راهنمایی و کرکسیون در رابطه با موضوع پایان نامه کارشناسی معماری

angellla

عضو جدید
لطفا این تاپیک رو با تاپیک های دیگه مثل کمک درسی و پروژه فلان و بیسار یکی نکنین چون این موضوع کاملا جداست و نتونستم تاپیکی با این موضوع اینجا پیدا کنم

شاید اینجا بتونه کمکی برای بچه هایی که فاصله ای تا فارغ التحصیلی ندارن باشه نمونش خود من تو انتخاب موضوع پایان نامه خیلی گیج شدم و وسواس دارم:confused:

اگر در این زمینه کسی میتونه کمک کنه هم اکنون نیازمند هستیم:crying:

ا.پزشکی

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام

سلام

لطفا این تاپیک رو با تاپیک های دیگه مثل کمک درسی و پروژه فلان و بیسار یکی نکنین چون این موضوع کاملا جداست و نتونستم تاپیکی با این موضوع اینجا پیدا کنم

شاید اینجا بتونه کمکی برای بچه هایی که فاصله ای تا فارغ التحصیلی ندارن باشه نمونش خود من تو انتخاب موضوع پایان نامه خیلی گیج شدم و وسواس دارم:confused:

اگر در این زمینه کسی میتونه کمک کنه هم اکنون نیازمند هستیم:crying:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

سلام.

برای انتخاب موضوع پایان نامه اول ببین به چه موضوعی علاقه داری.

سعی کن خودتو درگیر چندتا موضوع جدا از هم نکنی.

موضوعی رو انتخاب کن که راجع به اون منبع به اندازه کافی هست ، یعنی سعی کن موضوع خیلی جدید و گنگی نباشه چون برای بستن رساله و توجیح کار به مشکل بر می خوری ، خصوصا تو مقطع لیسانس که ژوری اصلا دوست نداره زیاد درگیر نظرات شخصی دانشجو بشه و بیشتر علاقمندن که دانشجو با منبع و مستندات از کارش دفاع کنه.

استاد راهنما هم نقش مهمی داره ، موضوع انتخابی باید مورد تایید استاد راهنما حتما باشه تا بتونه کمک بکنه ، در غیر این صورت ممکنه تو ذوق دانشجو بزنه و آدم دلسرد بشه که اصلا برای دانشجوی نزدیک به دفاع خوب نیست.

آگرین

عضو جدید
:)
سلام بچه ها
من ترم8 تم نمیدونم برای پایان نامه چه موضوعی انتخاب کنم :confused:
کسی میتونه راهنمایی کنه؟
ممنوم می شم
fv
برای انتخاب موضوع اصلاعجله نکن، خوب فکر کن وهمه چیز را در نظر بگیر...1-اگه تعداد استادان عملکردگرا نسبت به استادان معناگرا در دانشکده شما بیشتر هستند موضوعاتی مثل بیمارستان هتل وغیره که عملکردی هستند را انتخاب کن
2- استادی را به عنوان استاد راهنما انتخاب کن که توی گروه معماری کسی نتونه بهش بگه رو چشمت ابروه
3- سایت پروژه ات را جایی انتخاب کن که همیشه دانشجوهای دیگه انتخاب میکنن وبه چشم وگوش اساتید گرامی آشناست تا بهت گیر الکی ندن
4- توی پایان نامه دیگه کسی برای ایده جدید تره هم خورد نمیکنه، اگه نورمن فاستر هم برای پایان نامه ما طراحی بکنه بازهم همون نمره ای را که خودشون دوست داشته باشند میدن :cry::(:cry:
این تجربیاتی تلخی است که متاسفانه من خودم توی مراحل پایان نامه ام بدست اوردم .من هیچکدوم از این کارها را انجام ندادم ولی به بقیه توصیه میکنم انجام بدن وانرژی الکی مصرف نکنن چون به هرحال توی نتیجه پایانی تاثیری نداره ولی انوقت قصه نمیخوری که چرا اینجوری شد

ا.پزشکی

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من هم با " امیر1984 " موافقم.
برای انتخاب موضوع پایان نامه بهتره زیاد پایان نامه ببینین. از بین پایان نامه های مختلف بالاخره یه موضوعی پیدا می شه که از همه بیشتر براتون جالب باشه. بعدش می تونین برای اینکه پایان نامه شما تکراری نشه از یه وجه دیگه به اون موضوع نگاه کنین یا جور دیگه ای با موضوع برخورد کنین.کار سختی نیست به شرطی که استرس نداشته باشین.

