راهنمای انتخاب رشته : طراحی شهری

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
سلام

چون چند تا از دوستان به صورت پیغام خصوصی از من در مورد انتخاب رشته و دانشگاه ها پرسیده بودند، این تاپیک را ایجاد کردم که همه دوستان استفاده کنند.
(این تاپیک می تونه موقت باشه و بعد از اتمام زمان انتخاب رشته با تاپیک اسکیس طراحی شهری ادغام بشه:smile:)

اول از همه در مورد انتخاب بین دانشگاه تهران وشهید بهشتی برای انتخاب اول (اونایی که رتبه هاشون خوب شده;))
هر دو دانشگاه بسیار عالین و در زمینه طراحی شهری هم در هر دو اساتید بسیار خوبی تدریس می کنند. دانشگاه تهران - دکتر بحرینی، حبیبی، قریب، طبیبیان و .. را داره و دانشگاه بهشتی هم دکتر گلکار، پاکزاد، غفاری و ... .
همیشه هم بچه های بهشتی می گن که بهشتی بهتره و بچه های تهران هم می گن، تهران. انتخاب کاملا بستگی به خودتون داره. نکته مهم اینه که زمان دوره فوق در دانشگاه بهشتی، یکسال بیشتر از دانشگاه تهران هست.
در دو سال اخیر که من کارنامه بچه ها دیدم، دانشگاه تهران با اختلاف 5-6 نفر زودتر از شهید بهشتی پر شده. یعنی اگه تهران تا رتبه 12 بر می داشته (روزانه) ، بهشتی تا رتبه 17 بوده.

مطلب دوم : در مورد شبانه دانشگاه های تهران و روزانه شهرستان ها

نظر شخصی من این هست که ، اگه هزینه شبانه براتون مشکلی نیست) شبانه دانشگاه های تهران خیلی بهتر از روزانه شهرهای دیگه هست. در مورد هزینه هم، کل مبلغ حدود 8 میلیون میشه که 4 میلیون از طرف دانشگاه وام پرداخت میشه.
حتی بعضی از افراد شبانه دانشگاه تهران را جلوتر از روزانه علم و صنعت می زنند.

رده بندی دانشگاه های تهران، بر حسب اساتید و شیوه تدریس و اعتبار دانشگاه ها:

1- تهران - شهید بهشتی
2- علم و صنعت
3- تربیت مدرس

در مورد دانشگاه های شهر های دیگه :
دانشگاه اصفهان چون از اساتید دانشگاه های تهران وبهشتی استفاده می کنه، دانشگاه خوبی هست. به نظر میاد از دانشگاه تبریز قوی تر باشه. دانشگاه تبریز هم از اساتید جوانی که دکترا را در کشورهای دیگه گرفتن استفاده می کنه. اساتید جوان نیروی زیادی برای دانشجویان می ذارن و اساتید مسن تر، تجربه بیشتری دارن:smile:

دانشگاه یزد
هم امسال تازه طراحی شهری آورده. هنوز قابل پیش بینی نیست که چی میشه. ولی چون دانشگاه یزد زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی هست مطمئنا باید انتخاب خوبی باشه. همینطور بچه های معماری شهرسازی فارغ التحصیل این دانشگاه خیلی قوی هستند و بسیار خوب باهاشون کار شده.
همینطور چون خود یزد شهر غنی از لحاظ معماری و شهر سازی هست، خیلی کمک می کنه برای یاد گیری بهتره.

حرف آخر: در دوره فوق لیسانس، یادگیری فقط و فقط به خود دانشجو بستگی داره و اساتید فقط راهنمایی می کنند. اگر فکر می کنید که بعد از گذراندن دوره فوق قراره اطلاعات خیلی خیلی زیادی بهتون اضافه بشه، کاملا اشتباه می کنید :surprised: . موفقیت در این دوره فقط و فقط به خودتون و مطالعتون بستگی داره.

