[ راهنمایی در انجام پروژه راه ]

m.masoud saffari

عضو جدید
مرسي عالي بود ولي كاش بشه به جاي پروژه آماده يكه هم پيدا بشه نحوه محاسبات پروژه راه رو گام به گام بكه تا بشه به جاي كپي برداري ياد گرفت

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
:redface:

سلام، این تاپیک در مورد راه سازی می باشد!
لطفاً مطالب مربوط رو در این تاپیک قرار بدین!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sajjadss

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
من دانشجوی ترم آخر کاردانی راهسازی هستم
استادمون یه پروژه داده بهمون به قرار زیر:
یه نقشه فوتوگرافی داده بعد گفته که یه مسیر توش پیدا کنیم بعد 2 تا هم قوس داشته باشه بعد مسیر رو توش بکشیم بدیم بهش
اصلا من نمیدونم چجوری باید بکشم از کجا شروع کنم بر چه حسبی مسیرو انتخاب کنم محاسباتش چی هست
جون مادرتون کمک کنید
منتظر راهنماییتون هستم تو رو خدا بگید:(

bahram23

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
من دانشجوی ترم آخر کاردانی راهسازی هستم
استادمون یه پروژه داده بهمون به قرار زیر:
یه نقشه فوتوگرافی داده بعد گفته که یه مسیر توش پیدا کنیم بعد 2 تا هم قوس داشته باشه بعد مسیر رو توش بکشیم بدیم بهش
اصلا من نمیدونم چجوری باید بکشم از کجا شروع کنم بر چه حسبی مسیرو انتخاب کنم محاسباتش چی هست
جون مادرتون کمک کنید
منتظر راهنماییتون هستم تو رو خدا بگید:(
اول باید با توجه به مقیاس نقشه و همچنین فاصله بین منحنی های تراز یه اندازه واسه پرگار پیدا کنی و از یه نقطه شروع به پرگارزنی کنی به طوری که منحنی تراز بعدی رو قطع کنه بعدبا وصل این نقطه ها به هم مسیر اولیه برای پروژت انتخاب میشه

bahram23

عضو جدید
از مهندسین نقشه بردار هر کی میدونه چجوری میشه توپوگرافیو به اتوکد یا landdesktop وارد کرد لطفا کمکم کنه

eternal_loyal

عضو جدید
از دوستان کسی هست که کمکم کنه ؟
من در پروژه راهسازی برای رسم تقاطع غیر همسطح شبدری هیچ مرجعی ندارم اگر از دوستان کسی بلده لطف کنه آموزشش رو اینجا قرار بده ممنون میشم

A_Khorashadi

عضو جدید
مشکل در پروژه راهسازی

مشکل در پروژه راهسازی

پروژه راهسازی من بزرگراه در منطقه تپه ماهوری است . در پروفیل طولی باید روی سه تا خط القعر پل اجرا کنم . در پلان روی این خط القعر ها قوس افقی مجبورم طراحی کنم یعنی جای دیگه ای برای طراحی قوس افقی وجود نداره چون شعاع قوس های افقی زیاده روی پل قرار میگیره . در پروفیل طولی بعد از این پل ها باید شیب طولی قرار داد حداکثر شیب طولی مطابق آیین نامه 4 درصد. از طرفی اگر قرار باشه پل روی قوس قائم قرار بگیره دیگه با شیب صفر اجرا نمیشه در واقع فکر نمی کنم اصلاً اجرایی باشه. محل پل هم چون قوس افقی نباید قوس قائم اصلاً اجرا بشه حالا می خوام بدونم میشه بعد از پل شیب طولی قرار بدم اما قوس قائم نداشته باشم؟درواقع از شیب صفر روی پل به شیب غیر صفر در ادامه مسیر برسم اما قوس قائم نداشته باشم؟ در ضمن ارتفاع پایه پلدر حالت کلی تقریباً چقدر در نظر گرفته میشه؟ اگر کسی اطلاعاتی داره لطفاً کمکم کنید. متشکرم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Sanaty

