[ دوربین های سری Plus لایکا ] پرسش و پاسخ

surveyor boy

عضو جدید
من یه دوربین TS02 power سری plus لایکا دارم که 2و3 ماهی میشه خریدمش،به نظرم EDM این دوربین نسبت به دوربین های دیگه ضعیف تره،نسبت به TCها که اصلا قابل مقایسه نیست،نسبت به TS های سری Flexline هم از نظر سرعت قرائت کندتره و موقع خوندن بعضی وقتا خیلی اذیت میکنه،حتی بعضی وقتا که تارهای رتیکول وسط منشور اروره عجیب signal too strong رو میده که تا حالا تو دوربین های دیگه همچین اروری ندیدم،چیزه دیگه ای که برام عجیبه موقع خوندن نور قرمز خیلی شدیدی از تو لنز دیده میشه تو همه ی ساعت های روز مخصوصا وقتی که هوا یکم تاریک باشه که خیلی شدیده و کسی که منشور گرفته اگه تو دوربین نگاه کنه مثله این میمونه که داره تو نوره جوشکاری نگاه میکنه
موقع تخلیه دوربین هم همه ی ایستگاه گذاری ها داخل فایل تخلیه شده هست در حالی که نباید اینجوری باشه،free station ها با مختصات 0 تخلیه نمیشه و مختصات داره

پیش تعمیرکارم بردم گفت هیچ مشکلی نداره،از چند نفرم شنیدم که EDM دوربین های سری plus این جوریه و ضعیف تره نسبت ب سری های قدیمی تر

حالا میخوام ببینم دوربین من فقط این طوریه یا همه ی دوربین های سری plus این جورین؟از دوستانی که با این سری کار کردن ممنون میشم اگه جواب بدن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

artemis2009

عضو جدید
نه مهندس مال شما ایراد داره من خودم هم 06 هم 09 دارم ولی اصلا اینجوری که میگین نیست خیلی راضیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
من یه دوربین TS02 power سری plus لایکا دارم که 2و3 ماهی میشه خریدمش،به نظرم EDM این دوربین نسبت به دوربین های دیگه ضعیف تره،نسبت به TCها که اصلا قابل مقایسه نیست،نسبت به TS های سری Flexline هم از نظر سرعت قرائت کندتره و موقع خوندن بعضی وقتا خیلی اذیت میکنه،حتی بعضی وقتا که تارهای رتیکول وسط منشور اروره عجیب signal too strong رو میده که تا حالا تو دوربین های دیگه همچین اروری ندیدم،چیزه دیگه ای که برام عجیبه موقع خوندن نور قرمز خیلی شدیدی از تو لنز دیده میشه تو همه ی ساعت های روز مخصوصا وقتی که هوا یکم تاریک باشه که خیلی شدیده و کسی که منشور گرفته اگه تو دوربین نگاه کنه مثله این میمونه که داره تو نوره جوشکاری نگاه میکنه
موقع تخلیه دوربین هم همه ی ایستگاه گذاری ها داخل فایل تخلیه شده هست در حالی که نباید اینجوری باشه،free station ها با مختصات 0 تخلیه نمیشه و مختصات داره

پیش تعمیرکارم بردم گفت هیچ مشکلی نداره،از چند نفرم شنیدم که EDM دوربین های سری plus این جوریه و ضعیف تره نسبت ب سری های قدیمی تر

حالا میخوام ببینم دوربین من فقط این طوریه یا همه ی دوربین های سری plus این جورین؟از دوستانی که با این سری کار کردن ممنون میشم اگه جواب بدن
وای وای خدای من شما داری منشور رو با لیزر می خونی! signal too strang یعنی بازتاب سیگنال لیزر بسیار شدیده و دهن edm داره سرویس میشه. اگه زیاد این کار ادامه پیدا کنه edm کاملا میسوزه. من پلاس ندارم ولی شنیدم که مقداری ضعیف تره. اگه مطمئن هستی که edm برای منشور رو روی Prism standard Round میذاری و باز هم نور قرمز شدید و اررور Signal too strong رو میده پس قطعا" edm شما مشکل سخت افزاری و یا نرم افزاری داره

surveyor boy

عضو جدید
وای وای خدای من شما داری منشور رو با لیزر می خونی! signal too strang یعنی بازتاب سیگنال لیزر بسیار شدیده و دهن edm داره سرویس میشه. اگه زیاد این کار ادامه پیدا کنه edm کاملا میسوزه. من پلاس ندارم ولی شنیدم که مقداری ضعیف تره. اگه مطمئن هستی که edm برای منشور رو روی Prism standard Round میذاری و باز هم نور قرمز شدید و اررور Signal too strong رو میده پس قطعا" edm شما مشکل سخت افزاری و یا نرم افزاری داره

