی یا لر یا کرد

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نظر من واسه قشنگ شدن متنشون خلاقيت به خرج دادن پارسي و پارسي رو با هم اوردن
ولي به مازندراني ها خيلي بي لطفي ميشه
توي سريال و ...
اين حسين رفيعي هم كه ....لا اله الا الله
ولي مازندراني ها هم مثه بقيه اقوام براشون مهم نيست و ميشه رو كم ميكنن

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاش رضازاده رو هم ازمون میگرفتن! من که خجالت میکشم هم زبانی مثل اون دارم!!!!!

ولی بهتره که به جای استفاده از آرایه های ادبی، بیشتر به احساسات مردم اهمیت بدیم!
اینجور حرکات مایه رنجش خاطر ماست! اگر ما هم در این کشور به عنوان هم وطن حساب میشیم، از تیترها و اصطلاحات فراناگیر خودداری کنید!

roma88

عضو جدید
بیخود شلوغش نکن
بله بیشتر از آرایه ادبی اغراق استفاده می شه، مگه جام ملت های آسیای فوتبال هم تو پاریس بود که یه همچین تیتری زده بود

q . asan

عضو جدید

آره منم قبول دارم یه زیرکی خاصی تو متنش به خرج داده

ولی اینا همش یه سیاست کثیف و ما نباید با عملکردهای احساسیمون به این سیاست نابجا دامن بزنیم

سیاسیون خیلی وقت که میخوان که ما یک ملت نباشیم، اما این یه واقعیت تاریخی که ما همیشه یک ملت بزرگ بودیم .

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
دو روز از رکورد زنی سلیمی گذشته .با اینکه افتخار میکنم که هم استانی هستیم.اما یکبار هم اینو تو هیچ تاپیکی نگفتم چون میترسیدم باعث رنجش بقیه هموطنام بشم و ذره ای از خوشحالیشون کم بشه.موقعی که سلیمی رکورد دو ضرب رو نزد اول ناراحت شدم و بعد فکر کردم این برا کشورمون با ارزش تره که رکورد های جهان مال دو نفر از ایران باشه تا همه بدونن این کشور پهلوان پروره.و از این فکر بینهایت خوشحال شدم.

به خدا دیگه خسته شدم از این مال من و مال تو ها و اینجور حرکات بچگانه .مخصوصا وقتی این حرفارو از اونایی که خودشون رو مسلمون میدونن میشنوم.

roma88

عضو جدید
دو روز از رکورد زنی سلیمی گذشته .با اینکه افتخار میکنم که هم استانی هستیم.اما یکبار هم اینو تو هیچ تاپیکی نگفتم چون میترسیدم باعث رنجش بقیه هموطنام بشم و ذره ای از خوشحالیشون کم بشه.موقعی که سلیمی رکورد دو ضرب رو نزد اول ناراحت شدم و بعد فکر کردم این برا کشورمون با ارزش تره که رکورد های جهان مال دو نفر از ایران باشه تا همه بدونن این کشور پهلوان پروره.و از این فکر بینهایت خوشحال شدم.

به خدا دیگه خسته شدم از این مال من و مال تو ها و اینجور حرکات بچگانه .مخصوصا وقتی این حرفارو از اونایی که خودشون رو مسلمون میدونن میشنوم.
دوست عزیز مام نگفتیم که فلان ورزشکار هم زبان ماست یا نیست، ما می گیم این جور تیترها شایسته رسانه و روزنامه به اصطلاح ملی نیست

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ولی بهتره که به جای استفاده از آرایه های ادبی، بیشتر به احساسات مردم اهمیت بدیم!
اینجور حرکات مایه رنجش خاطر ماست! اگر ما هم در این کشور به عنوان هم وطن حساب میشیم، از تیترها و اصطلاحات فراناگیر خودداری کنید!
من که اصلا به کسی مانند رضا زاده و علی دایی افتخار نمی کنم.(مخصوصا رضا زاده)
من اصلا اون رو جز خودم نمی دونم.
آقای توتلماز همون بهتر که کسی مانند رضا زاده رو بزنند شاهزاده ی ایرانی،
اصلا کاش اونم میزدند شاهزاده ی پارسی، تا ما نفس راحتی بکشیم از دستش

