رشته مهندسي بهتره يا پزشكي ؟

PetEngineer

عضو جدید
تحلیل من:
- اگه بفکر درامدی برو پزشکی چون تو این مملکت مهندسی بخورو بمیره! پزشکای متخصص (مخصوصا جراحان زیبایی) تا 500 میلیونم ماهیانه درمیارن!
- اگه هدفت خارج زندگی کردنه برو مهندسی چون مدرک پزشکی ایرانو جایی قبول نداره
- اگه دنبال پرستیژی اصلا رو هیچ کدوم حساب نکن چون کلا درس خوندن و مدرک داشتن، داره ارزششو از دست میده

• Like
واکنش ها: etnn

shukmex

عضو جدید
100درصد نظرت غلط هستش درس های پزشکی حفظیاتی و مثل آب خوردن آسونه بورو از استاد هات بپرس مکانیک سخت تر هستس یا پزشکی

100درصد نظرت غلط هستش درس های پزشکی حفظیاتی و مثل آب خوردن آسونه بورو از استاد هات بپرس مکانیک سخت تر هستس یا پزشکی

ببین داداش هیچوقت مهندسی به پای پزشکی نمیرسه تا ابد این توی ذهنت باشه درسای پزشکی هم از مهندسی سخت تره من خودم سال دوم پزشکیم این توسیه من بود:gol::smile:
100درصد نظرت غلط هستش درس های پزشکی حفظیاتی و مثل آب خوردن آسونه بورو از استاد هات بپرس حتی ممکن است استاد ریاضی اگه داشته باشید وقت تدریس هنگ کنند توی رشته من مهندسی مکانیک دوما اگه رشته ی من رو بخونی شاید عمرت رو فقط روی یک واحد بتونی بزاری سوما اونایی که ریاضی شون ضعیف هست این نظر رو دارند

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
درسته درس های مهندسی خیلی سخت تر از مهندسین
اما تو جامعه امروزی کار پیدا کردن برای رشته های تجربی آسونتره یعنی زودتر به سرانجام میرسن
البنه خارج ازکشور برعکسه

الف تا ی

عضو جدید
به نام خدا
سلام...
از نظر سختی هر دو سختن ولی مهندسی قطعا سخت تره...(همینکه دانش آموزان ریاضی مهندسی ان دال بر این مدعاست...)
از نظر درآمد هر دو بالا هستند و نمیشه حد خاصی تعیین کرد چون بنده در هر دو مورد هم افرادی با درآمد بالا میشناسم هم نه چندان مناسب.بیشتر به خود شخص بر می گرده که چقدر موفقه.مگر اینکه دوستمون به درآمد خارج از تصور فکر کنن که پیشنهاد بنده اینه که حسابداری بخونن بعد بشن رییس بانک بعد ... هزار میلیارد بالا بکشن!!!
یا علی...

LEO K

عضو جدید
راستش کسی اگه دید مادی داشته باشه پزشکی بهتره ولی به نظر من همه نمیتونن دید مادی داشته باشن نمیگم پول مهم نیست ولی به نظر من پزشکا خودشون زندگی ندارن و خانوادشون درواقع زندگی دارن .
در مورد راحتی هم خب کسی که مثلا تو برق دکترا بخواد بگیره خیلی هم سخت تر و هم کمی طولانی تر از تخصص پزشکی هست

amirc

عضو جدید
!!!!!!!

چه نظرات بعضي دوستان در مورد پزشكي ابتدايي و پيش پا افتاده و تعجب برانگيزه!!! مثلا اينكه آمپول زن ن ن خطاب كردن! يعني واقعا ب نظر شمايي كه اين حرفو زدي پزشكي با اون همه عظمت = آمپول زنه؟!!!! اولا كه آمپولو خيليا بلدن بزنن.ضمنا اين كاره پرستاراس و پزشك دستور ميده كه چه كاريو انجام بدن و 7 -8سال درس ميخونه تا ب كل بدن انسان مسلط شه و با تشخيص ب موقع و درمان بتونه ب بيماران كمك كنه! پزشكي رشته جامعيه واسه تخصص دستت خيلي بازه.وگرنه دندون سال تحصيلش كمتره چون فقط ب سروگردن مربوطه درسش نسبتا راحت تره! داروسازي ب نسبت اين 2 رشته فني تره و يكم ب رشته هاي مهندسي شبيه تره!البته خيلي سخت تره! من خودم اول پزشكي ميخوندم ولي الان داروسازي ميخونم.ب دلايل متعدد! كه شخصيه! و ربطي ب بد بودن پزشكي نداره! از جمله اينكه از بيمارستان بدم ميومد!! و عوضش عاشق داروسازيم! حالا من خودم مهندسيارو قبول دارم مخصوصا برق مكانيك نفت و عمرانو.البته دانشگاه سراسري اونم روزانه! نه غيرانتفاعيو ..!!
راستي ي چيزي اينجا اكثرا مهندسن انقد راحت ميگن پزشك ب مهندس نميرسه و از اين حرفا خوبه بدونن بيش از 90% پزشكيا اصا مهندسيارو ادم حساب نميكنن:Dبخدا.اصا ب چششون نميان.ميگن مهندس ريخته و اينكه درساشون خيلي وقت نميخواد كه خونده بشه و ...!! كلا مث پايينتر بهشون مينگرن! البته من ازوناش نبودم! الانم با دكتراي مهندسي ازدواج كردم!