مهدنس جان 120% درصد مطمئنم که روی حالت قرائت لیزر نیست،نمیدونم چرا به هرکی می گم اول همینو میگه که رو لیزر داری منشورو میخونی،همیشه این ارور رو نمیده بعضی وقتا فقط این ارور میاد،ولی اون نور قرمز شدید همیشه هست انگار سیگنالی که میفرسته برای قرائت خیلی قویه
یعنی هیشکی دوربین plus نداره یا کار نکرده باهاشون؟؟؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
مهدنس جان 120% درصد مطمئنم که روی حالت قرائت لیزر نیست،نمیدونم چرا به هرکی می گم اول همینو میگه که رو لیزر داری منشورو میخونی،همیشه این ارور رو نمیده بعضی وقتا فقط این ارور میاد،ولی اون نور قرمز شدید همیشه هست انگار سیگنالی که میفرسته برای قرائت خیلی قویهیعنی هیشکی دوربین plus نداره یا کار نکرده باهاشون؟؟؟
پس اگه با لیزر نمی خونی دوربین مشکل اساسی داره هرچه سریع تر تا دیر نشده ردش کن بره

surveyor boy

عضو جدید
پس اگه با لیزر نمی خونی دوربین مشکل اساسی داره هرچه سریع تر تا دیر نشده ردش کن بره

انقدر سرم شلوغه که یه روزم نمیتونم بدون دوربین بمونم،باید ببرمش پیش چند تا تعمیرکار دیگه هم نشونش بدم فکر کنم که اونا هم میگن بزار بمونه چند روز اینجا،فعلا که داره کارمو راه میندازه تا وقت کنم ببرمش نشونش بدم
:confused:

mostafades

عضو جدید
منم ts02 plus دارم منم این نور قرمز را بارها دیدم ، اصلا نمیدونم چطوری باید خاموشش کنم !!!
عجیبه من اصلا از edm استفاده نمیکنم چطوری فعاله !!!
حتی در فاصله 300 متری هم این نور باشدت دیده شده
لطفا راهنمایی بفرمائید
کمک کمک کمک کمک کمک کمک

skyplex

کاربر فعال
من هم گاهی وقت ها که جالون دست گرفتم و به دوربین نگاه میکنم یک نور قرمز می بینم مثل جوشکاری...جریانش چیه؟

surveyorboy998

عضو جدید
بعد گذشت 10 ماه از خرید دوربین و انجام انواع و اقسام کارای نقشه برداری باهاش دیگه عادت کردم به اون نور قرمز شدید،هیج مشکلی هم ایجاد نکرده تا حالا،از چند نفر شنیدم که تکنولوژی edm تو سری پلاس نسبت به سری های قبل عوض شده که باعث شده دوربین کم مصرف تر شه که این مورد هم یه بار بهم ثابت شد یه باتری دوبل که تقریبا خالی بود و روی یه دوربین 02 سری flexline بود،این باتری انقد خالی بود که دوربین روشن نمیشد باتری رو درآوردم گذاشتم روی یه 02 پلاس ذر کمال تعجب دوربین روشن شد و به راحتی چند ساعت کار کردم باهاش
خلاصه که انگتر عادیه اون نور قرمز و مشکلی ایجاد نمیکنه

surveyorboy998

عضو جدید
من هم گاهی وقت ها که جالون دست گرفتم و به دوربین نگاه میکنم یک نور قرمز می بینم مثل جوشکاری...جریانش چیه؟

