راهنمایی در مورد ساخت کوره القایی

shams0037

عضو جدید
با سلام
دوستانی که تمایل دارند با ما در مورد ساخت کوره القایی همکاری کنند لطف کنند در همین جا اعلام آمادگی کنند تا هر چه سریعتر شروع به کار کنیم.
در ضمن یکی از همکاران ما شرکت صنایع مس سرچشمه می باشد. که در آینده نزدیک قرار داد آن بسته می شود.
در ضمن دوستان اگر سوالی دارند همین جا اعلام کنند و به صورت پیام خصوصی آن را نفرستند
با تشکر از همه

m_mahdi_tbt

عضو جدید
با سلام
دوستانی که تمایل دارند با ما در مورد ساخت کوره القایی همکاری کنند لطف کنند در همین جا اعلام آمادگی کنند تا هر چه سریعتر شروع به کار کنیم.
در ضمن یکی از همکاران ما شرکت صنایع مس سرچشمه می باشد. که در آینده نزدیک قرار داد آن بسته می شود.
در ضمن دوستان اگر سوالی دارند همین جا اعلام کنند و به صورت پیام خصوصی آن را نفرستند
با تشکر از همه
بنده هم اگر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
من هم هستم .

راکی

عضو جدید
سلام با ارز پوزش خیلی علاقه دارم در این زمینه با شما همکاری کنم اگر بتوانم در این زمینه به درد شما بخورم خیلی خوشحال میشم کم بیش با کوره ها سرو کار دارم با ریخته گری تراکتور سازی هم در ارتباط ام با تشکر اگر نیازی شد پیام بدید با تشکر

shams0037

عضو جدید
با سلام
شرمنده مدتی نبودم

خب از امروز شروع میکینم
برای ساخت کوره القایی به چه تجهیزاتی نیاز است؟به صورت کلی

shams0037

عضو جدید
شرکتهای ایرانی که اقدام به ساخت کوره القایی میکنند چه شرکتهای هستند؟

m.s.c

عضو جدید
با سلام
شرمنده مدتی نبودم

خب از امروز شروع میکینم
برای ساخت کوره القایی به چه تجهیزاتی نیاز است؟به صورت کلی

به طور كلي قسمت هاي مختلف كوره هاي القايي عبارتند از :
الف : بوته

حاوي اسكلت فلزي كوره ، كويل ، جداره نسوز ، هسته ترانسفورمر، بوغها (yokos) پلات فرم ( سكو)
ب: تاسيسات الكتريكي
شامل دژنكتور، ***يونر، ترانسفورماتور، مبدل فركانس ، خازن ها ، چوك ها ، كليد هاي كولر ها، مكنده ها و تابلو هاي كنترل
ج:تاسيسات خنك كن:
تاسيسات الكتريكي كوره القايي مثل ترانسفورماتور، چوك ، خازن ها ، كليد هاي فشار قوي و تابلوي مدار فرمان در محدوده ي زماني خاصي مي توانند كار كنندو اگر از حد معيني گرمتر شوند باعث ايجاد مشكلاتي مي گردند ، لذا اين تاسيسات بايد خنك گردند ، خنك كردن تاسيسات الكتريكي مي تواند با فن اركانديشن يا كولر گازي صورت گيرد .
كويل و بدنه كوره در كوره هاي بوته اي و كويل ، پوسته ي اينداكتور ، پوسته خنك كن و گلوئي كوره در كوره هاي كانال دار نيز بايد خنك شوند اين قسمتها عموما با آب خنك مي گردند ( برخي از كوره هاي كوچك كانال دار بگونه اي طراحي مي شوند كه تمام قسمت هاي ذكر شده يا قسمتي از آن با هوا خنك مي شود) و تاسيسات مخصوصي شامل مبدل هاي حرارتي ، پمپ ، برج خنك كن و غيره را دارا مي باشد و معمولا مقصود از تاسيسات خنك كن همين قسمت مي باشد
د:تاسيسات حركت بوته :
براي كوره هاي بزرگ هيدروليكي و براي كوره هاي كوچك مكانيكي يا هيدروليكي است و شامل جك هاي هيدروليك، پمپ هيدروليك ، مخزن روغن ، شيرها ، ***** ها ، ديگر تاسيسات هيدروليك و ميز فرمان هيدروليك يا سيستم هاي چرخ دنده اي دستي يا چرخ دنده اي موتور دار
ه:محل استقرار كوره
شامل اتاق محل استقرار بوته (Furnace Pit) ، فونداسيون ، چاله تخليه اضطراري ، محل استقرار تاسيسات الكتريكي ، هيدروليكي و خنك كن و محل استقرار تابلو هاي مدار فرمان ، تابلوي كنترل مدار آب و ميز فرمان هيدروليك مي باشد .
و:تاسيسات تهويه
تاسيسات دوده و غبارگير ، بخصوص در كوره هاي بوته اي بزرگ را نيز مي توان از تاسيسات مهم به حساب آورد .

