[دکتری] مشاوره آزمون دکترای معماری

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام .
مقطع دکترای معماری ، اگرچه کمی سخت به نظر میرسه ولی دست نیافتنی نیست. به هر حال اگر قرار باشه یک روز هر کدوم از ما به فکر دکترا باشیم می بایست تصمیم درست و منطقی بگیریم و مثل هر مقطع دیگه ای که براش زحمت کشیدیم و براش آماده شدیم ، در این مقطع هم اطلاعات لازم رو به دست بیاریم . این تاپیک میتونه به عنوان یک مرجع برای همه دوستان که قصد ادامه تحصیل رو دارن تلقی بشه و با سر فصلهای کاری که زیر عنوان میکنم ، محل مناسبی برای تبادل اطلاعات و آگاهی از اطلاعات تخصصی مقطع دکترا باشه . ضمن اینکه در همینجا از حضور اساتید و اندیشمندانی که در مقطع دکتری معماری تحصیل می کنن و یا فارغ التحصیل شدن چه در ایران و چه در خارج از ایران با هر گرایشی از گرایشهای معماری تقاضا می کنم برای کمک به هر چه پر بار تر شدن این تاپیک به ما کمک کنند .
از دوستان عزیزی هم که به هر عنوان قصد شرکت در این آزمون رو دارند و یا قبلا شرکت کرده و قبول نشدند هم تقاضا دارم با انتقال تجربیاتشون ما رو بهره مند کنن.
قبلا از همکاری همه عزیزان کمال سپاسگزاری رو دارم .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
محور های مورد بحث این تاپیک به شرح زیر خواهد بود :
1- عناوین دوره های دکتراو نوع گرایش تخصصی
2- طول مدت تحصیلی و نحوه ادامه تحصیل
3- دانشگاههایی که رشته های دکتری معماری رو تدریس می کنن چه در ایران و چه در خارج از ایران
4- نحوه آمادگی آزمون دکترا - از مرحله ثبت نام تا آزمون اسکیس و مصاحبه
5- ظرفیتهای پذیرش و سیستم مصاحبه
6- مدارک ، مدارج و عواملی که در پذیرش یک دانشجو برای مقطع دکتری اهمیت دارد
7- دروس ، کتب و جزوات مربوط به آمادگی دوره دکترا
8- اطلاعیه ها در مورد ثبت نام و یا موارد مربوط به دوره های دکترای معماری

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در سال 1385 دانشگاههای تهران، علم و صنعت و بهشتی به پذیرش محقق(دانشجو) دکتری اقدام کردند.

پذیرش دانشجو در دوره دکتری به ترتیب پس از موفقیت در آزمون کتبی و احراز حدنصاب قبولی، انجام مصاحبه علمی و ‏رعایت مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و طی مراحل گزیش انجام خواهد شد.‏پس از پذیرش نهایی، دانشجویان مقطع دکتری موظف می باشند قبل از برگزاری آزمون جامع مدرکی دال بر احراز توانایی در ‏زبان عمومی از طریق آزمون های کشوری(تافل نمره بیش از 500‏‎ ‎‏، تولیمو نمره بیش از 550‏‎ ‎‏و آیلس نمره بیش از 5‏‎ ‎‏) را ‏کسب و ارائه نمایند در غیر این صورت از ادامه تحصیل آنها جلوگیری خواهد شد. ‏

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوالات امتحان جامع دکتری معماری دانشگاه تهران سال 1385

سیر تحول مفهوم فضا و نسبت آن با معماری را شرح دهید.
نقاط قوت و ضعف فرایند پنج مرحله ای آموزش معماری را برشمارید.
فلسفه واسازی یا دیکانستراکشن را شرح داده و نقاط اشتراک و افتراق آنرا با فلسفه اسلامی معرفی کنید.
Form Follows Function را با Form Follows Force مقایسه کنید.
...
...
منبع سایت معماری منظر ایران

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دانشگاه علم و صنعت ایران در نظر دارد بر اساس آئین نامه پذیرش دانشجویان ممتاز بدون آزمون کتبی در دوره دکتری رشته های معماری و .... برای نیمسال اول سال تحمیلی ۸۷-۸۸‏دانشجو پذیرش نماید.

شرایط پذیرش
‏داوطلبان بایستی دارای حداقل معدل15.5 در دوره کارشاسی و حداقل معدل 17.5در دوره کارشاسی ارشد از یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فاوری و همچنین دارای شرایط بند (الف) و یا بند (ب) باشند

‏الف) یکی از موارد ذیل

[برگزیدگان آزمون سراسری کارشناسی ارشد به تایید سازمان سنجش آموزثس کشور

برگزیده المپیادهای علمی دانشجویی کشور رتبه اول تا سوم به معرفی سازمان سنجش آموزش کشور - برگزیده کشوری جشنواره جوان خوارزمی (غیر از بخش دانش آموزی (انفرادی رتبه اول تا سوم و مشترک رتبه اول)

‏پذیرش و چاپ حداقل دو مقاله در مجلات معتبر علمی- پژوهشی (مقالات کنفرانس مورد قبول نخواهد بود.) (هنر های زیبا، صفه، اثر و ...)

