دوستان کامپیوتری! آیا از رشتتون راضی هستید؟

SFYA

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسینِ عزیزِ کامپیوتر! :smile:
دوستان بنده ترم ۲ مهندسی‌ شیمی‌ هستم، شرایطم جوریه که می‌تونم تغییر رشته بدم و به نرم‌افزار علاقهٔ خیییلی زیادی دارم...
با برنامه نویسی هم آشنا هستم و علاقمندم کلا به الگوریتم و گراف و ... این جور مباحث! :heart:
کلا می‌خواستم نظر شما‌ها رو به عنوانه یه مهندس کامپیوتر بدونم!
آیا از رشتتون راضی‌ هستین؟ از همه نظر ها!
بازار کار، درامد، احترام و ...
از این که راهنمایی‌ می‌کنین خییلی ممنون!

MunderLine

عضو جدید
سلام

به نظر من اصل اول انتخاب رشته علاقه هست و اینکه از برتری های رشته کامپیوتر اینه که با یه کامپیوتر و اینترنت می تونی به راحتی خیلی از کارا رو انجام بدی و کسب درآمد هم یکی از این کاراست که با تجارت الکترونیک، برنامه نویسی دسکتاپ و موبایل و وب و گرافیک و کارهای شبکه از جمله هک و امنیت و به نظرم مهمتر از همه ایده پردازی های بزرگ (مثل اپل و مایکروسافت و ردهت و ...)، میشه کسب درآمد و توسعه علم و فناوری کرد. به نظر من توی این رشته هم میشه فعالیت ها رو گروهی انجام داد و هم به تنهایی و اینکه رشته با سرعت زیاد پیشرفت میکنه و بحث های جذاب زیادی رو شامل میشه.

امیدوارم مفید باشه

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسینِ عزیزِ کامپیوتر! :smile:
دوستان بنده ترم ۲ مهندسی‌ شیمی‌ هستم، شرایطم جوریه که می‌تونم تغییر رشته بدم و به نرم‌افزار علاقهٔ خیییلی زیادی دارم...
با برنامه نویسی هم آشنا هستم و علاقمندم کلا به الگوریتم و گراف و ... این جور مباحث! :heart:
کلا می‌خواستم نظر شما‌ها رو به عنوانه یه مهندس کامپیوتر بدونم!
آیا از رشتتون راضی‌ هستین؟ از همه نظر ها!
بازار کار، درامد، احترام و ...
از این که راهنمایی‌ می‌کنین خییلی ممنون!

من به شخصه 100 بار هم کنکور بدم باز مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر) رو انتخاب می‌کنم.
خیلی‌ها به رشتشون تعصب دارند و از روی تعصب شاید حرفی بزنند ولی من از اکثر رشته‌ها مثل همین مهندسی شیمی که شما می‌خونید خبر دارم و حتی می‌دونم چیا می‌خونید و از چه کتابی!

بحث علاقه رو کنار بذاریم، از نظر بازار کار، مهندسی کامپیوتر گسترده‌تر و متنوع‌تر هست. شما مثلاً اگه لیسانس مهندسی شیمی از خود دانشگاه شریف هم داشته باشی، به ندرت جایی مثل تهران کار گیرت می‌یاد و باید کوچ کنی به جنوب که معایب خودش رو داره. حتی دوستان برای کارآموزی هم مشکل داشتند و نتونستند از تهران جایی پیدا کنند که 240 ساعت مفت براشون کار کنند!
ثانیاً درآمد مهندسی کامپیوتر از نظر من بیشتر از مهندسی شیمی هست. دوستان لیسانسی دارم که با ساعتی 4500 استخدام یه شرکت شدند در حالی که حتی کار پاره وقتی مثل برنامه‌نویسی خیلی بیشتر از این در آمد داره و اختیارت هم دست خودته.
ثالثاً خوشحالم که مهندسی کامپیوتر رو مثل خیلی از دوستان به "اینترنت" یا "آفیس" و ... خلاصه نکردید و حداقل یه دید کلی (گراف و الگوریتم و ...) دارید. البته مهندسی کامپیوتر در ایران بد تعریف شده. مهندسی کامپیوتر در همه جای دنیا همون فیلد سخت‌افزار و معماری کامپیوتری که در ایران هست رو می‌رسونه، و چیزی که به اسم مهندسی نرم‌افزار در ایران رایج هست رو اونا بهش "علوم کامپیوتر" می‌گن (که در ایران علوم کامپیوتر ملغمه‌ای از ریاضی و یه سری درس تئوری هست).
من گرایشم معماری هست و از نظر علاقه و درآمد راضی هستم. البته حالا حالاها دانشجو هستم و به صورت پاره‌وقت کار می‌کنم (البته مشغله‌م خیلی زیاده و اصلاً نمی‌خواستم کار کنم و یه پیشنهادی بود که نتونستم حرفشون رو زمین بندازم).