به هر حال هییت داوران پشت میز دفاع نشستن که گیر بدن چون کارشون اینه که ماهارو سوال پیچ کنن! برای همین تو دفاع بهتره که قشنگترین قسمت های پروژه رو معرفی کنین که تسلط بیشتری هم روش دارین.

به هر حال مطمئن باشین که هیچکی جز خودتون سوتی های پروژه رو نمی دونه! تو نیم ساعتم داورا همه پروژه شمارو نمی فهمن!

دفاع کردن اصلاً سخت نیست، فقط درجه استرسش بالاست که موقع دفاع اصلاً نباید بهتون استرس دست بده.

rozhann

مدیر بازنشسته
سلام.نمیدونم چقدر مشکلتون رو حل میکنه.ولی من راه حلی که استاد راهنمام برای انتخاب موضوع پروژم پیشنهاد کرد رو بهتون میگم.:razz:
اون گفت که یه سری کتاب و مجله معماری رو جلوم بذارم و شروع کنم به مطالعه(البته نه مطالبشون رو فقط در حد دیدن پروژه ها و اطلاعات مربوط به اونها).و بهم پیشنهاد کرد 10 تا از پروژه هایی که به نظرم خوبن رو انتخاب کنم و دلیل علاقم بهشون رو توی یه لیست بنویسم.این جوری خیلی راحت میتونین علاقتون به موضوع خاص رو از توی اون لیست پیدا کنین.-برای من که خیلی خوب بود چون تا حالا این قدر دقیق و تا این حد پروژه های معماری رو برسی نکرده بودم-
من که خاطرات خوبی از دوران پایانامم دارم:smile:.امیدوارم برای شما هم همین طور باشه;)
موفق باشین.

ا.پزشکی

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ولی یکی از دوستان توصیه میکرد ایده جدیدی پیدا کنم که کمتر کسی روش کار کرده باشه هرچی کمتر سر ار کار در بیارن گیرشون هم کمتره نظر شمااین نیست؟:question:

استادی که انتخاب کردم استادیه که معمولا تو دفاع بیشتر از بقیه گیر میده و بقیه قبولش دارن و خوشبختانه استاد قبول کرد منو:)
تا الان خودم به یه مجموعه سینمایی و امفی تئاترو... فکر کردم نظرتون رو میشه در این مورد بگید؟

سلام دوباره.
مجموعه سینما ئی موضوع خوبیه ولی نه با این عنوانی که تو انتخاب کردی.
تو میتونی یه " مدیاتک " طراحی کنی.
یعنی یه مجموعه ای بزرگتر از سینما و این حرفا، که سینما و نمایش برای مردم هم شاملش میشه ولی خدمات دیگه ای هم داره، مثلاً باید فضاهایی طراحی کنی که فرد بتونه به شکل انفرادی با نمایش فیلم درگیر بشه، نه به شکل جمعی با بقیه مردم.منظورم اینه که یکم بازتر و حرفه ای تر و معمارانه تر با فکرای گنده تر با این موضوع برخورد کن.
پیشنهاد می کنم که کار "مدیا تک" طراحی معمار ژاپنی Toyo Ito رو حتماً ببین.ضرر نمی کنی.

parham_shokoohi

عضو جدید
من ولی توصیه می کنم به جای کار کردن چیزی که به دردت نمی خوره یه موضوعی کار کنی و وقت صرفش کنی که ارزش بیشتری برای آینده کاریت داشته باشه یه موضوع منطقی و نزدیک به واقعیت . مسکونی رو پیشنهاد می کنم.
مگه چند تا فرهنگسرا و بیمارستان و.. یا مثلا هیچستان و....!!!! ساخته می شه تو ایران که یکی به تور شما و ما بخوره.پس ما باید منطقی باشیم. من اول مثل اون دوستتون فکر می کردم ولی الان.............................
موفق باشی;)

