دیگه نگران سوختن بیهود گاز بالای فلر ها نباشید.........چونکه

alikia

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرکتی به نام ارتیک توی خارگ کلنکی که سال56 خورد زمینو داره تکمیلش میکنه...کار این شرکت اینه گاز بالای فلور هارو توسط خط لوله ای به یه محیطی به که شکل بنا شده ان به صورت یک عدد1انگلیسی است برساند تا با کلی گذراندن از مراحل مختلفمهندسان پتروشیمی این گاز رو فشرده کنن در مخازن وبه صورت مایع در بیاورن...این گاز گران قیمت ترین محصول پتروشیمی است......من خودم از این شرکت تو خارگ بازدید کردم حرکت بزرگی برای اقتصاد کشور هم برای ایجاد شغل های دیگر.
هر کی سوالی داره بپرسه....؟

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام من شنیدم از استادمون گاز خارج شده از چاه منظور گاز های کم عمق ، را در قطر به بهترین بنزین تبدیل می کنند از طریق تبدیل به الکل

alikia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من شنیدم از استادمون گاز خارج شده از چاه منظور گاز های کم عمق ، را در قطر به بهترین بنزین تبدیل می کنند از طریق تبدیل به الکل

فکر نکنم..دکتر سجادیان به ما گفته این گاز و فقط میشه گرفتش چندتا از درونش ماده های بی ارزشو کم کرد بعدش فشردش کنن تبدیل بشه به گاز مایع...آخه این کار هم هزینه کمتری داره براشون هم ماده پر ارزشیرو بهشون میده

alikia

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اینطور که میگید درست باشه تو قسمت جنوب هواهم بهتر میشه..من رفتم نزدیک فلور ها خیلی بده بوی کوکرد زیادی تو هواست

آره ما هم بعضی موقه ها تو خارگ از بوی کوکرد خفه میشم...واقعا بدبوی............دوما اون گاز با اون شعله ای که میسوزه میدونی که کمک میکنه به گرم شدن بیشتر گره زمینو اب شدن یخ ها..همون بهتر این گازو بگیرن پولش کنن

nima.mohamadin

عضو جدید
اگه اینطور که میگید درست باشه تو قسمت جنوب هواهم بهتر میشه..من رفتم نزدیک فلور ها خیلی بده بوی کوکرد زیادی تو هواست
من هرچنبار که رفتم نه بوی گوگرد میومدش نه بوی گاز.
کوچکترین تغییری در اثر وجود گاز در سیال حفاری برگشتی از طریق سیستم ماد لاگینگ تشخیص و هشدار داده میشه.
مطمئن باشید اگه بوی گاز به قدری باشه که بتونین حسش کنین روی فلور با کوچکترین جرقه مشتعل میشه.

alikia

عضو جدید
کاربر ممتاز
کوچکترین تغییری در اثر وجود گاز در سیال حفاری برگشتی از طریق سیستم ماد لاگینگ تشخیص و هشدار داده میشه.
مطمئن باشید اگه بوی گاز به قدری باشه که بتونین حسش کنین روی فلور با کوچکترین جرقه مشتعل میشه.
سلام...گلم منم تو خارگم...9فلر داره خارگ فکر کنم بعضی وقته از بوی بده وزننده اونا ما حالت خفگی بهمون دست میده...چیزی که من تجربه کردمو 1000هزارتا دانشجو دیگه ولی این بو گذری مونده گار نیست...زمانشم زیاد نیست..ولی هستش همچین چیزی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز

آقا نیما شما همه چیو از دید حفاری میبینیا!!!
احتمالا چاه در حال تولید بوده و در مرحله ی فراورش گازشو میسوزونن تو flare
البته من خارک نبودم تابحال و اطلاعاتی از خارک ندارم
فقط میدونم 90% نفت ایران از اونجا صادر میشه....

