دین داری متناسب با زمانه خویش.....

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
انسان معاصر...
یعنی ما....
ما بدترین انسانی نیستیم که پا به عرصه ی وجود گذاشته ایم...
ما در شرایطی ظهور کرده ایم که همه ی مظاهر این جهان دگرگون شده است...
برخی از این دگرگونی ها خواسته و برخی ناخواسته اند

انسان معصر را دین گریزترین و غیر اخلاقی ترین مخلوق خداوند خوانده اند...و حتی به القاب بدتر نیز متصف کرده اند...
اما آیا واقعا ما سزاوار چنین القابی هستیم؟

اگر پرده های بدبینی را کنار بزنیم میبینیم نه تنها چنین نیست بلکه انسان معاصر در خور تحسین نیز هست...
اگر تنها ویژگی انسان معاصر بودن را پرسشگری او بدانیم
باید او را ستود...
نباید پنداشت که تنها انسان زمانی لایق اسم انسان بودن است که آرام و رام باشد...نپرسد فقط بشنود باور کند... توقع بیجایی است...
انسان معاصر آموزه های دینی را تنها در شرایط خاص میپذیرد و اهل چند و چون است... اگر نمیتوانی پاسخی برای چرا هایش داشته باشی ازو خرده مگیر که دین ندارد....

او دینداری را تنها پی از چنین مراحل و فرآیندی مطلوب میابد
این همان دینداری اگاهانه همراه با عقلانیت است...

نمیتوان و نباید از انسان خواسته شود برای دینداری به گذشته بر گردد
همان گونه که نمیتوان ازو خواست از امکانات مادی و رفاهی خود دست برداشته و به شیوه ی گذشتگان برگردد...
نمیتوان از او خواست همه ی امکانات و روش های بررسی و انتقاد و طرح پرسش درباره ی بسیاری از امور را کنار زند و فقط بشنود و بپذیرد...
او فرزند زمانه ی خویش است و روشن است که اگر بین دین خواهی و امکانات فکری زمانه ی خود مجبور به انتخاب شود هرگز به گزینه ی اول روی نخواهد آورد...

مبلغان و مفسران دینی باید چهره ی حقیقی دین را چنان بنمایانند که نسل های حاضر میان زندگی در روزگاران خود و دینداری مخالفتی نبیند...

انسان معاصر بر خلاف پیشینیان خود تحت تاثیر شرایط قومی اجتماعی و فرهنگی و خانوادگی و از سر تقلید و تعصب به دین روی نمی آورد... انسان معاصر میپرسد تا به شناخت برسد...
پس بهتره فراموش نکنیم:

دین داری متناسب با دوران خویش.............

درسنامه ی معارف اسلامی(حسن عمو عبداللهی)................

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خدایا این تاپیک ما را پر خواننده بگردان... خدایااااا...
آمین...

خدایا جوانان علاقه مند به آب دوغ خیار را به سمت این تاپیک اندیشه منحرف گردان....خدایااااااااااا
امین...

MASOUD.S

عضو جدید
خدایا این تاپیک ما را پر خواننده بگردان... خدایااااا...
آمین...

خدایا جوانان علاقه مند به آب دوغ خیار را به سمت این تاپیک اندیشه منحرف گردان....خدایااااااااااا
امین...

آمین :D

با نظرت مخالفم! انسان های این نسل هم بیدین ترین ها و هم دیدندارترین های تاریخند!

خیرش بهترین و شرش شرترین!
اما,مخالفتم با این قسمت نبود! بلکه با اینه که نباید به گذشته نگریست و باید فقط به نرخ روز نان خورد!
دین و دیانت اساسی داره که ریشه در گذشته داره! مخصوصا اصولش! بعضی چیزاست که مستقل از زمانه
هرچند خیلی از فرمان های دینی باید به روز باشه! که اگه نباشه شکم این آخوندا خالی می مونه:D

niki.unique

عضو جدید
نباید پنداشت که تنها انسان زمانی لایق اسم انسان بودن است که آرام و رام باشد...نپرسد فقط بشنود باور کند... توقع بیجایی است...
انسان معاصر آموزه های دینی را تنها در شرایط خاص میپذیرد و اهل چند و چون است... اگر نمیتوانی پاسخی برای چرا هایش داشته باشی ازو خرده مگیر که دین ندارد....