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز روی صحبتم با یه عده خاص نبود و کلی گفتم.
ما تو استان خودمون هم یه سری هستن هی بابل و ساری رو میخوان با هم بد نشون بدن.
یه مثالش نوشاد عالمیان که بچه محل ماست .هر وقت تو اخبار نشونش میدن میگن ورزشکار مازندرانی.یکی از فامیلامون میگه چون صدا و سیما تو ساری هست برا همین از لج ما نمیگن بابلی هست.
ولی این حرفا بین ما مخصوصا قشر تحصیل کردمون یه جور شوخیه و برا خنده این رو میگیم و حتی جلو اونایی که زیاده روی میکنن وامیستیم.
یا یه مثال دیگش سریالایی که با زبان مازندرانی میذارن مردم ما نسبت بهش زیاد حساس نمیشن :biggrin:

همیشه ذهنیتم نسبت به ترک ها این بوده که مردمی باغیرت و قوی و مومن هستن و چون با هیچ ترکی از نزدیک آشنا نبودم این ذهنیت رو از آدمایی مثل ستارخان و رضا زاده و عزاداری هایی که ازشون میدیدم داشتم. ولی این چند سال اخیر و مخصوصا با دیدن بعضی از تاپیکا .همش احساس میکنم ترکا خودشونو از ایران نمیدونن .همش فکر میکنم اگه یه روز برم تو شهرشون و بفهمن من فارسی حرف میزنم با من رفتار خوبی نمیکنن.من حتی تا الان فرقی بین شاهزاده فارسی و ایرانی نمیدیدم.شاید این احساس ها بچه گانه باشه .اما این احساس در درون من بوجود اومده و من اونو صادقانه گفتم :gol: تا بدونید چرا از این تاپیکا خسته و ناراحتم.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همیشه ذهنیتم نسبت به ترک ها این بوده که مردمی باغیرت و قوی و مومن هستن و چون با هیچ ترکی از نزدیک آشنا نبودم این ذهنیت رو از آدمایی مثل ستارخان و رضا زاده و عزاداری هایی که ازشون میدیدم داشتم. ولی این چند سال اخیر و مخصوصا با دیدن بعضی از تاپیکا .همش احساس میکنم ترکا خودشونو از ایران نمیدونن .همش فکر میکنم اگه یه روز برم تو شهرشون و بفهمن من فارسی حرف میزنم با من رفتار خوبی نمیکنن.من حتی تا الان فرقی بین شاهزاده فارسی و ایرانی نمیدیدم.شاید این احساس ها بچه گانه باشه .اما این احساس در درون من بوجود اومده و من اونو صادقانه گفتم :gol: تا بدونید چرا از این تاپیکا خسته و ناراحتم.

سلام دوست عزیز من
من رضا زاده رو از نزدیک ندیدم و از نزدیک نمیشناسم. ولی ملاک برام عزاداری، اونم عزاداری که از تلوزیون بصورت سریال پخش شه نیست.کسی رو که تلوزیون با فدا کردن ورزشکاران بزرگی چون هادی ساعی و یوسف کرمی بزرگ کرده، برای من بزرگ نیست.

نه دوست عریر من. تایپیک هایی که اینجا میبینی یه جور واکنش به این همه تبعیض به زبان و فرهنگ ترکی هست که تو شهرهای ما اجرا میشه. تو شهرهای ما ثبت اجوالها اسامی ترکی رو قبول نمیکنن(به زحمت و پارتی میپذرین) و خیلی ها برای گذاشتن اسامی ترکی به شهرهای فارس زبان و ادارات ثبت احوال اونجا مراجعه میکنن. این یه نمونه اش هست. در ضمن همیشه به این جور تایپیکها اگه دقت کنی میبینی که این جور تایپیک ها رو بعضی از دوستان هموطن فارس که نمیدونم چه دشمنی با ما دارند به جنجال و انجراف میکشن. نمونه اش رو تو امضام میتونی ببینی.
آزربایجانیها به مهمون نوازی معروق هستند. نمیگم به هیچ وجه پیش نمیاد که شما بری یه شهر و به دلیل زبان فارسی اذیت نشی، ولی این خیلی خیلی کمه و باعث تعمیم به کل نمیشه.
اونا هم، به نظر من ادمهای نخاله ای هستند که با مهمون رفتار بدی دارند. هر چند که عقده گشایی تحقیر هایی رو میکنند که از طرف فارسها میبینند.

فرقش اینه که ما ایذرانی هستیم ولی فارس نیستیم. ما ترکیم و وقتی گفته میشه شاهزاده ی پارسی، پول پارسی، مردانی از پارس( به ثریا میرسند)، عشق پارسی، شعر پارسی، احساس میکنیم که ما رو بیگانه قلمداد میکنند.