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سوال1. آره من دوست دارم وقتي پير شدم برم شمال زندگي كنم ...
در مورد درمان ... بستگي به آسايشگاهش داره... اما چه جور درماني مثلا؟ حتما يه مشكلي دارم كه ميرم تحت درمان باشم ديگه؟ آخه كدوم بيماري دوست داره همكاراشو ببينه؟ البته اينا نظر منه... هر كي بيمار باشه به سكوت احتياج داره و استراحت ... بعد هم اگه سالمند باشم ترجيح ميدم خونه خودم بمونم جايي نرم (آسايشگاه:cry:) اين همه برا بچه هام زحمت كشيدم حالا كه پير شدم بايد برم آسايشگاه ؟ (جدي مي گما:cool:)
من عمرا برم آسايشگاه .. خوب شد اين سوالو پرسيدين منم خوب فكركردم .. ممكن بود وقتي پير شدم راضيم مي كردن مي رفتم بعد پشيمون ميشدم....:confused:
تمايل من به رفتن به اونجا فقط سكوت و سرسبزي اون مي تونه باشه چيزي كه يه سالمند واقعا بهش احتياج داره...
به نظرم شما يه چند تا كتاب در مورد تحليل رواني سالمندان بخوني خيلي بهت كمك كنه . جدي مي گم راحتترمي توني تصميم بگيري.

سوال2.خب با توجه به تخصصي كه دوران جواني كسب كردم و علايقي كه دارم يه سري فضاها رو مي خوام. مثلا من حتما يه سيستم و يه آتليه معماري مي خوام ... ستاره ها رو هم دوست دارم يه فضايي برا رصدشون لطفا ... بعد يه سينماي بزرگ هم مي خوام ... اوقاتمو نمي تونم كه با خواب پر كنم بايد چيزي برا تفريح باشه ديگه ...(مبادا حرفامو به شوخي بگيري ها ...جدي ام) رستوراني هم كه غذاهاي متنوع داشته باشه به اضافه فضاي سبز عالي و دنج حتما بايد باشه به نظرم ... ( وگرنه من يكي نمي آم:cool: )

سوال 3. نه اقامت دائم خسته كننده است . شش ماه از سال كافيه ... بقيه شو تو خونه شخصي خودمون با همسرم باشيم با نوه ها و ... خيلي خوبه .... (اصلا شما درنظر گرفتين اين سالمندا ممكنه كه همسرشون در قيد حيات باشه يا نه؟ اگه مجرد باشن دوست دارن بيشتر بمونن . چون تنهايي خسته كننده و زجر آوره ... اما من چون همسر دارم ميرم خونه خودمون ... شش ماه زياد هم هست :cool:)
پيشنهاد مي كنم برا مجردا و متاهلين فضاهاي جداگانه اي در نظر بگيرين با امكانات متفاوت ... شايد خواستن با هم آشنا بشن ... (و بازم بايد تاكيد كنم كه جدي مي گم :D)

حالا قسم نده جواب داديم ...
ولي من بازم ميگم خونه خود آدم هر چند كوچيك و ... خيلي بهتر از اونجاس ... مگه اينكه معمار توانايي مثل شما يه فكري براش بكنه ...
موضوع خوبيه ...
موفق باشين...

بچه ها بياين نظر بدين خيلي باحاله ... يه لحظه رفتم به اون دوران :biggrin:

Anooshe

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که خودم فکر نمیکنم هیچ وقت دلم بخواد برم خونه سالمندان...
اما اگه تو کارت محلی رو قرار بدی که با استفاده از گیاهای مختلف که رایحه ی خوبی هم دارن پوشیده باشه هم واسه رایحه درمانی ازش استفاده میشه هم ایجاد آرامش میکنه...