CHAMBOLBOL

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
در مورد مطلبی که دوستمون درباره جمع آوری گاز خط فلر فرمودند باید این مطلب رو عرض کنم که این پروژه روی سکوهای نفتی منطقه ابوذر و بهرگانسر هم اجرا شد که من خودم کارشناس دفتر فنی شرکتی بودم که مجری این طرح بود واقعا پروژه خیلی خوبی بود و حدود 80% گاز خط فلر پالایشگاه ها بازیافت میشه و به سکوی گازی که در کنار این سکوها نصب شده انتقال داده میشه و از طریق خط لوله زیر آب به جزیره خارک منتقل میشه

mahasen

عضو جدید
شرکتی به نام ارتیک توی خارگ کلنکی که سال56 خورد زمینو داره تکمیلش میکنه...کار این شرکت اینه گاز بالای فلور هارو توسط خط لوله ای به یه محیطی به که شکل بنا شده ان به صورت یک عدد1انگلیسی است برساند تا با کلی گذراندن از مراحل مختلفمهندسان پتروشیمی این گاز رو فشرده کنن در مخازن وبه صورت مایع در بیاورن...این گاز گران قیمت ترین محصول پتروشیمی است......من خودم از این شرکت تو خارگ بازدید کردم حرکت بزرگی برای اقتصاد کشور هم برای ایجاد شغل های دیگر.
هر کی سوالی داره بپرسه....؟

بسم الله و بالله و من الله و الی الله و خیر الاسماء کلها للله و لا حول و لا قوته الا بالله
باسلام
توی مناطق نفت خیز جنوب نام این طرح، پروژه آماک بود که فکر کنم به پایان رسید.
حالا بیایم طرح رو بهتر بررسی کنیم. این طرح برای مجتمع هایی که کنار هم هستن شاید اونهم شاید مناسب باشه باید بررسی بشه. دقت کنید که شما برای جمع آوری این فلرها نیاز به یک شبکه دارید. سپس نیاز به ایستگاه تقویت فشار دارید علاوه بر هزینه ثابت این تجهیزات ( شامل شبکه لوله کشی، کمپرسورها، وسل ها ، مخازن ذخیره، برج ها، واحدهای شیرین سازی گاز در صورت ترش بودن، فیلترها، تجهیزات ابزار دقیق و .... . یه سری هزینه های عملیاتی رو باید به این طرح اضافه کرد. برای اینکه گاز فلر خروجی از یک مجتمع ممکن است فشار لازم رو جهت رسیدن به مقصد نداشته باشد باید با کمپرسور فشرده شه این کار نیاز به انرژی داره در بهترین حالت اگر از کمپرسور با محرکه توربین گازی استفاده کنیم این توربین فقط 70% انرژی سوخت رو به شفت میده خود کمپرسور هم 70% BHP EFFCIENCY داره بنابراین در بهترین حالت 50% انرژی سوخت به کمپرسور داده میشه ولی در حالتی که از برق استفاده بشه توربین گازی شبکه سراسری در بهترین حالت 35% انرژی گاز رو به برق تبدیل میکنه حدود 10% هم تلفات برقی که از شبکه میگیریم باید لحاظ بشه بازده کمپرسور هم 70% هست بنابر این 22% انرژی سوخت به کمپرسور میرسه. این قضیه در مورد کلیه تجهیزات دوار که در این طرح بکار خواهد رفت صادقه(مثل پمپهای آب و آمین واحد شیرین سازی) هزینه تعمیرات و نگهداری هم وجود داره حالا باید دید بعد از این همه هزینه چی میمونه و چی گین میکنیم.
علاوه بر موارد فوق ما در خیلی از مجتمع ها چند نوع فلر داریم COLD FLARE ، HOT FLARE , SOUR FLARE ( مثل مجتمع های C2+ RECOVERY AND FRACTIONATION) اینجا منظور از COLD FLARE ، فلری نیست که بدون شعله عمل کنه و فقط ونت کنه منظور فلری که گازهاش زیر دمای -29 درجه سانتیگراد که محدوده تحمل کربن استیله باشه چراکه در این صورت یا باید شبکه رو از جنس موادی از قبیل LTCS، SS و KCS (بسته به محدوده دما )در نظر بگیریم که هزینه طرح خیلی بالا میره یا باید بخار تزریق کنیم به شبکه و دما رو ببریم بالا.
خلاصه مشکلات زیادی داره که باید بررسی بشه.
اما بهترین راه حل چیه، قطر اومده این گازها رو جمع کرده و کنار هر چندتا مجتمع که بهم نزدیکند یک واحد تولید برق گازی با چند عدد GT راه انداخته وقتی فلرش زیاد باشه همه GT ها میان تو مدار و برق مجتمع هارو تامین میکنه مازادش هم وارد شبکه میشه دیگه نیازی به انتقال گاز کم فلرها به مسافت های طولانی نیست.