عضو جدید
پروژه راهسازی من بزرگراه در منطقه تپه ماهوری است . در پروفیل طولی باید روی سه تا خط القعر پل اجرا کنم . در پلان روی این خط القعر ها قوس افقی مجبورم طراحی کنم یعنی جای دیگه ای برای طراحی قوس افقی وجود نداره چون شعاع قوس های افقی زیاده روی پل قرار میگیره . در پروفیل طولی بعد از این پل ها باید شیب طولی قرار داد حداکثر شیب طولی مطابق آیین نامه 4 درصد. از طرفی اگر قرار باشه پل روی قوس قائم قرار بگیره دیگه با شیب صفر اجرا نمیشه در واقع فکر نمی کنم اصلاً اجرایی باشه. محل پل هم چون قوس افقی نباید قوس قائم اصلاً اجرا بشه حالا می خوام بدونم میشه بعد از پل شیب طولی قرار بدم اما قوس قائم نداشته باشم؟ در واقع از شیب صفر روی پل به یک شیب طولی غیر صفر در ادامه مسیر برسم اما قوس قائم نداشته باشم؟ در ضمن ارتفاع پایه پل تقریباً چقدر در نظر گرفته بشه؟ اگر کسی اطلاعاتی داره لطفاً کمکم کنید. متشکرم
قسمت اصلی پل را مستقیم اجرا کنید و بقیه اش را می توان با شیب اجرا نمود .;)

Sanaty

عضو جدید
قسمتهای اصلی پل را بدون شیب اجرا کنید و مابقی را می توان با شیب اجرا و طراحی نمود . ;)

A_Khorashadi

عضو جدید
کمک، پروژه راهسازیم مشکل داره

کمک، پروژه راهسازیم مشکل داره

اگر در پروژه راهسازی خط القعر وجود داشته باشد آیا می توان یک آبرو افقی اجرا نمود و روی آن را حدود 7 متر خاکریزی کرد تا به خط پروژه رسید و درضمن در همین قسمت از پروژه قوس قائم اجرا نمود؟ ( هر اطلاعاتی در این زمینه ممکن به من کمک کنه ) متشکرم.

m.dan

عضو جدید
سلام
اگر خط القعر شما با خط پروژه بیش از 7 متر فاصله داره نمیتوان ابرو زد و روی ان 7 متر خاکریزی کرد چون با احتساب شیب 2:1 یا 3:1 عرض ابرو (دال روی ابرو) خیلی زیاد می شود راه حل اینه که ارتفاع کولهای ابرو را زیاد کنی تا دال پل به خط پروژه نزدیک بشه اتا لایهای روسازی روی دال اجرا بشه در مورد قوس باید دید دهنه ابرو چند متره ونوع راه چی هست ولی در کل میشه این کارو کرد

delalpi

عضو جدید
کـــمک....حل 3 تا سوال ..........

کـــمک....حل 3 تا سوال ..........

اگه کسی میتونه توروخدا این 3 تا سوالو برام حل کنه صبح امتاحان دارم بلد نیستم فقط همین سه تا سوال تو عکس زیر:

http://tisfon.tk/images/c0tlj0jxff3lk9nxfskn.jpg

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه کسی میتونه توروخدا این 3 تا سوالو برام حل کنه صبح امتاحان دارم بلد نیستم فقط همین سه تا سوال تو عکس زیر:

ببخشید من تنها کمکی که میتونم بکنم اینه که بگم شما کلاً راهسازی بلد نیستید :) شرمنده تضعیف روحیه نشه ... هر 3 تا از سوالات پایه راهسازی هستند .. کتاب مهندسی راه وزیر راه مهندس بهبهانی رو ندارید بخونید ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sasams

عضو جدید

مهندس جان
اگه رفتی امتحان دادی که دیگه حل این سوالا برات مثل نوش داروی بعد از مرگه ولی اگه هنوز امتحان ندادی من میتونم سوال اولی و سومی رو برات حل کنم

kamal civil

عضو جدید
[ راهنمایی در انجام پروژه راه ]

سلام
دوستان
میخوام پروفیل طولی و عرضی با برداشت ترازیاب بکشم راهنمایی بفرمایید.:que:
همچنین درصد شیب طولی رو پروفیل طولی بیارم؟

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
دوستان
میخوام پروفیل طولی و عرضی با برداشت ترازیاب بکشم راهنمایی بفرمایید.:que:
همچنین درصد شیب طولی رو پروفیل طولی بیارم؟
اول باید اون محدوده ی برداشتی رو شبکه بندی کنید و یه توپوگرافی از محوطه تهیه کنید
بعد مسیر یا همون خط پروژه رو روی توپوگرافی مشخص کنید
حالا هر جایی که خط پروژه کدهای ارتفاعی رو قطع کرده دو تا عدد به شما میده
یه عدد همون ارتفاع هست
یه عدد کیلومتر
هر چی فاصله بین گریدها کمتر باشه دقیق تر میشه
بین دو نقطه از روی کد ارتفاعی و کیلومتر مسیر برش بزنید

