رتبه بندی دانشگاه های ایران ( 5000 دانشگاه معتبر جهان)

mohammad karimy

عضو جدید
سلام
من امسال کنکور شرکت کردم (هرچند که حدود 4ساله که توی سایت مهندسان عضو شدم) میخوام براساس سطح علمی دانشگاه ها انتخاب رشته بکنم اما اطلاع دقیقی در این مورد ندارم توی رتبه بندی هایی هم که از طرف وزارت علوم یا جاهایی دیگه اعلام میشه ملاک هایی در نظر گرفته میشه که برای من به عنوان دانشجو بی اهمیته (مثل تعداد رشته ها) مثلا من دیدم که دانشگاه پیام نور از دانشگاه چمران رتبه ی بهتری داره در حالی که هیچ آدم عاقلی توی انتخاب رشته ی دانشگاهش دانشگاه پیام نور رو به دانشگاه چمران ترجیح نمیده
همچنین بعضی از دانشگاه ها به خاطر رشته ی پزشکی از دانشگاه های دیگه سبقت میگیرن (مثل دانشگاه شهید بهشتی)
از همه ی اعضای سایت میخوام که من رو برای یک انتخاب رشته ی عاقلانه کمک کنن (خوهشا به دور از تعصب!)
متشکرم

sajjad_mke

عضو جدید
سلام من که قبول ندارم (دنیا رو دست ایرانی جماعت می چرخه)این امار از شیطنت سیاسته

12*12

عضو جدید

server

عضو جدید
سلام من که قبول ندارم (دنیا رو دست ایرانی جماعت می چرخه)این امار از شیطنت سیاسته
دنیا رو دست ایرانی جماعت میچرخه قبول ولی ایرانی هایی که تو دیگر کشورها هستند و اینجا ارزشی برای اونا قائل نشدن

hosein lael

عضو جدید
دانشگاه آزاد تهران مرکز پس کو؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من که این لیست رو قبول ندارم!!
من شنیده بودم دانشگاه آزاد تهران مرکز (مخصوصا دانشکده فنی مهندسیش) جزو 10 دانشکده برتر جهانه.
یعنی در واقع رقابت سنگینی با هاروارد داره.
هارواردیها میگن دانشگاه ما بهتره ولی ما زیر بار نمیریم!
من به تهران مرکز ایمان دارم!! :)

احتمالا لیستتون قدیمیه!:cool: لطفا به روز باشید!

دقيقا دانشگاه تهران رتبه دويست و خورده اي داره و هاروارد رتبه 2 حالا ما كجا ...........؟;)

cemicaleng

عضو جدید
سلام
واقعا ما معیار درست رتبه بندی رو متوجه نشدیم
مثلا تو تهران جنوب بهترین استادای دانشگاه های سراسری تهران (شریف- امیرکبیر-تهران- یا بدبدش علم و صنعت) دارن درس میدن ولی تو رنکینگ هیچی ازش نیست
بعد معیارای مساحت ، تعداد درخت ؟ بازدید از وب سایت و ... جزو امتیاز بندی میاد
من خودم با تعدادی از رفیقام تو دانشگاه های شهرستان قبول شدیم ولی با پرس و جو و تحقیق اومدیم آزاد خوندیم ولی دانشگاهی که من اصلا حاضرنیستم با جایزه هم توش درس بخونم تو رتبه بندی بالاتره چون احتمالا وسط کویر چند هکتار زمین بیشتر داره
مشکل تعداد مراجعه به وب سایت هم اینه که با ایجاد بخش جوک و په نه په آمار بازدیدش کنتور میسوزونه