‏ب) دانش آموخته ممتاز کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران مطابق ضوابط دانشگاه [/font]

‏مدارک داوطلبان حداکثر تا ۸۷/۴/۴ ‏می بایست به دفتر تحمیلات تکمیلی دانشگاه رسیده و یا تحویل گردد

منبع سایت معماری منظر ایران​

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اهمیت پژوهش در پذیرش دوره دکترا:
با توجه به اینکه مقطع دکترا وضیعت بسیار متفاوتی با سایر مقاطع تحصیلی داره ، میشه گفت رزومه شخصی هر فرد یکی از تاثیر گذارترین عوامل در قبولی مقطع دکتراست. تحصیل در مقاطع پایین تر به صرف برگزاری کنکور یا نهایتا اسکیس برای بعضی از رشته های خاص ، ملاک عمل قرار میگیره و سوابق دانشجویی اهمیت زیادی پیدا نمی کنه ، کما اینکه در فرایند انتقال اطلاعات این موضوع در حد وسیعی به چشم میاد. به همین دلیل و به دلیل عدم شناخت اکثر فارغ التحصیلان دوره ارشد برای شروع آمادگی دوره دکترا ، نبود تحقیقات کافی ، عدم پژوهشهای بسیط و قابل قبول ، نداشتن مقالات ، عدم حضور در کنفرانسها و عدم فعالیت پژوهشی از عوامل عدم موفقیت در ورود به مقطع دکترا محسوب میشه.
بنا بر این توصیه شخصی من به دوستانم در تمام مقاطع تحصیلی اعمم از کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد اینه که چنانچه قصد کسب مدارج عالیه رو دارن از همین مقطعی که هستند به فکر برنامه ریزی روشن و مشخص برای رسیدن به هدفشون باشن و با زوم کردن روی مطالبی که به نحوی بهشون علاقه دارن و یا در اون حیطه احساس ضعف می کنن ، شروع به تحقیق ، تفحص و استخراج نتایج باشن .
سر آخر اینکه دیدگاه عموم دانشجویان مقاطع مختلف در اینه که فکر می کنند تولید علم می بایست توسط انسانهای خاصی انجام بشه و عملا از دست من و شما کاری ساخته نیست و حکم بر اینه که ما باید بنشینیم و دیگران هر چی رو که قانون کردن ما بگیم چشم !!! که این تفکر غلط باعث عدم پیشرفت ما مخصوصا در حیطه علم معماریه و جای تاسف داره با وجود و حضور چنین قشر فرهیخته و فعالی چرا تولید علم ما متوقف شده و ما مجبور به انتقال تجربیات بیگانه به معماری خودمون هستیم .
از مبحث اصلی پرت نمی شم و با بهانه آمادگی مقطع دکترا از تمامی عزیزان دعوت می کنم تا با بررسی علایق و توانایی های خودشون نسبت به شروع تحقیقات و پژوهشهای موثر در زمینه معماری فعال بشن . که این موضوع جدا از کمک در کسب نمرات بهتر در قبولی مقطع دکترا ، بار علمی بستر معماری کشور رو به نحو احسند بالا خواهد برد .

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
از مبحث اصلی پرت نمی شم و با بهانه آمادگی مقطع دکترا از تمامی عزیزان دعوت می کنم تا با بررسی علایق و توانایی های خودشون نسبت به شروع تحقیقات و پژوهشهای موثر در زمینه معماری فعال بشن . که این موضوع جدا از کمک در کسب نمرات بهتر در قبولی مقطع دکترا ، بار علمی بستر معماری کشور رو به نحو احسند بالا خواهد برد .

من یه پژوهشی راجع به یه مکان تاریخی با ارزش داشتم.... به جاهای باریک داشت می کشید ....متوقف شدم:( ....متاسفانه....
در واقع پروژه ی کلاسی ام بود اما به خاطر علاقه مندی دنبالش می کردم دانشگاه هم بهم امکانش رو می داد در مورد نامه ها و کاغذ بازی ها:confused: اما....

آخرین ویرایش:

nino

مدیر بازنشسته
من قبلا واقعا تصمیم داشتم تا مقطع دکتری پیش برم ولی بعد از اینکه اساتیدی رو دیدم که دکتری داشتن ولی اصلا معلومات نداشتن و چون در رساله دکتری یکی از اساتیدم همکاری داشتم و یک فصل از 6 فصل رو براش انجام دادم فهمیدم که چقدر سطح دانشگاههای داخلی پائینه . :razz: من اگه میتونستم که واسه ارشد هم میرفتم خارج ولی خوب نمیشه ولی اگه یه روز قصد داشته باشم اصلا تو ایران نخواهم خوند . من به هیچ وجهه قبول ندارم کسی که دکتری داره با سواد تره . مهم اینکه حتی اگه ارشد هم داریم واقعا فهمیده باشیم و اطلاعات داشته باشیم . کاملا نظرم برگشت که دکتری بخونم . جالب اینجاس که یکی از آشنایان ما در آمریکا وقتی بهش گفتم اساتید اینجا مخصا دانشگاه دولتی بیشتر PHD دارن خیلی تعجب کرد . اون خودش الان MA گرپفته و شده دستیار استاد و میبینم که حتی از اساتید ما که دکتری دارن خیلی اطلاعاتش بیشتره .
تو ایران به قوله استادم فوقش لیسانسه :razz:

iman559

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید......
من میخواستم تاپیکی در این زمینه (کنکور دکترای معماری) ایجاد کنم اما خوشبختانه در جستجویی که توی فاروم داشتم این تاپیک رو پیدا کردم و خیلی خوشحال شدم......
من یک سری اطلاعات در مورد کنکور دکترا دارم که هر چند ناچیزه اما شاید به درد دوستانیکه در این مرحله هستند و برای تکمیل تحصیلات این مقوله رو دنبال میکنند مفید باشه.....
البته اطلاعات من کلاسیک و آکادمیک نیست و فقط شامل شنیده ها و جوابهاییست که از دوستانیکه در این مقطع هستند یا تجربه ی امتحان دادن در این مقطع رو دارند بدست آوردم...
من حقیقتش خودم تا حالا تجربه ی امتحان دادن در این مقطع رو نداشتم اما از سال پیش که تصمیم به شرکت در آزمون دکترا گرفتم شروع کردم به جمع آوری اطلاعات از اینترنت و از کسانیکه در این زمینه تجربه دارند...... نتایج بدست اومده برام اصلا جالب و امیدوار کننده نبود :confused: سر فرصت در این زمینه بیشتر صحبت میکنم و بسیار خوشحال خواهم شد که دوستانیکه در این زمینه اطلاعاتی هر چند اندک دارند من رو هم راهنمایی کنند تا اونچه میدونم و اونچه در این زمینه جمع آوری کردم تکمیل تر بشه چرا که برای هر تصمیم مهمی در زندگی قبل از اینکه انسان بی گدار به آب بزنه و وقت و انرژی خودش رو بزاره بهتره روش بیشتر تامل و درنگ کنه و نهایتا با سنگین و سبک کردن شرایط و احیانا پیدا کردن راههای میانبر (شاید :smile:) و در نهایت برنامه ریزی درست به هدفش برسه......

من چند ترمی رو در دانشگاه آزاد مشهد به تدریس مشغول بودم برای نیل به همین هدف یعنی دوست داشتم هیئت علمی بشم شاید از اون طریق فرجی بشه و این رو یک راه میانبر برای رسیدن به دکترا میدونستم چرا که اگر بیشتر توضیح بدم متوجه خواهید شد روی شرایط عادی قضیه اصلا نمیشه حساب باز کرد (برای ایران عرض میکنم و الا گرفتن دکترا در خارج از کشور مقوله ی دیگه ای هست که به اون هم خواهیم پرداخت.....در اون زمینه هم تحرکاتی از خودم بروز دادم قبلا :D)
خلاصه اینکه از هیئت علمی شدن در آزاد مشهد با مدرک فوق لیسانس نا امید شدم (در صورتیکه خیلی موقعیتها رو در اونجا مدیون لطف بیش از حد اساتیدم بودم ولی خب...قانون ر کاریش نمیشه کرد....) ....دانشگاه آزاد مشهد دقیقا حکم آپاندیس رو داشت یعنی با مدرک فوق لیسانس در حد حق التدریس اونجا گیر میکردی هر چه قدر هم که استاد خوبی میبودی اما جای برای پیشرفت بیشتر وجود نداشت......
تا اینکه موقعیتی برام پیش اومد که از ترم پیش در دانشگاه آزاد زاهدان مشغول به تدریس شدم (البته باز هم با لطف اساتید سابق و همکاران کنونی در دانشگاه مشهد که من رو به دانشگاه زاهدان معرفی کردند) طبق تحقیقاتی که کردم دیدم خوشبختانه از این نظر میتونم به دانشگاه آزاد زاهدان امیدوار باشم و هنوز در اونجا جا برای پیشرفت و هیئت علمی شدن وجود داره و از اون طریق شاید بتونم به گرفتن مدرک دکترا در ایران امیدوار باشم......در حال حاظر هم علاوه بر دانشگاه آزاد زاهدان در دانشگاه خیام مشهد و علمی کاربردی مشهد به امر تدریس مشغولم.....دانشگاه خیام (غیرانتفاعی) هم همچین حالتی رو داره و خوشبختانه نمونه هایی رو میبنیم که البته افراد شایسته ای هستند و تونستن با مدرک فوق لیسانس هئیت علمی بشن و چه بسا به صورت موردی هدفی مثل من رو دنبال میکنند و نمونه های موفقی رو هم دارم می بینم این رو از این جهت عرض میکنم که شاید برای بعضی کارهای فوق العاده سخت و یا بعضا غیر ممکن ( با توجه به شرایط :( ) میانبرهایی هم وجود داشته باشه و نهایتا بعد از این همه روضه خوانی بنده اینکه امیدمون رو حتی در شرایط سخت و ناعادلانه ی موجود از دست ندیم.......;)