تو دوربینای دیگه معمولا تو ساعتایی که هوا یکم تاریک تره ممکن اون قرمز ببنید که مربوط به موجی که دوربین برای قرایت منشور میفرسته که بعضی وقتا دیده میشه ولی اکثر مواقع شما نوری نمی بینین

surveyorboy998

عضو جدید
منم ts02 plus دارم منم این نور قرمز را بارها دیدم ، اصلا نمیدونم چطوری باید خاموشش کنم !!!
عجیبه من اصلا از edm استفاده نمیکنم چطوری فعاله !!!
حتی در فاصله 300 متری هم این نور باشدت دیده شده
لطفا راهنمایی بفرمائید
کمک کمک کمک کمک کمک کمک

منظورتوت از اینکه از edm استفاده نمی کنین اینه که اصلا هیچ قرایتی انجام نمیدین یعنی با دوربین هیج کاری نمی کنین و اون نور قرمز همیشه هست؟شاید laserpoint دوربینتون همیشه روشن که اون نور قرمز که برا لیزر همیشه میبینین،اگه در حالت قرایت منشور اون نور میبینین مشکل خاصی نداره و عادیه تو سری پلاس،اگه هیچ کدون از این حالتا نیست پس حتما ببرینش پیش یه تعمیرکار

mostafades

عضو جدید
منظورتوت از اینکه از edm استفاده نمی کنین اینه که اصلا هیچ قرایتی انجام نمیدین یعنی با دوربین هیج کاری نمی کنین و اون نور قرمز همیشه هست؟شاید laserpoint دوربینتون همیشه روشن که اون نور قرمز که برا لیزر همیشه میبینین،اگه در حالت قرایت منشور اون نور میبینین مشکل خاصی نداره و عادیه تو سری پلاس،اگه هیچ کدون از این حالتا نیست پس حتما ببرینش پیش یه تعمیرکار

من از edm استفاده نمیکنم ولی در زمان قرائت منشور این نور از فاصله خیلی دور با شدت دیده میشه ، لطفا راهنمایی بفرمائید من edm را چه گزینه ای قرار بدم که خیالم راحت شه ای دی ام خاموشه ؟
عجیبه برام

surveyorboy998

عضو جدید
من از edm استفاده نمیکنم ولی در زمان قرائت منشور این نور از فاصله خیلی دور با شدت دیده میشه ، لطفا راهنمایی بفرمائید من edm را چه گزینه ای قرار بدم که خیالم راحت شه ای دی ام خاموشه ؟
عجیبه برام

درسته تو فاصله زیاد خیلی بیشتر معلومه این نور قرمز،مشکلی نداره این نور خیالتون راحت،وقتی میخواین منشور رو قرایت کنین edm باید روی حالت p-pricise یا p-pricise & fast باشه،که تو حالت p-pricise & fast دوربین طول موجای بلندتری میفرسته و قرایت زودتر انجام میشه که معمولا تو کارای برداشت مثل توپوگرافی رو این حالت میزارن edm،حالت p-pricise هم دقیق ترین حالت قرایت منشور که سرعت کمتری داره قرایت

hek

عضو جدید
سلام دوستان حالا که بحث سری پلاس هست
من هم از سرعتش زیاد راضی نیستم و فک می کنم از لحاظ سرعتی در حد 407 لایکا باشه البته یکی دوتا دیگه از دوستان هم که کار کرده بودن همینو گفتن ولی از لحاظ مصرف باطری و ... عالی هست به این راحتی ها تموم نمیشه در ضمن مال من t02 pluse r500 هست که البته برد لیزرش تا 250 متر هم بیشتر نیست
آیا نباید تا 500 متر لیزر جواب بده

surveyorboy998

عضو جدید
سلام دوستان حالا که بحث سری پلاس هست
من هم از سرعتش زیاد راضی نیستم و فک می کنم از لحاظ سرعتی در حد 407 لایکا باشه البته یکی دوتا دیگه از دوستان هم که کار کرده بودن همینو گفتن ولی از لحاظ مصرف باطری و ... عالی هست به این راحتی ها تموم نمیشه در ضمن مال من t02 pluse r500 هست که البته برد لیزرش تا 250 متر هم بیشتر نیست
آیا نباید تا 500 متر لیزر جواب بده

