راهنمایی در برق-مخابرات

nima_k700

عضو جدید
سلام! من الان یه "کنکور داده" هستم و حس می کنم از "برق مخابرات" خوشم میاد. دوستانی که ازش اطلاعاتی دارند لطف کنند منو باهاش بیشتر آشنا کنند. قبلا مرسی!!!

mehdisepehri

عضو جدید
با سلام
البته من خودم برق قدرت ;)می خونم اما اینو بهت بگم اگه ریاضیت خیلی خوب نیست یا حتی فقط خوبه (نه عالی!!!!:surprised:) یا زیاد به ریاضی علاقه نداری اصلا سراغ این رشته نری بهتره!!!!
چون ریاضیاتی که برقیا می خونن از رشته هایی مثل ریاضی محض هم بیشتر:eek:..
یعنی همش ریاضیه!!!!!:)
حالا جواب بده تا بیشتر راهنماییت کنم(تو اول برادریت رو ثابت کن.....)

nima_k700

عضو جدید
من ریاضی و فیزیکم خوبه (من فارغ التحصیل تیز هوشان بابلم ومرحله 1 المپیاد فیزیک 85 قبول شده بودم)!..اگه یه معیاری از خوب و عالی بودن بفر مایید ممنون می شم!

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
سلام! من الان یه "کنکور داده" هستم و حس می کنم از "برق مخابرات" خوشم میاد. دوستانی که ازش اطلاعاتی دارند لطف کنند منو باهاش بیشتر آشنا کنند. قبلا مرسی!!!

سلام
چرا مخابرات ....
اگه ریاضی و فیزیکت خوبه ..... و علاقه ویژه به رشته برق داری ....علاقه خیلی مهمه ....

پیشنهاد می کنم در مقطع لیسانس ....برق و الکترونیک بخونی ....

ارزوی موفقیت ;)

nima_k700

عضو جدید
اینکه گفتم "حس"شو دارم از اینجا نشئت می گیره که خیلی از سوالات و ایده هایی که به ذهنم میرسه احتیاج به اطلاعاتی داره که تو این رشته بهش پرداخته میشه!

البته باید بگم که وقتی دبیرستان بودم به هر دوتاشون فکر می کردم(الکترونیک و مخابرات)..

در ضمن یکی از دغدغه هام باز یافت انرژیه که فکر کنم مربوط به کنترل میشه...

در هر حال من فعلا ترجیح میدم گرایشم مخبرات باشه.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
البته باید بگم که وقتی دبیرستان بودم به هر دوتاشون فکر می کردم(الکترونیک و مخابرات)..

در ضمن یکی از دغدغه هام باز یافت انرژیه که فکر کنم مربوط به کنترل میشه...

در هر حال من فعلا ترجیح میدم گرایشم مخبرات باشه.

بازیافت انرزی یه قضیه مادره که به نظر من ....باید یه تیم متشکل از رشته های مختلف رو اون کار کنن....

در هر صورت ....ارزوی موفقیت ;)

amirhomayon24

عضو جدید
لزوم ریاضیات در برق-مخابرات

لزوم ریاضیات در برق-مخابرات

سلام

اگر تیزهوشان درس خواندی باید با فیزیک هالیدی جلد2(الکتریسیته) آشنا باشی، این درس به همراه ریاضی2 (مفاهیم فضایی و میدانها) دروس پیش نیاز برق اند، به عبارتی می توان گفت هر فصل فیزیک2 در ادامه رشته به صورت یک درس مستقل مورد مطالعه قرار می گیرد.
بررسی این دروس مستقل مستلزم ریاضیات قوی است پس روند برق بر تکامل ریاضیات استوار
است.
روند تکمیل ریاضیات به صورت زیر است:
ریاضی2 (مفاهیم فضایی و میدانها که بسط مفاهیم حد و مشتق و انتگرال و... دو بعدی به فضاییست ) >
>معادلات > احتمالات مهندسی >
> ریاضی مهندسی (برای مخابرات مفاهیم فوریه، معادلات جزیی، اعداد مختلط) >
> سیگنال سیستم(ریاضی مهندسی و با مدار) > مخابرات1( سیگنال و احتمالات مهندسی) >
>مخابرات2
در دروس دیگر نیز ریاضیات جز اصلی است.

