درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان ph اسید سولفوریک 70 درصد چقدره ؟

سلام، بعضی از دیتا شیت ها از صفر بیشتر میدوننش بعضی دیگه از یک... شما بر اساس درصد وزنی مورد استفادتون انتخابش کن.

پیوست ها

• sulfuric.rar
    202 کیلوبایت · بازدیدها: 1

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
ای بابا
یکی منو راهنمایی کنه
در یک برج جذب رطوبت گاز، پکینگ ها در اثر دماو فشار بالای خوراک می شکنند و به ذرات ریزی تبدیل می شوند و به عنوان ناخالصی وارد خوراک میشود. بنابراین بعد از برج نیاز به یک استرینر هست تا جلوی ورود این ذرات به تیوب های خنک کننده را بگیرد.
میخوام این استرینر را با CFD مدل کنم و بعد طراحی.
در شروع چطوری مقدار ذرات را فرض بگیرم؟(هیچ آنالیزی بعد از خروجی برج نداریم که مقدار ناخالصی ها گزارش شده باشد)

دوستان مقاله ، کتاب و یا هر چیز دیگه ای مناسب و راهنمای خوبی باشه می تونید بهم معرفی کنید؟!!!

ممنون از پاسخ دوستان

boy68

عضو جدید
سلام دوستان یک سوال داشتم میخواستم بدونم چه وقت به یک ماده میشه گفت پودر ؟
یعنی آیا استانداردی هست که مثلا بگه اگر اندازه اون ماده از ایکس مش کمتر بود میشه پودر ؟

akbarpour

کاربر فعال
سلام
شکل کریستالی مواد مختلف تفاوت فاحشی با هم دارد ماهیت مواد متفاوت است راستش سوال شما شفافیت لازم را ندارد

akbarpour

کاربر فعال
در واقع شما به نوعی اسکرابر ضد اسید نیاز دارید که ساده ترینش پلی اتیلنی است البته جنس های دیگر هم است اما اگر قرار است خودتان بسازید پلی اتیلن راحت ترینه کمکی بخواهید در خدمتم

boy68

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان عزیز

میخواستم بدونم توی معادله های شیمیایی باید HCL رو 100 درصد در نظر بگیریم ؟
مثلا در واکنش زیر HCL خالص 100 درصد محاسبه بشه تا بتونیم مول ها رو به گرم تبدیل کنیم ؟
CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسان عزیز

میخواستم بدونم توی معادله های شیمیایی باید HCL رو 100 درصد در نظر بگیریم ؟
مثلا در واکنش زیر HCL خالص 100 درصد محاسبه بشه تا بتونیم مول ها رو به گرم تبدیل کنیم ؟
CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

بله همینطوره
اگه بهتون Hcl دادن که معمولا 37% جرمی ه
شما فرض میکنی 100% ه و گرمش رو حساب میکنی بعد تو عدد 100/37 ضرب میکنی تا مقدار اسید 37% ی که باید برداری بدست بیاد

bahar_r6165

عضو جدید
جطور می توان feasibility study یک plant را انجام داد؟ مراحل طراحی یه plant از کلیات طراحیش تا detail design

جطور می توان feasibility study یک plant را انجام داد؟ مراحل طراحی یه plant از کلیات طراحیش تا detail design

با سلام خدمت دوستای عزیزم
لطفا در رابطه با این موضوع راهنماییم کنین.میخوام برای تولید یه ماده feasibility study رو انجام بدم یطوریکه بشه کمترین میزان تولید صنعتی قابل قبول چنانچه خواستن plant تولیدشو راه اندازی کنن برآورد کرد.درواقع مراحل طراحی یه plant از کلیات طراحیش تا detail design.درواقع روالشو میخوام. این پروژه حیثیتیه اگه این قسمتشو نتونم انجام بدم بدبخت میشم.لطفا راهنماییم کنین.اگه فایلی چیزی باشه که مسیرو بتونم دربیارم خیلی خوب میشه.نمیدونم از کجا شروع کنم:(:warn:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پرسش‌ و پاسخ صنعتی

پرسش‌ و پاسخ صنعتی

با سلام خدمت دوستای عزیزم
لطفا در رابطه با این موضوع راهنماییم کنین.میخوام برای تولید یه ماده feasibility study رو انجام بدم یطوریکه بشه کمترین میزان تولید صنعتی قابل قبول چنانچه خواستن plant تولیدشو راه اندازی کنن برآورد کرد.درواقع مراحل طراحی یه plant از کلیات طراحیش تا detail design.درواقع روالشو میخوام. این پروژه حیثیتیه اگه این قسمتشو نتونم انجام بدم بدبخت میشم.لطفا راهنماییم کنین.اگه فایلی چیزی باشه که مسیرو بتونم دربیارم خیلی خوب میشه.نمیدونم از کجا شروع کنم:(:warn:

