درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ببخشید میشه یکم توضیح بدید " با عبور سیال از یه مجرای بزرگتر از خط اولیه فشار اون چطور بیشتر از فشار اولیه اون میشه "
با سپاس
سلام
وقتی مجرای عبور سیال رو باریک می کنیم سرعت عبور سیال افزایش پیدا می کنه که این امر طبق قانون برنولی و با فرض ثابت بودن انرژی سیال باعث کاهش فشار آن میشود. که برعکس این هم صادقه و با افزایش سطح مقطع جریان سرعت کاهش پیدا می کنه و فشار متعاقبا افزایش می یابد.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان . در یک پروژه دو خط لوله گاز بین شهری از دو منبع متفاوت داریم که فشارهای متفاوتی دارند ( 800psi و 600) .
قرار هست در جایی این دو خط بهم متصل شوند و گاز مورد نیاز یک شهر را تامین کنند .
سوالی که داشتم این هست که آیا باید در نقطه اتصال این دو خط از ایستگاه کنترل فشار استفاده کرد ؟ یعنی فشار خط پرفشارتر را شکست و سپس به هم متصل کرد ؟
یکی از دوستان میگفت نیازی نیست و به طور اتوماتیک دو خط بعد از مدتی به حالت پایدار میرسند . برای شفاف تر شدن سوالم تصویر زیر را ببینید
ببخشید اگر سوالم ابتدایی هست .
با سپاس
مشاهده پیوست 202262
سلام
به نظر بنده هم خیر نمیشه . فشار لوله های گاز باید مقدار ثابتی نگه داشته شوند . اینگونه نیست که بگوییم چون مصرف زیاد است فشار هر دو خط لوله افت پیدا می کنه و به مقدار ثابت و برابری میرسه !!
میشه در محل اتصال از شیر فشار شکن استفاده کرد. این نکته رو هم میگم که کاهش فشار خط لوله های گاز شهری بسیار خطر ناکه . چون ممکنه این کاهش فشار در فصل زمستان که هوا سرد است و مصرف هم زیاد است باعث انجماد گاز در خطوط لوله و گرفتی و قطعی گاز شود !!

akbarpour

کاربر فعال
سلام دوستان . در یک پروژه دو خط لوله گاز بین شهری از دو منبع متفاوت داریم که فشارهای متفاوتی دارند ( 800psi و 600) .
سوالی که داشتم این هست که آیا باید در نقطه اتصال این دو خط از ایستگاه کنترل فشار استفاده کرد ؟ یعنی فشار خط پرفشارتر را شکست و سپس به هم متصل کرد ؟
یکی از دوستان میگفت نیازی نیست و به طور اتوماتیک دو خط بعد از مدتی به حالت پایدار میرسند . برای شفاف تر شدن سوالم تصویر زیر را ببینید
با سپاس
مشاهده پیوست 202262
سلام
بطور قطع امکان پذیر نیست

akbarpour

کاربر فعال
تیتانیوم پیشنهاد می کنم
الان مدل تولید اسید کلریدریک از نمک و اسید سولفوریک از فولاد تیتانیوم استفاده می شود

akbarpour

کاربر فعال
اسید سولفوریک رقیق و. فلز اصلا امکان پذیر نیست از پلی اتیلن فایبرگلاس استفاده کن

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
وقتی مجرای عبور سیال رو باریک می کنیم سیال افزایش پیدا می کنه که این امر طبق قانون برنولی و با فرض ثابت بودن انرژی سیال باعث کاهش فشار آن میشود. که برعکس این هم صادقه و با افزایش سطح مقطع جریان سرعت کاهش پیدا می کنه و فشار متعاقبا افزایش می یابد.
ببخشید یخورده من رو گیج کردید با توجه به مطالب شما سیال از یک محیط با فشار پایین تر وارد محیط با فشار بالا تر میشه و یا
در یک مسیر انتقال اگه یک درام قرار داشته باشه نصب فشار سنج بر روی اون جهت خواندن فشار خط اشتباه هست چون فشار درام بیشتر از خط هست (این مطلب درسته )

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پرسش‌ و پاسخ صنعتی

پرسش‌ و پاسخ صنعتی

تیتانیوم پیشنهاد می کنم
الان مدل تولید اسید کلریدریک از نمک و اسید سولفوریک از فولاد تیتانیوم استفاده می شود

لطفا براى پاسخ دادن از روش نقل قول استفاده نماييد
با تشكر

Sent from my iPad using Tapatalk

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال داشتم محضر دوستان

فرض کنید یک پالایشگاه با خوراک میعانات گازی داشته باشیم و این میعانات از یک شهردیگه توسط خط لوله به پالایشگاه مورد نظر میرسه