یه پیشنهاد دارم اینکه اگه به این رشته اومدی، با توجه به علاقه‌ای که داری از 24 ساعت، 12 ساعتش رو به درس و مباحث مربوط به اون (مثلاً اگه از برنامه‌نویسی خوشت میاد، بشین الگوریتمت رو خوب کن یا وارد حوزه‌ی vision یا speech و ... شو) اختصاص بده تا هم سوادت خوب باشه هم ارشد بتونی بری یه دانشگاه خوب تا دستت از همه لحاظ باز باشه. اگه بخوای شناخته شده بشی و توو کارهای بزرگ وارد بشی، حتما باید یه پشتوانه‌ی علمی پشتت باشه و الا می‌تونی یه مدرک آبکی بگیری و از همون اول لیسانس شروع کنی به برنامه‌نویسی وب و ... (آی بدم میاد از این کارا) و پول نسبتاً خوبی هم در بیاری ولی صرفاً یه برنامه‌نویس میشی تا مهندس.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

به نظر من اصل اول انتخاب رشته علاقه هست و اینکه از برتری های رشته کامپیوتر اینه که با یه کامپیوتر و اینترنت می تونی به راحتی خیلی از کارا رو انجام بدی و کسب درآمد هم یکی از این کاراست که با تجارت الکترونیک، برنامه نویسی دسکتاپ و موبایل و وب و گرافیک و کارهای شبکه از جمله هک و امنیت و به نظرم مهمتر از همه ایده پردازی های بزرگ (مثل اپل و مایکروسافت و ردهت و ...)، میشه کسب درآمد و توسعه علم و فناوری کرد. به نظر من توی این رشته هم میشه فعالیت ها رو گروهی انجام داد و هم به تنهایی و اینکه رشته با سرعت زیاد پیشرفت میکنه و بحث های جذاب زیادی رو شامل میشه.

امیدوارم مفید باشه

قسمت اول صحبت‌هاتون از دید کسب درآمد به این رشته نگاه می‌کنه که با طرز فکرم من خیلی تفاوت داره. با برنامه‌نویسی موبایل یا دسکتاپ یا تأمین امنیت دو تا سرور، شما هیچ کمکی به این علم نکردید و خیلی از چیزهایی که یاد گرفتید دور انداخته میشه. به هر حال هر کسی یه نوع نگاه داره و من از دید "علم" به این رشته نگاه می‌کنم.

• Like
واکنش ها: SFYA

MunderLine

عضو جدید
قسمت اول صحبت‌هاتون از دید کسب درآمد به این رشته نگاه می‌کنه که با طرز فکرم من خیلی تفاوت داره. با برنامه‌نویسی موبایل یا دسکتاپ یا تأمین امنیت دو تا سرور، شما هیچ کمکی به این علم نکردید و خیلی از چیزهایی که یاد گرفتید دور انداخته میشه. به هر حال هر کسی یه نوع نگاه داره و من از دید "علم" به این رشته نگاه می‌کنم.

سلام

به نظر من هنوز هم زمینه هایی مثل وب و موبایل خیلی جای پیشرفت داره (همین جور که تکنولوژی های جدیدی در این زمینه هر روزه روی کار میان) و مهمتر از همه که گفتم برای ایده پردازی های بزرگ هست که میشه کمک زیادی به علم و فناوری کرد.

