راهتمایی و مشاوره در مورد ِ گرایش های رشته ی معماری

Sina-Arch

عضو جدید
سلام دوستان. من میخوام بدون کنکور معماری بخونم؛ مهندسی آب خوندم همیشه دوست داشتم ارشد سازه های آبی بخونم ولی به دلایلی الان میخوام یه رشته درآمدزا بخونم. حالا سوالم اینه: عمران بخونم یا معماری؟ عمران رشته مردونه ایه آیا از پسش برمیام در آینده و کار یا برم همون معماری؟ میشه راهنمایم کنین؟
ممنونم
سلام
به نظر شخص من همون عمران رو ادامه بدی برات بهتره
دلیل هم دارم.موفقیت تو معماری نیاز به زمان داره و مثل عمران نمی تونی روش حساب باز کنی
عمران اصلا مردونه نیست!
الان تو بزرگترین مشاور ها،مهندسین خانم هم دارن پای کامپیوتر سازه کار می کنن
می تونی به عنوان مثال شرکت هایی مثل آتک و پل میر و ... رو ببینی!

homeyra_haghighi

عضو جدید
سلام ممنون از راهنماییت. خودمم بیشتر دوست دارم عمران بخونم ولی چون نقاشی هم میکنم بهم میگن توی معماری میتونم موفق تر باشم.

Sina-Arch

عضو جدید
سلام ممنون از راهنماییت. خودمم بیشتر دوست دارم عمران بخونم ولی چون نقاشی هم میکنم بهم میگن توی معماری میتونم موفق تر باشم.

راستش رو بخوای خیلی ها این اشتباه رو می کنن.نقاشی توی معماری تاثیر نداره!
اینارو بد نیست ببینی که طرح اولیه و ساختمون ساخته شده از همون طرحه و بقیه اش فکر طراح بوده و نه نقاشی اون
FrankGehrys_DancingBuilding
FrankGehrys_DancingBuilding1

Frank Gehry_Guggenheim museum
Frank Gehry_Guggenheim museum1
Frank Gehry_Guggenheim museum2

تا دلت بخواد از این مثال ها داریم.حتی معمارهای داخلی:
رضا دانشمیر
و خیلی های دیگه که روی اینترنت خیلی طرح های دستی رو نمی ذارن
امیدوارم مفید بوده باشه...

homeyra_haghighi

عضو جدید
ممنون. من فکر میکردم چون معماری یه ذهن فضایی میخواد نقاشی میتونه ارتباط نزدیکی داشته باشه. بازم ممنون از لطفتون

yosefian

عضو جدید
سلام من کارداني نرم افزار کامپيوترم.حالا ميخوام کارشناسي ناپيوسته معماري طراحي داخلي بخونم.ميخواستم ببينم ميشه تغيير رشته بدم؟؟

jhangard

کاربر بیش فعال
سلام من کارداني نرم افزار کامپيوترم.حالا ميخوام کارشناسي ناپيوسته معماري طراحي داخلي بخونم.ميخواستم ببينم ميشه تغيير رشته بدم؟؟
آره چرا نمیشه... ناپیوسته طراحی داخلی فقط دانشگاه علمی کاربردی داره.

Sina-Arch

عضو جدید
سلام
معماری خیلی فراتر از اون چیزیه که الان توی دانشگاه ها تدریس می شه و یا کارهایی که داره انجام میشه...
زون های مختلفی هست که فرد می تونه توش موفق باشه...
-کارهای آکادمیک و تئوریات و مبانی نظری
-طراح و ایده پرداز
-توسعه دهنده در پروژه ها
-فاز 2
-اجرا و نظارت

