[ راهنمایی در انجام پروژه راه ]

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

mm_ce1990

عضو جدید
با سلام

دوستان کسی در باره نحوه علامت گذاری و پیاده سازی قوس های مارپیچی(سرپانتین) بر روی زمین اطلاعی داره؟

بهداد 123

عضو جدید
رسم پروفیل طولی و عرضی و خط پروژه درس راه سازی کمک کنید

رسم پروفیل طولی و عرضی و خط پروژه درس راه سازی کمک کنید

سلام خدمت همه دوستان عزیز
دوستان تورو خدا منو تو رسم پروفیل طولی و عرضی و خط پروژه درس راه سازی کمک کنید
راستی همه رو باید با دست رسم کرد و هیچ برنامه ای برا رسم نباید باشه
خاک پای همه.
تورو خدا فقط زودتر
راستی تا یادم نرفته بگم گفته پروفیل عرضی با دو تیپ که یکی ذوزنقه و یکی دیگه هم ذوزنقه برعکسه
در ضمن گفته مساحت ها را حساب کنید و اطلاعات هر شیت پروفیل عرضی را تکمیل کنید.
تورو خدا زود زود جواب بدین که 27 یعنی حدودا ده روز دیگه باید بدم
من چون تازه وارده اگه میشه همین جا یا اگه میشه خصوصی بهم خبر بدین
مرررررررررررررررررررررررر رررررررررررررررررسی قرررررررررررررربون همه

TAJROBE

عضو جدید
ye ertefa peyda bokon k kamtarin khak bardari va khakrizi ro dashte bash bad ba formol masahate khakharoo hesab ko0n roye kaghaze milimetri ham bekesh k rahattar bashi

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان عزیز
دوستان تورو خدا منو تو رسم پروفیل طولی و عرضی و خط پروژه درس راه سازی کمک کنید
راستی همه رو باید با دست رسم کرد و هیچ برنامه ای برا رسم نباید باشه
خاک پای همه.
تورو خدا فقط زودتر
راستی تا یادم نرفته بگم گفته پروفیل عرضی با دو تیپ که یکی ذوزنقه و یکی دیگه هم ذوزنقه برعکسه
در ضمن گفته مساحت ها را حساب کنید و اطلاعات هر شیت پروفیل عرضی را تکمیل کنید.
تورو خدا زود زود جواب بدین که 27 یعنی حدودا ده روز دیگه باید بدم
من چون تازه وارده اگه میشه همین جا یا اگه میشه خصوصی بهم خبر بدین
مرررررررررررررررررررررررر رررررررررررررررررسی قرررررررررررررربون همه

با دست که خیلی ستمه ولی خب ... :D
برا پروفیل طولی باید رقوم ارتفاعی خط محور راهتو از هر ایستگاه به علاوه کیلومتراژ و فاصله ی ایستگاها بخونی و ثبت کنی ... بعد میبریش توی یه صفه کد یا کاغذ یا هر چی که میخوای توش رسم بشه و به ازای کیلومتراژ هر ایستگاه ارتقاعشو میزنی و یه سری نقطه میشه که به هم وصلشون کنی ... بهش میگن پروفیل طولی . فقط یه نکته داره که باید نسبت فاصله رو به ارتفاع یک دهم یا هر عدد استانداردی که گفتن در نظر بگیری مثلا کیلومتراژ تقسیم بر هزار و ارتفاع تقسیم بر صد .
خط پروژه یه قضاوت مهندسی از مسیر و مدلیه که میخوای راهت باشه با توجه به اینکه شیبت در حدود مجاز باشه و از مقداره ماکزیمم عدول نکنه روی پروفیل طولی میکشی . بعدم قوسای قایم که باید از جزوه ها بخونی مدل زدنشو نمیشه نوشت . بعد این مرحله توی هر ایستگاه باید فاصله ی خط پروژه از خط زمینتو ثبت کنی .
برا پروفیل عرضی علاوه بر محور راه به حریم راهتم نیاز داری . به اندازه ی حریم و مقطع راهت توی هر ایستگاه اندازه میزنی و کدای ارتفاعیرو میخونی . بعد مثلا برای هر ایستگاه میشه 5 تا مثلا نقطه روی پلان مسیر ( 2 تا حریم ...2 تا مقطع راه و یکی محور راه ) و یدونم فاصله خط پروژه با خط زمین طبیعی که قبلا از پروفیل طولی ثبت شده .
5 تا نقطه اولو میکشی به هم وصل میکنی بعدم نقطه ی ارتفاعی راه و مقطع راهتو شماتیک یا دقیق روش میکشی میشه پروفیل عرضی ... اسکیلشم همون یک به یکه چیز خاصی نمیخواد ...
ایشالا که مقید بوده باشه گرچه که توضیحش اینجا شاید زیاد واضح نباشه .