فاطمه طالبی

کاربر بیش فعال
بنده ترم آخر لیسانس نرم افزارم. بله خیلی راضی هستم برای اینکه به رشتم علاقمندم. خیلی از همکلاسیام می نالن از رشته ی ما چون علاقه ندارن. ولی آدم به رشته ای که بیشتر از همه علاقه داشته باشه بیشتر توش موفق هستش بنظرمن.

آخرین ویرایش:

SFYA

عضو جدید
خییییلی ممنون از راهنمایی همه دوستان :smile:
خیلی کمک کردید ;)
باز هم اگه نکته ای توصیه ای داشتید بگید! ممنون

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه تون الافید ...
خیلی موفق باشید ، سی دی رایت کن و تایپیست میشید !!!
نه اینکه از BMW برای عالی‌جناب دعوت‌نامه صادر شده! تازه رایت سی‌دی خیلی بهتر از رفتن به چاله مکانیکیه :w25:

محمدرضا گلـزار

اخراجی موقت
نه اینکه از BMW برای عالی‌جناب دعوت‌نامه صادر شده! تازه رایت سی‌دی خیلی بهتر از رفتن به چاله مکانیکیه :w25:
ما تو ساپیا .. پراید میسازیم ... پررراید
.
.
.
واسه پراید هم بخای ثبت نام کنی امسال 20 میلیون واریز کن شاید 3 سال دیگه بت تحویل بدیم... اونم شااااید هیچ قولی بت نمیدیم :)

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما تو ساپیا .. پراید میسازیم ... پررراید
واسه پراید هم بخای ثبت نام کنی امسال 20 میلیون واریز کن شاید 3 سال دیگه بت تحویل بدیم... اونم شااااید هیچ قولی بت نمیدیم :)
خوب هر وقت تونستی وارد سایپا بشی و خودرو مونتاژ کنی تازه اون موقع می‌تونی بیای ببینیم چیا توو چنته داری.
در مورد پراید هم دو ماه پیش بود قیمت قطعاتی که قرار بود مونتاژ کنید رفت بالا و هیشکی نخرید، مدیر عامل سایپا دید داره ورشکست میشه میگفت جون مادرتون بخرید که ارزون نمیشه.
الان واردات خودرو رو آزاد کنند ببینم ایران خودرو یا سایپا تا آخر هفته می‌تونند سر پا وایسن یا نه؟ هر چند که همینطوری هم پیش بره تا دو سال دیگه ورشکست میشن :)

hoseng

کاربر بیش فعال
همه تون الافید ...
خیلی موفق باشید ، سی دی رایت کن و تایپیست میشید !!!

از نام کاربریت و آواتارت سلیقت قابل تشخیصه:biggrin: و جای هیچ حرفیو باقی نمیذاره. همون گلزار خوبه؟ پراید ;)رو که نمیسازید هنوزم که هنوزه اسمبل (مونتاژ) می کنید

ثالثاً خوشحالم که مهندسی کامپیوتر رو مثل خیلی از دوستان به "اینترنت" یا "آفیس" و ... خلاصه نکردید و حداقل یه دید کلی (گراف و الگوریتم و ...) دارید. البته مهندسی کامپیوتر در ایران بد تعریف شده. مهندسی کامپیوتر در همه جای دنیا همون فیلد سخت‌افزار و معماری کامپیوتری که در ایران هست رو می‌رسونه، و چیزی که به اسم مهندسی نرم‌افزار در ایران رایج هست رو اونا بهش "علوم کامپیوتر" می‌گن (که در ایران علوم کامپیوتر ملغمه‌ای از ریاضی و یه سری درس تئوری هست).

از همون اول لیسانس شروع کنی به برنامه‌نویسی وب و ... (آی بدم میاد از این کارا) و پول نسبتاً خوبی هم در بیاری ولی صرفاً یه برنامه‌نویس میشی تا مهندس.