با سلام و احترام
تحليل اقتصادى معمولا كاري با جزييات فراوان است كه هم نياز به اطلاعات بازار و هم نياز به دانش فرايندى داره
من پيشنهاد ميكنم در ابتدا كتاب اقتصاد مهندسى رو مطالعه كنيد

Sent from my iPad using Tapatalk

boy68

عضو جدید
سلام

من برای آزمایش چند کیلو خاک مس اکسیدی لازم دارم از کجا میتونم تهیه کنم جایی هست کیلویی بفروشن ؟

bahar_r6165

عضو جدید
با سلام و احترام
تحليل اقتصادى معمولا كاري با جزييات فراوان است كه هم نياز به اطلاعات بازار و هم نياز به دانش فرايندى داره

سلام
ممنونم که ج دادین اما من مفاهیم اولیشو میدونم اما روالش که مرحله به مرحله واسه انجام امکان سنجی یک پروزه چیکار باید کرد مشکل منه.لطفا دقیقتر راهنماییم کنین.ممنونم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پرسش‌ و پاسخ صنعتی

پرسش‌ و پاسخ صنعتی

باسلام به دوستان عزیز
من رشتم برقه و سررشته ای تو شیمی ندارم
خاهشا کمکم کنید
رزین اکریلیک گرونتره یا لاک اکریلیک؟
کدومشون شفافه و بزنی سنگ سنگو براق میکنه

با سلام و احترام
براى رسيدن به پاسخ اگر به تالار شيمى (نه مهندسى شيمى) سر بزنيد احتمالا موفق تر خواهيد بود

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پرسش‌ و پاسخ صنعتی

پرسش‌ و پاسخ صنعتی

با سلام و احترام

سلام
ممنونم که ج دادین اما من مفاهیم اولیشو میدونم اما روالش که مرحله به مرحله واسه انجام امکان سنجی یک پروزه چیکار باید کرد مشکل منه.لطفا دقیقتر راهنماییم کنین.ممنونم

با سلام و احترام
كتاب طراحى مفهومى داگلاس كه خوشبختانه به فارسى هم ترجمه شده براتون كاملا مفيده فصل اول و دومش كاملا به دردتون ميخوره

bahar_r6165

عضو جدید
با سلام و احترام
كتاب طراحى مفهومى داگلاس كه خوشبختانه به فارسى هم ترجمه شده براتون كاملا مفيده فصل اول و دومش كاملا به دردتون ميخوره

ممنونم از راهنماییتون اما این کتاب تو نت موجود نیست.شما در اختیار ندارین؟چطور میتونم تهیش کنم؟

seyedmahdi

عضو جدید
ممنونم از راهنماییتون اما این کتاب تو نت موجود نیست.شما در اختیار ندارین؟چطور میتونم تهیش کنم؟

سلام. فکر میکنم توی همین سایت گذاشتن اگر احتمالا لینک ها غیر فعال باشن در خواست کنید دوستان روی سایت برای دانلود قرار بدن.

bahar_r6165

عضو جدید
سلام دوستان،سال نو مبارک. میخوام ببینم چطور میتونم " کمترین میزان تولید صنعتی قابل قبول فرایند تولید ایزوتوپ پایدار کربن13 از روش تقطیر کرایوژنیک مونوکسید کربن رو برآورد کنم".;کتاب طراحی مفهومی داگلاسو گرفتم،نگاه کردم اما نتونستم مسیرمو پیدا کنم.موندم از کجا باید شروع کنم.تا15ام باید پروژمو تحویل بدم اما هیچی دستم نیست.هنگ هنگم:cry:.ممنون میشمکمک کنین.با امید سال خوب واسه همه

bahar_r6165

عضو جدید
سلام دوستان.میخوام اطلاعات جامعی درباره برجهای تقطیر برودتی بدست بیارم شامل:انواع این برجها، نحوه ساختشون، تجهیزات مورد نیاز این برجها، عایقکاریشون و محاسبات تبادل حرارتی.کسی میتونه کمکم کنه؟

mohandes-87

عضو جدید
سلام بچه ها یه سایت انگلیسی میخوام که روش تولید مواد مختلف مثل پارافین ،پترولیوم سولفونات و وازلین و.............رو گفته باشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پرسش‌ و پاسخ صنعتی