ومن الله النصر

mahasen

عضو جدید

باسلام
برادر این قضیه چیز خیلی عجیبی نیست شما میتونید یا گازرو به LNG تبدیل کنید و بفروشید که در این صورت خریدار شما باید مخازن سرد و تجهیزات لازم رو داشته باشه پس شاید خیلی مشتری نداشته باشه یا اینکه این گازو رو به متانول، آمونیاک، GTL ، ایزوسیانات و.... تبدیل کنید و بعد این محصولات خوراک پتروشیمی ها یا پالایشگاههای دیگه میشن برا مثال GTL(GAS TO LIQUID) همون نفت سبک خدمونه(البته بستگی به کاتالیزور استفاده شده در فرآیند فیشر ترپش(که من بهش میگم تربچه) داره و ممکن نفت متوسط یا سنگین باشه) که میره به پالایشگاه، آمونیاک هم بیشتر برا تولید اوره استفاده میشه، متانول هم کاربردهای زیادی داره جدیدا تو واحدهای MTP(METHANOL TO PROPYLENE) استفاده میشه.
اما برا تولید همه اینها یه ریفورمر لازمه تا گاز سنتز رو تولید کنه کاتالیست این ریفرمر هم برا همشون همون NIO2 اکسید نیکل هستش و فقط اختلاف در نسبت H2/CO هستش که اون هم با تنظیم دما، فشار و STEAM/CARBON RATIO یا برگشت دادن مقداری از CO2 به راحتی قابل کنترله. شرکت ما بعنوان تنها شرکت طراح(دقت کنید میگم طراح و واقعا هم طراحی میکنیم) و سازنده ریفرمر در ایران هستش که بنده بعنوان طراح فرآیند این پکیج در حال انجام وظیفه هستم در حال حاضر هم ریفرمر پردیس در حال ساخت و نصبه و ریفرمر زنجان هم طراحی فرآیندیش انجام شده.
در کل از طرح های فوق پژوهشگاه صنعت نفت دارای لیسانس GTL هست که اخیرا داره یه دونه تو قشم با لیسانس خودش میزنه(کاش دولت مردای ما سال 2002 با شرکت شل که از قبل با ما قرارداد داشت تا ایران و شل روی این طرح کار کنن و لیسانس مشترکی رو ارائه بدن با این شرکت همراهی میکردن و باعث نمیشدن که شرکت شل این طرح رو به قطر ارائه بده و واحد 300000 بشکه ای رو اونجا احداث کنه(یعنی گازی معادل 3 فاز از فازهای ما داره به نفت تبدیل میشه و فروخته میشه) یه چند سالیه که راه افتاده)
شرکت ما دارای لیسانس آمونیاکه که قراره پروژه لاوان رو با لیسانس خودمون بزنیم(طرح شروع شده)
MTP هم لیسانس شرکت پژوهش و فناوری مشرکا با شرکت TECHNIP هستش که حالا دیگه پژوهش و فناوری سهم شرکت تکنیپ رو خریده و اونم داره یه واحد تو خراسون میزنه.
پس تبدیل گاز به مواد باارزش چیز خیلی پیچیده ای نیست و خیلی راحت میشه این کارو رو انجام داد.

و الله ولی النصر

بالا