درخواست و راهنمایی درس [ استاتيك]

charkhdan

عضو جدید
سلام به همگی یکی از شماها ممان استاتیک وممان اینرسی و برام مفهومی وبا مثال ساده وکاربرد توضیح بده قول میدم یه عمر دعاش میکنم
bahaloali@yahoo.com

Amude

عضو جدید
درخواست یک راهنمایی فوری فوری

با سلام خدمت همه مهندسان عزیز
من این ترم درس استاتیک را برداشتم واستادمون قراره برای پایان ترم فقط یک سوال بده که مباحث خرپا وتیر را شامل میشه.
گفته یک تیر میده که روش یک خرپا گذاشته وبعد ما باید دیاگرام لنگر . برش را ترسیم ومقدارها را بدست آوریم.
کسی مشابه این چیزی که نوشتم سوال یا راهنمایی داره بده ممنون میشم از همتون، به شدت کمکتون را لازم دارم.

Amude

عضو جدید

من این ترم درس استاتیک را برداشتم واستادمون قراره برای پایان ترم فقط یک سوال بده که مباحث خرپا وتیر را شامل میشه.
گفته یک تیر میده که روش یک خرپا گذاشته وبعد ما باید دیاگرام لنگر . برش را ترسیم ومقدارها را بدست آوریم.
کسی مشابه این چیزی که نوشتم سوال یا راهنمایی داره بده ممنون میشم از همتون، به شدت کمکتون را لازم دارم.

civil.Technology

عضو جدید

دوست عزیز تو کتاب بیر جانسون یا مریام بگردی مشابه این سوالات هست.
سوالش نه اینکه سخت باشه ولی دقت میخواد.
من درسم تموم شده اما یادمه اینجور مسائل رو باید تیر و خرپا رو تفکیک کنی یعنی خرپارو جدا حساب کنی و اثرشو به صورت بار متمرکز رو تیر اعمال کنی.
البته مطمئن نیستم ولی همینقدر بگم که یه نکته داره وگرنه حلش مثل بقیه سوالاست.
تیر و خرپا مباحث شیرینیه اصلا نگران نکن خودتو

آخرین ویرایش توسط مدیر:

civil.Technology

عضو جدید

یه سری به اینجا بزن.
http://www.mycivil.ir/forum/Forum-استاتیک

آخرین ویرایش توسط مدیر:

emran karimi

عضو جدید
با سلام در ابتدا باید بهت بگم که نترس چون هرچی باشه از اون فرمولها خارج نیست و دوم اینکه تا میتونی شکلی که بهتون میده رو ساده تر کن مثلا اگه یه تیربهت داده بود ویک میله عمودی روش بود میله رو حذف کن وبجاش لنگر و سایر چیزاشو قرار بده در کل توکل کن بخدا و اینکه:
((ما موظف به انجام درست کاریم نه مسول نتیجه))

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
اینجور سوالاها در ظاهر سنگین به نظر میاد اما اگه روش کار رو بدونی خیلی سادس
یه زمانی از این جور سوالا به تورمون میخورد،البته به جز قرار گرفتن خرپا روی تیر،ممکنه طناب قرقره با وزنه و یا یه تیر دیگه با زاویه روی تیر افقی قرار بگیره
در همه این مسایل روش کار اینطوریه که ابتدا سازه فرعی رو جداگانه حل کنی و تمام عکس العمل هاش رو روی تیر اصلی قرار بدی،بعد یه تیر ساده داری با چندتا بار(نیرو )و ممان که به راحتی حل میشه...
موفق باشی

delara_msh

عضو جدید
دوستم ،
مطمئنا استادتون بهتون کتابی معرفی میکنهاون کتاب رو تهیه کن ، و از استادت بخواه سوالایی که. واسه هر مبحث مهمتره واستون مشخص کنه
حل این سوالات 2 تا خوبی داره !
1- توجه استادتو جلب میکنی
2-دید بهتری نصبت به سوالات پیدا میکنی و ترس از حل سوالا خیلی کمتر میشه
البته گزینه 1 مهمتره ;-)

nikiniki1616

عضو جدید
سوال راجع به پیدا کردن ممان اینرسی

سوال راجع به پیدا کردن ممان اینرسی

توی فرمول dv در دستگاه مختصات استوانه ای و کروی ، R فاصله از محور مرکزی هستش یا مرکز جرم؟

abdola_71

عضو جدید
شعاع ژيراسيون چیست ؟

شعاع ژيراسيون چیست ؟

سلام شعاع ژيراسيون ...چی هست؟2نمره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
سلام شعاع ژیراسیون چی هست؟2نمره