او دینداری را تنها پی از چنین مراحل و فرآیندی مطلوب میابد

این همان دینداری اگاهانه همراه با عقلانیت است...

چه متن جالب و قابل تاملی دوست من ،بخصوص جمله آخر ...
متاسفانه در جهان امروز بسیاری از چرا های انسان پاسخ منطقی پیدا نمی کنه و خیلی ها دینداری آگاهانه همراه با عقلانیت رو با زدن برچسب هایی به افراد پرسشگر زیر سوال می برند.

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب خیلیها هستن بدون اینکه برچسب بزنن سعی در رفع شبهات و سوالات دارن...
نه اینکه بنده خدایی که سوال میکنه رو جوری نگاه کنن که کافره...!
مثل استاد اندیشه ی ما... واقعا مرد بود... با اینکه شاید جواب خیلی از سوالات رو نتونست بده اما رفتار پسندیده و روشنش خیلیا رو رام کرد...

niki.unique

عضو جدید
و من در مقابل، افرادی و بعضا در همین جا دیدم که با پاسخهای غیرمنطقی نه تنها موضوع بحث رو عوض کردن بلکه با مسخره کردن و برچسب زدن،به خودشان اجازه توهین به طرف مقابل رو دادند، و فکر میکنم تعداد افرادی که در برابر پرسش های اینچنینی جبهه میگیرند زیاد است

JavadMessi

مدیر بازنشسته
پرسشگری در دین خوب است اما برای یافتن حقیقت نه تغییر حقیقت اونطور که دلمان میخواهد
در رفاهیات هم موضوع خود اونها نیست بلکه دل بستن به اونهاست و مصرف زدگی بدون تعقل اونها چیزی که الان دچارش هستیم!

Green Head

عضو جدید

نه اینکه بنده خدایی که سوال میکنه رو جوری نگاه کنن که کافره...!

می دونید چرا اینجوری نگاه می کنند؟

چون خیلی از سوالات دینی پاسخی قابل درک با عقل انسان ندارند و فقط خدا حکمت آن را می داند ولی از آنجا که بعضی ها گول القاب و عناوین خود را می خورند و توهم برتری بهشان دست می دهد و نمی توانند غرور خود را کنار بگذارند و جواب درست را بدهند و بگویند نمی دانم چون فکر می کنند اگر بگویند نمی دانم از سواد و اعتبار تخصصیشان یا حتی از دین چیزی کم می شود.

حال از آنجا که خداوند به انسان عقل داده هر کس می تواند تا آنجایی این دستورات بی چون و چرا را بپذیرد که خود خدا گفته ببخشید یعنی تا آنجایی که با عقل انسان در مغایرت نباشد.

مثل روزه گرفتن و رعایت حجاب و نماز خواندن و...

که البته خیلی ها با رعایت حجاب هم مشکل دارند که دیگر جای بحث ندارد چون علاوه بر دلایل بی دلیل اما بی ضرر تعداد زیادی برهان های عقلانی هم دارد. شایدم یکی از دلایلی که اینجوری نگاه می کنند و جود همین خیلی ها باشد که من از این نظر به آنها حق می دهم.

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چیزی که تو متن گفته شد و تاکید هم دارم اینه که انسان معاصر پرسشگره... خب کسانی هم هستند که وظیفه ی پاسخ گویی به اون سوالات رو دارن...
اما چیزی که من دارم میبینم اینه که برخی واقعا متوجه نیستن که سوال پرسیدن و کند و کاو توی مباحث طبیعیه...و باید باشه تا به یک دینداری آگاهانه برسی....
اصلا قبول ندارم یک سری سوالای که واسمون پیش میان جواب ندارن... مگه میشه؟ مگه میشه سوالهای شما بی جواب بمونن و شما ایمان بیاری؟ اونهم از نوع قلبی...
اتفاقا سوالات ما پاسخ دارن...
اما کسی نیست که پاسخ گو باشه...
یا علم سوالات رو ندارن یا درک نمیکنن دلیل سوال پرسیدنت رو ...
برچسب زدن به جوونایی که زمینه های ایمان دارن اما پر از سوال بی جواب هستن خیلی راحت شده این روزا...!