cemicaleng

عضو جدید
بیشتر مشکل از خودمون
به جرات میتونم بگم بالای 70 درصد دانشجو های ایران دنبال این نیستند که چیزی یاد بگیرن دنبال اینن که مدرک بگیرن
میشه تو ایرانم کاری کرد که سطح علمی به اونجا برسه ولی به همون دلیلی که بالا گفتم اولین نفراتی که بد و بیرا میگن خود دانشجو ها ی ایرانی هستند باز
چون برای همچین امری اولین لازمش اینه که سخت بگیرن که مدرک گرفتن سخت بشه
خوب خود شما قضاوت کنید تو یک دانشگاه اگه یک استاد کارش از همه لحاظ درست باشه ولی در عین حال امتحانات سختی بگیره و دهم نمره ای به کسی ارفاق نکنه
به جز چند نفر که درسشون خوبه و از استاد تعریف میکنن بقیه اون استاد رو فحش میدن
یا همینجور وقتی یک استاد یک کنفرانس تحقیق یا پروژه میخواد اول همه شاکین بعد میرن دنبال یه چیز آمادن که از یکی بگیرا بیارن ارائه بدند و....
پس ببینید اولین و اصلیترین مشکل خود دانشجو ها هستند بعد بقیه موارد
اول خودمون رو اصلاح کنیم بعد به بقیه گیر بدیم ;)

مشکل خیلی از استادا اینه که تفکر استراتژیک ندارن، مگه با حفظ کردن جزوه و کتاب میشه به رشد علمی رسید:smile: اگه اینطوری بود الان کتابخونه ها بالاترین مراکز نوآوری و اختراع بودن:) خیال شما راحت باشه با این ضریب هوشی بچه ها تو سخت ترین امتحان ها هم میشه زیرابی رفت
دانشگاه های هند مثل آب خوردن نمره میدن بعد هندیه با ضریب هوشی سیب زمینی یا حد اکثر تخم مرغ آب پز میره از اروپا و آمریکا پذیرش میگیره ادامه تحصیل میده :mad: ولی استاد تو ایران دنبال مبارزه با دانشجو میره آمار قبولیش رو تا حد ممکن پایین بیاره تا پز بده سطح کلاسش چقدر بالاس
اکثر استادایی که من داشتم و خارج از کشور هم تدریس کردن یا محقق بودن امتحان ساده ای گرفتن ولی با گذشت چندین سال هنوز درساشون تو ذهنم با دقت حکاکی شده چون راه تفکر و تجسم در مورد اون موضوع رو یاد دادن نه حفظ کردن صرف و کسالت آور

turaj2006

عضو جدید
طبق آخرین رنکینگی که من دارم تنها علوم تحقیقات تهران هم سطح با داشگاه سراسری ارومیه و در حدود 3500 تا 4000 جهانی قرار گرفته و ایین رقم بالاییهاگه به فکر یه دانشگاه خوبین به زیر 1000 فکر کنین.

12*12

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
میتونید در سایت زیر رنک کلیه دانشگاهها را با توجه به کشور، قاره یا جهان داشته باشید
http://webometrics.info/en
و در سایت زیر رنک دانشگاههای ایران مشخص شده
http://webometrics.info/en/Asia/Iran (Islamic Republic of)

این رده بندی ها هیچ کدومشون اعتبار ندارن...
یه جاهایی مث arwu صد هزار بار بهترن چون لااقلش بین رشته ها فرق میذارن...

ut.parisa

عضو جدید
یوووهوووووو دانشگاه تهرااااااااااااااااان :):heart: رده بندی شانگهای 2014 رو هم نگاه کنید:thumbsup2:

arminjahanshahr

عضو جدید
نتایج رتبه بندی سایمگو سال ۲۰۱۴ منتشر شد/ وضعیت دانشگاه‌های ایرانی در سه حوزه

