دیه زن و مرد برابر شد

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان
این خبر مهم رو برای اطلاع همه دوستان به صورت تاپیک زدم تا همه عزیزان با خبر بشن .

از ابتدای ماه 10 سال 87 دیه مرد و زن با هم برابر شد و در صورت فوت و جرح دیگه قانون مرد کامل و زن کامل برداشته شده و دیه یک نفر انسان کامل از حالا در قوانین بیمه ای کشور وجود خواهد داشت که طبعا باعث بالا رفتن هزینه بیمه خواهد شد ولی در نهایت رای به مساوات حقوق زن و مرد داده شد .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آیا اطلاع داشتید که در ماههای حرام دیه دو برابر میشه ؟ و آیا خبر دارید که جمعه ها و تعطیلات رسمی (‌بغیر از اعیاد )‌ هم جزو قانون ماههای حرام هستند ؟ یعنی اگر کسی در روز تعطیل و یا روز جمعه مرتکب قتل غیر عمد بشه ،‌قانون ماههای حرام در موردش اجرا میشه ؟

به این پرسش و پاسخ یه نگاهی بندازید :

- ماه های حرام عبارتد از ذیقعده، ذیحجه، محرم و رجب بنابراین بر خلاف باور برخی که ماه رمضان را نیز جزو ماه های حرام می دانند فقط ماه های مذکور ماه حرام بوده و موجب افزاش دیه یا با اصطلاح تغلیظ آن می شود. اما برای اینکه نرخ دیه افزایش پیدا کند هم صدمه و هم قتل باید در یکی از این چهار ماه حرام باشد پس اگر کسی در ماه رجب به واسطه تصادف رانندگی مصدوم شد و در ماه شعبان فوت کرد افزایش دیه شامل او نمی شود. حتی عده ای معتقدند که صدمه و فوت باید در یک ماه حرام باشد پس اگر کسی در ماه ذیقعده صدمه دید و در ماه ذیحجه فوت کرد باز هم افزایش دیه مستقر نخواهد شد.

2- دیه کامل معادل بهای یکصد نفر شتر است و اگر صدمه و قتل هر دو در ماه حرام واقع شوند یک سوم به مبلغ دیه اضافه می شود و شخص مقصر باید بهای 133 نفر شتر را بپردازد.

پرسش: آیا در مورد صدمات بدنی همچنین حکمی برقرار است؟
پاسخ: خیر فقط در مورد فوت است که دیه افزایش پیدا می کند.

پرسش: آیا فقط در قتل های غیر عمدی که ناشی از تصادف رانندگی است به مقدار دیه در ماه حرام افزوده می شود؟
پاسخ: خیر، هر کجا که قتل در ماه حرام انجام شود و باید دیه پرداخت شود یک سوم به اصل دیه پرداخت خواهد شد پس اگر قتل غیر عمد ناشی از حادثه کار باشد و کارفرما مقصر تشخیص داده شود علاوه بر جنبه عمومی جرم یعنی تحمل حبس کارفرما به پرداخت بهای یک نفر صد نفر شتر به اضافه یک سوم محکوم خواهد شد.

پرسش: آیا برای افزایش دیه در ماه حرام اولیای دم باید از دادگاه درخواست کنند؟
پاسخ: اصل مطالبه دیه حق شاکی خصوصی «اولیای دم» است و چنانچه برای این امر درخواستی نداشته باشند دادگاه با تکلیفی مواجه نیست اما با شکایت اولیای دم و درخواست آن ها برای دیه دادگاه مکلف است مقصر را به پرداخت دیه محکوم کند و چنانچه قتل در ماه حرام باشد دادگاه موظف است با درخواست اولیای دم علاوه بر دیه کامل یک سوم دیه کامل به آن اضافه کند پس آنچه مورد نیاز است درخواست اولیای دم صرفا برای مطالبه دیه است و با درخواست اولیای دم این دادگاه است که با در نظر گرفتن زمان وقوع جرم مقدار دیه را تعیین کند.

پرسش: آبا با وقوع قتل در ماه حرام علاوه بر افزایش میزان محکومیت مقصر در خصوص دیه این امر در جنبه عمومی جرم هم تاثیر گذار است.
پاسخ: خیر، وقوع قتل در ماه حرام فقط موجب افزایش میزان دیه میشود و تاثیری در مجازات ناشی از آن ندارد./

yousef.s

عضو جدید
آیا اطلاع داشتید که در ماههای حرام دیه دو برابر میشه ؟
جالبه برای من.یه تاپیک در خصوص مظلومیت قشر حقوقدان می زنم حتما.:cry:
اینکه گفتی دوبرابر میشه رو از کجا آوردی؟
برمبنای ماده 299 قانون مجازات اسلامی،دیه جنایت در ماههای حرام یک سوم بیش از دیه تعیین شده است.

