درخواست کمک در مورد PLC

saeed4653

عضو جدید
سلام
من میخاستم یه دستگاهی درست کنم که نیاز به یه سیستم plc دارم. کار دستگاه اینه که دو محور x , y داره و میخاد توسط یک موتور در محور y به اندازه مثلا 10cm حرکت منه و در محور X در پنج مرحله با اندازه مثلا 10cm حرکت کنه و در هر مرحله که موتور محور x خاموش میشه یه پمپ روشن بشه و بعد از یه زمان مشخصی پمپ خاموش بشه و دوباره محور X به اندازه 10 cm حرکت کنه و دوباره پمپ روشن بشه و بعد از پنج مرحله که گذشت دوباره محور y به اندازه 10cm حرکت کنه و دوباره همون پنج مرحله محور x تکرار بشه

GNMS

عضو جدید
سلام
من میخاستم یه دستگاهی درست کنم که نیاز به یه سیستم plc دارم. کار دستگاه اینه که دو محور x , y داره و میخاد توسط یک موتور در محور y به اندازه مثلا 10cm حرکت منه و در محور X در پنج مرحله با اندازه مثلا 10cm حرکت کنه و در هر مرحله که موتور محور x خاموش میشه یه پمپ روشن بشه و بعد از یه زمان مشخصی پمپ خاموش بشه و دوباره محور X به اندازه 10 cm حرکت کنه و دوباره پمپ روشن بشه و بعد از پنج مرحله که گذشت دوباره محور y به اندازه 10cm حرکت کنه و دوباره همون پنج مرحله محور x تکرار بشه
saeed4653 عزیز با سلام

الان دقیقاً سوالت چیه؟ مشکلت برای ساخت این دستگاه چیه؟ قسمت مکانیکیش؟ الکترونیکیش؟ برنامه نویسی PLC؟ کدومش رو ابهام داری؟

GNMS

saeed4653

عضو جدید
سلام GNMS عزیز
من الان تو قسمت الکترونیکیش مشکل دارم اصلان نمیدونم چه موتوری چه سنسوراهایی باید استفاده کرد

GNMS

عضو جدید
سلام GNMS عزیز
من الان تو قسمت الکترونیکیش مشکل دارم اصلان نمیدونم چه موتوری چه سنسوراهایی باید استفاده کرد

saeed4653 عزیز با سلام

قسمت مکانیکیت رو چه طوری طراحی کردی؟ نیرو محرکه حرکتت چیه؟
پیشنهاد من اینه، البته بستگی به میزان دقت کارت هم داره:
از یه Ball Screw برای حرکت استفاده کنی. Ball Screw رو به یه موتور سه فاز مجهز به گیربکس وصل کنی. چون دور موتورت، قطر Ball Screw، انداز گام و ...ثابته، پس میتونی محاسبه کنی که سرعت حرکت کالسکه ات چقدر هست. با استفاده از سرعت حرکت کالسکه، و طولی که میخای حرکت کنی، زمان رو میتونی حساب کنی (10 سانتیمتر تقسیم بر سرعت حرکت). حالا برنامه PLC رو جوری مینویسی که با فاصله زمانی که حساب کردی، موتور رو خاموش و روشن کنه. برای روشن و خاموش کردنش هم میتونی خیلی ساده از یه کنتاکتور استفاده کنی.
اگه دقت کارت رو بخوای بالاتر ببری، پیشنهادم اینه که از یه اینورتر هم تو ورودی موتور استفاده کنی، که بتونی سرعت و ... موتور رو هم با PLC کنترل کنی.
اگه بخوای دقت روبیشتر بالا ببری، میتونی یه Rotary Encoder رو هم با تسمه تایم به محور موتور یا Ball Screw وصل کنی، با این روش میتونی حتی تا 3 رقم اعشار هم تعداد دوری که موتور میچرخه رو حساب کنی.
بازهم اگه سوالی داشتی خوشحال میشم کمکت کنم.

GNMS

آخرین ویرایش:

saeed4653

عضو جدید
سلام مرسی از راهنماییتون
من دقت کاری زیاذی نمیخام حتی تا 2-3 سانت هم مشملی نیست ball screw را هم کاملا میشناسم و منم همین تو فکرم بود البته Ball screw فقط برای محور x , z استفاده میشه محور y توسط چرخ و شانه حرکت میکنه محور x,z زیاد مهم نیست ولی y خیلی مهمه چون باید یه مقدار مشخصی حرکت کنه و بایستد و حالا یه سری کار از جمله روشن کردن یه پمپ یا باز کردن یک شیر برقی باید انجام بده دوباره y به مقدار مشخص حرمت کنه دوباره سیکل کاری تکرار بشه.
من فقط تو برقیش مشکل دارم در ضمن اگه موتور تک فاز جواب میده باید از اون استفاده کرد چون دستگاه هر چه سبکتر و کوچکتر باشه بهتره
بازم از راهنمایتون متشکرم