Green Head

عضو جدید
خب کسانی هم هستند که وظیفه ی پاسخ گویی به اون سوالات رو دارن...
اصلا قبول ندارم یک سری سوالای که واسمون پیش میان جواب ندارن... مگه میشه؟
مگه میشه سوالهای شما بی جواب بمونن و شما ایمان بیاری؟ اونهم از نوع قلبی...

یعنی به نظر شما در قرن معاصر کسی وجود دارد که بتواند جوابی متناسب با عقل انسان به سوال زیر یا سوالات مشابه آن بدهد؟

چرا روزه می گیریم؟ و چرا به این شکل؟
چرا نماز می خوانیم ؟ و چرا به این شکل؟
و......

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی به نظر شما در قرن معاصر کسی وجود دارد که بتواند جوابی متناسب با عقل انسان به سوال زیر یا سوالات مشابه آن بدهد؟

و......

باید باشه... اگر نیست پس توقع دین داری اگاهانه داشتن انتظار بعیدیه...
به نظر شما بزرگترین سوالات انسانهای معاصر ایناست؟ که چرا این شکلی نماز میخونیم نه اون شکلی؟
نه دوست گرامی...
مشکل جوونا علاوه بر اینکه سوالاتشون بی جواب میمونه اینه که برخی وقتا بین زمانه ی خودشون و دینشون شکاف زمانی میبینن...
یعنی برخی مسائلی مطرح میشه که با قرن 21 و پیشرفت های الان سازگاری ندارن...!
اگر دین داری متناسب با زمان رشد میکرد خیلی بهتر میشد....

پرواز@

کاربر بیش فعال
عاشق بی کفر در شرع طریقت کافر ست / کافری بگزین گرت شور طریقت در سرست
قاآنی شیرازی

پرواز@

کاربر بیش فعال

و......

در این رابطه میتونی کتاب اخلاق خدایان اثر دکتر سروش رو مطالعه کنی
کتاب جالبیه البته بصورت جزئی به این سوالات پاسخی نداده...

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطلب خوبی بود ...
افرادی که همیشه سوال هایی پیرامون مباحث دینی میپرسن و به قول ایشون اهل چند و چون هستند همیشه با لحن معترضانه سوال هاشون رو مطرح میکنند و همیشه تو بحث این افراد ناخود آگاه به آدم حس مخالف بودن رو میدن...نه کسی که بدنبال یافتن جواب برای رسیدن به حق باشه...و اینم واسم جالبه در رابطه با این آدم ها اینه که چند مورد از سوال ها و شبهه هایی که دارن رو دوست دارن بدون جواب نگه دارن و همه جا با همون چند تا نظر بحث کنند غافل از اینکه عمرشون داره به پای همون چند تا شبهه به بی دینی و شک و تردید میگذره

میتوان و نباید از انسان خواسته شود برای دینداری به گذشته بر گردد
همان گونه که نمیتوان ازو خواست از امکانات مادی و رفاهی خود دست برداشته و به شیوه ی گذشتگان برگردد...

فکر نمیکنم کسی از ما همچین چیزی خواسته باشه ؟!!!

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مطلب خوبی بود ...

مرسی میدونم...
:)

ا
فرادی که همیشه سوال هایی پیرامون مباحث دینی میپرسن و به قول ایشون اهل چند و چون هستند همیشه با لحن معترضانه سوال هاشون رو مطرح میکنند و همیشه تو بحث این افراد ناخود آگاه به آدم حس مخالف بودن رو میدن...

همیشه؟؟؟!!! اگه قرار به حس باشه ما ها خیلی چیزا و حس میکنیم اما باید حس و احساس رو بزاریم کنار... میخواد مخالفت کنه؟ خب بکنه مگه همه قراره موافق چیزی باشن که گفته میشه؟!

نه کسی که بدنبال یافتن جواب برای رسیدن به حق باشه...

شما از ضمیر اون افراد خبر ندارید پس باید مبنا رو بزارید رو اینکه اومدن دنبال حق... برچسب زدن اصلا سخت نیست...

و اینم واسم جالبه در رابطه با این آدم ها اینه که چند مورد از سوال ها و شبهه هایی که دارن رو دوست دارن بدون جواب نگه دارن و همه جا با همون چند تا نظر بحث کنند غافل از اینکه عمرشون داره به پای همون چند تا شبهه به بی دینی و شک و تردید میگذره

یعنی شما تا حالا شبهه نداشتی؟ تا حالا سوال نداشتی؟ به جواب رسیدی؟ من خودم چند تا شبهه ی بزرگ دارم اما دنبالشم تا رفعش کنم... باید ببینیم چرا جوون تا واسش یه شبهه ایجاد میشه کل دین رو زیر سوال میبره؟!

