[ رسم فنی و نقشه کشی> سه نما ] درخواست و راهنمایی

shadi.newworld

عضو جدید
استاد ما 20 اخر ترمو رسم شکلی گزاشته که از هر سه جهت ايچ ديده ميشه

اگه جواب ميدونيد کمک کنيد تا 20 بگيرم

shadi.newworld

عضو جدید

اگه کتابه رسم فنی عمومی متقی پور رو داري سوال من ص 209 سوال 6
البته من تصوير 3 بعدی روهم ميخوام:heart:

shadi.newworld

عضو جدید
اگه کتاب در دسترست نيست ،سوالی که ميگم تصاوير جانبی و افقی و عمودی شکل رو Hداده
البته بدون خط چين يعنی پشتش فضای خالی وجود نداره
استاد ما شکل 3 بعدی رو ميخواد;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با این اوصاف و تفاسیری که شما فرمودید و ساعت 12 شب و خودکار آبی خالی و موبایل ، بهتر از این نشد من درک کنم .. امیدوارم کارتون راه بیافته با این :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
با این اوصاف و تفاسیری که شما فرمودید و ساعت 12 شب و خودکار آبی خالی و موبایل ، بهتر از این نشد من درک کنم .. امیدوارم کارتون راه بیافته با این :)
من امشب، در حالی که شلنگ قلیون در دستم بود، یهو یاد این مساله افتادم و از یکی خودکار و از یکی دیگه کاغذ گرفتم و شکل رو ترسیم کردم!
بعد با کلی ذوق و شوق اومدم که عکس رو برات بذارم، دیدم آقا مصطفی زحمتش رو کشید، آنچنان خورد تو ذوقم که نگو!:razz::crying2:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا میذاشتی چی ازت کم میشد ؟ :) شاید مال من اشتباه بود ، یا مال تو خوشگلتر ، فهمش راحت تر :) به هر حال من 7 سال پیش رسم فنی داشتم :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
نه، طرحت هیچ ایرادی نداشت!
راستی، کاش 1خرده ازش سوالای فنی می پرسیدی و بعد بهش طرح رو می دادی!
چون، اینجوری که تو لقمه رو آماده کردی تا ایشون قورت بدن، باعث میشه، 1کم تنبل بار بیان!
:D:D:D
عجب استادهایی پیدا میشن ها!

shadi.newworld

عضو جدید

خيلی هم عاليه:w27::w17:
با اینکه 7 سال گذشته بازم سخت ترين سوال رو حل کردی:w23:

shadi.newworld

عضو جدید
من امشب، در حالی که شلنگ قلیون در دستم بود، یهو یاد این مساله افتادم و از یکی خودکار و از یکی دیگه کاغذ گرفتم و شکل رو ترسیم کردم!
بعد با کلی ذوق و شوق اومدم که عکس رو برات بذارم، دیدم آقا مصطفی زحمتش رو کشید، آنچنان خورد تو ذوقم که نگو!:razz::crying2:

من بودم کم نمياوردم عکسمو ميذاشتم:d

به هر حال خيلی ممنون:w27: هدف 20 اخر ترم بود که اميدوارم از استاد بگيرم:w34:

shadi.newworld

عضو جدید
نه، طرحت هیچ ایرادی نداشت!
راستی، کاش 1خرده ازش سوالای فنی می پرسیدی و بعد بهش طرح رو می دادی!
چون، اینجوری که تو لقمه رو آماده کردی تا ایشون قورت بدن، باعث میشه، 1کم تنبل بار بیان!
:D:D:D
عجب استادهایی پیدا میشن ها!

داشتيم؟:w04:
دارم دچار عذاب وجدان ميشم:w05:

ولی باور کن چون از اول ترم تو کلاس از همه بهتر بودم و استاد حساب ديگه ای رو من باز ميکرد نخواستم جلوی بچه ها و استاد کم بيارم:w16:

T I T A N I U M

عضو جدید

من شکلش رو نمی بینم
میشه این عکس رو جای دیگه آپ کنید تا ما هم ببینیم
خیلی خیلی ممنون می شم

betelgeuse

عضو جدید
اگر واقعا مهندسی کمک کن ! ( رسم سه نما )

اگر واقعا مهندسی کمک کن ! ( رسم سه نما )

سلام دوستان مهندسان و مدعیان علم و فن
این باشگاه واقعا ستودنی است و بویژه این تالار چون خودم هم مهندسی عمران می خونم
امکانات توی دانشگاه ما ضعیفه و اساتید خوب درس نمی دهند و ما هم هفته آینده امتحان داریم
لطفا اینجا کمک کنید و بگید چجوری باید سه نما رو کشید ! مجهول یابی کرد ؟
از روی سه نما چطوری به شکل اصلی برسیم ؟

