[در محل چه کنیم...؟]► بحث و گفتگو

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام به دوستان خوبم
خیلی از شما ممکنه که سرپرست کارکاه باشید که استاد کار مربوطه صداتون میکنه و دچار مشکلی در هنگام اجرا شده و از شما درخواست کمک داره؟ آدم اگر تجربه نکرده باشه اون مشکل رو ممکنه نتونه جواب بده-برای همین من از دوستان نمیخوام اگر تجربه ای رو کسب کردند در اختیار دوستان دیگه قرار بدند.
من تجربه هایی رو که خودم کسب کردم رو اول به صورت سوال میپرسم چون ممکنه در بین جواب دوستان راهکار بهتری باشه و در نهایت کاری که تصمیم گرفتم رو اینجا بیان می کنم:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ما آمار تبرچه هارو به سازنده تیرچه دادیم و تیرچه ها آماده سر محل هستند-در هنگام اجرا پوتری رو که روی دیوار برشی بوده عرضش رو کم کردیم(که هواسمون به طول تیرچه نبوده)(البته همه ی اینها محاسبه شده و به خاطر سرعت اجرای کار انجام شد)-حالا حدود 15 سانتیمتر طول تیرچه ها کم هست تا به داخل پوترها بره-به نظر شما چه راهکاری برای این کار مناسب هست؟البته بهتر بود که از اول درست انجام میشد اما خب گاهی اوقات اینطور نمیشه
منتظر جواب دوستان هستم

sahel70

عضو جدید
متشکرم از تاپیک خوبتون ،متاسفانه من سابقه اجرایی ندارم و فعلا مشغول به تحصیل هستم
اگه اماکانش هست دوستان جواب بدن تا منم یاد بگیرم بلاخره چیزیه که دیر یا زود وارد بازار کارش خواهیم شد
با سپاس از استارتر

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
ما آمار تبرچه هارو به سازنده تیرچه دادیم و تیرچه ها آماده سر محل هستند-در هنگام اجرا پوتری رو که روی دیوار برشی بوده عرضش رو کم کردیم(که هواسمون به طول تیرچه نبوده)(البته همه ی اینها محاسبه شده و به خاطر سرعت اجرای کار انجام شد)-حالا حدود 15 سانتیمتر طول تیرچه ها کم هست تا به داخل پوترها بره-به نظر شما چه راهکاری برای این کار مناسب هست؟البته بهتر بود که از اول درست انجام میشد اما خب گاهی اوقات اینطور نمیشه
منتظر جواب دوستان هستم

درودبرهمگي وتشكراز كارقشنگ آقاي معين

زيرتيرچه رو باجك تومحل خودش فيكس ميكنيم و2-3تاميلگرد نون وآب دار يه سرخم بين ميلگردهاي زيگزاكي تيرچه ميندازيم طوريكه خم آرماتور درون پوترقراربگيرد.

reza119

عضو جدید

زيرتيرچه رو باجك تومحل خودش فيكس ميكنيم و2-3تاميلگرد نون وآب دار يه سرخم بين ميلگردهاي زيگزاكي تيرچه ميندازيم طوريكه خم آرماتور درون پوترقراربگيرد.

سلام

طول میلگرد اضافی را برای ایجاد جسبندگی لازم چقدر می گیرید؟

Moein.B

-----------------
سلام-خواهش میکنم دوست خوبم-ممنون از جوابتون
البته نمیتونم این حرفو با قاطعیت بگم اما فکر میکنم زمانی باید این کارو کنیم که طول گیرایی کم باشه یا حدودا صفر باشه ولی زمانی که حدود 15 سانتیمتر از پوتر فاصله داشته باشه این کار فکر میکنم مناسب نباشه چون تیرچه ها هم دوبل 7 متری هستند-باز به نظرم اگر فاصله در حد 4-5 سانت بود میشد نبشی 8 با شاخک به داخل پوترها برد و تیرچه ها رو با گیرایی کمی روی نبشی ها قرار داد-البته اگر اشتباه میگم خوشحال میشم دوستان بفرمایند.