500 متر برد اسمی دستگاه که تو روز قرایت با این برد روی لیزر غیرممکن نهایت بردی که بتونین با لیزر بخونین تو روز همون 250 متر،تو شب راحت 500 متر هم میتونین قرایت کنین،شاید تو دوربین های ultra که برد لیزرشون 1000 متر،بشه 500 متر هم قرایت کرد،ولی منطقی اینه که همون 200 متر شما قرایت کنین چون بالای این فاصله دیگه تشخیص درست شکل عوارض خیلی سخته

skyplex

کاربر فعال

مهندس گرامی
من مدل 06 کم تر از شش ماه خریدم
امروز پیام signal foo strong بارها برایم ظاهر شد.
یعنی یک نقطه که خاستم برداشت کنم چندین بار این پیام ظاهر شد.
حال من نمیدانم علت بروز این پیام چیست.
ایا شما نظری دارید یا خیر...
ایا امکان تعمیرش هست یا نه؟در ضمن گارانتی جوبایته

البته جهت اطلاع بگویم که قبلش دستم الکی رفت تو منوها و من متوجه نبودم.
شاید در این حین گزینه ای عوض شده باشد ناخوداگاه در تنظیمات توربین.

لطفا بفرمایید کدام منو اگر گزینه هاش تغییر بکنه این پیام میده تا اون گزینه رو درستش بکنم.
با تشکر

skyplex

کاربر فعال
مهندس گرامی
من مدل 06 کم تر از شش ماه خریدم
امروز پیام signal foo strong بارها برایم ظاهر شد.
یعنی یک نقطه که خاستم برداشت کنم چندین بار این پیام ظاهر شد.
حال من نمیدانم علت بروز این پیام چیست.
ایا شما نظری دارید یا خیر...
ایا امکان تعمیرش هست یا نه؟در ضمن گارانتی جوبایته

البته جهت اطلاع بگویم که قبلش دستم الکی رفت تو منوها و من متوجه نبودم.
شاید در این حین گزینه ای عوض شده باشد ناخوداگاه در تنظیمات توربین.

لطفا بفرمایید کدام منو اگر گزینه هاش تغییر بکنه این پیام میده تا اون گزینه رو درستش بکنم.
با تشکر

در ضمن الان که نگاه کردم در منوی edm قسمت mode روی np-precise قرار گرفته بوده و برداشت ها با این گزینه انجام شد.

شاید عیب کار از همین بوده است؟

به علاوه حال که ما با این گزینه برداشت کرده ایم ایا برداشت ها اشتباه هستند و اصلا دوباره برداشت بکنیم/؟

surveyorboy998

عضو جدید
در ضمن الان که نگاه کردم در منوی edm قسمت mode روی np-precise قرار گرفته بوده و برداشت ها با این گزینه انجام شد.

شاید عیب کار از همین بوده است؟

به علاوه حال که ما با این گزینه برداشت کرده ایم ایا برداشت ها اشتباه هستند و اصلا دوباره برداشت بکنیم/؟

مهندس جان حالت np-precise برای قرایت با لیزر و بدون منشور،اگه رو این حالت با منشور برداشت کردین ارور signal too strong کاملا طبیعیه چون لیزر به منشور برمیخوره و با شدت بیشتری به دستگاه برمیگرده که اصلا برای edm دستگاه خوب نیست و بهش اسیب میرسونه،برای قرایت با منشور باید edm رو حالت p-pricise یا p-pricise & fast باشه که فرقشونم تو پستای قبلیم گفتم
راجب اشتباه بودن برداشتهاتون،اگه با منشور داشتین قرایت انجام میدادین چون وقتی edm روی حالت np-pricise باشه ارتفاع منشور به صورت خودکار میره روی 0،پس اگه با منشور و ژالون رو این حالت قرایت کردین و ارتفاع منشور هم درست نکردین تو تنظبمات پس برداشتاتون از نظر ارتفاعی اشکال داره،برای تصحیح هم باید ارتفاع ژالون(معمولا 1.30)رو از همه ارتفاعات نقاط برداشتتون کم کنین

skyplex

کاربر فعال
مهندس جان حالت np-precise برای قرایت با لیزر و بدون منشور،اگه رو این حالت با منشور برداشت کردین ارور signal too strong کاملا طبیعیه چون لیزر به منشور برمیخوره و با شدت بیشتری به دستگاه برمیگرده که اصلا برای edm دستگاه خوب نیست و بهش اسیب میرسونه،برای قرایت با منشور باید edm رو حالت p-pricise یا p-pricise & fast باشه که فرقشونم تو پستای قبلیم گفتم
راجب اشتباه بودن برداشتهاتون،اگه با منشور داشتین قرایت انجام میدادین چون وقتی edm روی حالت np-pricise باشه ارتفاع منشور به صورت خودکار میره روی 0،پس اگه با منشور و ژالون رو این حالت قرایت کردین و ارتفاع منشور هم درست نکردین تو تنظبمات پس برداشتاتون از نظر ارتفاعی اشکال داره،برای تصحیح هم باید ارتفاع ژالون(معمولا 1.30)رو از همه ارتفاعات نقاط برداشتتون کم کنین

با تشکر
وقتی که دوربین توجیه شد دیدم که ارتفاع رفلکتور صفر زده...تعجب کردم که چرا صفر شده اما علت ماجرا را نفهمیدم .... بعدش دکمه استارت زدم و ارتفاع رفلکتور رو درست کردم.
یعنی در زمان توجیه ارتفاع رفلکتور صفر بوده اما نقاط با ارتفاع رفلکتور صحیح انجام دادم.
به نظرتون در این حالت چی میشه؟ برداشت اشتباه و بی ارزش است یا باید با اصلاح معتبرشون کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با تشکر
وقتی که دوربین توجیه شد دیدم که ارتفاع رفلکتور صفر زده...تعجب کردم که چرا صفر شده اما علت ماجرا را نفهمیدم .... بعدش دکمه استارت زدم و ارتفاع رفلکتور رو درست کردم.
یعنی در زمان توجیه ارتفاع رفلکتور صفر بوده اما نقاط با ارتفاع رفلکتور صحیح انجام دادم.
به نظرتون در این حالت چی میشه؟ برداشت اشتباه و بی ارزش است یا باید با اصلاح معتبرشون کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما وقتی اشتباهی منشور رو با لیزر بخونی یه خطای توجیه مختصاتی 3 سانتی هم ایجاد میشه. فرمتی از تخلیه هست که به شما اطلاعات نحوه توجیه و منجمله نوع منشور و ارتفاع منشور رو حین توجیه میده و تک تک نقاط برداشتی رو هم ارتفاع منشور رو میده. تا حدودی در فرمت IDX این مورد رو می تونی دنبال کنی. اگه شانس داشته باشی لازم نیست دوباره بری تو سایت و تو دفتر برداشت ها اصلاح میشن.

skyplex

کاربر فعال

یعنی شما اعتقاد دارید اگر ما توجیه را با ارتفاع رفلکتور صفر و باقی نقاط را با ارتفاع رفلکتور 1.65 قرایت کرده باشیم در این حالت باید نقاط برداشتیمون رو ارتفاعشون 1.65 ازشون کم کنیم؟
یا اینکه باید 1.65 بهشون اضاف کنیم؟

skyplex

کاربر فعال
شما وقتی اشتباهی منشور رو با لیزر بخونی یه خطای توجیه مختصاتی 3 سانتی هم ایجاد میشه. فرمتی از تخلیه هست که به شما اطلاعات نحوه توجیه و منجمله نوع منشور و ارتفاع منشور رو حین توجیه میده و تک تک نقاط برداشتی رو هم ارتفاع منشور رو میده. تا حدودی در فرمت IDX این مورد رو می تونی دنبال کنی. اگه شانس داشته باشی لازم نیست دوباره بری تو سایت و تو دفتر برداشت ها اصلاح میشن.