پرسش‌ و پاسخ صنعتی

سلام دوستان،سال نو مبارک. میخوام ببینم چطور میتونم " کمترین میزان تولید صنعتی قابل قبول فرایند تولید ایزوتوپ پایدار کربن13 از روش تقطیر کرایوژنیک مونوکسید کربن رو برآورد کنم".;کتاب طراحی مفهومی داگلاسو گرفتم،نگاه کردم اما نتونستم مسیرمو پیدا کنم.موندم از کجا باید شروع کنم.تا15ام باید پروژمو تحویل بدم اما هیچی دستم نیست.هنگ هنگم:cry:.ممنون میشمکمک کنین.با امید سال خوب واسه همه

با سلام و احترام
فايل زير شايد بتواند به شما كمك نمايد

http://pierre.fkit.hr/hdki/cabeq/pdf/24_3_2010/Cabeq_2010_03_05.pdf

Sent from my iPad using Tapatalk

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
بعد از نصب خطوط لوله نیاز به تمیز کاری اونها هست که روشهای مختلفی بکار میره شیمیایی( chemial cleaning ) - جریان هوا - ازت -آب ( flashing ) و در بعضی موارد steam out

اگر بخواهیم از جریان هوا استفاده کنیم روش معمول اینکه یک سمت خط بلنک و سمت دیگهبا استفاده از لایه های پلاستیک مسدود بشه و سپس تزریقهوا با ازت به لاین مسیر فشارگیری و با افزایش فشار و رابچر نمودن پلاستیک ها مسیر به صورت ناگهانی تخلیه و تمیز بشه
سوال : ایا دستور العملی در این خصوص وجود داره

در زمان steam out خطوط از target plate جهت تایید نهایی استفاده میشه
سوال : ایا دستور العملی در خصوص اندازه و موقعیت نصب plate وجود داره
با سپاس

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
بعد از نصب خطوط لوله نیاز به تمیز کاری اونها هست که روشهای مختلفی بکار میره شیمیایی( chemial cleaning ) - جریان هوا - ازت -آب ( flashing ) و در بعضی موارد steam out

اگر بخواهیم از جریان هوا استفاده کنیم روش معمول اینکه یک سمت خط بلنک و سمت دیگهبا استفاده از لایه های پلاستیک مسدود بشه و سپس تزریقهوا با ازت به لاین مسیر فشارگیری و با افزایش فشار و رابچر نمودن پلاستیک ها مسیر به صورت ناگهانی تخلیه و تمیز بشه
سوال : ایا دستور العملی در این خصوص وجود داره

در زمان steam out خطوط از target plate جهت تایید نهایی استفاده میشه
سوال : ایا دستور العملی در خصوص اندازه و موقعیت نصب plate وجود داره
با سپاس