كلا از بدو زندگي هميشه حرف دكتر شدنو مهندس شدن بوده.يعني اين 2 ، رشته هاي تاپي بودن و آدمهاي iq هدفشون قبولي در اين رشته ها بوده! اگرچه شرط معدل دارن و اوني كه معدلش تا ي حدي نباشه نميتونه بره رياضي ولي !! خيييييييييييييييليا تو كنكور رتبشون بالاي 50000 ميشه(در بهترين آمار) ميرن كارداني برق غيرانتفاعي يا آزاد دانشگاه داغوزآباد بعد ميگن ما بررررررررررررق ميخونيم!!! بلانسبت ارشد ب بالا!:wink:

ديگه اينكه پزشكي جووون ميخواد! البته روزانشو عرض ميكنم! 8 سال ميچزوننت تا دكتر بشي.بايد عااااااااااشقش باشي وگرنه نميتوني دووم بياري له ميشي عصاره ميشي! اگه بخواي پزشك خوبو موفقو پولسازي بشي اولا كه باااااااااااااايد تخصص بگيري بعدشم زير 30-35 از خودت انتظار خاصي نداشته باشي .از خودتو زندگيت بگذري! من خيييييييييييييييييلي كم ديدم پزشك موفقي كه تو زندگي خصوصيشم موفق باشه اكثرا مطلقه ان!
من خودم رياضيو فيزيك ميخوندم عشق ميكردم ولي فك ميكردم برم رياضي حروم ميشم.دكتر بشم بيشتر ميتونم مفيد باشم! ولي خب.. واسه اقايون يا داروسازي خوبه يا مهندسي!

راستي شمايي كه تاپيك زدي اگه صرف درآمد برات مهمه خب برو شغل ازاد.درسم نداره راحت.ولي اگه درس هم برات مهمه ببين ب كدوم علاقه داريو مدلت چه جوريه! بيشتر مهندسيه يا پزشكي! اصلا iq ت در چه حده؟! احتمال ميدي قبول شي؟! هم مهندسي هم پزشكي!جدي ها! خيلي مهمه!

با عرض سلام خدمت همه‌ی عزیزان.

''خوبه بدونن بيش از 90% پزشكيا اصا مهندسيارو ادم حساب نميكنن:dبخدا.''
خوبه بدونید تو کشورهای جهان اول بهتون می‌خندند که بگید این رشته سخت‌تر است آن یکی آسان‌تر!چون این موضوع به پارامترهای بسیار زیادی بستگی داره که یکیشون استعداده.پارامتر دیگر شرایط زندگی و محیطی شخص هست.مؤلفه‌ی دیگر این است که بتوانی خدمت بزرگی با رشته‌ات انجام دهی.مثلاً واضح است یک مهندس ناسا خیلی بیشتر از یک پزشک عمومی که فقط واحدها را پاس کرده تحقیق کرده است(سختی را به اعتقاد من اصلاً نمی‌شود قضاوت کرد چون پارامتری به غایت نسبی است.)ولی خب برعکسش هم کم نیستند پزشکانی که از بسیاری از مهندسین بیشتر تحقیق و مطالعه کرده اند.
در کل حتی اگر مهندسین سختی سنج! (منظورم سختی سنج در آزمایشگاه مکانیک نیست)
بسازند و توسط آن دریابند یک پزشک عمومی خیلی بیشتر از بهترین دانشمند مهندسی هم زحمت کشیده باز هم یک پزشک باید کمی از آن درس‌ها فاصله بگیرد و کمی سخن گفتن و ادب را بیاموزد.ادب این که انسانیت به سختی کشیدن دوران تحصیل نیست.او باید به کلاس اول مراجعه کند تا آموزگار به او یاد دهد رفته گران کم سواد هم آدم هستند و شاید خیلی بیش از بسیاری از مهندسان و پزشکان هم آدم باشند.