Emir7

عضو جدید
یه سوال کوچیک در مورد راهسازی!

یه سوال کوچیک در مورد راهسازی!

سلام دوستان،
کسی اطلاع داره تو راهسازی، "آلفا" به چی و در واقع کدوم قسمت گفته میشه؟

بهداد 123

عضو جدید
مررررررررررررررررررررررررررررررررسی از همتون .پروفیل طولی و خط پروزه رو فهمیدم اما عرضی نه
باز میام مزاحمتون میشم
بازم مرسی از همه

mm_ce1990

عضو جدید
دقیقا مشخص میکنی که چی میخای؟
خیلی زیاد کلی توصیح بدم

با سلام

میخواستم بدونم که قوس های سرپانتین چطوری در محل اجرا میشوند؟
آیا محاسبات و علامت گذاری ها در محل با سعی و خطا صورت میگیرد؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
با درود
برای پیاده کردن یک قوس سرپانتین روی زمین مراحل زیر را به ترتیب دنبال میکنیم:
1) پیاده کردن نقاط اصلی قوس (A-B-CT3-TC1)
2) پیاده کردن قوس دایره اصلی(مرکزی)
3)پیاده کردن شاخه ورودی
4)پیاده کردن شاخه خروجی
برای هریک سعی میشود توضیحات و فرمول های محاسباتی را بیان کنم.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
1) پیاده کردن نقاط اصلی قوس (A-B-CT3-TC1) در قوس های سر پانتین

1) پیاده کردن نقاط اصلی قوس (A-B-CT3-TC1) در قوس های سر پانتین

1) پیاده کردن نقاط اصلی قوس (A-B-CT3-TC1) :
برای پیاده کردن نقاط اصلی در راش قوس (V) مستقر میشویم به امتداد d قراولروی میکنیم وبه اندازه V-TC1 جلو رفته و نقطه TC1 را میخکوبی میکنیم.(به شی منطقه باید توجه داشت)
برای CT3 (انتهای قوس سر پانتین) به امتداد 'd نشانه رفته و متانند بالا عمل میکنیم.
حال به امتداد 'd صفر-صفر میکنیم و زاویه بتا(Bتا) را باز میکنیم(در سرپانتین ساده (2/الفا)-90=Bتا و در سرپانتین نعل ا سبی با معلوم بودن (الفا و لاندا)Bتا به راحتی مشخص میشود.)
و به اندازه R جلو رفته و نقطه B را میخکوبی میکنیم.
سر تلسکوب را بر میگردانیم و نقطه A نیز روی زمین میخکوبی میکنیم.

مراحل بعد ادر روز بعد توضیح داده میشود.

mm_ce1990

عضو جدید
1) پیاده کردن نقاط اصلی قوس (A-B-CT3-TC1) :
برای پیاده کردن نقاط اصلی در راش قوس (V) مستقر میشویم به امتداد d قراولروی میکنیم وبه اندازه V-TC1 جلو رفته و نقطه TC1 را میخکوبی میکنیم.(به شی منطقه باید توجه داشت)
برای CT3 (انتهای قوس سر پانتین) به امتداد 'd نشانه رفته و متانند بالا عمل میکنیم.
حال به امتداد 'd صفر-صفر میکنیم و زاویه بتا(Bتا) را باز میکنیم(در سرپانتین ساده (2/الفا)-90=Bتا و در سرپانتین نعل ا سبی با معلوم بودن (الفا و لاندا)Bتا به راحتی مشخص میشود.)
و به اندازه R جلو رفته و نقطه B را میخکوبی میکنیم.
سر تلسکوب را بر میگردانیم و نقطه A نیز روی زمین میخکوبی میکنیم.

مراحل بعد ادر روز بعد توضیح داده میشود.

از پاسخ شما خیلی ممنونم.

امیدوارم این روز، هرچه زودتر برسه!:gol::heart:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
مسیر

مسیر

با درودی دگر
شرمنده یه چند روزی نبودم بکل تهران
و اینکه یکسری جداول و فرمولها بود که تایپش زمان بر بود
پس امشب تصمیم گرفتم یه فایل pdf از گزارش اردوی کاروزی مربوط به درس مسیر را براتون بگذارم.
تمام مراحل را توضیح داده.