در این زمینه در آینده بیشتر صحبت خواهم کرد و باز هم از دوستان عزیزی که در این زمینه اطلاعاتی دارند صمیمانه خواهشمندم من رو راهنمایی کنند شاید با همفکری هم بتونیم به این مهم دست پیدا کنیم ....چنانچه دوستانی در مقطع دکترا تحصیل میکنند خوشحال میشم باهاشون بیشتر آشنا بشم....بر بنده منت میگذارند :gol:

iman559

عضو جدید
سلام سعید جان
دانشگاه علم و صنعت ، دانشگاه تهران ودانشگاه شهید بهشتی

با عرض سلام و خسته نباشید

علاوه بر این دانشگاههای که فرمودید دانشکده علوم و تحقیقات و فن آوری (وابسته به دانشگاه آزاد) هم هست که البته شاید منظور شما فقط دانشگاههای دولتی بود.....

memar220

عضو جدید
با سلام به دوستان عزیز
من فکر می‌کنم که اینها نه درد دل هست نه گله و شکایت. شاید مقدار زیادی سر در گمی و نداشتن اطلاعات کافی‌ و مبهم بودن آینده باشه. چون اکثر کسانی که در دانشگاهای ایران درس می‌خونن به طریقی دچار این حس هستند و ۹۰ در صد اونا میخوان که تا آخر تحصیل ادامه بدن غافل از اینکه در رشته معماری پاس کردن هر مقطع یعنی‌ تغییر مسیر فعالیت. نه اینکه مثل کشور ما یک دکتر ارشیتکت هم تا لحظهٔ آخر درگیره نقشه کشی‌ و بستن آلبوم باشه (البته نه %۱۰۰) ولی‌ مسلما در معماری هر کس که ادامه تحصیل میده می‌خواد یه پست به وظیفه‌های قبلیش اضافه کنه. نه اینکه یک بستر جدید رو شروع کنه و روی اون وقت بگذاره.
در هر حال فکر می‌کنم بهتره اینو بدونیم که این مدرک نیست که یک معمار رو موفق می‌کنه بلکه نتیجه فعالیت‌های اون فارغ از اینکه کجا درس خون و در چه مقطعی هست. شاید اگه از تموم دانشجوهایی که با انگیزه معمار بودن وارد دانشگاه میشن با همون انگیزه ادامه بدن یا انکه جرات اینو داشته باشن که تغییر رشته بدن فکر می‌کنم در زندگی‌ کمتر احساس سر در گمی می‌کنن.
من حدود ۱۲ سال هر دانشگاه تدریس کردم الان هم در یک دانشگاه اروپا مشغول دکترا هستم. همین ترم از ۲۰۰ دانشجوی ورودی معماری (لیسانس)فقط ۲۵ دانشجو برای ترم ۲ موندن.(تازه اگه تا ترم بعد کمتر نشن که فکر میکنم همینطور باشه) حالا شما خودتون مقایسه کنید ببینید توی دانشگاهای ما در ایران از هر چند نفر که وارد دانشگاه می‌شه آیا کسی‌ هم هست که فکر کنه آیا این مسیری رو که اومدم درست هست یا نه هیچ کس آینده رو نمیبینه فقط میخوان که از هم سبقت بگیرن مهم نیست که دکترا چی‌ هست فوق لیسانس چی‌ همین که یک کلمه بیاد جلوی اسممون کافی‌ هست. شاید یک دانشجوی خلاق به مراتب موفقیت‌های بزرگتری داشته باشه نسبت به فردی که بدون انگیزه معمار بودن به جمع آوری مدرک پرداخته. خوشبختانه در رشته معماری در ایران شرایط برای فعالیت زیاد هست. و هر کسی‌ میتونه حد عقل یک بار خودشو نشون بده. مطمئن باشید اگه استعدادشو داشته باشید همین یک بار کافیه.
با تشکر

آخرین ویرایش:

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
سلام...........چرا خود کشی! دیگرانو عذاب دادن! به حال خود غبطه خوردن1؟؟؟
یه آمار کوچولو از کشورهای اطراف یا جایی که تحصیل توش راحته بگیرید بعد با خیال راحت ادامه تحصیلو باقیه ماجرا:smoke::w28:
یکی از دوستان من 2ماه پیش رفت باکو برای ادامه تحصیل برای ارشد...اومد و گفت که سطح علمیش از ایران پایین تره ولی هزینه هاش به مراتب از دانشگاه ازاد کمتره به سه زبان تدریس میشه..روسی انگلیسی و ترکی که برا معمارای محترم انگلیسی و ترکی هست...هزینش هر سال برای ارشد فکر میکنم 1000دلار و برا دکترا 1200دلاره... یا کشور آلمان تحصیل رایگانه ولی هزینه زندگی زیاده ماهی 560یورو!
سوئد هم وضیتی مثل آلمان داره...مالزی و استرالیا هم میتونن جزو انتخابای خوب باشند...با این تفاوت که هزینه مالزی مثل باکو هست ..ولی اونجا کار نمیتونی بکنی و اینکه بلیط رفت و برگشت هم واست 1.5ملیون آب می خوره:eek: البته رتبه دانشگاهاش هم 300........هزار تا از دانشگاه تهران جلوتر:D:surprised:
دیگه فعلآ چیزی یادم نمیاد اگه چیزی یادم اومد بهتون میگم...
راستی قانون 2009برا وزارت علوم...کسایی که نیمه حضوری بر می دارند مدرکشون اینجا مورد قبول نیست....سربلندو پیروز باشید;)

raha

مدیر بازنشسته
امتحان جامع دکتری معماری، بهار 88، دانشگاه تهران
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1388 ، 21:53