در ضمن چارت برق-مخابرات به صورت زیر است:
هر دانشجو برای تحصیل در مهندسی برق با گرایش مخابرات، پس از پاس کردن دروس پیش نیاز با دو دسته دروس روبرو خواهد شد:

*دروسی که بیشتر به ریاضیات وابسته اند تا به فیزیک2 ،شامل:
ریاضی مهندسی، مدارالکتریکی1، مدارالکتریکی2، سیگنال سیستم، الکترونیک1،
الکترونیک2، الکترونیک3، مدارهای منطقی، مخابرات1، مخابرات2، *****وسنتز،
مدارهای مخابراتی، معماری کامپیوتر، میکرو پروسسور، سیستمهای کنترل خطی،

*دروسی که بیشتر به فیزیک2 وابسته اند تا به ریاضیات ،شامل:
الکترومغناطیس، میدان و امواج، آنتن، ماشین الکتریکی1، ماشین الکتریکی2، مایکروویو،
برسی سیستمهای قدرت،

*دروسی که به هر دو درس وابسته اند ،شامل:
که بهتر است دروس الکترونیک1، الکترونیک2، ماشین الکتریکی1، ماشین الکتریکی2،
برسی سیستمهای قدرت، سیستمهای کنترل خطی، را در این دسته قرار دهیم.

در نهایت بهتر است بگوییم مهندسی برق با گرایش مخابرات نیازمند قدرت تحلیل بسیار خوب
ریاضیات است و اگر دانشجویی ریاضیات ضعیفی داشته باشد این رشته برای او جهنم است.:confused:

در ضمن نباید فراموش کرد مهندسی برق با گرایش مخابرات بهترین وپیچیده ترین رشته
مهندسی است. ;):smile:

nima_k700

عضو جدید
کارنامم اومد!!!!!

رتبه ی کشوریم شده 8000

رتبه ی منطقه شده 3100

یعنی من برق نمی تونم قبول شم؟؟
:eek:

کم..........................ک !!!!!!!!!!!!!!!
:cry:

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
کارنامم اومد!!!!!

رتبه ی کشوریم شده 8000

رتبه ی منطقه شده 3100

یعنی من برق نمی تونم قبول شم؟؟:eek:

کم..........................ک !!!!!!!!!!!!!!!:cry:

روزانه 50 50 ....بستگی به شانس شما و انتخاب رشته سایرین داره :crying2:

ولی شبانه به احتمال قوی قبولی :w16:

ارزوی موفقیت ....;)

mimik

عضو جدید
من هم کنکوری ام ومیخواستم ببینم اگه کسی لیسانسشو مخابرات یا حتی قدرت بگیره این توانایی رو داره که ارشد تو الکترونیک شرکت کنه و قبول بشه.آخه من شنیدم شاخه های برق تو کارشناسی اختلاف چندانی با هم نداره و اون کمش هم قابلجبرانه شخصا من هم الکترونیک دوست دارم اما شاید قبول نشم لطفا راهنمایی.....
پیشاپیش تشکر از پاسختون.

amirhomayon24

عضو جدید
من هم کنکوری ام ومیخواستم ببینم اگه کسی لیسانسشو مخابرات یا حتی قدرت بگیره این توانایی رو داره که ارشد تو الکترونیک شرکت کنه و قبول بشه.آخه من شنیدم شاخه های برق تو کارشناسی اختلاف چندانی با هم نداره و اون کمش هم قابلجبرانه شخصا من هم الکترونیک دوست دارم اما شاید قبول نشم لطفا راهنمایی.....
پیشاپیش تشکر از پاسختون.

باید بگم آره
اگر شما لیسانس مخابرات یا قدرت یا حتی کنترل بگیرید به راحتی با مطالعه دروس تخصصی الکترونیک می توانید تو ارشد الکترونیک شرکت کنید، چون تقریبا گرایشهای برق
در تعداد اندکی واحد با هم تفاوت دارند.
البته قابل ذکر است که اگر شما گرایش مخابرات داشته باشید به دلیل نزدیکی بیشتر با الکترونیک راحتتر از دیگر گرایش ها می توانید در ارشد الکترونیک شرکت کنید.
موفق باشید.;)

nima_k700

عضو جدید
یه نمونه از این جا به جایی هم شوهر خاله ی خودمه : لیسانسشو الکترونیک گرفت فوقشو مخابرات.

