دلفین‌ها صاحب مترجم اختصاصی زیرآبی شدند

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
[h=1] دلفین‌ها صاحب مترجم اختصاصی زیرآبی شدند

[/h]

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان

کد خبر: 92092618101
سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴یک دانشمند جانورشناس موفق به ساخت یک مترجم زیرآبی با هدف رمزگشایی زبان دلفین‌ها و امکان برقراری ارتباط با آنها شده است.
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دلفین‌ها زندگی‌ اجتماعی پیچیده‌ای دارند و می‌توانند عواطفشان را از طریق زبان بدنی و همچنین سیگنال‌های سونار زیرآب بیان کنند.
اما این پرسش همواره مطرح بوده که آیا این موجودات خارق‌العاده دارای زبان هستند و در صورت داشتن چنین زبانی، در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند.
محققان از دهه 1960 تاکنون در تلاش برای یافتن پاسخی به این پرسش‌ها بوده‌اند.
در یک آزمایش عجیب، «جان لیلی» دانشمند علوم اعصاب آمریکایی در تلاش برای مشاهده امکان صحبت‌کردن دلفین‌ها با انسان‌ها، به این حیوانات ماده ال‌اس‌دی داد.
از آن زمان به بعد، محققان رویکردهای حساب‌شده‌تری را برای برقراری ارتباط با این آبزیان به کار برده‌اند.
اکنون دکتر دنیس هرزینگ، موسس سازمان تحقیقاتی «پروژه دلفین وحشی»، درصدد تغییر رویکردهای موجود با خلق یک صفحه‌کلید زیرآبی برآمده است.

این فناوری به عنوان مترجم بین انسان‌ها و دلفین‌ها عمل می‌کند.
صفحه‌کلید ابداعی که «تله‌متری و شنیداری آب‌بازان» (چت) نام دارد، دارای چهار نماد است که هر کدام با یک صدای خاص و یک اسباب‌بازی متناظر است.
دکتر هزینگ توضیح داد که چگونه وی دلفین‌ها را برای استفاده از صفحه‌کلید و برای درخواست اسباب‌بازی مطلوبشان، آموزش داده است.
این فناوری قادر به شناسایی صدای طبیعی دلفین‌هاست و به انسان شیرجه‌زن که ابزار ابداعی را پوشیده، امکان آگاهی از تماس‌ها و همچنین مفهوم آنها را می‌دهد.
یکی از فیلم‌های تهیه‌شده تصویری را نمایش می‌دهد که در آن دلفینی بنا بر درخواست محقق، شالی را برای وی می‌آورد.
 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
S i s i l دلفین‌ها یکدیگر را با نام صدا می‌زنند علوم جانوری 0

Similar threads

بالا