علوم کامپیوتر شباهت چندانی به گرایش نرم افزار نداره و بیشتر به همون الگوریتم و محاسبات شبیه تا نرم افزار فکر می کنم
شما تو دانشگاه بزرگ درس خوندی و شاید نتونی کسی رو که تو دانشگاه متوسط یا ضعیف درس خونده رو درک کنی
کارهای خلاقانه توی دانشگاه کوچیک (حداقل دانشگاه ما) هیچ جایی نداره
شما هدفت خدمت به علمه درست ولی نباید فقط روش خودت رو خدمت به علم بدونید. من از ترم 5 یا 6 رفتم سمت PHP که یه زبون تحت وب هستش و الان کلی ایده برای پیشرفت این زبون متن باز دارم که نیاز به علم داره و پایه علمیش هم اینه که یه متخصص توی همین زمینه بشی. شما میگی از اینا که از اول میرن دنبال برنامه نویسی و کار بدت میاد اما نظر من اینه که اگه بخوای یه چیزی رو ارتقا بدی باید تو اون زمینه متخصص بشی . مثلا شما به این نکته توجه کن که علم کامپیوتر نسبت به علم های دیگه تو ایران ضعیفترین علمه چون ما فقط مصرف کننده ایم نه تولید کننده. فقط از دست آوردهای علمی شرکت های دیگه استفاده می کنیم و هیچ چیز به خصوصی تولید نمی کنیم

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
علوم کامپیوتر شباهت چندانی به گرایش نرم افزار نداره و بیشتر به همون الگوریتم و محاسبات شبیه تا نرم افزار فکر می کنم
شما تو دانشگاه بزرگ درس خوندی و شاید نتونی کسی رو که تو دانشگاه متوسط یا ضعیف درس خونده رو درک کنی
شما هدفت خدمت به علمه درست ولی نباید فقط روش خودت رو خدمت به علم بدونید. من از ترم 5 یا 6 رفتم سمت PHP که یه زبون تحت وب هستش و الان کلی ایده برای پیشرفت این زبون متن باز دارم که نیاز به علم داره و پایه علمیش هم اینه که یه متخصص توی همین زمینه بشی. شما میگی از اینا که از اول میرن دنبال برنامه نویسی و کار بدت میاد اما نظر من اینه که اگه بخوای یه چیزی رو ارتقا بدی باید تو اون زمینه متخصص بشی . مثلا شما به این نکته توجه کن که علم کامپیوتر نسبت به علم های دیگه تو ایران ضعیفترین علمه چون ما فقط مصرف کننده ایم نه تولید کننده. فقط از دست آوردهای علمی شرکت های دیگه استفاده می کنیم و هیچ چیز به خصوصی تولید نمی کنیم
خوب شما برای اینکه بتونی همون PHP رو ارتقا بدی، اگه از ترم 1 هم به صورت تجربی برید دنبال کار PHP، می‌تونید تووش یه چیزی ابداع کنید؟ از نظر من خیر و لازم هست شما در کنارش درس مربوط با اون رو هم بگذرونید تا بدونید توو دنیا چه خبره و چیکارها کردند و نکردند تا بدونید که اون ایده‌تون به درد بخوره هست یا نه و اگر هست چجوری پیاده‌سازی کنید.
منظور من از کسانی که میرن دنبال برنامه نویسی، اونایی هست که هدفشون کار کردن در بیرون هست و درس ها رو بدون اینکه چیزی یاد بگیرن پاس میکنن تا این وسط یه مدرکی هم گرفته باشند. این جور آدما کم نداشتیم، کدومشون تونستند توو علوم مرتبط با کارشون تاثیری بگذارند؟
اگه مباحث درسی خوب یاد گرفته بشه، نه در حدی که فقط اون درس پاس بشه، نیازی به کار کردن نیست و میتونی متخصص اون زمینه بشی، ولی اگه یکی فقط کار کنه، هیچ وقت دیدش وسیع نمیشه.
ضمناً کاملاً واضحه که منظور من اشخاص نبود که گفتید از کسانی که میرن دنبال برنامه نویسی بدت میاد. منظور من صرف کارهایی بود که مهندسی کامپیوتر رو توو برنامه نویسی خلاصه میکنند و درس هایی که خوندیم هم کشک.