با آرزوی موفقیت برای همه ی کنکوری های عزیز !

nima_k700

عضو جدید
سلام
انتخابات رشته های دانشگاه ها تمدید شده !
خیلی ها از این وقت استفاده می کنند و دوباره یه نگاهی به انتخاباشون میندازن.
منم تو این فرایند یه تردیدی به سراغم اومد:
با رتبه ی 3100 منطقه ی 2 زیر گروه 1 برق روزانه ی سمنانو زیر برق شبانه ی بابل زدم. با توجه به اینکه شهر خودمم بابله به نظر شما کار درستی کردم؟

ehsanfathi

عضو جدید
مهندسي برق- مخابرات:

مهندسي برق- مخابرات:

مهندسي برق- مخابرات:
مخابرات، گرايشي از مهندسي برق است كه در حوزه ارسال و دريافت اطلاعات فعاليت مي كند. مهندسي مخابرات با ارائه نظريه ها و مباني لازم جهت ايجاد ارتباط بين دو يا چند كاربر، انجام عملي فرايندها را به طور بهينه ممكن مي سازد. پس هدف از مهندسي مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمينه اصلي اين گرايش است شامل فرستنده، مرحله مياني، گيرنده و گسترش شبكه كه گسترده هر كدام عبارتند از:​
فرستنده: شامل آنتن، نحوه ارسال و ...

مرحله مياني: شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و ...

گيرنده: شامل آنتن، نحوه دريافت، تشخيص و ...

گسترش شبكه: مشتمل بر تعميم خط ارتباطي ساده، ادوات سويچينگ ، ارتباط بين مجموعه كاربرها و ...

درسهاي تخصصي مهندسي برق- مخابرات

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي مخابرات مي توان به درسهاي رياضي مهندسي تجزيه و تحليل سيستمها، مدارهاي الكتريكي، الكترونيك و الكترومغناطيس اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي عبارتند از:

مخابرات 2: شامل تجزيه و تحليل و طراحي شبكه هاي مخابراتي ديجيتالي است. مطالب درسي با مروري بر تجزيه و تحليل سيگنالها و سپس فرآيندهاي تصادفي شروع شده و به دنبال آن به بررسي اجزاي يك سيستم (مجموعه) مخابراتي ديجيتال در حالت كلي مي پردازد و چگونگي بهينه سازي سيستم براي انتقال پيام با حداقل خطاي ممكن را بررسي مي كند.

ميدان و امواج: درس ميدان و امواج به بررسي رفتار امواج الكترومغناطيس در محيطهاي مختلف طبيعت مي پردازد. محيطها به قسمت هاي هادي و نيمه هادي و عايق تقسيم بندي شده و عوامل رفتاري امواج در اين محيطها از قبيل اتلاف نيرو انعكاسي كلي يا شكست بررسي مي شود.

الكترونيك 3: در گرايش الكترونيك توضيح داده شد.

مدارهاي مخابراتي: در گرايش الكترونيك توضيح داده شد.

آنتن ها و انتشار امواج: اين درس به بحث در مورد نحوه انتشار امواج الكترومغناطيسي مي پردازد. مباحث مطرح شده در اين درس به صورت نظري و عملي است، به عبارتي از نحوه تشعشع يك منبع الكترومغناطيسي ساده شروع كرده و با توسعه آن به مطالعه ساده ترين آنتن عملي مي پردازد.

مايكروويو: اين درس در ابتدا پس از تعريف محدود مايكروويو از نظر فركانس 1 و تقسيم بندي امواج مايكروويو به بررسي انتقال امواج با فركانس بالا با حداقل تلفات در محيطهاي مختلف مي پردازد. سپس عناصر غيرفعال مايكروويو شامل نضعيف كننده ها، تغيير فازدهنده ها و كوپلرهاي جهت دار معرفي مي شود.

اصول ميكروكامپيوتر: اين درس را به جرات مي توان از جذابترين و پركاربردترين درسهاي برق دانست زير در دنياي امروز كه تمامي وسايل مكانيكي آنالوگ جاي خود را به وسايل ديجيتالي مي دهند، داشتن اطلاعات كافي در مورد نحوه كارپروسسورها از اولين نيازهاي يك مهندس برق مي باشد. با تركيب مطالب اين درس با هر كدام از درسهاي ديگر مي توان طرحهاي بسيار جالب و پركاربردي را طرح ريزي كرد.

nima_k700

عضو جدید
من برق بابل قبول شدم!!!!!!
البته همون طور که انتظار می رفت شبانه!
اینجایی که من قبول شدم گرایش مخابرات نداره . عوضش الکترونیک داره.
ولی من همچنان مخابراتو دوست دارم!