بله... این موضوع بررسی شد.
در هنگام توجیه ارتفاع صفر اما نقاط با ارتفاع رفلکتور 1.65 برداشت شدند.
تحلیل شما چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
بله... این موضوع بررسی شد.
در هنگام توجیه ارتفاع صفر اما نقاط با ارتفاع رفلکتور 1.65 برداشت شدند.
تحلیل شما چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خوب باید این رو هم بگید ارتفاع صحیح منشور برای توجیه چی بوده؟ و ارتفاع صحیح منشور برای برداشت چی بوده؟

skyplex

کاربر فعال
خوب باید این رو هم بگید ارتفاع صحیح منشور برای توجیه چی بوده؟ و ارتفاع صحیح منشور برای برداشت چی بوده؟

ارتفاع منشور در برداشتها 1.65 بوده

ارتفاع صحیح در توجیه نیز 1.65 بوده که اشتباها صفر توجیه کردم.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ارتفاع منشور در برداشتها 1.65 بوده

ارتفاع صحیح در توجیه نیز 1.65 بوده که اشتباها صفر توجیه کردم.
فرض کنین ارتفاع منشور رو برای توجیه 1000 وارد می کردین خوب در نتیجه ارتفاع H0 دوربین در میومد حدود 1000 و وقتی برداشت با ژالن 1.65 برداشت می کردین برداشت هاتون هم حدود 1000 در میومد! نتیجه اخلاقی باید عدد 1000 رو از برداشتها تون کم می کردین! نتیجه اخلاقی پس حالا باید 1.65 به همه برداشت ها اضاف کنین (دقت کنین -1.65 منهای صفر میشه +1.65)

mostafades

عضو جدید
با سلام و احترام خدمت اساتید گرامی
من یک دوربین ts02 plus دارم امروز که بعد از یک ماه روشنش کردم پیغامی با متن زیر بر روی صفحه نمایش داد
check and adjustment recommended!
Hz-collimation was determined more than six months ago!
لطفا راهنمایی بفرمائید این پیغام برای چیست ؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
من یک دوربین ts02 plus دارم امروز که بعد از یک ماه روشنش کردم پیغامی با متن زیر بر روی صفحه نمایش داد

این پیغام برای یاداوری کالیبراسیونه که هر 6 ماه بهتره انجام بشه. بدین دوربین رو کالیبره کنن تا پیغام دیگه نیاد و الا باید مدام چک کنین تا عملکرد دوربین صحیح باشه. این موارد شامل زیره:
1- صحت محاسبه طول با منشور و لیزر
2- صحت لیزر سانتراژ
3- صحت زاویه افق
4- صحت زاویه قائم
5- صحت تراز دستگاه
البته توی دفترچه دوربین نوشته توصیه میشه وقتی دمای کالیبره با دمای کارگاه بیش از 20 درجه (فکر کنم) متفاوت شه، در حمل و نقل های طولانی، در کارهایی که دقت بالا مورد نیازه و هر سه ماه دوربین رو کالیبره کنین.

mostafades

عضو جدید

این پیغام برای یاداوری کالیبراسیونه که هر 6 ماه بهتره انجام بشه. بدین دوربین رو کالیبره کنن تا پیغام دیگه نیاد و الا باید مدام چک کنین تا عملکرد دوربین صحیح باشه. این موارد شامل زیره:
1- صحت محاسبه طول با منشور و لیزر
2- صحت لیزر سانتراژ
3- صحت زاویه افق
4- صحت زاویه قائم
5- صحت تراز دستگاه
البته توی دفترچه دوربین نوشته توصیه میشه وقتی دمای کالیبره با دمای کارگاه بیش از 20 درجه (فکر کنم) متفاوت شه، در حمل و نقل های طولانی، در کارهایی که دقت بالا مورد نیازه و هر سه ماه دوربین رو کالیبره کنین.

ممنونم از راهنماییتون
فقط موردی که هست اینه که این دوربین الان 3 ماه روشن نشده یعنی اینکه کاری باش انجام ندادیم و 6 ماه پیش آکبند خریدم !! آیا برای این دوربین که جمعا 3000 نقشه قرائت کرده کالیبره لازمه ؟؟؟
یا اینکه کلا باید هر 6 ماه کالیبره بشه ؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ممنونم از راهنماییتون
فقط موردی که هست اینه که این دوربین الان 3 ماه روشن نشده یعنی اینکه کاری باش انجام ندادیم و 6 ماه پیش آکبند خریدم !! آیا برای این دوربین که جمعا 3000 نقشه قرائت کرده کالیبره لازمه ؟؟؟
یا اینکه کلا باید هر 6 ماه کالیبره بشه ؟

من بودم میذاشتم برای 6 ماه بعدی

بالا