hoseng

کاربر بیش فعال
خوب شما برای اینکه بتونی همون PHP رو ارتقا بدی، اگه از ترم 1 هم به صورت تجربی برید دنبال کار PHP، می‌تونید تووش یه چیزی ابداع کنید؟ از نظر من خیر و لازم هست شما در کنارش درس مربوط با اون رو هم بگذرونید تا بدونید توو دنیا چه خبره و چیکارها کردند و نکردند تا بدونید که اون ایده‌تون به درد بخوره هست یا نه و اگر هست چجوری پیاده‌سازی کنید.
منظور من از کسانی که میرن دنبال برنامه نویسی، اونایی هست که هدفشون کار کردن در بیرون هست و درس ها رو بدون اینکه چیزی یاد بگیرن پاس میکنن تا این وسط یه مدرکی هم گرفته باشند. این جور آدما کم نداشتیم، کدومشون تونستند توو علوم مرتبط با کارشون تاثیری بگذارند؟
اگه مباحث درسی خوب یاد گرفته بشه، نه در حدی که فقط اون درس پاس بشه، نیازی به کار کردن نیست و میتونی متخصص اون زمینه بشی، ولی اگه یکی فقط کار کنه، هیچ وقت دیدش وسیع نمیشه.
ضمناً کاملاً واضحه که منظور من اشخاص نبود که گفتید از کسانی که میرن دنبال برنامه نویسی بدت میاد. منظور من صرف کارهایی بود که مهندسی کامپیوتر رو توو برنامه نویسی خلاصه میکنند و درس هایی که خوندیم هم کشک.

اما اگه مباحث تئوری با مباحث عملی گره نخوره شاید راه به جایی نبریم. من دیدم کسایی رو که تونستن در هنگام کار کردن به یه موضوعی پی ببرن و باعث ابداع یه وسیله یا ایده جدید بشن
و در علم هم کم نظریه ها و روش هایی نداریم که از لحاظ تئوری درسته اما از لحاظ عملی پیاده سازیشون غیر ممکنه و این شاید به دلیل نداشتن آگاهی کامل از پیاده سازیه علم به صورت عملی باشه
همون چیزی که دانشگاه های ما توش خیلی ضعف دارن و آزمایشگاه ها رو هم که خودتون بهتر میدونید. پس دانشجو خودش باید دست به کار شه و با عملی کردن علمش بتونه تجربه کسب کنه و همه چی رو ببینه

آویشن 20

عضو جدید
سلام دوستان
برادرم کنکور92 با رتبه 2600 نرم افزار خوارزمی قبول شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!خیلی علاقمند نیست بیشتر بخاطر دانشگاه ناراضیه.حالا کارنامه سبزش اومده مهندسی مواد علم و صنعت هم آورده.به نظر شما کدوم بهتره؟؟؟؟؟؟خواهش میکنم راهنمایی کنید!!!!!

hesampor

عضو جدید
.............توجه توجه..............
سلام من کارشناسیم که تموم شد رفتم سراغ کار که به این نتایج خیلی مهم رسیدم :
اول بریم سراغ بازار کار : هیچ چیز مهم نیست جز پولدار بودن و پارتی گردن کلف داشتن پس رشته و علاقه ب کنار.............
حالا بریم سراغ احترام :حالا اگه تعدادمون کم بود ی چیزی با این همه کارشناس کامپیوتری که توی مملکت رها شدن ب نظرتون ما هنوزم خیلی مهمیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا هم ارشد هوش می خونم و بدین صورت دوباره خودم رو فعلا سرگرم کردم
بهرحال امیدوارم موفق باشین چون ی نتیجه دیگه هم گرفتم که:
هر چیزی نداشته باشی اما علمت قوی باشه در هر شرایطی موفقی..................

