راهنمایی.یه سوال درمورد موتورخانه (شوفاژ)

مجیدرحیمی

عضو جدید
یه سوال درمورد موتورخانه (شوفاژ)
ی سوال دیگه دارم درمورد موتورخانه .ی ساختمان 4 طبقه هر طبقه 3 واحد داره و مجموعا 12 واحده.دارای سیستم حرارت مرکزیه .11 واحد از 12 واحدشوفاژاشون کارمیکنه الی واحد 11 که طبقه چهارمه.در موتورخانه سه کلکتور برای که واحدهای وسط.واحدهای کناری سمت چپ وواحدهای کناری سمت راست وجود داره. سوالم اینه که هواگیری کردیم تمام شوفاژای این واحدو (منظور واحد11).حتی شوفاژارو بازکردیم و برگشت باز کردیم و از شیر اب گرم دستشویی به برگشت شوفاژ متصل کردیم و شیر اب بازکردیم برگشت باز و اب به سمت موتور خانه میره لوله اتصال به کلکتور هم بازه که اگه اشغالی تو راه بوده بره بیرون که این کارو کردیم و اب خارج شد از کلکتور .وبعد ایندفعه
ورودی اب گرم شوفاژ به شیلنگ وصل میکنیم و شیلنگ داخل دستشویی گذاشتیم و شیر ورودی شوفاژ رو باز میکنیم اب گرم خارج میشه وقتی این کارو کردیم اب جوش خارج میشه .
بعد اینکه تمام شوفازای طبقه چهارم واحد 11 رو بستیم سرجای خود و شیر اب گرم ورودی به شوفاژو باز میکنین و برگشت بازه برای تمامی شوفاژا این واحد و کلکتور بستیم .منبع انبساطم پر ه .خالی نیست که بگیم چون خالیه مشگل از اونه و هوامیکشه .بعد چنددفیقه کارکردن که اب به جریان میوفته و به سمت برگشت میره دوباره سرد میشه کل شوفاژ
.خیلی ها رو اوردیم که درست کنندش ولی نشد حتی منبع انبساطم خالی کردیم هرکاری که بگید کردیم موندیم چرا فقط ی واحد خرابه.و وقتی شوفاژ باز میشه اب گرم میاد و بعد اینکه شو فاژ بسته میشه بعد چند دقیقه دوباره سرد میشه مشگل از کجاست؟​

hoseinpoor111

عضو جدید
احتمالابه علت گیربودن شوفاژها میباشد

احتمالابه علت گیربودن شوفاژها میباشد

غببیبثسیظططط

anishtain4

عضو جدید
این اتفاق برای همه ی شوفاژ ها میافته؟ پروژه کجاست؟ از چه لوله ای استفاده کردین؟ وقتی که شوفاژ سرد هست لوله های رفت گرم هستن؟ یا سرد میشن؟ اگه تو بقیه واحد های طبقه این مشکل رو ندارن پس مشکل از هوا نیست. پمپ رو چطوری انتخاب کردین؟ شاید یه چیزی مسیر رو نیمه گرفته که افت فشار زیادی ایجاد می کنه، وقتی شوفاژ نیست آب کاملا میاد ولی وقتی شوفاژ رو میبندین افت فشار زیاد میشه که دبی دیگه جوابگو نیست. حدس من اینه

مجیدرحیمی

عضو جدید
این اتفاق برای همه ی شوفاژ ها میافته؟ پروژه کجاست؟ از چه لوله ای استفاده کردین؟ وقتی که شوفاژ سرد هست لوله های رفت گرم هستن؟ یا سرد میشن؟ اگه تو بقیه واحد های طبقه این مشکل رو ندارن پس مشکل از هوا نیست. پمپ رو چطوری انتخاب کردین؟ شاید یه چیزی مسیر رو نیمه گرفته که افت فشار زیادی ایجاد می کنه، وقتی شوفاژ نیست آب کاملا میاد ولی وقتی شوفاژ رو میبندین افت فشار زیاد میشه که دبی دیگه جوابگو نیست. حدس من اینه

ممنون مهندس تمام شوفاژی این واحد همینطورند تا وقتی شوفاژرا باز میکنیم درسته .ولی به محض بستن شوفاژا لوله رفت سرد میشه
اینو باید بگم بعضی از واحدها تعداد پره هاشونو زیاد کردند .اگه پمپ عوض کنیم احتمال داره درست شه؟؟

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
بايد ببينيد اين اتفاق از كي شروع شده از اول همين جوري بوده يا به تازگي شده اگه به تازگي شده احتمال اينكه پمپ جواب گوي سيستم نيست بايد پمپ تعويض شود واگر از اول اينجور بوده ممكن است جاي رفت و برگشت لوله جابجا شده است ولو توي يك رادياتور .بايد تك تك انها را چك كنيد شير برگشت را ببنديد تك تك رادياتور هارا باز كنيد لوله رفت را باز كنيد مطمئن شويد كه رفت همه رادياتور ها درست است

amir0hg

عضو جدید
سلام
بنظر من احتمالا پمپ اصلی کمی مشکل دارد و یا مسیر اصلی لوله در نقطه ای دچار گرفتگی (رسوب یا اشغال )شده است
و لی اگر از لوله رفت ورودی واحد اب داغ کافی وارد میشود بنده پیشنهاد میکنم که یک پمپ گراندفوس کوچک (متناسب با لوله و رادیاتورهای واحد)اختصاصا در مسیر رفت شوفاژ در ورودی لوله به واحد نصب کنید تا برای همیشه وابستگی واحد را به پمپ موتورخانه از بین ببرید

آخرین ویرایش:

مجیدرحیمی

عضو جدید
سلام
بنظر من احتمالا پمپ اصلی کمی مشکل دارد و یا مسیر اصلی لوله در نقطه ای دچار گرفتگی (رسوب یا اشغال )شده است
و لی اگر از لوله رفت ورودی واحد اب داغ کافی وارد میشود بنده پیشنهاد میکنم که یک پمپ گراندفوس کوچک (متناسب با لوله و رادیاتورهای واحد)اختصاصا در مسیر رفت شوفاژ در ورودی لوله به واحد نصب کنید تا برای همیشه وابستگی واحد را به پمپ موتورخانه از بین ببرید

مهندس نمیشه اینجوری کجا نصب کنم اونوقت ؟

anishtain4

عضو جدید
ممنون مهندس تمام شوفاژی این واحد همینطورند تا وقتی شوفاژرا باز میکنیم درسته .ولی به محض بستن شوفاژا لوله رفت سرد میشه
اینو باید بگم بعضی از واحدها تعداد پره هاشونو زیاد کردند .اگه پمپ عوض کنیم احتمال داره درست شه؟؟

این واحد هم زیاد کرده؟ وقتی برای همه این اتفاق میافته خیلی بعید هست که شوفاژ ها مشکلی داشته باشند. شما یه کاری کن، همه شوفاژ ها رو ببند که آب ازشون رد نشه. برگشت یکی رو درآر و با یه شلنگ بنداز داخل سرویس و بزار همین یه دونه کار کنه، اگه کار نکرد یعنی شوفاژ ها یه مشکلی دارند یا تو رایزرت یه چیزی گیر کرده، اگه این درست کار کرد اونوقت اشکال حتما از لوله برگشت هست که تا الان بهش فکر نکردیم، اگه لوله پنج لایه هست باید لوله بازکنی چیزی بریزی یا اینکه تا خط اصلی برگشت رو دوباره بکشی

بالا