اینا کلی ترین شاخه هاییه که یه فرد معمار می تونه توش وارد بشه
مهم ترین جنبه معمار شدن بحث طراح و ایده پرداز می تونه باشه که هرکسی لزوما به این درجه نمی رسه و خیلی ها متاسفانه فقط ادعادی این بحث رو دارن و توی طرح هاشون به تعداد فراوان جوک های معماری و سازه می توان پیدا کرد...
طراحی داخلی هم خارج از همین حیطه نیست و هدف از این رشته خیلی گسترده تر از کسانی است که با یه فروشگاه متریال تزیینات داخلی،طراحی داخلی هم می کنن!!!
همین شده که کسی دیگه معماری رو توی ایران رشته مهندسی حساب نمی کنه و معمار توی ایران شده یا نقاش و یا تری دی کار یا اتوکد کار...
پس خواهشا دیدتون رو نسبت به همین رشته طراحی داخلی بازتر کنین و معنای عام رو که توی جامعه ما متاسفانه خیلی رایج شده رو در نظر نگیرین
طراحی داخلی زیرمجموعه ای از معماری محسوب می شه که طراح علاوه بر بررسی طرح معمار اصلی به بهبود فضای داخلی کمک می کنه نه صرفا با پارکت کردن کف و کاغذ دیواری و یه سه بعدی خیلی خوب!
طراح معماری داخلی باید علاوه بر اینا که مرحله آخر حساب میشه،با در نظر گیری نظر اشخاص مختلف مثل کودک،بزرگسال،مسن و .... توی این فضا،حس اونها رو درنظر بگیره و بر اساس اون برای خط کشیدن هاش استفاده کنه...
این یکی از جنبه هاشه،کلی بحث های دیگه مطرح میشه...
خلاصه ببخشید طولانی شد ولی بحث گسترده ایه و امیدوارم با انتخاب درست بتونین موفق بشین

HILLAA

عضو جدید
راهتمایی و مشاوره در مورد ِ گرایش های رشته ی معماری

سلام خسته نباشین من میخواستم بدونم بازار کار کدوم یکی از این 2 رشته بهتره؟؟؟و اینکه این 2 رشته در دانشگاه آزاد برای ارشد هم هستن یا فقط سراسری؟؟ بعدش حتما برای کار تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم؟ من رشتم محیط زیست بوده . ولی به این 2 مبحث مخصوصا معماری داخلی علاقه دارم میتونم از طریق کلاسهای مجتنع فنی یا کلاسهای معتبر دیگه موفق شم؟؟؟؟
البته معماری منظر رو هم دوست دارم چون یه جورایی به محیط زیست مربوط میشه . به نظرتون کدوم یکی شانس بیشتر و اینکه هنوز زیاد اشباع نشدن؟

NiloOf@r

عضو جدید
سلام خسته نباشید
:gol::gol:
من با این مباحث خیلی درگیر شدم و وقت چندانی هم ندارم (واسه ثبت نام دانشگاه)
:cry:
من در مقطع کارشناسی در 2 دانشگاه قبول شدم و الان نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم با توجه به این که ساکن کرجم:

اولی:​
علمی کاربردی کرج: رشته:
"کارشناسی حرفه ای معماری- طراحی محیط داخلی"​
دومی:​
غیر انتفاعی تاکستان: رشته:
"كارشناسي ناپيوسته علمي -كاربردي معماري"​

اصلا نمیدونم چیکار کنم.! و فرقشون تا چه حدی هست.!؟
و کدوم بهتره​
.!؟
مدرک کدومشون معتبر تره.!؟ اصلا کدوم رو انتخاب کنمممممممم.!؟؟؟؟؟؟؟
:confused:
اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم
فقطم تا آخره این هفته واسه ثبت نام وقت دارمممممممممم
بدجور به راهنماییتون نیاز دارمممم​
:heart:

NiloOf@r

عضو جدید
سلام :redface:
یه راهنمایی از دوستان خوبم میخواستم:
رشته ی :

• "کارشناسی حرفه ای معماری- طراحی محیط داخلی" (دانشگاه علمی کاربردی)

بهتره یا :​

• "كارشناسي ناپيوسته علمي -كاربردي معماري" (دانشگاه غیر انتفاعی)
بدجور گیر کردمممممممم :crying::crying:
توروو خداااا راهنمایمممم کنین :cry:

آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
سلام :redface:
یه راهنمایی از دوستان خوبم میخواستم:
رشته ی :

• "کارشناسی حرفه ای معماری- طراحی محیط داخلی" (دانشگاه علمی کاربردی)

بهتره یا :​

• "كارشناسي ناپيوسته علمي -كاربردي معماري" (دانشگاه غیر انتفاعی)

بدجور گیر کردمممممممم :crying::crying:
توروو خداااا راهنمایمممم کنین :cry:

سلام
راستش این عناوینی که الان شما برای این رشته ها معرفی کردید رو زیاد آشنا و ملموس نیستن. فکر کنم برای تمایز این رشته ها که در چنین دانشگاه هایی ارائه میشن، همچین عناوینی رو گذاشتن.
به صورت کلی، گزینه ی دوم ، یعنی کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی معماری ( دانشگاه غیرانتفاعی) به نظر بهتر از گزینه ی اول هست.
چارت دروس این رشته رو که دیدم ، با دروس و واحدهای ما که در دانشگاه های دولتی گذرونیدم ، مشابه بود.