Sarp

مدیر بازنشسته
یه مثالش نوشاد عالمیان که بچه محل ماست .هر وقت تو اخبار نشونش میدن میگن ورزشکار مازندرانی.یکی از فامیلامون میگه چون صدا و سیما تو ساری هست برا همین از لج ما نمیگن بابلی هست.
ولی این حرفا بین ما مخصوصا قشر تحصیل کردمون یه جور شوخیه و برا خنده این رو میگیم و حتی جلو اونایی که زیاده روی میکنن وامیستیم.
یا یه مثال دیگش سریالایی که با زبان مازندرانی میذارن مردم ما نسبت بهش زیاد حساس نمیشن :biggrin:

همه افکار و نظراتتون قابل تقدیر و احترامه
به جز قسمت قرمز رنگ

arnak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز من

نه دوست عریر من. تایپیک هایی که اینجا میبینی یه جور واکنش به این همه تبعیض به زبان و فرهنگ ترکی هست که تو شهرهای ما اجرا میشه. تو شهرهای ما ثبت اجوالها اسامی ترکی رو قبول نمیکنن(به زحمت و پارتی میپذرین) و خیلی ها برای گذاشتن اسامی ترکی به شهرهای فارس زبان و ادارات ثبت احوال اونجا مراجعه میکنن. این یه نمونه اش هست. در ضمن همیشه به این جور تایپیکها اگه دقت کنی میبینی که این جور تایپیک ها رو بعضی از دوستان هموطن فارس که نمیدونم چه دشمنی با ما دارند به جنجال و انجراف میکشن. نمونه اش رو تو امضام میتونی ببینی.
آزربایجانیها به مهمون نوازی معروق هستند. نمیگم به هیچ وجه پیش نمیاد که شما بری یه شهر و به دلیل زبان فارسی اذیت نشی، ولی این خیلی خیلی کمه و باعث تعمیم به کل نمیشه.
اونا هم، به نظر من ادمهای نخاله ای هستند که با مهمون رفتار بدی دارند. هر چند که عقده گشایی تحقیر هایی رو میکنند که از طرف فارسها میبینند.
QUOTE]:cry:........... :mad:

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولاً علیکم السلام
ثانیاً شما که ادبیاتتان این قدر خوب است در بکار بردن به جای مفرد سازها دقت کنید
نقل کننده ی این تاپیک نه فامیل درجه ی یک شماست و نه آشنا

آرایه ی ادبی در ادبیات، مثال تزئین ساختمان پس از پیکر بندی آن است.وقتی ساختمان شما درو پنجره ندارد صحبت از پرده و تابلو بیجاست.
در آرایش بندی یک جمله ادبی،اگرچه نقش دستوری لغات جا به جا می شود اما این دلیلی بر درج مطلب دروغ نیست.
شما می گویید مازنی و طبری فارس نیست من اطلاعی در این مورد ندارم ولی فکر می کنم گویش فارسی هست اگرهم نیست پس به قول شما نویسنده ان روزنامه دروغ می نویسد که جمله اش را مزین به آرایه ادبی کند! این واقعاً احمقانه است! یا نویسندگان امروزی نشریات فله ای هستند یا مردم را نادان فرض می کنند.

اگر این چنین هم باشد،به قول شما آرایه ادبی است!
در بازیهای آسیایی که پاریسی در کار نبود همین تیتر را در همین روزنامه چرا چاپ کردند!؟:
در بازیهای قطر چه تشابه و آرایه ادبی در کار بود!

احمقانه تر از قلم نویسنده مغرض،دفاع از روی جهل است.

دقت به چند نکته خیلی مهمه
- دامن زدن به مسایلی این چنینی خیلی خنده داره حتی خنده دارتر از بیانات رائفی پور, مقایسه دو تیتر با فاصله زمانی زیاد! بعضی نقدها خیلی خنده داره مثه نقد استارت تاپیک. لفظ " شاهزاده پارسی " چند وقته که رایج شده؟ اگه هدف توهین ویا جدا کردن ترک و فارس بود, پس چرا در این روزنامه بارها از دیگر به اصطلاح ترک تبارها ( مثل کریم باقری و ... ) دفاع شده؟ آیا این نقد خودش یه نوع نژاد پرستی نیست؟!

- مطالعات تاریخی نشون میده تمامی قوم ایران از یک تبار مشترک هستند به جز خطه شمال و جنوب. از طرفی امروز لفظ پارسی به قوم نژاد مربوط نمیشه بلکه منظور همون ایرانه.