فکر نمیکنم کسی از ما همچین چیزی خواسته باشه ؟!!!

مطمئنی؟ همین که اعراب 1400 سال پیش دختراشون 9 سالگی به بلوغ میرسیدن الان هم همون رو اجرا میکنن... حتی تو برنامه کودکمون هم دختر 5 سال به بالا با روسری میاد میشینه و خیلی موارد دیگه.... یا همین داستانای تخیلی که از گوشه کنار به گوش آدم میرسه و عقل و علم رو به چالش میکشه...! و خیلی موارد دیگه که اگه دوست داشتی بهت میگم...

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه؟؟؟!!! اگه قرار به حس باشه ما ها خیلی چیزا و حس میکنیم اما باید حس و احساس رو بزاریم کنار... میخواد مخالفت کنه؟ خب بکنه مگه همه قراره موافق چیزی باشن که گفته میشه؟!

دقیقا ! اینجور افراد (به قول استاد اهل جون وچرا؟!! نه نه چند و چون) با نحوه بحث شون و همیشه نقش آدم مخالف بازی کردن شون به آدم حس عجیبی میدن...حس اینکه واسه خودنمایی اینکارو میکنن .. اما خب من احساسی اما اکثر آدم ها همین دید نسبت بهشون دارن.مثلا تو کلاسای اندیشه همیشه کلی بحث میکردن اما دوباره سر بقیه کلاسای معارف هم باز اون سوال داشتن...باورم نمیشه که جواب نمیگیرن انگار خودشون میزنن به جواب نگرفتن ...تو باشگاه هم دیدم همچین افرادی رو...فقط مخالف ..نشد یه بار یه مطلب دینی(اسلامی) ببینن مخالفت نکنن یعنی واقعا یه شبهه باعث میشه از کل دین زده بشن ؟!!

شما از ضمیر اون افراد خبر ندارید پس باید مبنا رو بزارید رو اینکه اومدن دنبال حق... برچسب زدن اصلا سخت نیست...

برچسبی نمیزنم اما دارم توصیفشون میکنم...

یعنی شما تا حالا شبهه نداشتی؟ تا حالا سوال نداشتی؟ به جواب رسیدی؟ من خودم چند تا شبهه ی بزرگ دارم اما دنبالشم تا رفعش کنم... باید ببینیم چرا جوون تا واسش یه شبهه ایجاد میشه کل دین رو زیر سوال میبره؟!

معلومه که داشتم..هر کی که عقل داره سوال واسش پیش میاد اما نحوه مطرح کردن و رفتن پی سوال مهمه...

مطمئنی؟ همین که اعراب 1400 سال پیش دختراشون 9 سالگی به بلوغ میرسیدن الان هم همون رو اجرا میکنن... حتی تو برنامه کودکمون هم دختر 5 سال به بالا با روسری میاد میشینه و خیلی موارد دیگه.... یا همین داستانای تخیلی که از گوشه کنار به گوش آدم میرسه و عقل و علم رو به چالش میکشه...! و خیلی موارد دیگه که اگه دوست داشتی بهت میگم...

الان هم مراجع و بزرگانی هستن که در مورد سن بلوغ نظرای دیگه ای دارن...اجباری تو اینا نیست ... اصلا تو هیچ جای دین اجباری نیست ...

آخرین ویرایش:

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دقیقا ! اینجور افراد (به قول استاد اهل جون وچرا؟!! نه نه چند و چون) با نحوه بحث شون و همیشه نقش آدم مخالف بازی کردن شون به آدم حس عجیبی میدن...حس اینکه واسه خودنمایی اینکارو میکنن .. اما خب من احساسی اما اکثر آدم ها همین دید نسبت بهشون دارن.مثلا تو کلاسای اندیشه همیشه کلی بحث میکردن اما دوباره سر بقیه کلاسای معارف هم باز اون سوال داشتن...باورم نمیشه که جواب نمیگیرن انگار خودشون میزنن به جواب نگرفتن ...تو باشگاه هم دیدم همچین افرادی رو...فقط مخالف ..نشد یه بار یه مطلب دینی(اسلامی) ببینن مخالفت نکنن یعنی واقعا یه شبهه باعث میشه از کل دین زده بشن ؟!!