خب دیگه منتظر کمک شما هستیم
من و دوستانم
ببینم ارزششو داره این تالار رو به عده ی زیادی از دوستان هم معرفی کنم

samiei.dept

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

امکانات توی دانشگاه ما ضعیفه و اساتید خوب درس نمی دهند و ما هم هفته آینده امتحان داریم

من و دوستانم

سلام رفیق
بهترین کتابی که میتونه مشکل شما رو به راحتی حل کنه و رسمت هم از پایه قوی بشه رسم عمومی هنرستانه واگه تونستی پیداش کنی که فبها اگه هم نتونستی یه ایمیل به این آدرس بفرست برات توی CATIA مدل میکنم و میفرستم.
موفق باشی
ضمناً کلیه دوستان هر سوالی در مورد CATIA و سایر نرم افزار های مکانیک داشتن بگن اگه بتونم با کمال میل انجام میدم.نقشه کشی هم در خدمتیم.
samiei.dept@ymail.com
samiei.dept@live.com

betelgeuse

عضو جدید
من تا حالا با برنامه کتیا کار نکردم ، میشه بگی دقیقا میشه بهش سه نما بدی و بعد شکل اصلی رو بگیری ؟!!

البته من برای امتحان میخوام و روش رسم رو باید یاد بگیرم

Sajjad_Fashion

عضو جدید
سلام متاسفانه اینرنتی نمی شه زیاد کمکی کرد
اما بهت سه تا پیشنهاد می دم
1-قبل از شروع ترسیم چه بخوای سه نما ر و کامل کنی و په بخوای از رو یه نما حجم رو ترسیم کنی باید حجم اولبه رو مکعب در نظر بگیری اگه اوایل سخته یه مکعب بساز و یه تا از وجه هاش رو سفید بذار و بقیه رو سیاه اون سه تا وجه
1بالاب مکعب
2-رو به روی مکعب
3- جانبی مکعب سمت راست نمای رو به رو باشن

حالا فکر کن فقط نمای بالا ر داری اون رو روی مکعب بکش

مرحله بعد نمای رو به روت رو روی مکعب بکش توی نمای جانبی دیگه از رو سوال نگاه نکن و نقاط نمای بالا و رو به رو رو به هم برسون با کمی دقت می بینی که نمای جانبی رو پیدا کردی
همین کار رو هم می توی برای رسیدن به حجم انجام بدی

و همیشه حجم رو کلی تجسم نکن تا تجسمت قوی بشه از یه خط تو نمای بالا مثلا خطی که بهت نزدیکه شروع کن و برو نما های دیگه هم بکش و بعد برو بالا تر
یعنی کاک به گام ترسیم کن:w30:

cinderella

عضو جدید
کاربر ممتاز

من و دوستانم

سلام ....من البته رشتم عمران نیست مدیریت پروژه ست ولی خب نقشه کشیرو خوندم و پاس کردم!!
شکل اولی یکمی کار زیاد داره یا به عبارت دیگه یکمی سخته!!:redface:
ولی دومیه خیلی راحته......خوب به شکل روبرو نگاه کن و تجسم کنش....البته میخواستم با پینت بهت راهنمایی بدم و کمکت کنم ولی نشد....نرم افزار طراحیم ندارم ولی همینجوری میگم!!!

تو نمای روبرو یه صفحه پهن داری که تو نمای پهلو همون ستون درازست که تیکه پایین ستون مربوط به اون پله صفحه بزرگست و اون خط چینا ماله مربع کوچیکست که تو خالیه و تیکه بالای ستون مربوط به اون شکستگی صفحه بزرگست که از حالت سطح شیبدار به صاف تبدیل شده!!
اون صفحه پایینی که تو نمای روبرو می بینی یه دونه دیگه ام از اون پشت صفحه بزرگه هست که اگه دقت کنی دقیقا تو نمای پهلو واضحه و همچنین تو نمای بالا...تو اون دو تا پله لی که بغل دست ستونه ان تو نمای پهلو مربوط به همون پله کوچیک نمای روبه روئه....اگه دقت کنی صفحه کوچیکه تو نمای روبرو پله داره که ارتفاعشم کوچیه....ولی خب اون ارتفاع کوچیکه تو نمای پهلو یه صفحست و تو نمای بالا یه خط.....
نمی دونم خوب توضیح دادم یا نه؟؟؟ ولی همه تلاش خودمو کردم...
پیشنهاد می کنم اول نمای روبرو رو به صورت نیمرخ بکشی و بقیه رو روش پیاده کنی....نگران نباش تو میتونی خیلی راحته!!!:lol::lol:
موفق باشی....اگه بازم راجبه خطی یا صفحه ای سوال داشتی بپرس....

