راهنمایی در مورد مناقصه، چگونگی شرکت در آن و ...

..:: civil ::..

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
از بزرگوارانی که در شرکت های مشاور مشغول به کار بودن و اطلاعاتی راجع به مناقصه و ... دارند ممنون میشم در اختیارم بگذارید
یه سوال خیلی ضروری که در حال حاضر دارم این هست که مگر در مناقصه قیمت پیشنهادی رو شرکتها نمیدن؟ پس چطوری بعضی اوقات برآورد مالی داده؟
مثلا کسی میدونه این یعنی چه؟
"فراخوان ارزیابی کیفی زيرسازی، ابنيه فنی و آسفالت گرم محور فلان در یک مرحله، با براورد مالی فلان ریال، توسط اداره فلان برگزار می گردد."
ارزیابی کیفی یعنی چی؟ یعنی قراره این محورو چیکار کنن؟ چرا برآورد مالی داره؟ این مبلغ قرارداده؟؟؟؟
و اینکه کی میتونه تو مناقصه شرکت کنه؟ برای عموم آزاده یا دعوت نامه میدن؟ از کجا بفهمیم برای عموم آزاد هست یا نه؟

مرسی

م.زهتاب

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
از بزرگوارانی که در شرکت های مشاور مشغول به کار بودن و اطلاعاتی راجع به مناقصه و ... دارند ممنون میشم در اختیارم بگذارید
یه سوال خیلی ضروری که در حال حاضر دارم این هست که مگر در مناقصه قیمت پیشنهادی رو شرکتها نمیدن؟ پس چطوری بعضی اوقات برآورد مالی داده؟
مثلا کسی میدونه این یعنی چه؟
"فراخوان ارزیابی کیفی زيرسازی، ابنيه فنی و آسفالت گرم محور فلان در یک مرحله، با براورد مالی فلان ریال، توسط اداره فلان برگزار می گردد."
ارزیابی کیفی یعنی چی؟ یعنی قراره این محورو چیکار کنن؟ چرا برآورد مالی داره؟ این مبلغ قرارداده؟؟؟؟
و اینکه کی میتونه تو مناقصه شرکت کنه؟ برای عموم آزاده یا دعوت نامه میدن؟ از کجا بفهمیم برای عموم آزاد هست یا نه؟

مرسی
سلام آقای مهندس. امیداوارم توضیحات من برای شما مفید باشه. در هر مناقصه ای قراره کارفرما برگزار کنه حتما و باید براورد اولیه وجود داشته باشه تا توسط اون مبلغ اولیه رده مناقصه تعیین بشه. رده مناقصات هم به جزیی و متوسط و عمده تقسیم بندی میشه. حالا هر کدوم از اینا برای خودشون قوانینی دارن. اگر جزیی باشه نیاز به برگزاری استعلام بها نیست و به قول معروف همون کارپرداز کارو انجام میده. اگر جزیی باشه کارفرما موظف است که حداقل از 3 نفر دعوت به شرکت در استعلام بها کنه و بعد تصمیم بگیره. حالا برای مثالی که شما زدی این در رده معاملات عمده قرار میگیره که حتما و باید از طریق مناقصه برگزار بشه. که همینم قوانین بسیار زیادی داره که آماده هستم حزء به جزء برات توضیح بدم. پس براورد اولیه لازمه چون تومناقصات باید ذکر بشه که کارفرما تا چقدر می خواد هزینه کنه. ارزیابی کیفی هم اولین قدم برای انتخاب پیمانکاران واجد شرایط برای دعوت به مناقصه محسوب میشه که کار کارفرما رو جلو میندازه ولی به منزله انتخاب قطعی پیمانکار نیست. از روی اسمش هم معلومه. فرم هایی داره که طبق اون و توانایی شرکت به اون شرکت امتیاز میدن.اینو هم بگم براورد اولیه اصلا مبلغ قراردا د محسوب نمیشه ولی ملاک محاسبات کارفرما محسوب میشه. شاید پیمانکاری باشه بسیار با کیفیت و با مبلغ بالاتر ار میلغ براورد. باید کمیسیون معاملات اینو تشخیص بده. پس ارزیابی برای همه آزاده و پس از ارزیابی فقط پیمانکاران واجد شرایط به مناقصه دعوت میشن. امیداوارم تونسته باشم سوالات شما رو پاسخ داده باشم.

عضو جدید
خیلی ممنون آقای مهندس
آره مرسی متوجه شدم.
مبلغ پیشنهادی معمولا حول و حوش همین قیمته یا خیلی کمتر و بیشتر؟
ضمنا یه سوال مهم این مبلغ برآور یعنی کل مبلغی که کارفرما میخواد هزینه کنه؟ از هزینه مطالعات به مشاور تا هزینه اجرا و ...
بعد یه چیز دیگه الان هر کی بره بگه اسناد مناقصه رو بدین بهش میدن؟ مثلا یه شرکت مشاور میخواد تو اون مناقصه شرکت کنه یکی و بفرسته بره بگیره اسناد و بهش میدن؟ شرایطش چیه؟ به کی میدن اسنادو؟
ببخشید تو کار نبودم این چیزارو خوب نمی دونم فقط پروژه رو سپردن تو شرکتا دست ما از صفر تا 100 پروژه رو انجام دادیم نفهمیدیم چطوری گرفتن پروژه رو! حالا مشاور زدیم نمی دونیم این چیزارو!
امیدوارم شما تو این قسمت خیلی فعال باشید چون خیلی ها فقط اطلاعات آکادمیک دارند و تو کار نبودن به اطلاعات شما شدیدا نیاز هست
مرسی