• دانلود چارت دروس کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی معماری

این انتخاب من، از بین دو تا گزینه ای بود که ارائه دادید. و الا خب مسلما تحصیل در دانشگاه های معتبر تر ، گزینه ی پیشنهادی ِ بنده هست.
در نهایت انتخاب با شماست . موفق و پیروز باشید ...:gol:

NiloOf@r

عضو جدید
سلام میشه لطفا درباره رشته طراحی داخلی برام توضیح بدید درمورد بازار کارش، یا طراحی بهش تعلق میگیره من کاردانی معماری رو گرفتم و کارشناسی میخام طراحی داخلی شرکت کنم لطفا راهنماییم کنید

سلام منم دقیقاَ همین مشکل شما رو دارم
کاردانی معماری رو گرفتم و الان برای کارشناسی احتمالاَ میخوام طراحی محیط داخلی بخونم ولی راجع به واحدش چیزی نمیدونم
ینی با خوده سازه هم سروکار داره.!؟ یا فقط با داخل ساختمان و یا چیدمان مبلمان.!؟
اگه دوستان لطف کنن راهنمایـــی کنن ممنــــــون میشم:gol:

mahta188

عضو جدید
انرژی معماری

انرژی معماری

سلام،خسته نباشید.
من برای کارشناسی ارشد میخوام انرژی معماری بخونم،به نظر شما رشته خوبیه؟
چه درسایی و برای کنکورش باید بخونم؟
ممنون...

Mahdis & Hamid

عضو جدید
میشه یکی منو در مورد گرایش «مطالعات معماری ایران» راهنمایی کنه؟ من شدیداً عاشق تاریخ معماری ایران هستم و در ضمن در حال حاضر ترم 6 معماری هستم...رشته به درد بخوری نیست مطالعات نه؟

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
میشه یکی منو در مورد گرایش «مطالعات معماری ایران» راهنمایی کنه؟ من شدیداً عاشق تاریخ معماری ایران هستم و در ضمن در حال حاضر ترم 6 معماری هستم...رشته به درد بخوری نیست مطالعات نه؟

چه در ایران و چه در خارج از ایران، برخی از رشته‌های دانشگاهی برای بازار کار طراحی نشده است؛ بلکه هدف از آنها افزودن بر آگاهی و دانایی یا مهارت دانشجویان در حوزه‌ای معین است. رشتۀ مطالعات در زمرۀ رشته‌هایی است هم برای اشتغال برنامه‌ریزی شده و هم برای افزایش آگاهی و دانایی. برخی از دانشجویان به هردو هدف می‌رسند و برخی فقط به دومی. در هر صورت، دوره و دانشجو موفق خواهد بود؛ مشروط بر اینکه از آغاز به این اهداف واقف باشد.
شغل مربوط به این رشته چند تاست: یکی تحقیق مستقل در تاریخ معماری ایران است؛ دیگری خدمت به منزلۀ مورخ معماری در گروه‌های باستان‌شناسی است؛ دیگری خدمت در مقام محقق معماری در مرحلۀ مطالعات تاریخی در طرح‌های معماری است؛ و کارهایی از این قبیل.
اما افزایش آگاهی دانایی دربارۀ فرهنگ ایرانی آن‌چنان که در معماری به ظهور رسیده است برای همه لازم است؛ به‌ویژه معماران و دانش‌آموختگان معماری. همچنین است به دست آوردن نگاهی عمیق‌تر به معماری و محیط و نیز توانایی و مهارت تحقیق، توانایی کار میان‌رشته‌ای و ... . اگرچه این نیز در بازار کار اثر می‌کند، مستقیماً به آن مربوط نیست و هدفی است که اگر کسی بخواهد و همت کند، در این دوره تا حدود زیادی به آن دست می‌يابد.
........
این مطالب برگرفته از تجربه دانشجویان بهشتی و هنر اصفهانه مسلما بهتر از هر کسی میتونن نظر بدن در مورد این رشته

وبلاگ زیر رو هم مطالعه کنید امیدوارم به جوابتون برسین
http://www.ias-sbu.blogfa.com/