حرف من دین ستیزان نیست... دین گریزان است...
تکلیف دین ستیزان مشخصه و همه هم واقفیم که دنبال پاسخ نیستن...
من خودم تو هر طلبی که میشنوم دنبال دلایل عقلانی هستم... اگه نبینم ایراد میگیرم... امثال من که سعی دارن با عقلشون بپذبرن کم نیستن...

معلومه که داشتم..هر کی که عقل داره سوال واسش پیش میاد اما نحوه مطرح کردن و رفتن پی سوال مهمه...

خیلی دوست دارم یدونم شما واسه رفع شبهاتت به چه نحوه ای عمل میکنی ؟

الان هم مراجع و بزرگانی هستن که در مورد سن بلوغ نظرای دیگه ای دارن...اجباری تو اینا نیست ... اصلا تو هیچ جای دین اجباری نیست ...

جمله یی اخرت که کاملا شعاره و واسه دین آرمانیه...
الان تو دبستانها چه سنی رو سن تکلیف میدونن؟ نظر کدوم مراجع داره تو سیستم اموزشی پیاده میشه؟ تعجب میکنم که گفتی اجباری نیست....!!

حرف من اینه: دین داری متناسب با زمان خویش....! اگه کسی راجب این جمله حرفی داره خوشحال میشم بشنوم...
همین....

Green Head

عضو جدید

باید باشه... اگر نیست پس توقع دین داری اگاهانه داشتن انتظار بعیدیه...

باید باشه حتما باید باشه ولی باور کنید ما نمی توانیم حداقل قبل از مرگ دلیل بعضی چیز ها را بفهمیم یعنی بدیهی است که همه اعمال دینی علت دنیایی ندارند که ما توانایی درکش را داشته باشیم.

در دین داری آگاهانه آگاهی یعنی اطمینان از درست بودن تصمیم خود از انتخاب کردن یک دین و ایمان به خدا نه اثبات همه دستورات خدا چون این برای ما غیر ممکن است.

برخی مسائلی مطرح میشه که با قرن 21 و پیشرفت های الان سازگاری ندارن...!
اگر دین داری متناسب با زمان رشد میکرد خیلی بهتر میشد....

بله منم کاملا موافقم دینداری باید متناسب با زمان پیش برود و به نظر من حتی متناسب با شرایط و امکانات حتی ممکن است در یک زمان مساله ای برای دو گروه مختلف از مردم متفاوت باشد ولی ما مجاز به حذف و اضافه هیچ چیز در دین خدایی که آگاهانه دینش را انتخاب کرده ایم نیستیم و فقط نحوه اجرای دستورات دینی می تواند با مطالعه زیاد در این زمینه ها دستخوش تغییر شود. دقیقا به همین دلیل است که خداوند در قرآن هرگز مسائل را با جزئیات بیان نمی کند تا برای همه مردم و در همه زمان ها قابل اجرا باشد.

حال اگر ما به دنبال راهی برای راحت کردن خودمان نیستیم ولی مسائلی مطرح می شوند که نه تنها با عقل ما بلکه با زمان و شرایط ما جور در نمی آیند ، یا با مطالعه و سنجیده شده نیستند ، یا اهداف دیگری دارند ، یا مطمئنا از طرف خدا نیستند!!!!

آخرین ویرایش:

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید باشه حتما باید باشه ولی باور کنید ما نمی توانیم حداقل قبل از مرگ دلیل بعضی چیز ها را بفهمیم یعنی بدیهی است که همه اعمال دینی علت دنیایی ندارند که ما توانایی درکش را داشته باشیم.

این درسته اما نمیتونیم واسه همه ی سوالها اینو تعمیم بدیم...
در دین داری آگاهانه آگاهی یعنی اطمینان از درست بودن تصمیم خود از انتخاب کردن یک دین و ایمان به خدا نه اثبات همه دستورات خدا چون این برای ما غیر ممکن است.

همین به دست آوردن آگاهی که داری بهترین تصمیم رو میگیری خیلی سخته باید از کجا باشه؟ جز از اهلش؟
ما باید بدون پیش برداشت و برچسب زدن کمک به حفظ دین در این دوره زمونه بکنیم...
البته خیلیها هستن که اینکارو میکنن...و خدا حفظشون کنه...