ضمن ترسیم پلان مسجد نایین و مسجد تاریخانه دامغان و توصیف آن، آنها را با مساجد دوره صفوی مقایسه نمایید.
فضا و مکان را با هم مقایسه کنید و تفاوت آنرا به صورت مشروح شرح دهید.
تقلب علمی در رساله چیست؟ چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟
شاخص ‌های ارزیابی محیط مصنوعی چیست؟ معیارهای مقایسه 2 و یا چند محیط مصنوع را شرح دهید.
فضای شخصی و قلمرو را در مجموعه‌های مسکونی شرح دهید.
تاثیر اصالت عقل و تجربه در تفسیر و پیدایش معماری چیست؟
تاثیر جهانی سازی در کشورهای اسلامی را شرح دهید.
What is the difference between research strategy and research tactic?

raha

مدیر بازنشسته

چگونه در آزمون دکتری قبول شویم؟

چگونه در آزمون دکتری قبول شویم؟ سوالی است که توسط تمامی کارشناسی ارشدهای تازه فارغ التحصیل یا دانشجویان ترم آخر معماری از پ‍ژوهشگران دکتری معماری پرسیده می شود. ما نیز راهکار عملی آنرا برای شما شرح می دهیم. (البته توصیه های زیر فقط قابل استفاده در دانشگاههای سراسری است و دانشگاه ازاد ... خاص خود را دارد!)

آزمون کتبی

1. آزمونهای پذیرش پ‍ژوهشگر دکتری بر اساس دانسته های شما که در طول چندین سال جمع اوری شده است سنجیده می گردد. جمع آوری این دانش با مطالعه چند کتاب و در فرصت های یک ماهه قابل کسب نیست.

2. ارزیابی پاسخ های شما بر اساس تحلیل های است که از آن موضوع در ذهن خود پرورش داده اید و نه بر اساس حفظیاتی که از چند نویسنده یا استاد معروف در ذهن دارید.

3.در متن خود نظرات دیگران را (با ذکر نویسنده) نقل قول و مطلب خود را مستند بیان کنید.

آزمون اسکیس

1. سعی کنید با موضوع اسکیس واقع بینانه برخورد نمایید.

2.تحلیل های اولیه و ارائه روندی که شما در ذهن دارید برای همسو کردن افکار استاد ارزیاب با خواسته های شما، بسیار مفید است.

3.ارائه یک ایده معقول در مدت زمان محدودی که در اختیار دارید، مهمتر از پرزانته است.

4.سعی نکنید کپی ناقصی از اسکیس های که در کتب یا توسط اشخاص دیگر طراحی شده است، ارائه کنید. (بسیاری همانند شما آن ایده را دیده اند!)

5.بیش از خواسته های موضوع اسکیس طراحی ننمایید!

6.سعی نماید در زمان آزمون طرح خود را با دیگران مقایسه نماید!

7. موضوعات سالهای قبل را مرور کنید.

مصاحبه

1.رزومه ای واضح داشته باشید.

2.سعی نکنید با اساتیدی که فکر می کنید در پذیرش شما موثر باشند، ارتباطی برقرار نماید!

3. پژوهش ها و مقالات شخصی که در حوزه تحقیق شما می باشند در پذیرش شما نقش بسزایی دارند. (مقالاتی دارای ارزش در ارزیابی می باشند که در نشریات معتبر منتشر شده باشند.)

4. سعی نکنید چهره ای غیر واقعی از خود نشان دهید، نمرات و کارنامه پژوهشی شما بیانگر همه چیز است.

5. آشنایی شما با یک استاد نقشی در پذیرش شما ندارد. (این صحبت ها بیشتر ساخته افرادی است که در این مصاحبه ها رد شده اند!)

6.سعی نماید بیشتر بر نکات مثبت خود همانند نمره پایان نامه یا همکاری در گروه تحقیقی خاص که در ذهن هیات ژوری آشنا می باشد، تاکید نمایید.

7. از صحبت ها و سوالات نامعقول عصبانی نشوید!

http://www.scape.ir/index.php/weblog/974------?joscclean=1&comment_id=105#josc105