شعاع دوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شُعاع دَوَران یا شعاع ژیراسیون کمیتی است که در مکانیک کاربرد فراوان دارد. شعاع دوران یک مفهوم فیزیکی مشخص و بدیهی نمی‌باشد، اما می‌توان آن را به عنوان فاصله‌ای از یک محور مرجع در نظر گرفت که اگر تمام سطح مورد نظر در آن فاصله متمرکز گردد، گشتاور ماند سطح به دست آمده حول محور مختصات برابر گشتاور ماند سطح اولیه باشد. به عبارتی : حاصل مساحت (A)ضربدر شعاع ژیراسیون (فاصله‌ای از یک محور مرجع= d) به توان دو همان ممان اینرسی یا گشتاور ماند خواهد بود.
شعاع دوران یک سطح عبارت است از ، جذر نسبت گشتاور ماند سطح به مساحت آن، یعنی:

که در آن A بیانگر مساحت سطح،
و
به ترتیب شعاع دوران حول محورهای x و y و
و
به ترتیب گشتاور ماند سطح حول محور x و y می‌باشد. از آنجا که واحد گشتاور ماند توان چهارم واحد طول و واحد مساحت توان دوم آن می‌باشد، شعاع دوران با واحد طول بیان می‌گردد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

پروانه شیرازی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ژیراسیون چی هست؟2نمره

در راستای x , y ....شعاع ژیراسیون از نظر مفهومي يعني اينكه ما جرم جسم را در دورترين فاصله از مركز ( به طور يكنواخت ) قرار دهيم، فاصله جرم تا مركز را شعاع ژیراسیون شكل میگن
مثلا براي لوله بخاري ، شعاع لوله همان شعاع ژیراسیون اون هست

آخرین ویرایش توسط مدیر:

samira_1373

عضو جدید
سلام من تازه اومدم واز استاتیک هیچی نمیدونم کسی اینجا میتونه بهم کمک کنه به خداخیلی نیاز دارم درحدصفرم استادمون واقعابی سواده.ممنون میشم ازشما:gol::gol::heart::heart::gol::gol:

بههههههارجون

عضو جدید
درس استاتیک

درس استاتیک

سلام بر دوستان عزیز من این ترمی درس استاتیک دارم میانترمشو خیلی بد دادم سوالا بسیار سخت بودن :cry:چجوری این درسو بخونم که پایانترم خوب بدم و پاس شم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :(اگه پاس نشم ترم بعد چه درسایی میتونم بردارم ؟؟؟؟؟؟؟ خواهش میکنم منو راهنمایی کنید ممنون :smile:

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز من این ترمی درس استاتیک دارم میانترمشو خیلی بد دادم سوالا بسیار سخت بودن :cry:چجوری این درسو بخونم که پایانترم خوب بدم و پاس شم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :(اگه پاس نشم ترم بعد چه درسایی میتونم بردارم ؟؟؟؟؟؟؟ خواهش میکنم منو راهنمایی کنید ممنون :smile:

سلام
نمیدونم من چه مباحثی شما میخونید . ولی به نظر من این جور درسا رو نمیشه با یک جزوه فهمید . باید کتاب رو گرفت ( اشکالی نداره حل مسائل ) و فقط مسئله حل کرد و نکته برداری کنید
اگر این کارو انجام بدید مطمئن باشید نمره بالایی میگیرید .

بههههههارجون

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ولی شما که نمیدونین چه درس سختیه .استادماهم ازاون استادای بسیار سختگیره به قول دوستان باید اسم این درسو افتاتیک گذاشت تا استاتیک بازهم ممنونم

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون ولی شما که نمیدونین چه درس سختیه .استادماهم ازاون استادای بسیار سختگیره به قول دوستان باید اسم این درسو افتاتیک گذاشت تا استاتیک بازهم ممنونم

خواهش میکنم . ولی این درس شما رو ما به طور کامل میخونیم . خیلی بشتر از اون چیزی که شما میخونید .
در هر حال موفق باشید

بههههههارجون

عضو جدید
مگه مهندسی مکانیک هم استاتیک دارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به چه دردشون میخوره؟؟؟؟ اخه همش درباره تعادلا و خرپاو... چیزایی که درباره ساختمون هست . اگه این درسو دارین پس همدردیم

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام
درس استاتیک جزو درسهای اصلی اصلی و پیش نیاز خیلی از درسهاست ، معمولا رسم هست که چارت دروس را دانشکده دراختیار دانشجو قرار میدهد که چه درسهایی باید بخونه و چه درسهایی پیش نیاز اصلی است .
مثلا استاتیک ، پیشنیاز درسهای دینامیک ، تحلیل سازه هست ، یعنی تا استاتیک نگذرانی نمیتونی تحلیل سازه 1 و 2 را برداری و همینطور بتن و...... تازه استاتیک درس شیرینی است با دینامیک و تحلیل 2 و.....میخای چه کار کنی ؟؟