با سلام و احترام
عمليات precommissioning به مجموعه اي از عمليات شامل چك نمودن و تميز كاري و آماده سازي تمامي خطوط و تجهيزات بكار گرفته شده در يك PLANT به منظور ورود به مرحله بعدي يعني عمليات commissioning و در نهايت راه اندازي و بهره برداري نرمال از واحد مذكور اتلاق ميگردد.
در انجام اين عمليات ابتدا واحد مورد نظررا با توجه به فرايندهاي موجود و تجهيزات و PACKAGE UNIT هاي بكار رفته، به نواحي گوناگون تقسيم نموده و سپس لوپهاي مختلف در هريك از نواحي منفك شده را بر روي نقشه هاي PID از يكديگر متمايز و پس از مشاهده دقيق از نزديك و lineup نمودن مسيرها مناسب ترين محلها را با توجه به محل قرارگيري فلنجها و ونتها و درينها ، آنجا را MARK UP مينمايند و سپس مطابق با توصيه ها و دستورالعملهاي شركت سازنده ، توسط نفرات و تيمهاي فعال و مجرب نسبت به انجام عمليات مذكور ، اقدامات بايسته بعمل مي آيد.
در مرحله PRECOMMISSIONING ابتدا سازماندهي لازم توسط گروه راه انداز مشخص ميگردد.كليه اعضاي تيمها ميبايست بطور كامل نسبت به مراحل كار توجيه شوند سپس سامانه هاي مختلف نظير آب آتشنشاني ، آب كولينگ ، لوله سوخت ،هواي PLANT AIR هواي ابزار دقيق، خطوط لوله نيتروژن ، لوله BFW ، لوله هاي بخار در فشار هاي مختلف ، لوله هاي فرآيندي و غيره به همراه تماي تجهيزات ثابت و دوار و مبدلها و غيره همگي از روي نقشه از يكديگر تفكيك شده و MARK UP ميگردند .براي انجام اين مهم لازم است كل مسيرها توسط همه اعضاي تيمها ، بدقت LINE UP شوند تا محل مناسب براي جداسازي و احيانا بلايند گذاري و يا اتصال مسيرهاي موقت ونيز اتصال به خطوط هوا و آب و نيز تخليه ، انتخاب گردند . - مسئولين راه اندازي ميبايست نسبت به تهيه فرمهاي مخصوص كه شامل شماره لوپ و شماره لاين و نيز شماره تجهيز بوده و در جلوي آنها نوع عمليات لازم ذكر گرديده است را تهيه و به همراه نقشه هاي MARK UP شده در اختيار تيمها ي راه انداز قرار دهند. - عمليات مورد نياز به منظور آماده سازي كامل خطوط و تجهيزات ، نظير عمليات شستشو با آب(FLUSHING) وسپس BLOW OUT توسط هواي فشرده و STEAM OUT و BOIL OUT و PICKLING و DEGREASING و غيره كه نحوه و ميزان آنها از قبل توسط VENDOR مشخص گرديده است ، با حضور نماينده آنها صورت خواهد پذيرفت. - آب مصرفي ميبايست آب شيرين وعاري از هرگونه آلودگي باشد. وبراي هواي مصرفي نيز بايد از هواي عاري از روغن (OIL FREE) استفاده گردد. در مورد بخار نيز بايد از بخار LOW PRESSURE استفاده نمود و دقت شود كه دما و فشار بخار و هوا و آب همواره با توجه به وضعيت طراحي خطوط و ظروف ، تحت كنترل واقع شود. - اعضاي تيم ضمن اجراي عمليات ميبايست نسبت به تطابق نقشه هاي موجود با خطوط و تجهيزات ساخته شده نيز اقدام كنند و هرگونه پيشنهاد و يا مغايرت نيز در اين مرحله ميبايست شناسايي و نقايص موجود ، رفع گردد. و اين مسئله جهت درج در نقشه هاي AS BUILT به بخش مهندسي گزارش گردد - قبل از شروع عمليات دقت ويژه اي بايد به عمل آيد كه اولا كليه تجهيزات حساس ابزار دقيق از محل خود جدا شده باشند . ثانيا به اندازه كافي ونت و درين در محل وجود داشته باشد و فلنجها نيز به اندازه كافي از هم فاصله داشته باشند كه آب و هوا با ريت و سرعت كافي خارج شوند و بتوانند مواد اضافي و براده ها را به راحتي از سطح فلز بكند و با خود به خارج هدايت نمايد. - دقت شود كه جويها در اطراف واحد قادر به هدايت آبهاي خروجي باشند و آبهاي خروجي به سمت چاله هاي برق سرازير نشوند و خطرات جديدي را براي سازه ها و PLANT بوجود نياورند. -دقت لازم مصروف شود كه BEND هاي موجود در مسير ها ، كاملا تميز شوند - مسير هاي موقت به منظور اتصال به منبع تامين آب و هوا و نيز DRAIN نمودن مايعات دفعي جهت جلوگيري از ايجاد صدمه به سايت و ساير تجهيزات