درخواست و راهنمایی در دروس [ > دینامیک > مکانیک خاک > سیالات]►

jawadabbasnia

عضو جدید
دوست عزیز کل این سایت ,اصلا تموم اینترنت ایران واسه تو
لطفا جوش نیار.
اصلا تو مدیر سایت.

h.a.az

عضو جدید
هیدرولیک عمق نرمال

هیدرولیک عمق نرمال

سلام
کسی از دوستان نحوه ی محاسبه عمق نرمال (Yn) برای نیم دایره می دونه؟

middbox

کاربر بیش فعال
سلام
کسی از دوستان نحوه ی محاسبه عمق نرمال (Yn) برای نیم دایره می دونه؟

دوست عزیز شما اگه عمق نرمال رو بتونی برای دایره محاسبه کنید ، فکر کنم برای نیم دایره کاری نداشته باشه...

تو کتاب دکتر ابریشمی یه جدول بود که میتونستی با استفاده از اون عمق نرمال رو بدست بیاری...

شما یه نگاه بنداز کاملا متوجه میشی...

mohandes rahimi

عضو جدید
سلام
به کمک فوریتون احتیاج دارم
با توجه به نمودار تنش کرنش فولاد می خواستم بدونم در موقع بار گذاری اگه فولاد در مرحله الاستیک باشه سازه عمر بیشتری داره یا در مرحله جان سختی

mohandes rahimi

عضو جدید
و یه سوال دیگه اینکه
چرا در نمودار تنش کرنش فولاد بعد از حدنهایی نمودار روند صعودی خود را ادامه نمیده؟

yaser_karimi

عضو جدید
درخواست سوال مقاومت مصالح

درخواست سوال مقاومت مصالح

ضریب شکل مقطع I شکلی که جان آن از ورق 10mm به بهنای 30cm و بال های آن، ورق 20mm به بهنای 25cm باشد چقدر است؟
آیا نسبت به مقطعه مستطیلی شکل تو پر برای تحلیل خمیری مناسبتر است یا نه؟
ممنون میشم اگه کسی میدونه جواب بده

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
ضریب شکل مقطع I شکلی که جان آن از ورق 10mm به بهنای 30cm و بال های آن، ورق 20mm به بهنای 25cm باشد چقدر است؟
آیا نسبت به مقطعه مستطیلی شکل تو پر برای تحلیل خمیری مناسبتر است یا نه؟
ممنون میشم اگه کسی میدونه جواب بده

سلام

ضریب شکل مقطع مستطیلی 1.5 هستش درصورتی که ضریب شکل مقطع I شکل حول محور ضعیف تقریبا همون 1.5 و برای حول محور قوی برابر با:

کد:
k = 1.5 * (4.Af+Aw)/(6.Af+2.Aw)

Af و Aw به ترتیب مساحت بال و جان هستش. این مقدار k کمتر از 1.5 هستش. با این حال باید توجه داشت که دو مقطع مستطیلی و I شکل که ممان اینرسی یکسانی دارند، مقطع I شکل لنگر پلاستیک بیشتری نسبت به مقطع مستطیلی تحمل می کنه چون مقطع مسطیلی به خاطر ارتفاع کمتر زودتر شروع به تسلیم (My کمتر) می کنه (پس Mp=k*My کمتری تحمل می کنه).

sonia.sonia

عضو جدید
کمک فوری طراحی ازدینامیک هیبلر با پرداخت هزینه

کمک فوری طراحی ازدینامیک هیبلر با پرداخت هزینه

سلام دوستان کسی میتونه تو این موضوع کمکم کنه؟ این سوال از کتاب مهدسی مکانیک دینامیک آرسی هیبلر فصل ششم هستش. اگر کسی حلشو داره یا میتونه حل کنه ممنون میشم کمکم کنید. صورت سواال داخل عکس گذاشتم
Untitled2.jpg:cry:

hamid1002

عضو جدید
درخواست راهنمایی در مورد مشکل در درس مقاومت مصالح

درخواست راهنمایی در مورد مشکل در درس مقاومت مصالح

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من در درس مقاومت مصالح یه مسئله ای برام پیش اومده جزوات زیادی رو هم مطالعه کردم اما باز هم چیزی دستگیرم نشد
مشکل مربوط به بخش ترکیب اثر نیروهای محوری و لنگر خمشی هستش
یادمه بهمون گفته بودند که با استفاده از دست راست میشه جهت لنگر رو در محور x ها و y ها مشخص کرد
حالا برای حل نمیدونم مثب منفی که در فرمول گذاشته میشه به چه نحوی از رو لنگر مشخص میشه
دوستانی که در این زمینه اطلاعی دارن لطفا منو راهنمایی کنید

لطفا زیگما A و زیگما B و زیگما C و زیگما D را بیان کنید ( طبق شکل زیر)

با تشکرفراوانمشاهده پیوست 130337

reza.mech2012

عضو جدید
تنش فشاری در اثر نیروی متمرکز که قطعه رو فشار میده همواره منفی، تنش کششی که قطعه رو میکشه همواره مثبت هست. (برای همه نقاط)

تنش خمشی کششی هم مثبت و تنش خمشی فشاری منفی هست.

اگر انگشت شصت رو در جهت ممان بذارین (روی محور خنثی)، در صورتیکه نقطه مورد نظر سمت انگشت ها باشه، در فشار و در صورتیکه سمت مچ دست باشه در کشش هست.

مثلا در شکلی که گذاشتی، اگر انگشت شصت رو در جهت mx بذاری، نقاط A , b سمت انگشت ها پس فشاری و منفی، نقاط C,d سمت مچ دست، پش کششی و مثبت.

اگر انگشت شصت رو در جهت my بذاری، نقاط b,d سمت انگشت ها پس فشاری و منفی، نقاط a,c سمت مچ دست، پس کششی و مثبت.

hamid1002

عضو جدید
مرسی دوست عزیز

چرا تو مسئله ای که الان جلو روم هستش در مورد تنش در نقطه b --- لنگر My رو مثبت زده!!!!!!!!!!!

zigma B=-P/A - (Mx.Yc)/Ix + (My . Xc)/Ix

در ضمن ممکنه درباه فاصله ها مثلا در اینجا Yc و Xc هم توضیح بدین که (طبق شکل) فاصله Yc از نقطه C تا محور Xهاست یا Yها Yc=yُ /2 یا Yc = xُ / 2

اینجا هم Yc را برابر نصف قاعده یعنی yُ/2 در نظر گرفته به عبارتی فاصله نقطه C تا محور Y ها به نظر شما این فاصله درست هستش؟

reza.mech2012

عضو جدید
مرسی دوست عزیز

چرا تو مسئله ای که الان جلو روم هستش در مورد تنش در نقطه b --- لنگر My رو مثبت زده!!!!!!!!!!!

zigma B=-P/A - (Mx.Yc)/Ix + (My . Xc)/Ix

در ضمن ممکنه درباه فاصله ها مثلا در اینجا Yc و Xc هم توضیح بدین که (طبق شکل) فاصله Yc از نقطه C تا محور Xهاست یا Yها Yc=yُ /2 یا Yc = xُ / 2

اینجا هم Yc را برابر نصف قاعده یعنی yُ/2 در نظر گرفته به عبارتی فاصله نقطه C تا محور Y ها به نظر شما این فاصله درست هستش؟

تنش در نقطه b اگر بالاسمت چپ باشد، تنش خمشی فشاری و 100 درصد منفی هست.
شما وقتی انگشت شصت رو در جهت ممان میذاری، در واقع قطعه را در جهت انگشت میخواهی خم کنی، پس طبیعتا با این جهت my به سمت بالا، سمت راست تحت فشار و سمت چپ تحت کشش خواهد بود.

