دیگ بخار طراحی، ساخت، کنترل و...

babanandad

عضو جدید
بویلر بازیافتی انواع مختلفی دارند وبسته نوع کارکرد و محل مورد استفاده متفاوت هستند . اگر نوع خاصی مورد نظر شماست بگید براتون منبع معرفی کنم

babanandad

عضو جدید
برای طراحی و ساخت دیگهای بخار از نوع فایر تیوب استاندارد مورد استفاده bs 2790 یا 12953 BS EN وبرای دیگهای واتر تیوب 12952 BS EN می باشد . بنابراین اگر نیاز به ساخت یا طراحی دارین باید به این استنادارد ها مراجعه کنید.
اگر نیاز خاصی دارین مطرح کنید. حتما راهنمایی خواهم کرد.

denney

عضو جدید
سلام
یه دوتا سوال داشتم که واسم خیلی مهم هستن اگه راهنماییم کنی خیلی ممنون میشم .
1-من میخوام یه فشار 4-5 بار بخار آب رو توی یه قالب ایجاد کنم واسه این کار فقط دیگ بخار کافیه یا میشه با کمپرسور کار کرد ؟ البته حجم اش کوچیکه
-2 واسه کنترل بخار از کدوم شیر ا میشه استفاده کرد ؟ منظورم با اتوماسیون باز بسته کردن ؟
مرسی

gso

عضو جدید
سلام اگر میشه در مورد لوله های اتش خار مورد استفاده در دیگهای( فایرتیوب ) و نوع تشخیص ان و انتخاب صحیح ان توضیح بدید.;)

babanandad

عضو جدید
لوله های اتش خوار مورد استفاده در دیگهای( فایرتیوب ) که در ایران پیدا می شوند 2 نوع هستند یا St 35.8 بر اساس din17175 و یا بر اساس استاندارد astm از نوع A106 می باشند. که حتما بایستی مانسمان یا بدون درز باشند. و از طریق آزمایشگاه های معتبر (آنالیز وتست روی نمونه) یا سازندگان معتبر خارجی (لوله های مارک دار) و مطالعه گواهینامه ساخت به جنس آنه پی برد.

• Like
واکنش ها: kaya

babanandad

عضو جدید
سلام
یه دوتا سوال داشتم که واسم خیلی مهم هستن اگه راهنماییم کنی خیلی ممنون میشم .
1-من میخوام یه فشار 4-5 بار بخار آب رو توی یه قالب ایجاد کنم واسه این کار فقط دیگ بخار کافیه یا میشه با کمپرسور کار کرد ؟ البته حجم اش کوچیکه
-2 واسه کنترل بخار از کدوم شیر ا میشه استفاده کرد ؟ منظورم با اتوماسیون باز بسته کردن ؟
مرسی

جواب 1 - شما اگر یک دیگ بخار داشته باشید و فشار آن را به 5 بار برساند از طریق لوله به هر مخزن دیگری نیز می توانید بخار را انتقال داده و حتی ذخیره کنید . فقط کمی افت فشار به دلیل عبور از مسیر های مختلف می تواند ایجاد شود که آن هم با افزایش فشار بخار کمی بیش از نیاز شما امکان پذیر می باشد.و نیازی به کمپروسور نیست.
جواب 2 شیر های مختلف زیادی برای این کار وجود دارند که از نوع تک حالته (شیر مثلاً ورودی 10 بار و خروجی 5 بار) شیر های قابل تنظیم (از رنج a تا a+x) و حتی شیر های برقی نیز وجود دارند که از طریق سیستم PLC نیز قابل کنترل هستند.(می توانید یه سری به سایت Spirax Sarco بزنید).

• Like

kardikola

عضو جدید
سلام دوست عزیز
پروژه من در مورد دیگ های بخار است
اگه چیزی در مورد دودکش دیگ و یا جنس آن و کلاً دیگ اطلاعاتی داشتی برای ما بفرست
جبران می کنیم
پیروز باشید

kaya

عضو جدید
سلام
برای دیگ بخار هایی که بخار اونها به مصرف می رسه و جریان سیکلی ندارن برنامه خاصی واسه سرویس و نگهداری می تونین پیشنهاد بدین؟ شما کدوم شرکت مشغولین؟ یه لیست منصفانه از کیفیت محصول شرکت های تولید کننده دیگ بخار می خوام که بشه بهش استناد کرد. ممنون

babanandad

عضو جدید
یک کتاب برات معرفی می کنم تو اون مطالبی راجع به انتخاب دودکش دیگ رو داره منتها برام ایمیل بزن اسم و آدرس کتاب رو کامل بهت بگم اخه تو دفتر کارمه !!!!!!!!!!!!!!!111

babanandad

عضو جدید
سلام
برای دیگ بخار هایی که بخار اونها به مصرف می رسه و جریان سیکلی ندارن برنامه خاصی واسه سرویس و نگهداری می تونین پیشنهاد بدین؟ شما کدوم شرکت مشغولین؟ یه لیست منصفانه از کیفیت محصول شرکت های تولید کننده دیگ بخار می خوام که بشه بهش استناد کرد. ممنون