shams0037

عضو جدید
با تشکر از شما دوست عزیز
خب از بوته شروع میکنیم

1- شماتیک اسکلت فلزی بوته چگونه هسته؟اگر عکسی دارید بگذارید.
2- کویل که از جنس مس هسته معمولا کدام آلیاژ مس هسته؟

shams0037

عضو جدید
کویل مسی را چگونه باید طراحی و ساخت؟آِیا باید داد شرکت برامون بسازه؟

m.s.c

عضو جدید
کویل مسی را چگونه باید طراحی و ساخت؟آِیا باید داد شرکت برامون بسازه؟

عذر میخوام اول میخواستم بپرسم کوره القایی را برای چی میخوای بسازی چون هیچ توجیه اقتصادی ساختن این کوره نداره؟

shams0037

عضو جدید
با سلام
هدف ما یادگیری دیگران و خودمان از نحوه ساخت،عملکرد و.... این کوره
در ضمن شما که می گوئید توجیه اقتصادی نداره می توانید دلیلیشو بگید تا دیگران هم استفاده کنند.

heidar_harooni

عضو جدید
عرض سلام
چرا این تاپیک رو زمین مونده..راستش من یه کوره 1 کیلووات ساختم و الان در حال کار روی کوره 10 کیلووات برای پروژه کارشناسیم هستم.باید بگم که بخش اینورتر کوره مهمترین و مشکلترین بخش آن است که نیازمند اطلاعات و تجربه زیادی در زمینه الکترونیک بخصوص سوییچینگه . و ساخت کویل خیلی خیلی سادست و آخرین چیزیه که باید بهش فکر کرد . با این حال اگه دوستان هنوز مایل به ساخت باشند نقشه مدار کوره 1 کیلووات رو در اختیار بزارم .

koorogli

عضو جدید
سلام اقا حیدر اگر برایت مقدور است ان نقشه کوره القای را بزار اماتورها ی مثل بنده استفاده ببرند
با تشکر koorogli

heidar_harooni

عضو جدید
سلام
بفرمایید.http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://harooni.persiangig.com/document/INDUCTION%20HEATER.pdf
شما در زمینه الکترونیک کار کردید؟؟؟اگه قصد ساخت دارید باید در مورد مدارات سوییچینگ تجربه داشته باشید تا جواب بگیرید...موفق باشید.
راستی همین روزا کوره 10 کیلو واتم آماده میشه و میرم برا تست...دعا کنید جواب بده..آخه یک ساله دارم روش کار میکنم و کلی هم هزینه کردم براش...

yaseenelec

عضو جدید
اگه ممکنه در مورد این مدار یه توضیحی بدی تا صفر کیلومترهایی مثل من کم کم راه بیوفتیم

آخرین ویرایش:

hamedeng2549

عضو جدید
عرض سلام
چرا این تاپیک رو زمین مونده..راستش من یه کوره 1 کیلووات ساختم و الان در حال کار روی کوره 10 کیلووات برای پروژه کارشناسیم هستم.باید بگم که بخش اینورتر کوره مهمترین و مشکلترین بخش آن است که نیازمند اطلاعات و تجربه زیادی در زمینه الکترونیک بخصوص سوییچینگه . و ساخت کویل خیلی خیلی سادست و آخرین چیزیه که باید بهش فکر کرد . با این حال اگه دوستان هنوز مایل به ساخت باشند نقشه مدار کوره 1 کیلووات رو در اختیار بزارم .
سلام مهندس موضوع پایان نامه منم ساخت کوره القایی هست ممنون میشم اگه تجربیاتتون رو در اختیارم بزارین

