درخواست و راهنمایی دروس [طراحی و تحلیل سازه]

reza119

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز.2تا سوال داشتم.چرا در تکیه گاهها لنگر خمشی و نیروی برشی ماکزیممند؟
چرا در تیر با دهانه کم.تنش برشی زیاد و تغییر شکل کم و در تیر با دهانه بلند تنش برشی کم و تغییر شکل زیاد است؟

سلام دوست عزیز در نظر بگیر که تکیه گاه مفصل باشد لنگر بدون محاسبه می فهمیم صفر است
پس ماکزمیم نیست باید شرایط تکیه گاه را قدری تحلیل کرد اگر تیر ما مثلا یک دهانه با بار گسترده یک نواخت باشد که دو طرف مفصل باشد در این حالت لنگر تکیه گاه صفر اما نیروی برشی تکیه گاه ماکسمیم وبه اندازه حاصل ضرب طول نصف دهانه در مقدار بار بر واحد طول PW1/2
است زیرا مقدار نیروی تکیه گاهی ماکسیمم است
اما اگریک تیرکنسول با تکیه گاه گیر دار داشته باشیم مقدارلنگر تکیه گاه ماکس هست مثلا اگر فقط یک نیرو منفرد در سری که تکیه گاه نیست باشد مقدار لنگر = P*L و مقدار برش = P البته نیروی برش در تمام طول تیر ثابت است
اگر تیر چنددهانه باشد باید تحلیل شود

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید
سلام بچه ها من یه سوال دارم
شعا ژیراسیون و ممان اینرسی رو میشه کامل توضیح بدین؟:)

توی لینکی که توصیه شده توسط عزیزچشمان دستیار محترم ، خوب توضیح داده شده است
اما توضیحی بنظرم آمد شاید برای درک ملموس تر موضوع مناسب باشد
در نظر بگیرید یک پاندول ساعت را که یک جسم کروی در نوک پاندول به حرم M باشد و طول پاندول L باشد و از حرم میله پاندول صرف نظر کنیم ممان اینرسی جسم کروی حول مرکز چرخش = M* L*L

F A R B O D

عضو جدید
درخواست جزوه تحلیل سازه ها

درخواست جزوه تحلیل سازه ها

با سلام خدمت تمامی دوستان

آیا کسی هست که جزوه این درس با توضیحات کامل داشته باشه و مثال های حل شده هم توش باشه، چون کتاب تحلیل سازه ها تو قسمت افت شیف فصل 8 خیلی بد توضیح داده...

با سپاس و تشکر فراوان

کمک :(

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mohamadsa

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی دوستان

آیا کسی هست که جزوه این درس با توضیحات کامل داشته باشه و مثال های حل شده هم توش باشه، چون کتاب تحلیل سازه ها تو قسمت افت شیف فصل 8 خیلی بد توضیح داده...

با سپاس و تشکر فراوان

دانلود جزوات درس تحلیل سازه یک و دو - 1و2

لینک دانلود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mr.sijal

عضو جدید
مهندسین محترم لطفا بنده را در نوشتن معادلات تعادل یاری نمایید
New Bitmap Image.jpg

mr.sijal

عضو جدید
معادلات تعادل

معادلات تعادل

New Bitmap Image.jpg

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
مشاهده پیوست 208892

سلام
عکس العملهای تکیه گاهی این خرپا دوتا مولفه قائم 40 کیلونیوتونی است ولی واسه محاسبه نیروهای داخلی خرپا چون این خرپا 2 درجه نامعین هستش:

تعداد عکس العملهای تکیه گاهی: r = 3
تعداد اعضاء: m = 11
تعداد گره ها: j = 6
درجه نامعینی: n = (m+r) - 2j = (11+3) - 2*6 = 2

و برای تحلیل خرپاهای نامعین بایستی خصوصیات مقطع اعضا (E و A) رو هم باید داشته باشیم.
معادله تعادل کلیه اعضا خرپا به صورت F=K*D هستش که تو این معادله K سختی، F بردار نیروهای گرهی و D بردار تغییر مکانهای گرهی است که مجهول می باشد.
با استفاده از روش المان محدود به راحتی می شه K رو بدست آورد و معادله تعادل رو نوشت:

کد متلب برای خرپای 2 بعدی: لینک دانلود
(برای اجرا فایل Truss2D.m رو اجرا کنید)

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نوشتن تحلیل خرپای 2 بعدی در متلب به این کتاب مراجعه کنید:
Matlab codes for finite element analysis: Solids and Structures, Ferreira, A. J. M.

