راجع ب وکتور و رستر چی میدونید؟؟؟؟

faezeh mirzadeh

عضو جدید
من تازه ترم 2ام یه اشتباهی از من سر زد و این موضوع کنفرانس رو قبول کردم هرچی میگردم هیچی پیدا نمیکنم فقط میدونم که نرم افزارا 2نوعن یا وکتورایزینگ یا رسترایزینگ. نرم افزارای وکتور یا برداری ورودیشون دیتاس مثل اتوکد اما رستر ورودیشون پیکسله مثل فتوشاپ. تمیز دادن این 2تا هم با زوومینگ امکان پذیره تو وکتور با زووم ترسیمات تغییری نمیکنه اما تو رستر با زووم تشخیص عوارض از بین میره و کلا تصویر میپره. کلا همین قدر میدونم 1شنبه هم باید اراءه بدم لطفا یه کمکی بکنید یا حداقل یه سایت معرفی کنید

faezeh mirzadeh

عضو جدید
خودم بعد از تحقیق به این نتایج رسیدم گفتم بنویسم شاید ب درد خورد:
روش برداری یا vector اساس کارش خطوط هست و بیشتر برا طراحی لوگو و تصویرسازی و کارتونو این حرفا ب کار میره. برای استفاده ازشم باید از معادلات ریاضی استفاد کنیم مثلا تو برنامه نویسی با توتبع مربوط ب رسم خط بگیم از نقطه 3و3 تا 10و10 یه خط رسم بشه. اما روش پیکسلی یا raster یا bitmap تصاویر رو به صورت پیکسل پ***ل ذخیرهمیکنه واسه همین حجمش خیلی بیشتر از وکتوره.
از اونجایی که vector بر اساس فرمول هربار رسم مسکنه و بستگی به پیکسل نداره وقتی عکس رو بزرگ میکنیم کیفیت از دست نمیره اماraster از دست میره و به اصطلاح pixelate میشه.
آهان اینم بگم که چون تصاویر raster با اسکنر یا دوربین دیجیتال از آنالوگ ب دیجیتال تبدیل میشن معمولا طبیعی هستن اما vector توسط کامپیوتر تصویر رو میکشه واسه همین با این که خیلی شبیه واقعیته اما مصنوعیه.
نرم افزارای vector :
corel drow
این معروف ترینشه البته رقیبششرکت adobe هس.
free hand
illustrator
و برای raster هم:
photoshop
paint
corel photo....
راجب فرمتاشونم اینکه فرمتای رایج وکتور: AI , DXF, EMF, EPS, SVG.... و رستر: BMP,GIF,PNG,JPEG.....است.
والسلام :)

بالا