و آیا خبر دارید که جمعه ها و تعطیلات رسمی (‌بغیر از اعیاد )‌ هم جزو قانون ماههای حرام هستند ؟ یعنی اگر کسی در روز تعطیل و یا روز جمعه مرتکب قتل غیر عمد بشه ،‌قانون ماههای حرام در موردش اجرا میشه ؟

باز هم برای اون مظلومین متاسفم:cry:

برمبنای ماده ای که از قانون فوق آوردم،در صورتی که جنایت در ماههای حرام رخ دهد یا در مکه مکرمه اتفاق افتد یک سوم تغلیظ می شود و بس. لطفا با اطلاع رسانی غلط ذهن مردم را مشوش نکنید.
اما در مورد عنوان پست:شرکتهای بیمه گر از شهریور ماه امسال مکلفند دیه زن و مرد و کافر و مسلمان را به طور مساوی پرداخت کنند(تبصره 2 ماده 4 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری) و این به منزله مساوی شدن دیه زن و مرد در همه حالات نیست.فرضا اگر مردی زنی را غیر عمد بکشد،صرفا پرداخت نصف دیه بر عهده اوست.یا اگر عمدا زنی را بکشد،اولیاء دم مقتوله برای اجرای قصاص مرد باید نصف دیه او را بپردازند.
جهت مزید اطلاع: متن کامل قانون اصلاح بیمه

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
گفت ولی عمل نمی شه بهش.
من دوتا از دختر عمه هام تازگی با تریلی تصادف کردن با یک وضع فجیع ولی دیشون همون 25 بود

باید بدن ولی نمی دن...

آخرین ویرایش:

yousef.s

عضو جدید
تسلیت عرض می کنم.اگه این اتفاق قبل از پرداخت دیه افتاده باشه مکلفند بدن.ندادن تو کارش نیست.اگه هنوز حکم ندادن یا دیه پرداخت نشده،بیان همین جا یا فروم تو امضام، میگم چیکار کنن.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جالبه برای من.یه تاپیک در خصوص مظلومیت قشر حقوقدان می زنم حتما.:cry:
اینکه گفتی دوبرابر میشه رو از کجا آوردی؟
برمبنای ماده 299 قانون مجازات اسلامی،دیه جنایت در ماههای حرام یک سوم بیش از دیه تعیین شده است.

باز هم برای اون مظلومین متاسفم:cry:

برمبنای ماده ای که از قانون فوق آوردم،در صورتی که جنایت در ماههای حرام رخ دهد یا در مکه مکرمه اتفاق افتد یک سوم تغلیظ می شود و بس. لطفا با اطلاع رسانی غلط ذهن مردم را مشوش نکنید.
اما در مورد عنوان پست:شرکتهای بیمه گر از شهریور ماه امسال مکلفند دیه زن و مرد و کافر و مسلمان را به طور مساوی پرداخت کنند(تبصره 2 ماده 4 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری) و این به منزله مساوی شدن دیه زن و مرد در همه حالات نیست.فرضا اگر مردی زنی را غیر عمد بکشد،صرفا پرداخت نصف دیه بر عهده اوست.یا اگر عمدا زنی را بکشد،اولیاء دم مقتوله برای اجرای قصاص مرد باید نصف دیه او را بپردازند.
جهت مزید اطلاع: متن کامل قانون اصلاح بیمه

دوست عزیزم سلام

لازم میدونم قبل از هر صحبتی چند مورد رو متذکر بشم .
اول اینکه لحن صحبت و نوع تذکرتون به هیچ وجه شایسته انسانی در حد شما نیست . مسخره کردن و برخورد ناشایست از هر لاابالی و بی فرهنگی ساخته است ولی شما که به هر منوال با نشان دادن اطلاعات بالای خودتون در زمینه علم حقوق سعی در به سخره گرفتن یک خبر دارید مطمئنا باید روشی بهتر ور در پیش بگیرید .
همیشه مظمون یک خبر مهم و قابل استناده و اگر کمی بهتر نگاه می کردید و به قصد جبهه گرفتن و اظهار فضل به جمع وارد نمی شدید ،‌ و به خودتون زحمت میدادین که متن رو کامل بخونید عین قانون یک سوم اضافه شونده به دیه در متن آورده شده و تیتر جز جهت جلب توجه بسیاری از دوستان که هیچ اطلاعای از قوانین ندارن زده شده و در متن به شرح کامل پرداخته شده .
متاسفم از اینکه افرادی مثل شما فقط به فکر جبهه گیری و برخورد ناشایست هستن و بجای دادن اطلاعات درست به باقی کاربران و ارتقاء اطلاعات اونها ،‌ رویه نادرست برخورد و به سخره گرفتن باقی کاربران رو دارن . شما اگر نگران دادن اطلاعات غلط به سایرین هستید مطمئنا می تونید با اصلاح صحیح و روشی شایسته محیطی که در اون حضور دارید ، مطالبتون رو عنوان کنید تا همه و حتی خود من از اطلاعات شما استفاده کنیم .
به امید روزی که همه ما فرهنگ برخورد و فعالیت در محیط های ایچنینی رو یاد بگیریم ...