این تاپیک هم هست از تجربه بچه های اینجا...کلیک

رودبرده

عضو جدید
سلام کسی در مورد گرایش معماری اسلامی اطلاعاتی داره ؟ می خواستم بدونم فرقش با مطالعات چیه و کدومش بهتره ؟ کدومشون واسه کنکور آزمون اسکیس دارن ؟:surprised:

apadana34

عضو جدید
نقشه كشي معماري چيه و چقدر ميشه روي شغلش حسا ب كرد؟
من به طراحي و ترسيم و خصوصا با كامپيوتر علاقه دارم . همچنين كار با نرم افزارهايي مثل اتوكد و مكس و مايا . اما به مصالح ساختمان و تئوري هاي ساخت و ساز علاقه اي ندارم .من فقط دوست دارم ترسيم كنم يا سه بعدي بسازم مثلا خانه را ولي به مباحث فني ساخت و سازش علاقه اي ندارم . در معماري ايا گرايشي هست كه بتونه به درد اين علاقه ام بخوره و بتونم روي شغلش حساب كنم .

E . H . S . A . N

مدیر تالار
مشاوره در رابطه با گرایش های معماری

سلام کسی در مورد گرایش معماری اسلامی اطلاعاتی داره ؟ می خواستم بدونم فرقش با مطالعات چیه و کدومش بهتره ؟ کدومشون واسه کنکور آزمون اسکیس دارن ؟:surprised:

سلام
سوالاتتون رو به دو بخش تقسیم میکنم و در حد توان پاسخ میدم :

بخش اول : اطلاعات در زمینه ی گرایش های معماری اسلامی و مطالعات معماری ؟

1. گرایش معماری اسلامی :
دوره كارشناسي ارشد مهندسي معماري اسلامي، رسالت كشف حقايق تاريخي، تمدن و سرايت فرهنگي ايران در دوران پس از اسلام و تربيت معماران آشنا به اين مباحث جهت ايجاد طراحي، آشنا به معماري ايران و شناخت مفاهيم علمي معماري اسلامي تدوين شده است.در اين دوره دانش معماران در زمينه معماري اسلامي بسط و تعميق داده مي‌شود تافارغ‌التحصيلان اين گرايش به عنوان پژوهشگر معماري اسلامي، طراح در پروژه‌هاي فرهنگي، همكاري با مهندسين مشاور معماري، مدرس تاريخ معماري اسلامي و در ساير زمينه‌هاي مختلف معماري اسلامي حضور داشته باشند.
زمینه های شغلی
از این رو امروزه بیش از هر زمان دیگری تربیت متخصصانی برای شناسایی معماری گذشته ایران ارزش های کیفی نهفته در آن وتاریخ هزاران ساله اش برای پاسخ گوییبه نیازهای مبرم و جدی امروز ضروری است .فارغ التحصیلان این دوره می توانند به عنوان پروهشگر تاریخ معماری و شهر سازی ایران در مراکز پروهشی مرتبط اعم از دانشگاه ها و مراکز علمی یا به عنوان مشاوردر گروه های علمی طراحی و معماری وششهر سازی بکار اشتغال ورزند.

2. مطالعات معماری :
دوره کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران به بازنگری وتعمق در پیشینه تاریخی معماری و شهرسازی ایران و بسط و تعمیق دانش موجود در این زمینه میپردازد در این دوره علاوه بر پرداختن به سکونتگاه هاوبناها به شئونات دیگر زندگی انسان همانند اعتقادات وفرهنگ و تاریخ و علوم مختلف پرداخته میشود هدف این دوره تربیت افراد متخصص به عنوان محقق تاریخ معماری و بسط وگسترش دانش معماری ایران از طریق انجام کارهای پروهشی در این حوزه میباشد.
زمینه های شغلی
- پژوهشگر تاریخ معماری و شهر سازی ایران
- درمراکز پژوهشی مرتبط اعم از دانشگاه ها و مراکز علمی
- مشاوردر گروه های علمی طراحی و معماری وشهر سازی
بخش دوم : کدام یک از گرایش های معماری در مقطع کارشناسی ارشد آزمون عملی (اسکیس) دارند ؟

گرایش­های با اسکیس:
- مهندسی معماری
- معماری داخلی
- معماری منظر
- معماری اسلامی

گرایش­های بدون اسکیس:
- مرمت بناهای تاریخی
- مطالعات معماری
- بازسازی پس از سانحه

با آرزوی موفقیت شما دوست گرامی ...:gol:

apadana34

عضو جدید
من به طراحي و ترسيم و خصوصا با كامپيوتر علاقه دارم . همچنين كار با نرم افزارهايي مثل اتوكد و مكس و مايا . اما به مصالح ساختمان و تئوري هاي ساخت و ساز علاقه اي ندارم .من فقط دوست دارم ترسيم كنم يا سه بعدي بسازم مثلا خانه را ولي به مباحث فني ساخت و سازش علاقه اي ندارم . در معماري ايا گرايشي هست كه بتونه به درد اين علاقه ام بخوره و بتونم روي شغلش حساب كنم .

