درس درآمدی بر شهر شناسی

HELLAS VERONA

عضو جدید
با سلام،من دانشجوی ترم 1 شهرسازی هستم.
چند تا سوال داشتم که جواباشو هر چه سریعتر تا یکی دو روز آینده نیاز دارم،ممنون میشم اگه جواب سوالامو تو همین سایت قرار بدین.
1-تعریف سرانه-شطح اشتغال-و تراکم ساختمانی؟
2-تفاوت بازسازی و نوسازی و بهسازی؟
3-اصلاحات ارضی وسالهای آن؟
4-تفاوت طرح جامع-طرح هادی شهری-طرح تفصیلی-آماده سازی؟
5-تفاوت سیاست شهری(از نظر زمین شهری،عوامل کالبدی)در سه دوره ی قاجار،پهلوی و معاصر؟

draz

عضو جدید
با سلام،من دانشجوی ترم 1 شهرسازی هستم.
چند تا سوال داشتم که جواباشو هر چه سریعتر تا یکی دو روز آینده نیاز دارم،ممنون میشم اگه جواب سوالامو تو همین سایت قرار بدین.
1-تعریف سرانه-شطح اشتغال-و تراکم ساختمانی؟
2-تفاوت بازسازی و نوسازی و بهسازی؟
3-اصلاحات ارضی وسالهای آن؟
4-تفاوت طرح جامع-طرح هادی شهری-طرح تفصیلی-آماده سازی؟
5-تفاوت سیاست شهری(از نظر زمین شهری،عوامل کالبدی)در سه دوره ی قاجار،پهلوی و معاصر؟
طرح جامع: طرح بلند مدتی که درآن نحوه استفاده از اراضی ومنطقه بندی مربوط به حوزه مسکونی ،صنعتی بازرگانی اداری،کشاورزی ،تاسیسات وتجهیزات شهری،نیازمندیهای عمومی شهری،خطوط کلی ارتباطی ومحل مراکز انتهای خط <ترمینال>وفرودگاه ها وبنادر وسطوح لازم برای ایجاد تاسیسات وتجهیزات وتسهیلات عمومی ،مناطق نوسازی،بهسازی والویت های مربوط به آنها تعیین می شود وضوابط ومقررات مربوط به کلیه موارد فوق وهم چنین ضوابط مربوط به حفظ بناها ونماهای تاریخی ومناظر طبیعی تهیه وتنظیم می گردد وبرحسب ضرورت قابل تجدید نظر است مقیاس 5000/1الی10000/1 می باشد
طرح هادی: برای گسترش شهر که معمولا"با ادامه دادن خیابانها موجود درراستای مورد نیاز ویک جاده کمربندی مشخص می شود .نحوه استفاده از زمین شهری برای عملکردهای مختلف را که همان تفکیک زمین یا ارزش گذاری اقتصادی روی زمین است در مبحث رفتار وگرایشها مورد بحث قرار می گیرد محتوای اصلی آن بررسی وشناخت حوزه نفوذ مستقیم شهرها وبررسی وضع موجود شهر است مقیاس آن 2000/1می باشد
طرح تفضیلی:طرحی که براساس معیار وضوابط کلی طرح جامع شهر،نحوه استفاده از زمینهای شهری در سطح محلات مختلف شهر وموقعیت ومساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها ووضع دقیق وتفضیلی شبکه عبور ومرور ومیزان تراکم ساختمانی درواحد شهری والویت مربوط به مناطق بهسازی ونوسازی وتوسعه وحل مشکلات شهری وموقعیت کلیه عوامل مختلف شهری درآن تعیین می شود ونقشه ها ومشخصه های مربوط به مالکیت براساس مدارک ثبتی تهیه وتنظیم می شودمقیاس طرح تفضیلی 2000/1می باشد
طرح آماده سازی زمین: به مجموع فعالیتهای هماهنگ ضروری در اراضی متعلق به سازمان زمین شهری که منظور ایجاد امکان بهره برداری از اراضی به جهت احداث واحدهای مسکونی وتاسیسات وابسته به آن ورفع نیازمندیهای عمومی صورت می گیرد وعمدتا برحسب ضرورت شامل تسطیح زمین ،ایجاد شبکه عبور ومرور ،شبکه آبرسانی ،فاضلاب ،برق ومخابرات و...می باد یعنی تامین تاسیسات وتجهیزات زیربنایی وروبنایی هدف اصلی طرح تامین مسکن است
اگه بخوام خلاصه طرحها رو بگم اینه طرح جامع یه طرح بلند مدت 10سال با افق20ساله است طرح هادی برای کارهای فوری انجام میگیره ودر سال 1336ایجاد شد وزیر نظر وزارت کشوره کمتر ازش استفاده مکنن طرح تفضیلی جزئیات طرح جامع را در سطح محلات انجام میده طرح آماده سازی زمین هم اجراش میکنه وواگذار میکنه
تراک ساختمانی:مجموع سطح زیر بنا تقسیم بر مساحت زمین قطعه مورد نظرضربدر صد
سرانه خالص:مساحت اراضی مسکونی آن حوزه تقسیم بر جمیت ساکن دران حوزه
سرانه ناخالص:کل مساحت ساخته شده یک شهر یا یک حوزه شهری تقسیم بر جمیت ساکن دران شهر یا حوزه
اصطلاحات اراضی یا انتقلاب سفید دربرنامه سوم قبل از انقلاب سال1341که باعث سرازیر شدن جمعیت از روستا به شهر شددر این برنامه ملی شدن مراتع وجنگلها واصطلاحات ارزی صورت گرفت
تفاوت بازسازی و نوسازی و بهسازی اینکه بازسازی یعنی تخریب کامل وساختن دوباره اما نوسازی تخریب کامل نیست بلکه جاهایی تخریب را تکمیل کنیم اما بهسازی یعنی توانمندسازی مثل تعمیر بناهای تاریخی یعنی نبایستی چیزی اضافه کنیم
ما دونوع سطح اشتغال داریم فعال که بین 15 الی 64ساله ودیگری غیر فعال یعنی سالمندان وبچه ها تعداد افراد فعال در جامعه را سطح اشتغال میگن
تفاوت سیاست شهری(از نظر زمین شهری،عوامل کالبدی)در سه دوره ی قاجار،پهلوی و معاصر؟ببین پهلوی هم معاصره اینو بدون قبل از قاجا شهر سازی درون زا بوده اما در دوران قاجار میل به برونزا شدن کرد به این ترتیب سبک تهران بوجود امد سبک تهران تلفیقی از معماری اصفهانی ومعماری اقتباسی غرب بود امادر دوران پهلوی کاملا برونز شد به طور کلی 4تا سبک بوجود امد سبک بین الملی سبک وسبک کلاسیک ودوتا دیگش یادم نیست میتونی از شار تا شهر ببینی تا متوجه بشی در سبک تهران محله ،بازاروخیابان رنگ نباخته بود شهرها هویت داشت اما در دوران پهلوی با الگو گرفت از سبک هوسمانی خیابانکشی ها عمود برهم مثل خیابانهای بوذالهر جمهوری وخیام که شهر را به صلیب کشید و...

بالا