رابیندرانات تاگور...طنین خوش آهنگ وجدان بشری

russell

مدیر بازنشسته
تو اى فريب‏كار!
تو در راه آفرينش‏ات دامى از نيرنگ‏هاى گوناگون گسترده‏اى.
با دستان چيره‏ات
زنده‏گانى‏هاى ساده را
دام‏هاى اعتقاد دروغين نهاده‏اى.

تو با اين فريب
آن بزرگ را نشان‏كرداى،
او را شب پنهانى نيست.
راهى كه ستاره‏ات نشان‏اش مى‏دهند
راه دل اوست
كه هميشه روشن و همواره از ايمان ساده‏اش درخشان است؛
از برون‏سو پيچاپيچ و
از درون‏سو راست. -
اين غرور اوست.

ديگران‏اش فريب‏خورده مى‏انگارند،
اما او حقيقت را صفايافته در روشناى دل‏اش مى‏يابد.
هيچ چيز نمى‏تواند او را بفريبد؛
او فرجامين پاداش را به‏گنج‏خانه‏اش مى‏برد.
او كه آسان مى‏تواند فريب تو را برتابد،
حق پاينده آرامش را از تو خواهدگرفت.

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
14

14

آرزوهاي‌ام بسيار است و اشگباري‌ام شفقت‌برانگيز! اما تو به من احسان کردي و همواره آن‌ها را بر نياوردي و اين بخشايندگي تو بارها و بارها در عمر من تکرار شده است.
هر روز که مي‌گذرد، تو مرا بيش‌تر شايسته‌ي آن ارمغان‌هاي کوچک و در عين حال بزرگ مي‌گرداني که تمنا ناکرده به من اعطا داشتي: اين آسمان و آن روشنايي، اين تن و اين جان و اين ادراک، و اين موهبت‌ها مرا از خطر افزون‌طلبي، دورم ساختي.

چه بسيار زمان‌ها که من سرگشته در کار خويش، عمرم را به بيهودگي صرف کردم و چه اوقاتي که به خود آمده و آسيمه سر به دنبال هدفت خويش شتافته‌ام، اما تو بي‌رحمانه خود را از من پنهان داشتي.

هر روز که سپري گشت تو با رد تمناي من، هر دم و هرگاه، شايسته‌ام دانستي که به سويت روي آورم و از اين گذرگاه، مرا از خطر هوس‌هاي سست و بي‌بنيان در امانم نگاهداشتي.

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
15

15

بدين‌جا روي آورده‌ام تا براي‌ات سرود بخوانم. در اين بارگاه تو، مرا گوشه‌اي هست که بنشينم.

در جهان تو مرا کاري نيست که انجام دهم. عمر بي‌حالص من سودش جز اين نيست که ناخواسته اين هم‌آهنگي را برهم زنم.

وقتي زمان ضربه را مي‌نوازد که نيايش آرام تو در معبد ظلماني نيم‌ شب آغاز گردد، به من فرمان بده اي سرود من که برابرت به پا خيزم و آواز خود را سردهم.
زماني که در هواي بامدادي، جنگ زرين به نغمه در مي‌آيد، به من اين افتخار را ارزاني بدار که به پيشگاهت بار يابم.

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
16

16

به جشنواره‌ي اين جهان، مرا دعوتي بوده است و بدين‌سان عمر من تقديس يافته است. ديدگان من قدرت بينايي داشته‌اند و گوش‌هاي من توان شنوايي.
نقش من چنين بوده که در اين جشن به رامش‌گري نشينم و تا آن‌جا که مرا امکان وظيفه‌ي خويش را انجام داده‌ام.

اکنون پرسش من اين است که آيا سرانجام زمان آن فرا رسيده که من پاي به درون نهم و چهره‌ي تو را بنگرم و درودهاي ساکت خويش را به پيشگاهت تقديم دارم؟

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

هر کودکی با این پیام به دنیا می آید که ، خداوند هنوز از بشر نا امید نشده است.رابيندرانات تاگور

********** سخنان زیبای رابيندرانات تاگور **********

هنرمند عاشق طبیعت است به همین دلیل هم برده و هم ارباب آن است.رابيندرانات تاگور

عشقت را بر پرتگاه منشان چرا که بلند است آن! . رابيندرانات تاگور

من با عشق به تو تنها به میعادگاهم می آیم ، اما این من ، در ظلمت کیست کنار می آیم تا از او دوری کنم ، اما نمی توانم از او بگریزم ، او وجود کوچک خود من است ، آقا و سرور من . حیا و شرمندگی نمی شناسد و شرمنده ام که همراه با او به درگاه تو آمده ام . رابيندرانات تاگور

آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد،آزادی خود ماه است که او را پایبند می کند .رابيندرانات تاگور

بالا