AmiR_112

عضو جدید
تمرین تحلیل سازه

تمرین تحلیل سازه

سلام خدمت تمامی دوستان
خواهشی داشتم لطف کنید سه سوال رو زیر رو از مبحث کار مجازی حل کنید.
لطفا اگر میشه واضح و کامل باشه با توضیح تشریحی
چون هیچی از این مبحث متوجه نشدم
برعکس مبحث ساده ای هم هست ولی متاسفانه من خوب متوجه نشدم
از همه عزیزان ممنونم
اگر میشه جواب رو اینجا بزارید یا برام خصوصی کنید.
ممنون از همگیtmp_2014-05-18 22.16.09-1174800755.jpg

hamed.sharifi

عضو جدید
دوستان عزیز سلام

سوالی داشتم که امیدوارم مرتبط با این بحث باشد

تحقیقی در مورد ترک در تیرها انجام دادم حالا میخوام روی ادبیات موضوع آن کار کنم ، ولی چون رشتم مکانیکه دقیقا منابع معتبری برای آن نمیشناسم

لطفا منابع معتبر ترجمه شده در مورد تیرها و توضیح انواع آنها و روابط معتبر بر آنها را معرفی کنید - سپاسگزارم

M@hdi42

عضو جدید
کسی مسلط به طراحی های فولادی داریم؟

کسی مسلط به طراحی های فولادی داریم؟

سلام

تعدادی سئوال دارم در قالب یه فایل ورد که میخواستم ببینم کسی این تسلط رو داره که حلشون کنه؟

آخرین ویرایش:

A c t i o N

عضو جدید
سلام
کسی می تونه در مورد این دو سوال تسی کمک کنه؟؟
1- در یک تیر بتن مسلح که توسط خاموت آرماتور گذاری عرضی شده است، اگر ابعاد مقطع 2 برابر و فاصله خاموتها نصف شود مقاومت برشی مقطع چه تغییر می کند
- تغییری نمی کند
- نصف می شود
- دو برابر می شود
- چهار برابر می شود

2- اگر در یک تیر بتن آرمه فاصله خاموتها و قطر انها نصف شود و ارتفاع مقطع 2 برابر گردد، برش مقاوم میلگرد (Vs) چه تغییر پیدا می کند؟
- نصف می شود
- دوبرابر می شود
- تغییری نمی کند
- 4 برابر می شود

آخرین ویرایش:

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها امیدوارم جای درستی سوال رو گذاشته باشم.فردا امتحان دارم کمک کنیدددددددددددد

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سلام به همه دوستان ممنون می شم این سوال تحلیل رو کسی جواب بدهسوالش به اینصورت هستش که:سه تا شکل کاملا مجزا از هم هست که برای هر کدوم باید دیاگرام نیروها و منحنی الاستیک رسم بشه من یه جاهایی به مشکل برخوردم اگر کسی از دوستان می تونه لطف کمک کنه دو سه روز بیشتر وقت ندارم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام به همه دوستان ممنون می شم این سوال تحلیل رو کسی جواب بدهسوالش به اینصورت هستش که:سه تا شکل کاملا مجزا از هم هست که برای هر کدوم باید دیاگرام نیروها و منحنی الاستیک رسم بشه من یه جاهایی به مشکل برخوردم اگر کسی از دوستان می تونه لطف کمک کنه دو سه روز بیشتر وقت ندارم

سلام

من حل تمرین های فوق رو خدمتتون ارائه میدم ، البته جسارتا ، سوالتون رو اینجا مجدد فعال کردم تا سایر دوستان هم بتونن از این مسله ها استفاده کنند.