آخرین ویرایش:

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
- دامن زدن به مسایلی این چنینی خیلی خنده داره حتی خنده دارتر از بیانات رائفی پور, مقایسه دو تیتر با فاصله زمانی زیاد! بعضی نقدها خیلی خنده داره مثه نقد استارت تاپیک. لفظ " شاهزاده پارسی " چند وقته که رایج شده؟ اگه هدف توهین ویا جدا کردن ترک و فارس بود, پس چرا در این روزنامه بارها از دیگر به اصطلاح ترک تبارها ( مثل کریم باقری و ... ) دفاع شده؟ آیا این نقد خودش یه نوع نژاد پرستی نیست؟!
- چرا ایرانی شدن رضا زاده و پارسی شدن سلیمی برات گرون تموم شد؟
- مطالعات تاریخی نشون میده تمامی قوم ایران از یک تبار مشترک هستند به جز خطه شمال و جنوب. از طرفی امروز لفظ پارسی به قوم نژاد مربوط نمیشه بلکه منظور همون ایرانه.
ظاهرا داره دومین شخصیت تابلو خودشو رو میکنه،
میدونی که منظورم در چه موردیه؟
در مورد این پستhttp://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/313740-بخدا-ما-تجزیه-طلب-نیستیم?goto=newpost

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من واسه قشنگ شدن متنشون خلاقيت به خرج دادن پارسي و پارسي رو با هم اوردن
ولي به مازندراني ها خيلي بي لطفي ميشه
توي سريال و ...
اين حسين رفيعي هم كه ....لا اله الا الله
ولي مازندراني ها هم مثه بقيه اقوام براشون مهم نيست و ميشه رو كم ميكنن

اصلاً خلاقیت نیست، زیرکی هست!
چون پست قبل من رو شاید نخوندید،همین روزنامه تو بازی های آسیایی در مورد همین ورزشکار همین مطلب رو نوشت. در ضمن خلاقیت به چه قیمتی!؟
تو اتوبوس تیم فوتبال جام ملت های قطر هم همین رو نوشت.

من میگم تیم ملی فوتبال 96-98 ایران
پاشازاده ترک بود
دایی ترک بود
دین محمدی ترک بود
ستار همدانی ترک بود
کریم باقری ترک بود
درخشان ترک بود
استاد اسدی ترک بود
هلالی ترک بود
استیلی ترک بود
خطیبی ترک بود و...
و خیلیای دیگه که یادم نیست
به غیر از عزیزی و عابدزاده اونم اگه یه رگش ترک نباشه! همشون ترک بودن اون وقت میومدیم می نوشتیم شاهزاده های ترکی!؟
من میگم تیم ملی 96 و 98 و 2000 تیم ملی ترکان ایران نبود تیم ملی ایران بود و متعلق به همه ی مردم ایران
مثل تیم ملی الان که غیر از کریم انصاری فرد و البته فکر کنم جباری که اصلیت اردبیلی باید داشته باشه(البته دقیق نمی دونم) بقیه ترک نیستن،الانم تیم ملی مال همه ی مردم ایرانه
الان برای چه علتی باید نوشته بشه شاهزاده های فارسی!

من میگم اون روز که رضا زاده همه مردم ایران رو خوشحال کرد الانم سلیمی همه ی ملت ایران رو خوشحال کرد پس چرا باید یه تیتری بزنن که آدم واقعاً بمونه برای چی این نوشته رو زدن!

ببینید این مسأله با حرف من فرق داره و به نظرم جاش تو این تاپیک نیست برای همین بحث نمی کنم.

منم میگم منی که مازندرانی نیستم ولی ایرانی هستم(البته اگر قبول کنند که هستم!) چرا نباید به امثال سلیمی افتخار کنم؟
این تیتر و امثال این تیترها فقط دو معنی میدن:

یا مردم ایران همگی فارس هستند که میگم ایها الناس اینجا یک ایرانی هست که فارس نیست، به برادرا و خواهرای فارس احترام زیادی قائل هست ولی افتخار می کنه که رگ ترک تو خونش جریان داره
یا اینکه غیر فارسها رو ایرانی محسوب نمی کنیم که میگم ایها الناس بخدا مردمی که از این جریان ضرر می کنه ما نیستیم!

من که اصلا به کسی مانند رضا زاده و علی دایی افتخار نمی کنم.(مخصوصا رضا زاده)
من اصلا اون رو جز خودم نمی دونم.
آقای توتلماز همون بهتر که کسی مانند رضا زاده رو بزنند شاهزاده ی ایرانی،
اصلا کاش اونم میزدند شاهزاده ی پارسی، تا ما نفس راحتی بکشیم از دستش

دوباره میگم آوردن چنین کلماتی تو این تاپیک بجا نبود و من به عنوان یک ترک هم به علی دایی افتخار می کنم و هم به حسین رضا زاده!
اگر مایل به بحث هستید به طور خصوصی در خدمت هستم.