yousef.s

عضو جدید
تیتر انحرافی؟!
1-آیا می دانید نقش چنین تاپیک هایی در انحراف مردم در اینترنت چقدره؟ یه سرچ تو گوگل بکنی بد نیست.
2-ضمنا حضرتعالی در متن پستتون هم اظهار نظری داشتید که نمیشد ازش گذشت.
3-اگه قصدتون جمع آوری اطلاعاته،می تونید پست سوالی مطرح کنید:آیا دیه زن و مرد برابر شد؟
4-بنده نه نیاز به اظهار فضل دارم نه اینجا برا اینکار اومدم.دنبال جواب سوالی در مورد فلش مموری به اینجا کشیده شدم.تا دوستان جواب بدم به قسمتای دیگه ام سر زدم.تالار آزادتون رو جالب دیدم خواستیم فضولی کرده باشیم والا تالار حقوقی ما جای دیگس و بحث کارشناسیم همون جا انجام میشه.
5-انکار نمی کنم که ناراحت شدم و میشم از کسایی که تو کارایی که تخصص ندارن اظهار نظر کارشناسی میکنن.که اگه نظر شخصی بدن مهم نیست اتفاقا محقن.واین مسئله در امور حقوقی پررنگ تره.متاسفانه اعتماد به نفس حقوقی مردم تو ایران خیلی بالاست نتیجش رو هم از حجم پرونده های دادگستری یه راحتی میشه فهمید.
به شخصه هیچگاه در امور مهندسی معماری اظهارنظر نکرده ام.

با اینهمه اگر شما مدیریو از ما دلت میگیره،قول میدم اینورا نیام عزیز.

آخرین ویرایش:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دعوا نکنید بابا

آخه چه کاریه؟ اصلا من اشتباه کردم خوبه؟ :D
با هم دوست باشیم :smoke:

بیاین نظرتونو در مورد تغییر قانون ارث بگین

اینجا

آخرین ویرایش:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تیتر انحرافی؟!
1-آیا می دانید نقش چنین تاپیک هایی در انحراف مردم در اینترنت چقدره؟ یه سرچ تو گوگل بکنی بد نیست.
2-ضمنا حضرتعالی در متن پستتون هم اظهار نظری داشتید که نمیشد ازش گذشت.
3-اگه قصدتون جمع آوری اطلاعاته،می تونید پست سوالی مطرح کنید:آیا دیه زن و مرد برابر شد؟
4-بنده نه نیاز به اظهار فضل دارم نه اینجا برا اینکار اومدم.دنبال جواب سوالی در مورد فلش مموری به اینجا کشیده شدم.تا دوستان جواب بدم به قسمتای دیگه ام سر زدم.تالار آزادتون رو جالب دیدم خواستیم فضولی کرده باشیم والا تالار حقوقی ما جای دیگس و بحث کارشناسیم همون جا انجام میشه.
5-انکار نمی کنم که ناراحت شدم و میشم از کسایی که تو کارایی که تخصص ندارن اظهار نظر کارشناسی میکنن.که اگه نظر شخصی بدن مهم نیست اتفاقا محقن.واین مسئله در امور حقوقی پررنگ تره.متاسفانه اعتماد به نفس حقوقی مردم تو ایران خیلی بالاست نتیجش رو هم از حجم پرونده های دادگستری یه راحتی میشه فهمید.
به شخصه هیچگاه در امور مهندسی معماری اظهارنظر نکرده ام.

با اینهمه اگر شما مدیریو از ما دلت میگیره،قول میدم اینورا نیام عزیز.