مي تونيد راهنمايي كنيد؟ معماري شامل چه گرايشهايي مي شه و ايا گرايشي كه بدرد صحبتهاي كه كردم داره كه بخوره

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سوالاتتون رو به دو بخش تقسیم میکنم و در حد توان پاسخ میدم :

بخش اول : اطلاعات در زمینه ی گرایش های معماری اسلامی و مطالعات معماری ؟

1. گرایش معماری اسلامی :
دوره كارشناسي ارشد مهندسي معماري اسلامي، رسالت كشف حقايق تاريخي، تمدن و سرايت فرهنگي ايران در دوران پس از اسلام و تربيت معماران آشنا به اين مباحث جهت ايجاد طراحي، آشنا به معماري ايران و شناخت مفاهيم علمي معماري اسلامي تدوين شده است.در اين دوره دانش معماران در زمينه معماري اسلامي بسط و تعميق داده مي‌شود تافارغ‌التحصيلان اين گرايش به عنوان پژوهشگر معماري اسلامي، طراح در پروژه‌هاي فرهنگي، همكاري با مهندسين مشاور معماري، مدرس تاريخ معماري اسلامي و در ساير زمينه‌هاي مختلف معماري اسلامي حضور داشته باشند.
زمینه های شغلی
از این رو امروزه بیش از هر زمان دیگری تربیت متخصصانی برای شناسایی معماری گذشته ایران ارزش های کیفی نهفته در آن وتاریخ هزاران ساله اش برای پاسخ گوییبه نیازهای مبرم و جدی امروز ضروری است .فارغ التحصیلان این دوره می توانند به عنوان پروهشگر تاریخ معماری و شهر سازی ایران در مراکز پروهشی مرتبط اعم از دانشگاه ها و مراکز علمی یا به عنوان مشاوردر گروه های علمی طراحی و معماری وششهر سازی بکار اشتغال ورزند.

2. مطالعات معماری :
دوره کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران به بازنگری وتعمق در پیشینه تاریخی معماری و شهرسازی ایران و بسط و تعمیق دانش موجود در این زمینه میپردازد در این دوره علاوه بر پرداختن به سکونتگاه هاوبناها به شئونات دیگر زندگی انسان همانند اعتقادات وفرهنگ و تاریخ و علوم مختلف پرداخته میشود هدف این دوره تربیت افراد متخصص به عنوان محقق تاریخ معماری و بسط وگسترش دانش معماری ایران از طریق انجام کارهای پروهشی در این حوزه میباشد.
زمینه های شغلی
- پژوهشگر تاریخ معماری و شهر سازی ایران
- درمراکز پژوهشی مرتبط اعم از دانشگاه ها و مراکز علمی
- مشاوردر گروه های علمی طراحی و معماری وشهر سازی
بخش دوم : کدام یک از گرایش های معماری در مقطع کارشناسی ارشد آزمون عملی (اسکیس) دارند ؟

گرایش­های با اسکیس:
- مهندسی معماری
- معماری داخلی
- معماری منظر
- معماری اسلامی

گرایش­های بدون اسکیس:
- مرمت بناهای تاریخی
- مطالعات معماری
- بازسازی پس از سانحه

با آرزوی موفقیت شما دوست گرامی ...:gol:

انرژی رو ننوشتید
اونم اسکیس نمیخواد

E . H . S . A . N

مدیر تالار

مي تونيد راهنمايي كنيد؟ معماري شامل چه گرايشهايي مي شه و ايا گرايشي كه بدرد صحبتهاي كه كردم داره كه بخوره