mohsen_j56

عضو جدید
اینقدر از رشته هاتون تعریف نکنید و از سختی هاش نگین !! هر کی زیاد از سختی رشته ش میگه یعنی رشته اش آسونه و طرف به زور میخواد خودشو مطرح کنه و بگه رشته من از همه سخت تره .. از این جور حرفا ... کسب موفقیت در هر رشته ای نیازمند تلاش و سختیه ! تو این زمونه بحث مهندس و پزشک عمومی نیست! جفتشون تو این دوره زمونه به درد نمیخورن !! ولی اگر بخواهیم در مورد مقاطع بالاتر بحث کنیم هر دو دارای ارزش بالایی هستن، ما که نرفتیم . ولی میگن وضعیت رشته های مهندسی اونور آب بهتر از اینوره !!
آموزش رشته های مهندسی تو ایران خیلی ضعیفه !! 80 % یا بیشتر تئوریه ! کلا دانشگاه ها واحد های عملی کم دارن ! یکی از دوستان گفته بود بعضی از مهندسین برق هنوز بلد نیستن لامپ عوض کنن ! دقیقا همینطوره !! چون سیستم آموزشی ما مشکل داره ! اکثر اختراعات هم نتیجه تلاش فردی دانشجوهاست ، و خیلی از این اختراعات وارد چرخه صنعت نمیشه !! و هزاران مشکل دیگه و در آخر طرف بعد کلی درس خوندن و یادگیری تئوری وکلی فرمول میره استاد دانشگاه میشه وتدریس میکنه ! یعنی کمتر دنبال تکنولوژی و حضور در صنعت میره!! ولی وضعیت پزشکی تو ایران خوبه ! هم پزشکای خوب داریم ! هم دانشگاه نسبتا خوب و هم آموزش نسبتا خوب ! هم علمش به روز هست ! هم هر چی تحصیلاتت بالاتر میره موقعیت اجتماعی بالاتر میره !هیچوقت هم از بورس نمیفته ( چون سلامتی با ارزش ترین اصل برای هر فرد هست ) وبه همین نسبت وضعیت مالی یه دفعه اوج میگره ! آخرش هم میتونی مطب بزنی هم میتونی استاد دانشگاه بشی هم میتونی به تحقیقات بپردازی ! هم میتونی کارای عمرانی ( بساز و بفروش) انجام بدی :D ,در ضمن همه ی اینا تو خارج از کشور هم هست یعنی اونور هم پزشکی جزو پر در آمدترین و بهترین هاست ! هم خارج داری هم ایران !

charon

عضو جدید
سلام
اینو تو اخلاق پزشکی میگن که فقط 2 تا دانشه که حرفه حساب میشه و زندگیوتحت تاثیر میذاره> 1.پزشکی 2.قضاوت و مطمئن باشین هیچ رشته ای با این که سعی همه برای از بین بردن احترامشونه.همپای پزشکی بین مردم احترامشوحفظ نکرده ومن اینو به عنوان یه پزشک دیدم.در ضمن کسی که علم و به حفظ کردنی و یاد گرفتنی تقسیم میکنه. هنوز تو عالم دبیرستانه! از لحاظ سختیم اگه هرکدومتون خواستین امتحان کنید میتونید توی یه ماه 15 رو زو بیدار باشین بدون تعطیلی تا فقط سختی کشیک دادنو درک کنیید. در ضمن تو بعضی حرفا آدمایی که خودشونو میخوان جز حکما حساب کنن باید بیشتر دقت کنن. فکر کنم گفتن آمپول زن و لوله کش و سیم کش واینا به همدیگه کار قشر تحصیلکرده نباشه. در زمینه دزآمد ولی اگه قصدتون پول درآوردنه بهتر سراغ علم نرین و برین تو بازار. هر کی میاد پزشکی یا هر رشته ای باید علاقه داشته باشه.