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام

طول میلگرد اضافی را برای ایجاد جسبندگی لازم چقدر می گیرید؟
فکرمیکنم یک سوم دهانه کافی باشد.
-----------------
البته نمیتونم این حرفو با قاطعیت بگم اما فکر میکنم زمانی باید این کارو کنیم که طول گیرایی کم باشه یا حدودا صفر باشه ولی زمانی که حدود 15 سانتیمتر از پوتر فاصله داشته باشه این کار فکر میکنم مناسب نباشه چون تیرچه ها هم دوبل 7 متری هستند-باز به نظرم اگر فاصله در حد 4-5 سانت بود میشد نبشی 8 با شاخک به داخل پوترها برد و تیرچه ها رو با گیرایی کمی روی نبشی ها قرار داد-البته اگر اشتباه میگم خوشحال میشم دوستان بفرمایند.

بدلیل اینکه درفرضیات طراحی تیرچه،تکیه گاه مفصل فرض میشود،به نظر بنده روشی که گفتم کفایت میکنه وفقط میلگردعرضی مضاعف تادرون پوترادامه پیداکنه.
بااین حال اگر بازهم چیزیکه عرض کردم موردقبول نیست بفرمایدتا روش دیگه ای عنوان کنم.(دوستان متخصص نظربدن)

Moein.B

فکرمیکنم یک سوم دهانه کافی باشد.

بدلیل اینکه درفرضیات طراحی تیرچه،تکیه گاه مفصل فرض میشود،به نظر بنده روشی که گفتم کفایت میکنه وفقط میلگردعرضی مضاعف تادرون پوترادامه پیداکنه.
بااین حال اگر بازهم چیزیکه عرض کردم موردقبول نیست بفرمایدتا روش دیگه ای عنوان کنم.(دوستان متخصص نظربدن)
---------------------------------
خدمت مهندس رضای عزیزم عارض میشم که همونطور که شما و همه ی دوستان میدونید میلگرد تیرچه درسته که مفصل طراحی میشه اما باید یک تکه و بدون وصله باشه-چرا به عنوان تقویت میشه استفاده کرد اما به عنوان تکیه گاه خیر-طبق آیین نامه تیرچه تکیه گاه مفصل هست ولی توی گیرداری با بتن سقف طول گیرداری 25 سانتی متر هست که مفصلی حساب میشه-اینم نظر تخصصی بنده:dموفق باشید

reza119

عضو جدید
-----------------

سلام

محاسبه طول دقیق تیر چه ها معمولا یک مشکلی است مخصوصا اگر سقف اریب باشد من سعی می کنم که به استاد کار تیر و بلوک بسپارم البته بعد از اجرای تیر و ستون ها و می گویم محل تیرچه ها را علامت گذاری کنند و بعدمتر کنند برای اسکت فلزی و برای بتنی هنگام قالب بندی , برای سقف غیر اریب که پیچیده نیست و معمولی است مگر اشتباه حواسی پیش بیاید

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید
---------------------------------
خدمت مهندس رضای عزیزم عارض میشم که همونطور که شما و همه ی دوستان میدونید میلگرد تیرچه درسته که مفصل طراحی میشه اما باید یک تکه و بدون وصله باشه-چرا به عنوان تقویت میشه استفاده کرد اما به عنوان تکیه گاه خیر-طبق آیین نامه تیرچه تکیه گاه مفصل هست ولی توی گیرداری با بتن سقف طول گیرداری 25 سانتی متر هست که مفصلی حساب میشه-اینم نظر تخصصی بنده:dموفق باشید

سلام

جناب مهندس معین

جواب خود شما چی است ؟

Moein.B

سلام

جناب مهندس معین

جواب خود شما چی است ؟
------------------------------
بله چشم جواب بنده
من با استاد کار آرماتوربند مشورت کردم ایشون گفتند یک ردیف میلگرد اضافه کنیم بعد با استفاده از U اونهارو ببندیم-اما من دیدم که U مثل خاموت عمل نمیکنه-گفتم که یک کفی کنار پوتر یا همون تیر دیگری ببندند و جک بزنند و یک پوتر با عرض 15 سانتی متر ببندند اما خاموتش رو طوری ببندند که یک ردیف از میلگرد تیر کناریش رو بگیره تا تقریبا یکپارچه باشه-اگر این روش اشتباه هست ممنون میشم بهم بگید.
Untitled.jpg

reza119

عضو جدید
بله چشم جواب بنده
من با استاد کار آرماتوربند مشورت کردم ایشون گفتند یک ردیف میلگرد اضافه کنیم بعد با استفاده از U اونهارو ببندیم-اما من دیدم که U مثل خاموت عمل نمیکنه-گفتم که یک کفی کنار پوتر یا همون تیر دیگری ببندند و جک بزنند و یک پوتر با عرض 15 سانتی متر ببندند اما خاموتش رو طوری ببندند که یک ردیف از میلگرد تیر کناریش رو بگیره تا تقریبا یکپارچه باشه-اگر این روش اشتباه هست ممنون میشم بهم بگید.
مشاهده پیوست 217048
جالب است