یعنی رونامه توسط قشر تحصیل کرده نوشته نمیشه؟ بدا به حال ما
منم تازگیا وقتی از آزربایجان خارج میشم و به شهرهای دیگه ایران مسافرت می کنم احساس می کنم وارد یک کشور دیگه شدم،البته وقتی وارد یک کشور دیگه میشم راحت تر هستم چون همیشه به من احترام می زارن

وقتی یک تحصیل کرده فرقی بین شاهزاده ایرانیبا شاهزاده فارسی قائل نمیشه خوب من دیگه نیازی نیتس ادامه بدم
والا ما خودمون رو از ایران می دونیم از در و پیکر شهرهای ما هر روز شهید هست که می باره،کسایی که تو مرزها هستن و برا آرامش من و شما می میرن.اگه این طوری بود که اونجا نبودن.
اگه شما فکر می کنیم که سردبیر اون روزنامه من هستم و من اون تیتر رو زدم و خودمون رو از ایران حساب نمی کنم و بعداً این تاپیک رو باز کردم،واللا من کاره ای نیستم.و من اون نیستم.

فرقش اینه که ما ایرانی هستیم ولی فارس نیستیم. ما ترکیم و وقتی گفته میشه شاهزاده ی پارسی، پول پارسی، مردانی از پارس( به ثریا میرسند)، عشق پارسی، شعر پارسی، احساس میکنیم که ما رو بیگانه قلمداد میکنند.

دقیقاً
و کامل ترش کنم برای سایر دوستان غیر فارس که ترک هم نیستن اگه این مسائل براشون اهمیتی نداره خوب من تو تفکر اونا دخالت نمی کنم و نظرشون محترم هست.یعنی اگه خودشون رو سهیم در ایران نمیدونن خوب صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

ولی من به عنوان یک ترک ایرانی غیر فارس وقتی چنین مسائلی رو می بینم واکنش نشان می دهم و خواهم داد و خسته هم نمی شوم و نخواهم شد.

آخرین ویرایش:

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط میخواستم بعضی از دوستان ترک هموطن از دریچه نگاه یک هموطن به مسائل نگاه کنن.و الا میفهمم که کج روی ها از طرف یه عده صورت میگیره نه همه ی مردم.
چند تا مورد رو برات میگم.
من به عنوان کسی که هیچ وقت بین ترکها نبودم(و خیلی ها مثل من هستن) و چیزایی که از ترکها میدونم از دیده ها و شنیده هام هست.
سوالات جدی ای این وسط وجود داره.مثل این سوال که فارس ها چه کسانی هستن.ما که مازندرانی هستیم جنوب که عرب و سیستانی هستن یه سری که لر و کرد هستن .به گفته ی خیلی ها نصف تهران ترک هستن و در همه جای ایران به تعداد زیاد ترکها هستن . پس این فارسها کین؟
یه تعداد زیادی از مسئولین این مملکت و کسانی که از تلویزیون میبینیم ترک هستن.(بعضی رو میشناسیم و بعضی از حرف زدنشون میفهمیم)
هر چیز جدیدی که میارن اول تو کلان شهر های تهران و اصفهان و تبریز و ...میبرن و با اینکه خیلی از مسئولین بلند مرتبه کشور مازندرانی هستن ولی ما جزئ مناطق نیمه محروم هستیم.
تازه اگه به حق کشی باشه عربهای ایران چی بگن که هم توهین میخورن هم نفتشون کل مملکتو سرپاداشته تازه امکانات ترکهارو هم ندارن اما حتی یه تاپیک هم از اونا ندیدم.
چند وقت پیش داشتم بازی والیبال کاله با یه تیم آذربایجانی رو نگاه میکردم.وقتی کاله داشت میبرد سالن یه صدا میگفتن وای به حالتون اگه ما ببازیم و گزارشگرشون میگفت آفرین به این تماشاگرا که با اینکه تیمشون داره میبازه ولی کاری نمیکنن (با خودم گفتم مگه قراره چیکار کنن):eek:
یا مثلا میگن زبان رسمی کشور بشه ترکی و همه بیخیال مولانا و فردو سی و تخت جمشید و کوروش و ... که خیلی از ما اعتقاد زیادی بهشون داریم بشیم.
یا از همه بدتر اینکه یه عده رهبرشون رو آتاتورک میدونن و مردم ترکیه رو بیشتر از مثلا یه مازندرانی دوست دارن چون همزبونشونن.
صادقانه بگم من به عنوان یه آدم بیطرف که علاقه ی زیادی به ترکهای مملکتم دارم .فکر میکنم که دوستان ترک (نه همشون)زیاده روی میکنن و احساسی و قبیله ای کار میکنن.
و اگه یکم خودشونو جای یه هموطن دیگشون بذارن شاید یکم حال مارو درک کنن. و علت رفتار بعضی به قول خودشون فارسها رو بفهمن.