( البته حل تمرین ها تنها کار من نبوده و به کمک همکارم تو محل شرکت حل کردیم که به نوبه خودم از ایشون تشکر میکنم . )

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
دوستان سلام!
این لینک عکسی که فرستادم تحلیل سازه هست خط تاثیرهای مواردی رو باید ترسیم کنم که خواسته شده پایین شکل البته به روش کار مجازی بدون محاسبات
من خط تاثیر رو رسم کردم اما تو بعضی از جاها به مشکل برخوردم که نمی دونم اونهایی هم که رسم شده صحیح هست یا نه مشکلم هم توی این بود که دو مفصل وقتی پشت سرهم اومده خط باید چطور شکسته بشه؟!:confused:
البته من کتاب تحلیل سازه شاپور طاحونی رو مطالعه کردم اصلا به ترسیم خط تاثیر به روش کار مجازی اشاره ای نکرده بود!
ممنون می شم هرکسی می تونه سریعا کمکم کنه خیلی عجله دارم:(
IMG_20150508_202856.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
دوستان سلام!
این لینک عکسی که فرستادم تحلیل سازه هست خط تاثیرهای مواردی رو باید ترسیم کنم که خواسته شده پایین شکل البته به روش کار مجازی بدون محاسبات
من خط تاثیر رو رسم کردم اما تو بعضی از جاها به مشکل برخوردم که نمی دونم اونهایی هم که رسم شده صحیح هست یا نه مشکلم هم توی این بود که دو مفصل وقتی پشت سرهم اومده خط باید چطور شکسته بشه؟!:confused:
البته من کتاب تحلیل سازه شاپور طاحونی رو مطالعه کردم اصلا به ترسیم خط تاثیر به روش کار مجازی اشاره ای نکرده بود!
ممنون می شم هرکسی می تونه سریعا کمکم کنه خیلی عجله دارم:(
http://s4.picofile.com/file/81875476...508_202856.jpg

دوستان حل شد این سوال لطفا روی سوال بعدی تأمل بفرمایید

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سلام کسی می تونه این سوال رو حل کنه؟ممنون می شم هرچه سریعتر کمکم کنید
سوالش این هست که:
سطح مقطع در داخل کادر دایره ای بر روی شکل بر حسب in^2 داده شده است مطلوبست
الف: تغیر مکان قائم d در خرپای نشان داده شده (با استفاده از روش بار واحد)
ب) چرخش عضو bc
ای هم لینک عکسش

IMG_20150522_131818.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان حل شد این سوال لطفا روی سوال بعدی تأمل بفرمایید

درود بر شما .....

مهندس عزیز .....درصورت امکان و رسیدن به جواب ، پاسخ صحیح رو هم جهت آشنایی سایر دوستان ارائه بفرمایید .

با تشکر

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
درود بر شما .....

مهندس عزیز .....درصورت امکان و رسیدن به جواب ، پاسخ صحیح رو هم جهت آشنایی سایر دوستان ارائه بفرمایید .

با تشکر

سلام بر جناب مهندس
به روی چشم البته اگه دوستان زحمت بکشن و لطف کنند من رو در حل این سوال راهنمایی بفرمایند حتما اینکار رو به شخصه انجام خواهم داد
سپاس

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سوالش این هست که:
ب) چرخش عضو bc
ای هم لینک عکسش

مشاهده پیوست 240564

با سلام همکار محترم:
معمولا روشهای سریعتر ومتداولتری مثل روش پخش لنگر (کراس) ویا همین مقاطع (برش زدن ) وقتی که مهارت در محاسبه دستی حاصل شود بنطرم بهتر است. اگرچه منکر روش علمی کار مجازی نمی شوم.
من دیروز این مسئله را با چیزهایی که از دانشکده فنی 40 سال قبل! یادم مانده بود بررسی کردم. توضیحات وحل در فایل ضمیمه است. احتمال دارد در محاسبات در جهت نیروها اختلافاتی باشد که شاید در اثر محاسبات ذهنی در ضرب وتقسیمات باشد.اساس کار گفته شده است. جزییات را چک کنید. اگر دو سه روزی تاخیر شد می بخشید گرفتار بودم.
:gol:موفق وپیروز باشید.
فایل:
مشاهده پیوست خرپای کار مجازیt1.pdf

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سوالش این هست که:
ب) چرخش عضو bc
ای هم لینک عکسش

مشاهده پیوست 240564

دوستان حل این سوال

که دوست خوب مون مهندس Fathy زحمتش رو کشیدند

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سوالی در رابطه با سازه های فولادی 1