اما باید بررسی کنم اگر نتیجه گرفتم اطلاع می دهم

Moein.B

جالب است

اما باید بررسی کنم اگر نتیجه گرفتم اطلاع می دهم

-------------------------------
بله باید بررسی بشه
از نظر من هم ممکنه ایراد داشته باشه اما در زمان اجرا بهترین فکری که به ذهنم رسید این بود

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
بله چشم جواب بنده
مشاهده پیوست 217048

روش جالبی بود ، منم فرا میپرسم ، ببینم به نتیجه میرسم ...

reza119

عضو جدید
-------------------------------
بله باید بررسی بشه
از نظر من هم ممکنه ایراد داشته باشه اما در زمان اجرا بهترین فکری که به ذهنم رسید این بود

شما در واقع عرض تیر را از یک طرف زیاد کرده اید و چون تیر تحت تنش ها و لنگر حاصل از تحلیل سازه است برای اینکه در اثر این موارد دچار مشکل نشود بهتر است دقیقا همان میلگرد و ضخامت تیر رابرای این قسمت اضافی هم اجرا شود

reza119

عضو جدید
سلام مهندس .معمولاً این کار تایید نیست .اگر فقط مشکل کوتاه بودن میلگردهای تیرچه بود با اور 50 سانتی و تقویت مشکل حل می شد. ولی برای بتن تیرچه هیچ کاری نمیشه کرد.

درست است این کار معمولا تایید نیست و هر تغییر در سازه باید به طراح اطاع داده شود و در طراحی لحاظ بشود

بهترین کار این است این تیر با این شرایط جدید محاسه بشود

فرصت شد این کار را می کنم

احتمال زیاد است که جواب بدهد

vahid-vezaee

عضو جدید
مجدداً.من با یکی ازهمکارهای توی پروژه مشورت کردم ایشون گفتند به هیچ عنوان نمیشه طول تیرچه رو اضافه کرد .و تنها راه اینه که یک تیر طولی بندازیم و سر تیرچه ها رو روی اون بزاریم و فاصله تا دیوار را پر کنیم.:gol::gol::gol:

reza119

عضو جدید
مجدداً.من با یکی ازهمکارهای توی پروژه مشورت کردم ایشون گفتند به هیچ عنوان نمیشه طول تیرچه رو اضافه کرد .و تنها راه اینه که یک تیر طولی بندازیم و سر تیرچه ها رو روی اون بزاریم و فاصله تا دیوار را پر کنیم.:gol::gol::gol:

قرار نیست طول تیرچه اضافه شود

عرض تیر بتونی اضافه می شود

شاهین 1386

عضو جدید
سلام ببخشيد تاپيكتون رو خراب ميكنم يه سوالي دارم شايد هم يكم به موضوع شما بياد در طراحی پی های نواری ،با عنایت به اینکه نسبت "ضخامت پی " به /"عرض پی " عدد قابل ملاحظه ای هست آیا دوستان باید حداقل ارماتور پی ها در نظر گرفته بشود یا با توجه به اینکه عملکرد پی مشابه تیر هست حداقل آیین نامه ای مربوط به تیر باید رعایت بشه

reza119

عضو جدید
سلام ببخشيد تاپيكتون رو خراب ميكنم يه سوالي دارم شايد هم يكم به موضوع شما بياد در طراحی پی های نواری ،با عنایت به اینکه نسبت "ضخامت پی " به /"عرض پی " عدد قابل ملاحظه ای هست آیا دوستان باید حداقل ارماتور پی ها در نظر گرفته بشود یا با توجه به اینکه عملکرد پی مشابه تیر هست حداقل آیین نامه ای مربوط به تیر باید رعایت بشه

سلام
درست است

اما در تیر ها موضوع حداقل کمتر پیش می آید

سلام فكر ميكنم محاسبه آرماتور حداقل پی ها بر اساس مبحث نهم محاسبه می شود اگر پی نواری باشد مقدار آرماتور در ناحیه کششی نباید کمتر از 15 باشد. بازم نظر ساير دوستان مهمتر است

