دور دوم مسابقات تالار زمین با جوایز و قوانین جدید

solar flare

مدیر بازنشسته
جواب های صحیح:
1)ب)گسل سن آندریاس در ایالت کالیفرنیاست...فک نمی کنم کسی ندونه و خیلی جاها این نوشته شده اما تو physical geology های مختلف زیاد دیدم...فک کنم تو هر زمین شناسی فیزیکی هم پیدا بشه اما منبع دقیقترش geologica(the origins of the earth)...........q
اون q بخاطر اینه که پرانتز درست نمی شد!!صفحه 207
2)د)کتاب رسوب شناسی دکتر اهری پور
3)د)کتاب ژئوشیمی میسون و زمین شناسی اقتصادی دکتر شهاب پور همینطور تو جزوه سنگ رسوب خودمون;)و این یعنی احتمالا تو تاکر هم هست:biggrin:ترتبیشم اینه:آهک/دولومیت/ژیپس/انیدریت/هالیت/پلی هالیت/نمکهای پتاسیم که دقیق ترتیبش یادم نیست اما همون سیلویت و کارنالیت و کائنیته دیگه...
4)آ)اینم تابلوئه دیگه(وای اینقد دلم می خواست به جاش بذارم لمپروفیر که حد نداره:D)کیمبرلیت...منبعشم غیر از چیزایی که احتمالا خودتون می دونین سنگ شناسی آذرین دکتر همام و تو اقتصادی دکتر شهاب پورم که خوب توضیح داده
نفر اول:
GEOLOGY عزیز با 4 پاسخ صحیح
نفرات دوم:
MAJOR GEOLOGIST عزیز و SARA CERAMIC عزیز هر کدوم با 2 پاسخ صحیح:)خسته نباشید

دوست عزیز ممنون از زحمات شما از شما و همه دوستان خواهش میکنم سوالارو اسونتر در نظر بگیرید چون دوتا سوال 2و3 شما خیلی تخصصی بود شاید خیلی از کاربرای غیر زمین شناس ما نتونن پیدا کنن و این باعث میشه استقبال از مسابقه ما کمتر بشه
با تشکر از زحمات همه دوستان

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز
خب سولار من که سوختم. دگ وقتشه امتیازهارو حساب کنیم و به صاحباشون بدیم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Loving Geologist

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوست عزیز سوال 2 احساس می کنم جوابش غلط است چون گارنت نسبت به کانی روتیل و تورمالین ناپایدارتر است ولی زیرکن به دلیل داشتن پرتوهای رادیواکتیو از گارنت ناپایدارتر است. بر حسب اطلاعاتی که دارم میگم.

Major Geologist

کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دوست عزیز سوال 2 احساس می کنم جوابش غلط است چون گارنت نسبت به کانی روتیل و تورمالین ناپایدارتر است ولی زیرکن به دلیل داشتن پرتوهای رادیواکتیو از گارنت ناپایدارتر است. بر حسب اطلاعاتی که دارم میگم.

جواب های صحیح:
1)ب)گسل سن آندریاس در ایالت کالیفرنیاست...فک نمی کنم کسی ندونه و خیلی جاها این نوشته شده اما تو physical geology های مختلف زیاد دیدم...فک کنم تو هر زمین شناسی فیزیکی هم پیدا بشه اما منبع دقیقترش geologica(the origins of the earth)...........q
اون q بخاطر اینه که پرانتز درست نمی شد!!صفحه 207
2)د)کتاب رسوب شناسی دکتر اهری پور
3)د)کتاب ژئوشیمی میسون و زمین شناسی اقتصادی دکتر شهاب پور همینطور تو جزوه سنگ رسوب خودمون;)و این یعنی احتمالا تو تاکر هم هست:biggrin:ترتبیشم اینه:آهک/دولومیت/ژیپس/انیدریت/هالیت/پلی هالیت/نمکهای پتاسیم که دقیق ترتیبش یادم نیست اما همون سیلویت و کارنالیت و کائنیته دیگه...
4)آ)اینم تابلوئه دیگه(وای اینقد دلم می خواست به جاش بذارم لمپروفیر که حد نداره:D)کیمبرلیت...منبعشم غیر از چیزایی که احتمالا خودتون می دونین سنگ شناسی آذرین دکتر همام و تو اقتصادی دکتر شهاب پورم که خوب توضیح داده
نفر اول:
GEOLOGY عزیز با 4 پاسخ صحیح
نفرات دوم:
MAJOR GEOLOGIST عزیز و SARA CERAMIC عزیز هر کدوم با 2 پاسخ صحیح:)خسته نباشید
آخ جون دعوا.

sanaz_panel

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز ممنون از زحمات شما از شما و همه دوستان خواهش میکنم سوالارو اسونتر در نظر بگیرید چون دوتا سوال 2و3 شما خیلی تخصصی بود شاید خیلی از کاربرای غیر زمین شناس ما نتونن پیدا کنن و این باعث میشه استقبال از مسابقه ما کمتر بشه
آخ که حرف دل منو زدی فریبا جون.نتونستم جوابها رو پیدا کنم:surprised::D

تو از آب گل آلود ماهی نگیر.بازنده:)

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/clear.gif

نقل صریح از کتاب سنگ شناسی رسوبی، حسین پروین
عمده ترین گروههای کانیهای سنگین عبارتند از :
- کانیهای کدر شامل منیتیت، ایلمنیت، هماتیت و لیمونیت
- کانیهای خیلی پایدار شامل زیرکن، تورمالین و روتیل
- کانیهای نیمه پایدار شامل گرونا(گارنت)، آپاتیت، دیستن(کیانیت)، استروئید، اپیدوت، هورنبلند و پیروکسن (که تقریبا ناپایدارند) و بیش از 100 کانی دیگر که مقدار آن در سنگهای رسوبس بسیار نادر است

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
سوالات بنظرم استاندارد بود
قرار بر طرح سوالات ساده توسط غیر زمین شناسها بود که داوطلب نشدن
و ما منتظر طرح سوال از طرف این عزیزان همچنان هستیم

solar flare

مدیر بازنشسته
طبق اطلاعاتی که از دوره پتروگرافی که گذروندم زیرکن به علت پایداری به عنوان جواهر مورد قبول میباشد

REYMOND00

کاربر بیش فعال
وای چه خبر شد یهو!!!همه آنن گویا!!:smile:
خب درباره سوال دو صفحه 15 کتاب رسوب شناسی اهری پور دانشگاه دامغان:
انواع کانیهای سنگین فوق پایدار:مانند زیرکن و تورمالین و رتیل
انواع نیمه پایدار مانند گارنت و آپاتیت و استارولیت و هورنبلند و اپیدوت
انواع ناپایدار مانند الیوین
خب اگه دقت هم بکنیم تو پلاسرها هم ما نیمه پایدار نداریم و فقط پایدارها هستن که باقی می مونن...و خب اگه منظور شما ناپایداری از روی تخریب بیوتیت هست(به عنوان حامل زیرکن)فک کنم اون به زمان طولانی نیاز داره و خب یه کانی زیرکن بلور حساب نمی شه و اگه بخوایم تو موس بسنجیم باید بلور باشه...به یه دونه کانی نمی شه مقیاس داشت...
البته من از دوستان پرسیدم در چه حدی باشه و کلی با خودم کلنجار رفتم که راحت بدم مثلا!!!پس خدا نکنه من استاد شم!!!!:surprised:
ساناز جون شما تو کجا گشتی که نبود؟
درباره سوال 3 هم نظری ندارم و خب به نظرم زیادم سخت نبود چون همه مون می دونیم که دریا ها همیشه درحال رسوبگذاری کربناتن...و وقتی می بینیم جایی ته نشست نمک یا گچ داره که دیگه آبی نیست تقریبا!!!(نمک که بیشتر دیدیم دیگه...)گفتم این شاید یه راهنما باشه...و بخاطر همین از سیلویت یا پلی هالیت و انیدریت اسمی نبردم چون تخصصی می شد و خودم سیلویتو ترم 6 دیدم!!:surprised:

sanaz_panel

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من همیشه از نت جوابها رو پیدا می کنم:D
فکر کنم نتیجه مسابقه خودش اثبات این باشه که سوالها زیاد هم اسون نبود:D

REYMOND00

کاربر بیش فعال
من همیشه از نت جوابها رو پیدا می کنم:D
فکر کنم نتیجه مسابقه خودش اثبات این باشه که سوالها زیاد هم اسون نبود:D

خواهر شما جوری می گید انگار که همیشه تعداد شرکت کننده ها از تعداد انگشتای دست بیشتر بوده همه هم 4 تا رو درست می زدن!!!:razz: باشه من خیلی سخت طرح کردم شرمنده اخلاق ورزشی شما:Dدفعه بعد جبران کنم براتون:biggrin:

Loving Geologist

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/clear.gif

نقل صریح از کتاب سنگ شناسی رسوبی، حسین پروین
عمده ترین گروههای کانیهای سنگین عبارتند از :
- کانیهای کدر شامل منیتیت، ایلمنیت، هماتیت و لیمونیت
- کانیهای خیلی پایدار شامل زیرکن، تورمالین و روتیل
- کانیهای نیمه پایدار شامل گرونا(گارنت)، آپاتیت، دیستن(کیانیت)، استروئید، اپیدوت، هورنبلند و پیروکسن (که تقریبا ناپایدارند) و بیش از 100 کانی دیگر که مقدار آن در سنگهای رسوبس بسیار نادر است

استاد اهری پور از استادید دوران لیسانس من بودند. فقط زمانی که از انحلال صحبت بشه گارنت از زیرکن ناپایدارتر می شود و لی در کل گارنت یکی از پایدارترین کانی های سنگین هست.
نوشته ی کتاب سنگ شناسی رسوبی تاکر ترجمه موسوی حرمی
گارنت می تواند در مطالعه منشا بسیار مفید باشد زیرا گارنت ها بسیار پایدار هستند.
البته ببخشید جسارت کردم ولی بر مبنای اطلاعاتی که دارم عرض می کنم و تعداد مقالات خارجی که خوندم از آنجایی که گارنت و تورمالین جزء کانی های پایدار هستند برای مطالعه منشا یک سنگ بکار می روند و از زیرکن به دلیل ناپایداری استفاده نمی شود.
و زمانی که از پایداری یک کانی صحبت میشه منظور زمانی است که این کانی در دل زمین و در داخل سنگ هست نه زمانی که نگین انگشتر شده.

REYMOND00

کاربر بیش فعال
بهتره خودمونو با بالاتریها مقایسه کنیم ساناز عزیز!!!یه استادی داشتیم هی افتخار می کرد که ما از افغانستان بهتریم و امکانات بیشتر داریم!!!!حالا بیا به این حالی کن که افغانستان مهم نیست برو ببین دانشگاههای آمریکا چه می کنن...رفته بودم سایت دانشگاه آریزونا عکس دانشجوها رو گذاشته بودن که با رفتینگ رفته بودن فیلد!!!!خب شما هم ببین یک نفر 4 تاشم درست جواب داده و بهتره کم کاری رو گردن چیزای دیگه نندازیم!!!من ابدا قصد توهین ندارم...اما من از روی کتاب هم نوشتم اما گویا دوستان قبول ندارن!!!
و الانم اقتصادی شهاب پور رو دیدم که حتی تو یه دونه از پلاسرها ما گارنت نداریم...و مبانی اقتصادی یعقوب رو هم که نگاه کردم اشاره ای نشده فقط اینکه حواستون هست گارنت دگرگونیه و هر کانیی که دور از شرایط زمین تشکیل شده باشه 100% ناپایدارتره دیگه درسته؟حتی درباره کوارتز که دگرگونیش ناپایداره و تمایل به تبدیل شدن به تک کریستالی داره!!!!و گارنت گویا باید تو ماسه و ماسه سنگها حفظ بشه ولی همونطور که می بینین زیرکن پلاسر هم تشکیل می ده حتی تو مبانی یعقوب پور هم اسمی از گارنت نبرده و زیرکن هست!!!
من که از خودم ننوشتم دوستان!!!و مشکلی هم با به نقد کشیده شدن ندارم اما نه به هر وجهی!!!
و وقتی صحبت از پایداری می شه 99% یعنی در سطح زمین ...پس عکس نمودار باون که یاد گرفتیم برای کی بود؟نکنه وقتی درون زمین هستن؟نه درمواقعی استفاده می شه که در سطح سنگ داشته باشیم و بخوایم مقایسه ای داشته باشیم!!!
و همه اون سنگها همونطور که هم من هم geology عزیز نوشتن پایدار هستن...و خب زیر میکروسکپ زیرکن به خاطر هافنیومش بیوتیت رو تخریب می کنه وگرنه فک نکنم دلیل دیگه ای داشته باشه که ازش استفاده نشه!!!و ین به این معنا نیست که ناپایداره!!!

REYMOND00

کاربر بیش فعال
ممنون که من رو از قلم انداختید:gol:

وا!!!من دیدم اسم شما رو که!!!بیشترین امتیازم مال شما بود فک می کنم!!!!60 امتیاز!!!:surprised:نکنه با این 2-3 ساعتی که امروز خوندم زدم به سیم آخر و همه چیو قاطی پاتی کردم؟:eek::surprised::confused:برای خودم نگرانم !!!!