(نکته مهم: تمام پست بالا نظر شخصی من بوده و بر اساس تجربیات این دوسال اخیر بیان شده. قصدم توهین به هیچ کدام از دانشگاه ها و دانشجویان محترم نیست و هدف فقط اطلاع رسانی هست.
شاید مثلا کسی دانشگاه تربیت مدرس را خیلی بیشتر از دانشگاه تهران قبول داشته باشه. نظر ایشون هم کاملا محترم هست. )

در پایان، تصمیم نهایی در انتخاب رشته کاملا شخصی هست و این پست، فط جنبه راهنمایی داره

با آرزوی موفقیت بیش از پیش برای همه :w30::gol:

آخرین ویرایش:

Arch-Azadeh

چند تا از دوستان به من اطلاع دادن که دانشگاه تبریز از دانشگاه تربیت مدرس دکتر رفیعیان و خانم دکتر برق جلوه از فارغ التحصیلان دکترا در دانشگاه بهشتی را به صورت استاد پروازی دارند..

بدین وسیله پست بالا اصلاح میشود :smile:

پاتریشا

عضو جدید
سلام می توانید راجع به منابع کنکور برنامه ریزی شهری به من کمک کنید و من از چه منابعی بخونم که ارشد در یکی از دانشگاهها خوب تهران قبول بشوم من بخاطر اسکیس نمی خواهم طراحی شهری امتحان بدم

Archi_Nick

عضو جدید
از اطلاعاتي كه كفتي استفاده كردم دستت درد نكنه ولي ميشه از ارشد برنامه ريزي شهري هم راهنماييم كني كه نسبت به رشته هاي ديكه ميل بجه دظوره خيلي حال دادي.................

maryam bano

عضو جدید
سلام
میشه در مورد منابع ارشد طراحی شهری کمکم کنید
چه منابعی رو باید بخونم؟

maryam bano

عضو جدید
سلام من میخوام ارشد طراحی شهری شرکت کنم
می تونید بهم بگید کدوم منابع رو باید بخونم
خواهش می کنم کمکم کنید

معمارباشی

عضو جدید
نظر شخصی من این هست که ، اگه هزینه شبانه براتون مشکلی نیست) شبانه دانشگاه های تهران خیلی بهتر از روزانه شهرهای دیگه هست. در مورد هزینه هم، کل مبلغ حدود 8 میلیون میشه که 4 میلیون از طرف دانشگاه وام پرداخت میشه.
اونوقت چرا اینقدر گروووووون اخه ؟؟؟ خوب ازاد هم همین حدود ها می گیه مگه نه ؟؟؟

Arch-Azadeh

اونوقت چرا اینقدر گروووووون اخه ؟؟؟ خوب ازاد هم همین حدود ها می گیه مگه نه ؟؟؟

چون تو مدرک شبانه نمی نویسن شبانه شهریه اش گرونه... آزاد تقریبا نصف این میشه و خیلی ارزونتره;)ا​

Archi_Nick

عضو جدید
از اطلاعاتي كه كفتي استفاده كردم دستت درد نكنه ولي ميشه از ارشد برنامه ريزي شهري هم راهنماييم كني كه نسبت به رشته هاي ديكه ميل بجه دظوره خيلي حال دادي.................
سلام
بابا یکی نیست جواب منو بده؟:(

kamal_n

عضو جدید
سلام
من دانشجوي سال آخر مهندسي معماري هستم..ميخوام اگه بشه امسال ارشد مديريت پروژه امتحان بدم..ولي اطلاعات و آگاهي كافي از اين رشته ندارم...كسي ميتونه در اين زمينه بهم كمك كنه؟..اينكه آينده شغليش چطوره.كجاها بايد كار كرد و... ممنون ميشم اگه كسي در اينباره بهم كمك كنه

artur25

عضو جدید
زبان

زبان

سلام برای زبان عمومی و تخصصی طراحی شهری منبعی رو سراغ دارین ؟کلا برای خوب تست زدن زبان ارشد راهنماییم کنید ممنون:que::)

Arch-Azadeh

سلام برای زبان عمومی و تخصصی طراحی شهری منبعی رو سراغ دارین ؟کلا برای خوب تست زدن زبان ارشد راهنماییم کنید ممنون:que::)

سلام

زبان عمومی کتاب 504

زبان تخصصی، لغات و اصطلاحات مطرح شده در سالهای قبل

sahar-mir

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام Arch-Azadeh عزیز
استاد طبیبیان که گفتی حسام الدین طبیبیان هستش ؟!