من خودم چون میدونم اگه 100سالمم بشه باز حرکت و جنبش رو دوست دارم فکر کنم اگه فضاهایی بزاری که توش از رنگ های گرم و مهیج استفاده شده باشه و توش بشه فعالیت های بدنی کرد خیلی خوبه(واسه اون دسته ای که در توانشونه)

اگه یه مسیراییم برای پیاده روی با شیب کم بزاری و تو فواصل مشخص فضاهای مکثی رو برای نشستن که کاملا هم دل باز باشه قرار بدی خوب میشه

موفق باشی

mary.k.arch_58

عضو جدید
سلام مرسی از راهنماییاتون ولی چقدر راجب خونه مهر(اسم پروژمه) بد فکر میکنی؟! اونجا اصلا جای بدی نیست که تو از روی ناچاری و بی کسی بخوای بری می تونی با خانمت بری
با بچه هات بری! ببین فکر کن که پیر شدی اگه سر حال باشی که کار میکنی ولی اگه پیرتر شدی دیگه نتونستی طرح بزنیو پول در بیاری دوست نداری دل از شهر بکنی با خانمت بری یه جایی که همه چیزایی که بهش نیاز داری اونجا باشه تازه واسه بچه هاتم یه فضایی داشته باشه هر وقت خواستن بیان پیشت؟ یکم به پروژه مهربون تر فکر کنین! در هر صورت مرسی

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عينك خوشبيني ام رو زدم تا بتونم مهربونتر نگا كنم :D
اگه منظورت منم كه باز خوشبينانه تر نگاكردم :D...
آره راست مي گي ميتونم با خانومم برم اونجا .... وقتي پير شديم ....:Dبذار برم از الان بهش بگم
حتما خانومم رو مي برم ....آقا زودتر بساز ما اومديم.:smile:
ولي متاسفانه نميشه آخه من خانوم ندارم و تا ابد هم نخواهم داشتم ...علتشو بعدا متوجه ميشي...

ولي گذشته از شوخي اونچيزي كه توصيف مي كني در واقع يه واحد همسايگي ه ... تقريبا يه جورايي يه شهركه ... به نظرم رو اسم پروژه ات بيشتر فكر كن ;)(كلمه خونه منظورمه)
در مورد واحد همسايگي هم يه سري مقالاتي هست . البته پروژه ات خاصه . واحد همسايگي بيشتر خنثي است . بذار منظورمو بهتربگم ... شايد به دردت خورد .من منظورم بيشتر بخش اقامتي پروژه است ... بالاخره يه محل هايي، يه مسكن هايي هست ديگه ، اين محل هاي سكونتي يه نيازهايي دارن منم منظورم ايناس . يه نگا به كتاب مسكن حومه شهر بنداز از آقاي محمود توسلي . درسته كه مشابه پروژه شما رو نداره اما درمورد واحدهاي سكونتي جمعي (انواعش ) مثال زده و توضيح داده . مي توني از فكرشون كمك بگيري اگه دوست داشتي ... حتما بهت جهت هاي تازه اي مي دن .... البته همونطور كه گفتم برا سالمندان نيست ... مثلا برا افراد شاغلي كه حتي محل غذا خوردنشون جمعيه ... اين پروژه ها واقعا وجوددارن ...خب علت به وجود اومدنشون هم برواردن يه سري نيازها برا افردايه كه يه اشتراكي دارن مثلا اشتراكات شما سطح تحصيلات و سن افراده ;)
حالا نميدونم منظورت رو درست متوجه شدم يا نه :

۱) واحد همسایگی چیست؟
واحد همسایگی به منزله خانه‌های مسکونی با محیط پیرامونی آن است که در کنار هم یک کل بهم پیوسته را تشکیل می‌دهند و دارای یک هویت جمعی و محله‌ای است. این هویت جمعی در واحد همسایگی باعث ایجاد رشد و پویایی جمعی، افزایش ارتباطات اجتماعی و احساس همبستگی اجتماعی می‌شود.
تمامی واحد همسایگی در کلان شهرها، شهرهای متوسط و حتی در شهرهای جدید در دنیا، با تمام اصلاحاتی که در طول زمان بر این نظریه صورت گرفته است و علی رغم اختلافاتی که در جزئیات با هم دارند، از شش شاخصه مشترک بهره می‌برند که ......