در نظر گرفته شود. - دقت ويژه بعمل آيد كه هواي خروجي به هنگام RUPTURE شدن پلاستيك (در عمليات PLASTIC SHOOTING ) به افراد و ساير تجهيزات اطراف ، صدمه نزند. - با توجه به اهميت تميزي لوله SUCTION كمپرسورها ، ضمن بلايندگذاري در دهانه ورودي ، لوله شكشن بايد به دقت و به دفعات زياد BLOW OUT شود و براي حصول اطمينان از انجام دقيق تميزكاري ، ميبايست از TARGET PLATE مورد تاييد شركت سازنده استفاده شود. - درمحل و بر روي خطوط ، شير هاي قطع جريان به اندازه كافي در نظر گرفته شود. - دقت لازم به فشار آب ؤ هوا با توجه به فشار مجاز و قابل تحمل براي تجهيزات و خطوط ، بعمل آيد و دقت شود كه افزايش فشار ميتواند سبب پارگي و RUPTURE شدن بعضي از خطوط و مخازن شود. - با توجه به محدود بودن هوا و آّب و بخار ، لازم است ترتيب و تعداد تجهيزات تحت تميزكاري ، كاملا تحت كنترل باشد و SEQUENCE آنها رعايت شود . - بعد از تميز كاري بايد نماينده VENDOR و بازرسي و مسئول راه اندازي ، صحت انجام عمليات را تائيد كنند. - دقت شود كه در اين مرحله ، كليه GASKET هاي بكارگرفته شده ، از نوع موقت(مقوايي) هستند كه در يايان اين مرحله و پس از تائيد نهايي ، ميبايست با نوع اصلي تعويض شوند . - دقت شود كه پس از تميز كاري ، رطوبت در مسير باقي نماند و مسير و تجهيزات كاملا خشك شوند. - دقت شود كه براي بعضي از مسيرها و خطوط كه در زمان بهره برداري به وجود آب بسيار حساس هستند ، حتي المقدور از آب و بخار استفاده نشود و در صورت نياز بايد مسير تخليه مناسب مخصوصا روي BEND ها و LOW POINT ها در نظر گرفته شود و پس از خاتمه عمليات با استفاده از جريان هوا به ميزان كافي، از خشك بودن مسير ، اطمينان حاصل شود. - دقت شود كه به هنگام عمليات تميز كاري خطوط لوله ، مواد جامد موجود در لوله ، به داخل ظروف و مبدلهاي موجود در مسير وارد نگردد و ورودي آنها به نحو مناسب ، بلايند گذاري شده و در صورت نياز از SPSCER نيز استفاده گردد. - براي تميز كاري خطوط لوله منتهي به مبدلها و ساكشن و ديسچارج كمپرسورها حتما از بلايند استفاده شود. - در اجراي عمليات همواره ايمني كاركنان به عنوان اولين ركن ميبايست مد نظر باشد و اعضاي تيم ميبايست مجهز به گوشي با كيفيت خوب و دستكش ايمن و كلاه و و عينك و كفش ولباس ايمن باشند . در اطراف محوطه مربوط به محلهايي كه قرار است عمليات انجام شود ميبايست با نوار پلاستيكي محصور گردد . و در حين عمليات بايد هماهنگي با ساير بخشهاي مجاور ونيز تعامل با بخش UTILITY جهت تامين فشار لازم براي هوا و بخار و ازت را داشته باشند. و دقت ويژه اي بر انجام صحيح تميز كاري و باقي نماندن جامدات اضافي در خطوط لوله ، نظير اسكافلد و الوار و پيچ و مهره و غيره را مصروف نمايند. - از تردد افراد غير مجاز و فاقد البسه ايمن در داخل محوطه ، موكدا جلوگيري شود. - پس از خاتمه مرحله PRECOM هر لوپ در فرم تهيه شده ، جلوي لوپ مذكور را تيك بزنند . - اعضاي تيم دقت كنند كه بعد از خاتمه كامل عمليات ، بايد كليه مسير هاي موقت جمع آوري شوند و بلايندها بر داشته شوند و دقت ويژه اي مصروف شود تا گسكتهاي موقت تعويض گردند و در هيچ يك از فلنجها FULL GASKET بصورت غير ضرور ي باقي نماند. - در داخل مخازن نيز تميزكاري معمولا توسط SCRUBBING و با استفاده از برس سيمي انجام مي شود و سپس با آب شسته شده و پس از تخليه ، كاملا خشك ميگردند. پس از تميز كاري و تاييد بازرسي و مسئول راه اندازي، درب MAN WAY ها بسته خواهد شد. دقت شود تا زمان مقتضي ، بلايند روي خطوط متصله به آنها برداشته نشوند. پس از حصول اطمينان از انجام كامل عمليات PRECOMMISSIONING براي كليه تجهيزات و دستگاهها و خطوط لوله ، مجددا كليه تجهيزات ابزار دقيقي در محل خود نصب خواهند گرديد. و واحد آماده انجام عمليات COMMISSIONING خواهد شد.