GNMS

عضو جدید
سلام مرسی از راهنماییتون
من دقت کاری زیاذی نمیخام حتی تا 2-3 سانت هم مشملی نیست ball screw را هم کاملا میشناسم و منم همین تو فکرم بود البته Ball screw فقط برای محور x , z استفاده میشه محور y توسط چرخ و شانه حرکت میکنه محور x,z زیاد مهم نیست ولی y خیلی مهمه چون باید یه مقدار مشخصی حرکت کنه و بایستد و حالا یه سری کار از جمله روشن کردن یه پمپ یا باز کردن یک شیر برقی باید انجام بده دوباره y به مقدار مشخص حرمت کنه دوباره سیکل کاری تکرار بشه.
من فقط تو برقیش مشکل دارم در ضمن اگه موتور تک فاز جواب میده باید از اون استفاده کرد چون دستگاه هر چه سبکتر و کوچکتر باشه بهتره
بازم از راهنمایتون متشکرم

saeed4653 عزیز با سلام

موتور تک فاز هم جواب کارتو میده. اما مشکلی که هست اینه که موتور سه فاز دقیقتر از تک فازه. یعنی اگه بهش فشار بیاد دورش کم نمیشه، و قویتر از سه فازه. در ضمن جهت چرخش موتور 3 فاز رو میتونی عوض کنی، در حالیکه موتور تک فاز رو نمیتونی. اگه دستگاهی که میخوای طراحی کنی، باید جوری باشه که در هر دو جهت حرکت کنه، به نظر من بهتره سه فاز باشه.
از لحاظ سایز و اندازه موتور سه فاز و تک فاز اختلاف زیادی ندارند. تا اونجایی که من میدونم (مطمئن نیستم) عملاً موتور تک فاز، یه موتور سه فازه که با استفاده از 2 تا خازن یه تأخیر فاز ایجاد میکنند و برق تک فاز رو تبدیل به سه فاز میکنند. پس عملاً سایز موتور تک فاز و سه فاز فرقی نداره.
اگه به برق سه فاز دسترسی نداری، میتونی از یه اینورتر تک فاز به سه فاز استفاده کنی. اینجوری کارت خیلی راحت میشه. اینورتر رو به PLC وصل میکنی، و PLC هم روشن و خاموش شدن موتورت رو میتونه انجام بده و هم تغییر جهت چرخش موتور رو.
تو قسمت برقش متوجه نیستم چه مشکلی داری. من یه نمونه از سیم کشی موتور سه فاز رو برات اینجا آپلود میکنم. البته من تو این طراحی از 4 تا شاسی فشاری برای کنترل چرخش موتور استفاده کردم، که میتونی بجای استفاده از شاسی از PLC استفاده کنی. تو این طراحی شاسی SW1 وظیفه چرخش موتور به سمت راست، شاسی SW2 وظیفه چرخش موتور به سمت چپ، شاسی SW3 وظیفه توقف موتور در حالت چرخش به راست، و نهایتاً شاسی SW4 وظیفه توقف موتور در حالت چرخش به چپ رو به عهده داره. البته استفاده از PLC کارت رو خیلی راحت خواهد کرد.

GNMS

saeed4653

عضو جدید
سلام خیلی ممنون
من باید تو این سیستم حتما از plc استفاده کنم چون اصلان با دست نمیشه این کار را انجام داد به نظرت سیستم برقیش با plc به نظرت از لحاظ قیمتی چقدر میشه
راستی اون مدار هم اپلود نشده میشه اگه زحمتی نیس دوباره آپلود کنید خیلی ممنون میشم

GNMS

عضو جدید
سلام خیلی ممنون
من باید تو این سیستم حتما از plc استفاده کنم چون اصلان با دست نمیشه این کار را انجام داد به نظرت سیستم برقیش با plc به نظرت از لحاظ قیمتی چقدر میشه
راستی اون مدار هم اپلود نشده میشه اگه زحمتی نیس دوباره آپلود کنید خیلی ممنون میشم

saeed4653 عزیز با سلام

مدار رو دوباره برات آپلود میکنم. در مورد قیمت هم نمیتونم ایده ای بدم. چون نمیدونم PLC با چند ورودی و خروجی میخوای؟ چه مارکی میخوای بخری؟ چه تجهیزات دیگه ای میخوای روش نصب کنی و ... واسه همین نمیتونم الان چیزی بگم. پیشنهادم اینه که بشینی و نقشه کارت رو کامل بکشی، تعداد موتورها، شیرها، سنسورها، و ... رو دقیق در بیاری، اونوقت میتونی بدونی که چه PLC لازم داری و قیمت حدودیش چقدر میشه.

GNMS

پیوست ها

• Project1 _ Diagram2.pdf
    46.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

GNMS

عضو جدید
saeed4653 عزیز سلامی دوباره

قیمت سیستمت به این هم بستگی داره که موتور با چه توانی استفاده کنی. چون قیمت موتور با افزایش توان زیاد میشه و همینطور نیاز داری که اینورتر با توان بالاتر بخری. واسه همین اگه بتونی این اطلاعات رو بهم بدی، میتونم یه قیمت حدودی برآورد کنم.

GNMS

بالا