آخرین ویرایش:

mohamad_musavi69

عضو جدید
سلام دوستان
منم میتونم نظر بدم؟:D

به نظر من هر دو رشته خیلی خوب و عالی هستن و نمی شه گفت کدوم از کدوم سختر و راحت تره. برای انتخابش باید به استعداد و علاقه ی خودتون نگاه کنید.
از لحاظ بازار کار و جذبش هم با این اوضاعه تحریم و کم شدنه کاره صنعتی و کارای مهندسا هیچ تغییری توی کار پزشکی نکرده یا کمتر.
همیشه مردم به پزشک احتیاج دارن اما وقتی کاره صنعتی کم بشه یا بخوابه مهندس بی ارزش میشه.
باید به احتاجاته کشور هم توجه کنید. پون الان مهندسا زیادن و کار براشون راحت گیر نمیاد. از پزشکی خبر ندارم این موردش رو که دخالت کنم.
به علاقه و استعداده خودتون و احتیاجات کشور و یا استانی که زندگی می کنید توجه کنید تا بهترین راه رو بتونید انتخاب کنید.

ley li

عضو جدید
ببین داداش هیچوقت مهندسی به پای پزشکی نمیرسه تا ابد این توی ذهنت باشه درسای پزشکی هم از مهندسی سخت تره من خودم سال دوم پزشکیم
این توسیه من بود:gol::smile:

جناب محترم سال دومی با درس های خیلی سخت،توصیه عزیزم نه توسیه;)

smet65

عضو جدید
مقایسه

مقایسه

با سلام .

ميشه يه جمع بندي كامل و جامع از مقايسه دو رشته مهندسي و پزشكي داشته باشيم ؟

اگر ممكنه رشته هايي مثل مهندسي برق يا مكانيك يا عمران را با رشته زشكي از نظر درآمد و تحصيل و سختي و آسوني هاي اونها مقايسه كنيد

ضمن اينكه فكر ميكنم تو رشته پزشكي دخترها بيشتر از رشته هندسي هستن ديگه ؟
1
سلام من فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک (لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه تهران) هستم .در حال حاضر (نه بیست سال پیش! )پزشک عمومی از یک فوق لیسانس مهندسی مکانیک وضع بهتری از نظر درامد اسایش و ... خواهد داشت. در حالتهای زیر مهندسی مکانیک رو میشه با پزشکی مقایسه کرد
1. سرمایه خوبی داشته باشی بتونی کارگاه یا شرکتی راه بندازی . البته ب پارتی هم نیاز پیدا میکنی.
2. رزومه بسیار خوبی داشته باشی جهت اقدام برای کار در شرکتهای بزرگ خارجی در خارج از کشور (دانشگاه و معدل خوب مدرک زبان معتبر تجربه کاری مهندسی و ... )
3. رزومه دانشگاهی خیلی خوب (جهت گرفتن فاند یا اسکولارشیپ) جهت اقدام برای پذیرش در دانشگاه های کانادا امریکا اروپا و ... برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد یا دکتری و جذب بصورت هیات علمی در ایران یا همان کشور در حال تحصیل یا وارد باز کار شدن در همان کشور.
بازار کار دولتی مهندسی مکانیک بد نیست. حتی بازار کارش برای کار در شرکتهای خصوصی هم خوبه ولی درامدش کافی نیس بجز در موارد خیلی خاص. اینجوری بت بگم ی مهندس مکانیک هیچ وقت از گشنگی نمیمیره :smile:
حرف اخرم اینکه در حال حاضر از نظر درامد و راحتی و دیسیپلین اجتماعی پزشکی بالاتره از هر نوع مهندسی هست ولی در بین مهندسی ها مکانیک بازار کارش کمتر ازبقیه نیس و وضعیتش بهتره[FONT=arial, sans-serif][/FONT]

lakistan

عضو جدید
سلام دوستان؛من تازه لیسانس مهندسیم تموم شده؛سر یه دو راهی بزرگ گیر کردم،یکی اینکه ارشد و بعد هم دکترا بخونم که ببینم بعدش میشه استخدام شد یا نه؟یه راه دیگه اینکه کنکور سراسری تجربی بدم و دندانپزشکی یا پزشکی با دارو بخونم؟با کار پاره وقت میتونم شهریه ی شبانه اش رو در بیارم.از طرفی استعداد درس خوندن زیادی هم دارم؛سه ماهه تو خونه نشستم ؛اصلا دستم به ارشد خوندن نمی ره چون فکر می کنم آخرش بیکاریه؛:(دوستان با تجربه کسی هست یاری کنه؟