متن بالا بسیار دوستانه هست و قصد هیچ جسارتی ندارم:gol::gol:

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز

بله برای بعضی ها خنده داره که فرهنگ و هویت یک قومیت رو به بازیچه گرفتن ولی عمر این خنده چندان طولانی نخواهد بود
من از آن دسته آدم ها نیستم که از بی هویتی نوین به روشنفکری تعبیر کنه.
سعی نکنید با این قبیل لغات بحث رو علی الظاهر روشنفکرانه جلوه دهید.

کمی از این مطالعات تاریخی تون رو برای ما بازگو کنید تا ما هم بدانیم در مورد پایه مشترک این تبار!
البته چند سؤال خواهیم داشت.

ارجاع به یک شخص با ارجاع به یک قومیت تفاوت اساسی دارد اگر نمیدانستید اکنون بدانید.

panjere

عضو جدید
کاربر ممتاز
از پست 17 رو هنوز نخوندم الان که پست بالا رو فرستادم بقیه رو دیدم.:redface:به موقع بقیشو هم میخونم

q . asan

عضو جدید
دقیقاً
و کامل ترش کنم برای سایر دوستان غیر فارس که ترک هم نیستن اگه این مسائل براشون اهمیتی نداره خوب من تو تفکر اونا دخالت نمی کنم و نظرشون محترم هست.یعنی اگه خودشون رو سهیم در ایران نمیدونن خوب سلاح مملکت خویش خسروان دانند.

ولی من به عنوان یک ترک ایرانی غیر فارس وقتی چنین مسائلی رو می بینم واکنش نشان می دهم و خواهم داد و خسته هم نمی شوم و نخواهم شد.

دوست عزیزم این مسئله برای هر ایرانی مطمئنا اهمیت داره اما به چه قیمتی، اصلا فکر کردی ریشه یه همچنین مسائلی از کجا آب میخوره؟ یعنی اونا نمیدونن این مسائل موجب تحریک مردم میشه؟

من خودم کردم حدود چهارسالم تبریز بودم و با این مسائلی که گفتین کاملا آشنام ، اما باور کنید این راهش نیست اونا فقط منتظر تصمیمات عجولانه ما هستن تا اون نتیجه ای رو که خودشون میخوان بدست بیارن، اونم چیزی نیست جز بحث و مجادله های بی خودی ما، اینجوری قدرت ما کاسته میشه و بر قدرت اونا افزوده میشه. قضیه روزنامه ایران رو که یادتون هست آخرش چی شود ؟؟؟؟

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من فقط میخواستم بعضی از دوستان ترک هموطن از دریچه نگاه یک هموطن به مسائل نگاه کنن.و الا میفهمم که کج روی ها از طرف یه عده صورت میگیره نه همه ی مردم.
من به عنوان کسی که هیچ وقت بین ترکها نبودم(و خیلی ها مثل من هستن) و چیزایی که از ترکها میدونم از دیده ها و شنیده هام هست.
سوالات جدی ای این وسط وجود داره.مثل این سوال که فارس ها چه کسانی هستن.ما که مازندرانی هستیم جنوب که عرب و سیستانی هستن یه سری که لر و کرد هستن .به گفته ی خیلی ها نصف تهران ترک هستن و در همه جای ایران به تعداد زیاد ترکها هستن . پس این فارسها کین؟
یه تعداد زیادی از مسئولین این مملکت و کسانی که از تلویزیون میبینیم ترک هستن.(بعضی رو میشناسیم و بعضی از حرف زدنشون میفهمیم)
هر چیز جدیدی که میارن اول تو کلان شهر های تهران و اصفهان و تبریز و ...میبرن و با اینکه خیلی از مسئولین بلند مرتبه کشور مازندرانی هستن ولی ما جزئ مناطق نیمه محروم هستیم.
تازه اگه به حق کشی باشه عربهای ایران چی بگن که هم توهین میخورن هم نفتشون کل مملکتو سرپاداشته تازه امکانات ترکهارو هم ندارن اما حتی یه تاپیک هم از اونا ندیدم.
چند وقت پیش داشتم بازی والیبال کاله با یه تیم آذربایجانی رو نگاه میکردم.وقتی کاله داشت میبرد سالن یه صدا میگفتن وای به حالتون اگه ما ببازیم و گزارشگرشون میگفت آفرین به این تماشاگرا که با اینکه تیمشون داره میبازه ولی کاری نمیکنن (با خودم گفتم مگه قراره چیکار کنن):eek:
یا مثلا میگن زبان رسمی کشور بشه ترکی و همه بیخیال مولانا و فردو سی و تخت جمشید و کوروش و ... که خیلی از ما اعتقاد زیادی بهشون داریم بشیم.
یا از همه بدتر اینکه یه عده رهبرشون رو آتاتورک میدونن و مردم ترکیه رو بیشتر از مثلا یه مازندرانی دوست دارن چون همزبونشونن.
صادقانه بگم من به عنوان یه آدم بیطرف که علاقه ی زیادی به ترکهای مملکتم دارم .فکر میکنم که دوستان ترک (نه همشون)زیاده روی میکنن و احساسی و قبیله ای کار میکنن.
و اگه یکم خودشونو جای یه هموطن دیگشون بذارن شاید یکم حال مارو درک کنن. و علت رفتار بعضی به قول خودشون فارسها رو بفهم
ن.