Harvard_eng

کاربر بیش فعال

کتاب بیر جانستون البته اگه پایه ریاضی و فیزیکت هم نلنگه بسیار کتاب خوبیه سعی کن ترجمع علیرضا انتظاری رو بگیری تا مطلب رو درست نفهمی نمی تونی از روی حل المسائلش هم مسئله حل کنی به فکر میان ترمت هم نباش مهم اینه که پایان ترمت رو خوب بدی چون قضیه اون دیگه بسته شده اگه بخوای بهش فکر کنی پایان ترم هم از دست دادی
اگه نتونی پاس کنی رک بهت بگم و خیالت رو راحت کنم یه ترم قشنگ می افتی عقب چون تا آخر همین جوری می ره دینامیک و تحلیل 1و2 مقاومت مصالح و ...... نمی تونی برداری البته اگه دانشگاه شما پیشنیاز رو رعایت نکنه می تونی دوباره استاتیک رو برداری و با درس های ترم جدید هم نیاز کنی.
موفق باشی

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
مگه مهندسی مکانیک هم استاتیک دارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به چه دردشون میخوره؟؟؟؟ اخه همش درباره تعادلا و خرپاو... چیزایی که درباره ساختمون هست . اگه این درسو دارین پس همدردیم

بله مهندسین مکانیک هم استاتیک دارن چون اون ها هم قراره در آینده تو کارشون از این درس استفاده کنند خوب وقتی مثلا مسائل ما در رابطه با تیر و سد و ...... مال اون ها هم فرمان پژو ، ربات و از این جور چیزهاست تازه مال اون ها یه کمی صنعتی تره

Moonlight3311

عضو جدید
یه شیرمرد / شیرزن هست که بتونه حتی یکی از این سوالارو حل کنه عایا ؟ :w08::twisted:
سوالای امتحانمون قراره عین اینا باشه هلپ پلییییز
IMG_001(1).jpg
IMG_002.jpg

درس اجزا محدود مقدماتی

درس اجزا محدود مقدماتی

سلام دوستان

عکس اینجا میزارم اگر امکانش هست کمکم کنید؟
تعداد درجات آزادی؟
برای تشکیل ماتریس سختی سیستم چند در چند؟DSC_0530.jpg

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
ثواب کنید در حد حج!!!!!!!!!!!فردا امتحان دارم

سلام در مورد استاتیک سعی کنید هر چیزی که از استاتیک را میخونید از نزدیک در سر کار ببینید یادت باشه هیچ کس با خوندن کتاب شنا شناگر نمیشه در مطلب استاستک یا مقاومت یا دروس مهم عمران فقط با درک درست و مشاهده نزدیک به دست میاد سعی کنید تمام شکلها رو یا بعد سوم در محیط کار ببنی موفق باشی.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
یه شیرمرد / شیرزن هست که بتونه حتی یکی از این سوالارو حل کنه عایا ؟ :w08::twisted:
سوالای امتحانمون قراره عین اینا باشه هلپ پلییییز
مشاهده پیوست 211222
مشاهده پیوست 211223

دوست عزیز با سلام:
مشاهده پیوست مسائل استاتیک مرحله اول.pdf
متاسفانه من خیلی دیر -سه روز قبل برحسب تصادف این پست را دیدم. امروز در یک فرصت نیم ساعته که پیش امد دوتا از انها را -هرکدام حدود 7 تا 10 دقیقه وقت برد -راندم انتخاب وحل کردم. عین صفحات را بدون ویرایش خدمتتان می فرستم.اگر تکرار یا اشکالی بود از عدم ویرایش است. نمیدانم ایا زمان گذشته وادا مه بقیه لزومی دارد حل شوند یا نه؟. اگر فکر می کنید نیاز هست اعلام فرمایید تا اقدام گردد. اگر در تایپیکها وپست ها دوستان مدت زمان فرصت را اعلام کنند بسیار خوب است.امیدوارم خیلی دیر نشده باشد. فایل پیوست است. مشاهده پیوست مسائل استاتیک مرحله اول.pdf

jo.civil

عضو جدید
راهنمایی درس استاتیک

راهنمایی درس استاتیک

سلام دوستان، کسی می تونه بگه برای تحلیل خرپاها از روش مقطع زدن (برش) دقیقا چکار باید بکنم؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان، کسی می تونه بگه برای تحلیل خرپاها از روش مقطع زدن (برش) دقیقا چکار باید بکنم؟

با سلام:
ابتدا کل خرپا را یک سیستم ازاد بگیرید وعکس العمل ها را حساب کنید. بعد با پیمایش خرپا در جهت مثلثاتی یا عکس ان (مثل حرکت پیمایش پلیگون در نقشه برداری انتهای زنجیر شروع حرکت همان نقطه شروع خواهد بود)نیروها را در مفا صل (گره ها) بدست اورید.نیروهای اعضای خرپا(میله های قطری-عمودی-افقی) را با مقطع زدن (صفحه برش در هر نقطه ) بدست میاوریم.این کلیات وگامهای مسیری است که باید طی شود .
اگر نیاز به تشریح بیشتر است بگویید تا بیشتر توضیح داده شود.

بالا