GOLDEN_ACORN

عضو جدید
کمک در مورد پروژۀ راه

کمک در مورد پروژۀ راه

سلام به همۀ دوستان عزیز
من ترم آخر عمرانم و پروژه راه دارم.
تا مسیر یابی و ایستگاه گذاری رفتم حالا نوبت رسم پروفیل طولیه. اما صدقه سر استادای عزیز بلد نیستم پروفیل طولی رسم کنم.
اگه کسی بلده لطف کنه بگه پطوری باید پروفیل طولی رسم کرد.
پروفیل طولی

MS-Bhadori

عضو جدید
سلام
خیلی خلاصه میگم اگه خوب متوجه نشدی با این ایمیل با من در ارتباط باش، تاجایی که بلد باشم کمکت میکنم. sadegh_bahadori@yahoo.com
بعد از انتخاب مسیر نهایی و ایستگاه گذاری(پیکه گذاری) باید کد ارتفاعی آکس و سمت چپ و راست مسیرت را بخوانی ، و در ادامه فاصله هر پیکه را از پیکه قبلی بدست بیاری و همه اطلاعات بدست آمده را در جدول پیکتاژ وارد کنی و اکنون برای رسم پروفیل طولی در محور افقی طول مسیر (با همان مقیاس توپوگرافی)و بر روی محور قائم ارتفاع پروژه را(10برابر مقیاس طولی) مشخص کن. حالا با توجه به فاصله و ارتفاع آکس هر پیکه که قراعت کردی (مختصات هر پیکه) باید نقطه گذاری کنی به عبارتی به تعداد پیکه هات نقطه مشخص کنی، حالا نقاط را بهم وصل کن.
مثلا برای نقطه اول : فاصله از مبدا 0+0 و ارتفاع آکس 1456 پس روی محور طولی جابجا نمیشی و فقط به اندازه 1456 بر روی محور قائم بالا میری و همان جا نقطه میزنی.
برای نقطه دوم : فاصله از مبدا 50+0 و ارتفاع آکس 1458 پس روی محور افقی با توجه به مقیاس طولی به اندازه 50 متر جلو رفته و به اندازه ارتفاع(1458) بالا میری و نقطه میزنی.
این کار را به اندازه تعداد پیکه ها ادامه میدی. و نقاط رو بهم وصل می کنی.
اکنون خط زمین را میبینی.....

GOLDEN_ACORN

عضو جدید
ممنون آقای بهادری
اگه میشه لطف کنید بگید جدول پیکناژ چی هست و چطور جدولیه؟
سپاس

GOLDEN_ACORN

عضو جدید
برنامۀ لند می خوام.
هر کی لینک داره لطفاً بذاره.
سپــــــــــــــــــاس

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوال اگه در زمینه راه و روسازی باشه اگر بتونم کمک میکنم . اگه نیاز داشتین به پروفایل بنده هم میتونین تشریف بیارین . در حدی که بتونم در خدمتم .

راهنمایی در انجام پروژه راه

راهنمایی در انجام پروژه راه

با سلام
واقعیتش من برای انجام دادن پروژه انجام پروژه راه مشکل دارم و از دوستان میخواستم بطور گام به گام از اول تا آخر پروژه راه رو حدالامکان با عکس توضیح خیلی ساده و روان بدن و یا با یه توپوگرافی معمولی شروع کنن بازم خواهش میکنم تک تک مراحل رو بعد از انتخاب نقطه روی توپوگرافی و مسیر یابی وا پرگارزنی و..... رو با عکس برن جلو و اگه نمونه ی که با نرم افزار لند انجام شده رو نشون بدن ممنون میشم

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر دوسته عزیز
والا به صورت عکس دار فعلا وقته لازمو ندارم راستش چون ترما کوتاهه ولی به صورت گام به گام میگم خودش باعث میشه حداقل سر در گم نشی .

