راهنمایی در باره ساخت منبع تغزیه

POWER-MAN

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید
بنده چند تا سوال داشتم از مهندسین محترم
یکی این که ترانس 12 ولت تک / 1 آمپر چه فرقی داره با ترانس 12 ولت دوبل/1آمپر؟
از کدومش برای ساختن یک منبع تغزیه 12 ولت استفاده کنم؟
سوال دومم اینه که من اگر این ترانس رو ازش استفاده کنم
این برق خروجی ac یا dc ؟
اگر ac چطور دی سی کنمش و با چه قطعه ی الکترونیکی؟
و سوال دیگه اینه که چطور ولتاژ 12 ولت رو تبدیل کنم به ولتاژ 6 ولت ولی افت آمپر نداشته باشم و آمپرم همون باشه؟(یعنی 1 آمپر)
ببخشید سوال هام زیاد شد
:D ولی من دانشجوی نرم افزار هستم و رشتم الکترونیک نیست
ممنون میشم راهنماییم کنید چون ضروری هستش
:heart::heart::heart:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
من چرا هیچی یادم نمیاد از این ؟ :biggrin:

فکر کنم مربوط به هنرستان بود ،
چیزهایی که یادم میاد :
- منبع تغزیه نداریم ولی منبع تغذیه داریم.
- مورد استفادتون چیه؟ فکر کنم با توجه به رشتتون برای کامپیوتر؟ ترانس دوبل برای جایی که به دو تا ولتاژ نیاز داشته باشیم. مثلا ترانس دوبل 12 ولت 3 تا ترمینال خروجی داره که اختلاف ولتاژ 2 تا سرش (معمولا وسطی با کناریها) 6 ولت هست و دو تا که از هم دور تر هستند 12 ولت هستند.
- برای 12 مشخصه که از هردو نوعش میشه استفاده کرد ، ولی شما اگر کارت فقط با 12 راه میافته دیگه مزاحم ایشون نشو .
- خروجیش متناوب هست و برای مستقیم کردن باید از مدارات یا پل های یکسوساز دیودی (موجود در بازار) استفاده کنید. مدارات یکسو ساز رو در گوگل سرچ کنید به وفور پیدا میشه . در استفاده از پل اگر خودتون خواستید بسازید در استفاده از دیود ها به حداکثر جریان عبوری دقت کنید. دیود های 1n4007 كه ما توی آزمایشگاه کار میکردیم با حداکثر 1 آمپر جریان برای کارهای آزمایشگاهی مناسب بودند.
- بسته به ترانسی که استفاده میکنید ، معمولا شما افت جریان ندارید ، در خیلی موارد حتی افزایش هم هست. باز هم مورد استفاده یا نوع ترانستون مهم هست ، برای 6 میشه از 2 تا سر کناری ترانس 12 دوبل (حتما مطمئن بشید که 6 هست یا نه ) یا ترانسهای 6 موجود در بازار استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

POWER-MAN

عضو جدید
ممنون از راهنمایی هات دوست عزیز
من این ترانس رو در حال حاضر دارمhttp://iran-micro.com/product_info.php/cPath/282_119/products_id/901
ولی من ولت سنج یا اهم متر ندارم و بدردم هم نمیخوره که برم بخرم
چون میخوام بدونم که از چه قطعه ای میتونم استفاده کنم که 12 ولت دقیقا 6 ولت بشه
من قطعات زیادی داخل خونه دارم و میتونم بدون خرید از بیرون درست کنم این مدار رو
ولی از علاقه ی شدید به الکترونیک میخوام این کار رو خودم انجام بدم
من دیود in4007 که گفتید نزدیک 100 تایی دارم
اگر با مقدار هاش بگید و چند تا لازم باشه و کمی راهنمایی کنید ممنون میشم
درسته سوالاتم خیلی پیش پا افتاده هست و در این بابت معذرت میخوام
ولی دیگه چه کنیم...هر چیزی ی شروعی داره دیگه
نخیر من این منبع تغذیه رو برای یک کار نمیخوام و برای خیلی کار های خودم بدرد میخوره
احتمالا سه چهار عدد بسازم از این مدار
این رو هم میخوام بدونم چه پل دیودی و چه خازنی برای صافی سازی میخواد
آیا خازن 10 ولت و 220 uf کافی؟.ممنون

