دین از بدر تولد؟

pakzad_saeed

عضو جدید
درود بر فلاسفه محترم و نژاد پاک آریایی و پارسی زبان
در واقع من به نتیجه خاصی رسیدم اینه که
به نظر شما ما و پدر مادران ما که در خانوادهای شیعه به دنیا آمدیم که به این شکل اعتقادات دینی درون ماست یعنی مثلا وقتی اذان میگن می ترسیم آهنگ گوش کنیم یا جرات نمی کنیم به صفحه قرآن دست بزنیم از به زبون آوردن خیلی چیزا هراس داریم
و از همه مهمتر که اینچنان روی عقاید خود پافشاری می کنیم که طرزفکر خودمون رو برتر از همه می دونیم و هیچ انتقادی رو بر اون وارد نمی دونیم از توهین به شریعتمون حسابی بهمون بر میخوره آیا اگه در یک خانواده ای بزرگ بشیم که هیچ کنیم از این ایدولوژی هارو نداشته باشه آیا بازم این میشم؟یعنی بازم اون ترس و واهمه رو داریم
در پایان از فلاسفه خواهشمندم از مثال و تمثیل خوداری کنین :gol:

blade18

عضو جدید
درود بر فلاسفه محترم و نژاد پاک آریایی و پارسی زبان
در واقع من به نتیجه خاصی رسیدم اینه که
به نظر شما ما و پدر مادران ما که در خانوادهای شیعه به دنیا آمدیم که به این شکل اعتقادات دینی درون ماست یعنی مثلا وقتی اذان میگن می ترسیم آهنگ گوش کنیم یا جرات نمی کنیم به صفحه قرآن دست بزنیم از به زبون آوردن خیلی چیزا هراس داریم
و از همه مهمتر که اینچنان روی عقاید خود پافشاری می کنیم که طرزفکر خودمون رو برتر از همه می دونیم و هیچ انتقادی رو بر اون وارد نمی دونیم از توهین به شریعتمون حسابی بهمون بر میخوره آیا اگه در یک خانواده ای بزرگ بشیم که هیچ کنیم از این ایدولوژی هارو نداشته باشه آیا بازم این میشم؟یعنی بازم اون ترس و واهمه رو داریم
در پایان از فلاسفه خواهشمندم از مثال و تمثیل خوداری کنین :gol:

همان طور که خودتان اشاره کردید , این طرز تفکر و اعتقادات , از دوران کودکی بر ما قبولانده شده است.

کسی که به چیزی اعتقاد داشته باشد , به آن ایمان آورده است , و کسی که به چیزی ایمان داشته باشد , کم کم متعصب میشود , و قائدتا تعصب انسان را کور و کر میکند و حاضر به شنیدن انتقاد و حرف های دیگران نیست.

اما وقتی منطقی و با عقل به آن اعتقادات نگاه کنیم , خرافاتی بیش نیستند.

و اگر در شرایطی غبر از شرایط کنونی بودیم , اعتقادات , طرز فکر , فرهنگ , .......... تغییر میکردند.

fatemeh joon

عضو جدید
مسلما هر کسی روی اعتقاداتش متعصبه.
به نظر من و به قول خودتون این چیزی بوده که از کودکی به ما آموخته اند....
در هر صورت ما می تونیم راه های دیگه ای رو واس محکم تر کردن ایمانمون انتخاب کنم ..به شرطی که راه درستی باشه و روحمون و نابود نکنه...

blade18

عضو جدید
به نظر من و به قول خودتون این چیزی بوده که از کودکی به ما آموخته اند....

آموخته نشده اند . قبولانده شده است.

در هر صورت ما می تونیم راه های دیگه ای رو واس محکم تر کردن ایمانمون انتخاب کنم ..به شرطی که راه درستی باشه و روحمون و نابود نکنه...

با تمام احترامات , با شما مخالفم . زیرا از حرف شما اینگونه برداشته میشود که بر تعصبمان بیافزاییم , اما من معتقدم باید حرف ها و کتاب های منتقدان دینمان را هم شنود و مطالعه کنیم.

بالا