با تشكر

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام فكر ميكنم محاسبه آرماتور حداقل پی ها بر اساس مبحث نهم محاسبه می شود اگر پی نواری باشد مقدار آرماتور در ناحیه کششی نباید کمتر از 15 باشد. بازم نظر ساير دوستان مهمتر است

با تشكر

سلام همانطور دوست خوبمون جناب مهندس مصطفي گفتند آرماتور حداقل پی ها بر اساس بند 9-20-5 مبحث نهم محاسبه ميشه در این بند گفته شده که اگر پی نواری باشد مقدار آرماتور در[ ناحیه کششی ] نباید کمتر از 0.0025 باشد.
ولی برای پی های گسترده و منفرد حداقل آرماتور حرارتی باید رعایت بشود [ بند 9-20-8- 1 ]. پس برای فونداسیون لازم نیست آرماتور حداقل تیرها رعایت شود[ حتی جناب مهندس اگر ابعاد آن مشابه تیر باشه ]. علت این تفاوت هم میتونم بگم تفاوت عملکرد و ماهیت رفتاری تیر و پی هست.

Moein.B

سلام خدمت همه ی دوستان عزیزم
یکی از دوستان به من پیغام خصوصی داد و گفت میشه جهت عمود بر تیرچه ها تیرچه دوبل قرار داد تا بقیه تیرچه ها روی جفت تیرچه قرار بگیره-نظرتون چیه؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اولاً که شرمندگی مهندسی برای آدم میمونه وقتی مهندسا از اساتید آرماتوربندی راهکار میخواند
دوماً تیرچه مفصلی طراحی نمیشه چون شما با فرمول QL2/10 اون رو لنگر گیری میکنید مهندسین
سوماً این کارا همش شتک بازیه ، تنها راهکار پس دادن تیرچه ها و خرید تیرچه جدیده .
چهارماً سرپرست کارگاه و یک جریمه اساسی باید کرد بابت عدم هماهنگی دفتر فنی و طراحی و سفارشات
پنجماً منی که ناظر هستم و طراح اگر همچین چیزی ببینم با این راه کارها همونجا برگه خلافتون و رد میکنم

reza119

عضو جدید
سلام خدمت همه ی دوستان عزیزم
یکی از دوستان به من پیغام خصوصی داد و گفت میشه جهت عمود بر تیرچه ها تیرچه دوبل قرار داد تا بقیه تیرچه ها روی جفت تیرچه قرار بگیره-نظرتون چیه؟

سلام

این کار باید در محاسبات مدل شود این دو تیر چه در این صورت تیر باربر حساب می شود

در قسمت های کم بار جواب می دهد

reza119

عضو جدید
سلام

من فکر می کنم لزومی ندارد زیاد اطراف خودمان را شلوغ کنیم یه سری کار ها را می توانیم به کسانی که با ایشان کار کرده ایم و به توانایی هایشان مطمئن هستیم واگذارکنیم و اما حتما کنترل کنیم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اولاً که شرمندگی مهندسی برای آدم میمونه وقتی مهندسا از اساتید آرماتوربندی راهکار میخواند
دوماً تیرچه مفصلی طراحی نمیشه چون شما با فرمول QL2/10 اون رو لنگر گیری میکنید مهندسین
سوماً این کارا همش شتک بازیه ، تنها راهکار پس دادن تیرچه ها و خرید تیرچه جدیده .
چهارماً سرپرست کارگاه و یک جریمه اساسی باید کرد بابت عدم هماهنگی دفتر فنی و طراحی و سفارشات
پنجماً منی که ناظر هستم و طراح اگر همچین چیزی ببینم با این راه کارها همونجا برگه خلافتون و رد میکنم