آخرین ویرایش:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم سلام .
نه خواهش میکنم ، در حدی که یادم باشه و دانشم قد بده حتما کمک میکنم.
احتمالا مصرفتون برای چیپ ها و قطعات حساس هست که دقیقا ولتاژ 6 ولت لازم دارید. برای اینکه ولتاژ اینطور دقیقی داشته باشیم در الکترونیک از مداراتی موسوم به رگولاتور ولتاژ یا تثبیت کننده ی ولتاژ استفاده میشه (google it : Voltage regulators)
ساده ترین رگولاتور ولتاژ یک دیود زینر هست ، دیودی که با توجه با کار شما باید ولتاژ شکستش 6 ولت باشه و در بایاس معکوس به کار برده بشه. بایاس معکوس : کاتد به مثبت ترانس و ...
ولتاژ رو تا حد ممکن به 6 نزدیک کنید و بعد از این قطعه استفاده کنید ، البته برای کارهای ساده و پیش پاافتاده استفاده میشه ، بنده متاسفانه با رگولاتور های بیشتری کار نکردم ، دوستانی که با علم روباتیک سر و کار داشته اند خیلی با رگولاتر ها کار کرده اند.
- برای ساختن یک یکسو ساز با ترانس دوبل به حداقل دو دیود و برای ساختن آن با ترانس معمولی به 4 دیود احتیاج دارید .
به صورت زیر :

منبع : http://twtcom.com/archive-of-electronic-components/75-rectifier-diode

حتما لینک منبع رو سر بزنید!

بازهم عرض میکنم رگولاتور ها برای مواردی هستند که به ولتاژ خیلی دقیق احتیاج دارید اگر به ولتاژ عادی احتایج دارید که تصور میکنم اینطور باشه لازم نیست از این مدارات استفاده کنید.
در مورد مولتی متر هم باید عرض کنم که خیلی به کار میاد ، چون فرمودید میخواهید الکترونیک کار کنید و علاقه دارید پیشنهاد میکنم برای شروع یک مدل ارزان قیمت رو تهیه کنید و اگر بعدا علاقه داشتید مدل بهتری رو انتخاب کنید.
موفق باشید.

POWER-MAN

عضو جدید
خیلی ممنون علی جون
بخدا شرمنده خودم خجالت میکشم از بس سوال میپرسم و مزاحمت میشم
میخوام بدونم بجز دیود زینری که گفتید دیگه برای صافی سازی خازن نیاز ندارم؟
اگر نیاز دارم چه خازنی هستش و چه ولت و نانو فارادی هست
اگر زحمت بکشید کد دیود زینری که گفتید رو بنویسید خیلی خوب میشه(اگر منظورتون همون In4007 باشه که نیازی نیست)؟
بنده هم این تغذیه رو برای رباتیک میخوام
چون برنامه نویسی میخونم میخوام برای avr ها و میکرو کنترولرها برنامه بنویسم
ولی از الکترونیک چیزی :(
مرسی داداش:heart:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش مگه چکار کردم که اینهمه تشکر میکنی :redface: .
بنده تازه دوباره به الکترونیک تغییر گرایش دادم و متاسفانه با خیلی مطالب آشنا نیستم .
بله چون در یکسوساز ها باز با اینکه ولتاژ dc شده ولی در همون مقدار dc خودش تغییراتی داره که به عنوان ولتاژ ریپل شناخته میشه.برای کاهش این ولتاژ ریپل از یک یا چند خازن استفاده میشه که تا جایی که ممکنه دامنه این تغییرات رو کاهش بدند.
خازنی که استفاده میکنید زیاد فرقی نمیکنه چی باشه ، معمولا خازنهایی که من دیدم استفاده میشه ، خازنهای الکترولیتی هستند که باید در نصب به پایه هاشون (+ و - ) دقت کنید ، ظرفیت خازن هرچه بالاتر باشه بهتر چون ولتاژ ریپل کمتر میشه ، ولتاژ کار خازنی که استفاده میکنید باید متناسب با کار شما باشه . دیود زینر یک نوع دیگر از دیود و با 1n4007 متفاوت هست در بایاس معمولی مثل همون عمل میکنه ولی مخالف نه، فکر میکنم تنها مشخصات مهم برای تهیه این مورد ولتاژ بایاس معکوس و توانش هست.
پس برای تهیه خازن و دیود زینر به فروشنده مشخصات رو بدید خودش راهنمایی میکنه.
من همونطور که عرض کردم زیاد با روبوتیک آشنایی ندارم ولی فکر میکنم برای رگولاسیون در روبوتیک از زینر استفاده نمیشه ، معمولا ولتاژ 5 ولت برای تغذیه چیپ ها و میکرو ها استفاده میکنند که رگولاتور 5 ولت به صورت مدار مجتمع توی بازار هست (فکر میکنم).
باز هم گوگل :)
:gol:

scienceaddict

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
دوست عزیزمون بسیار عالی دوست عزیزمون رو راهنمایی کردند
من نکاتی رو اضافه میکنم
ترانس 12 ولت دوبل ، دوتا 12 ولت میده، یعنی یک سیم مشترک، دوسیم دیگر نسبت به مشترک 12 ولت AC دارند که این دو ولتاژ با هم اختلاف فاز دارند، پس از یکسوسازی شما یک +12 ولت دی سی نسبت به زمین ، یک زمین ، و یک -12 ولت دی سی نسبت به زمین خواهید داشت، معمولا برای op amp ها دوبل نیازه و جاهای دیگه
با این توضیحات، ترانس 12 ولت یک آمپر ، حدودا 12 وات رو انتقال میده به خروجی، ولی ترانس 12 ولت دوبل یک آمپر 24 وات، که طبیعتا گرون تره، هم بخاطر دوبل بودنش هم بخاطر توان بیشترش، ترانس ها رو توانشون قیمت دارند معمولا
برای یکسو سازی دوستمون اشاره کردند، اما اگر میخواهی یک آمپر جریان مصرف کنی تحت ولتاژ 12 ولت، ترانستو 2 آمپر استفاده کن ، دیود 1n4007 هم واسه یکسو سازی عالیه اما نه یک آمپر، یک آمپر مال دیود هاییه که امریکا تولید میشه نه تو چین، اینجا قطعات رو مثل غذای مرغ میریزن جلوی ما، اونجا هر قطعه ای تو بسته بندی زیبا و با کیفیتیه، پل دیود هایی هم که دوستمون اشاره کردند، معروفند به پل دیود شانه ای، اگه شکشلشونو ببینید مثل شانه میمونه، از 2 امپر شروع میشن خیلی هم عالی اند، اما برای کارای کوچیک نمیصرفه ، دیود بهتره
برای تبدیل 12 به 6 ولت، راه اول دیوده، راه دوم رگولاتور، رگولاتوری که هست و معروفه 7806 هست که ولتاژ خروجیش 6 ولت رگوله شده است، اما از اونجایی که چینی است، این نوع معمولی اش، نیم آمپر که ازش میگذره داغ میکنه، اگه هیت سینک بذاری تا یک آمپر ازش بگذره احتمال مرگش هست، اما اگه بخوای یک آمپر خروجی داشته باشی، باید کیسه رو شل کنی، رگولاتور هایی هستند معروف به قابلامه ای، سرچ کنی عکسش میاد، اینا تا 3 امپر مثل هلو رد میکنن، من برای 5 ولتشو دیدم 6 ولتی رو نمیدونم، یا از lm2576 استفاده کن که تا 3 امپر میتونه درایو کنه، این یه منبع تغذیه سوییچینگ خیلی خوبی هست، اگر هم از lm317 استفاده کنی میتونی خودت یه پتانسومتر بذاری تنظیم کنی، من تا 6 ولت و 800 میلی امپر دائم با هیت سینک ازش گرفتم نسوخته
در مورد خازن هم اگر 12 ولت رو به خازن 10 ولتی بدید با صحنه دلخراشی مواجه خواهید شد، ابتدا خازن بیچاره داغ میکنه بعد انچنان میترکه که من چسبیدم به سقف اونم چند بار، پس شما خازن رو 25 ولت انتخاب کن یا 50، اگر از رگولاتور استفاده میکنی، خازن ورودی رو یه 100 نانوی عدسی یا پلی استر ، موازی با یک 100 میکرو الکترولیت ، و خروجی رو یه 100 نانو عدسی یا پلی استر و یک 10 میکروی الکترولیت بذار، تو دیتاشیت رگولاتور ها معمولا مینویسن خازن خروجی بیش از 10 میکرو نباشه
دوست عزیز دیود زنر مال کارای خیییلی کوچیکه، شما وقتی از 12 ولت یک آمپر صحبت میکنی زنر رو فراموش کن رگولاتور ها رو داشته باش
راه دوم که معمولا بچه های رباتیک انجام میدن برای کاهش ولتاژ از مثلا 12 به 6 ، اینه که دیود سری میکنن، شما چون صد تا داری میگم ولی کار جذاب و مطمئنی نیست، دوسر هر دیود حدودا 0.65 تا 0.75 بسته به جریان عبوری میوفته، مثلا 8-9 تاشو سری کنی ، خروجیش 5-6 ولتی کمتر میشه
گر کافر و گبر و بت پرستی و هر که هستی یه مولتی متر لازمه، دیدی تراشکار ها عشقشونه و کولیس شون، ما هم مولتی متر نباشه نمیشه، اما لامصب خیلی گرون شده من یکی خریدم 30 تومن پارسال الان شده 100 تومن، هییییچ چیز خاصی هم نداره، شما هم یه ولت متر با AVR بنویس رو یه سون سگمنت خلاص، یه ولت متر هم ولت متره هم امپرمتر هم اهم متر

Good Luck

آخرین ویرایش:

POWER-MAN

عضو جدید
سلام.با تشکر از دوست عزیزمون جناب scienceaddict عزیز
خیلی خیلی سپاسگذارم ازتون بخاطر راهنمایی های دقیقی که کردید
امیدوارم بتونم این لطف شما رو جبران کنم
بله با توجه به قیمت های بازار اصلا نمیشه یه اهم متر خرید
تو این دورو زمونه اگر بخوای 100 تومن به یه اهم متر بدی که دیگه فاتحه...
باز هم ممنونم ازت داداش
بله با ترکیدن خازن چند باری مواجه شدم و خیلی دلخراش بوده و دقیقا حال شما بهم دست داده(چسبیدن به سقف):biggrin:
پس بنابر این تصمیم میگیریم که با رگلاتور های 7806 یا با lm2576 میتونیم 12 ولت رو به 6 ولت تبدیل کنیم
و خازن هم 25 ولتی و 100 میکرو بذارم
من باید خرید کنم پس دوباره
وسایلی که میخرم ایناست
یه رگلاتور 7806
یه lm2576
خازن 25 ولتی و 100 میکروفاراد و 50 ولتی و 100 میکروفاراد
کافی یا چیز دیگه ای هم هست برادر؟
کلا فکر کنید هیچی ندارم من
و شما جای من بذار خودت رو و بگو چی خرید میکنی و چی نصب میکنی در ضمن من از سایت http://iran-micro.com/index.php خرید میکنم
هم ارزان هم جنس خوب.برای شما هم پیشنهاد میکنم این سایت رو برای خرید
ممنون دوست عزیز

tabasoomtz

عضو جدید
باسلام
می خواستم اینو هم بگم که LM2576انواع و اقسام داره که بسته به کارتون باید ازش استفاده کنید
اگه واقعا لازم دارین من یکیشو با LM2576دارم طراحی می کنم که از 1.25تا35ولته با جریان 6آمپر
اگه لازم داشتین واستون مدارو می زارم تا یک هفته

hamid-nice

عضو جدید
باسلام
می خواستم اینو هم بگم که LM2576انواع و اقسام داره که بسته به کارتون باید ازش استفاده کنید
اگه واقعا لازم دارین من یکیشو با LM2576دارم طراحی می کنم که از 1.25تا35ولته با جریان 6آمپر
اگه لازم داشتین واستون مدارو می زارم تا یک هفته

سلام
ممنون میشم مدار رو قرار بدید
ممنون

بالا