آخرین ویرایش:

م.زهتاب

عضو جدید
خیلی ممنون آقای مهندس
آره مرسی متوجه شدم.
مبلغ پیشنهادی معمولا حول و حوش همین قیمته یا خیلی کمتر و بیشتر؟
ضمنا یه سوال مهم این مبلغ برآور یعنی کل مبلغی که کارفرما میخواد هزینه کنه؟ از هزینه مطالعات به مشاور تا هزینه اجرا و ...
بعد یه چیز دیگه الان هر کی بره بگه اسناد مناقصه رو بدین بهش میدن؟ مثلا یه شرکت مشاور میخواد تو اون مناقصه شرکت کنه یکی و بفرسته بره بگیره اسناد و بهش میدن؟ شرایطش چیه؟ به کی میدن اسنادو؟
ببخشید تو کار نبودم این چیزارو خوب نمی دونم فقط پروژه رو سپردن تو شرکتا دست ما از صفر تا 100 پروژه رو انجام دادیم نفهمیدیم چطوری گرفتن پروژه رو! حالا مشاور زدیم نمی دونیم این چیزارو!
امیدوارم شما تو این قسمت خیلی فعال باشید چون خیلی ها فقط اطلاعات آکادمیک دارند و تو کار نبودن به اطلاعات شما شدیدا نیاز هست
مرسی
سلام مهندس عزیز. خوشحال میشم که کمکت کنم . مبلغ پیشنهادی کارفرما هیچ وقت از واقعیت بالا نیست. اینو گفتم که بدونی همیشه قیمت های واقعی بیشتر از قیمت پیشنهادی کارفرماست. ولی اینا ملاک کار نیست. چون توضیح دادم که بعضی وقت ها یک پیمانکار با تجربه و با کیفیت شاید قیمتش 20 درصد بالاتر از قیمت براورد کارفرما باشه و برنده مناقصه هم بشه. این طور کارا یک سری شرایط خاص داره که اگر خواستی باید جزء به جزء با هم کار کنیم. خوب معمولا کارفرما تمام هزینه های انجام شده رو در مناقصه میبینه. ولی اینو بدون در فرم های مناقصه شرح خدماتی وجود داره که کارفرما نسبت به اون شرح خدمات و کارایی که میخواد قیمیت پایه میزاره و پیمانکاران هم باید نسبت به همون کارا قیمت بدن. پس حتما کارفرما کارا رو تعریف میکنه. در ضمن هزینه مشاور و طراحی و مجری ذیصلاح و نظام مهندسی و.......... خیلی چیزیای دیگه هر کدوم مراحل خاصی برای مناقصه دارن. خوب در خصوص اینکه هرکی بره اسناد بگیره برات توضیح داده بودم. ببین مهندس هر مناقصه ای بسته به قیمت و کاری که داره یک سری شرکت ها بیشتر نمبتونن در این مناقصات شرکت کنن. مثلا یک کار با قیمت 100000000000 ریال رو که یک شرکت رتبه 5 یا 4 نمیتونه شرکت کنه . حتما باید رتبه 3 یا 2 یا 1 شرکت کنن. ازریابی کیفی پیمانکار هم برای همین موضوع گذاشته میشه. دولت برای هر قیمت مناقصه ظرفیت شرکت ها رو مشخص کرده. پس یه شرکت رتبه 5 نمیتونه در مثالی که برات زدم بره و درخواست اسناد مناقصه رو کنه. بعدشم یادت باشه کارفرما حتما رتبه شرکت رو تو اسناد مشخص میکنه.پس شرایط شرکت در یک مناقصه اول توان مالی شرکت برای براورده ساختن خواسته کارفرما است. دوم ارزیابی کیفی و بعد همینطوری مراحل به مراحل.
البته من خودم یکی از عناصر کارفرما در برگزاری مناقصات هستم ;)

عضو جدید
سلام مهندس
مرسی از کمکتون
ببخشید چیزایی که شما میگید در مورد پیمانکاره اما بحث من مناقصه برای شرکت مشاور در اون مناقصه هست شرایط یکیه؟
بعدم اینجوری اگه من امتیاز لازمم داشته باشم پس اگه بخوان من از دور حذف میشم میگن صلاحیت نداشتی. مثلا بخوان یه نور چشمی پروژه رو بگیره آره؟؟

م.زهتاب

عضو جدید
سلام مهندس
مرسی از کمکتون
ببخشید چیزایی که شما میگید در مورد پیمانکاره اما بحث من مناقصه برای شرکت مشاور در اون مناقصه هست شرایط یکیه؟
بعدم اینجوری اگه من امتیاز لازمم داشته باشم پس اگه بخوان من از دور حذف میشم میگن صلاحیت نداشتی. مثلا بخوان یه نور چشمی پروژه رو بگیره آره؟؟
روند مناقصات و قانون های اون برای همه یکسانه. چه مشاور چه پیمانکار. ضمنا مشاور هم نوعی پیمانکار برای کارفرما محسوب میشه. ضمنا نور چشمی همه جا هست. روابط همه جا هست. پس اگه بخوای به این فکر کنی اصلا نباید شرکت بزنی چه برسه به اینکه بخوای تو مناقصه شرکت کنی. ولی حق اعتراض قانونی همیشه وجود داره و اونم راه حل داره.

بالا