برای اینگونه دیگها P.M خاصی نمیتونم پیشنهاد کنم و فکر نمی کنم زیاد فرقی داشته باشند فقط یه تعداد تجهیزاتشوت فرق می کنه
در مورد دیگهای بخار ایرانی اگه تبلیغ نشه میشه به ماشین سازی اراک شرکت پاکمن و گرما گستر اشاره کرد.

• Like

babanandad

عضو جدید
سلام.طراحی سوپرهیتر بویلر فایرتیوب چطوری انجام میشه؟
ممنون
mo736.amir@gmail.com
سوپر هیتر رو میشه به سه دسته تقسیم کرد نوع1-تابشی (که داخل محفظه برگشت قرار میگیره) نوع 2 همرفتی( که جلوی شبکه جلو و یا شیکه عقب قرار می گیره) نوع 3 (جداگانه که کاملا جدا از دیگ بخار است و محفظه ی جداگانه داره) برای طراحی اون به پارامترهایی مثل فشار دیگ بخار دمای خروجی از بویلر دمای بخار سوپر هیت درخواستی و ... نیاز می باشد و با استفاده از محاسبات ترمال میشه مقدار سطح مورد نیاز را بدست آورد وقتی سطح حرارتی بدست آمد بقیه کار راحته و بسته به نوع بویلر و قطر شبکه جلو و آرایش لوله ها و ... میشه طراحی کرد

misi.tensai

عضو جدید
سلام،

من اطلاعاتی راجع به فنهای نیروگاه میخوام،خصوصآ فن هایی که برای بویلرها استفاده میشه.اگه اطلاعاتی تو این زمینه بم بدی یا کتابی بم معرفی کنی که تو این زمینه باشه کمک بزرگی به من کردی.

mrhagh

عضو جدید
سلام دوست عزيز
مي تونيد يه كتاب مناسب و مرجع در زمينه طراحي (و در صورت امكان ساخت) بويلرها به بنده معرفي كنيد؟
ممنون

harry potter

عضو جدید
سلام و خسته نباشید . یه سوالی داشتم . دی اریتور در دیگ بخار چیه ؟ چه کاری می کنه ؟ و سوال بعدی اینکه آیا در دیگ های بخار فرایندی به نام هواشویی بخار یا عنوانی شبیه به این وجود دارد ؟ من یه همچین چیزی در جایی شنیدم و می خواستم اگه ممکنه بیشتر راهنماییم کنید . با تشکر

دي اريتور دستگاهي است كه اب را پيش از ورود به ديگ بخار 80الي90درجه سانتي گراد گرم ميكند.
1- از انبساط و انقباض ديگ جلوگيري مي كند.
2-اكسيژن موجود در اب را جدا مي كند.
بله

hamed87

عضو جدید
سلام

سلام

با عرض سلام
برای تکمیل بخشی از یک پروژه ی درسی نیاز به اطلاعاتی در زمینه ساخت دیگ بخار دارم؛ در صورت امکان مرا راهنمایی فرمایید.
ایمیل بنده: hamed.s1990@yahoo.com
با تشکر!

debugger

عضو جدید
سلام دوست عزیز
راجع به دیگ بخار برای پرورش قارچ اطلاعاتی دارید؟:smile:
ممنون

rafiee18

عضو جدید
کلا در مورد بخار هر چی دوست دارید بپرسید :biggrin:
اون دوستی که می خواست بویلر طراحی کنه چه نوع بویلری می خواد ؟ فایر تیوب ؟
اون دوستی که می خواست مبدل طراحی کنه چه نوع مبدلی می خواد؟ SHELL&TUBE ؟

mahdivenus

عضو جدید
سلام لطفا یک سری مطلب در مورد موارد زیر ارسال کنید:
1- اصول نصب دیگ های بخار
2- اصول راه اندازی و خارج کردن از سرویس دیگ های بخار
3- اصول تست و عیب یابی دیگ های بخار
4- اصول بهینه سازی سوخت و انرژی در دیگ های بخار
5- اصول تعمیر و نگهداری دیگ های بخار