elahe84

عضو جدید
.
سلام
من علاقمند به رشته طراحي شهري هستم وكارشناسي معماري نخوندم
طراحي ونقاشي كاركردم ، پرسپكتيو وترسيم فني هم درسطح ابتدايي .ولي تا حالا اسكيس كار نكردم با توجه به علاقه اي كه دارم اگه وقت بزارم ميتونم قبول شم ؟براي آمادگي درآزمون سراسري تقريبا چقدرزمان براي دروس تئوري وعملي نياز دارم؟
ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد.

Arch-Azadeh

.
سلام
من علاقمند به رشته طراحي شهري هستم وكارشناسي معماري نخوندم
طراحي ونقاشي كاركردم ، پرسپكتيو وترسيم فني هم درسطح ابتدايي .ولي تا حالا اسكيس كار نكردم با توجه به علاقه اي كه دارم اگه وقت بزارم ميتونم قبول شم ؟براي آمادگي درآزمون سراسري تقريبا چقدرزمان براي دروس تئوري وعملي نياز دارم؟
ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد.

سلام
چون رشته لیسانستون معماری یا شهرسازی نبوده، برای امتحان تئوری باید خیلی وقت بگذارید. 6 ماه حداقل زمانیه لازمه. ..اگه دستتون قوی هست..برای اسکیس نباید مشکل داشته باشید.. با یک کم مبانی اسکیس یاد گرفتن، حتما موفق می شید :smile:

ممنون از راهنمایی جزوه خانه شهرسازان خوبه؟؟؟

سلام
راستش پارسال که بچه ها اصلا راضی نبودند..چون جزوه ها قدیمی بود و ویرایش نشده بود و هیچ سوالی از این جزوه ها نیومده بود. امسال نوشتن تو سایتشون که ویرایش شده .. حالا چقدر ویرایش شده، و امسال چقدر مفید خواهد بود بعد از امتحان تئوری مشخص میشه :smile: .. در هر صورت خوندن جزوه فقط برای دوره توصیه میشه ..بهتره شما همیشه خود کتاب ها را بخونید.

سلام Arch-Azadeh عزیز
استاد طبیبیان که گفتی حسام الدین طبیبیان هستش ؟!
سلام
نه منوچهر طبیبیان

sami 65

عضو جدید
کمک

کمک

من در مورد 2 گرایش شهر سازی می خواستم بیشتر بدونم.اینکه بازار کارشون کدوم بهتره مخصوصا بر نامه ریزی.من می خوام از مهر شروع کنم اما نمیدونم به طراحی میرسم یا نه

mh3

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

من در مورد 2 گرایش شهر سازی می خواستم بیشتر بدونم.اینکه بازار کارشون کدوم بهتره مخصوصا بر نامه ریزی.من می خوام از مهر شروع کنم اما نمیدونم به طراحی میرسم یا نه

ببین من از خیلی از استادها و دانشجوها و کسانی که وارد بازار کار شدن پرسیدم. چیزی که در نهایت دستگیرم شد این بود که بازار کارش با هم فرقی نداره.
بنابراین به نظر من با علاقه ت انتخاب کن.
اگه سوال دیگه ای داری بگو شاید بتونم کمکت کنم :)

جاست شادی:-)

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
سلام گفتم کم کم باید این تاپیکو بکشیم بالا که اگه سوالی هست بچه ها بپرسن
من خودم شروع می کنم
من که با خودم فکر کردم میخام اینجوری بزنم انتخاب رشتمو
تهران
مدرس
بهشتی
علم و صنعت
فقطم تهرانا رو میزنم :)
دلیلمم برا اول زدن مدرس اینه بهشتی میگین سه سال طول میکشه و برا من که شهرستانم و شرایط خاص دارم سخته
از طرفی شنیدم خیلی اساتید سخت میگیرن و فول تایم باید کار کنی ولی مدرس به نسبه کاراش سبکتره و از اونجا که من میخام در مدت فوقم مدرک زبانم و جی آر ای رو بگیرم و تعدادی مقاله برا پذیرش گرفتن بنویسم فکر می کنم مدرس بهتره
از طرفی مدرس تو رنکینگ جهانی یه جایی داره ولی من بهشتی رو ندیدم