الان میخواستم بدونم عملیات تثبیت میعانات گازی قبل از رفتن توی خط لوله اتفاق میافته یا نه بعد از انتقال توسط خود پالایشگاه انجام میپذیره؟؟؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم، کسی میتونه به طور خلاصه بهم بگه که هدف از طراحی یک برج تقطیر چیه؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

با سپاس
مشاهده پیوست 202262
خیر
به طور ساده تزریق از خط فشار بالا به فشار پایین انجام میشه.
اما یک راه داره که فشار 800 پوند یا یه چیزی نزدیکش رو حفظ کرد و اون هم کشیدن گاز کم فشار توسط گاز پرفشار هست به کمک اجکتور اگر توضیح لازم بود بفرمایید تا عرض کنم

--------------------------------
▶▶▶▶ارسال از موبایل، ابزاری اعتیاد آور◀◀◀◀

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

ببخشید یخورده من رو گیج کردید با توجه به مطالب شما سیال از یک محیط با فشار پایین تر وارد محیط با فشار بالا تر میشه و یا
در یک مسیر انتقال اگه یک درام قرار داشته باشه نصب فشار سنج بر روی اون جهت خواندن فشار خط اشتباه هست چون فشار درام بیشتر از خط هست (این مطلب درسته )

شما این رو در نظر بگیرید که سطح انرژی سیال درحال کاهشه و با تقریب ثابت هست. سطح انرژی سیال هم مجموع جنبشی و پتانسیل هستش.
ضمنا اگر اشتباه نکنم رابطه برنولی هم برای سیالات تراکم ناپذیر صادقه

--------------------------------
▶▶▶▶ارسال از موبایل، ابزاری اعتیاد آور◀◀◀◀

pixxy

عضو جدید
با سپاس
مشاهده پیوست 202262
سلام دوست عزیز، من تخصصی تو زمینه گاز ندارم ولی فکر میکنم اگه انتهای هر دو خط لوله سوپاپ یکسو کننده جریان قرار بدین این کار عملی میشه. در این صورت جریان گاز نمیتونه داخل هیچ کدوم از خطها برگرده!
نمیدونم این ایده چقدر عملیاتی هست ولی مزیتش اینه که سوپاپ یکسو کننده وسیله ارزون قیمت و ساده ایه. لطفا نظرتونو بگین

pixxy

عضو جدید
سلام
بچه ها اصفهان جایی رو سراغ ندارین که خاک مس رو ببرم برای آنالیز ؟ میخوام هر چی توی خاک هست درصدش مشخص بشه
اصلا چه آزمایشگاهی باید ببرم ؟

هزینه اش رو اطلاعی دارین چقدر میشه ؟
سلام دوست عزیز توی دانشگاه صنعتی دانشکده معدن به احتمال زیاد میتونه این کارو انجام بده

boy68

عضو جدید
سلام
غلظت اسید سولفوریک 30 گرم بر لیتر یعنی چند درصد اسید ؟

یکی گفت 3درصد ولی نمیدونم چی جوری حساب کرده اگه ممکنه یکی بهم توضیح بده

بعد میخوام بدونم چند مولار میشه
باز اینم گفت 3 دهم مولار ولی اینم نمیدونم درسته یا نه و چی جوری حساب کرده

کسی میدونه :confused:

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
غلظت اسید سولفوریک 30 گرم بر لیتر یعنی چند درصد اسید ؟

یکی گفت 3درصد ولی نمیدونم چی جوری حساب کرده اگه ممکنه یکی بهم توضیح بده

بعد میخوام بدونم چند مولار میشه
باز اینم گفت 3 دهم مولار ولی اینم نمیدونم درسته یا نه و چی جوری حساب کرده

کسی میدونه :confused:

اگر اشتباه نکنم
جرم یک لیتر اب 1000 گرم هست پس 30 گرم در 1000 گرم تقریبامیشه 3 درصد وزنی
در خصوص سوال دوم نیز اگر 30 گرم رو بر 98 ( جرم مولکولی اسید سولفوریک ) تقسیم کنی تقریبا میشه 0.3 مولار

boy68

عضو جدید
سلام

بچه ها فلزات رو میشه در سدیم هیدروکسید حل کرد ؟

مثلا نتیجه واکنش نیکل با سدیم هیدروکسید و مس با سدیم هیدروکسید چی میشه ؟

راستش من توی سایت های انگلیسی که سرچ میکنم واکنششون نیست همشون نمکهای فلزات واینجور مشتقات فلزات با سدیم هیدروکسید هستند