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان؛من تازه لیسانس مهندسیم تموم شده؛سر یه دو راهی بزرگ گیر کردم،یکی اینکه ارشد و بعد هم دکترا بخونم که ببینم بعدش میشه استخدام شد یا نه؟یه راه دیگه اینکه کنکور سراسری تجربی بدم و دندانپزشکی یا پزشکی با دارو بخونم؟با کار پاره وقت میتونم شهریه ی شبانه اش رو در بیارم.از طرفی استعداد درس خوندن زیادی هم دارم؛سه ماهه تو خونه نشستم ؛اصلا دستم به ارشد خوندن نمی ره چون فکر می کنم آخرش بیکاریه؛:(دوستان با تجربه کسی هست یاری کنه؟
پزشکی و دندون و دارو شبانه ندارن !

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نه ؛قانونش اینه کنکور سراسری شرکت می کنی؛انتخاب رشته می کنی؛ولی شهریه اش شبانه حساب میشه؛حالا به نظرتون چیکار کنم؟
:huh:
دوست عزیز، این ۳تا رشته فقط روزانه ، بین الملل و آزاد دارن

من که فکر نمیکنم ارزشش رو داشته باشه که تغییر رشته بدید

lakistan

عضو جدید
نه دوست من؛این خبرشه،من یکی دوساله پیگیر این قضیه ام،این سال 91ه
اين قبيل از داوطلبان در صورت تمايل مي توانند براي دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضي شوند و يا در صورت قبولي در دوره روزانه، مي توانند با پرداخت شهريه همانند دانشجويان دوره نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصيل دهند.مطابق مصوبه چهل و پنجمين جلسه شورايعالي برنامه ريزي علوم پزشکي مورخ 7 اسفند 89 مقرر شد دانش آموختگان مقطع کارشناسي در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسري و قبولي با رعايت شرايط زير مجاز به ادامه تحصيل در مقطع دکتري عمومي رشته هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي و يا مقطع کارشناسي رشته هاي گروه آموزش پزشکي هستند:

1) گذراندن طرح نيروي انساني براي دانش آموختگان مقطع کارشناسي مشمول طرح، الزامي است.

2) داوطلبان نبايد به هيچيک از ارگان ها و يا دستگاه هاي اجرايي تعهد خدمت، تعهد سهميه بومي و يا سهميه مناطق محروم داشته باشند.

3) چنانچه داوطلب در مقطع کارشناسي از آموزش رايگان برخوردار بوده است، در صورت قبولي در دوره هاي مزبور، ملزم به پرداخت شهريه مطابق مصوبه هيئت امناي دانشگاه علوم پزشکي مربوط هستند.

4) تطبيق دروس تخصصي مقطع کارشناسي، در دوره دکتري عمومي (پزشکي، دندانپزشکي و داروساز ي ) امکان پذير نيست.

5) مطابق مصوبه شصت و چهارمين جلسه شوراي معين شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي مورخ 8 خرداد 90 پذيرفته شدگان در دوره هاي دکتري عمومي رشته هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي و يا مقطع کارشناسي در شعب بين المللي دانشگاه هاي علوم پزشکي، حتي در صورتيکه در مقطع کارشناسي از آموزش رايگان برخوردار نبوده اند، ملزم به پرداخت شهريه در مقطع قبولي هستند

2276417

کاربر فعال
با سلام پزشکی رشته پر درآمدی هست مخصوصا در خوزستان چون گرد وغبار زیاد هست مریضای زیادی هستند ،پزشکانی رو میشناسم که ثروت های میلیاردی بهم زدند و آپارتمان سازی میکنند در واقع سودشون بعد از مداوای مریض تو جیبشونه ، ما اشتباه کردیم رفتیم مهندسی که حالاا مملکت تحریم هست و از هر طرف برای رفتن سرکار برامون گربه میرقصونن