heidar_harooni

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
در مورد مدار , اول بفرمایید که چقدر تجربه و اطلاعات در زمینه الکترونیک دارید؟
حامد شما قصد ساخت دارید؟چه ظرفیتی و با چه توانی؟ برای چه کاربردی؟؟

ceramicmahe

عضو جدید
سلام- بنده پژوهشگر رشته مواد هستم. لطفا رفقای برقی، چند کتاب در زمینه کوره القایی، معرفی کنند. ممنون میشم.

hadihaghighat

عضو جدید
با سلام.
دونفر را به شما معرفی میکنم.
یک-آقای مهندس وحدت. سازنده ی اولین کوره القایی در ایران. بدون هیچ حمایت مالی و فکری دانشگاه و دولت و...
دو-آقای دکتر احمد کیوانی. استاد متالورژی دانشگاه شهرکرد. البته ایشون تا شهریور امسال بیشتر ایران نیستند. کرس تدریس از دانشگاه MIT گرفتند. تعجب نکنید . درست نوشتم. کرس تدریس از MIT.
یک دانشجوی دکترای دانشگاه مالک اشتر نیز پروژه ی دکترای خودش را ساخت کوره ی القایی تعریف کرده بود. ظاهراً تونسته بود یک کوره در مقیاس آزمایشگاهی بسازد.
موفق باشید. 1393/3/19

heidar_harooni

عضو جدید
سلام- بنده پژوهشگر رشته مواد هستم. لطفا رفقای برقی، چند کتاب در زمینه کوره القایی، معرفی کنند. ممنون میشم.

عرض سلام و وقت بخیر
کتاب فارسی یافت می نشود!
اما انگلیسی کتابهای بسیار خوبی نوشته شده که تو نت هم پیدا میشه. از جمله Handbook of Induction Heating و Element of Induction Heating ,Design an Applications و خدا بده برکت بقیه رو حضور ذهن ندارم. اطلاعات عملی برای ساخت هم اگه میخواید انجمن ECA.ir خوبه.در آخر باید بگم با سرچ به زبان روسی (توسط گوگل ترنسلیت) نتایج بسیار خوبی بدست میاد.
کامیاب باشید.

heidar_harooni

عضو جدید
با سلام.
دونفر را به شما معرفی میکنم.
یک-آقای مهندس وحدت. سازنده ی اولین کوره القایی در ایران. بدون هیچ حمایت مالی و فکری دانشگاه و دولت و...
دو-آقای دکتر احمد کیوانی. استاد متالورژی دانشگاه شهرکرد. البته ایشون تا شهریور امسال بیشتر ایران نیستند. کرس تدریس از دانشگاه MIT گرفتند. تعجب نکنید . درست نوشتم. کرس تدریس از MIT.
یک دانشجوی دکترای دانشگاه مالک اشتر نیز پروژه ی دکترای خودش را ساخت کوره ی القایی تعریف کرده بود. ظاهراً تونسته بود یک کوره در مقیاس آزمایشگاهی بسازد.
موفق باشید. 1393/3/19

بنده برای پروژه کارشناسی دانشگاه آزاد مقیاس آزمایشگاهی ساختم. مثل فلان جانور باوفا پشیمونم. صرف کلی هزینه و وقت، بازخورد و استقبال بسیار نا امید کننده!

ghasemz

عضو جدید
سلام
بفرمایید.http://wdl.persiangig.com/pages/dow....persiangig.com/document/INDUCTION HEATER.pdf
شما در زمینه الکترونیک کار کردید؟؟؟اگه قصد ساخت دارید باید در مورد مدارات سوییچینگ تجربه داشته باشید تا جواب بگیرید...موفق باشید.
راستی همین روزا کوره 10 کیلو واتم آماده میشه و میرم برا تست...دعا کنید جواب بده..آخه یک ساله دارم روش کار میکنم و کلی هم هزینه کردم براش...