arashitect

عضو جدید
سلام دوستان
من راجع به ادامه تحصیل در خارج در مقطع دکترا همچنان سردرگمم عرصه بسیار وسیع و زمینه کار هم برام نامعلومه پیش از اینکه راجع به مشخصات دانشگاه و هزینه زندگی بدونم ، این نیاز رو حس می کنم که با کسی راجع به زمینه های موجود و رو به رشد و مورد نیاز اینده جامعه خودمون یا کل معماری دنیا مشورت کنم تنهایی تصمیم گیری سخته
به قول استادم اول باید بدونی چی می خوای تا بعد ببینی کجا بهترین امکان رو در همون زمینه برات فراهم می کنه
ممنونم
دکترا ازمونش سخت نیست.چیزی که سختش میکنه مواجه شدن با گزینشی هستش که از طرف معماران بزرگی انجام میشه که به عمرشون یه توالت طراحی نکردن و بعد از انقلاب فرهنگی با رابطه شدن اساتید معماری ایران.
بیشتر از اونی که به کارنامه شما و افکارتون دقت کنن به فکر شخصیت شما هستن که ایا....
در هر صورت اگه خانواده شهید یا بسیجی نیستید یا سهمیه ای از ادارات یا موسسات دولتی ندارید فکر قبولی رو در ایران از سرتون بیرون کنید مگه اینکه برید ازاد که اونم یه 50 تومنی واستون اب میخوره.
ضمنا از برادر کوچکتون این نصیحت رو داشته باشید که در ایران تحصیلات دانشگاهی به تفی نمی ارزه.سطح علمی که بالا نیست.اگه به حاکمیت وصل هم نباشید بیکار خواهید ماند.پس هرچه سریعتر وارد بازار کار بشید و عمرتون رو تلف نکنید......

آخرین ویرایش توسط مدیر:

danial_bs

عضو جدید
UPM University

UPM University

داخل کشور فقط با رابطه میشه دکتری گرفت
دانشگاه های دولتی که وقت مصاحبه مثل آب خوردن ردت میکنن
آزاد هم که باید رابطه داشته باشی تا علوم تحقیقات قبولت کنه
دانشگاه ما ( آزاد قزوین ) با دانشگاه پوترا مالزی تفاهم نامه خواهر خواندگی امضا کرده
اکثر ارشد های ما که توان مالی دارن راحت میرن مالزی phd میگیرن
The UPM University
Putra Malaysiya University

• Like
واکنش ها: raha

BeyondY

عضو جدید
خوب ، در دانشگاه آزاد یک مساله ای هست و اون اینه که برای پذیرش دکترا علاوه بر با آزمون، پذیرش بدون آزمون هم دارن، و کسی که بخواد از طریق روابط و... پذیرفته بشه از این راه راحت تره دیگه ، و لی در مورد امتحان با آزمونش اینطوری نیست،بچه هایی که از این طریق پذیرفته میشن دانشجوهای بسیار تاپی هستن ، هم از آزاد هم از سراسری ...در مورد پذیرش دکترا در سراسری هم بعضی دانشگاهها کاملا این موردی که میگین صادق هست ولی برخی هم اینگونه نیستن...

آخرین ویرایش:

yaghish

عضو جدید
دانشگاه هایی که فعلا در ایران مقطع دکترای معماری رو پذیرش می کنن کجاها هستن.؟؟
دانشگاه علم و صنعت ، دانشگاه تهران ودانشگاه شهید بهشتی :)
سعید جان امیدوارم موفق بشی.فقط یادت نره که قبلش قبولی آزمون زبان عمومیو لازم داری.
لطفا اگه اطلاعات مفیدا در زمینه دکترای معماری و مقاله ها داشتی برام بذار

yaghish

عضو جدید
دکترا ازمونش سخت نیست.چیزی که سختش میکنه مواجه شدن با گزینشی هستش که از طرف معماران بزرگی انجام میشه که به عمرشون یه توالت طراحی نکردن و بعد از انقلاب فرهنگی با رابطه شدن اساتید معماری ایران.
بیشتر از اونی که به کارنامه شما و افکارتون دقت کنن به فکر شخصیت شما هستن که ایا....
در هر صورت اگه خانواده شهید یا بسیجی نیستید یا سهمیه ای از ادارات یا موسسات دولتی ندارید فکر قبولی رو در ایران از سرتون بیرون کنید مگه اینکه برید ازاد که اونم یه 50 تومنی واستون اب میخوره.
ضمنا از برادر کوچکتون این نصیحت رو داشته باشید که در ایران تحصیلات دانشگاهی به تفی نمی ارزه.سطح علمی که بالا نیست.اگه به حاکمیت وصل هم نباشید بیکار خواهید ماند.پس هرچه سریعتر وارد بازار کار بشید و عمرتون رو تلف نکنید......
آرش خان خیلی آدمو نا امید می کنی و می ترسونی:eek::cry::(.از قرار معلوم آزاد هم قبول نمی شیم.ولی شنیدم برا بار دوم که بتونی به مصاحبه برسی راحت تر میگیرن.

mamila

عضو جدید
خیلی ممنون، من تا حال فکر می کردم تا تافل نیاری نمیذارن امتحان دکتری بدی
آخه برای دیگر رشته ها که همین طوره
اسکیس چطور؟

halal314

عضو جدید
سلام دوستان آزمون دکترای آزاد چه موقع است؟؟/
اسکیسش چطور؟
میگن برای اسکیس ارشد احتمالاً به موضوع اسکیس دکترا مربوط یا شبیه باشه؟
اگه کسی اطلاع داره میشه به منم بگه؟
دکتری آزاد= اواخر بهمن ماه
اسکیس ارشد و دکترای آزاد 87 دقیققققققققققققققققا مثل هم بود(طراحی المان فلکه ورودی دانشگاه علوم و تحقیقات)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Mandan