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام

بچه ها فلزات رو میشه در سدیم هیدروکسید حل کرد ؟

مثلا نتیجه واکنش نیکل با سدیم هیدروکسید و مس با سدیم هیدروکسید چی میشه ؟

راستش من توی سایت های انگلیسی که سرچ میکنم واکنششون نیست همشون نمکهای فلزات واینجور مشتقات فلزات با سدیم هیدروکسید هستند

Ni(NO3)2(aq) + 2 NaOH(aq) --> Ni(OH)2(s) + 2 NaNO3(aq)
سلام..در گوگل سرچ کردم.
اینم لینکش

mohandes-87

عضو جدید
فوری

فوری

سلام بچه ها شاید جای سوالم اینجا نباشه نمیدونم!ولی مجبورم مزاحمتون بشم چون متوجه شدم بچه های باسواد وبا تجربه ای اینجا میان . من به این اطلاعات واقعا نیاز دارم ازتون خواهش میکنم کمکم کنید .
من شرح روش تولید پارافین مایع وجامد و وازلین رو میخوام چه فارسی چه انگلیسی برام فرق نمیکنه فقط کامل باشه
اگه امکانش هست یه سایت انگلیسی هم معرفی کنید که روش تولید هر نوع ماده شیمیایی را داشته باشه

boy68

عضو جدید
سلام بچه ها شاید جای سوالم اینجا نباشه نمیدونم!ولی مجبورم مزاحمتون بشم چون متوجه شدم بچه های باسواد وبا تجربه ای اینجا میان . من به این اطلاعات واقعا نیاز دارم ازتون خواهش میکنم کمکم کنید .
من شرح روش تولید پارافین مایع وجامد و وازلین رو میخوام چه فارسی چه انگلیسی برام فرق نمیکنه فقط کامل باشه
اگه امکانش هست یه سایت انگلیسی هم معرفی کنید که روش تولید هر نوع ماده شیمیایی را داشته باشه

از گوگل پتنت استفاده کن

boy68

عضو جدید
سلام
بچه ها بتا نفتول تو بازار راحت پیدا میشه ؟ البته به صورت صنعتی و عمده منظورمه نه آزمایشگاهی

قیمتش چقدره ؟​

آخرین ویرایش:

pixxy

عضو جدید
نوشته اصلي بوسيله madx22 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
با سپاس
ضميمه 202262
سلام دوست عزیز، من تخصصی تو زمینه گاز ندارم ولی فکر میکنم اگه انتهای هر دو خط لوله سوپاپ یکسو کننده جریان قرار بدین این کار عملی میشه. در این صورت جریان گاز نمیتونه داخل هیچ کدوم از خطها برگرده!
نمیدونم این ایده چقدر عملیاتی هست ولی مزیتش اینه که سوپاپ یکسو کننده وسیله ارزون قیمت و ساده ایه. لطفا نظرتونو بگین
دوست دارم بدونم این ایده عملیه یا نه؟ کسی نظری نداره؟؟؟:redface:

Behnam Irani

عضو جدید

همونطور که خودتون هم در پست بالا نقل قول فرمودید دو خط بعد از مدتی به حالت پایدار می رسند اما به شرط اینکه خط سوم که این دو خط رو به هم متصل می کنه ظرفیت نامی ش از مجمع ظرفیت دو خط حدود 20% بیشتر باشه که افزایش فشار بوجود اومده فضای کافی برای اشغال و ادامه مسیر به سمت جلو داشته باشه و بک نزنه توی خط کم فشار تر
من جای شما بودم با یه شبیه سازی کامپیوتری ساده تمامی سناریوهای محتمل رو تست می کردم

امیدی

عضو جدید
نوشته اصلي بوسيله madx22 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
با سپاس
ضميمه 202262

من فکر کنم عملی باشه .اگر فرض کنیم خط "24 800 psi باشه و "12 600psi .بدلیل اینکه نقطه سوم که بعد از اتصال دو خط هست فشار کمتری نسبت به

دو خط دیگه داره پس خروجی دو خط قاعدتا به سمت نقطه با فشار کمتر حرکت میکنه. سوالی که توی ذهن پیش میاد اینه که خط 600 psi میتونه سوار خط 800 psi ای بشه؟ من فکر میکنم بتونه چون خط 800 psi ای مثه یه اجکتور واسه خط "12 عمل میکنه و در واقع سرعت خروج گاز رو از خط "12 بیشتر میکنه.