مرحله اول انتخاب یک نقشه توپوگرافی و بردنش پیشه استادته تا نقاط اجباری رو برات مشخص کنه روی نقشه .
مرحله دوم واریانت ( مسیر پیشنهادی ) هستش که شما با توجه به شیب مجاز و اختلاف تراز های نقشه توپوگرافیت شعاع دایره های پرگار ( که البته شدیدا توصیه میکنم پرگارو بیخیال شو با اتوکد این کار وبکن ) تعیین میشه و مسیر میزنی .
مرحله ی بعد اصلاح مسیر هستش .
مرحله بعد طراحی قوس ها و پیاده کردنشون روی طرح
مرحله بعد ایستگاه گذاری با توجه با نظر استادتون و ایین نامه
مرحله بعد رسم حریم راه با توجه به نوع راه ( چند بانده بودن و متراژ حریم ) راه .
مرحله بعد خوندن و ثبت کبلومتراژ و کد ارتفاعی 5 یا 7 نقطه از هر ایستگاه برای رسم پروفیل طولی و عرضی
مرحله بعد رسم پروفیل طولی ، خط پروژه ( با توجه به شیب مجاز ) و ثبت اخلاف ارتفاعی ایستگاه ها در خط پروژه و زمین ( این ثبت هم برای پروفیل عرضی هستش ) . لازم به ذکر مقیاس های پروفیل طولی معمولا برای ارتفاع 1/100 و برای طول 1/1000 میشه یا همین نسبت با ارقام با 200 و 2000
مرحله ی بعد رسم و طراحی قوس قائم در صورت نیاز
مرحله بعد رسم پروفیل های عرضی با توجه به اطلاعات ثبت شده از ایستگاه گذاری و پروفیل طولی
مرحله ی بعد محاسبه عملیت خاکی در هر ایستگاه ( مقدار خاکبرداری و خاکریزی )
مرحله بعد محاسبه عملیت خاکی بین ایستگاه ها
مرحله بعد رسم منحنی بروکنر و مشخص کردن محل قرضه یا دپو در طرح
بعد هم طراحی های روسازی و متره اگه خواسته باشن .

یه مسیر پیشنهادی هست توی یه زمین خیلی خیلی اسون اینو فعلا دانلود کن ( کلیک )

آخرین ویرایش:
سلام دوست عزیز از اینکه جواب دادین ممنونم فایلو دانلود کردم ، فکر کنم برای توپوگرافی یه منطقه دشتی باشه، حالا از همین جا میخوام بدونم چطوری باید با توجه به شیب مجاز و اختلاف تراز های نقشه این پرگاز زنی رو انجام بدم و مقیاس نقشه من برای انجام پروژه 1/2000 هستش و چرا از شعاع دایره به اندازه 200 استفاده کردین شاید سوال ساده ای کرده باشم ولی میخوام دقیق بدونم

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز از اینکه جواب دادین ممنونم فایلو دانلود کردم ، فکر کنم برای توپوگرافی یه منطقه دشتی باشه، حالا از همین جا میخوام بدونم چطوری باید با توجه به شیب مجاز و اختلاف تراز های نقشه این پرگاز زنی رو انجام بدم و مقیاس نقشه من برای انجام پروژه 1/2000 هستش و چرا از شعاع دایره به اندازه 200 استفاده کردین شاید سوال ساده ای کرده باشم ولی میخوام دقیق بدونم

سلام خواهش میکنم .
یه فرمول خیلی ساده داره این مطلبه شیب ... ( شیب برابر با اختلاف ارتفاع تقسیم بر طول ) ...شما با توجه به این فرمول مقدار باز شدن دهنه پرگار رو هر چقد که بخواین ( ینی مثلا اگه یک تراز اصلی بود و اختلاف تراز های اصلی 10 بود به اندازه 10 متر و اگه مثلا دوتا خواستین بیست متر ) قرار بدین و مقدار باز شدن پرگار رو محاسبه کنین . توی این نقشه که دادم چون منطقه تپه ماهور هست شیب مجاز 5 درصد در نظر گرفته شده که با توجه به فرمولی که گفتم و اختلاف ارتفاع 10 متر توی تراز اصلی میشه 10 تقسیم بر 5 درصد که میشه 200

مرسی دوست من ، پس این فرمول Rmin که با توجه به سرعت طرح هستش چیه ؟ بعد فرضا از نقطه A میخوام برم به نقطه B مثلا دایره ای که زدم باید line رو به کدوم منحنی تراز وصل کنم همین طور تا نقطه B باید بصورت مستقیم با همین شعاع 200 دایره بزنم و بعد دایره ها رو با line هم وصل کنم

بالا