اینا رو گفتم که از دوستان بخوام منو در راه اشنایی هر چه بیشتر با مخابرات کمک کنند. هر چقدر که مرام دارند!!!!!

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
من برق بابل قبول شدم!!!!!!
البته همون طور که انتظار می رفت شبانه!
اینجایی که من قبول شدم گرایش مخابرات نداره . عوضش الکترونیک داره.
ولی من همچنان مخابراتو دوست دارم!

اینا رو گفتم که از دوستان بخوام منو در راه اشنایی هر چه بیشتر با مخابرات کمک کنند. هر چقدر که مرام دارند!!!!!

تبریک ....به نظر من یه کم زوده .....ولی می تونی از کتابهای عمومی مخابرات شروع کنی تا به دروس تخصصی برسی ....:w16:

البته الکترونیک هم عالیه ....در کنارش میتونی به مخابرات هم بپردازی....:w16:
....
ارزوی موفقیت ....;)

polo536

عضو جدید
جو گرفتتا

جو گرفتتا

عمو جون تو اگر تو الکترونیک قبول شدی تا4 5 ترم که درسای تخصصی الکترونیکت هم شروع نمیشه پس بیخود جوگیر نشو مخابرات و نمیدونم چی چی .بشین درساتو بخون .تو کنکور ارشد اگه خواستی برو مخابرات .واسه کنکور ارشد هم کل برق یکیه همه ی درساشو می خونی نیاز نیست درسای تخصصی مخابراتو بخونی فقط اگه قبول شی چند تا درسو پیش می خوری.من گرایشم تو کارشناسی مهندسی پزشکی بود تو ارشد مخابرات .

sFARZINa

عضو جدید
سلام دوست عزیز من تازه ثبت نام کردم تو این سایت اونم از روی دلتنگی که برای این رشته داشتم. دنبال چارت تحصیلی جدید. من ورودی 74 این رشته بودم و به دلیل مالی انصراف دادم دیگه هم اجازه ادامه ندادند. می دونم الان دیر برای جواب ولی به امید حق اگه قبول شدید قدر این رشته را بدونید با تمام سختی زیباست زیباست دنیای قشنگی داره.

پرنیا

عضو جدید
سلام من الان دارم برق مخابرات می خونم بیشتر درسامون به مداروفیزیک ربط داره ریاضی داریم ولی نه به اندازه ی فیزیکامون .اگه فیزیک الکتریسیته رو خوب می فهمی بیا . رشته ی خیلی جالبیه از الکترونیک جالب تره

پرنیا

عضو جدید
برای فعال شدن این قسمت روی دکمه ارسال پاسخ سریع http://www.www.www.iran-eng.ir/\"http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/quickreply.gif\" در پایین و کنار هر پست کلیک کنید.\r\nلطفا فقط فارسی تایپ كنید.

f.20013

عضو جدید
dar in reshte alaqe kheli moheme riyazi o fiziket bayad ali bashe va faqat alaqe vasat in reshtaro shirin mikone o mitooni edamash bedi
لطفا فارسی تایپ شود.
nazliii

آخرین ویرایش توسط مدیر:

garakani_m

عضو جدید
به نظر شما اگر در دروس ریاضی گفته شده ضعفی داشته باشیم باید سراغ کتابهای کمک درسی دبیرستان برویم؟(آخه من به خاطر یه سری از مشکلات 4ترم از درسام عقب افتادم و حالا خیلی سخت در تلاشم ):confused:

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
به نظر شما اگر در دروس ریاضی گفته شده ضعفی داشته باشیم باید سراغ کتابهای کمک درسی دبیرستان برویم؟(آخه من به خاطر یه سری از مشکلات 4ترم از درسام عقب افتادم و حالا خیلی سخت در تلاشم ):confused:

نه معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی ( مبحث انتگرال 3 گانه و لاپلاس و مختصات قبلی ) رو خوب بلد باشی کفایت میکنه