cinderella

عضو جدید
کاربر ممتاز

من و دوستانم

خب الان بیشتر رو شکل دووم فکریدم وبه یه نتیجه هایی رسیدم!!!!:redface:
اوکی ببین عزیزم توی نمای روبرو یه ستون می بینی که پایینش یه پله سطح شیبدار داره و یه مربع که یه مستطیل توش خالیه....درسته؟؟؟ نگاه کن حالا....ببین تو نمای روبرو تو اون ستونه یه سری خط چین می بینی از پایین خط چین افقی دومی و چهارمی و خط چین عمومی مربوط به اون صفحه مستطیل شکله تو نمای پهلوئه!!! ببین تو نمای پهلو اون مستطیله یه صفحه سا پس اون یا تو رفته گیه یا برآمدگی درسته؟؟؟؟ اگه بر آمدگی بود تو نمای ربرو مشخص میشد ولی چون تو نمای روبرو فقط ازش خط چین نشون داده شده پیس تورفته گیه.......اوکی؟؟؟ تو نمای بالام قشنگ مشخصه چون با خط چین نشون داده شده....اوکی؟؟ گرفتی؟؟
حالا بریم باقی چیزا....تو نمای پلو از پایین نگاه کن اون صفحه باریکه به صورت افقی مربوط به سطح شیبدارست اون ستون باریکه همون صفحه مربعی شکل تو نمای روبروست ....من فقط یه چیزو نفهمیدم؟؟؟
تو نمای پهلو اون خط چینی بزرگه مربوط به چیه؟؟؟؟:child:
دیگه باقیه چیزا معلومه فکر کنم!!!!
ببین هر صفحه رو که می بینی همزمان باهم دو تا نمای دیگه رو هم نگاه کن ببین چه جور شکلیه....تورفته گی یا برآمدگیه.....اگه اینارو بتونی تشخصی بدی دیگه حله!!!!!
موفق باشی :w23:

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست من
بیشتر به قدرت تجسمت ربط داره البته از خطوط راهنما هم باید کمک بگیری ...من دارم سعی‌ می‌کنم برات یه حجم کلی‌ با دست بکشم چون وقت ندارم دقیق کار کنم ...

آخرین ویرایش:

...pianist

عضو جدید
کاربر ممتاز
كاري نداره من 2 تا نقشه پاس كردم فقط بايد زياد كار كرده باشي تا قدرت تحليلت بالا بره

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من یه چیزی ازش کشیدم
ولی یه قسمتش رو متوجه نشدم، نکشیدم
فکر میکنم تو مستطیل بزرک یه فرو رفتگی از راست یا چپ داره ولی چرا تو نمای شماره 2 خط چین بالایی سر تا سریه ؟

درسته یه فررفتگی اون طرف مستطیل بزرگ هست که فکر می‌کنم از پشت به فررفتگی این طرف میرسه

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته یه فررفتگی اون طرف مستطیل بزرگ هست که فکر می‌کنم از پشت به فررفتگی این طرف میرسه

بله درسته
ولی مشکل اون خطچین بالایی تو نمای دوم (که سرتاسریه) سر جاش میمونه

با شرایط فعلی و در نظر نگرفتن اون یه خط نمای ایزومتریکش از دو جهت به شکلی که ضمیمه کردم در میاد

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میگم به خطچین بالایی تو نمای دوم فکر کردی؟
یا خطچینی که توی نمای سوم هست؟

فکر منو مشغول کرده ، با اینم جور در نمیاد

آره میدونی‌ دارم فکر می‌کنم روش ولی‌ انگار سه نما یه اشکالی‌ داره یه چیزی کم داره

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بله درسته
ولی مشکل اون خطچین بالایی تو نمای دوم (که سرتاسریه) سر جاش میمونه

با شرایط فعلی و در نظر نگرفتن اون یه خط نمای ایزومتریکش از دو جهت به شکلی که ضمیمه کردم در میاد

آره دیگه میگم یه چیزی توش جور در نمیاد

#nobody#

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره دیگه میگم یه چیزی توش جور در نمیاد

آقا ما تو دانشگاه هی میزدیم تو سر و کلمون هی به این خانوم دکتر میگفتیم اینایی که تو کتابه ایراد داره اونیم که شما حل کردی با این جور در نمیاد، هی به ما میخندیدن

خوشحالم یکی پیدا شد حرف ما رو قبول کنه :gol:

betelgeuse

عضو جدید
بابا دمتون گرم
شما دیگه کی هستید ؟!
واقعا که عند مرام تشریف دارید
بسیار بسیار ممنونم
امیدوارم این کمک ها تا هفته ی آینده هم ادامه داشته باشه تا من این امتحان رو بدم!
البته باید به فکر همه بود و روش رو آموزش داد .

شما که با دست کشیدی خیلی مردی دمت واقعا گرم
و شما که با سیستم رسم کردی هم خیلی ایول داری ( با چی کشیدی اینا رو )
و دوستانی که راهنمایی کردن بسیار سپاس از لطفشون
امیدوارم ادامه بدین