بله منم کاملا موافقم دینداری باید متناسب با زمان پیش برود و به نظر من حتی متناسب با شرایط و امکانات حتی ممکن است در یک زمان مساله ای برای دو گروه مختلف از مردم متفاوت باشد ولی ما مجاز به حذف و اضافه هیچ چیز در دین خدایی که آگاهانه دینش را انتخاب کرده ایم نیستیم و فقط نحوه اجرای دستورات دینی می تواند با مطالعه زیاد در این زمینه ها دستخوش تغییر شود. دقیقا به همین دلیل است که خداوند در قرآن هرگز مسائل را با جزئیات بیان نمی کند تا برای همه مردم و در همه زمان ها قابل اجرا باشد.

پس اول باید آگاهانه انتخاب کنیم... چرا برخی وقتا بر حسب زمان میتونیم برخی از دستورات خداوند رو نادیده بگیریم در جهت صلاح عموم... مثلا خدا گفته نماز جمعه به پا دارید وقتی میبینی اگه به پا داری مثلا عملیات انتحاری میخوان انجام بدن یه عده کشته میشن آیا صلاحه نماز رو اقامه کنی؟ یا مثلا اگه داری میری یه جایی که نمیتونی حجاب بگیری اگه بگیری میکشنت...آیا باید دستور خدا رو انجام بدی؟ یا اونجایی که دروغ مجاز میشه یا خیلی از مصالح دیگه...

حال اگر ما به دنبال راهی برای راحت کردن خودمان نیستیم ولی مسائلی مطرح می شوند که نه تنها با عقل ما بلکه با زمان و شرایط ما جور در نمی آیند ، یا با مطالعه و سنجیده شده نیستند ، یا اهداف دیگری دارند ، یا مطمئنا از طرف خدا نیستند!!!
خودمون رو از چی راحت کنیم؟ مگه منو شمای جوون دوست داریم تو شک و شبهه وتردید زندگی کنیم؟
به نظر من باید جا بیفته که دینداری به معنای عقب موندن و در جا زدن نیست به معنای زندگی به شیوه ی پیشینیان 1400 سال پیش نیست...دینداری اینی نیست که برخیا اصرار دارن به زور به ما بفهمونن و اگه گوش ندیم میشیم ملحد و فقط خودشون رو هدایت یافته بدونن چون چیزی که میشنون با نظرشون مخالفه....
اون مسایلی که با عقل جور در نمیاد رو که کلا باید گذاشت کنار... چون خداوند بیش از هر چیزی از ما خواسته تعقل کنیم...

Green Head

عضو جدید
پس اول باید آگاهانه انتخاب کنیم...

بله انتخاب آگاهانه سنگ اولی است که نباید کج گذاشته شود.

در مورد اون سوالات: اون سوالات در سطح من نیست ولی فقط مطمئنم جوابشان هر چه که باشد اصولی مثل دروغ نگفتن، رعایت حجاب، نجات جان انسان ها و... را زیر سوال نمی برند و چیز جدیدی هم به دین اضافه نمی کنند و متخصصین امر یا به قول شما اهلش وظیفه دارند بدون تهمت زدن و نگاه های بد (که دلیلش را قبلا گفتم) کاملا منطقی به تک تک آنها پاسخ دهند چون اینها دیگر کاملا مربوط به آخرت و خارج از فهم ما نمی شود و قبول دارم در این موارد بهانه ای برای پاسخ نداندن وجود ندارد. البته پیدا کردن اهلش که این ویژگی های بد را نداشته باشد( جواب درست سوالات رابداند) خیلی سخت است. چون ما در این عصر از نعمت وجود پیامبران و امامان محروم هستیم و این هم کارمان را سخت کرده و هم سوالاتمان را زیاد تر.

خودمون رو از چی راحت کنیم؟

منطور من از راحت نکردن خودمان این بود که دلایل ما برای مخالفت با این مسائل یا این نوع دین داری این نباشد که مثلا دوست نداریم یا سختمان است این دستورات را اجرا کنیم بلکه دلایل منطقی ذکر شده مد نظرمان باشد چون در کل دین داری کار راحتی نیست.

بالا