اگه به دردت مي خوره بگو بقيه شو بذارم. اما همه اين شش شاخصه مربوط به پروژه ات نميشه مثلا وجود دبستان در مركز مجموعه و يا ....
همونطور كه گفتم بي ارتباط هم نيست به نظرم بررسي كني خوبه

راستي نمونه هايي هم بررسي كردي براش؟ نمونه مشابهش هست؟
بعد هم اينكه اين پايان نامه برا چه مقطعيه؟

mary.k.arch_58

عضو جدید
مرسی از راهنماییت;)این کتاب تازه خوندم البته برای طرح 5 ولی کامل نخوندمش اصلا کتابش گیر نمیاد من 2فصلشو کپی گرفتم خوندم. راستش تا حالا نمونه ای که منظور منو برسونه پیدا نکردم :surprised:ببین یه ترکیبه از کلوپ مهندسین با خانه سالمندان! ما که نمیخوایم از حقیقت فرار کنیم بلاخره سالمند میشیم یا مشکل شنوایی داریم یا بینایی یا حرکتی حالا اینجا هم به مشکلانشون میرسن هم علایقشون دوروبرشونه. یه عالمه کتاب بهم معرفی شده ولی هیچکدومشونو پیدا نکردم هرجا میرم میگن نداریم شانس منه:(

سـعید

مدیر بازنشسته
دوست عزیز اگر دیر به تاپیکتون جواب میدم شرمنده اما امیدوارم نظرات من مورد استفادتون باشه..
در مورد فضایی که شما مورد بحثتون دارین باید بگم که جزو بهترین فضاها برای القای حس آرامش به انسانه که این حس میتونه با ارتباط نزدیک با طبیعت به اوج خودش برسه..
اگر در چنین فضاهایی همراه با دوستان قدیمی و همسن قرار بگیرم خب طبیعتا میتونه جوی جالب و صمیمی به وجود بیاره که عنصر طبیعت هم در این میان بی تاثیر نیست..
فضاهایی که در چنین مکانی برای شخص بنده باعث استفاده بهینه و مفید از این مکان میشه عبارتند از : کتابخانه و فضایی برای مطالعه , فضای نشیمن برای صبح و عصر رو به طبیعت بکر , مسیری در بین طبیعت به صورت ارگانیک برای پیاده روی , استخر و فضاهای جانبی , مکانی برای نمایش فیلم و موسیقی , فضایی برای انجام ورزش های سبک به صورت سرپوشیده و باز , ...
برای بحث اقامت اگر محیطی برای سالمندان باشه به طور طبیعی ممکنه برای همیشه تصمیم به موندن در اون مکان بگیریم که در این صورت باید تمهیداتی برای بحث سکونت با رعایت قوانین و استاندارد ها انجام بشه و به دلیل نا توان بودن سالمندان امر جابه جایی کمی برای این قشر سخته..
در کل دوست من شما برای طراحی چنین فضایی باید خودتون رو مانند یک بازیگر که در نقش خودش فرو میره شما هم باید خودتون در نقش یک سالمند قرار بدین تا بدونین نیاز های اونها چه چیز هایی میتونه باشه تا بتونین به بهترین نحو طراحی رو انجام بدین..

موفق باشید..

amirabas_ali

عضو جدید
کاربر ممتاز
پایان نامه

پایان نامه

پایان نامه

پروژه پایان نامه ما ( هانیه رضاخواه خادم و نسرین پویا )
البته هر کدوم از این شیتها ۲ متر در ۱ متر هستند.
اسکیس نهایی سایت
سایت پلان

کارت دعوت جلسه پایان نامه ما

http://www.memarblog.com/?p=73#more-73 منبع

amirabas_ali

عضو جدید
کاربر ممتاز
wow:surprised:عالییییییییییییییییییی بود حالا موضوعش چی بوده؟
یعنی میشه ماهم اینقدر خوب کارامونو ببندیم:cry:

موضوع پایان نامه: خلق لحظه.. ثبت خاطره...و کشف مفهوم

آره انشاالله شما هم میتونید و.....