عضو جدید
با سلام و تشکر از همه
کسی از اسامی دانشکده های معماری فرانسه برای مقطع دکترا با خبر هست؟
ممنونم.
با توجه به اطلاعاتی که من دارم، گویا تحصیلات رایگان کشورهایی که نام برده شده، شامل حال دانشجویان ایرانی نمی شه.
مگر اینکه دانشجو شخصا در اون کشور درخواست بورسیه از وزارت علوم همون کشور رو داشته باشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

raha

مدیر بازنشسته
دوستان عزیز
اگه منابعی رو که باید واسه آزمون دکترا خوانده شود(لازم و ضروری!!!) میشناسند معرفی کنند

کتابهایی که اغلب پیشنهاد شده ایناست :

تئوری و نقد (فلسفه، هنر و معماری):
کهون، لارنس- از مدرنیسم تا پست مدرنیسم- ویراسته ی عبدالکریم رشیدیان- تهران: نی
احمدی، بابک- حقیقت و زیبایی- تهران: مرکز
لنگ، جان- آفرینش نظریه معماری- ترجمه علیرضا عینی فر- تهران: دانشگاه تهران
گروتر، یورک- زیبایی شناسی در معماری- ترجمه جهانشاه پاکزاد و عبدالرضا همایون- تهران: دانشگاه شهید بهشتی
نوربرگ شولتز، کریستیان- معماری: حضور، زبان، مکان- ترجمه علیرضا سید احمدیان – تهران: موسسه معمار نشر
زوی، برونو- چگونه به معماری بنگریم- ترجمه فریده گرمان،تهران:کتاب امروز
فلامکی، محمد منصور، ریشه ها و گرایش های نظری معماری، تهران: فضا
معماریان، غلامحسین- سیری در مبانی نظری معماری- تهران: سروش دانش
اتو، وین، معماری و اندیشه ی نقادانه- ترجمه امینه انجم شعاع، تهران: فرهنگستان هنر
لوسی اسمیت، ادوارد- مبانی و مفاهیم در آخرین جنبش های هنری قرن بیست (دو جلدی) - ترجمه علیرضا سمیع آذر- تهران: نظر
اردلان، نادر و بختیار، لاله – حس وحدت- ترجمه جمشید ارجمند- اصفهان: خاک
جنکز، چارلز- معماری پرش کیهانی- ترجمه وحید قبادیان و داریوش ستارزاده- تبریز: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
تعدادی از مقالات فصلنامه های هنرهای زیبا، صفه و باغ نظر

تاریخ معماری:
گیدئین، زیگفرید- فضا، زمان و معماری- ترجمه منوچهر مزینی- تهران: امیر کبیر
بنه ولو، لئوناردو- تاریخ معماری مدرن (دو جلدی)- ترجمه حسن نیراحمدی- تهران: مهندسان مشاور نیرستان
کرتیس، ویلیام- معماری مدرن از ۱۹۰۰ –
فلامکی، محمد منصور- شکل گیری معماری در تجارب ایران و غرب- تهران: فضا
بانی مسعود، امیر- تاریخ معماری غرب- اصفهان: خاک
مزینی، منوچهر- از زمان و معماری- تهران: مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
هیلن براند، معماری اسلامی- ترجمه باقر آیت اله زاده شیرازی- تهران: روزنه
تعدادی از مقالات فصلنامه های معماری ایران(ما)، معمار و آبادی

تحلیل و طراحی شهر:
بنتلی، ای ین محیطهای پاسخده- ترجمه مصطفی بهزادفرد تهران: دانشگاه علم و صنعت ایران
مدنی پور، علی- طراحی فضای شهری- ترجمه ، تهران
لینچ، کوین- سیمای شهر- ترجمه منوچهر مزینی- تهران: دانشگاه تهران
تیبالدز، فرانسیس- شهرسازی شهروندگرا- ترجمه محمد احمدی نژاد- اصفهان: خاک
بیکن، ادموند- طراحی شهر ها- ترجمه فرزانه طاهری- تهران:
استیرلن، هانری- اصفهان، تصویر بهشت- ترجمه جمشید ارجمند- تهران: فرزان روز

علاوه بر منابع مذکور، پیشنهاد می شود که کتب مدرسان تاثیر گذار در دانشکده ی مورد نظر، جهت آزمون دکتری را هم مطالعه نمایید. متاسفانه، بعضی از مدرسان علاقه مند هستند که بیشتر از کتاب های خود سئوالات را طرح نمایند. در مورد منابع حوزه ی شهر، به اطلاع می رسانم که ممکن است از این کتب بطور مستقیم سئوالی طرح نشود، اما به نظر می رسد که متقاضی شرکت در آزمون دکتری معماری باید تحلیل مناسبی از شهر و نسبت آن با معماری داشته باشد و از آنجا که اکثر سئوالات این آزمون بصورت تحلیلی مطرح می شوند، به نظر می رسد که خواندن آنها مفید است.

منبع : http://www.unp.ir/articles.php?article_id=281

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کدوم دانشگاهها برادکتری بهترند؟وهرکدوم چندتامیگیرن؟
وزمان برگزاری آزمون های دکترا چه موقعی ازسال هست؟
خواهش میکنم اگه کسی اطلاعی داره منو راهنمایی کنه ممنون میشم
امسال از تهران خبری نبود

مدرس 3 تا
بهشتی 4 تا
علم و صنعت 8 تا
تبریز 4 تا

8 برابر ظرفیت اعلام کردن...