یا کتاب اشتباه نوشته یا جهت my رو به پایین بوده.

فاصله هم عبارتست از فاصله از نقطه مورد نظر عمود بر محور خنثی.
خوب طبیعتا محور افقی همان x و محور عمودی همان y هست.

محور خنثی هم وسط هر ضلع هست، پس نصف فاصله را میگیریم.

hamid1002

عضو جدید
نه نیرو دقیقا بالا سمت راست هستش و بصورت فشاری هم اعمال شده جهت های لنگر رو هم من خودم گذاشتم که با توجه به نیرو فکر میکنم درست باشه
برای فاصله اگه اشتباه نکنم برای فاصله مثلا در نقطه A :

Ya= yَُ/2
و

Xa=xُ/2
درسته؟
نمیدونم این جزوه دستمه گفته که Xa=yُ/2 که به گفته خودش میشه فاصله نقطه A تا محور X ها یعنی فاصله برای ایکس ها را در محور عمودی y گرفته
به نظر شما کدوم یکی درسته من که گیج شدم :redface:

hamid1002

عضو جدید
نه نیرو دقیقا بالا سمت راست هستش و بصورت فشاری هم اعمال شده جهت های لنگر رو هم من خودم گذاشتم که با توجه به نیرو فکر میکنم درست باشه
برای فاصله اگه اشتباه نکنم برای فاصله مثلا در نقطه A :

Ya= yَُ/2
و

Xa=xُ/2
درسته؟
نمیدونم این جزوه دستمه گفته که Xa=yُ/2 که به گفته خودش میشه فاصله نقطه A تا محور X ها یعنی فاصله برای ایکس ها را در محور عمودی y گرفته
به نظر شما کدوم یکی درسته من که گیج شدم :redface:

یه راهنمایی کوچیک!!!!

reza.mech2012

عضو جدید
یه راهنمایی کوچیک!!!!

جوابی که دادم جامع و واضح بود !!!
وقتی شما انگشت شصت رو در جهت ممان میذاری و محور خنثی در جهت انگشتت خواهد شد، پس فاصله عمودی تا محور خنثی را باید بگیری.
حالا اسمش x باشه یا y فرقی نمیکنه !!!

اگر مقطع مستطیلی باشه، خوب محور خنثی وسط ضلع میوفته و فاصله میشه نصف.
یکسری مسائل جز بدیهیاته ، کمی سعی کنید پیش خودتون هم استنتاج کنید، فرمولی به قضیه نگاه نکنید.

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
فردا امتحان دارم.کسی هست کمکم کنه؟

فردا امتحان دارم.کسی هست کمکم کنه؟

سلام
دوستان من فردا امتحان هیدرولیک و زلزله دارم
چون معرفی استاد هستش دیگه آزاد هستم
آیا کسی هست یکی از این درسا رو خوب بلد باشه و من سوالشم رو واسش از طری واتساپ یا MMS بفرستم و جوابشو واسم پس بفرسته؟
ممنون میشم
چون خیلی به نمرش نیاز دارم واسه معدل :cry:

arghavanii

عضو جدید
چرا سوالاتو همین جا نمی نویسی؟
سلام
آیا کسی هست یکی از این درسا رو خوب بلد باشه و من سوالشم رو واسش از طری واتساپ یا MMS بفرستم و جوابشو واسم پس بفرسته؟
ممنون میشم
چون خیلی به نمرش نیاز دارم واسه معدل :cry:

جاده

عضو جدید
سلام
ممنون میشم
چون خیلی به نمرش نیاز دارم واسه معدل :cry:[/
نترس امتحانتو خوب میدی تو همه چیزو بلدی فرزندم;)(ستاد حمایت از کودکان در برابر مشکلات :biggrin:)QU

HaQiQaT

عضو جدید
کاربر ممتاز
میگم درس تئوری الاستیسیته
فقط مخصوص رشته عمران هستش؟
اگه در رشته های دیگری هم تدریس میشه لطفا بگین