:gol::gol::gol:
خیلی آقایی عزیزم.
اینایی که رنگی کردم جوابم هستن.
عزیز من، تهران و اصفهان رو خوب اومدی ولی تبریز رو نه. تبریز پنجاه شصت سال پیش دومین شهر ایران به حساب میومد بعد از تهران. ولی الان چی؟ اگه تو تبریز باشی و بپرسی و ببینی که شهر دوم ایران شده شهر چندم. از همه لحاظ میگم ها. الان اگه پیشرفتی تو تبریز هست به همت مردم خودشه. اکثر کارخونه های تبریز رو مردم خودش میزنن و ما بقی کارخونه ها مال قبلن های بسیار دور هست.

خوب مگه بزرگهای ایران همین فردوسی و کورش و اینا هست. چفدر از شعرای ایران و بزرگان سیاست ایران و بزرگان علمی ایران ترک بودند و به همون زبان ترکی هم شعر دارند(شاعرا)

نه دوست من. شما ایرانی و هموطن من هستی. مردم ترکیه همزبون من هستند و مردم مسلمون کل دنیا هم مسلک و برادر من هستند و فراتر از همه ی اینها مردم کل دنیا انسان و هم نوع من هستند. هر کدومشون جایگاه خودشون رو دارند. مگه تلوزیون میاد هی مردم فارس تاجیکستان رو نشون میده و ما ایرانی ها(حتی ما ترکها) بهشون احساس نزدیکی میکنیم، بده. خوب در مورد ترکیه هم همینطوره.
کاملا و صادقانه قبول دارم. البته این نوع رفتار از طرف هموطنان نژاد پرست پان فارس بسیار بیشتر و زننده تر هست. نگید نیست که من خودم همچین جاهایی بزرگ شدم و بسیار دیدم.

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اگه یکم خودشونو جای یه هموطن دیگشون بذارن شاید یکم حال مارو درک کنن. و علت رفتار بعضی به قول خودشون فارسها رو بفهمن.

همه ی این صحبتها رو قبول دارم
وقتی در پست دوم عرض می کنم چنین تیترهایی شرایطی بوجود خواهد آورد که بعداً فاجعه آفرین هست منظورم همین هست.
وقتی مردم ترک تو رسانه ملی دهه هاست با چنین تیترهایی سر و کله می زنن معلومه دیدگاهها در مدت زمان بلند تغییر پیدا می کنه
بحث استادیوم ها همشون همین طور هست
طرف ناسزا میگه و گزارشگر که دیگه نمیاد بگه مردم چی میگن معمولاً ماسمالی می کنن میره ولی اگه فوتبالی باشین متوجه میشین که ما تا حالا بن و عکس یه حیوون رو به عنوان نماد یک قومیت تا حالا به استادیوم نبردیم!
اینا همش بحث رواشناسی هست.
مردم میان فوتبال نگا می کنن بعد داور حالا یه اشتباهی می کنه بعد برای اینکه قصر در بره میگه من و زدن!
در حالی که مردم بعد بازی هم تیم برنده رو و هم بازنده رو تشویق می کنن فرداش اون جریانات
موردش خیلی زیاده معلومه دفعه بعدی بیچاره داور بخواد صادقانه و بدون اشتباه هم قضاوت بکنه مردم فکر می کنن حقشون خورده میشه این واقعاً طبیعی هست.

در مورد اینکه خیلی از جاهای مملکت ما ویران هست منم میگم اظهار همدردی هم می کنم اگه یه جنوبی بگه نفت مال ماست توی ترک داری می خوری من تشکر هم نکنم دیگه متلک هم نمی ندازم!

ولی وقتی اونا بیخالش هستن من چرا باید بیام کاسه داغ تر از آش بشم؟
این عاقلانه هست؟

من خیلی زرنگ باشم در مورد اتراک حرف می زنم.ولی منکر نا عدالتی ها هم نیستم.
وقتی یک کرد رو می بینم برای یه بیماری ساده اومده تبریز من ناراحت میشم چرا نباید اونا هم این امکانات رو داشته باشن!
ولی وقتی اول و آخر حرف جنوبی های عزیز شده آبادان برزیلة!!! دیگه خیلی خیلی معذرت می خوام به من چه،دیگه آخرش همین و میگم دیگه

در مورد این که این شیطنتها روبه همه جامعه تعمیم نمی دم منم تو پست اول و دوم همین رو گفتم.حساب مردم عادی سواست.

البته رد مورد اون نفت و غیره هم اینم بگم
عوضش برنج ما از شمال میاد
گندممون از خراسان و آزربایجان
آبمون از غرب و شمال غرب
به هر صورت نمیشه که اون وقت فردا خراسان هم میگه منم گندم نمیدم از گرسنگی بمیرین.ولی موافقم با اینکه به نسبت جمعیت عدالت رعایت بشه،اصل حرفمون هم همینه نمیدونم چرا برداشت اشتباه میشه!

در مورد فردوسی و کوروش و غیره هم وقتی یکی میاد به بزرگای ما توهین میکنه و چیزی هم جولودارش نیست این یک روش هست برای اینکه بفهمه وقتی به افتخار یک قومیت توهین میشه چه طعم و لذتی داره .

Tutulmaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیزم این مسئله برای هر ایرانی مطمئنا اهمیت داره اما به چه قیمتی، اصلا فکر کردی ریشه یه همچنین مسائلی از کجا آب میخوره؟ یعنی اونا نمیدونن این مسائل موجب تحریک مردم میشه؟

من خودم کردم حدود چهارسالم تبریز بودم و با این مسائلی که گفتین کاملا آشنام ، اما باور کنید این راهش نیست اونا فقط منتظر تصمیمات عجولانه ما هستن تا اون نتیجه ای رو که خودشون میخوان بدست بیارن، اونم چیزی نیست جز بحث و مجادله های بی خودی ما، اینجوری قدرت ما کاسته میشه و بر قدرت اونا افزوده میشه. قضیه روزنامه ایران رو که یادتون هست آخرش چی شود ؟؟؟؟

به نظرتون سکوت آخرین چاره هست؟

بعد از اون جریانات لااقلش اینه که 1 ماه در روزنامه ایران رو تخته کردیم.از اون به بعد نظارت بیشتر شد.
صدا و سیما کارش شده بود هرچی گدا و گرسنه بود به غیر فارس نسبت بده، چقدر تأثیر گذاشت.
100 نفر اعتراض بکنن این آقایون افراطی هم سر جاشون می شینن.

چرا فقط روزنامه خبر ورشی این مسائل و چاپ می کنه؟

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
ظاهرا داره دومین شخصیت تابلو خودشو رو میکنه،
میدونی که منظورم در چه موردیه؟
در مورد این پستhttp://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/313740-بخدا-ما-تجزیه-طلب-نیستیم?goto=newpost

بله برای بعضی ها خنده داره که فرهنگ و هویت یک قومیت رو به بازیچه گرفتن ولی عمر این خنده چندان طولانی نخواهد بود
من از آن دسته آدم ها نیستم که از بی هویتی نوین به روشنفکری تعبیر کنه.
سعی نکنید با این قبیل لغات بحث رو علی الظاهر روشنفکرانه جلوه دهید.

کمی از این مطالعات تاریخی تون رو برای ما بازگو کنید تا ما هم بدانیم در مورد پایه مشترک این تبار!
البته چند سؤال خواهیم داشت.

ارجاع به یک شخص با ارجاع به یک قومیت تفاوت اساسی دارد اگر نمیدانستید اکنون بدانید.

چیزی از حرفاتون سر در نمیارم و نمیدونم منظورتون چیه, فقط میگم بیخود حساس شدین, همین. حالا منظور از این تاپیک چیه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.