هنوز هم سر حرفم هستم . هر صحبتی روشی داره و اگه تصحیح اطلاعات هم با روش درستش صورت بگیره ، مدیر و غیر مدیر نداره . دوست عزیز شما هنوز رعایت حریم احترام شخصی رو به درستی بلد نیستید ، چطور ادعا می کنید که جای دیگه دفتری دارید و دستکی ؟!! مگه من با یک کاربر عادی هیچ تفاوتی ندارم ولی شما وظیفه داری به همه احترام بذاری در هر برخوردی .
اینکه در جای دیگه چه دارید و چه می کنید هیچ ارتباطی به نوع برخورد شم در سایر فضا ها نداره و این ساده ترین اصل حقوقی هر فرده . متاسفانه شخص شما فکر می کنید که با دونستن چند تا قانون و خوندن چند کتاب ساده ،‌ حق هر نوع توهین و برخورد ناشایستی رو دارید ؟!!!
من هم مثل همه دوستانم در اینجا . اگه این اطلاع رسانی یک دخالت در امور حقوقی محسوب میشه ،‌ فکر کنم باید یکمی در نوع تفکرتون تجدید نظر کنید .

متاسفانه حجم بالای افراد در دادگستریها با اینهمه پرونده های تو در تو معضلاتی داره که یکیش همین عدم اطلاع رسانیه در مورد امور حقوقی مردم . ضعف سیستم حقوقی از کوچکترین عنصرش به شدت احساس میشه . هر انسانی حقوق خودش را باید بشناسه و این دخالت اسم نمی گیره ولی نمی دونم کی ضرر میکنه که این اطلاعات به سمع و نظر هیچ کس نمی رسه .
موارد قانونی اینقدر ادبیات سختی داره که هیچ فردی از افراد متوسط جامعه نمی تون ازش سر دربیاره . و اونهایی هم که قانون بلدن فقط و فقط توی دفترشون نشستن و تا حق وکالتشون رو نگیرن از دونسته هاشون چیزی بروز نمی دن .
باز هم متاسف و متاثرم از اینکه طرز فکر افرادی مثل شما رو صرفا در برخورد ناشایست می بینم . مشکل اینه افرادی مثل شما نمی دونن چطوری از رشتشون دفاع کنن که دفاع بد صد ها برابر بد تر همه چیز رو از بین می بره .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بر محمد و آل محمد صلوات .. از مدیر خوبمونم درخواست میکنم کمی نرمی و لطافت بخرج بدند :)

• Like
واکنش ها: ebbi

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون نیست حقیقت و یقین اندر دست
نتوان به امید شک همه عمر نشست
هان تا ننهیم جام می از کف دست
در بی خبری مرد چه هشیار و چه مست

خیام

afsaneh_k

عضو جدید
بر محمد و آل محمد صلوات .. از مدیر خوبمونم درخواست میکنم کمی نرمی و لطافت بخرج بدند :)

دوست عزیز با اینکه صلوات برام خیلی مقدسه اما قبول کن همه چی باهاش درست نمیشه
واقعا حق با دومان عزیزه
کار بچه های باشگاه شده اعتراض بی جا،متلک گویی و سرکوب نظرات هم.هرکی با هر لحنی هرچی می خواد به طرف مقابلش می گه بدون هیچ فکری
واقعا ما طرز برخورد با همدیگرو حتی تو محیط های نسبتا صمیمی مثل این جا بلد نیستیم،جالب این که هممون هم یه تریلی ادعا داریم که ما چنینیم و چنانیم و کار درست رو ما کردیم و سایرین اشتباه
کاش ما به عنوان قشر پیشروی این مملکت از اصلاح همین رفتارهای کوچکمون شروع کنیم تا به اصلاح جامعه برسیم...

آتراد

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
این خبر مهم رو برای اطلاع همه دوستان به صورت تاپیک زدم تا همه عزیزان با خبر بشن .

از ابتدای ماه 10 سال 87 دیه مرد و زن با هم برابر شد و در صورت فوت و جرح دیگه قانون مرد کامل و زن کامل برداشته شده و دیه یک نفر انسان کامل از حالا در قوانین بیمه ای کشور وجود خواهد داشت که طبعا باعث بالا رفتن هزینه بیمه خواهد شد ولی در نهایت رای به مساوات حقوق زن و مرد داده شد .

میشه منبعش را هم بگی؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عزیز دل برادر ، صحبت از حقوق و قانونه ، هر کسی هم ادعایی داره ، بهتره توی همون زمینه صحبت بشه :) مثلاً همین پست من ، یا شما ، خودش باعث شک و شبهه و بحث میشه :) برای همین بود که گفتم کوتاه بیایم :) الان به همین پست شما ، من یک جواب جانبدارانه بدم ، شما جواب منو بدید ، اون دوستمونم به حرف من و شما و دومان جواب بده ، دوباره میشه بازار مکاره . مهم فرو نشاندن خشمیه که میشه آشکار کرد .

بالا