ahvazme

عضو جدید
دوست عزیز ببین شما اول باید هدفت رو مشخص کنی علاقه یا پول؟
اگه علاقه که با خودته ولی اگر هر دو تاشه پس بهتره یه نقد بی طرف داشته باشیم چون این سوال خیلی هاست . اینو اول به شما بگم که هرکدوم این رشته ها شختی های خودشو داره و نمیشه گفت کدوم اسون تره ولی خوب این برکسی پوشیده نیست که مسلما از لحاظ فیزیکی و دغدغه کاری پزشکی خیلی اسون تره .چون اکثر متخصص ها صبح ها بیمارستان حدود 4-5 ساعت عمل می کنند و عصر هم در متبشان هستند .ولی مهندسی فرق داره مثلا مهندسان نفت حفاریی اکثرا بر روی سکو ها به صورت 2 هفته کار و دو هفته استراحت هستند و از خانواده دور می مونند که مسلما تو کارهای تو همه های پزشکی این طور نیست البته نظر ما توی همه ی رشته های مهندسی نیست بلکه رشته ها و دانشجو های میانگین و رو به بالاست(ان هایی که پر درامد تر هستند ولی اگر شما می خواهید مثل این مهندسان معمولی تو ی اداره ها و ... شوید باید قید حقوق 2 میلیون به بالا را بزنید).
یکی دیگر از جنبه ها که خیلی ها به اون اشاره می کنند اینه که می گن: ((تمام مهندس های مملکت بی کارند))ولی در واقع این طور ر نیست و دلیل بی کاری اینست بی ارز ش بودن مدرک.... بله وقتی امروزه تو کشور ما دانشگاه ازادیا بدون ورودین و هرکسی بلند میشه میره با تقلب که ماشا الله تو کشور ما دانشجوم هامون اکثرا ازادیا که سر جلسه به امید تقلب میرن و اخر ترم هم فقط به فکر پاس کردن درسن و کلا تو ترم یه کلمه نمی خونن و فقط همون شب امتحان یه چیزایی می خونن چه انتظاری باید داشت؟؟؟؟؟؟؟ من خودم به صراحت می بینم که اگه یه سوال از کتاب ریاضی سوم راهنمایی از یه دانشجوی لیسانس برق بپرسی نمی تونه جواب بده خوب این بابا نباید انتظار زیادی داشته باشه(البته معمولا تو دانشگاه ازاد تو هر کلاس 1-4 تا دانشجو بدردبخور هست که معمولا بقیه بشون می گن خرخون و از این حرفا)ولی دلیل این که اکثر پزشک ها متب دارن و بیکار نیستن و قبولی توش سخته اینه که اولن بدون ورودی نیستن دوما همه دانشگاه دولتین و اون چند تا ازاد موجود هم در سطح دولتیان..
ولی شما یه مهندس برامن بیار که تو یه دانشگاه دولتی با یه معدل خوب باشه و الان بیکار باشه؟؟؟؟؟؟؟؟که مسلما نیست یا اگه هست خیلی تعداد کمی هستن. چون تمام شرکت ها نیروی زبده تر و علمی تر و زرنگ تری می خوان .
خوب الان می خواهیم این دو رشته را از نظر درامد که البته چیز مهمی هم هست مقایسه کنیم .
خوب مسلما اگر شما یه مهندس زبده برای مثال مهندس کمپانی من که درواقع حکم رییس چاه نفت رو داره (استخدام شده شرکت نفت) و جزو بالاترین حقوق ها در شرکت نفته شما باید 24 ساعته سر چاه باشید و کار شما به صورت پروژه ای است یعنی برای مثال شما موقع انجام پروژه جایی نمی توانیید بروید تا اتمام پروژه چه بسا این 1 هفته باشد 1 ماه باشد یا 6 ماه . و تازه چیزی هم که در بیشتر رشته های مهندسی مهم است تجربه است که معمولا
تا 35 حقوق زیر حقوق معین شده را می گیرید و بالای این سن شما حقوق معین و یا بیشتر را می گیرید.خو برگردیم سر کمپانی با این همه سختی حقوق شما بین 30 تا 50 میلیون (اون خبره هاش)است. که یکی از شرایطش هم سن مثبت 36 است .
و اما دکتری فرض می کنیم شما دانشگاه قبول شدید 2 سال اول فقط نظری می خونید و در دانشگاه هستید و لی بعد از اون نصف روز دانشگاه هستید
و نصف رو ز بیمارستان که در این موقع حقوق ماهی 1الی 1.200 می دن و بعد 5 سال که کلا می شه 7 سال شما عمومی می گیرین و اگر اون موقع عرضه داشته باشین درامد حدو د 3 الی 12 میلیون می تونین در بیارین . ولی خیلی یه طرفه حرف نزنیم چون بعضی رشته های مهندسی هم هستند با حقوق خوب مثلا 4الی 7 که با سن حدود29 سال هم میشه رفت .ولی حقوق های بالاتری هم هستند که دوری از خانه ان ها صفر است و لی این ها نهایتا 20 میلیون است و بالاتر از ان ها که مال شرکت نفت است قضیه شان مانند همان کمپانی من است.ولی دکتری شما اگه پیوسته بخونین و واقعا حرفه ای باشین و مسلط 31 فوق تخصص می شین و بعد حدود 1 الی دو سال مثلا فوق تخصص قلب باشین درامد ماهیانه شما بالای 50 و حدا کثر تا 200-300 هم دیده شده است. ولی اگه مد نظر شما بالای 500 است شما باید چیزی شوید که ما اصطلاحا به ان تاجر می گوییم که کارهای ازادی هستند.برای مثال من خودم بساز بفروشی می شناسم که درامد ماهیانه اش حدود 700 الی 1.5 .درست شنیدید یک و نیم میلیارد البته اهنه فروشان وارد کنندگان و شرکت داران و سهامداران بزرگ هم درامد بالایی دارند که این دوباره به اصل زبدگی شما در کار است می ارزد مثلا اهن فروش 5 میلونی است تا 1 میلیاردی .البته بدی تاجری این است اگر بخواهید از همان اول وارد بازار ازاد شوید زمانی به این درامد ها می رسید (تازه عرضه خیلی زیاد و فروتنی و می خواد)که دیگر سن شما بالای 45 است.چون سرمایه اولیه می خواد ولی خیلی از مهندسان هستن که سرمایه اولیه رو کار می کنن و بعدش ... (البته دوست عزیز شما به فکر ای نباش چون کلا کسایی که تو ایران اینجورین تعدادشون به 100 نفر نمیرسه)