فایل زیر استاندارد مهندسی نفت ایران در زمینه راه اندازی و پیش راه اندازی است

پیوست ها

• e-pr-280.pdf
    165.4 کیلوبایت · بازدیدها: 3
آخرین ویرایش:

R.BAHREINI

عضو جدید
ضمن سپاس از حسن توجه شما
فرض کنید بعد از راه اندازی و برای رفع نواقص طرح نیار به برخی تغییرات باشه ( به عنوان مثال فرض کنید یک خط لوله گاز طبیعی جدیدبا فشار 40 بار و سایز 12" و دبی 100000نرمال مکعب در ساعت جهت دریافت گاز به واحد مربوطه گشیده شده که نیاز به تمیز کاری داره )
-فشار هوای مورد نیاز جهت PLASTIC SHOOTING چقدر باید باشه
-با توجه به زمان سریع تخلیه ایا لاین تمیز میگردد
- استانداردی جهت تایید تمیز کاری وجود داره وبا تنها با چک ظاهری محل خروج هوا باید تایید کرد

- در خصوص target plate اگه ممکن نحوه و موقعیت اون نسبت به لاین خروجی (چون تو توضیحات و استاندارد ضمیمه چیزی نگفته )

madx22

عضو جدید
سلام دوستان . در یک پروژه دو خط لوله گاز بین شهری از دو منبع متفاوت داریم که فشارهای متفاوتی دارند ( 800psi و 600) .
قرار هست در جایی این دو خط بهم متصل شوند و گاز مورد نیاز یک شهر را تامین کنند .
سوالی که داشتم این هست که آیا باید در نقطه اتصال این دو خط از ایستگاه کنترل فشار استفاده کرد ؟ یعنی فشار خط پرفشارتر را شکست و سپس به هم متصل کرد ؟
یکی از دوستان میگفت نیازی نیست و به طور اتوماتیک دو خط بعد از مدتی به حالت پایدار میرسند . برای شفاف تر شدن سوالم تصویر زیر را ببینید
ببخشید اگر سوالم ابتدایی هست .
با سپاس
Untitled.jpg

آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان . در یک پروژه دو خط لوله گاز بین شهری از دو منبع متفاوت داریم که فشارهای متفاوتی دارند ( 800psi و 600) .
سوالی که داشتم این هست که آیا باید در نقطه اتصال این دو خط از ایستگاه کنترل فشار استفاده کرد ؟ یعنی فشار خط پرفشارتر را شکست و سپس به هم متصل کرد ؟
یکی از دوستان میگفت نیازی نیست و به طور اتوماتیک دو خط بعد از مدتی به حالت پایدار میرسند . برای شفاف تر شدن سوالم تصویر زیر را ببینید
با سپاس
مشاهده پیوست 202262

سلام، خیر امکان پذیر نیست که دو خط با دو فشار متفاوت رو باهم ادغام کنید چون back pressure رخ میده ولی دو راه دارید یا اینکه خط پرفشار رو از یک مجرای باریک تر عبور بدید تا فشار افت کنه یا اینکه خط کم فشار رو از یک مجرای بزرگ تر عبور بدید تا فشارش افزایش پیدا کنه. اما روش اول بهتر هستش و حتما هم باید یک control valve سر راه کاهنده که معمولا قبل از کاهنده هستش نصب کنید.

R.BAHREINI

عضو جدید
با سپاس
مشاهده پیوست 202262
بنظر من چون مصرف شهری داره و تغییر ترکیبات گاز چندان تاثیری برای مصرف کننده نداره مشکلی پیش نمیاید. در صورت اتصال هر دو خط و عدم نصب تجهیزات دیگه باعث میشه فشار هر دو خط تغییر میکنه
مواردی که باید در نظر بگیری ایا خط با فشار 600psi تحمل فشار 800 psi رو داره و مصرف کننده های دیگه متصل به خط چون ممکن با کاهش مصرف فشار اون بالا بره
برای مصرف کننده های خط 800 psi نیز باید این مورد در نظز گرفته بشه که امکان کاهش فشار به زیر 600 نیز وجود داره

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام، خیر امکان پذیر نیست که دو خط با دو فشار متفاوت رو باهم ادغام کنید چون back pressure رخ میده ولی دو راه دارید یا اینکه خط پرفشار رو از یک مجرای باریک تر عبور بدید تا فشار افت کنه یا اینکه خط کم فشار رو از یک مجرای بزرگ تر عبور بدید تا فشارش افزایش پیدا کنه. اما روش اول بهتر هستش و حتما هم باید یک control valve سر راه کاهنده که معمولا قبل از کاهنده هستش نصب کنید.

ببخشید میشه یکم توضیح بدید " با عبور سیال از یه مجرای بزرگتر از خط اولیه فشار اون چطور بیشتر از فشار اولیه اون میشه "
با سپاس

بالا