من که فقط علم و صنعت مجاز بودم...تا خدا چی بخواد

ازاد هم 24 تا کنکوری اعلام کرده 6 تا بدون کنکور برا مصاحبه که پس فرداس

التماس دعا هم داریم دوستان!

برا دکتری خواستید یه پیام بدید بگم سبک سوالا چه جوری بود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی بابت راهنمایی،انشاا... که قبول میشین.
اگه درموردسبک سوالا توضیح بدین که عالیه واینکه چیا خوندین وکلا" مراحل امتحان راتوضیح بدین واصلا"کنکورش کی بود ودیگه اینکه دکتراچه شاخه هایی داره و...بسیارممنون میشیم چون من که واقعا"به این راهنماییها نیازدارم بازم ممنون
آزاد یادم نمیاد کی بود..فکر کنم حدود بهمن ماه بود

3 نوبت بود عصر پنجشنبه زیان و معماری ایران
صبح جمعه سوالای تحلیل
عصر جمعه اسکیس مهدکودک

سراسری21 فروردین بود فکر کنم

دو نوبت

صبح اول 100 تا سوال نیمه تشریحی بعد بلا فاصله 40 تا سوال استعداد تحصیلی
عصر هم یک آزمون دو ساعته بود ..ترکیبی از درس مبانی نظری و ایستایی...

سوالا به شدت آسون بودن...

من دوران دانشجوییم با دکتر معماریان همکاری داشتم...از کتاب ایشون سوال زیاد بود...(هم سبک شناسی هم مبانی نظری هم ایران)
یه نگاهی هم رو فرم فضا نظم بندازید
یه جزوه سازه و سیستم های ساختمانیتون نگاه کنید
حال کردید کتاب آفرینش یک نظریه معماری هم بد نی...

سراسری کلا تستی بود آزاد کلا تشریحی

بازم اگر خواستید در خدمتم

یا علی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میشه یه مقدار بیشتر در مورد منابع آزمون (سراسری) توضیح بدید! لطفا
جزوات کدوم اساتید به نظرتون بیشتر محتمله که منبع آزمون باشند؟

ضمنا اگر ممکنه اطلاعاتتون رو به جای پیام خصوصی در همین تاپیک به اشتراک بذارید، تا افراد بیشتری بتونند استفاده کنند.
ممنون:gol:
سلام بر همکار گرامی ومدیر تالار

راستش من تو پیام خصوصی ازشون دعوت کردم که در صورت نیاز موسسه ماهان یا مرکز معماری ایران تشریف بیارن که حضورا در خدمتشون باشم

والا به نظر من جزوه استاد خاصی نبود.

بی پرده براتون بگم که من خیل راحت به سوالای تخصصی جواب دادم..با همون منابعی که گفتم...

اما متاسفانه نیمی از پاسخنامه زبان که نیمه تشریحی بود رو نتونستم پر کنم و رتبم بسیار دور از حد انتظارم شد...یعنی به نظر من کسی دانشجوی باسوادی باشه +زبان خوب...100% قبوله

البته من مجاز شدم...اما بعیده قبول شم...64 نفر مجاز شدن...پذیرش فقط 11 نفره

دوستان تازه فوق شروع کرده به فکر سوابق پژوهشی باشن..آزمون علمی آسونه

من مدرس درک عمومی و مبانی نظری هستم الان در حوزه ارشد...

دوستان سوالا به طرز واضحی از کتاب افرینش نظریه معماری
فضا زمان معماری
زیبایی شناختی یورک گروتر بود
سوالای فنی رو با یاد آوری همون مباحث ارشد..که من کتاب مرکز معماری کار مهندس فاطمی رو خوندم...برام کافی بود...

بعضی سوالا کاملا عمقی بود

مثلا از گوشه ای از کتاب معماری اسلامی ایران تو جاهای اصلان غیره مهمش بود...مثله اینکه اولین قانون نوشته شده شهرسازی به کدام دوران بر میگرده

کلا در مورد هنر قدسی و اسلامی سوال زیاد بود دیگه

ای کاش من زودتر می دیدم این بحث رو همه سوالا رو براتون تحلیل می کردم..

اونکتاب نازک های فرهنگستان هنر رو بخونید...9 تا کوچولو هست جیبی و طوسی رنگ...از هنر فلاسفه یونان دارههه تا هایدگر و یا هنر اسلامی...حتما بخونیدشون...

به نظرم دکتر ندیمی حجت و فلامکی و پاکزاد و نقره کار طراحا بودن و سازه هم که معلومه کیه دیگگه

زبان قوی کنییید

استعداد تحصیلی هم ما یه کتاب گرفتیم تو عید زدیم بد نبود..

بازم در خدمتم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

gholbaghali

عضو جدید
دانشگاه تربیت مدرس همهست
البته باید یاد آوری بشه که تمامی دانشگاههای ذکر شده یه سالهایی اصلا پذیرش ندارن

• Like
واکنش ها: hach