parham_shokoohi

عضو جدید
سلام به همه دوستان
پايان نامه يا طرحي نهايي وسيله اي است براي محك زدن شمايي كه تا ديروز دانشجو بودي و فردا قرار است وارد بازار حرفه اي شوي در واقع معياري است براي سنجش ميزان آمادگي شما براي حرفه اي شدن .
به نظر من بهتر است موضوعي معقول و پر كاربرد در بازار كار را برگزينيد تا ميزان اطلاعات خود را در آن زمينه افزايش دهيد و تجربه اي بزرگ و جدي در آن زمينه كسب كنيد موضوع پايان نامه خودم "مجتمع مسكوني با رويكرد به مفهوم سكونت" بود كه خودم خيلي دوست داشتم كه فقط پژوهشي باشه اما از آنجايي كه پايان نامه كارشناسي بايستي به طراحي ختم بشه خوب من هم طراحي كردم و ...
استاد راهنما همانطور كه از اسمش پيداست شما را راهنمايي مي كند تا مسير را به خطا نرويد اما مسئوليت تمام پروژه بر عهده شماست چرا كه بعد از انجام آن و تحويل طرح نهايتان شما مهندسيد و بايد توانايي انجام يك پروژه را بدون كمك كسي داشته باشيد پس روي پاي خودتان بايستيد.
پايان نامه را جدي بگيريد ، كپي نكنيد به ديگران واگذار نكنيد و ...
معماري را درست درك كنيد تا شما هم به جرگه ساختمان سازان نپيونديد تا بتوان رغبت كرد كه به شما را معمار خواند...
با آرزوي موفقيت براي همه معماران آينده
معماري به حرف نيست به عمل است​

amineh_taheri

عضو جدید
من هم موافقم که بهتره موضوع طرحمون درباره موضوعاتی باشه که جامعه امون ببشتر نیاز داره ، یعنی همین فضاهای مهم و ضروری رو در یه قالب جدید با یه ایده جدید و خلاقانه طراحی کنیم! تا موضو عاتی صرفا هنری یا یه سری موضوعات انتزاعی فقط بر اساس سلایق شخصیمون...

با سلام
اتفاقا من شنیدم که هرچی کار هنری تر باشه،چون راحتتر و فرمالتر روش کار کرد،بهتر و نمره بیارتره
البته اگر توی دانشگاهتون اعضای هیئت ژوری و استاد راهنماتون از کارهای فرمال خوششون بیاد...:gol:
کار روی موزه پیشنهاد من به شماست
من خودم هم ترم هفت کارشناسی هستم و ترم آینده طرح نهایی دارم.
دنبال موضوع هستم
چند موضوع دارم:
1)طراحی آرامگاه علامه بهلول گنابادی
2)فرودگاه
3)موزه مردم شناسی یک روستای تاریخی به نام ریاب
نظرتون چیه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

gol2khtar

عضو جدید
سلام دوستان معمولا دانشجویان معماری از سال آخر به فکر انتخاب موضوع برای پایان نامه می‌افتادند... می‌دونم کار سختیه چون منم باهاش درگیر بودم ولی به هر صورت به نظر من اولین کار اینکه فکر کنی و ببینی به چهموضوعی رو دوست داری کار کنی ...مثلا می‌خوای فرهنگی کار کنی -آموزشی -تجاری و ... بعد می‌تونی راحت تر تصمیم بگیری و روی خلاقیت موضوع بیشتر متمرکز کنی چون برای انتخاب بازه گسترده‌ای داری هر چی محدودتر کنی نتیجه بهتری پیدا می‌کنی من یه سری لیست پایان نامه دارم اگه کسی می‌خواد برام میلشو تو پیام خصوصی بذاره براش بفرستم.... موفق باشید

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
برا موضوع پایان نامه می خوام "مرکز ترک اعتیاد" انتخاب کنم. با استاد موافق بود فقط میگه" از لحاظ روحی ممکنه اذیت شی".
خوشحال میشم نظر دوستان رو بدونم.
یه سری کتاب و منبع برای بخش مبانی نظریش هم بخش روانشناسیش هم بخش معماریش ؟؟؟؟؟؟

archi_arch

مدیر بازنشسته
طرح تفصیلی مناطق رو باید از دانشگاه نامه ببری و از خود شهرداریها بگیری یا اگه اشنا داشته باشی بگی برات بگیرن
اما با کیفیت پایینش رو خود سایت شهرداری تهران برای دانلود گذاشته و میتونی از اینجا بگیری:
طرح تفصیلی شهر تهران

اما اگه کیفیت بهتر میخوای طرح جامع کل تهران تو سایت شهرداری تهران هست. که این کیفیتش بهتره ولی خب مناطق شهرداری رو جدا نکرده و نقشه کل تهرانه و میتونی از اینجا بگیری:
طرح جامع شهر تهران