سلام میشه لطفا دوباره فایل رو بزارید؟ لینکش حذف شده نمیشه دانلودش کرد.ممنون

neekta

عضو جدید
درود بر دوستان، خدا را شکر آنقدر کار هست که هیچ یک از دوستان این تاپیک را ادامه نداده اند و موضوع تولید و ساخت کوره القایی به فراموشی سپرده شده است . به هر حال اگر دوستان علاقه مند به مشارکت در ساخت یک کوره القایی با ظرفیت پایین هستند که قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را داشته باشد و در برخی موارد بتوان با هوش پارسی آنرا بهینه ساخت، مستقیما تماس بگیرند تا جلساتی جدی و منظم برای شروع کار داشته باشیم

aryanalab

عضو جدید
درود بر دوستان، خدا را شکر آنقدر کار هست که هیچ یک از دوستان این تاپیک را ادامه نداده اند و موضوع تولید و ساخت کوره القایی به فراموشی سپرده شده است . به هر حال اگر دوستان علاقه مند به مشارکت در ساخت یک کوره القایی با ظرفیت پایین هستند که قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را داشته باشد و در برخی موارد بتوان با هوش پارسی آنرا بهینه ساخت، مستقیما تماس بگیرند تا جلساتی جدی و منظم برای شروع کار داشته باشیم

اول باید ببینیم که چرا تاپیک ها به فراموشی سپرده میشند وقتی که عده ایی بدون داشتن هیچگونه اطلاعات تئوری و عملی و فقط با کپی برداری از نقشه های موجود در اینترنت و با عنوان مهندس یا دانشجو وارد بحثی میشند بهتره که آن تاپیک تعطیل بشه چون بدون پشوانه و بار علمی مناسب نمیتونند بیشتر از این ادامه بدهند در ضمن به شما دوستان عزیز و محترم توصیه میکنم یا به علت تخصصی بودن این مباحث یا الکی وقت و سرمایه خود هدر ندهید و یا با پشتکار و تحقیق فراوان وارد این عرصه شوید بحث کوره القایی یک مورد کاملا تخصصی است که از تلاقی متالوژی و الکترونیک بوجود آماده خوشبختانه الکترونیک که علم اصلاح نقطه ضعفهاست و متالوژی جزو علوم بینهایتها البته ناگفته نباشد که نه قصد بی احترامی به کسی را دارم نه دلسرد کردن شما سروران گرامی فقط خواستم بدانید با چند خط و شکل الکی یا کپی نسل به نسل بدون هیچ تحلیلی حتی اساتید الکترونیک هم نمیتوانند هیچ پروژه ایی را به سرانجام برسانند.باقی را خود دانید.موفق باشید

heidar_harooni

عضو جدید
اول باید ببینیم که چرا تاپیک ها به فراموشی سپرده میشند وقتی که عده ایی بدون داشتن هیچگونه اطلاعات تئوری و عملی و فقط با کپی برداری از نقشه های موجود در اینترنت و با عنوان مهندس یا دانشجو وارد بحثی میشند بهتره که آن تاپیک تعطیل بشه چون بدون پشوانه و بار علمی مناسب نمیتونند بیشتر از این ادامه بدهند در ضمن به شما دوستان عزیز و محترم توصیه میکنم یا به علت تخصصی بودن این مباحث یا الکی وقت و سرمایه خود هدر ندهید و یا با پشتکار و تحقیق فراوان وارد این عرصه شوید بحث کوره القایی یک مورد کاملا تخصصی است که از تلاقی متالوژی و الکترونیک بوجود آماده خوشبختانه الکترونیک که علم اصلاح نقطه ضعفهاست و متالوژی جزو علوم بینهایتها البته ناگفته نباشد که نه قصد بی احترامی به کسی را دارم نه دلسرد کردن شما سروران گرامی فقط خواستم بدانید با چند خط و شکل الکی یا کپی نسل به نسل بدون هیچ تحلیلی حتی اساتید الکترونیک هم نمیتوانند هیچ پروژه ایی را به سرانجام برسانند.باقی را خود دانید.موفق باشید
سلام.
انشاالله که منظورتون بنده نیست...
برای اینکه تاپیک بالا بیاد چندتا عکس از مراحل ساخت کوره ای که گفتم برای پروژه کارشناسیم ساختم آپ میکنم. اگه سوالی بود در خدمتم22042013843.jpg22042013839.jpg