خوب دوست عزیز می خوایم یه جمع بندی کلی بکنیم پزشکی اصولا کار مشخص شده ای و بسته اروم است ولی مهندسی عرضه (فرق داره با زرنگی علمی) برا پیشرفت می خواد و اصولا کار باز و پردغدغه تر است.
ولی شما خیلی بیش از حد نگران نباش چرا که وقتی که کار ها را به او واگذار کردی نگرانی را از دل بیرون کن.
(سرباز گمنام)

((هزینه ی استفاده از این مطلب فرستادن یک صلوات برای نشستن خنده بر روی لب منجی عالم است))

hc2014.mk@gmail.com

shabnamrj

عضو جدید
ببین داداش هیچوقت مهندسی به پای پزشکی نمیرسه تا ابد این توی ذهنت باشه درسای پزشکی هم از مهندسی سخت تره من خودم سال دوم پزشکیم

chiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii migi shoma 2 ta az darsaye mohandesio bexoni moxetsot mikeshe aziz!!!alave bar un darsaye dorane dabirestanesh bekenar konkoresham bekenar!man xodam vase pezeshki rotbe 3 ragami avordam bainke dosesh nadashtam!!!

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
chiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii migi shoma 2 ta az darsaye mohandesio bexoni moxetsot mikeshe aziz!!!alave bar un darsaye dorane dabirestanesh bekenar konkoresham bekenar!man xodam vase pezeshki rotbe 3 ragami avordam bainke dosesh nadashtam!!!

آره شما یکی که حتماً راست می‌گی. اینکه مختون سوت می‌کشه مشکل از مخ شما هست و الا من که در درس‌های مهندسی سختی ندیدم، حداقل درس‌های آبکی آی‌تی

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آره شما یکی که حتماً راست می‌گی. اینکه مختون سوت می‌کشه مشکل از مخ شما هست و الا من که در درس‌های مهندسی سختی ندیدم، حداقل درس‌های آبکی آی‌تی

یه سوال .....

من فقط میخوام اطلاعاتم بیشتر بشه...پستتون برام جالب بود..چون گفتین آی تی درسای آبکی داره..دلیلتون رو میتونین بگین؟..یه خورده بیشتر توضیح بدین...مثلا درساش واقعا آسونه؟