پیوست ها

• Gozaresh - Teory.pdf
    2.3 مگایابت · بازدیدها: 0

mm_ce1990

عضو جدید
با درودی دگر
شرمنده یه چند روزی نبودم بکل تهران
و اینکه یکسری جداول و فرمولها بود که تایپش زمان بر بود
پس امشب تصمیم گرفتم یه فایل pdf از گزارش اردوی کاروزی مربوط به درس مسیر را براتون بگذارم.
تمام مراحل را توضیح داده.

خیلی ممنونم.:gol:

alirazor24

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین گرامی
:gol:
امیدوارم خوب باشین
کسی هست کمکم کنه درمورد ایستگاه زنی مسیر به طوری که ایستگاه زنی در مسیر مستقیم به اندازه 50 متر و در قوس ها ایستگاه ها به اندازه 20 متر باشد.خواهش میکنم کمکم کنین!
:(

Parvix

عضو جدید
امیدوارم خوب باشین
کسی هست کمکم کنه درمورد ایستگاه زنی مسیر به طوری که ایستگاه زنی در مسیر مستقیم به اندازه 50 متر و در قوس ها ایستگاه ها به اندازه 20 متر باشد.خواهش میکنم کمکم کنین!
سلام
دوست خوبم سایت زیر توضیحات خوبی داره ... (البته برای طراحی مسیر با سیویل 3دی )
http://www.omran-omran.com

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
امیدوارم خوب باشین
عزیز شما نحوه محاسبات و پیاده کردن پیکه تاژ ها منظورتون هست یا منظورتون چیز دیگه ایی است؟من متوجه نشدم شرمنده ، واضح تر بگی شاید بلد باشم کمکت کنم

b0yka

عضو جدید
امیدوارم خوب باشین

سلام دوست عزیز

در اينجا معرفي م يكنيد كه مقطع برداري را از چند متري سمت چپ و راست مسير برداشت نمايد.
(نمونه برداري از سطح براي مقطع عرضي است.)
Cross Section - Existing Ground -Sample from Surface
بعد از اینکه پنجره باز شد در قسمت sample lncremnts مسیر مستقیم tangents پنجاه متر و دو گزینه بعدی رو 20 متر بزن البته این آموزش در نرم افزار لند می باشد.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
ممنون دوستان از کمکتون;)
یه فایل pdf برای یکی از دوستان گذاشتم که مربوط به اردوی کاورزی خودم هست،همهی قوسها با تمام المانهای مربوط داخلش هست ،از اون استفاده کن
توی همین بخش پست #62

آخرین ویرایش توسط مدیر:

alirazor24

عضو جدید
سلام خوبید؟ من تنظیمات پروفیل عرضی رو وارد میکنم طبق فایل آموزشی که داشتم حتی Template هم درست کردم ولی پروفیل عرضی به شکل زیر در اومد.لطفا کمکم کنین؟
اینم یه نمونه از پروفیل عرضی و template
ali Model (1).jpgali Model.jpg

mm_ce1990

عضو جدید
سلام خوبید؟ من تنظیمات پروفیل عرضی رو وارد میکنم طبق فایل آموزشی که داشتم حتی Template هم درست کردم ولی پروفیل عرضی به شکل زیر در اومد.لطفا کمکم کنین؟
مشاهده پیوست 186487مشاهده پیوست 186488

سلام دوست عزیز

لطفا فایل آموزشی رو هم قرار بدید.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
مشاهده پیوست 186487مشاهده پیوست 186488

عزیزم این تمپلیت ی که شما گذاشتی شدیدا اشتباه هست. اولا یه توضیح مختصر در خصوص پروفیل تمپلیت بدم تا درک ش اسونتر شه .
پروفیل تیپ در حقیقت خط پروژه ایی است برای طرح ما که بصورت عرضی میباشد.یعنی تمام شده ی کارمون در مسیر در نقطه ایی
خاص وقتی برش عرضی میدیم باید به این فرم باشه.کلا هم دونوع داره یا شیب جانبی دوطرفه(^) یا یکطرفه (مثلث قائم الزاویه)
این تعریف مختصر.
اما پروفیل تیپ شما باید یکی از دوتای شکل باشه (اولین اشتباه) پس یکیش زیادی.
مشکل دوم شما اینه که پروفیل تیپت رو تعیین نکردی برای نرم افزار ، (اگه define میکردی بهت error میداد.)
بهتر هم هست موقع پروفیل عرضی مقیاس رو 1:1 بکنی
از این فایل آموزشی استفاده کن تا پروفیلات درست در بیان

پیوست ها

• rahsazi-amozeshland.pdf
    3.2 مگایابت · بازدیدها: 0
بالا