حالا به نظرتون برا من که به شدت علاقه دارم به کارای مطالعاتی و علمی مدرس اول بهتره یا بهشتی البته با توجه به چیزایی که گفتم

علم و صنعتم کلا نمی دونم چرا دوست ندارم برا همون میزارم آخر :)

urbanism.z

عضو جدید
چرا استرس
پس چرا من استرس ندارم
چون خونواده گفتن یا تهران یا هیجای دیگه:)
آخه من درصدام خوب نیست و اسکیسمم که ... استرسم واسه اینه :smile:
خونواده منم می گن باید نزدیک باشی ولی من فکر نمی کنم بتونم تهران قبول بشم با این اوضاعی که الان دارم. شهرهای دیگرم می خوام بزنم حتی یزد

Arch-Azadeh

تهران
مدرس
بهشتی
علم و صنعت
فقطم تهرانا رو میزنم :)
دلیلمم برا اول زدن مدرس اینه بهشتی میگین سه سال طول میکشه و برا من که شهرستانم و شرایط خاص دارم سخته
از طرفی شنیدم خیلی اساتید سخت میگیرن و فول تایم باید کار کنی ولی مدرس به نسبه کاراش سبکتره و از اونجا که من میخام در مدت فوقم مدرک زبانم و جی آر ای رو بگیرم و تعدادی مقاله برا پذیرش گرفتن بنویسم فکر می کنم مدرس بهتره
از طرفی مدرس تو رنکینگ جهانی یه جایی داره ولی من بهشتی رو ندیدم

حالا به نظرتون برا من که به شدت علاقه دارم به کارای مطالعاتی و علمی مدرس اول بهتره یا بهشتی البته با توجه به چیزایی که گفتم

اگه واقعا به كاراي مطالعات و تحقيقاتي علاقه داري تربيت مدرس خيلي به دردت ميخوره... اگه ميخواي خيلي سريع فوق بگيري و اذيت هم نشي دانشگاه تهران :D

شهيد بهشتي هم كه بيشتر طول ميكشه ولي آموزشش خيلي خوبه.. علم و صنعت هم خوبه... حالا هر جور كه دوست داري :smile:

جاست شادی:-)

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
اگه واقعا به كاراي مطالعات و تحقيقاتي علاقه داري تربيت مدرس خيلي به دردت ميخوره... اگه ميخواي خيلي سريع فوق بگيري و اذيت هم نشي دانشگاه تهران :D

شهيد بهشتي هم كه بيشتر طول ميكشه ولي آموزشش خيلي خوبه.. علم و صنعت هم خوبه... حالا هر جور كه دوست داري :smile:

کی دوست نداره بره دانشگاه تهران من که آرزومه :))

کارای تحقیقاتی من بیشتر هدفم نوشتن مقاله هست
از طرفی میخام دانشگاهی باشه که به آدم فرصت کارای تحقیقاتی رو بده و فقط درگیر پروژه های کلاسی نباشم
بهشتی رو من خودم واسه همین گذاشتم اولویت سوم
از طرفی گاهی فکر میکنم اگه امکانش به وجود نیاد که من برا دکترا برم اونور یه دانشگاهی برم که وقتی فوقم تموم شد خاستم برم دکترا یا وارد بازار کار بشم راحت تر باشه
تو این زمینه نظرتون چیه چون من شنیدم بهشتی و علمو صنعت بهتره برا وارد بازار کار شدن!!

urbanism.z

عضو جدید
سلام به همه
بچه ها چجوری انتخاب رشته کنیم؟؟؟!!!
یعنی اینکه بهتره اول روزانه تبریز بزنیم یا شبانه تهران؟؟؟؟
می شه همتون ترتیب دانشگاه هایی رو که می خواید انتخاب کنید رو اینجا بنویسید
ممنون از شما:w27:

mahfa90

عضو جدید
به نظرتون ارزشش رو داره آدم 10 تا 15 میلیون هزینه کنه شبانه بخونه؟؟!!!

بالا