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسیarchi_arch جان
البته جزئیاتش معلوم نیست فکر کنم باید برم از خود شهرداری بگیرم!!:surprised:تو شهرداری هم که واسه یه کلمه جواب دادن انقد آدمو معطل می کنن که نگو!!:cry:
اره متاسفانه طرح تفصیلیهاش خیلی بیکیفیته شهرداری ها هم خیلی اذیت میکنن. فقط گویا شهرداری منطقه 22 با دانشجوها راه میاد و راحت اطلاعات میده بهشون. ولی خب نمیدونم به کارت میخوره یا نه.
منکه خودم از همین طرح جامع استفاده کردم و تو پروپوزالم گذاشتم.
تو پایان نامه بچه های دانشگاهتونم ببینی بد نیست. شاید سایتشون شرایط مورد نظرتو داشته باشه بتونی از همون سایتها استفاده کنی.

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا جالبه! چرا طرح تفصیلی رو در اختیار دانشجوهای معماری قرار نمی دن!؟ نمی دونم اگه یکی طرح تفصیلی رو نداشته باشه چی از برنامه ریزی کالبدی میفهمه!؟(البته اگه طرح رو هم داشته باشین بازم فهمیدنش یه کم سخته!) چرا از استاداتون نمیگیرید؟ اونا حتما دارن.نمیشه نداشته باشن، استاد برنامه ریزی ما تمام فایل های کد طرح رو بهمون داد!

archi_arch

مدیر بازنشسته
واقعا جالبه! چرا طرح تفصیلی رو در اختیار دانشجوهای معماری قرار نمی دن!؟ نمی دونم اگه یکی طرح تفصیلی رو نداشته باشه چی از برنامه ریزی کالبدی میفهمه!؟(البته اگه طرح رو هم داشته باشین بازم فهمیدنش یه کم سخته!) چرا از استاداتون نمیگیرید؟ اونا حتما دارن.نمیشه نداشته باشن، استاد برنامه ریزی ما تمام فایل های کد طرح رو بهمون داد!
خب اساتید اکثرا جایی که خودشون کار میکننو دارن. مثلا منکه قزوین درس میخونم اکثر اساتید طرح تفصیلی قزوینو دارن فقط! (یه سری که همونم ندارن البته)
من موضوع پایان نامه ام هنرستان معماریست.ممنون میشم اگه کسی مطلبی داره بهم کمک کنه
اینجارو ببین فکر میکنم تا حدی کمکت کنه. تقریبا مشابه همن
ضوابط و معیار های طراحی دانشکده معماری

و اینکه باد مطلوب و نامطلوب همدان کدوم سمته؟
اقلیم استاد همدان رو از اینجا میتونی بگیریhamedan.pdf‏

archi_arch

مدیر بازنشسته
واقعا كسي نيس بگه موضوع پايان نامش چي بوده يا هست؟
یه سری از موضوعات پایان نامه های دانشگاه ازاد قزوین اینجا گذاشته شده
میتونی ببینی فکر میکنم کمکت کنه و اشنا شی کمی.

http://qiau.ac.ir/affairs/research/thesis/thesis.aspx

تو این لینک نام دانشکده رو "عمران و معماری" انتخاب کن و کمی صبر کن تا برات بیاره. بعد که اورد گزینه هاش فعال میشه و میتونی تو قسمت مقطع تحصیلی " کارشناسی" یا "کارشناسی ناپیوسته " رو انتخاب کنی

اینجا هم یه سری لیست پایان نامه هایی که دکتر رییسی راهنماشون بوده گذاشته شده
http://onsa.persianblog.ir/page/8

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
واقعا كسي نيس بگه موضوع پايان نامش چي بوده يا هست؟

موضوع من طراحی مرکز ترک اعتیاد بود که ماه قبل دفاع کردم
موضوع چندتا از دوستام رو میزارم:
1- تالار شورای شهر
2-مجتمع سینمایی
3- خانه سالمندان
4- مهدکودک
5- خانه مولانا
6-یه جور گلخانه که اسم دقیقش یادم نیست
7- هتل
8- دانشکده
9-موزه آب- هنرهای معاصرو.....

بازم بگم؟:smile:
یکی از دوستام هم روی باشگاه ورزشی بانوان می خواد کارکنه

-

-center nature of social thought
- مرکز درمانی کودکان سرطانی
- ورزشگاه معلولین
- مجتمع فرهنگی تفریجی و...