از ویژگی های جدیدترین رنکینگ حضور دانشگاه آزاد علوم تحقیقات (مجموعه واحدهای علوم تحقیقات)و آزاد قزوین جزو برترین های رنکینگ در ایران و جهان می باشد
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: وضعیت ۱۰۲ دانشگاه ایرانی در سه حوزه پژوهش، نوآوری و وب سایت در میان بیش از ۵ هزار موسسه تحقیقاتی و دانشگاهی دنیا اعلام شد. در این رتبه بندی دانشگاه های مختلفی در دنیا در صدر هر کدام از حوزه ها قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر جعفر مهراد با اعلام این خبر افزود: نظام رتبه بندی سایمگو اولین گزارش رتبه بندی موسسات (SIR) را در سال ۲۰۰۹ میلادی منتشر کرد و در سال ۲۰۱۴ با اعمال تغییراتی متفاوت در سیستم رتبه بندی خود عملکرد پژوهشی بیش از ۵۱۰۰ دانشگاه و موسسه پژوهشی را در سطح جهان مورد بررسی قرار داده است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: این پایگاه در ۳ حوزه پژوهشی، نوآوری و وبسایت در سال ۲۰۱۴ میلادی دانشگاه ها و موسسات برتر در سطح جهان مورد رتبه بندی و ارزیابی قرار داده است.

وی افزود: در حوزه پژوهش، دانشگاه ها و موسسات بر اساس ۹ شاخص برونداد، حوزه استعداد علمی، برتری، رهبری علمی، برتری با رهبری، همکاری بین المللی، تاثیر نرمال شده، شاخص تخصص و Q1 (انتشارات با کیفیت) مورد بررسی و رتبه بندی قرار گرفته اند.

مهراد خاطرنشان کرد: در حوزه نوآوری دانشگاه ها و موسسات بر اساس ۲ شاخص علوم ابتکاری و تاثیر تکنولوژی مورد رتبه بندی قرار گرفته و نهایتا در رتبه بندی وبسایت ها رتبه بندی براساس اندازه وبسایت و لینک های مرتبط با هر حوزه صورت می پذیرد. با توجه به اینکه مقالات پژوهشی تنها مربوط به دانشگاه ها و موسسات وابسته به نظام آموزش عالی نیستند، این بررسی و رتبه بندی در ۵ بخش دولتی، خصوصی، بهداشت، آموزش عالی و یا سایر و حتی در کلیه بخش ها صورت پذیرفته است.

وی اظهار داشت: در حوزه پژوهش و شاخص، برونداد مرکز ملی تحقیقات علمی در کشور فرانسه رتبه نخست را کسب کرده است و همچنین این موسسه در شاخص استعداد علمی نیز جایگاه برتر جهان را به خود اختصاص داده است. در شاخص برتری موسسه گسترده MIT و Harvard؛ در شاخص رهبری موسسه پژوهشی مواد معطر از آمریکا؛ در شاخص برتری با رهبری موسسه وایتهد در تحقیقات پزشکی از آمریکا؛ در شاخص همکاری بین المللی آژانس فضایی اروپا در کشور فرانسه؛ در شاخص تاثیر نرمال شده انجمن سرطان آمریکا؛ در شاخص تخصص انجمن مهندسان نفت از آمریکا و در شاخص Q1 موسسه وایتهد در تحقیقات پزشکی از امریکا رتبه اول جهان را کسب کردند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: در حوزه نوآوری و در شاخص دانش نوآورانه مرکز ملی تحقیقات علمی از فرانسه و در شاخص تاثیر فناورانه موسسه فرانهوفر برای مدارهای مجتمع (FRAGES) از کشور آلمان رتبه نخست جهان را کسب کرده اند.

مهراد گفت: در حوزه رتبه بندی وب سایت و شاخص اندازه وب سایت کمپانی گوگل و در شاخص لینک های مرتبط با هر حوزه کمپانی مایکروسافت رتبه نخست جهان را کسب کرده اند. وضعیت ۱۰ دانشگاه های برتر ایران در سه حوزه پژوهش، نوآوری و وب سایت در جداول زیر قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که ۱۰۲ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی از کشور ایران در این رتبه بندی مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2356065
http://ricest.ac.ir/?part=news&inc=news&id=842
http://ur.isc.gov.ir/Shownews.aspx?Lan=fa&n_code=778
http://www.irna.ir/fa/News/81285344/%D8%...9%81%D8%AA
http://www.iranconferences.ir/%D9%81%D9%...-2%29.html

بالا