سلام
در رابطه با سوالات ِ شما، یک تاپیک جدید ایجاد کردم . شما ابتدا محتویات و مطالب این تاپیک رو مطالعه بفرمائید ، اگر باز سوال یا ابهامی براتون باقی موند ،همینجا مطرح کنید . انشاالله در اولین فرصت بنده یا سایر دوستان که در اون زمنیه اطلاعات داشته باشند ، پاسخ شما رو خواهند داد .
تاپیک مربوطه : معرفی رشته "نقشه کشی معماری"
با آرزوی موفقیت ِ شما ...:gol:

انرژی رو ننوشتید
اونم اسکیس نمیخواد
با تشکر از یادآوری شما دوست ِ خوبم
اما گرایشی رو که فرمودید ، مربوط به هنرهای ساخت و معماری هست که خودش شامل سه گرایش ِ تکنولوژی معماری، انرژی معماری و مدیریت پروژه و ساخت هست که هیچ کدام آزمون اسکیس ندارند.
صحبت ما در اون پست ، در رابطه با گرایش های مهندسی معماری بود.
موفق و پیروز باشید .:gol:

apadana34

عضو جدید
من به طراحي و نقشه و ترسيم و تصوير و خصوصا كار با نرم افزارهاي گرافيكي كامپيوتر علاقه دارم. تقريبا تيپ هنري و زيبايي شناسي دارم هرچند كه نمي دانم استعداد و خلاقيت لازم براي معماري را دارم يا نه . اما به مباحث فني ساختمان و سازه علاقه اي ندارم . ايا در گرايشان معماري گرايشي است كه به درد اين استعداد و علاقه من بخورد (صرفا طراحي ). من دبيرستان را تمام كردم و بايد براي كارشناسي اقدام كنم .

اگر گرايشي است لطفا راهنمايي كنيد. اگر كتابي يا اموزش نرم افزار هم مي شناسيد كه از اين گرايش تصوير مناسبي در ذهنم بسازه چه داخلي و چه خارجي معرفي كنيد .ممنون

E . H . S . A . N

مدیر تالار
من به طراحي و نقشه و ترسيم و تصوير و خصوصا كار با نرم افزارهاي گرافيكي كامپيوتر علاقه دارم. تقريبا تيپ هنري و زيبايي شناسي دارم هرچند كه نمي دانم استعداد و خلاقيت لازم براي معماري را دارم يا نه . اما به مباحث فني ساختمان و سازه علاقه اي ندارم . ايا در گرايشان معماري گرايشي است كه به درد اين استعداد و علاقه من بخورد (صرفا طراحي ). من دبيرستان را تمام كردم و بايد براي كارشناسي اقدام كنم .

اگر گرايشي است لطفا راهنمايي كنيد. اگر كتابي يا اموزش نرم افزار هم مي شناسيد كه از اين گرايش تصوير مناسبي در ذهنم بسازه چه داخلي و چه خارجي معرفي كنيد .ممنون

علاوه بر توضیحاتی که در پست قبل و همچنین این تاپیک حضورتون ارائه دادم ، در این لینک زیر نیز برخی دوستان نظراتی رو اعلام کردن:
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...لی-داشته-باشید؟؟/page17?p=7666118#post7666118
که تا حدودی باهاشون موافقم .
اگر به شناخت مصالح و مسائل اجرایی در معماری علاقه ندارید ، بهتر هست در رشته های هنری (مثلا گرافیک و ...) مشغول به تحصیل بشید. به این دلیل که طراحی و ترسیم در رشته های فنی به خصوص معماری ، وقتی اصولی و صحیح هست که با تمام ویژگی های این رشته آشنایی کامل داشته باشید. مثلا کسی که نسبت به مسائل اجرایی ِ ساختمان شناختی نداره ، هرگز نمیتونه یه طرح خوب طراحی کنه یا یه نقشه ی خوب ترسیم کنه چون همه ی اینا باید طبق اون ضوابط و مقررات و چارچوب ها انجام بپذیره .در کنار این مسائل، بُعد ِ زیبایی شناسی و هنری نیز هست که با اینا ترکیب میشه. پس همه ی این توانایی و دانش ها رو باید جمع کرد تا در رشته ی معماری موفق بود.
با آرزوی موفقیت شما ...:gol:

sanisani

عضو جدید
برای ادامه تحصیل خارج از کشور و یا مهاجرت گرایش ارشد مهندسی معماری رو راحت تر قبول میکنن یا گرایش مدیریت پروژه؟

honardust

عضو جدید
در خواست راهنمایی در زمینه‌ی مسیر شغلی و تحصیلی معماری پایدار

در خواست راهنمایی در زمینه‌ی مسیر شغلی و تحصیلی معماری پایدار

با عرض سلام به همه مهندسین محترم.
من دانشجوی سال دوم کاردانی معماری هستم. در هنرستان فنی‌-حرفه‌ای نقشه‌کشی معماری خوندم. بعد از سال‌ها (۴ سال :D) تحقیق و انگشت زدن در حوزه‌های مختلف معماری و گذروندن چند ماهی در حوزه‌ی معماری پایدار و باز بررسی تخصصی و استعدادیابی و مهارت‌یابی، مطمئن شدم که تخصصی که به دنبالشم معماری پایداره.

حال با توجه به زمانی که دارم خیلی علاقه‌مندم که بدونم چه مسیر تحصیلی رو باید پیش بگیرم، چه مهارت‌هایی دقیقا نیاز دارم، و چه جور جاهایی و چه نوع کارآموزیی رو می‌تونم ویا باید بگذرونم؟

پیشاپیش ممنون از کمکتون جهت پیشرفتم :):gol:

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید
:gol::gol:
من با این مباحث خیلی درگیر شدم و وقت چندانی هم ندارم (واسه ثبت نام دانشگاه)
من در مقطع کارشناسی در 2 دانشگاه قبول شدم و الان نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم با توجه به این که ساکن کرجم:

اولی:​
علمی کاربردی کرج: رشته:
"کارشناسی حرفه ای معماری- طراحی محیط داخلی"​
دومی:​
غیر انتفاعی تاکستان: رشته:
"كارشناسي ناپيوسته علمي -كاربردي معماري"​

اصلا نمیدونم چیکار کنم.! و فرقشون تا چه حدی هست.!؟
و کدوم بهتره​
.!؟
مدرک کدومشون معتبر تره.!؟ اصلا کدوم رو انتخاب کنمممممممم.!؟؟؟؟؟؟؟
:confused:
اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم
فقطم تا آخره این هفته واسه ثبت نام وقت دارمممممممممم
بدجور به راهنماییتون نیاز دارمممم​
:heart:

سلام
در رشته معماری اینکه مدرکتو از کدام دانشگاه گرفتی مهم نیست مهم اینه که جقدر درگیر رشته ات باشی یعنی اگر در بهترین دانشگاه هم معماری بخونید ولی بصورت عملی با مسائل ساختمانی از قبیل آشنایی با مصالح عملیاتهای اجرایی ساختمان از قبیل بتن ریزی گچکاری و....آشنا نباشید در رشتتون موفق نخواهید شد موضوع دیگه به مطالعات جانبی خودتون مربوط میشه دوستانی هستند که از کارشناسی آزاد یا علمی کاربردی ارشد دولتی قبول شدند .از نظر اعتبار تفاوت جندانی ندارند شاید غیر انتفاعی کمی بالاتر باشه اما از نظر وقت و هزینه انتخاب کرج ارجح تره منم ساکن کرج هستم اما قبلا1ترم قزوین خوندم دوام نیاوردم برگشتم کرج از نو خوندم.به هرحال سعی کنید تموم شرایطو در نظر بگیرید تا انشااله موفق بشید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mranda

عضو جدید
بازار کار رشته مرمت

بازار کار رشته مرمت

سلام به همه دوستان و مهندسان:D
من تازه عضو شدم و کاردانی معماریم رو تازه گرفتم :) دو هفته دیگه هم کنکور کارشناسی دارم تصمیم گرفتم رشته مرمت رو انتخاب کنم با دو تا از استادام هم مشورت کردم یکیش موافق بود و گفت کارش راحت نیست ولی درآمدش بالاست ولی یکیش گفت بازار کارش به درد نمیخوره.
لطفا راهنماییم کنید.:(
ممنون

فروزان_F

کاربر بیش فعال
مشاوره در مورد ِ انتخاب رشته تکنولوژی یا انرژی؟

مشاوره در مورد ِ انتخاب رشته تکنولوژی یا انرژی؟

بچه ها میخوام برا ارشد بخونم بین 2 تا گرایش تکنولوژی و معماری شک دارم کدومشو انتخاب کنم
نظرم تکنولوژی بود که شنیدم استادای خوبی تو این زمینه نداریم و تو ایران هم زیاد کارایی نداره.
کسی هست راهنماییم کنه و در این رابطه توضیح بده
مرسی

بالا