با این حال بقول دوستمون بهتره شبیه سازی کنی مطمئن بشی.اون بحث check valve هم که دوستمون فرمودن بطور استاندارد رعایت میشه ولی جواب سوال نیست بدلیل اینکه اگه خط "12 نتونه به خط "24 سوار شه خط "24 اینچی یا همون 800psi ای میاد پشت چک ولو و مسیر ورود خط "12 میبنده

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
من فکر کنم عملی باشه .اگر فرض کنیم خط "24 800 psi باشه و "12 600psi .بدلیل اینکه نقطه سوم که بعد از اتصال دو خط هست فشار کمتری نسبت به

دو خط دیگه داره پس خروجی دو خط قاعدتا به سمت نقطه با فشار کمتر حرکت میکنه. سوالی که توی ذهن پیش میاد اینه که خط 600 psi میتونه سوار خط 800 psi ای بشه؟ من فکر میکنم بتونه چون خط 800 psi ای مثه یه اجکتور واسه خط "12 عمل میکنه و در واقع سرعت خروج گاز رو از خط "12 بیشتر میکنه.

با این حال بقول دوستمون بهتره شبیه سازی کنی مطمئن بشی.اون بحث check valve هم که دوستمون فرمودن بطور استاندارد رعایت میشه ولی جواب سوال نیست بدلیل اینکه اگه خط "12 نتونه به خط "24 سوار شه خط "24 اینچی یا همون 800psi ای میاد پشت چک ولو و مسیر ورود خط "12 میبنده

اين كار با نصب شير فشار شكن ( يك شير معمولي از نوع گلوب ) عملي هست اما فشار نهايي ميشه حداكثر برابر خط فشار پايين تر. اگر بخواهيم فشار خط بالا را هدر ندهيم و در نهايت فشار خط مخلوط بالاتر از خط فشار پايين باشد بايد از اجكتور استفاده بشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همونطور که خودتون هم در پست بالا نقل قول فرمودید دو خط بعد از مدتی به حالت پایدار می رسند اما به شرط اینکه خط سوم که این دو خط رو به هم متصل می کنه ظرفیت نامی ش از مجمع ظرفیت دو خط حدود 20% بیشتر باشه که افزایش فشار بوجود اومده فضای کافی برای اشغال و ادامه مسیر به سمت جلو داشته باشه و بک نزنه توی خط کم فشار تر
من جای شما بودم با یه شبیه سازی کامپیوتری ساده تمامی سناریوهای محتمل رو تست می کردم

با سلام و احترام
بعد از اتصال خط 800 پوند به 600 بسته سایز و فلو هر کدام از مسیر ها فشار مجموع عددی بین 600 تا 800 خواهد بود و باعث میشود که فلوی مسیر 600 کمتر از حالت قبل گردد و اگر این فلو از یک مقدار مشخص کمتر شود کمپرسور 600 پوند ممکن دچار پدیده سرج گردد
پس بصورت محدود در صورتیکه فلوی 800 پوند 1/3 فلوی 600 باشد میتوان به این اتصال بدون استفاده از شیر فشار شکن امیدوار بود

با سلام

دوستان میخواستم در مورد مواد معلق کننده ای که در تصفیه پساب های صنعتی به کار می رود، اطلاعاتی به دست بیارم.

هدفم جداسازی ذرات معلق نمک از یک پساب اسیدیه.

اگه ممکنه چند تا هندبوک یا منبع بهم معرفی کنید. یا اگه خودتون اطلاعاتی دارین ممنون میشم بهم کمک کنید.

یا علی
ممنون
:gol:

h_dehghani

عضو جدید
با سلام

دوستان برای میکس کردن یک سیال به شدت ویسکوز (چیزی مثل قیر در دمای 70 یا 80 درجه سانتیگراد که قیر از حالت جامد به حالت روان در می آید) چه نوع پره ای (Impeller) مناسب هست؟

یا در صورت امکان یه منبع یا سایتی معرفی کنید که بتونه بهم کمک کنه.

پیشاپیش از کمکتون ممنون. دمتون گرم

یا علی
کتاب والاس

با سلام

دوستان میخواستم در مورد مواد معلق کننده ای که در تصفیه پساب های صنعتی به کار می رود، اطلاعاتی به دست بیارم.

هدفم جداسازی ذرات معلق نمک از یک پساب اسیدیه.

اگه ممکنه چند تا هندبوک یا منبع بهم معرفی کنید. یا اگه خودتون اطلاعاتی دارین ممنون میشم بهم کمک کنید.

البته یکی از دوستان (آقای دهقانی، با تشکر از ایشون) توضیحاتی به طور کلی گفتن ولی من مطالب دقیق تری میخوام یا یک سری هندبوک در این زمینه

یا علی
ممنون
:gol:

بالا