• Like

bandarboys

عضو جدید
آقا منم کارشناسی کامپیوتر خوندم دانشگاه آزاد
درسا رو فقط پاس کردم چون فقط باید جزوه مینوشتیم و پاس میکردیم
استادا هم فقط حرف امتحان و میزدن تا اینکه یه متخصص چی باید بلد باشه
خلاصه من از ترم 5 با یه آشنا رفتم سر یه کار تمام وقت با حقوق نیمه وقت
بعد 10 ترم هم تموم کردم درسمو ، تا 3 سال هم با حقوق 350 هزار تومن کار کردم تا اول امسال که شد 450 هزار تومن
اما الان که یه سال از فارغ التخصیلیم میگزره یه دو ماهی میشه یه کار خوب تو یکی شرکتای خوب پیدا کردم ؛
اما همکلاسیام و هم دوره ای هام هنوز اندر خم یه کوچن و پی کار میگردن
اینم بخاطر اون 3 سالی بود که من تجریبه داشتم و اونا نداشتن
حالا از اینا بگذریم چنتا نکته و نتیجه گیری که بعد این چند سالی که من وارد این رشته و کار شدم اینهاست :

1.با عشق این رشته رو انتخاب کنین ، به خاطر بازار کار اداری نیاین این رشته که وضع استخدامش خیلی خرابه
2.حتما سعی کنید تو هر رشته ای که درس میخونین تجربه کار هم داشته باشین ، چون واسه استخدام مدرک شرط لازم هست اما کافی نیست.
3. اگه میخواین پول در بیارین کلا از هر رشته و حرفه ای میشه در اورد ، فقط باید راهشو پیدا کنین .
بدون تعرف بگم باید رابطه جور کنین واسه خودتون ، یه وجهه و کلاس کاری خیلی شیک بهم بزنین هرچند تخصصی هم ندارین همون کلاس و اعتماد به نفس خودش واستون پول میاره
4. اینکه کلا فکر کارمندی رو از سرتون بیرون کنین چون فقط تلف میشین و نه اندازه زحمتتون پول میگیرین نه ازادی عمل دارین تو کارتون ، تو این رشته دستتون خیلی بازه واسه خلاقیت پس خیلی خوب میشه پول در آورد.

pelak1

عضو جدید
سلام
نرم افزار بهترین رشته دنیاست....... بگو از دستش نده

• Like

RIG

متخصص C#.net
اگه کسی بخاد کار کنه واسش فرقی نداره که چی کاری هست یا نه . دنبال موفقیت باشی تو هر ظمینه ای بهش دست پیدا میکنی....

• Like

l-mohajeri

عضو جدید
کلا رشته ها تو جایگاه خودشون استفاده نمیشن اما من از رشتم راضی هستم و در راستایی قرار گرفتم که مرتبط با تحصیلاتم هست
گرچه انتظار بالاتری داشتم ولی شرایط اینطور صدق میکنه

fffff1991

عضو جدید
از نام کاربریت و آواتارت سلیقت قابل تشخیصه:biggrin: و جای هیچ حرفیو باقی نمیذاره. همون گلزار خوبه؟ پراید ;)رو که نمیسازید هنوزم که هنوزه اسمبل (مونتاژ) می کنید

آیا می دانید....
ایران با وجود مصرف کننده بودن از علم خارجی ها(یا همون ساخت و تولید و راه اندازی کامپیوتر) اما امسال از بین 200 ،300 کشور مقام 19 تولید علم در زمینه های کامپیوتری رو داره!!!

farhad21

عضو جدید
آیا می دانید....
ایران با وجود مصرف کننده بودن از علم خارجی ها(یا همون ساخت و تولید و راه اندازی کامپیوتر) اما امسال از بین 200 ،300 کشور مقام 19 تولید علم در زمینه های کامپیوتری رو داره!!!

میشه واسه این ادعا تون سند هم بیارین !!!
رتبه 19 هم فکرنمی کنم خیلی قابل قبول باشه:smile:

همدم

عضو جدید
سلام. بنظر من بستگی به بازار کار شهری که میخوای مشغول بکار بشی داره. من توی شهر صنعتی زندگی میکنم که تا دلت بخواد پتروشیمی داره. بچه های همدوره ما که شیمی میخوندن همه رفتن و استخدام شدن و الآن وضع همه شونم خوبه ولی ما که کامپیوتر خوندیم اصلا تحویلمونم نگرفتن. اینجا متاسفانه کامپیوتر اصلا رشته تخصصی یا فنی حساب نمیشه. ولی جای دیگه رو نمیدونم شاید برد داشته باشه. لطفا اگه کسی تجربه داره بگه.

بالا