سوالی در رابطه با سازه های فولادی 1

IMG_20151017_192552.jpg
دوستان سلام
میشه خواهش کنم یک نفر این سوال رو حل کنه؟؟!سوال مربوط به سطح مقطع خالص و سطح مقطع موثر در سازه های فولادی 1 هستش
من هر کاری می کنم به جواب مسئله نمی رسم این که از شما خواهش کردم لطف بفرمایید و بنده رو راهنمایی کنید فقط خیلی وقت ندارم:(
ممنون

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
دوستان کسی نیست جواب سوال ما رو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام :
من اکنون این پیام شما رادیدم.چون در حومه شهر برای کاری رفته بودم واینترنت در دسترس نبود.
مشخصات را چندان شفاف نگفته اید. شاید بهمین علت همکاران دیگر درپاسخ تردید نموده اند- تا جایی که من متوجه شدم -مختصری از ایین نامه امریکا(که معمولا باان کار می کنم) را با چند مثال در زیر اوردم. ضمنا توصییه ام دوستانه این است -موارد خود را برای مشاوره حداقل 3 تا4 روز فرصت مطرح کنید-دوستان همه گرفتار کار ودانشگاه مثل خودتان هستند.

harvard1.jpg

harvard2.jpg

متاسفانه سیستم بقیه صفحات را اپلوید وقبول نمیکند.لذا در پست بعدی ارسال شد.

آخرین ویرایش:

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
با سلام
از اینکه لطف کردین و وقت گذاشتین بسیار از شما سپاسگزارم
من هم خیلی مشتاق بودم سوال رو زودتر مطرح کنم تا برای پاسخ دادن بهش زمان بیشتری باشه اما متاسفانه همون موقع که سوال رسید دستم من یک ساعت بعد تو باشگاه مطرحش کردم از طرفی هم ما با کسی که سوال رو طرح کرده بود صحبت کردیم خودمون هم تقریبا به این نتیجه رسیده بودیم که یکسری از اندازه ها رو نداده اما ایشون گفتن هیچ نقصی نیست و تمام موارد لازم داده شده!:confused:
من باید زودتر از اینها از شما تشکر میکردم شرمنده نت ام قطع شده بود:cry:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام
از اینکه لطف کردین و وقت گذاشتین بسیار از شما سپاسگزارم
من هم خیلی مشتاق بودم سوال رو زودتر مطرح کنم تا برای پاسخ دادن بهش زمان بیشتری باشه اما متاسفانه همون موقع که سوال رسید دستم من یک ساعت بعد تو باشگاه مطرحش کردم از طرفی هم ما با کسی که سوال رو طرح کرده بود صحبت کردیم خودمون هم تقریبا به این نتیجه رسیده بودیم که یکسری از اندازه ها رو نداده اما ایشون گفتن هیچ نقصی نیست و تمام موارد لازم داده شده!:confused:
من باید زودتر از اینها از شما تشکر میکردم شرمنده نت ام قطع شده بود:cry:

با سلام واحترام:
مهندس جان:
انجام وظیفه برای دوست عزیزی مثل شما بود- دشمنتان شرمنده باشد- جالب است که این اساتید محترم زمان حاضر با حق التدریس مکفی که می گیرند باید انقدر جوابگوی دانشجویان باشند که انها مجبور به کمک منابع بیرون نباشند.و درنهایت از رفرنسهای روز دانشگاههای جهان استفاده کنند-در دوره ما :اساتیدی چون مرحوم دکتر قالیبافیان-دکتر مگردیچیان-پروفسور هشترودی-دکتر اخوان لیل ابادی-دکتر کاوه-و...خود انقدر دنبال تکالیف ومسایلی که بدانشجو می دادند -بودند-که ما را کلافه می کردند.-بهرحال اگر موردی را عرض کردم از نطر زمان -چون شما عزیزان را دوست دارم ومایل به دادن اطلاعات درست دادن هستم -گفته شد.
پیروز وسر بلند باشید.
0.440228001341925149_jazzaab_ir.gif

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
سوال تحلیل سازه

سوال تحلیل سازه

سلام بر همه دوستان مهندس
لطفا در حل این سوال ما را یاری بفرمایید
از همکاری شما پیشاپیش سپاسگزاریم
این هم لینک عکسش

IMG_20151031_002149.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر: