دیتاسنتر های گوگل را مشاهده کنید + فیلم دوبله فارسی

ali09366

عضو جدید

دیتاسنتر مغز اینترنته، دیتاسنتر ها به عنوان موتور هایی در اینترنت هستند، دیتاسنتر ها ساختمان های بزرگ با کلی خنک کننده و کامپیوتر ها هستند، ردیف ردیف ماشین هایی هستند که باهم دیگه مشغول کار هستند که باعث بشه گوگل بتونه کار کنه، من عاشق عملکرد دیتاسنتر ها هستم، من جو کاوا معاون رئیس دیتاسنتر های گوگل هستم، من مسئول تیم طراحی و مدیریت دیتاسنتر های گوگل هستم، همچنین من مسئول محافظت از محیط زیست در برابر گاز های گلخانه ای حاصل از دیتاسنتر های گوگل هستم.

آشنایی با دیتاسنتر های گوگل و نحوه عملکرد آن ها :

این دیتاسنتر در کارولینای جنوبی واقع شده و این یکی از نود شبکه بزرگ دیتاسنتر در کل دنیا محسوب میشه، از بین کارمندان گوگل فقط درصد کمی اجازه ورود به دیتاسنتر های گوگل رو دارند و مردان و زنان زیادی در این دیتاسنتر به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته مشغول به کار هستند اون ها به زبان ساده تر به کارشون خیلی علاقه دارند.
به زبان ساده تر کار من در دیتاسنتر های گوگل چیه ؟ من مدیرساماندهی یکسری افراد غیر قابل کنترل در دیتاسنتر google هستم، من مهندس هستم، من مدیر اداره سخت افزار های جانبی هستم، من چراغ ها رو روشن می کنم و روشن نگه میدارم، و ما از انجام این کار ها لذت میبریم.
و کارمندان دیتاسنتر های گوگل به سختی و با علاقه کار می کنند، بنابراین ما محیط های شاداب و پر انرژی رو براشون فراهم کردیم تا بتونن به همین سختی هم که کار میکنن بازی کنن و سرگرم باشن، ما تا همین الان مرز 3 میلیون ساعت کاری بدون اطلاف وقت رو گذروندیم، سه میلیون ساعت کاری خیلی زیاده و با این تعداد کارمندی که در دیتاسنتر های گوگل کار می کنند موقعیت های شغلی شگفت انگیزی ایجاد میشه و در نتیجه دستاورد های شگفت انگیزی رو هم به همراه داره.
من تصور می کنم که دیتاسنتر های گوگل سطح امنیتی بالایی دارند که تقریبا تا حالا هیچ شرکتی نتونسته اون ها رو برای خودش پیاده سازی کنه، ما یه تیم امنیتی واقعا متخصص داریم که تو کارشون مهارت زیادی دارند، تا حالا شنیدین که میگن فلانی انقدر راجع به یه موضوعی بلده که کتاب هم نوشته ؟ در واقع تیم امنیتی ما درباره امنیت اطلاعات کتاب هم نوشتن و به همین دلیل حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران گوگل، برای ما در بالاترین درجه اهمیت قرار داره.
ما از چندین لایه امنیتی استفاده کردیم که هرچقدر به مرکز کمپ گوگل نزدیک میشیم امنیت و سطح اون ها افزایش پیدا میکنه و برای ورود به مجموعه فقط باید کارت من جزء افرادی باشه که اجازه ورود به مجموعه رو دارن ولی برای ورود به قسمت های دیگه مجموعه سطح های امنیتی دیگه ای تعیین شده و برای ورود به ساختمان امنی که منتهی میشه به قسمت اصلی دیتاسنتر باید مراحل امنیتی دیگه ای طی بشه و در اصل اتاق اصلی دیتاسنتر و اتاق شبکه دیتاسنتر از بالاترین سطح امنیتی برخوردارند و خب مصلما تکنولوژی که برای هر قسمت استفاده کردیم کاملا متفاوته ما از اشعه لیزر در کف زمین برای شناسایی ورود های غیر مجاز استفاده می کنیم و حالا من میخوام ورود به سالن امن رو بهتون نمایش بدم و در مرحله اول اثر انگشت من باید جزء افراد مجاز برای ورود به اینجا باشه و در مرحله بعدی اسکنر های پیشرفته چهره من رو بررسی می کنند تا هویتم کامل تایید بشه.
خیلی خب ما الان در طبقه مرکزی دیتاسنتر هستیم و اولین چیزی که اینجا حس میشه گرمای خیلی زیاد اینجاست که تقریبا معادل 80 درجه فارنهایته، گوگل سعی میکنه دیتاسنتر رو گرم تر از همه جا نگه داره چون بازدهی بالاتری داره، و همینطور که میبینید کابل های ولتاژ بالای توزیع برق هستند که از بالا یعنی از حیات وارد اینجا میشه و از طریق میله های باس توزیع میشه که همون پریز ها هستن که سیم های رابط برق بهشون متصل میشن.
رک های دیتاسنتر گوگل شبیه به رک های متداول نیستن چون این رک ها فقط برای سرور های گوگل طراحی و بهینه شدن باتوجه به ابعاد سرور های ما میشه تعداد بیشتری سرور رو داخل هر رک قرار داد، این که بعضی وقت ها درایو ها یا هارد ها آسیب میبینن درسته و ممکنه دیگه قابل استفاده نباشن و ما یک چرخه دقیق برای مدیریت این درایو ها داریم از زمانی که خارج میشن تا زمانی که به یه قفس امن منتقل میشن تا اطلاعاتشون کاملا پاک بشه و بعدش در صورت لزوم اون ها رو خورد می کنیم، یعنی هر درایوی که صد در صد از پاک بودنش اطمینان نداریم اول توسط دستگاه خورد میشن و بعدش به یه خورد کننده صنعتی چوب میبریمشون تا به قطعات ریز مثل این تبدیل بشن.
داخل مدت زمانی که من تو گوگل کار کردم یعنی تقریبا 16 سال و نیم، گوگل تکنولوژی های خنک کننده دیتاسنترش رو در حدود 5 بار عوض کرده، بیشتر دیتاسنتر ها قسمت های تهویه هوا دارن که در اطراف دیوار ها قرار گرفته و هوای سرد رو از کف وارد میکنه و از جلوی سرور ها رد میکنه و به بالا میبره تا سرور ها خنک بشن اما تکنولوژی ما کاملا متفاوته، ما سرور ها و رک ها رو در مقابل واحد های تهویه هوا گذاشتیم و همچنین از جریان دادن آب سرد در لوله های فلزی که اینجا میبینین استفاده می کنیم تا هوای گرم که از سرور ها میاد در این منطقه نگهداری بشه و از لا به لای این لوله های مسی رد بشه و حرارت هوا منتقل میشه به آب سرد داخل لوله های مسی و بعدش آب گرم از دیتاسنتر به بیرون میره و به واحد های خنک کننده میرسه و تو برج های خنک کننده آب دوباره سرد میشه و به دیتاسنتر برمیگرده و این فرآیند دائما تکرار میشه.
چیزی که داخل پایگاه های داده google منو شگفت زده میکنه همین نوآوری و سرعت در انجام کار ها و بحث که برای کشف روش های متفاوت جهت انجام کار ها میشه هستش، و بنابراین وقتی که میشنوم مردم میگن نوآوری در یه حوزه خاص به پایان رسیده و گوگل یه جوارایی به اوج اون نوآوری دست پیدا کرده من فقط خندم میگیره.
تصاویر دیتاسنتر های گوگل در سر تا سر جهان

تصاویری که در ادامه این مطلب میبینید، تصاویر دیتاسنتر های گوگل در سرتاسر جهان هستند که توسط عکاسان حرفه ای از دیتاسنتر های گوگل گرفته شده است، در ادامه این مطلب تمام عکس های دیتاسنتر های گوگل رو برای شما تفکیک کردم و درباره هر عکس هم توضیحاتی ارائه کردم که با خوندن توضیحات هر عکس میتونید متوجه بشین که هر قسمت از دیتاسنتر چه کاری انجام میده، من درمورد این تصاویر با علاقه خیلی زیادی واستون توضیح میدم، و صرفا ترجمه یکسری متن انگلیسی نیست بنابراین امیدوارم برای شما هم جذاب باشه.

تصویر شماره 1 : اینجا راهرو های سرور ها هستش و LED های آبی رنگ در اطراف سرور ها نشون میدن که تمام سرور ها کاملا روشن هستند و همه چیز خوب پیش میره، گوگل از LED های آبی استفاده کرده چوه هم کم مصرف تر هستن و هم طول عمر بیشتری نسبت به چراغ ها داره و همونطور که در تصویر هم مشخصه دوشاخه برق هر سرور رو هم به پریز های کنار رک متصل کردن تا سرور ها از برق استفاده کنند.

تصویر شماره 2 : این یکی دیگه از دیتاسنتر های گوگل هستش که 115,000 متر مربع زیر بنای مفید داره و همونطور که در تصویر میبنید گوگل از هر متر مربع بهترین استفاده رو کرده و سخت افزار های دیتاسنتر رو به خوبی در این فضا قرار داده است به همین دلیل منظم بودنه که شما میتونین خیلی راحت داخل سایت گوگل جستجو کنید یا به راحتی ویدئو هایی رو در یوتیوب مشاهده کنید.

تصویر شماره 3 : همونطور که در تصویر میبنید گوگل ردیف به ردیف هارد ها رو داخل این قسه ها چیده، در واقع هر اطلاعاتی که داخل سرور های گوگل باشن تو این هارد ها ازشون بکاپ گرفته میشه، این راهرو ها بسیار عرض کمی داره و انسان به راحتی نمیتونه واردش بشه، به همین دلیل بازو های رباتیکی در انتهای هر راهرو قرار داده شده تا به محض این که اتفاقی برای اطلاعات افتاد، ربات، هارد بکاپ مورد نظر رو از قفسه ها در بیاره و در اختیار متخصصین گوگل قرار بده تا اطلاعات رو بازگردانی کنند، در حقیقت احتمالش صفره که اطلاعات مهم کاربران حذف بشه چون گوگل از همشون بکاپ میگیره.

تصویر شماره 4 : این یکی دیگه از اتاق های شبکه دیتاسنتر گوگل هستش، در اینجا سوئیچ ها و روتر هایی هستند که کابل ها رو به همدیگه متصل می کنند و جازه میدن اطلاعات خیلی سریع به قسمت های دیگه منتقل بشند، نکته قابل توجه و جذاب اینه که اگه به بالای تصویر دقت کنید یکسری کابل خیلی ضخیم زرد رنگ وجود داره، این ها کابل های فیبر نوری هستند که سرعت انتقال اطلاعات از این کابل ها 200,000 سریع تر از کابل های شبکه های خانگی هستش و از طریق این کابل های فیبر نوری اطلاعات از دیتاسنتر به خارج از اون هدایت میشه تا به اطلاعات به کامپیوتر های ما برسند.

تصویر شماره 5 : اگه یه ذره برید بالاتر و تصویر شماره 2 رو با دقت بیشتری ببینید ردیف های زیادی تو این دیتاسنتر هست که در هر دوطرف هر ردیف سرور ها وجود دارن و اگه دقت کنید عرض هر ردیف هم نسبتا زیاده، تصویر شماره 5 دقیقا وسط این کمد های آهنی رو نمایش میده، همونطور که میبنید پشت هزاران سرور و فن سرور ها تو این عکس مشخصه و هوای گرم سرور ها وارد این محفظه آهنی میشه و گوگل توسط دستگاه های تهویه هوای قدرتمندی که داره از این منطقه به آخر تونل ها منتقل میکنه، LED های سبز نگ دقیقا در پشت هر سرور قرار داده شده اند و این نشون میده که الان تقریبا همه سرور ها روشن هستند.

تصویر شماره 6 : اینجا برفراز سرور ها و کمد های آهنی هستش، نکته خیلی جالب اینه که مقیاس های اندازه گیری و پیاده سازی تجهیزات دیتاسنتر دقیقا از بالا و از طریق این میله ها و ستون ها انجام شده و بعدش قسمت های پائینی شکل گرفتن، چیزی که باید بدونین اینه که برق های ولتاژ بالا دقیقا از همین بالا به سمته تجهیزات و سرور ها هدایت میشن.

تصویر شماره 7 : این ها هارد ها یا درایو هایی از سرور های گوگل هستن که چون آسیب دیدن و دیگه قابل تعمیر هم نیستن قراره دور انداخته بشن، اما برای این که اطلاعات مهم کاربران داخل این هارد ها جا نمونه یا کسی بعدا نتونه این اطلاعات رو استحراج کنه گوگل همونطور که در تصویر میبنید با دستگاه های صنعتی این هارد ها رو کاملا فشرده و له کرده تا عملا قابل استفاده نباشند، البته یه مرحله دیگه هم بعد از این وجود داره که این هارد های شکسته شده رو توسط یکسری دستگاه کاملا خورد و تیکه تیکه میکنن تا به قطعات ریز و غیر قابل سوء استفاده تبدیل بشن.

تصویر شماره 8 : هزاران متر لوله های رنگی در دیتاسنتر های گوگل به کار رفته است، گوگل این لوله ها رو با رنگ های روشن رنگ آمیزی کرده است و البته این نگ آمیزی فقط بخاطر جالب و جذاب بودن نیست؛ این رنگ آمیزی بخاطر کاربر هر کدام از لوله ها انجام شده، مثلا لوله های صورتی رنگ آب گرم را از داخل دیتاسنتر به این قسمت میاره و لوله های سبز رنگ که در تصویر میبنید این آب گرم رو از لوله های صورتی دریافت میکنه و به برج های خنک کننده در خارج از دیتاسنتر منتقل میکنه تا آب مجددا خنک بشه و این آب خنک مجددا به قسمت اتاق سرور ها در دیتاسنتر منتقل میشه.

ادامه تصاویر : دیتاسنتر های گوگل را مشاهده کنید

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز , فک کنم محل این تاپیک تو این تالار باید باشه .
http://www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/265-شبکه-های-کامپیوتری-و-امنیت-اطلاعات