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اول باید ببینی که علاقه ت تو کدوم بخشه . بیشتر علاقه داری:
- آموزشی : مثل مدرسه، دانشگاه و....
- فرهنگی : مثل موزه
- خدماتی :مثل مترو ،ترمینال
- مسکونی
- اقامتی :مثل خانه سالمندان
- تفریحی
و........

کلیت میاد تو ذهنت حالا یه حوزه خاصش رو انتخاب میکنی مثلا مراکز درمانی رو ترجیح میدی و همچنین می خوای رو معماری کودک هم کارکنی مثلا مرکز درمانی کودکان سرطانی رو انتخاب میکنی با یه ایده جدید توش
گاهی از بین 5 تا طرح که تا حالا کار کردی یه موضوع رو انتخاب میکنی چون آشنایی داری البته با رویکرد جدید
گاهی یه تجربه جدید رو انتخاب میکنی چیزی که تو 4 سال جدی خط نکشیدی و حالا میخوای قبل تموم شدن دانشگاه اون رو هم تجربه کنی
گاهی یه انگیزه قوی داری براش جامعه آدمهای دورو برت دوستات و... عامل انتخابت میشن مثلا خودم علاوه بر تجربه جدید یه انگیزه قوی داشتم. یا یکی از بچه ها چون شهرشون نیاز یه مترو داشت انتخاب کرد و خیلی هم روش کار کرد. یا دوستم که میخواست کلینیک خودرو انتخاب کنه چون داداش که مکانیک می خوند برای ایده هاش نیاز به یه معماری جدید داشت. یا کسی که یه حوزه زنان علاقه داشت و باشگاه زنان رو انتخاب کرد. کسی که موسیقس کار میکنه و...

گاهی هم برای ارایه به عنوان رزومه برای شغل آینده (مثل دوستم که بیمارستان کار کرد)

البته تو همه اینها رویکرد جدید مهمه

این تا اینجا
موفق باشی
سوالی بود هستم

آخرین ویرایش:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دقیق متوجه منظورت نشدم!؟
هر موضوع ای که انتخاب کنی تحلیل داره . مثلا ترمینال که کار کردیم از مبحث راه و راه وند شروع کردیم . راه رو بررسی کردیم ،سفر رو و ....
یا من برا پایان نامه ایم یه مبحث گسترده روانشناسی و انواع تیپ شخصیتی و.. داشتم که بخشیش فقط برای باز شدن دید خودم بود چون استادم گفت اینقدر بررسی علل و معلولی و ریز شدن برای کارشناسی لازم نیست و برای پایان نامه ارشد به این مباحث نیاز ست.
هر پایان نامه حتما این 2 بخش رو داره 1- ظوابط و اصول طراحی 2- مبانی نظری و بخش تحلیلی
پس همه موضوعات تحلیل دارن
مثالی که زدی : بررسی روحیات انسانها در فضای شهری
موضوعات زیادی هستن که این مبحث رو در بر می گیرن از سامان دهی فضاهای خاص شهری (مثل طراحی زیر پل) – کودکان خیابانی – فضاهای گفتگوی شهری – تا مباحث شهرشناسی
باید بدونی تحلیل تو کدوم حوزه رو می پسندی
بازم میگم چیزی که خیلی مهمه تفکرو مبانی نظری قوی ست.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یادمه تو یکی از پست ها درباره روند کار پرسیده بودن.
یه مطلبی که تو کتاب "مفاهیم پایه در معماری" اومده و خیلی مفیده:

”مفهوم و ایده کلی من از این پروژه، عبارت ست از....“
ولی در واقع هر طرح ساختمانی از یک سری از مفاهیم متعدد تشکیل می شود و حتی ، پروژه هایی با مقیاس های کوچک نیز پیچیدگی های فراوان را دارا هستند. در حقیقت می توان گفت که غیرممکن است به طور همزمان بتوان با یک مفهوم واحد،به تمامی ابعاد ساختمانی پرداخت طراح باید ابتدا موقعیت پروژه را به بخش های قابل کنترلی تقسیم کرده و به طور جداگانه به آنها بپردازد و در مرحله ی بعد، همه آنها را ”هم زمان“ در یک بنا با هم بیامیزد.