من پسر خالم آی تی میخونه...اتفاقا یه جورایی راحت بود.......با تشکر

mrhossein73

عضو جدید

شما بهتر نبود به جای بری پزشکی وقول خودت این همه درسای سخت بخونی میرفتی ادبیات وتوصیه رو درست مینوشتی.این توصیه من بود .دکتر برو دکتر

hsdanesh

عضو جدید
این مساله که رشته مهندسی خوبه یا پزشکی، خیلی کلی هست. به نظرم بیشتر به علاقه و اولویت های شما بستگی داره. من خودم دبیرستان با اینکه حفظیاتم خیلی قوی بود ولی چون به مهندسی مکانیک علاقه داشتم دوره لیسانس وارد این رشته شدم و پشیمون نیستم، چون اونقدر رشته های مهندسی گستردگی دارن که بعد از لیسانس حتی می تونی رشته ات رو عوض کنی و بازم دنبال علاقه ات بری. مثل خودم که به مهندسی پزشکی علاقه مند شدم و الان ارشد این رشته رو میخونم. از لحاظ زمان تحصیل هم خیلی ها رو دیدم که پشیمون بودن چون خیلی خسته کننده میشه بعد از چند ترم.

آخرین ویرایش:

akparas

عضو جدید
من که رشته مهندسی مکانیک خوندم به شخصه می گم رشته پزشکی هم پرستیژ خوبی داره هم درسهای که می خونی راحت تره و هم درآمدش ......... ولی خوب هر کسی پزشکی قبول نمیشه رتبه های زیر 3000 ولی مهندس که چه عرض کنم با سیاست های که دولت قبل داشت اونقدر مهندس وارد کشور شد که تعداد مهندس ها از دیپلم ها بیشتر شد....... امیدوارم واسه پزشکا این اتفاق نیفته چون اونا بیشتر ضربه می خورن 7 سال درس بخون 2 سال طرح برو بعد ببینی کارت با درآمدت یکی نباشه آدم کلاً نا امید میشه......

akparas

عضو جدید
درس های مکانیک رو می گم خودتون قضاوت کنید ریاضی 1 ریاضی 2 فیزیک مکانیک فیزیک حرارت معادلات دیفرانسیل استاتیک مقاومت مصالح دینامیک ترمو دینامیک انتقال حرارت محاسبات عددی دینامیک ماشین ارتعاشات ....................... :cry: یعنی برا هر کدومش حداقل یک کتاب 500 صفحه ای مرجع هست

miladhamid

عضو جدید
سلام به همه دوستان اسم من حمید و 18 سالمه رشته ام ریاضی فیزیک و دارم میرم سوم دبیرستان اما هنوزنمیدونم در دانشگاه چه رشته ای بهتره تا اونو انتخاب کنم دنبال چندتا رشته پردرآمد هستم اگه کسی میدونه چیا خوبند لطفا به من بگه پای سرنوشتم درمیون دوستان...........!! لطفا عقیده هاتونو بهم بگید اگه لازم بود این هم ایمیلمه:hamidj999@yahoo.com منتظر عقایدتون هستم

LEGEND.MM

کاربر فعال تالار موبایل
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان اسم من حمید و 18 سالمه رشته ام ریاضی فیزیک و دارم میرم سوم دبیرستان اما هنوزنمیدونم در دانشگاه چه رشته ای بهتره تا اونو انتخاب کنم دنبال چندتا رشته پردرآمد هستم اگه کسی میدونه چیا خوبند لطفا به من بگه پای سرنوشتم درمیون دوستان...........!! لطفا عقیده هاتونو بهم بگید اگه لازم بود این هم ایمیلمه:hamidj999@yahoo.com منتظر عقایدتون هستم
سلام حمید جان . امیدوارم خوب باشی ...
این پستت منو دقیقا برد به 3-4 سال پیش یعنی موقعی که همسن تو بودم و اومد همینجا عضو شدم و همین سوال رو پرسیدم . خب متاسفانه اون موقع کسی جواب منو نداد . بعد از گذشت این 3-4 سال یه سری تجربیات به دست آوردم امیدوارم که به دردت بخوره ...

ببین داداشم کلا سوالت اشتباهه ... به جای اینکه بگی کدوم رشته پر در آمد تره بهتره بگی به چه رشته ای علاقه داری . خیلی راحت بهت بگم به رشته ای علاقه نداشته باشی حتی درآمدشم زیاد باشه توی اون رشته نمیمونی . فکر کن 4 سال ( ما گیریم هر ترم همه واحداتو پاس میکنی :D ) رشته ای رو میخونی که اصلا علاقه ای بهش نداری ... کاملا عصبی میشی سر همچین قضیه ای

مورد بعدی این هستش که هدفت از درس خوندن چیه ؟ واسه چی میخوای درس بخونی ؟ فقط پول ؟

بالا