Major Geologist

کاربر ممتاز
ممنون که من رو از قلم انداختید:gol:

سولار 60 امتیاز واسه شما نوشته بودن ولی می بینید که ویرایش کرده. دلیلشو دگ نمی دونم اما قبل ویرایش یادمه و مططمئنم 60 امتیاز شمارو نوشته بودن.

solar flare

مدیر بازنشسته
اول سلام
دوم ببخشید سوالات دیر شد راستش صبح که سایت مشکل داشت بعد هم من پای درس بودم
اما سوالات این هفته

1) زمان لازم برای هر رودخانه جهت رسیدن به بلوغ به کدام عامل بستگی ندارد؟
الف) قدرت فرسایشی رودخانه
ب) نوع موادی که رودخانه باید آنها را حفر کند
ج) دبی رودخانه
د) بلندی آن از سطح اساس

2) دره کافتی جزء کدام محیط رسوبی قرار میگیرد؟
الف) دریای ژرف
ب) غیر دریایی تا دریایی
ج) رودخانه ای تا دلتایی
د) دریاچه هایی که تدریجا به دریای کم عمق تبدیل میشود

3) نظریه جهان در حال انبساط با کدام مبحث فیزیکی قابل توجیه است؟
الف) قانون دوم نیوتون
ب) قانون کیرشهف
ج) اثر داپلر
د) اثر نیروی جاذبه دو جسم بر هم

4) کدام گزینه برای تطابق لایه مورد استفاده قرار نمیگیرد؟
الف) لایه های شاخص
ب) توالی مشخصی از لایه ها
ج) ضخامت لایه ها
د) شیب لایه ها

آخرین ویرایش:

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
جدی میگی؟ می خوام بدونم واقعا سخت بوده یا من خیلی دگ تعطیلم؟
من توی موضوعات خاصی بهتر می تونم جواب بدم و این موضوع جزء اونا نیس
واسه همین سخت بود برام

آخرین ویرایش:

REYMOND00

کاربر بیش فعال
اینقدر سخت بود که من یدونشم ترسیدم جواب بدم. :D

me too:surprised: even one of them!!!:cry:
so much hard dear administrator:eek::surprised:
حالا من بسیار اطلاعات فیزیکیم خوب بوووووووووووود مثلا!!!!(دیگه باید بگم بده!!!)یعنی ذهنم یاری نکرد بهشون فک کنم!!!!در این حد!!!

sanaz_panel

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1. الف
2.ب
3.ج
4.د

چقدر سخت ! :surprised:

1. ج
2. د
3. ج
4. د

چقدر سخت ! :surprised:

من از اینکه سوالا سخت بوده از همه تون معذرت میخوام دفعه بعد جبران میکنم:D

اینقدر سخت بود که من یدونشم ترسیدم جواب بدم. :D

me too:surprised: even one of them!!!:cry:
so much hard dear administrator:eek::surprised:
حالا من بسیار اطلاعات فیزیکیم خوب بوووووووووووود مثلا!!!!(دیگه باید بگم بده!!!)یعنی ذهنم یاری نکرد بهشون فک کنم!!!!در این حد!!!

من چی می تونم بگم دیگه؟

REYMOND00

کاربر بیش فعال
اول سلام
اما سوالات این هفته

ج) دبی رودخانه
د) بلندی آن از سطح اساس

الف) دریای ژرف
ب) غیر دریایی تا دریایی
ج) رودخانه ای تا دلتایی

الف) قانون دوم نیوتون
ب) قانون کیرشهف
ج) اثر داپلر

الف) لایه های شاخص
ج) ضخامت لایه ها
د) شیب لایه ها

فقط تست می کنم خودمو وگرنه وقت ندارم بگردم!!!
1)ج
2)د
3)ج
4)د
(دروغ نگم یکم وبگردی هم کردم:(حالا تا خدا چی بخواد!!!

danaye

عضو جدید
اول سلام
اما سوالات این هفته

ج) دبی رودخانه
د) بلندی آن از سطح اساس

الف) دریای ژرف
ب) غیر دریایی تا دریایی
ج) رودخانه ای تا دلتایی

الف) قانون دوم نیوتون
ب) قانون کیرشهف
ج) اثر داپلر

الف) لایه های شاخص
ج) ضخامت لایه ها
د) شیب لایه ها

سلللللللام
اینم جوابای من
/
1>د
2>ج
3> د
4>ج