با سلام.
اولا ما رو عفو کنید که در مسائل تخصصی نظر میدیم. فقط جهت علاقه تاپیک رو دنبال میکنیم.
مهندس عزیز و مدیر سابق عزیز
خیلی وقت ها شما ناظر هستی و برادر شما سرپرست کارگاه
خیلی وقتا با یک کارگاهی کار میکنی که این چیزا سرشون نمیشه میگن به دلیل اینکه دوباره خرج نکنیم باید یه کاریش بکنی
خیلی وقتا هم چه بهترین مهندس باشی چه بهترین اجرا کار اشکال توی کار پیش میاد.
من به شخصه پروژه ای رو کار میکردم که قسمت سازه اون پروژه(البته ساختمانی نبود) 6 مهندس سازه داشت . به جز اون 6 نفر . 4 نفر از طرف کارفرما به عنوان بازدید و بررسی کار از طرف منطقه ازاد اومده بودن.
یعنی 10 نفر مهندس یک اشکال خیلی بزرگ ولی نکته ای ساده رو توجه نکرده بودن . در کل میخوام بگم کم کاری یا عیب و ایراد در کار پیش میاد. مخصوصا در قسمت اجرا .
.
کوره ی القایی به طول 30 متر طراحی و ساخته شد چون کارگر کارش با پشم سنگ و پشم شیشه بود خیلی اذیت میشد کم کاری کرد و یک قسمت هایی از پنل های کوره رو پشم سنگ نزد. قسمت خیلی کمی.!
به محض استارت زدن. بدنه بیش از اندازه داغ شد و مشتری کار رو قبول نکرد.
خب حالا این کارگر بعد از این همه زحمتی که در طول دوره کاری برای کارگاه کشیده به خاطر این کم کاری باید اخراج بشه.؟!اصلا اخراج هم بشه که فقط کارگر ضرر نمیکنه که .

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

سلام خدمت آقای مهندس بیدهندی
چرا شرمندگی برای مهندس میمونه اگر از اساتید آرماتوربندی سوال کنه ؟؟
آقای مهندس ، با عرض پوزش ، ولی همه چیز را همگان دانند و پرسش کردن ، هیچ وقت کسر شان نمیاره ، چون گاهی یک آرماتور بند با تجربه ، از صدتا مهندس مثل ما کم تجربه ، اطلاعاتش بیشتره و بهترین راهکار رو میگه .

اما در مورد طراحی تیرچه، تا جایی که من میدونم ، تیرچه به صورت مفصلی طراحی میشه ، چه اینکه اگر گیردار در نظر بگیریم ، اون موقع نیرو جذب میکنه و رفتارش مثل تیر اصلی میشه .

در مورد پس دادن تیرچه ، شاید بهترین گزینه باشه ، اگر امکان پذیر باشه و هزینه زیادی رو دست کارفرما نذاره و بشه متقاعدش کرد .

درمورد بقیه موارد ، نظری ندارم ،چون گاهی انعطاف پذیر بودن ، بهترین گزینه ،هست .

با تشکر

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز

سلام خدمت آقای مهندس بیدهندی
چرا شرمندگی برای مهندس میمونه اگر از اساتید آرماتوربندی سوال کنه ؟؟
آقای مهندس ، با عرض پوزش ، ولی همه چیز را همگان دانند و پرسش کردن ، هیچ وقت کسر شان نمیاره ، چون گاهی یک آرماتور بند با تجربه ، از صدتا مهندس مثل ما کم تجربه ، اطلاعاتش بیشتره و بهترین راهکار رو میگه .

اما در مورد طراحی تیرچه، تا جایی که من میدونم ، تیرچه به صورت مفصلی طراحی میشه ، چه اینکه اگر گیردار در نظر بگیریم ، اون موقع نیرو جذب میکنه و رفتارش مثل تیر اصلی میشه .

در مورد پس دادن تیرچه ، شاید بهترین گزینه باشه ، اگر امکان پذیر باشه و هزینه زیادی رو دست کارفرما نذاره و بشه متقاعدش کرد .

درمورد بقیه موارد ، نظری ندارم ،چون گاهی انعطاف پذیر بودن ، بهترین گزینه ،هست .

با تشکر

آغا من نمیدونم چرا ما بخاطر هزینه قید خیلی از اصول رو میزنیم .. درسته کارفرما قبول نمیکنه ولی مهندس باید متقعادش کنه
متاسفانه مشکل ما اینه که یه سری ادم بی سواد (بی سواد فنی ) که فقط سرمایه دارن میشن کارفرما و ماهم باید طبق خواسته اونا کار رو ببریم جلو :(
من خودم خیلی تجربه ندارم ولی از همکارم پرسیدم اونم نظرش این بود که تیرچه جدید بکار برده بشه

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
دوستان با عرض پوزش ( این مورد فورس هستش ، ممنون میشم راهنماییم کنید ) خلاف جریان تاپیک هست ، میدونم ، معذرت میخوام

به تصاویر زیر نگاه کنید ، ما یک سقف داریم که طبق نقشه های سازه ای اجرا شده ، الان با توجه به تغییر طرح معماری!!قسمتی که هاشور بوده ( روشنایی از سقف ) جهتش عوض شده ، الان به نظرتون ، ما چطوری این قسمت رو پوشش بدیم ؟!

ممنونم

1.JPG

2.JPG